Уред за готвене на пара

  • 135 136
  • 188
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 2 044
Ползвам уреда вече четвърта година. Купен е от ТСМ за 25 лв. Дори тази събота нашите бяха на разходка в Банкя и там го видели за 21 лв. Според мен е абсолютно ненужно да се хвърлят 100-200 лв. за марков. Свекърва ми има такъв на тефал за 200 лв. Разлика в крайния резултат обаче няма.
Една позната пък пълни фритюрника с вода, а зеленчуците слага в мрежата без да докосват водата и по този начин си готви на пара.
Аз пък въпреки че не го ползвам супер редовно си взех такъв http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09040706,тези ефтините нещо не ми допаднаха на външен вид,а и аз си го държа върху шкафа и ми е важно и да е естетически CrazyТа като ги сравявах тези евтините ми се сториха нещо афив и,а и този е по-голям,кошниците метални PeaceА иначе крайния резултат наистина е еднакъв ,ама аз  си падам по хубавите уреди и съм съгласна да дам повече пари за външен вид EmbarassedА пара излиза доста,аз пускам абсорбатора задължително Peace

# 61
  • София
  • Мнения: 9 911
Гледах ги в Технополис тия дни... на по-скъпите имаше -ФУНКЦИЯ VITAMIN + ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ВИТАМИНИТЕ ?!?!
Някой би ли обяснил какъв е замисълът?

И каква е разликата в качеството на приготвяне на храна с такъв уред за готвене на пара и това с тенджера под налягане с решетка? Grinning

# 62
  • София
  • Мнения: 2 044
Гледах ги в Технополис тия дни... на по-скъпите имаше -ФУНКЦИЯ VITAMIN + ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ВИТАМИНИТЕ ?!?!
Някой би ли обяснил какъв е замисълът?

И каква е разликата в качеството на приготвяне на храна с такъв уред за готвене на пара и това с тенджера под налягане с решетка? Grinning

Моя е с такава фуункция-като я ползваш,зеленчуците стават много по-бързо от обикновенно и така се запазват витамините Peace

# 63
  • BG
  • Мнения: 2 217
danielad , този уред наистина е много хубав, но не всеки може да си го позволи  Peace

hakama , според мен готвенето с тенджера под налягане си е чиста проба варене и витамините не се запазват. Идеята на готвенето на пара е челенчувкат да има термична обработка, но да се запазят витамините. Например, аз готвя доста често броколи и те остават леко хрупкави, което не може да се постигне чрез варене (освен ако не бланшираш).
Обичам да правя на пара и картофи соте - стават невероятни! (само накрая ги поставям в гореща фурна да се запекат)  Wink

# 64
  • София
  • Мнения: 9 911
Добре, какви са предимствата и недостатъците?
Доколкото разбрах - стават по-бързо нещата, не се занимаваш да бъркаш...

Какво не може да се готви с този уред и какво може да се сготви много по-добре?

Като книга май само тази съществува на пазара:
Готвене на пара http://www.helikon.bg/books/88/141438_gotvene-na-para.html
Някакви отзиви?

Трябва да се обзаведе кухнята, засега само парти грил има и бързоварче  Laughing и много се чудя дали печка или такова чудя да си взема+ единичен котлон  newsm78   По скоро клоня да си взема такъв уред като фен на задравословното хранене  Hug

Благодаря

# 65
  • BG
  • Мнения: 2 217
Здравей отново, hakama!

Мога да споделя моето мнение по отношения на твоята дилема.  Wink

Аз лично бих купила печка и уред за готвене на пара, защото:

1. Печените храни също са здравословни и приготвени подходящо могат да бъдат нискокалорични, а и много вкусни
2. Имаш възможност да готвиш всичко, което си пожелаеш от супи до ястия

Давам ти пример с едно мое любимо ястие - броколи с топено сирене и пармезан. Броколите поставям в уреда за готвене на пара за 10 мин, след което ги поставям във фурната с пармезана и топеното сирене само леко да се запекат. Става бързо, вкусно и лесно!
Освен това, според мен, месото е по-вкусно печено, а не на пара.  Peace

# 66
  • Мнения: 1 236
Добре, какви са предимствата и недостатъците?
Доколкото разбрах - стават по-бързо нещата, не се занимаваш да бъркаш...


Предимствата са, че слагаш продуктите в уреда и отиваш да гледаш телевизия, вместо да се въртиш около печката. Недостатъците са, че продуктите са самички, без сосче, а и не можеш да комбинираш вкусовете, както би се получило когато се слагат заедно в тенджерка\тиганче  Grinning

Парти-грил можеш да го ползваш за запичане и разтапяне на кашкавал отгоре върху вече приготвени продукти, но става само за малки количества и обем.

Ето такъв тип настолна печка би бил добър вариянт, ако не искаш голяма. Уреда за варене на пара можеш да го замениш с тенджерка за варене на пара, но там вече нямаш таймер и трябва повече наглеждане.

# 67
  • BG
  • Мнения: 2 217
И аз имах предвид печка като тази, която е приложила Кремче Ванилия. Хем не е много скъпа, не заема много място и имаш повече функции.
От постове ти, надявам се правилно, разбирам, че няма да се хвърлиш в някакви кулинарни приключения, но искаш да се храниш здравословно. А и не искаш да инвестираш голяма сума ...
Сподели какво мислиш за предложенията ни  Wink

# 68
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540
Предимствата са, че слагаш продуктите в уреда и отиваш да гледаш телевизия, вместо да се въртиш около печката. Недостатъците са, че продуктите са самички, без сосче, а и не можеш да комбинираш вкусовете, както би се получило когато се слагат заедно в тенджерка\тиганче  Grinning

Парти-грил можеш да го ползваш за запичане и разтапяне на кашкавал отгоре върху вече приготвени продукти, но става само за малки количества и обем.

Ето такъв тип настолна печка би бил добър вариянт, ако не искаш голяма. Уреда за варене на пара можеш да го замениш с тенджерка за варене на пара, но там вече нямаш таймер и трябва повече наглеждане.

 Naughty  Аааа , не е съвсем така.

Всеки уред вече се продава и с пластмасов съд, който е за ориз и сосчета smile3521

Ето сочни яйца  -
               


пилешки късчета със сметана, топено сирене и картофи -

                             

пиле с картофи -


макарони със зехтин, сирене и риган -



А тази вечер и една страхотна, неснимана  тиква с мед и мляко  Crazy

# 69
  • Мнения: 1 236

Всеки уред вече се продава и с пластмасов съд, който е за ориз и сосчета smile3521



Не го ползвам. На мен така готвени манджи ми изглеждат (като вече минали веднъж през стомаха)  Sick  Mr. Green

# 70
  • На брега на реката
  • Мнения: 1 540

Всеки уред вече се продава и с пластмасов съд, който е за ориз и сосчета smile3521



Не го ползвам. На мен така готвени манджи ми изглеждат (като вече минали веднъж през стомаха)  Sick  Mr. Green

Видът им е абсолютно същия , като готвени на котлон, но на нас пържени лук, домати и прочие не ни понасят и не ги готвим.  Аз едва след месеци упорита употреба схванах колко и какви неща да комбинирам. Защото стилът на готвене на пара е коренно различен от навиците да се правят зъпръжки, застройки и ред подобни. И  смея да твърдя, че в този уред храната има специфичен, натурален вкус. Блудкавостта за някои идва от неумението им да готвят с този уред. Няколко съвета:

·    Към водата за парата може да се добави кубче бульон, ароматни треви и подправки, вино или просто се  мариноват и овкусяват предварително. Но и не трябвада се прекалява защото парата изостря вкуса на продуктите - те не се разливат в олиото, водата .. както при другите видове готвене. 

·    Ако се използват повече етажи , поставят се  месото, рибата и по-сочните храни, които отделят соковете си при готвене на долния ред, за да не изтичат соковете им върху другите продукти, ако са отгоре. Тогава гарантирам, че рибата има вкус на риба и картофите - вкус на картофи.

# 71
  • BG
  • Мнения: 2 217
Не претендирам, че мога да готвя добре на пара, защото сега се уча. Тъй като много обичам печено и определно не мога да се откажа от него. На мен също не ми понасят много запръжките и гледам да ги избягвам. А на котлона може да се приготвят и месо върху оребрен тиган - да станат като на скара.  Peace
Затова имам котлон, фурна и уред за готвене на пара и съчетавам различни начини на готвене!

# 72
  • Мнения: 1 167
Stephy свеки си купи турбо овън с инфра ред и не знам какво си още .....от телешоп. Твърди че месото се изпича за 20 мин. без мазнина и ставало много вкусно. Пекла е предимно риба и кюфтета, както и зеленчуци.

# 73
  • BG
  • Мнения: 2 217
Ninia, и аз гледах въпросния уред и ми звучи много интересно.  Thinking
Обаче на него, например, не мога да си представя как ще сготвя печено ангнешко бутче .... Според мен е хубав за готвене на по-малки неща.  Peace
Но аз гледам от моя гледна точка - обичам да готвя, а и го правя почти всеки ден, по приницип. При мен другия проблем е, че нямам място за много уреди, за съжаление.  Confused
В крайна сметка човек би следвало да си избере уред според собствените възможности (на готвач и да се съобрази с мястото което има).

# 74
  • София
  • Мнения: 9 911
  Привет, малко се позатрих, но вече ми се поизбистриха нещата.

В момента съм сам и гледам с минимални вложения да си осигоря условия за готвене на здравословна храна, все пак храната е най-важната ако искаме да имаме здраво тяло Peace

Вариантите са: уред на пара + котлон ;
 -печка+ уред на пара
 -само печка.
То сега и с печката е голямо чудене, дали до 80-100лв може да се намери нещо свястно (втора ръка)?!
Открих само тези сайтове: http://biala-tehnika.dir.bg/_wm/contacts/?df=5455 http://www.martechnics.com/index.php?option=com_phocagallery& … id=6&Itemid=1 - други сайтове/магазини?
Препоръчайте марки, мисля нещо от типа на Раховец - най-простата , абе нз... newsm78



Предимствата са, че слагаш продуктите в уреда и отиваш да гледаш телевизия, вместо да се въртиш около печката.
   - Точно такова нещо ми трябва  Grinning
Парти-грил можеш да го ползваш за запичане и ...

   -моя е от тези в които се побират 2-3 филии
От постове ти, надявам се правилно, разбирам, че няма да се хвърлиш в някакви кулинарни приключения, но искаш да се храниш здравословно. А и не искаш да инвестираш голяма сума ...
Сподели какво мислиш за предложенията ни  Wink

В момента съм сам и гледам с минимални вложения да си осигоря условия за готвене на здравословна храна, все пак храната е най-важната ако искаме да имаме здраво тяло Peace

Вариантите са: уред на пара + котлон ;
 -печка+ уред на пара
 -само печка.

 бюджет:Уред на пара - до 50лв ; печка (фурна+2 котлона) > 50-100лв  Rolling Eyes


Видът им е абсолютно същия , като готвени на котлон, но на нас пържени лук, домати и прочие не ни понасят и не ги готвим.  Аз едва след месеци упорита употреба схванах колко и какви неща да комбинирам. Защото стилът на готвене на пара е коренно различен от навиците да се правят зъпръжки, застройки и ред подобни. И  смея да твърдя, че в този уред храната има специфичен, натурален вкус.   Peace Hug  bouquet  chef

Блудкавостта за някои идва от неумението им да готвят с този уред. Няколко съвета:

·    Към водата за парата може да се добави кубче бульон, ароматни треви и подправки, вино или просто се  мариноват и овкусяват предварително. Но и не трябвада се прекалява защото парата изостря вкуса на продуктите - те не се разливат в олиото, водата .. както при другите видове готвене.
   > Тези съставки не полепват ли по нагревателите ?!

·    Ако се използват повече етажи , поставят се  месото, рибата и по-сочните храни, които отделят соковете си при готвене на долния ред, за да не изтичат соковете им върху другите продукти, ако са отгоре. Тогава гарантирам, че рибата има вкус на риба и картофите - вкус на картофи.

   - в книгата която споменах преди казват , че имало уреди в които всеки етаж или общо се събирал соса в някакъв улей ,който трябвало да бъде поне 2см?!


Та днес набарах книгата в книжарниацaта и прегледах само първите страници какво пише за уредите, имало отложен старт, споменатите улеи за соса (конденз), вярно ли че 3тия етаж - ставало доста бавно там готвенето и практически само с два се работи? Място за доливане на вода по време на готвене и други неща имаше но не се сещам сега, иначе доста рецепти, сигурно ще си я набавя тази книжка  Peace

-вариант 1: Domo (мисля че с 3год гаранция)
http://www.domo-bg.com/product_detail.php?product_id=09061978  - освен това има визуален индикатор, притесняваме по-малката мощност  Thinking

-вариант 2: попадна ми втора ръкаMIA DG 330
Не открих никакво инфо в нета за данните и снимка (засега), спомням си че брат ми още преди 2-3години ми споменаваше за този уред и тази марка МИА...  Значи предлагат ми я няколко пъти ползвана , 900W, купа за ориз, извън гаранция, немска, за 50лв  Thinking  Мога да я тествам на място с уред за изправност  Peace

Благодаря  Hug





Общи условия

Активация на акаунт