Може ли да те уволнят по време на болничния 45 дни преди раждане

  • 1 351
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 43
Момичета помагайте  кой с каквото знае. Казуса е следния : шефката на моя приятелка и заявила, че след като и изтече срока по договора, който е до 28 февруари ще я уволни т.е няма да и поднови договора. Болничния преди раждане ще и бъде връчен на 9 февруари. При така създалата се ситуация приятелката ми какви права има и как да реагира. Предварително ви благодаря  newsm51

# 1
  • Мнения: 43
казаха ми че тъй като е назначена от бюрото по труда по програма срока указан в договора се спазва без значение дали е в болничен просто след 28 трябва да се регистрира отново в бюрото по труда и майчинството ще и се изплаща от социални грижи. Въпроса ми сега е в социални грижи за какъв период е платеното майчинство, както и от фирма ли при условие че има 12 м. стаж.  bouquet

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
Щом жената е на срочен договор това не е уволнение, а изтичане срока на договора, след който работодателят преценява дали да го направи постоянен или да не го поднови. Независимо, че приятелката ти ще бъде в отпуск за бременност и раждане, щом договорът изтича тя няма никакви права от гледна точка на продължаването му. Хубавото в тази ситуация е, че тя ще си получава цялото обезщетение до изтичане на 410-те дни, читано от 09.02.2009 г. След тоа, за да взема обезщетение за отглеждане на дете до 2 год. възраст трябва да започне някъде работа, дори фиктивно.

# 3
  • Мнения: 2
И при мен се случи съвсем същото.Изтрче ми договора на 31.08 а на 30.09 трябваше да родя.на моята шефка не и мигна окото да ме освободи и да не ми поднови договора, а бях 2 години в едно училише учителка и тя все ми подновяваше договора година за година.Изплатиха ми болничния след раждането и после на социални григи 1 година по 100 лева майчинство, а после няма след тази година толкова от там.Добре че се намират все още добри хора , че ме взе човека към фирмата си 1 месец и пак излязох вече в нормално майчинство.

# 4
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Да,могат да я уволнят.За съжаление!
Лейдито е написала много точно как стоят нещата.

# 5
  • Мнения: 43
Благодаря на всички   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт