гестационна седмица

  • 21 493
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 603
Здравейте,

Малко странен въпрос, но все пак:
Според датата на последния цикъл съм в 34 г.с., но според ехографите (4 доктора са ме гелдали - 37, дори 38 г.с.) Термина от 25 март става на 27 февруари.  Та въпроса ми е при ехографите за определяне на гестационната седмица какво се взема пред вид? Само размерите на плода или и нещо друго?

# 1
  • София
  • Мнения: 12 543
Терминът се определя според първия ден от последната менструация.
Прегледите и данните от ехографа са само ориентир за лекаря как се развива бебето, но не са определящи за термина. Щом ехографа определя такава г.с значи бебето ти е по-едро. Но терминът си остава 25 март.

# 2
  • Мнения: 9 814
При определяне на термина на ехограф се взема предвид дължината на бедрената кост на плода и обиколката на главата.
Нормално е при по-едър плод да се показва и по-ранен термин.
За това лекарите рядко прибягват до определяне на евентуалната дата на раждане по този начин. Правят го обикновено, когато жената не знае дата на последната си М.
А разликата в термина ти е цял месец, което наистина е доста.
Все пак какво казват тези 4 лекари- плодът ли е едър?
По дата на последната ти М, кога се пада термина ти?

# 3
  • Мнения: 1 629
Взима се размера на плода и последната менструация, друго не мисля Thinking На мен ми вървяха седмиците с две на пред, защото овулацията ми е била по време на цикъл и тогава съм забременяла, но до последно ми твърдяха, че на 3 юни ми е термина, а аз родих на 18 май. Общо взето навлезнеш ли в 39 седмица се готви вече, това с ехографа е много не точно Peace

# 4
  • Мнения: 292
При определяне на термина на ехограф се взема предвид дължината на бедрената кост на плода и обиколката на главата.

Аз мисля, Че този метод е по правилен. Ако месечния цикъл е редовен, няма проблем. Но както стана при мен, Че месечния ми цикъл беше (няколко месеца преди да забременея) повече от 40 дена, то тогава бебка трябваше да се роди месец по рано, гледайки датата. В моя случай ехографа ми определи точната дата.

# 5
  • Мнения: 2 013
При определяне на термина на ехограф се взема предвид дължината на бедрената кост на плода и обиколката на главата.

Помня,че и моя док правеше същата процедура. Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 10 200
Ами по ехограф моето бебе беше към 43 г.с например  Whistling, три седмици преди определения термин го брояха за над 4,5 кг. Роди се десет дена преди термин, напълно нормално по килограми, 3600, но с много дълги крака. Та нито по метода на последната менструация ми познаха, нито с ехографа.
От друга страна се сещам, че и плацентата я гледаха колко е узряла, и околоплодните води дали са намалели...

# 7
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 919
Моето бебе според ехографа вървеше със 7-8 дни назад.Според изчисленията по МЦ трябваше да се роди на 20.06, според ехографа между 26.06 и 1.07.Роди се на 24.06. при това беше доста големичък...

# 8
  • Мнения: 494
ехографа определя възрастта само по размера на бебето, затова колкото е по- напреднала бременността толкова е по- неточен. Когато има такова голямо разминаване термина обикновено е някъде по средата между двете дати, но това лекаря ще реши.

# 9
  • Мнения: 370
при моите прегледи  на видеозон доки все ми вадеши снимки и сега имам 3 различни дати през 2-3  Laughing

# 10
  • Мнения: 8 999
И двете ми деца се родиха 10 дни преди термина, определен от ехографа. А спрямо последната менструация, подраниха с три седмици.

# 11
  • Мнения: 9 382
Термина се определя от първия ден на мц.Аз бях определена за 03.02,но на последните консултации на ехографа излизаше 11.02

# 12
  • Мнения: 4 070
По принцип на 3 и 4 Д казват,че се вижда много подробно колко е развито бебето и кога точно е станало оплождането (както знаеш при всички е различно), много лекари сменят датата (и на мен така ми я смениха)....но ми се струва че много ти я е изместил- реално би трябвало със  около 2 седмици да ти я дръпне, а не с 1 месец. Нашето бебе по същия н-н от началото отговаря на малко по-голяма седмица и с толково колкото е по-напред с толкова ми смениха датата. Не разчитай обаче много на тая смяна,че така с една девейка, която се запознах на ЖК и й бяха сменили датата не си олучи по-ранните дати и сега май ще си роди на стария термин.

# 13
  • Временно
  • Мнения: 788
Официален термин се води този изчислен по последната менструация. Peace
На ехограф измерват диаметъра на главичката(BPD),дължина на бедрото(FL) и обиколка на коремчето (AC ) и по това определят на коя г.с. отговаря плода.Но това по принцип е много относително,защото не всички бебета в еднаквите г.с. са с еднакви рамери.Затова и много често се получават разминавания.

# 14
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 297
Официален термин се води този изчислен по последната менструация. Peace
На ехограф измерват диаметъра на главичката(BPD),дължина на бедрото(FL) и обиколка на коремчето (AC ) и по това определят на коя г.с. отговаря плода.Но това по принцип е много относително,защото не всички бебета в еднаквите г.с. са с еднакви рамери.Затова и много често се получават разминавания.


Много добре го е казала eva_merry!

Общи условия

Активация на акаунт