Моля за съвет - дохранвам бебето, кърмата ми намалява

  • 1 332
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 70
Здравейте  Hug

Моля за съвет

В началото дъщеря ми не искаше въобще да суче от мен. Беше свикнала на шишетата в болницата, а и моите зърна са много плоски. Гърдите ми се пръскаха от кърма и беше още по-трудно да захапе. Акушерките в болницата бяха много търпеливи и настоятелни, дори една от тях един ден седя буквално 2 часа при мен да накараме малката да захапе, но за съжаление неуспешно. И така аз хвърлях кърма, а тя ядеше АМ  #Cussing out След това същата акушерка ми каза, че в болницата има възможност да стерилизират моята кърма и вместо АМ й давах кърма. Като същевременно продължавах с опитите да яде директно от мене. С какви нерви и усилия го постигнах няма да казвам, но успях. След като ни изписаха дойде педиатър вкъщи. Смених го веднага след първата среща, защото не ме кефеше. Избрах друг педиатър - прегледа и премери малката. След около 20дни трябваше да ходим пак на преглед и за ваксина. Оказа се, че малката не наддава добре и педиатърката ми каза да я дохраннвам с изцедената кърма. Така и правех. На следващата консултация всичко беше наред. Но по този начин кърмата ми намаля и постепенно аз нямах какво да цедя. А малката се беше научила след като хапне това, което тече бързо и лесно да си иска шише. И аз започнах да давам АМ. И до ден днешен е така. А съм почти 100% че тя не изпразва гърдите ми напълно. Въобще не исках да дохраннвам с АМ, но пък и не мога да си държа детето гладно. И да си призная пред вас 5-6пъти съм давала сок  Embarassed В момента Никол е на 3месеца и 10дни. Моля да ме посъветвате как да я накарам да суче по-дълго? Или да продължа да си я дохранвам с АМ?

Благодаря предварително  Hug

# 1
  • Мнения: 961
Здравей, elleee,
Страхотно е, че си накарала бебка да суче от теб и вече толкава време се кърмите! Можеш ли да кажеш по-подробно за начина ви на хранене? Колко често се кърмите? Предлагаш ли другата гърда, след като е пуснала първата? Опитвала ли си да я върнеш обратно на първата, след като пусне и втората?  Колко добавка изпива обикновено? Има ли кърмения, при които не се налага да даваш добавката?

На мен лично ми помогна да си възстановя лактацията честото поставяне на бебка на гърда и стимулиране на гърдите с помпата, макар и  на празен оборот, непосредствено след кърмене. Обикновено само изцапвах помпата, но гледах минимум по пет минути на гърда да стимулирам почти след всяко хранене. Това ми помогна да увелича количеството за около 4-5 дни и да минем отново изцяло на кърма!

# 2
  • София
  • Мнения: 70
Здравей pochti_bezobidna,

Обикновено я храня 6-7пъти на ден. Отскоро започнах да предлагам и другата гърда. Досега не го правех, защото ме беше страх да не би да няма за следващото ядене Sad Но понякога забелязвам, че яде лесното и от двете гърди и после не иска да дърпа трудното. Мързеланка си е от самото начало. Обикновено изпива 60 или 90мл добавка, но това е само, когато суче от едната гърда. Тази вечер примерно й дадох и от двете гърди и си заспа доволна. По принцип давам 1 или 2 пъти на ден добавка.

Благодаря за бързия и изчерпателен отговор  Hug

# 3
  • На топло...
  • Мнения: 584
Ели, защо не пробваш съветите от тези статийки?!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870

Описано е много хубаво как да помогнеш на бебето да изсуче и задното мляко. Аз ги пробвах, Диданка ги е пробвала, написани са точно за такива случаи - мързеливци...

Можеш да слагаш Никол на едната гърда да изсуче рядкото мляко, после на другата, ако е много нетърпелива,... връщаш я после на първата, прилагайки техниките за компресия. Би трябвало да стане newsm78...

А принципът за увеличаване е стимулация! Ако не цедиш или кърмиш, тялото ти решава, че наличното мляко не е необходимо и следващия път просто не го произвежда. Пробвай и нощем между 2 и 3 да цедиш или кърмиш, заради най-високото ниво на пролактина по това време на денонощието, аз си навивах часовник даже първите дни...
 
Давай спокойно и двете гърди! 
Йоши яде всеки път от двете, само сменям реда от коя първо, т.е. гърдата, с която предишния път съм приключила, давам на следващото хранене като първа. Този начин на кърмене ми препоръча консултантката в неонатологията...

А какво значи това да ти стерилизират кърмата всъщност? Единствено трябва да е в стерилни съдове изцедена, друго не ́и трябва...

Сокчета на този етап не са необходими, както и вода. Просто не ги давай повече, нека ́и узрее храносмилателната система... Тя има нужда единствено и само от твоето мляко, по-добро от него няма! Увеличавай него постепенно и намалявай АМ-а...

Разров́и се тук в библиотеката на форума, има много полезна информация!

 Hug

Последна редакция: нд, 08 фев 2009, 00:18 от nanunana

# 4
  • София
  • Мнения: 70
nanunana благодаря  Hug

Ами аз до преди няколко дни и през нощта кърмех. Но наистина съм спряла да цедя, защото е "на сухо". Няма никаква кърма Sad само колкото да изцапам помпата.

А какво значи това да ти стерилизират кърмата всъщност? Единствено трябва да е в стерилни съдове изцедена, друго не ́и трябва...

Аз нямах възможност да си стелизирам помпата в болницата и затова носех кърма през 3 часа да ми я стерилизират. Ставах, цедях се и я носех през 3 часа в денонощието.

# 5
  • На топло...
  • Мнения: 584
Тцтцтц...

Аз също така носех в началото кърма, но да я прибират за бебето за момента, в който ще може да я яде... Те ми даваха стерилни шишенца, аз ги пълнех и им ги носех да замразяват...

Но помпата се стерилизираше само веднъж на ден, а през останалото време измивах частите с вряла вода, достатъчно беше...

Но ако са преварявали кърмата, което от твоите думи така излиза,... ега ти и медицинските работници, то всичко хубаво живо са изребвали ooooh!...

Не се притеснявай и на сухо да цедиш, важното е да се стимулира... А и нали знаеш, че помпата не е от значение, бебето суче много повече, ето виж как е заспала миличката...

Виж и тая темичка за цедене на ръка, някои жени успяват по-добре така, отколкото с помпа. Там също има и масаж на гърдата описан, много е интересна!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=326098.0

 Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 70

Но ако са преварявали кърмата, което от твоите думи така излиза,... ега ти и медицинските работници, то всичко хубаво живо са изребвали ooooh!...

Незнам как го правят....  newsm78 Слагах кърмата в стерилно шише от техните и след това тези шишета ги слагат в някаква машина, която на мене ми приличаше на миялна машина  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 2 401
Много хубави съвети са ти дали, но исках да добавя за дохранването, че е добре, ако можеш да не го правиш с биберон, защото е възможно бебо в един момент съвсем да откаже да суче от теб, ако искаш пробвай със пипетата от Панадола например, мисля че с нея е удобно, а най-добрият вариант ще е ако може с времето да се премахне дохранването, като за тази цел може постепенно да намаляваш количеството с което дохранваш(ето една статия по този въпрос от Библиотеката http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138 )и наистина няма проблем да даваш и двете гърди на едно кърмене, а ако по този начин няма и нужда от дохранване значи направо си си решила проблема, а за да си сигурна, че бебчо се храни добре следи напишканите памперси да са поне 6 за денонощието.  И аз ще ти кажа да слагаш бебчо да суче възможно най-често за да имаш достатъчно кърма, колкото повече стимулация има толкова повече кърма ще имаш, а ако иска да суче през ноща ще е още по-добре.  Вярвам, че щом и в началото си успяла да го накараш момичето да суче и сега ще успееш. Hug
п.с. това за стерилизирането на кърмата и аз се чудя как е възможно да се прави, но явно всичко е възможно

Последна редакция: нд, 08 фев 2009, 02:36 от звездиче

# 8
  • Мнения: 961
Има жени, които кърмят от едната гърда, бебето им суче на интервал три часа... всичко като по учебник. Така беше при сестра ми, кърми две години.  Simple Smile Когато аз родих, реших, че и при нас нещата ще са така - да а ма не! Винаги съм кърмила от двете гърди, лявата ми гърда е много икономична  Mr. Green , винаги започвам с нея, след което бебка си хапва основно от дясната. Единствено нощно време, когато беше мъничка се нахранваше само с дясната. Освен това бебето ми имаше нужда да се храни не на 3 часа, а на час и половина -два. До четвъртия месец се хранеше около час. Имах чувството, че само това правим, но пък си струваше!
Пожелавам ти успех! Слушай бебка, тя ще ти покаже най-правилният начин за вас! Когато я усетиш, че е по неспокойна можеш да й предложиш гърда. Не забравяй, че колкото повече кърмиш, толкова повече мляко ще имаш. Гърдите ти не са склад за мляко, а произвеждат толкова, колкото е и търсенето!  Grinning
 Hug

# 9
  • Мнения: 2 135
Винаги съм кърмела и от двете гърди. Като се стараех да помня коя е била първа и следващия път да ги разменя. Никога не съм можела да изцедя повече от 10-20 мл с помпата. Не съм усещала слизане на кърмата както първия месец, гърдите ми бяха меки и никога не ми е хвърчала кърма като си стисна зърното а е сълзяла само.Но кърмих 10 месеца без проблем. И дъщеря ми качваше много добре.

# 10
  • София
  • Мнения: 70
Благодаря ви много за съветите   Hug

Ще се опитам да спазя някои от тях. Казвам някои, защото другите вече ги правя  Peace

Последна редакция: нд, 08 фев 2009, 12:42 от elleee

# 11
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Здравей pochti_bezobidna,

Обикновено я храня 6-7пъти на ден. Отскоро започнах да предлагам и другата гърда. Досега не го правех, защото ме беше страх да не би да няма за следващото ядене Sad

Задължително давай и двете гърди. Пак ще има за следващото ядене, защото гърдата не е резервоар. Там се произвежда млякото, така че ако не даваш втората гърда, а добавка така ще ти намалее със сигурност кърмата. Ще се произведе мляко до следващото хранене, не се притеснявай.

# 12
  • Мнения: 199
упорствай! това е моя съвет, другите са ти дали останалите!сега са ти вдъхна кураж: имах почти същия проблем, даже малко тежък случай на  синдрома "даваха ми АМ от шише с голяма дупка в Родилния, сега ме мързи."
 упорствах със предлагането на цицата, давах я все по-често, той заякваше и сега цока почти чудесно. Да се похваля, бях за два дни в Пловдив  на разходка и не съм нито цедила, нито давала АМ. просто на всеки 3 часа пробутвах цицето, дори и да не ми се струваше много гладен, но аз му нямах доверие.. нали съм свикнала да виждам точно колко изцедено му давам... и той си цока  Mr. Green Heart Eyes само дето и през нощта той се събуди 2-3 пъти.. пък бях свикнала като дам 180гр изцедено или АМ да спи 7-8 часа непробудно

# 13
  • София
  • Мнения: 70
Ами упорствам... От 17.30ч досега съм дала 3 или 4 пъти цица. Сега след банята ги сменях често, ту едната , ту другата.... но в крайна сметка докато не изцока 90мл АМ от шишето не се успокои  smile3515 Днес дори като бяхме на разходка давах и от двете гърди, а друг път разходката минава в сън и не яде.

# 14
  • На топло...
  • Мнения: 584
Нормално е да хапва по-начесто, Ели, кърмата се обработва много по-бързо от стомахчето и минава в чревцата, не затормозява така като АМ!

Браво, че не се отказваш, полека-лека ще спре да иска АМ щом се увеличава млекопроизводството Wink!

Ние нямаме режим например, когато иска - тогава, яде на 2 часа по половин-един час, че и повече, но не ми пречи, рано или късно ще спре. Сега е важно да расте здрав и силен,... и спокоен (нали цокането не е само хранене)...
Нощем също яде по два-три пъти, но ние спим заедно и не се будим истински изобщо - колкото да преместя бебо на другата гърда, ако се размърда, той цоква и пак се унася съвсем.

Общи условия

Активация на акаунт