73-то СОУ

  • 100 320
  • 1 457
  •   1
Отговори
# 15
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Tari Tasartir, много ти благодаря за поста и ще ти благодаря още по-горещо ако попиташ съседката си за учителка за 1 клас  Embarassed Simple Smile
Искам да те запитам и още нещо - от първи клас има ли като алтернатива на немския - френски? Или френския се изучава само като втори език?

spasdidi, още утре ще поставя заданието на моята приятелка  Simple Smile

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
От първи клас учат само немски, вторият чужд (от пети клас) е руски и май френски, но не съм много сигурна.

# 17
  • Мнения: 2 211
От първи клас учат само немски, вторият чужд (от пети клас) е руски и май френски, но не съм много сигурна.

Нямат ли и руска паралелка от първи клас?

# 18
И аз чакам с нетърпение сведения за учителките, които ще поемат първи клас тази година в 73то . Моля за информация. Разкажете нещо повече и за образователния процес. Не ме интересува занималнята, а как се провеждат часовете. Колко деца са в клас? Има ли възможност госпожата да обърне внимание на всяко едно от тях?Много благодаря предварително.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
От първи клас учат само немски, вторият чужд (от пети клас) е руски и май френски, но не съм много сигурна.

Нямат ли и руска паралелка от първи клас?

Нямат.

. Колко деца са в клас? Има ли възможност госпожата да обърне внимание на всяко едно от тях?Много благодаря предварително.

В нашия клас са 22 деца. Не знам как протичат часовете, защото не съм присъствала, но по резултатите съдя, че всичко е нормално. Въпросът е в дисциплината, а това зависи и от учителката, но и от децата, които се съберат в определен клас.

Всъщност присъствах на открит урок по немски в занималнята - беше забавно.

# 20
Здравей, dodo dodo! Следя темичката ти от самото начало и тъй като не виждам голям наплив, реших да се включа, макар и като гост. Живея в кв. „Гоце Делчев” и преди 5 години бях пред голямата дилема, кое училище да избера за детето си – 104 или 73. В крайна сметка избрах второто и от позицията на майка вече на петокласник въобще не съжалявам. Познавам и двете училища, макар и от различна гледна точка, и  мога да кажа, че и двете са много добри, естествено в рамките и с недостатъците на днешната образователна система. Това обаче, което поне за мен прави 73 СОУ по-доброто, са точно нещата, от които ти се притесняваш.
По отношение на немския... Да, немският език е доста трудничък за децата и много зависи на какви преподаватели ще попаднете. Първите 2-3 години си е направо песен,  учи се под формата на забавление – игри, песнички, апликации и т.н. В четвърти клас започва яко граматика и.... децата доста го закъсват. В този смисъл, ако държиш наистина на качествени знания и детенцето ти не е свръх ученолюбиво и с афинитет към езика, външна помощ най-вероятно ще ти се наложи.
По отношение на средата – това е нещото, от което аз лично съм най-доволна. Попаднахме на клас, в който „безхаберни” родители няма, а нивото на децата като цяло е доста добро, както по отношение на интелигентност и знания, така и на поведение. Не смея естествено да обобщавам за цялото училище, това може да е и въпрос на късмет, но „битката за записване” и палатковите лагери според мен са сериозна предпоставка болшинството от родителите да са наистина хора, които да държат на образованието и поведението на децата си, а от там и по-добрата среда като цяло. А според мен това е също толкова важно, колкото и учителят, а може би дори в някои отношения и по-важно.
Колкото до меренето на възможности и прекалените амбиции – споко! Колкото и да е популярно, 73 все пак си е квартално училище, а подобни хора обикновено се насочват другаде! Ако ги има, то са единици.

Относно френския – забрави, ако има такъв е евентуално в гимназията. За руския по-горе са обяснили. За „теста” също – това е така наречената диагностика на готовността на децата за училище и от него нищо не зависи, освен уж начина, по който разпределят класовете, за да са равностойни...

 Така, че давай смело и успех! Пък, ако не успеете да се доредите, както казах 104 у-ще също е един много добър вариант.

# 21
M&M благодаря много за отговора ти. Очаквах с нетърпение мнение на майка, чието дете учи в 73то у-ще. А имаш ли впечатление от учителките, които ще поемат тази година първи клас ?Ние не живеем в квартала и аз изпитвам голямо затруднение в избора на училище и най-вече колебанията ми са свързани с ранното ставане и големите задръствания сутрин. Раздвоена съм между 73то и 142ро в кв. "Красно село", като второто ни е много близо. Дайте ми съвет.

# 22
Пони99, за съжаление нямам впечатление от учителките, които ще поемат първи клас. Влязох в сайта на училището, където преди имаше информация за програмата (и за учителите съответно), както и за часовете за консултации на учителите, но в момента я няма, не зная дали я актуализират или... Ще се опитам да поразпитам познати (почти всички приятели на детето ми учат тук), но ... Честно казано, дори и да познавах тези учители, не бих се осмелила да давам препоръки на човек, когото не познавам – критериите и мирогледа на всеки е различен, пък и сама знаеш, че и най-прехваления строг и взискателен учител може да се окаже катастрофа за някого, а пък някой не толкова „забележителен”, да накара точно твоето дете да полети!

По-горе питаш за броя на децата... Ами, класовете са големички. В нашия випуск са по 26 деца, след нас, май има и повече... Зависи и колко паралелки ще отпуснат тази година. Така че доколко ще се обръща индивидуално внимание на децата зависи и от учителя и от други неща, но по принцип с такива класове е трудно.

А относно ранното ставане, до 4ти клас децата учат само сутрин от 8.20 ч. От пети клас вече са от 7.30 и са на смени.

Ако се сетиш още нещо, питай!

# 23
M&M, дали има някаква родителска среща с учителите, които поемат първите класове преди да попадеш молба за записване в училището? И още чувам, че има някакво кандидатстване след 4ти клас. Какво представлява то? Не е ли просто формалност и означава ли, че ако детето ти е учило в 73то до 4ти клас, ако не издържи изпитите няма да бъде записано в 5ти клас в същото училище. Благодаря пак, че си толкова отзивчива и помагаш, когато наистина другите имат нужда от помощ.

# 24
Моля, моля, пак заповядай! Wink
Съжалявам, родителски срещи преди записването не зная дали има, поне аз не помня да съм ходила на такава... Може би мамите на първокласници ще отговорят като „по-пресни”. Изпит след 4ти клас няма, единствено „матурите”, но те са си както навсякъде. Преди 2-3 години имаха някакви шантави идеи за изпит по немски, според който да преразпределят класовете по успеваемост, но явно се отказаха. Та, не знам откъде е произлязъл този слух...

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 4 575
M&M, дали има някаква родителска среща с учителите, които поемат първите класове преди да попадеш молба за записване в училището? И още чувам, че има някакво кандидатстване след 4ти клас. Какво представлява то? Не е ли просто формалност и означава ли, че ако детето ти е учило в 73то до 4ти клас, ако не издържи изпитите няма да бъде записано в 5ти клас в същото училище. Благодаря пак, че си толкова отзивчива и помагаш, когато наистина другите имат нужда от помощ.


По-нагоре съм писала за срещите, най-лесно е да се обадиш в училището, ще ти обяснят.

# 26
  • Мнения: 2 037
Не е лошо да знаете, че училището има съвсем прясна нова директорка, още не й знам името.
В смисъл такъв, може да има много промени.

Като майка на второкласник във въпросното училище мога да ви кажа, че както и навсякъде, и там всичко зависи от класния ръководител. В момента съм много доволна от развитието на детето, от това, което правят хората там за него. Учат, играят, спортуват активно.
Обаче, нашият клас НЕ случи на учител по немски и положението е критично. Това ни е проблема, няма решение за него, просто ако не е тази учителка, няма да имат немски. Няма пари за по-високи заплати за по-кадърните. Според мен всичко може, ама хайде. Такива са обясненията!

На моя син му откраднаха мобилния от чантата, и в други класове се е случвало.

Въобще, влизайки в това училище, човек се чувства като в респектираща институция, а не на поп-фолк сбирка.


Лени, твоя въпрос от вчера явно тук ще намери отговор.

# 27
Новата директорка е Стела Запрянова, съпруга на Валери Запрянов, преподавател по математика в гимназията и доколкото съм съм чувала, ползва се с респекта и уважението както на учениците, така и на колегите си. Така че да се надяваме наистина на положителни промени, тъй като след напускането на Фандъкова нещата малко окуцяха, особено по отношение на качествени преподаватели по немски, а и не само...

# 28
superslavy според теб заслужава ли си да запиша детето ми там при условие, че училището не ми е много близо, а в кварталното ни училище тази година ще поемат първи клас много добри учителки. Стаите на първокласниците използват ли се и от други класове?  Езикът дали се научава в известна степен до седми клас?

# 29
  • Мнения: 2 037
М&М, защо не се регистрираш? Simple Smile дано да си права за директорката. Благодаря за името й!
пони 99, така задаваш въпроса, сякаш вече имаш отговор  Simple Smile.
При нас стаите не се използват от други класове, децата са целодневно в своята стая.
За езика писах как е в нашия конкретен случай.

Общи условия

Активация на акаунт