Трябва ми помощ за игри

  • 8 940
  • 47
  •   1
Отговори
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
 български да са.
и веднага се обяснявам защо я пускам тук темата-за да сравня дали някъде другаде по света не я има
сляпа баба
казанчето ври Rolling Eyes
народна топка /дъщеря ми каза че и тук я имало, аз не й вярвам/
честно и срамно, това се сетих само

имам домашна
учителката на малката иска детска игра, която да си е наш патент.
нищо не се сещам, хелп Praynig

# 1
# 2
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
български да са.
и веднага се обяснявам защо я пускам тук темата-за да сравня дали някъде другаде по света не я има
сляпа баба
казанчето ври Rolling Eyes
народна топка /дъщеря ми каза че и тук я имало, аз не й вярвам/
честно и срамно, това се сетих само

имам домашна
учителката на малката иска детска игра, която да си е наш патент.
нищо не се сещам, хелп Praynig

казан4ето ври аз не се сеЩам коя е  newsm78
във всеки слу4ай, вси4ки игри които помня, с някакви разновидности, ги има и тук. не знам дали има неЩо типи4но българско  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 3 521
Виж дали няма да си харесаш нещо от тук Wink - http://varg1.blog.bg/viewpost.php?id=273459

Сляпа баба съм виждала да се играе в Германия на рожден ден. Също народна топка и ринги-ринги-рае.

Сетих се за цветна гоненица и Крокодил-Нил-Нил.

# 4
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
surfline, мерси, сега се заравям да чета
Сетих се за цветна гоненица и Крокодил-Нил-Нил.
тези не ги знам Embarassed

и аз не се сещам точно как беше казанчето ври... помня че клякахме в кръг и едно дете се движеше с кърпичка в ръка зад гърбовете ни.
пееше-казанчето ври, бяла пяна пуска/боже, как се превежда това/
после пускаше зад някое дете кърпичката и.... дотам.

ръбчето май беше блъскаш с топката и зависи как отскочи newsm78

# 5
  • Мнения: 4 399
Оле_ле, ми аz май почти не zнам никоя от тия игри дето ги коментирате.  ooooh!
Това каzанче май го zнам под формата на "пускам, пускам кърпа", пее се една песничка, която даже се сещам как zвучи, че и текста може да го докарам, но правилата не ги помня.
Ръбче... я припомнете малко, аz помня само че се хвърляше топка на ръба на тротоара, ама не zнам какво се правеше с нея... ooooh!
Ринги ринги рае го имат и тук, даже песничката zвучи по същия начин. Обаче може да опиташ с "балона се надува".
Всъщност zа каква въzраст трябва да са игрите?
Дама съм виждала да играят и тук, макар и рядко. Обаче никога не съм виждала да скачат на ластик или на голямо въже (дето го държат две деца а трето скача по средата). Ние основно това правехме в колямото междучасие. 

# 6
  • Мнения: 3 880
За чисто българска игра не се сещам , но мога да ти кажа кои не са български Wink
"Казанчето ври" (другото име, ако не се лъжа съвсем, е "пускам, пускам кърпа") се играе и в Германия, но забравих как точно й казваха тук newsm78
"Народна топка" също има, не знам дали е толкова полулярна както при нас навремето, но името й е едно към едно с нашето- "Volksball".

Сетих се за "двама са малко, трима са много", но не знам тя чий "патент" е. Децата са наредени в кръг по двама един зад друг и едно дете обикаля кръга, а друго го гони, като го настигне имаше май тупаници по гърба Rolling Eyes но може да се модифицира. За да се спаси жертвата може да се бутне пред някоя от стоящите двойки, тогава гонещият става жертва, а третият от групата започва да го гони около кръга. Сещате ли се, че аз както го обясних Simple Smile

# 7
  • Мнения: 3 521
Казанче ври при нас беше "Пускам, пускам кърпа. Кучето я дърпа. Мама ми се кара, че съм я скъсала.Ушшшш" пускаш кърпата зад някого тайно, той трябва с опипване(или усет) да разбере, че кърпата е зад него, да скочи и те гони около кръга деца, а "пускачът" тича и се опитва да седне на мястото му. Crazy
Също "Ораторе-бураторе"

Цветна гоненица - Едно от децата започва "Да бие, да бие...еди-какъв си цвят" и всички хукват да търсят да се хванат за съответния цвят(ако имаш късмет да си с цветна дрешка няма да тичаш много, ако не - бягаш здраво). Съответно детето, което определя цвета тича и се опитва да хване някой, който да го замести.
Крокодил - "крокодилът" застава в средата на улицата, а децата на единия тротоар. Групата пита "Крокодил-нил-нил с какъв цвят да преминем реката?", той казва цвета и съответно всички се втурват да пресичат на другия тротоар като се държат за въпросния цвят. Крокодилът се опитва да хване някой, който няма цвета и бяга бавно Mr. Green. Когато те заловят ти ставаш Крокодил.

"Дай, бабо, огънче" е също типично българска игра Peace.

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 12:12 от surfline

# 8
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
ха! сетих се за цветната гоненица, евентуално тя ще е!
и крокодила също...явно не съм им знаела заглавията Rolling Eyes

имаше и една...рисуват се с тебешир по земята линии, после се пишат държави и всяко дете беше от съответната държава. пак беше нещо 'да бие'...и дотам.
някой сеща ли се?

вяра, за 5 годишни става дума.

# 9
  • Мнения: 4 399
О Хара, с таzи тема направо ми раzдвижи склероzиралия моzък и чак почвам да се чудя дали не страдам от ранен Алцхаймер.  Embarassed Цветна гоненица сме играли до припадък, но дори не успях да се сетя какво беше това...
Ох, имаше и нещо с "Кралю_порталю". И тая песничка мога да я докарам до някъде и помня че 2 деца правят порти с ръце, а другите минават под тях, но до там със спомените. Може пък някой и да се сети zа коя игра става въпрос и да ни я припомни.

Обаче по_добре питай във форума "Нашите деца" zащото майките в БГ при всички случаи виждат повече такива игри от нас.


Щом е zа 5 годишни цветна гоненица ще стане, но и Кралю порталю е много хубава zа таzи въzраст... ако се намери някой да я пропомни.... newsm78

# 10
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
а "кралЮ порталЮ"?

май не съм я виждала/4увала по никакъв на4ин  newsm78

# 11
  • Мнения: 3 521
"Карлю порталю" също не съм я виждала тук, но някъде четох, че е с румънски корен.
****копнах правилата в другия пост***

Да бие да бие...казваш държавата и "държавата" той/тя си остава ня мястото и брои 1,2,3,стоп, останалите с разпръсват през това време и "държавата" казва - "Ще стигна до...друга държава с х-великански, у-човешки и з-миши стъпки" и съответно трябва с "предположението" си да достигне и настъпи другото дете по крачето.

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 12:30 от surfline

# 12
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124


"Дай, бабо, огънче" е също типично българска игра Peace.

 doh

да бе, вярно, хем и двете ми Щерки я знаят.

цветна гоненица, и държави, и ластик тук специално има (или по_скоро е имало... сега децата много малко такива игри играят  Confused)

# 13
  • Мнения: 3 521
Между другото играта "Дай, бабо, огънче" е много интересна с историята си и невероятно стара - в основата и се предполага, че е залегнала магия(ужас как звучи - по-скоро народно поверие или прокоба) за запазване девствеността на момиченцата. Но това едва ли е интересно за 5 годишни хлапета Laughing

# 14
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
страшни сте значи! surfline    bouquet
'кралю порталю' и на мен нещо ми се върти из спомените newsm78 ама наистина как беше?
'дай бабо огънче' е хубава, no е добре да могат да участват повече деца
ластик не съм ги виждала да играят, дама съм виждала...

# 15
  • Мнения: 3 521
'кралю порталю' и на мен нещо ми се върти из спомените newsm78 ама наистина как беше?


Тегли се една черта на земята. И над нея застават двамата "крале". Пее се>
Кралю-порталю отвори порти, че ще премине кралят и войската. Отворете, затворете, само един оставете.
"Заловеният" войник го питат към кой крал иска да се присъедини. Съответно той си избира и застават зад краля си с ръцете на кръста на детето пред него(крал или войник). Когато всички "войници" се разпределят. Кралете се хващат за ръце и започват да се теглят. Който издърпа другата армия през чертата пИчели.
На мен кралюто ми звучи супер за тази възраст. Peace

# 16
  • Мнения: 977
Много интересна тема. Wink

Гледам, че никой не е споменал за Стражари и Апаши...
Незнам дали е наш патент, обаче...
А и дали е подходяща за 5г. деца...

# 17
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
изборът ми вече е повече от добър Grinning

# 18
  • Мнения: 4 399

Гледам, че никой не е споменал за Стражари и Апаши...
Незнам дали е наш патент, обаче...


При всички случаи не е наш патент, в България стражари никога не сме имали, пък апаши още по_малко.  Laughing

# 19
  • Мнения: 977
А "развален телефон"?  Sunglasses

Хех, върнах се много години назад... Към игрите, които липсват на сегашните деца в .бг...
Да, като малки играеме основно на народна топка, на ръбчета, на мижанка...

Но бегло се сещам за една игра... Незнам как се казва.
Пееше се: "Бяло, червено, зелено" и се скачаше на въже /както по-горе някой е описал: две деца държат въжето, а трето скача.../ Беше свързано с това да си намислиш един от трите цвята... Ама ми се губи...
Тази игра поне трябва да си е патентована от нас. Wink

Друга... Две деца се хващат за ръце, а останалите минават под тях... Пееше се нещо... "Отворете, затворете, един оставете!... Не щем, не щем, искаме те!" и тогава "хващат" с ръце едно от децата.

Настъпванка... Може би се сещате, трудно ми е да я опиша..

Една игра, която аз много харесвах: Няколко деца се оплитат хванати за ръчички /оплитат се като се прескачат и въртят, без да си пускат ръцете/, а друго, което през това време мижа трябва да ги разплете...

Дано съм била полезна.  Hug

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 13:08 от mishelle

# 20
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
мишел, благодаря ти Simple Smile
само за разваления телефон се сещам
сигурно вече е от възрастта Rolling Eyes

# 21
  • Мнения: 9 988
Разваления телефон е Chinese whispers.
Казанчето го знам като "Пускай, пускай кърпа". В Англия познато като Duck,duck, goose. Не пускаш кърпа, а докосваш детето с длан по главата и обикаляш, казвайки duck, duck, кажеш ли goose обаче, детето те подгонва и е същото. В Чехия се казва Пешек, вместо кърпа пускаш пръчка.
Народна топка е Ball tag  или English bulldog. Бъркам ги двете.
Хайде майките в Англия, включете се.

Играехме на ластик най-много по мое време. Много по-късно загрях обаче произхода на играта, и то в час по английски когато спелувахме Мисисипи. МISSISSIPPI Laughing

Всички тези игри и техни подобни играят децата в училището на сина ми. И на въже скачат момиченцата, и обръчи въртят.

Сетих се за играта с конеца, за която бях убедена че е само българска, а в САЩ и казват Cat's craddle.

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 14:03 от Deziderata

# 22
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Каичка,Ура и за двете трябва тебищир обаче за да нарисуваш формите на играта...Забравих и Охлюв това е като каичка но във формата на охлювче.За въже играехме на лодки винаги имаше скачащ...На ластик ама на пръстчета...Не се сещам друго

# 23
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Каичка,Ура и за двете трябва тебищир обаче за да нарисуваш формите на играта...Забравих и Охлюв това е като каичка но във формата на охлювче.За въже играехме на лодки винаги имаше скачащ...На ластик ама на пръстчета...Не се сещам друго
леле, хич не съм ги и чувала тия
каичка, ура Tired

# 24
  • Мнения: 7 605
Народна топка е Völkerball, каzан4ето ври ми прили4а на Der Plumpssack geht um, раzвален телефон е Stille Post.

# 25
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Ох Каичка е рисуваш с тебешир едни квадратчета колкото да стъпи крака с цифрите от ч до 8 а може и повече и после хвърляш камъче и почваш да скачаш в квадратчетата като внимаваш да не настъпиш линиите,сигурна съм,че има и друго име но не помня какво.

Видях ви видях ви ама много сте готини,аз още щерка нямам в плановете си даже ама гледай какъв избор на зетьове имам,то тигри,то сагита,то самита ....ох да са ви живи и здрави на всички децата

Последна редакция: чт, 12 фев 2009, 18:07 от Boryana

# 26
  • Мнения: 87
Рибар и рибки. Рибарят хваща рибките и с хванатите рибки правят мрежа и така ловят повече рибки. Победител е последната рибка, която не е хваната.

# 27
  • Мнения: 7 914
их,ч е интересна тема  bouquet

# 28
  • Мнения: 6 390
аз не се сещам ...но някой от изброените не ги знаех  Blush

# 29
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Сетих се,на каичката и викат също дама Simple Smile

# 30
  • Мнения: 5 710
ластик?

# 31
  • Мнения: 3 638
Страхотна темичка! И аз установявам, че ме тресе яка склероза  Crazy

Както и да е, сещам се за прескочи кобила /имам още белег на коляното от нея  Simple Smile/ и имаше и една друга игра, която никой не е споменал, един беше цар и му се рецитираше "Царю, честит ти имен ден с дебелия корем, пълен с кокали и крем, добър ден!" Ама по-нататък какво се правеше не се сещам  newsm78 Мисля, че царят караше да се изпълняват някакви желания май...
И на чилик съм играла.

# 32
  • София
  • Мнения: 177
Имаше една игра - едно дете застава с гръб към другите, а те го питат "Капитане, капитане, какво е морето? Тихо, бурно, спокойно или замразено?". Ако "капитанът" каже "бурно", всички започват да подскачат насам-натам, да размахват ръце и да бучат, а той със затворени очи трябва да хване някое дете. Съответно, ако морето е замразено, всички "замръзват" и не издават звук, а капитанът пак опипом трябва да хване някого.
Имаше и една, в която се пееше "пет часа стана, дявола го няма"... Обаче какъв й беше сюжетът... newsm78

# 33
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Сетих се и за "пиян морков", но предполагам го има из чужбинско Thinking

# 34
  • Мнения: 977
Хехе, аз пък се сетих за "Великани и джуджета", но пак незнам "наша" ли е. Wink

# 35
  • Мнения: 7 605
Имаше една игра - едно дете застава с гръб към другите, а те го питат "Капитане, капитане, какво е морето? Тихо, бурно, спокойно или замразено?". Ако "капитанът" каже "бурно", всички започват да подскачат насам-натам, да размахват ръце и да бучат, а той със затворени очи трябва да хване някое дете. Съответно, ако морето е замразено, всички "замръзват" и не издават звук, а капитанът пак опипом трябва да хване някого.

То4но таzи игра я има и в Германия  Grinning

# 36
  • София
  • Мнения: 177
То4но таzи игра я има и в Германия  Grinning

Винаги ме е изумявало това, как децата от различни точки на света играят едни и същи игри. А какво беше "Великани и джуджета"? Звучи ми познато, но не се сещам нищо за нея.

# 37
  • Мнения: 3 521
Аз се изумих, когато мъжът ми изсвири добре познатия "Тръгнал кос" и изпя немският вариант на песничката.
И песничката "Спи сиво зайче в ямата..." също съществува почти 1 към 1 в текстово отношение на немски.
Освен това си имат и приказката за житената питка, само че питката е заменена с кнедла - а бе света е огромно село Mr. Green.

# 38
  • Мнения: 4 399
За мен също беше иzненада да чуя ринги_ринги_рае и то точно с тоzи припев. В момента водя дъщеря ми на детска гимнастика и там пък играха "спи сиво zайче", направо щях да падна. Детето дори доста се обърка в началото zащото я беше играло само на български до тоzи момент. А дъщеря ми като чуе тръгнал кос на немски, веднага крещи, "мама, песничката zа коса". Laughing Но таzи специално я предпочита на български. Имаше и още няколко песнички, които имах немски еквивалент, ама в момента не се сещам кои бяха.

А какво беше пиян морков?  Embarassed Някой май го въртяха докато му се zавие свят и той беше моркова, ама какво се правеше след това? Или бъркам нещо иzцяло? : newsm78

# 39
  • София
  • Мнения: 177
А какво беше пиян морков?  Embarassed Някой май го въртяха докато му се zавие свят и той беше моркова, ама какво се правеше след това? Или бъркам нещо иzцяло? : newsm78

Пиян морков е следното - две деца застават едно срещу друго и си подават топка възможно най-високо, а между тях трето дете се опитва да я хване. Поне така го знам аз.

# 40
  • Германия
  • Мнения: 8 085
А какво беше пиян морков?  Embarassed Някой май го въртяха докато му се zавие свят и той беше моркова, ама какво се правеше след това? Или бъркам нещо иzцяло? : newsm78

Пиян морков е следното - две деца застават едно срещу друго и си подават топка възможно най-високо, а между тях трето дете се опитва да я хване. Поне така го знам аз.
Точно това е. Аз навремето като най-дребната от приятелките ми редовно бях морковчето Laughing щото все не можех да хвана топката ooooh!

# 41
  • Мнения: 3 521
А коя беше садистичната игра, при която си свит в центъра на кръга и всички се опитват да те издрънчат с топката по кафеза newsm78 Картоф или нещо подобно ?

# 42
  • Германия
  • Мнения: 8 085
А коя беше садистичната игра, при която си свит в центъра на кръга и всички се опитват да те издрънчат с топката по кафеза newsm78 Картоф или нещо подобно ?
Картоф, но не се играше само с надуваема топка, точно, за да не нарани някого newsm78

# 43
  • София
  • Мнения: 177
Хаха, този "картоф" май не съм го играла.
Сетих се за "Балонът се надува, надувайте момчета, да стане на парчета". Но май не е точно игра и е по-скоро за бебешоци.

surfline, на мускетарска вълна, а? Wink

# 44
  • Мнения: 3 521
surfline, на мускетарска вълна, а? Wink

ъхъ  Wink.

И на "шикалки" се играеше по някои села. Mr. Green

# 45
  • Мнения: 977
А какво беше "Великани и джуджета"? Звучи ми познато, но не се сещам нищо за нея.

Играе се от произволен брой деца.
Едно е отделено от главната групичка и "командва":
"Джуджета!"
Всички трябва да клекнат. Който остане прав изгаря.
"Великани!"
Всички тряба да станат. Който остане клеканл изгаря.
И така... Докато остане едно дете.
После то става "командир".

Незнам доколко ясно го обясних...

# 46
  • София
  • Мнения: 177
Незнам доколко ясно го обясних...

Перфектно го обясни, сетих се.  bouquet

# 47
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
докладвам.
след задълбочен преглед над темата ми, дъщеря ми, голямата
каза, че това е единствената игра, която не я е играла тук:
Имаше една игра - едно дете застава с гръб към другите, а те го питат "Капитане, капитане, какво е морето? Тихо, бурно, спокойно или замразено?". Ако "капитанът" каже "бурно", всички започват да подскачат насам-натам, да размахват ръце и да бучат, а той със затворени очи трябва да хване някое дете. Съответно, ако морето е замразено, всички "замръзват" и не издават звук, а капитанът пак опипом трябва да хване някого.
крале, гоненици...не е и изключено и тази да я има, но да не е 'стигала' до нея
май 'дай бабо огънче' ще си остане единствена

в крайна сметка кръстихме играта 'капитан, капитан' и я пратихме Whistling

Общи условия

Активация на акаунт