култура на храненето

  • 769
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 397
Здравейте,

Вчера имахме рожден ден /1 годинка/ и ни подариха столче за хранене. Днес на закуска го изпробвахме за първи път.  Rolling Eyes Настана ужасно цапане. Това обаче не е проблем, проблемът е, че не знам дали се наядохме или останахме гладни. Детенце не знае как да яде - тропа с лъжицата по масата, пъха си ръцете в яденето, гребе с обратния край на лъжицата в чинийката, изобщо трагедия, накрая даже реши, че аз имам нужда да бъда хранена и почна да ми подава на мен лъжицата. Та въпросът ми е - има ли някаква методика, към която да се придържаме? Как да се учим на самостоятелност и да не оставаме гладни? Поздрави! Ала

# 1
  • Мнения: 287
И ние сме така, давам му една лъжица да играе и да се учи, а аз с друга го храня. Реших че по този начин хем ще е нахранен, няма да му е скучно пък и може да схване нещо Simple Smile

# 2
  • Мнения: 3 367
здр,
не бих го нарекла методика,но у нас има правила
1.яде се само и единствено в столчето-даже и 1 бисквита да е
2.слагам в яденето 2 лъжици-докато тя се бъзика с едната аз я храня с другата; това в случаите когато се мота да яде сама
3.ако почне да мята грозде по пода и да се маже от скука-обяснявам че с храна не се играе ,махам всичко и я вадя от стола
4.винаги я слагам да яде с купичка,чения,лъжица,вече вилица и салфетки..като я бърша обяснявам пак и от няколко месеца сама се хигиенизира к е голям смях
5.никакви разсейки,тв,самолети и пр-гладно дете яде,няма здраво дете умряло от глад..та ако си играе значи не е гладна и толкоз..
6.по вьзможност с нас на масата-аз обикновено си оставам гладна и ям после,но е много важно да се чувства част от семейството..
7.хранене по 1 и също време-горе-долу,като е гладна само и вьзмовно най-малко хруплаки/бисквити и пр през деня..
8.същите правила-написани-дадох на ситерката и ,мисля че се спазват..
ние сме така от 10 и месец мисля..късно захраних ,затуй
при нас това работи,дори на гости се храни супер добре,само дето иска да е на отделен стол и да се чувства като в нейния си..
и говоря-не с тая част на лъжицата,с другата..как бодем с вилицата? и мкнго браво като се справи...
късмет,а че става мазало няма спор..
Анна
пс.отнема време разбира се,не яде като принцеса от ден 1:)като с всичко важно е постоянство..и пак-няма да умре от глад по никой начин ако не си дояде супата..

Последна редакция: нд, 31 юли 2005, 14:21 от anette1104

# 3
  • Мнения: 2 529
По книжките за гледане на бебета пише, че детето започва да се храни само едва около година и половина, а дори и по-късно. Очудвам се, че ти си сложила детето на една годинка за първи път на столче за хранене и очакваш то да започне да се храни съвсем самостоятелно. Според мен реакцията му е била съвсем нормална и дори напредничава. Моят син е в столче за хранене от 6-месечен, а в момента на година и два месеца все още аз го храня като той държи също лъжица и прави някакви опити, но основно разчитам на храната, която аз му вкарвам в устата, а не на това, което той успява, когато си уцели устата  Laughing Wink

# 4
  • Мнения: 2 755
По книжките за гледане на бебета пише, че детето започва да се храни само едва около година и половина, а дори и по-късно....
Абсолютно вярно. Не е "виновно" столчето, просто детенцето е още малко, за да може да се храни самостоятелно. Моят на този етап, засега само размахва лъжицата и се опитва да имитира това, което правя аз, обаче доста непохватно. Веднъж опитах, ей така от любопитство да видя дали ще се справи сам и........... ooooh! Ще почакам още няколко месеца и тогава ще започна обучението.

# 5
  • Мнения: 934
ми, интересно му е на детето - нали за първи път! Как няма да си играе! Нали досега не му е падала такава възможност - ново столче, и пълен контрол върху лъжицата и купичката! Голямо забавление.
Няма как да се научи ако не пробва, гледай и ти да вкараш малко храна с друга лъжица, и няма да останете гладни.

Една приятелка си хранеше детето с лъжица докъм 5-6 годишна възраст (да не се омаже!)

# 6
  • Мнения: 46 488
Нашето столче за хранене го разглобихме и си седи в детската стая. Ползваме кошницата за кола, защото има лек наклон назад и яде много чисто, отдавна не ползвам лигавник. Иначе в столчето беше ад, всичко й изтичаше от устата. Не виждам причина от насилствено учене да яде в единия вид, само за това, че се води "за хранене"  newsm78

# 7
  • Мнения: 161
здр,
не бих го нарекла методика,но у нас има правила
1.яде се само и единствено в столчето-даже и 1 бисквита да е
2.слагам в яденето 2 лъжици-докато тя се бъзика с едната аз я храня с другата; това в случаите когато се мота да яде сама
3.ако почне да мята грозде по пода и да се маже от скука-обяснявам че с храна не се играе ,махам всичко и я вадя от стола
4.винаги я слагам да яде с купичка,чения,лъжица,вече вилица и салфетки..като я бърша обяснявам пак и от няколко месеца сама се хигиенизира к е голям смях
5.никакви разсейки,тв,самолети и пр-гладно дете яде,няма здраво дете умряло от глад..та ако си играе значи не е гладна и толкоз..
6.по вьзможност с нас на масата-аз обикновено си оставам гладна и ям после,но е много важно да се чувства част от семейството..
7.хранене по 1 и също време-горе-долу,като е гладна само и вьзмовно най-малко хруплаки/бисквити и пр през деня..
8.същите правила-написани-дадох на ситерката и ,мисля че се спазват..
ние сме така от 10 и месец мисля..късно захраних ,затуй
при нас това работи,дори на гости се храни супер добре,само дето иска да е на отделен стол и да се чувства като в нейния си..
и говоря-не с тая част на лъжицата,с другата..как бодем с вилицата? и мкнго браво като се справи...
късмет,а че става мазало няма спор..
Анна
пс.отнема време разбира се,не яде като принцеса от ден 1:)като с всичко важно е постоянство..и пак-няма да умре от глад по никой начин ако не си дояде супата..
почти същото и при нас, без самостоятелното хранене не е проявил желание
хранене само и единствено в стола постепенно свиква и от 2 дена като е гладен сам се опитва да се качи. поне едно наше ядене го гледа от стола и гризе бисквита.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Не се притеснявай, детенцето само ще си покаже кога е готово да се храни само. Ние от една-две седмици имаме това желание. Качва се на стола, взема лъжицата и казва"Има!!", демек сама. и почва. Полвината в устата другата по нея. По някое време се включвам и аз като и помагам да загребе или да уцели устата, като и придържам леко рчичката. Търпение му е майката. Успех! newsm10

п.п. Храним се на кухненската маса вече, като и повдигам дупето с малка възглавничка.

Общи условия

Активация на акаунт