Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 452 отговора

София

Мнения: 1 352
Кой има право да ползва програмата „В подкпрепа на майчинството”

Майки, които имат право да се включат в програмата:
1) имат право на обезщетение за отглеждане на малко дете, т.е след изтичане на отпуска за бременност и раждане в размер на 410  до навършване на 2 години на детето (чл. 53 от Кодекса за социално осигуряване, чл. 163 от Кодекса на труда). Майката може да подаде документи за програмата преди да започне работа докато още е в отпуск.
2) имат право на 50% от това обезщетението за гледане на дете, т.е вече работят, но детето им е под 2 години (чл.54 от Кодекса за социално осигуряване, чл. 164 от Кодекса на труда).
3) детето им е на възраст между 2 и 3 години и работят.

Лица, които могат да се включат в програмата като детегледачи като се регистрират в дирекциите “Бюро по труда”:
1) Безработни лица;
2) Лица, придобили право на професионална пенсия за ранно пенсиониране;
3) Лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Заплата:
Детегледачката ще получава минималната работна заплата (МРЗ), върху която Агенция социално подпомагане ще заплаща всички дължими осигуровки, болнични, платен годишен отпуск,  като на нормален трудов договор. За 2009 г. МРЗ е в размер на 240 лв. Това е брутна заплата, към която се начислява и клас прослужено време, само в случай че детегледача е работил в сходна сфера.
Чистата заплата е около 190лв.

За Ваше улеснение експертите от СНБМ разработиха кратко разяснение с необходимите документи и често задавани въпроси, свързано с условията за ползване на програма "В подкрепа на майчинството". Файлът можете да изтеглите от Тук
Цитирай

Варна

Мнения: 602
anii_ta чудно ми е в тази криза ако пуснат майката в неплатен повече от месец тогава какво се прави.
Първият месец  неплатен отпуск се плащат осигуровки, а после не. Тогава прекратява ли се договора, а ако има вероятност майката да я извикат всеки момент на работа, но да не се знае кога.
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 051
anii_ta чудно ми е в тази криза ако пуснат майката в неплатен повече от месец тогава какво се прави.
Първият месец  неплатен отпуск се плащат осигуровки, а после не. Тогава прекратява ли се договора, а ако има вероятност майката да я извикат всеки момент на работа, но да не се знае кога.

30 календарни дни в годината неплатен отпуск се зачитата за осигурителен стаж. Иначе за целия период работодателят внася само здравна вноска за лицето, за своя сметка. Договорът се прекратява на някакво основание в КТ - пускането в неплатен отпуск не е такова.
Цитирай

София

Мнения: 1 242
Благодаря за разяснението Smile Аз мисля да си пусна неплатен отпуск за 3-4 месеца.
Цитирай

Варна

Мнения: 602
Питах, защото ще подписваме договор до края на месеца, но нещата във фирмата която работя не са розови и мисля че ще ни пуснат в неплатена  за неизвестен период от време.
Ако тогава  пректарят договора за детегледачката има ли смисъл да го подписваме. Затова попитах.
Цитирай

В полите на Пирин планина

Мнения: 13 051
Питах, защото ще подписваме договор до края на месеца, но нещата във фирмата която работя не са розови и мисля че ще ни пуснат в неплатена  за неизвестен период от време.
Ако тогава  пректарят договора за детегледачката има ли смисъл да го подписваме. Затова попитах.

Дори и в неплатен отпуск ти отговаряш на условията за Програмата за дететгледачките, но сама ще прецениш дали искаш да преподпишеш договора с твоята при тези обстоятелства.
Цитирай

Габрово беше, сега София

Мнения: 115
Аз да се запиша в новата тема  Peace
утре чакам да си взема удостоверението от НОИ.
При мен е още по-сложно, защото старото ми работно място вече не съществува, сега си търся и нова работа  Rolling Eyes Днес ходих на едно интервю, утре ще отида на второ. Не се притеснявам, без работа няма да остана, но се моля  Praynig да е хубава.
Свекърва ми уж си е подготвила всички документи.
Това е от мен за сега  Peace
Цитирай

Бургас

Мнения: 684
Запис от мен.
Нова тема на 8-ма страница не е ли малко рано   newsm78
Цитирай


Мнения: 123
Запис и от мен  Flutter
Цитирай

София

Мнения: 1 708
и ние си чакаме...
лейди инкадесънт, мерси за линка, ще поровя да прочета програмата (сайта им винаги ми е бил много непълен...ама кво да се прави, ще с еборим с мелниците....)
Цитирай


Мнения: 310
Във Велико Търново сключването на договори е спряно в средата на декември. Оттогава само трупат папки по бюрата и не могат да кажат кога ще се сключват нови договори. Причина - липса на финансиране. Цитирам: "Вие поне имате мегдан да чакате" Shocked Някой да има идея какво може да се направи? Предполагам, че проблемът не е само местен. 
Цитирай


Мнения: 1 007
днес майка ми сключи договор. доколкото знам в пловдив нещата вървят добре. днес е имало доста извикани хора за сключване на договор за детегледачи.
Цитирай

Sofia

Мнения: 14
Здравеите мили майки! 

Имам някои въпроси по темата. Аз имам син на 1,5 години, когото отглеждам вкъщи. Все още се водя на работа във фирмата, където работех преди раждането, а вероятно скоро ще започна друга работа. Аз имам ли право да кандидатствам за Програмата за детегледачките? И къде трябва да подам документите? Досега всички документи са подавани от счетоводството на фирмата, където работя.
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Здравеите мили майки! 

Имам някои въпроси по темата. Аз имам син на 1,5 години, когото отглеждам вкъщи. Все още се водя на работа във фирмата, където работех преди раждането, а вероятно скоро ще започна друга работа. Аз имам ли право да кандидатствам за Програмата за детегледачките? И къде трябва да подам документите? Досега всички документи са подавани от счетоводството на фирмата, където работя.
В първия пост на темата има файл, който можеш да изтеглиш, описано е кой има право, къде се подават документите и други често коментирани въпроси.  Peace
Може и от тук
Цитирай

Sofia

Мнения: 14
Здравеите мили майки! 

Имам някои въпроси по темата. Аз имам син на 1,5 години, когото отглеждам вкъщи. Все още се водя на работа във фирмата, където работех преди раждането, а вероятно скоро ще започна друга работа. Аз имам ли право да кандидатствам за Програмата за детегледачките? И къде трябва да подам документите? Досега всички документи са подавани от счетоводството на фирмата, където работя.
В първия пост на темата има файл, който можеш да изтеглиш, описано е кой има право, къде се подават документите и други често коментирани въпроси.  Peace
Може и от тук

Ами да, разсеяна съм - умората в края на деня си казва думата  Tired
Благодаря !
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 452 отговора