Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 472
  • 403
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 46
Здравейте момичета, Честита баба марта Simple Smile


въпрос off topic Embarassed

как се пускат картинки и снимки в този форум?

# 121
  • T"A
  • Мнения: 2 515


Снимах си домашно приготвените гвиниот вчера, но набързо, че разопаковахме багажа и нямах време да аранжирам за снимка  Blush Не станаха сполучливи снимките, ще ме извинявате  Hug http://www.mentha.snimka.bg/album.php?album_id=242014&pid=10800377
Мента, какво е това, много ми е интересно, търсих го на първа страница, но не го открих, може ли рецептата и оформянето му!

Това са гвиниот - букв. преведено означава сиренки, но всъщност са вид сладки "кифлички" със сиренов пълнеж. Препоръчвам ги горещо! (не са трудни за приготвяне, а вкусът им си заслужава усилието  Wink)
Рецептата, по която ги правих, е ТУК- заповядай Simple Smile

Ашурето израелски десерт ли е ???
Израелската кухня е смес от манджи от цял свят, често приспособени към тукашниете условия и вкус... Но и темата е по-скоро какво готвим в Израел, а не толкова представяне само на специфични за района рецепти  Peace Както и българската кухня не би могла да бъде представена без просвулутата руска салата, която се приготвя във всеки български дом, според мен  Hug

Мали, ще ти напиша на лични  Peace   bouquet bliznacite2004, съгласна ли си да ме осиновиш? Ще помагам за близнаците, и в кухнята ще помагам дори  Hug Тали, много оригинална идея с трибрагреника, има прозрачен желатин, неовкусен (макар че на мен желето ти не ми жълтее, явно е от снимката). Поздрави на всички за вкусните предложения и приложения, аз вече обмислям следващите рецепти, но просто тези дни сме на вълна българска и френска кухня вкъщи...  eat

# 122
  • Мнения: 2 952
Близнаците , страшни оформления правиш !  smile3555Как ти се играе така !? Много сладко !  

maly , виж тук   Simple Smile:
http://www.bg-mamma.com/index.php?board=21.0   Мента сигурно ще ти обясни на ЛС.



# 123
  • Мнения: 641
Здравейте,
Четита Баба Марта!
Много интересна тема, ще я следя с интерес
Мъжът ми е евреин и тази темичка ще ми е много полезна, за да му приготвям изненади с любими вкусове от детството му. Ето една рецепта от нашата трапеза – не знам до колко е популярна в Израел, но е любима в нашата къща

Пиле с домати

Около 400 грама пиле /бутчета или бяло месо/
1 голяма глава лук
500 гр печурки
2-3 скилидки чесън
1 чаша бяло вино
1 кутия консервирани домати /400 грама/
1 супена лъжица доматено пюре
Щипка сух босилек и щипка мащерка, сол и черен пипер на вкус1 чайена лъжичка горчица
Пилето се запържва в 2-3 лъжици зехтин, като се зачерви се поръсва с босилека и мащерката
В тава се слагат нарязаните печурки, консервата домати, нарязаният на дребно лук и чесън, солта, черният пипер, виното и горчицата. Доматеното пюре се разтваря в 1 чаена чаша вода и се изсипва при другите продукти. Всичко се разбърква. В тавата се слагат и парчетата запържено пиле. Пече се окло 40 минути на 200 градуса. Сервира се върху плато от задушен ориз.

Добър апетит.   bouquet

# 124
  • Мнения: 46
Честита Баба Марта Simple Smile


Последна редакция: нд, 01 мар 2009, 13:38 от maly

# 125
  • Мнения: 2 952
  Шалом леКулам !

  Ще ви почерпя днес  с ето такива сладки спирали  / цъкнете :


.... Обикновено тесто за палачинки , сипва  се  на спирала в тиган (не в дълбоко олио - няма как там ...). Пържат се така и после се сиропират като за баклавичка. Може да се ръснат с  пудра захар. Ако някой ги прави по друг начин може да сподели.

 Друго нещо , което моите домашни обожават , а и лесно за приготвяне е наречената от моя син " Малка пица" (пица ктана). Това е пита , разрязана на 2. Пицата става тъничка и хрупкава . Мажа с кетчуп .Отгоре кашкавал и чубрица.После маслини , а най-отгоре пръстенчета лук на тъничко. Може и царевица да сложите .Аз рядко слагам.

 http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10837381

Така пък правя  сладките картофи - БАТАТА . Пека ги с малко вода , лук на едро или целички лукчета ако са малки.Никакви подправки , но малко олио или масло. Вкусът да си остане сладък.Върви до месо с ориз например.

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10837393

Като казах месо - и друг път съм писала за комбинацията месо с макарони / спагети.В БГ по-рядко срещам , а на много от приятелите там им е странна . Ето пилешка пържолка с червени спагети. Спагетите може да се направят с готовите сосове или просто във водата , в която се варят да се сложи : чесън на ситно, доматено пюре , червен пипер , сол (от едрата по-добре) , масло (олио) , черен пипер. Важно е  да не се цедят , а да си дръпнат цялата вода , защото там е вкусът. Ето :

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10837390  Тук даже са още водни ...след няколко минути бяха си поели и остатъка от соса само от стоенето . 

Другият вариант на макарони / спагети с месо е този  ... Както са готови сварени макароните описани по-горе  се оставят настрана.Отделно се запържва лук и пилешко на парченца  в голям тиган.После се обръщат макароните в тигана и се запържват заедно с лука ...Аз слагам и чесън на ситно .Който обича люто може да клъцне  в лука както го пържи люта чушка на ситно или  червеният пипер на самите макарони да е лют .... Идеята е ясна . Снимка нямам   Wink ...

 



 


 

# 126
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
пете, говорим за злебия, сладко и калори4но, аз не ги правя, 4е то много олио се иска, но съм гледала! тарикатско е как ги навиват, после ги топят в меден сироп и хубави4ко си се  хапват!

# 127
  • Мнения: 1 526
Близнаците, не мога да не те поздравя за чудесните изпълнения на рецептите   bouquet! А шоколадовите топчета изглеждат точно като на  професионалист  Hug!



Хацилим бе`таам кавед- пастет от патладжани

Продукти:
3 средни патладжана
2 едри глави лук
3 твърдо  сварени яйца
1-2 скилитки чесън (по желание)
сол, черен пипер

Приготовление:Патладжаните се нарязват на филийки с дебелина ~1см., поръсват се със сол и се оставят да се отцедят. След това се запържват до зачервяване, но да не прегарят. Изваждат се на кухненска хартия за да се отцедят от олиото. Отделно лукът се нарязва на полумесеци и се запържва заедно с чесана. Всички продукти се пасират в блендер, сол и пипер се слагат на вкус. Яде се охладено, гарнирано с домат.

Има и диетичен вариант, в който патладжаните се пекат на фурна, но вкусът се променя.

По същият начин може да се направи пастет от тиквички вместо потладжани. Също така може да се смесят част тиквички, част сини домати.


# 128
  • Мнения: 2 952
Сега ще ви напиша една рецепта от  не така лесничките като време и изпълнение . Супа  ГОНДИ ( марак гонди) , която си е типична за парси евреите (иранските) .   Grinning

За самите топчета - сместа , образно казано като кайма съдържа :

Чаша и половина нахут - печен и смлян
Смляни пилешки гърдички (кайма по ваш избор може , но без подправки)
Един голям лук - настърган на ситно
Целина - една глава настъргана на ренде също
1/4 чаша олио
Няколко скилитки чесън (от големите) - пресовани
Зелен джинджифил - около 20 грама
Подправки: сол , черен пипер , куркума - чаена лъжичка

Тази смес се слага да престои 1 час в хладилника.

Отделно се прави супата. Във водата се слага пилешко , морков на много едри парчета, куркума , сол , цели лукчета  (или голям  лук, но на много едро) , листа от целина . Когато супата  ври се пускат леко топчетата ГОНДИ . Много супа "гълтат". Правете супата рядка - лъжат много  Simple Smile ...Току виж след няколко часа видите само топчета , без никаква супа.

Трудно ми беше да намеря прилична снимка в нета , защото нямам собствена.Ето няколко варианта , които се доближават:

http://blog.tapuz.co.il/maslanski/images/611765_1809.JPG



--------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------

Марси - мед , а ? И с мед ще да е страхотия ....  Flutter  И на иврит е така името -  זלבייה. Йеменски са. За ивриточетящите ето една по-завъртяна рецепта за тези сладки :

Проблеми с нета и затова пускам такъв дълъг линк  Crazy :

http://search.aol.com/aol/imageDetails?s_it=imageDetails&que … ww.mathamim.co.il


Пожелавам успех на приготвящите. Другата рецепта ще бъде КУББЕ на супа и КУББЕ за пържене. Може от арабски да сте го чували като КЪББЕ. До скоро !

Тали , това е чудесия ...ние го омитаме !  Flutter   





 

# 129
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Друго нещо , което моите домашни обожават , а и лесно за приготвяне е наречената от моя син " Малка пица" (пица ктана). Това е пита , разрязана на 2. Пицата става тъничка и хрупкава . Мажа с кетчуп .Отгоре кашкавал и чубрица.После маслини , а най-отгоре пръстенчета лук на тъничко. Може и царевица да сложите.

Пете, свекърва ми е отгледала 4 деца с такива пици  Mr. Green А на мен скъпият ми мъж ми ги правеше и бях много горда, че е толкова изобретателен, едва по-късно рабрах, че това е доста разпространено в Израел - да правят пици от пити-джоб  Grinning

Аз обаче предпочитам да ги намажа с доматен сос (Pomodoro) на Барила, отколкото с кетчуп - много подобрява вкуса:


И друга идея - вместо стандартен кашкавал, слагам моцарела  Peace снимка на готовата настъргана моцарела 22% масленост на ф-ма "Гад"

До скоро, кулинарки  bye

(извинявам се, че се отклоних малко от темата за рецептите, обещавам, че следващото ми включване ще е с рецепта, приложима и извън Израел)

# 130
  • Мнения: 2 952
   Да си изпреваря обещанието за следваща рецепта - ще почака КУББЕ-то ....Преди това  Пита беЗаатар (זעתר ) ....понеже хапвам сега и се сетих .... Пита , която се пече намазана по този начин .
http://artsuppliesonline.com/blog/zaatar.jpg

http://epicurious.blogs.com/photos/uncategorized/2007/11/28/bage … with_zaatar_2.jpg




 

Заатар ,Затр , Сатр .... Комбинация от подправки, която се използва из Близкия Изток ....оприличавам го на ароматна чубрица със сусам ... Свекъва ми прави .Смесва заатар със  зехтин  , сусам , сол   .... Заатар може да се поръсва и върху ХУМУС . Много върви на закуска с геврече и кисело млекце или сирене за мазане.

Вижте и тук :
http://en.wikipedia.org/wiki/Za'atar

Мента , така е - никакво откритие ...то си е някаква класика  Mr. Green

Иначе в темата може да пишем рецепти и неприложими точно и непременно по описания начин - някак поне да разкрием израелската кухня ....  Simple Smile

 




 

# 131
  • Мнения: 1 263
petia911, това с питите, които се използват  като блат за пица е страхотна идея.  Peace Как не съм се сетила досега.  Crazy

# 132
  • T"A
  • Мнения: 2 515
basis, ние изобщо не купуваме замразени пици, а аз и тесто не меся, толкова ни допадат тези "пити-пици" (у нас така сме си ги кръстили). А щом при вас има джобове, аз ги ползвам и за още нещо - разделям джоба, мажа ги с масло, режа ги на лентички, слагам съвсем малко шарена сол и ги запичам във фурната - много са подходящи към салатки (тукашната традиционна салата е от нарязани на малки кубчета домати, краставици и лук, обилно посипана с магданоз, няколко листа мента, лимонов сок, зехтин и черен пипер и сол), като ние специално ги ядем с рататуй, но пр. и към постен гювеч ще са екстра...

В този стил - още нещо, което ядем с пити  Grinning

Льабане, лебен - цедено кисело мляко



Оригиналната рецепта, която са ми казвали е за 3 л кисело мляко - 1 малка лъжичка сол, но аз не правя в такива количества...

На 1кг кисело мляко прибавяме 1/3 чаена лъжичка сол, оставяме в тензух (стара, но чиста памучна тениска също върши работа), връзваме тензуха с киселото мляко над умивалника и го оставяме една цяла нощ - минимум 8 часа, добре е да остане около 16 часа, при възможност. Аз знам, че свекърва ми е правила за закуска на децата лабане - вечерта е оставяла киселото мляко, на сутринта им го е мазала на пита за закуска  Peace

Отцеденото кисело мляко се поднася в чинийка, подправя се с качествен и ароматен зехтин и се поръсва със заатар, а с топли пити се топи в него и така се яде. Петето е обяснила какво съдържа заатара - това е смес подправки, но може да се импровизира с малко ронена чубрица и сусам (в пропорция 2:1) - пак е подходящо за лабане  Hug

Опция: към киселото мляко, което оставяте да се цеди, може да се добави чаша кисела сметана за по-богат вкус    chef 

# 133
  • Мнения: 2 952
  Ох , ох  Лабане как хубаво върви с  ПИТА ДРУЗИТ ...Рядко се среща насам по градовете към Тел Авив .Има  - застават  да речем пред някой МОЛ и е доста интересно на фона на модерния свят.На мене ми харесва повече  в оригиналната  си обстановка да речем в  тяхните селища - градчета като Далит Ел Кармел :

http://www.ynet.co.il/PicServer2/04062007/1309003/YE0290697_wh.jpg

На отиване се минава през балкански път от двете страни с маслинови гори . Там под дърветата от двете страни на пътя са наслагали обикновени масички , а дори и само черги или килими под маслиновите дървета .Там на место правят питите с лабане и  маслинки слагат - тяхно производство....зехтин също си правят .... Покрай това има разни подправки, сладка , буркани  .... Не пропускаме да хапнем там и после се насочваме вече към самото градче .То е туристическо вече -идват туристи с автобуси , има много магазинчета , ресторанти , сергии - малко и уютно. Друзите са страхотно любезни и мили , посрещат те с някаква позабравена топлота и гостоприемност .Много сме говорили за тях в израелските теми ....



Между другото незнам как са я снимали тази жена , може би не е знаела , защото те (жените) не се снимат , а почти винаги са с покрита уста като се виждат само очите. Те не са мюсулмани , нека не се бърка .Друзите имат своя религия , култура , вярвания , които може би преплитат идеи на другите религии .Не е ли така с всички религии . Толерантни са (стига да не решиш да се жениш в семейството им) и служат на държавата , в която живеят .Има друзи и в околните  на Израел държави.

Снимки :

http://img488.imageshack.us/img488/7967/10hu.jpg

http://www.2all.co.il/web/Sites/masheo_matok/19906_(27).jpg

http://www.bankmesibot.co.il/smallpic/pita%205555(1).jpg

http://mad.walla.co.il/w/18-200/411585-18.jpg

http://www.ppt.co.il/images/gazale%20im%20pita.jpg

Цялата работа е в това да се пече питата по този начин на огън ...Сега в МОЛ -овете  е  забранен огън и са се приспособили на ток , но ако не замирише на огън и на дръвчета  е наполовин питата с лабане  Grinning .


MALY , кутията с ЛС ти е пълна и неможеш да получаваш вече , изтрий нещо , освободи место.  Hug


Последна редакция: вт, 03 мар 2009, 09:36 от petia911

# 134
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Преди няколко години си купих календар за кухнята със снимки на манджи от местната кухня. От  12-те рецепти, които бяха на обратната страна на снимките, една ми допадна и до ден днешен си я готвя – рецептата на месец септември  Mr. Green за:

Ориенталска паста – паста мизрахит

Продукти:
1 голяма глава лук, нарязана на парченца
2 скалидки чесън
2 домата, нарязани на дребно, може да се добави и малко наситно нарязан сух домат
6 с.л. зехтин
сол, черен пипер и риган на вкус
2 чаши сварен ориз (несварен е една малка чаша от 125 мл)
2 чаши сварена паста от дребен вид (мънички макарони, напр. Ditalini  Peace, несварени са и те 1 непълна чаша от 200 мл)


1 ч.ч. сварена леща (несварена - слагам около 1/2 чаена чаша от 250 мл, или една ч.ч. от 125 мл - по рецепта е с кафява, но аз правя с жълта)
1 ч.ч. сварен нахут/хумус (ако се ползва суров - 1/2 ч.ч. - той набъбва доста; аз слагам от консерва - малко повече от половин консерва - цяла консерва е много, остатъка от консервата замразявам и слагам при следващото готвене или мятам в някоя зеленчукова супа)
Накрая - една малка глава лук, запържена до кафяво, с която се украсява яденето



Приготвянето:
Запържваме лука (едро нарязания), докато стане прозрачен, прибавяме хумуса и оставяме за 10 минути да покъкрят. Прибавяме доматите, предварително нарязани на малки кубчета, разбъркваме и оставяме за още 5-10 минути. Следва лещата, чесъна и подправките (риган, черен пипер, сол) – разбъркваме добре, оставяме на огъня за още 5 минути. Макароните/ориза прибавяме накрая, изклюваме огъня и разбъркваме добре.
Отделно запържваме ситно нарязания лук (да стане хрупкав), с който се поръсва всяка порция.
Съвет за сервиране: Може да не смесвате макароните или ориза с останалата смес, аз правя „канапе” от ориза  - покривам чинията с него, а отгоре изсипвам ястието с паста и варива. Ако омесите ориза с варивата, а оставите макароните, в средата на чинията може да сложите от сместа, а отстрани да направите венче от беличките макарони.


Заб.: аз първо си сварявам продуктите в следния ред: леща, ориз и макарони (хумусът ми е готов, ползвам консервиран) - тъй като количествата са малки, отнема около четвърт час; спестява се време, ако се готвят успоредно, в две малки касероли. Подходящо е да се ползва и ориз/макарони от вчера- примерно, останали са ви и се чудите на какво да ги направите  Peace

Снимка на ориенталската паста, която приготвих снощи - тук и тук (вече знате, че не ставам за фотограф)
Правила съм я с жълта леща, която, по подобие на червената, се разварява и оцветява всичко. Кафявата се запазва в цели зрънца
Peace

Общи условия

Активация на акаунт