Децата на града!

  • 6 246
  • 97
  •   1
Отговори
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Според вас актуално ли това стихотворение на Смирненски и днес?
Виждате ли ги всеки ден, или вече те са част от архитектурата и пейзажа на големите градове?
Спорез вас, кои категории деца се причисляват към групата на  братчетата на Гаврош?

Ти целия скован от злоба си,
о шумен и разблуден град,
и твойте електрични глобуси
всуе тъй празнично блестят!
 
Че всяка вечер теменужена
ти виждаш бедните деца
и обидата незаслужена
по изнурените лица.
 
Съдбата рано ги излъгала,
живота сграбчил ги отвред
и ето ги: стоят на ъгъла,
с прихлупен до очи каскет.
 
Какво им даваш от разкоша си
ти - толкоз щедър към едни,
а към бездомните Гаврошовци
жесток от ранни младини?
 
Пред твоите витрини блескави
накуп застават често те
и колко скръб в очите трескави,
и колко мъка се чете!
 
Но тръгват си те пак одрипани,
с въздишки плахи на уста,
а тез витрини са обсипани
с безброй жадувани неща...
 
Ти целия скован от злоба си,
о шумен и разблуден град,
и твойте електрични глобуси
всуе тъй празнично блестят!

Пускам темата, защото вчера станах свидетел на грозна сцена. Бях на опашката в един супермаркет, когато едно дрипаво дете застана срещу  господина пред мен (той беше с най-пълна количка) и го гледаше втренчено. Онзи се ядоса и го изгони с думите - Ти баща и майка нямаш ли бе, изчезвай, те да те нахранят. Shocked newsm09

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 4 571
А ти какво направи?

# 2
  • Мнения: X
Истински гладните деца в града не просят. Мъчно ми е за тези деца. Още повече, че те не се набиват на очи, трудно можеш да им засечеш жадуващия поглед, защото те го крият...

# 3
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
актуално е.

# 4
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343

Какво можех да направя. Не бях платила продуктите си...ако предприемех нещо можеха и крадла да ме изкарат...   а Да се карам с този шемет си е чиста загуба на време. Детето не беше циганче, явно е пригладняло и като е видяло толкова храна се е захласнало.
Иначе не ме е срам да предприема каквото и да е, стига нещо да не ме ограничава. Купувала съм така храна на една баба. Седнала милата на стълбите през другия вход на блока ни и няма сили да се пребере от глад. Беше протегнала краката си....които направо ме ужасиха, бяха тънки като китките ми. Дадох пари на сина ми да и купи храна и се изпратихме по живо по здраво. Но просто в случая не можах нищо да направя.

# 5
  • Мнения: X
Нещата са толкова цинично изтървани, че чак стихотворението ( да ме извинява Смирненски, вечна му памет) ми звучи наивно.

# 6
# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
Стихотворението вярно звучи наивно. Може и да се отнася, но до известна степен. Публична тайна е кои са просещите деца и какво става с тях. И ми прави впечатление, че никак не са плахо възвишащи и в повечето случаи не са бездомни. Предполагам, че точно заради това онзи човек е реагирал точно по този начин. Възможно е да не постъпвам правилно, но просто ги отминавам.

# 8
  • Мнения: 2 577
Истински гладните деца ние не ги виждаме.

# 9
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Стихотворението вярно звучи наивно. Може и да се отнася, но до известна степен. Публична тайна е кои са просещите деца и какво става с тях. И ми прави впечатление, че никак не са плахо възвишащи и в повечето случаи не са бездомни. Предполагам, че точно заради това онзи човек е реагирал точно по този начин. Възможно е да не постъпвам правилно, но просто ги отминавам.

Професионално просещите се личат от сто киломентра, те никога няма да стоят и да гледат. Те идват при теб искат и дори те ограбват. Но бедни и гладни има много, наистина много.
Миналия ден се прибирам вкъщи и точно на кръстовището преди да пресеча гледам една жена усилено бърка в контейнера. Една кола на косъм не я закачи и тя се обърна ядосана да я поздрави. Първият момент не можах да я позная, в миналото беше състоятелна жена с добра работа, а сега не съм я виждала никога да прости, но пък затова се храни с отпадъци.
Ей хора, нали знаете, че на никого, нищо не му е вързано в кърпа и кой знае дали един ден няма и ние да сме в това положение.

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Много хора, които ровят по кофите са с психични заболявания. Тяхното място не е на улицата, а в социални домове (не психиатрии, обаче) или някакви защитени жилища. Същото важи за децата. Но затова си има държавни органи, на които работата им е да създават организация и ресурси.
 А това за гледането отстрани също е тактика. Просенето е професия и си има своите разнообразни трикове.

# 11
  • Мнения: 2 161
Mishel_ ,а ти не го ли нахрани това дете?

# 12
  • Мнения: 3 268
Истински гладните деца ние не ги виждаме.
Има и истински гладни.Преди време купих хляб на едно 7 годишно момиченце ромче.Беше много щастлива и го нахапа на мига.

# 13
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Mishel_ ,а ти не го ли нахрани това дете?

Дано въпроса ти е добронамерен......незнам.

Не... не го нахраних, за мое съжаление, останах си страничен наблюдател.

# 14
  • Мнения: 2 161
Добронамерен беше въпросът.

Общи условия

Активация на акаунт