Притеснена съм. Захранване?

  • 518
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Наскоро говорих с моя позната, която отдавна ме поощрява да кърмя, да захранвам късно и др. неща, още преди да знам за този форум. Тя винаги ми е давала за пример голямото си дете, което е отглеждано по този начин и се развива чудесно. Сега с тъга ми съобщи, че с малкото има страхотни проблеми. При контролното изследване 6 месец хемоглобинът е бил на долната граница на нормалното. Успокоили са я, че като захрани, той ще се покачи. Да, но сега детето е на 1 година с тежка анемия. Пило е лекарства за лечението `и, но няма резултат. Самото им захранване е вървяло много трудно, хлапето е отказвало редица храни, особено телешко и жълтък. Тя не е настоявала да му ги дава. Изобщо са го закъсали доста.
Мъжът ми досега ме подкрепяше, но вече смята, че хлапето не се развива добре, нямало мускулна маса, не можел да стои стабилно  и т.н. Прочетох какво е нормално да прави на тази възраст в "Какво може да очаквате през първата година на детето". Екстра е! Отдавна не е бил на преглед, тук го мерим приблизително. За 6 седмици е наддал 300-400 гр. Дръпна на височина още в края на 3.месец беше с ръст като за 4., а сега е с ръст като за 5.месец.
Притесних се. Не ми се ще да захранвам още. Не виждам готовност у малкия, а и  най-вече заради съветите да не се натоварва незрялата храносмилателна система. Как мислите, кашите нали са въглехидратни, дали на тази възраст има ензими за усвояването им? Посъветвайте ме.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Теоретично знаеш,че можеш да захранваш с каша след 4 навършени месеца.Ти ще си решиш - но не съди само по един единичен случай,още повече,че сериозната анемия има други причини,най-малката от които е начина на хранене и захранването.Ако ще е за статистика,я виж колко са бебетата тук във форума,които са захранени късно и нямат никакъв проблем.Веднага ми хрумва примера с Ива-Д,които са се захранвали доста след годинката,а Ради си е жив и здрав вече 3-годишен Grinning Имам и съседка,с която е същото - започна захранване на 1г и 2 месеца!!! (преди това даваше само сок спорадично),и то въобще не с пюрета и каши,а направо с нормална храна - детето в момента е на 5г и също не е имало никакви здравословни проблеми.Така че тези неща са много относителни...но съм сигурна,че ще вземеш правилното решение,каквото и да е то - ти си майката и най-добре можеш да усетиш нещата Grinning

# 2
  • Мнения: 3 550
До известна степен ме крепи дочутото, че когато детето расте на дължина, забавя растежа на тегло. Има ли нещо вярно?

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
Стейси, не се паникьосвай и не мисли за лоши неща.
Щом преценяваш, че твоето бебе не е готово за захранване, просто не захранвай!
И Хедра ти е казала, че не можеш да съдиш по един пример, още почеве, че при това детенце може да има и куп други фактори, един от тях е наследствеността...

И, да по-важно е бебето да расте на сантиметри, отколкото да дебелее на кг.

# 4
  • Мнения: 3 550
А ако аз увелича приема на някакви храни (и на какви), това ще се отрази ли благотворно върху хемоглобина на Павел?

# 5
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
А знаеш ли колко са примерите на нисък хемоглобин при ранно захранени бебета? Покрай нас всички бебета (захранени след 3-месечна възраст) пиеха сироп против анемия, защото резултатите от изследването на 6 месеца не е било добре!
Не мога да ти гарантирам, че хемоглобинът на бебето ти ще бъде висок, но си мисля, че някак не е естествено да се бута лъжица с пюре в устата на лежащо бебе!

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
А ако аз увелича приема на някакви храни (и на какви), това ще се отрази ли благотворно върху хемоглобина на Павел?
Не. Хемоглобина, който той има в момента е остатъкът от залежите при раждането му. Изразходването му става постепенно за тези 6 месеца и след това със захранването се набавя допълнително.
Нали знаеш, че количествата витамини и минерали в кърмата не се влияят много от приетите от теб храни.
В кърмата липси няма! Wink

# 7
  • Мнения: 3 550
Тогава нямам основание да се тревожа, защото при раждането моя и неговият хемоглоин бяхя високи. Дано му стигне за 6 месеца!

# 8
  • Мнения: 4 629
Стейси, тук изследването за хемоглобин изобщо не го правят. Опитай се да не мислиш за това и  да не се тормозиш. Аз започнах да давам оризовата каша на сина ми, когато навърши 4 месеца. По съвет на педиатърката ни и, защото той проявяваше огромен интерес към храната. След 6тия започнах със зеленчуците. До сега яде всичко, което съм му дала (включително и телешко месо).Така,, че явно си е до дете и до вкусове, а не кога е започнало захранването

Общи условия

Активация на акаунт