На какъв принцип са билетите за транспорта?

  • 3 621
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 093
В Торонто е бая скьпо-$2.75 в една посока и няма такова нещо като слизаш пазаруваш и пак се качваш. Може с билета да се придвижваш напред, но не и обратно т.е качваш се на метрото/рейс/ трамвай и сменяш сьс следващото превозно средство. Шофьора ти дава така наречния трансфер и така се прекачваш на следващото нещо. Дори на трансферите пише имената на спирките и времето, така че се знае от кьде си слязьл. Говореше се да направят билета с продьлжителност, например 1 час. Бяха правели едно сравнение между Торонто, Монреал, Ню Йорк и още 2-3 града и в Торонто са най-скьпите карти/ билети. Месечната карта е $109. Единствения + е, че ако си купуваш карта за месеца, може да се обяви в годишните даньчни декларации и ти го преспадат от от даньците.  Тук хич не става да се хитрува.

# 31
  • Мнения: 1 107
В Стокхолм билетчето е 20 кр. за една зона на града - важи 1 час от момента на първото му маркиране. Маркира ги или шофьора с едно печатче или съответния за това служител в метрото. Може да си купиш билет с смс-което е много удобно, имайки предвид, че в нашия квартал има само едно магазинче за билети, което работи от 11-17 делничен ден. С смс цената е 30, 45, 60 кр. съответно за първа, втора и трета зона и мисля, че важи за час и половина . Гратис не съм пътувала, най-малкото защото глобите са огромни, ама аз дори и в България на съм пътувала гратис, защото си ме е срам.
Иначе съм виждала случаи, в които не работи автомата за билети на спирката (някой си имат) и шофьорът си пуска хората без билет, но е рядкост....Контрола видях само един път -3 души със съответните униформи и свалиха един татко с дете с фалшива карта. Останал с впечатление, че шофьорът ги е информирал....но разбира се не съм сигурна.

# 32
  • Мнения: 1 550
За Амстердам, както и за цяла Холандия има т.нар. стрипенкарт. Представлява нещо такова:

Като на снимката не е актуалната цена. В момента една такава карта е 7.30 евро. Има и по- големи карти от 21 стрипа и струва 21.60 Е. За възрастни над 65 години и деца между 4- 11 години има розови такива, които са и по- евтини. Студентите пътуват с безплатна карта. Колко време може да се пътува с подпечатаните стрипове зависи от броя им. Например, с подпечатани 2- 4 стрипа може да се пътува 1 час от 1 до 3 зона.
Има и целодневна карта от 8 стрипа и струва 8.40 Е. Може да се купи и отделен билет от ватманите на трамваите и метрото и шофьорите на автобусите, но те продават само 2, 3 и 8 стрипенкарт и излиза по- скъпо.
Подпечатването на стриповете е по- сложно за обяснение- ако се пътува в рамките на една зона, се подпечатва вторият стрип, за 2 зони- третият стрип, и т.н.
В новите трамваи се качваш само от една врата и има човек, които бие печатчетата. Той съобщава спирките и евентуално дава инфо на пътниците. В старите трамвай, ватмана върши тази работа. Доста често се правят проверки.
В метрото на влизане си подпечатваш стриповете и влизаш. Също има доста често проверки.
Автобуси, трамваи и метро спират на всички спирки. Също има копче, което се натиска за да дадеш сигнал когато искаш да слезеш. В повечето случай е излишно, защото в Амстердам е винаги тарапана и на всяка спирка има качващите или слизащи пътници.

# 33
  • Мнения: 1 107
Милен@ , същите стрипове има и тук, само че цената им е доста по-скъпа -180 кр (около 17 eur) и средно ако пътуваш в първа зона, на един възрастен излизат 8 билетчета.

# 34
  • Мнения: 3 394
ами най-евтино е с целодневна карта (има и за отделните зони) или с ойстер карта

# 35
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
В Солун билета е 50 цента и важи за 70мин. за колкото превозни средства искаш да смениш.

# 36
  • Мнения: 27 524
Доста големи разлики има в цените на билетите  Crazy При нас от шофьора ако го взимаш е 2 евро, а от автомат - 1,70. Имаме карта за десет пътувания и тогава излиза малко по-евтино, маркират се в автоматите  Simple Smile

# 37
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
В Монреал цената на билета е 2,25$ (дано да не лъжа, отдавна не съм взимала само 1 билетче)- като можеш да си вземеш кореспонданс, който можеш да ползваш в рамките на час и половина, но само в едната посока. Можеш да купиш 6 билета за 12$ или пък месечната карта е близо 70$, която можеш да си декларираш като приспадка от данъците в края на годината. Билетчетата се купуват в метро-станциите, някои магазини или от шофьора на автобуса, но тогава трябва да имаш точно, защото се пускат директно в машината, която ти принтира билета. Влиза се само от първата врата и си сканираш картата или билета пред шофьора. За да спре шофьора на твоята спирка, трябва да му дръннеш  Laughing преди спирката, защото ако на нея няма човек да чака, няма да спре.

# 38
  • Мнения: 191
Ванкувър е разделен на 3 зони. Билетчето за 1 зона струва $ 2.50 важи час и половина за всички превозни средства и всички посоки (автобуси, скайтрейн, сийбъс). Ако искаш да пътуваш в 2 зони - добавяш още 1.25. Ако си купиш 10 билетчета от супермаркета излизат по 1.90. В автобусите се влиза само от предната врата - има машинка, която приема САМО МОНЕТИ и не връща ресто и след това ти издава билета маркиран до кога важи и за колко зони. Така че ако нямаш монети, просто не можеш да влезеш в автобуса. Автобусите спират на спирките в двя случая - ако има хора на спирката или ако някой от пътниците иска да слиза се дърпа едно въженце, което е окачено по прозорците отвърте в целия автобус. Като го дръпнеш на дигиталните табла в автобуса се изписва Стоп. Ако пътуваш често и всеки ден има карти - за 1 зона 73 долара, за 2 - 99, за 3 - 136. Най-евтино разбира се излиза с карта. След 6 часа в делнични дни и събота всичко става 1 зона, а в неделя с 1 карта може да пътува безплатно цялото семейство.
Контрольори има от време на време в Скайтрейна - те са с униформи и се двжижат по двама. След като се качат пътниците те влизат и застават от двете страни на вратата (явно чакат някой нередовен да се уплаши и да излезе). Като тръгне скайтрейна те започват да проверяват. Глобите са много солени около 150 долара. Аз винаги пътувам с билети или с карти, и през ум не ми е минавало да се опитам да спестя или да лъжа.

# 39
  • Мнения: 6 713
В Белгия например важи 1 час билета, мога да се прехвърлям на всичко.

И тука е така (Люксембург) Peace Другото е, че карта з амесец за 1 линия, или за 2 района на града плюс центъра (центъра влиза в тая карта), е 22 евро! Еднократният билет е 1.50. Ако си купиш 10 билета - 12 евро. А за 45 евро на месец обикаляш цялата държава, влакове, бусове, всичко.

# 40
  • Мнения: 393
До сега не съм ползвала градски транспорт в Денвър  Embarassed (тук съм от 6 години). Щерката ползва, но тя е с безплатна карта от университета (т.е. студентската и карта). Леля ми ползваше транспорт и от нея знам, че имаш две опции- да си купиш от шофьора или от автомат (според нея по изгодно е от шофьора, защото ако нямаш точната сума даваш колкото имаш  newsm78, понякога не ти дава билет  Mr. Green). Билетът е валиден за определно време  за всички превозни средстава. Има и локални безплатни линии. Има ученически/пенсионерски, те са с намаление, струват $ 0.70. Другото, което знам от щерката е, че контрольорите се познават от далече и има възможност да слезнеш преди да са те спипали. То, като цяло обществен транспорт в Денвър няма. В последно време взеха да откриват повече линии рейсове и на по-често (преди рейсовете бяха на....1 час); направиха две линии високосоростен трамвай.  Ех, ако имах обществен транспорт до службата ми, въобще нямаше да шофирам всеки ден. Ех, мечти...

# 41
  • Мнения: 494
В Сидни билетите са на зони, като зоните зависят от дължината на пътуването. Също ако пътуваш в извън пиков час и си купиш билет утиване и връщане цената е много по- ниска.

# 42
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
при нас има карти 3а 30 мин. и карти 3а 24 часа....има и 3они, от това 3ависи цената - колко 3они преминаваш...Цюрих е 2 3они, картата важи 3а всичко - влакчета, автобуси, тролеи, трамваи, кораби и т.н. ....имаме си и т.н. 1/2 абонамент - това е карта, която струва определена сума в 3ависимост от продьлжителностт ( 1 г. или 3 г.) и която ти дава право да пьтуваш на половин цена в цяла Швейцария Peace

# 43
  • Мнения: 27 524
В споразумениятя за ЕС, освен пушенето, биха ли влязли и някакви условия и за този въпрос?  Thinking

# 44
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Малко допълнение за Холандия:
В много региони има специални карти, които важат за : 1. между близки градове и села, важи след 9.00 сутринта и струва 2 евро и 50. Може да се прикачваш
2. в градовете и важи 1 час или 1 час и половина и струва 1 евро. Може да се прикачваш.

При нас превозните средства не спират, ако не им дадеш сигнал в автобуса или ако си на спирката, трябва да си протегнеш ръката.

Общи условия

Активация на акаунт