В кой клас се учи как се пишат съществителните собствени имена ?

  • 5 089
  • 29
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 392
Здравейте.
Въпросът ми е уникално тъп за мен, но в службата не мога да убедя колегите, че съществителните собствени имена в българския език се пишат с първа главна буква, а останалите малки и т.н. (както е описано в първия линк по-долу ). Те настояват, че трябва да се допускат отклонения - при това някои са с по две висши образования.

Ето пример:
Аз настоявам да пишат така: "София", "Пловдив" и т.н. и им казвам, че това се учи в .... е тук не съм сигурен в кой клас беше.
А те настояват, че се допуска и СОФИЯ, ПЛОВДИВ и т.н., че дори и 'софия', 'пловдив'  Shocked

Моля помогнете с неоспорими доказателства или ме разубедете. Praynig

За сега съм намерил тези линкове:
http://smiles-4a.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=175030&df=5839 … 0a6e648aab7873de2
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … /4klas/bl_4kl.pdf

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 00:23 от Uprising

# 1
  • Мнения: 25 590
Да, собствените имена се пишат с първа главна буква, а останалите  са малки. Може също да се напишат и само с главни букви, ако целта е да бъде по-четливо - адрес например.
Но писането само с малки букви е абсолютно грешно и говори много за нивото на автора.  Mr. Green
Става въпрос за официални документи, а не чат, нали?

# 2
  • София
  • Мнения: 11 701
Да съществителните собствени се пишат с първа главна и следващи малки букви.Права си в случая!

# 3
  • Мнения: 1 312
Uprising Съществителни собствени имена се учат в 2-ри клас.
Имам второкласник и сега учим точно това Hug

# 4
  • Мнения: 8 999
Правилото, че собствени имена се изписват с главна буква, се изучава в първи клас. Във втори клас изучават съществително име и видове /собствени и нарицателни/ и тогава отново се преговаря правилото за главната буква.
Възможно е да се изпише съществително собствено  изцяло с главни букви, както и което и да е съществително или друга част на речта/изречението, с цел да се наблегне, да се постави ударение върху тази дума. В този случай не се прави разлика при изписването на съществително собствено име или друга част на речта.

# 5
  • Мнения: 3 200
Здравейте.
Въпросът ми е уникално тъп за мен, но в службата не мога да убедя колегите, че съществителните собствени имена в българския език се пишат с първа главна буква, а останалите малки и т.н. (както е описано в първия линк по-долу ). Те настояват, че трябва да се допускат отклонения - при това някои са с по две висши образования.

Ето пример:
Аз настоявам да пишат така: "София", "Пловдив" и т.н. и им казвам, че това се учи в .... е тук не съм сигурен в кой клас беше.
А те настояват, че се допуска и СОФИЯ, ПЛОВДИВ и т.н., че дори и 'софия', 'пловдив'  Shocked

Моля помогнете с неоспорими доказателства или ме разубедете. Praynig

За сега съм намерил тези линкове:
http://smiles-4a.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=175030&df=5839 … 0a6e648aab7873de2
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … /4klas/bl_4kl.pdf


Няма как да те разубедим, защото си прав.
Ето ти още едно линкче - Обяснението е в последната таблица
А ти няма как да убедиш колегите си, защото те явно са решили, че имат право и ще създадат нови правописни правила.
Повярвай ми - аз всеки ден се дразня, боря и опитвам да обясня с думи прости, че на мерните единици не се слага точка, но те упорито продължават да пишат килограмите - кг., грамовете - г. (че дори и гр.), тоновете - т., метрите - м., километрите - км. и т.н.

Дипломите за висше образование, колкото и да са на брой, не са достатъчни, при положение, че са изпуснати първите 7 образователни години.

Успех в борбата с вятърните мелници!

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 09:11 от cool_witch

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Здравейте.
Въпросът ми е уникално тъп за мен, но в службата не мога да убедя колегите, че съществителните собствени имена в българския език се пишат с първа главна буква, а останалите малки и т.н.
А после се чудим, защо децата са толкова зле с правописа!То родителите не са се научили , какво да очаквами тогава?
 На въпросът ти, наистина това се учи във втори клас. Най-добре ще им докажеш правотата си, ако намериш учебник от някое детенце.
 Успех в борбата за правилно писане  Peace.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 200
Мисля,че във втори,но ще трябва и аз да попитам майка ми/начален учител е/ и пак ще пиша.А съществителните собствени се пишат с първа главна буква винаги,а останалите малки.Може и с главни,но никога само с малки,ако случайно даденото име не е станало нарицателно за нещо.

# 8
  • Мнения: 641
В първи клас учат как се пишат съществителните собствени имена, кога се пише  "с" и кога "със", "в" и "във" и още "събираемо+ събираемо = сбор" и друго, но се отклонявам от въпроса ти.

Цитат на: baibibi
Правилото, че собствени имена се изписват с главна буква, се изучава в първи клас. Във втори клас изучават съществително име и видове /собствени и нарицателни/ и тогава отново се преговаря правилото за главната буква.

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 10:40 от Рамбо Силек

# 9
  • Мнения: 606
Същек`ви имена?  newsm78

# 10
  • Мнения: 599
Във 2-ри клас се учи.

# 11
  • Мнения: 123
А в трети клас се затвърждават знанията. При това доста обстойно.

# 12
  • Мнения: 1 072
Това беше първото граматическо правило, което научи щерката. В първи клас беше.

# 13
  • Мнения: 274

И аз не съм сигурен, но до колкото си спомням от моето училище, съществителните собствени са прилагателна форма на сказуемото. Нещо такова беше.

# 14
  • Мнения: 5 228
И освен това се пишат без кавички.

Общи условия

Активация на акаунт