13 петък

  • 3 028
  • 67
  •   1
Отговори
# 30
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
имам афинитет към числото  Hug. Родила съм на него. На брат ми големият син е роден в петък, 13-ти...
Така, че това число е знаково за родата ми  Grinning

# 31
  • Мнения: 4 585
Фатален е.
Както всеки Петък.
Започва лежерно и завършва бурно. (говоря за работната част от деня)

Току що чух по радиото:
 ПЪРВА КАТАСТРОФА В КОСМОСА  Joy hahaha
И коментар: "И такива неща се случват в Петък 13-ти"
Това беше вчера. Снощи го чух по новините. Направиха космически боклук.

# 32
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 227
Много ми върви на петък 13. И когато черна котка ми пресече път.


Незнам дали е фатален,току що разбрах че е 13-ти.Но пък се събудих с рев.Сънувах всичките си починали близки.
Не плачи, запали им свещичка в църква.

# 33
  • У вас,че да видиш хубуу ли е!
  • Мнения: 285
Бе....уж не вярвам на такива неща,но като знам 2007 какво ми се случи баш на 13-ти петък...почнах да се позамислям.Що погледнах тука ся...щял ден щях да съм в неведение Confused Confused Confused

# 34
  • Мнения: 2 013
Преди да,но вече не!От както родих на 13.12.2008г. за нас с дъщеря ни това е късметлийски ден Mr. Green
Днес празнуваме втора месечинка и въобще не възприемам днешният ден като фатален,а точно обратното-КЪСМЕТЛИЙСКИ!!!  Heart Eyes

# 35
  • Мнения: 1 233
13-ти ми е много симпатична дата - на 13-то число съм родена аз, и баща ми и любимата ми баба. Освен това днес чакам да роди моята приятелка Grinning

# 36
  • Мнения: 123
Започнах деня с усмивка. Значи ??????????

# 37
  • Мнения: 919
Смятате ли, че денят е фатален?
не

# 38
  • Мнения: 2 110
Денят Петък, 13-и е наричан още „черен петък“, от незапомнени времена досега продължава да предизвиква у много хора неясното усещане на първобитен страх. На тази дата мнозина са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет, да пътуват въобще, трети отлагат покупката на жилище. Ресторанти и увеселителни заведения остават полупразни.
 Симптомите варират от умерена тревога до тотална паника. Психолози са установили, че хората, които се считат за нещастни, е по-вероятно да вярват в суеверия, свързани с лошия късмет. Голяма част от хората свързват числото 13 с лошия късмет. Именно те , е най-вероятно да бъдат разтревожени в дни като петък, 13-и.


# 39
  • Мнения: 14 654
Денят Петък, 13-и е наричан още „черен петък“, от незапомнени времена

Не е от незапомнени времена - от началото на 14-ти век.

# 40
  • Мнения: 4 585
О, исторически е свързан с някакво жестоко клане, на верска основа.

# 41
  • на майната си
  • Мнения: 425
Обичам петъците - еле 13 Simple Smile, черната ми котка още преди да се събудя чакаше чинно до леглото да ми мине път Simple Smile.

# 42
  • Мнения: 190
Очаквам го с нетърпение  Party на мен ми е късметлийски  Peace
Другия месец пак  Party
smile3521 newsm44

# 43
  • Мнения: 190
Петък 13-и
от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към: навигация, търсене
   Тази статия се нуждае от подобрение.
Необходимо е: енциклопедизация на стила, посочване на източници. Ако желаете да помогнете на Уикипедия, просто щракнете на редактиране и нанесете нужните корекции.

Денят Петък, 13-и е наричан още „черен петък“, от незапомнени времена досега продължава да предизвиква у много хора неясното усещане на първобитен страх. На тази дата мнозина са така парализирани от страх, че дори не стават от леглото. Други отказват да летят със самолет, да пътуват въобще, трети отлагат покупката на жилище. Ресторанти и увеселителни заведения остават полупразни.Изчислено е, че на този ден само в САЩ бизнесът губи между 800 и 900 милиона долара, тъй като много хора просто не отиват на работа. Доналд Доси, основател на Центъра за управление на стреса и Института по фобиите в Ашвил, Северна Каролина, казва, че страхът от петък, 13-и измъчва между 17 и 21 милиона американци. Симптомите варират от умерена тревога до тотална паника. Психолози са установили, че хората, които се считат за нещастни, е по-вероятно да вярват в суеверия, свързани с лошия късмет. Една четвърт от анкетирани свързват числото 13 с лошия късмет. Именно тази група хора е най-вероятно да бъдат разтревожени в дни като петък, 13-и.

Страхът от петък, 13-и е наречен paraskevi dekatria phobia (съчетание от думите петък, 13 и страх на гръцки).Въпреки висчко обаче много от хората по цялото земно кълбо продължават да вярват в този ден.Мит, реалност или просто втелпения от разни хора, този ден съществува и се вярва в него.
Съдържание
[скриване]

    * 1 Произход
    * 2 Интересни факти
    * 3 Колко често и кога?
    * 4 Външни препратки

Произход [редактиране]

Изследователи все още търсят корените на суеверията за „черния петък“. Съществуват няколко хипотези:

    * На Тайната вечеря присъстват общо 13 души — Исус и 12-те апостоли. И до днес у много народи съществува поверието 13 души да не сядат заедно на маса. Предателят Юда идва последен, тринайсети. Други припомнят, че Спасителят е разпънат именно в петък.
    * Суеверието вероятно има връзка и с лунно-слънчевия календар, който трябва да има по 13 месеца в някои години, докато Григорианският и лунният ислямски календар винаги имат по 12 месеца в годината.
    * Според други лошата си слава числото 13 дължи на древен скандинавски мит. 12 богове празнували във Валхала, домът на бог Один. Пакостливият бог на злото и огъня Локи нахълтал неканен на празненството като 13-и гост и коварно убил със стрела от имел бога на радостта Балдер. Земята потънала в мрак и траур.
    * В по-ново време ясно се откроява датата 13 октомври 1307 година, когато по нареждане на френския крал Филип IV и папа Климент V биват арестувани Жак дьо Моле, Великият Магистър на Ордена на тамплиерите, и хиляди рицари от ордена. Подложени на ужасни изтезания, те направили самопризнания по обвиненията в ерес, содомия и всякакви други престъпления. Стотици били изгорени на клада, други били екзекутирани по-късно. От този ден нататък петък, 13-и е смятан за лош и нещастен ден от последователите на тамплиерите.
    * В древен Рим магьосниците се събирали на групи от 12. Вярвали, че 13-ят в групата е самият дявол.
    * Според нумеролозите числото 13 „страда“ заради неговата позиция след 12. Има 12 месеца в година, 12 зодиакални знаци, 12 богове на Олимп, 12 племена на Израел, 12 апостоли на Исус. В картите Таро 13-ата е картата на смъртта.

Интересни факти [редактиране]

Страхът от числото 13 е силен и днес. Повече от 80 процента от небостъргачите нямат 13-и етаж. Много летища пропускат 13-ата писта. Немалко хотели са без 13-и етаж или 13-а стая. Във Формула 1 няма болид с номер 13. Улиците във Флоренция нямат номер 13. 12 и половина или 12А звучи доста по-нестресиращо.

На 13 април 1970 г. експлозия на кислороден резервоар обърква плановете на совалката Аполо 13 за кацане на Луната. Совалката е изстреляна от ракетна площадка номер 39 (13 х 3). Екипажът, оцелял по чудо, се завръща на Земята. Любителите на цифрите ясно съзират черна прокоба — сумата от цифрите в датата на излитане на ракетата, изписана по начина, възприет в САЩ (4-11-70), е 13. Часът на изстрелване на Аполо 13 е 13:13 американско време.

Имената на някои от най-известните серийни убийци съдържат по 13 букви: Jack the Ripper, John Wayne Gacy, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore (Ted) Bundy и Henry Lee Lucas.

Колко често и кога? [редактиране]

Следните месеци имат петък, 13-и:

2000 — октомври

2001, 2007, 2018 — април, юли

2002, 2013, 2019, 2024 — септември, декември

2003, 2008, 2014, 2025 — юни

2004 — февруари, август

2005, 2011, 2016, 2022 — май

2006, 2017, 2023 — януари, октомври

2009, 2015, 2026 — февруари, март, ноември

2010, 2021, 2027 — август

2012 — януари, април, юли

2020 — март, ноември

Тази последователност, дадена за периода 2000 — 2027, се повтаря всеки 28 години от 1901 до 2099. Всички месеци, чийто първи ден се пада в неделя, имат петък 13-и. Вижда се, че петък 13-и се среща най-малко веднъж годишно и най-много — три пъти.

Външни препратки [редактиране]

    * Friday the 13th, статия в Snopes.com (на английски език)

Взето от „http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%8A%D0%BA_13-%D0%B8“.
Категории: Статии за редактиране | Психология
Прегледи

    * Статия
    * Беседа
    * Редактиране
    * История

Лични инструменти

    * Регистриране или влизане

Навигация

    * Начална страница
    * Портал за общността
    * Съдържание
    * Последни промени
    * Случайна страница
    * Помощ
    * Дарения

Търсене
 
Инструменти

    * Какво сочи насам
    * Свързани промени
    * Качване в Общомедия
    * Специални страници
    * Версия за печат
    * Постоянна препратка
    * Цитиране на статията
    * Подстраници

На други езици

    * Беларуская (тарашкевіца)
    * Česky
    * Dansk
    * Deutsch
    * Ελληνικά
    * English
    * Esperanto
    * Español
    * Suomi
    * Français
    * עברית
    * Bahasa Indonesia
    * 日本語
    * Македонски
    * Nederlands
    * ‪Norsk (nynorsk)‬
    * ‪Norsk (bokmål)‬
    * Polski
    * Português
    * Русский
    * Slovenčina
    * Slovenščina
    * Shqip
    * Svenska
    * Українська
    * Tiếng Việt
    * 中文

Powered by MediaWiki
Wikimedia Foundation

    * Последна промяна на страницата: 18:57, 18 януари 2009.
    * Текстовото съдържание е достъпно при условията на Лиценза за свободна документация на ГНУ, версия 1.2 или коя да е следваща, публикувана от Фондацията за свободен софтуер; без непроменяеми раздели, без предни и задни корици.
    * Защита на личните данни
    * За Уикипедия
    * Условия за ползване

# 44
  • София
  • Мнения: 6 011
Родена съм на 13, петък.
Възприемам го като съвсем нормален ден, не съм забелязала да ми върви повече или по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт