А има ли желаещи да ни учат на немски език ?

  • 178 396
  • 770
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 605
Амей, zатворих го ве4е теста, трябва да го повторя zа да видя  Embarassed

# 76
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
Амей, zатворих го ве4е теста, трябва да го повторя zа да видя  Embarassed

няма проблем  Hug, само ми беше любопитно  Flutter.....

# 77
  • Мнения: 1 677
Имам проблем с предлозите...
Dieser Test ist nun zu Ende. Винаги ли се казва - zu Ende?
Ich habe Angst vor großen Hunden. Винаги ли се казва - Angst vor....?
Ich versuche, mehr Deutsch zu sprechen. Винаги ли се казва - zu schprechen?

Sei so freundlich und hilf mir bitte. Тук въпросът ми е защо Sei?

Проблем и с възвратните глаголи.
Ich wasche mir die Hände. Защо mir, смятах, че е правилно Ich wasche mich.

И другия голям проблем - миналото време  и залога.
Das 1914 geschriebene Buch wurde ein Bestseller.
Das Haus ist 1924 gebaut worden.

# 78
  • Мнения: 129
Бубето, много ми се иска да ти помогна и дано да успея  Rolling Eyes сега се хващам, че се замислям как да обясня елементарни неща, върху които обаче не се замислям като говоря немски  Rolling Eyes
значи сега zu Ende е в смисъл, че нещото свършва, приключило е - в този смисъл винаги е zu Ende
Angst vor се казва винаги - след него следва дателен падеж
за следващото zu sprechen  newsm78 се чудя как да го обясня - това zu се слага, когато "съчетаваш" 2 глагола - примерно опитвам се ДА говоря, ДА готвя, ДА чета и тн; след zu глаголът ти е в осн. си форма винаги
Sei тук е в заповедна форма (не съм сигурна, дали така се казва) - взима се само основата на глагола, без окончанието, което ти показва за лице и число  newsm78
mir die Haende - защото се казва мия СИ ръцете - а не мия СЕ ръцете - Ich wasche mich - мия се, но Ich wasche mir die Haende - мия СИ ръцете
geschriebene Buch - написаната книга - взема се третата форма на глагола - schreiben, schieb, geschrieben - което значи и написан/а
Надявам се, че малко ти се е изяснило  Peace
Ако бъркам някъде, моля друг да ме поправи  Laughing

# 79
  • София
  • Мнения: 18 028
Имам проблем с предлозите...
Dieser Test ist nun zu Ende. Винаги ли се казва - zu Ende?
Ich habe Angst vor großen Hunden. Винаги ли се казва - Angst vor....?
Ich versuche, mehr Deutsch zu sprechen. Винаги ли се казва - zu schprechen?

Sei so freundlich und hilf mir bitte. Тук въпросът ми е защо Sei?

Проблем и с възвратните глаголи.
Ich wasche mir die Hände. Защо mir, смятах, че е правилно Ich wasche mich.

И другия голям проблем - миналото време  и залога.
Das 1914 geschriebene Buch wurde ein Bestseller.
Das Haus ist 1924 gebaut worden.

1.Не винаги...Има и am Ende. Wink
2.Тук, както и при множество други глаголи, съществува задължителна рекция, т.е глаголът върви с определен предлог, който се помни наизуст.Давам няколко примера:
helfen bei D
Angst haben vor D
vefuegen ueber A
и т.н...
3. В случая zu  не е предлог, а частичкатата "да"....Не винаги обаче се използва.Да предположим, че казваме "Искам да говоря немски  наистина добре.Пак имаме частичката "да", но не слагама zu,тъй като "искам" е модален глагол.Тоест изречението става:
Ich will Deutch wirklich gut sprechen.
4. Sei е  заповедна  форма ,hilf също....Изречението означава: Бъди така добър и ми помогни!Имам предвид заповедна за 2 лицe, ед.число, т.е за теб...Напиши /ти/,кажи- Sag! /ти/, донеси-Bring!  и т.н...Заповедната форма в множествено число изглежда така:
Seien Sie so freundlich und helfen Sie mir bitte!Sagen Sie, Bringen Sie usw...
5.Възвратните глаголи също се учат предимно наизуст, тъй като често не съвпадат с нашите...
6. Написаната през 1914 година книга.....ясно е че става дума за действие в миналото, причастието се образува от третата форма на глагола със сътветното окончание за рода на съществителното, в зависимост и от падежа, разбира се..Примерчета:
das  geschriebene Buch, die gemachten Fehler, die von dem Lehrer erklaerte Uebung и т.н...
7.Пасив образуването е по-завързано и следва да му се отдели повечко време.Предполагам обаче, че те притеснява самия словоред.Принципно Пасивът се образува от глагола werden   и от друг глагол, поясняващ самото действие.Спазват се правилата за образуване на времената- минало, сегашно, бъдеще и пр..
Примери Das Haus wurde gebaut.
               Das Haus ist gebaut wоrden.
               Das Haus wird gebaut werden.
Голям бъзик с този тест, направих една грешка и половин час не мога да схвана естеството й.Явно съм гледала отгоре-отгоре и на мястото на  сапун съм написала перилен препарат като верен отговор.Кой като мен, с препарат си мия ръцете?! Joy hahahaА Вие? Wink
              

# 80
  • Германия
  • Мнения: 8 099
wow! 100% от теста, въпреки, че на 1 от въпросите бях несигурна.

Една препоръка от нашите учителки в гимназията навремето " Не търси логика, а заучи наизуст" когато иде реч за предлози.

# 81
  • Мнения: 129
току ща направих теста  Peace една грешка от колебание - ... las ich ein Buch дала съм втория отговор, а то е само едно s  Rolling Eyes и още една от недочитане  Laughing - вместо Entscheidung съм прочела Entschuldigung и оттам - грешен отговор  Confused

# 82
  • Мнения: 1 677
maika mu na titi, sarated, благодаря ви!!!
И аз съм от тези, които с препарат си измиха ръцете. И аз прочетох Entschuldigung... Но моите грешки са си много. Но пък имам голямо желание за учене. Много съжалявам, че ходих само два месеца на интеграционен кърс тук.

# 83
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Бубето, на Дуден www.duden.de има опция да се абонираш за Newsletter. Аз ги получавам и от уча там доста неща.

Сетих се за още едно мое помагало http://wortschatz.uni-leipzig.de/ Когато не съм сигурна в някоя дума или ми трябва подходящ синоним, ровя там.

# 84
  • Мнения: 2 502
http://www.raetsel-hilfe.de/raetsel-synonym-.html
А аз от тук търся синонимите

# 85
# 86
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Пфу, 2 грешки  Embarassed това за тапета хич не го знаех, както и за тиренцата при имената.

# 87
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
май всеки пьт има ра3личен тест... на пьрвият имам 6 верни, на втория - 7...
Пантофке, при мен нямаше нито имена, нито тапети newsm78

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 316
Е, това се казва тест за напреднали.  Peace
Аз съм за съжаление 50 на 50 и на първия и на втория рунд, но много ми харесаха въпросите.

Иначе при мен имаше и тапети и имена с тирета.

# 89
  • София
  • Мнения: 18 028
Здравейте дами и с днешна дата,
Като сме го подкарали на тестове, да продължа в същия дух Mr. Green
Предлагам на Вашето внимание тест на Гьоте Институт.В края му, в зависимост от набрания брой точки , ще можете ориентировъчно да добиете представа за нивото на владеене на езика според изискванията на Европейската езикова рамка.
http://www.goethe.de/cgi-bin/einstufungstest/einstufungstest.pl

Успех в попълването!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт