Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора


Мнения: 135
 здравейте,
Искам да попитам  нещо. Може ли работодател да ми откаже да си ползвам платения год. отпуск, който съм насъбрала за 2 год( майчинство).бих искала след изтичане на майчинството да си пусна платената отпуска и тогава да се върна. Може ли да откаже и да настоява да се върна и в последствие да изляза в удобен( за него) момент.
мерси

Цитирай


Мнения: 194
Мисля, че темата не е за клюкарника Wink

Не мога да ти отговоря, но и мен ме интересува дали принципно може да откаже.

п.С. След изтичане на майчинството с първото ми дете, направих точно така и нямах никакъв проблем.
Цитирай

Абсурдистан

Мнения: 3 316
Принципно може да откаже.
Цитирай


Мнения: 2 908
Може-с мен направиха точно така-исках да пусна отпуската си веднага след майчинството,но ме повикаха по спешност веднага и сега си вземам отпуската на порции.Предполагам,че можех да откажа,да се върна и да я ползвам,но после най-вероятно щях да бъда уволнена,съкратена-те щяха да намерят начин...законен.
Цитирай

Stara Zagora

Мнения: 1 447
Не знам дали може да откаже,аз лично си ползвах платеният отпуск от тези две години.
Цитирай

Варна

Мнения: 7 376
Не може да откаже. Виж тези членове от КТ:

Отлагане на ползуването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.

Но е хубаво да се върнеш на работа поне за 10 дни, за да може да се актуализира заплатата ти.
Цитирай

София

Мнения: 2 376
Не може как ще ти я откаже тя ти се полага.
Цитирай

Ямбол

Мнения: 19 083
Може да я отложи, зависи какво работиш.
Ако през това време е имало промяна на заплатата ще е добре да поработиш десетина дни за да се възползваш от новата заплата през отпуската.
Цитирай


Мнения: 135
благодаря за отговорите
Цитирай


Мнения: 1 143
Финансово по-изгодно е за тебе да се върнеш на работа и известно време работиш /десетина дни поне/, и после да си ползваш отпуската за двете години, защото ще ти я изплатят на основа на заплатата, а не на основа на майчинството. Иначе работодателят няма право да ти откаже, защото детето ти не е навършило 6 или 7 години - в момента не съм сигурна за годините....
Цитирай


Мнения: 1
Здравейте,
имам един огромен проблем и след дълго ходене по мъките до НОИ и ИНСПЕКЦИЯТА ПО ТРУДА в гр. Габрово никой неможа да ми помогне и някой от вас ми е надеждата. Детето ми е на 1год и 3 месеца, НА 22 октомври 2008г. трябваше да си пусна молба за отпуск по майчинство, но работодателя ми отказа да я приеме. Пуснах жалба до НОИ, но нищо..... след това с нотариална покана пратих молбата до работодателя, но той вместо отговор дали я приема или отхвърля ми изпрати пак с нотариална покана заповед за дисциплинарно уболнение и така досега немога да взема майчинство и никоя инстанция неможе да ми помогне....... МНОГО ЩЕ СЪМ ВИ БЛАГОДАРНА, АКО МИ ДАДЕТЕ СЪВЕТ КУМ КОГО ДА СЕ ОБЪРНА ???
Цитирай

Абсурдистан

Мнения: 3 316
Здравейте,
имам един огромен проблем и след дълго ходене по мъките до НОИ и ИНСПЕКЦИЯТА ПО ТРУДА в гр. Габрово никой неможа да ми помогне и някой от вас ми е надеждата. Детето ми е на 1год и 3 месеца, НА 22 октомври 2008г. трябваше да си пусна молба за отпуск по майчинство, но работодателя ми отказа да я приеме. Пуснах жалба до НОИ, но нищо..... след това с нотариална покана пратих молбата до работодателя, но той вместо отговор дали я приема или отхвърля ми изпрати пак с нотариална покана заповед за дисциплинарно уболнение и така досега немога да взема майчинство и никоя инстанция неможе да ми помогне....... МНОГО ЩЕ СЪМ ВИ БЛАГОДАРНА, АКО МИ ДАДЕТЕ СЪВЕТ КУМ КОГО ДА СЕ ОБЪРНА ???

Към някоя телевизия
Цитирай

Варна

Мнения: 7 376
Silviq82, не мога да повярвам, че това, което описваш е възможно да се случи. Работодателят ти нито има право да ти откаже отпуската, нито пък може да те уволни, освен с разрешение на ИТ.  Ако действително се опитва да го направи, вземи си заповедта за уволнение, без да я подписваш, разбира се, и я занеси в Инспекцията по труда, и им изложи цялата история. Проблемът ти не е в компетенцията на НОИ.
Цитирай


Мнения: 12
какво става с болничните,когато детето се роди в седмия месец-някой знае ли
Цитирай

У вас,че да видиш хубуу ли е!

Мнения: 282
Би трябвало да ти издадат болничен от 42 дни!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора