За бедна или за богата къща сте? Или за компромисите в кухнята......

  • 9 419
  • 130
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Имаме едни познати....Семейство, и двамата прехвърлили 70години. Скоро правеха златна сватба, и ние бяхме там, и ние се веселихме. Нямаме никаква роднинска връзка с тях.......

Жената много развълнувано се сети за началото на семейството им.....Трудни години, бедни.....Нямали са възможност на голямото дете корито да купят, къпали са го в леген, помощ ни от едната, ни от другата страна. Самата тя израснала без майка, починала е тя като е била на 6г., все с мащехи, все деца гледала, въобще...разплака се като се сети откъде са тръгнали. Сега са добре финансово, децата им помагат, ходят на почивки редовно, имат много малък и кокетен апартамент, въобще казва,че толкова добре материално никога не са били.....

Млада булка. Започва да готви, а свекър и недоволно клати глава и и казал - Снахо, няма да се разберем така.......Така ако използваш продуктите, утре няма да има какво да ядем. Ти не си родена за бедна къща, като те гледам как готвиш - родена си за богата къща.......

И продължава.......От много неща съм правила икономии, но икономия от ядене - не съм правила никога! До ден днешен - винаги слагам щедро продукти, не пестя ни кашкавал, ни яйца, ни орехи - нищо! Така както трябва да се направи дадено нещо, така го готвя, така го правя......

Жената дълги години била готвачка в стол, много хора е посрещнала в дома си, и в момента го прави, много банкети е сготвила, въобще тонове манджи са минали през ръцете и...Домът им никога не остава празен, все някой имат на гости, дори и в тези тежки финансови времена......Скоро ядох у тях тиквеник, който обаче повече приличаше на орехник, отколкото на тиквеник......




Та защо го разказах всичко това.......

Често в магазина сърцето, листа за покупки ми диктуват едно, но портмонето...за съжаление друго.......Имаме голям избор в магазините - има краве масло от 70ст., има обаче и от 1,70лв. за 125гр., има кашкавал и кашкавал, има не само краве сирене, има и козе, овче и пр., които обаче си признавам,че много-много рядко присъстват на трапезата ни, заради цената им. Понякога ако ще правя кекс с орехи, пропускам орехите или поне слагам символично количество.......От сметаната течната има и по-скромна като цена, има и скъпа, с висока масленост, при която кремовете напр. стават по-вкусни и по-добри.....И т.н., и т.н..........Примери много....

Не искам темата да се превръща в реклама на дадени продукти.....Категорично не!

Но....правите ли компромис с продуктите, когато готвите - и като количество, и като качество.....Аз правя компромис и с двете.....Признавам си! Напр. за заливки мога да взема и по-евтино кисело мляко, но ако искам да хапна хубаво кисело мляко - си купувам от по-скъпото. Ако ще правя например питка, купувам от по-скъпите, едри яйца, 1л. хубаво и по-скъпо мляко, но напр. за кюфтетата ще взема какви да е яйца.

За празници - рядко правя компромис. Там гледам всичко да е на ниво, вкл. и онова, което така или иначе няма да се види като вложен материал, но може да се усети с небцето.

Общо взето по-скоро с качеството правя компромис в делника, но все пак ако трябва да се сложи орехи - слагам, макар и малко. Слагам масло, което да.....не е скъпо, не е от най-доброто, стремя се да има някакво качество все пак, но все пак да изпълня рецептата с масло, а не с олио.

Дали рано, рано в понеделник сутрин успях да формулирам точно това, което исках да кажа и да попитам? Отговорите ви ще ми дадат този отговор......

# 1
  • София
  • Мнения: 12 554
Да, правя компромис. Понякога с количеството, понякога с качеството. Но винаги за наша сметка с мъжа ми. За детето - не правя компромиси. Но според мен това е нормалното, след като съм го родила.

# 2
  • Мнения: 1 550
Не, по отношение на качеството на продуктите никога не правя компромиси.
По принцип, за неща свързани пряко със здравето ни не правя компромиси.
Но съобразявам порциите, като се има в пред вид, че сме трима и не готвя в огромни количества.
Още помня от моето детство ми натякванията, че е грехота да се хвърля храна.

# 3
  • Мнения: 355
Задавала съм си тези въпроси. И аз като теб - когато правя баница или тутманик - сиренето е по-евтино, маслото също. За директна консумация - по-качествени продукти. Признавам, че мисълта за икономии ми е в главата и зная, че ако готвя по-често манджи, а ядем по-рядко луканки и кашкавал, това се отразява по-благоприятно на бюджета. Според мен имаш добър подход към нещата при сегашната ни ситуация.  bouquet

# 4
  • Мнения: 434
Налагало ми се е да правя компромиси и с качеството и с количеството, но всяко начало е трудно.Само като се сетя в началото на семейният ми живот как ми се е случвало да събирам стотинки за хляб и настръхвам.Сега вече не ми се налага, и за това не правя, но както казва баба ми "дупе знае и 2 и 200 "

# 5
  • Мнения: 11 747
Гласувах с втора опция - не, не правя компромиси.
Всъщност, случва ми се, но рядко и ми е криво, ако го правя.
Израстнала съм в дом, в който пестеливостта беше водеща, просто начин на живот. Самоцел дори! Може да има пари, но трябва да се пести, да не се отпускаме, да не харчим излишно и т.н. Добре познавам вкуса на ястията, в които всичко е компромис. За съжаление този вкус се прехвърля от ястията и във всичко останало. Имам чувството, че губех вкуса на живота си, едва ли не.
Аз съм човек, който готви и яде със страст. Ако не ми се прави, просто не го правя - няма смисъл. Бездруго живота си минава, докато си правя грандиозни планове, които бездруго не се осъществяват, ами някога ми остават най- дребите радости - да сготвя и да се наям. Ако и това ми е компромис, кое няма да е?

Съвсем друга тема е, че евтините продукти са обичайно много по-фалшиви и накрая се оказва, че не си ял сирене, а креда и не зная това доколко е разумно и за възрастни и за деца.

# 6
  • Мнения: 929
И аз правя компромис и с количество и с качество, е предпочитам да е за сметка на количеството отколкото на качеството, но понякога е според зависи.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 554
Гласувах с втора опция - не, не правя компромиси.
Всъщност, случва ми се, но рядко и ми е криво, ако го правя.
Израстнала съм в дом, в който пестеливостта беше водеща, просто начин на живот. Самоцел дори! Може да има пари, но трябва да се пести, да не се отпускаме, да не харчим излишно и т.н. Добре познавам вкуса на ястията, в които всичко е компромис. За съжаление този вкус се прехвърля от ястията и във всичко останало. Имам чувството, че губех вкуса на живота си, едва ли не.
Аз съм човек, който готви и яде със страст. Ако не ми се прави, просто не го правя - няма смисъл. Бездруго живота си минава, докато си правя грандиозни планове, които бездруго не се осъществяват, ами някога ми остават най- дребите радости - да сготвя и да се наям. Ако и това ми е компромис, кое няма да е?

Съвсем друга тема е, че евтините продукти са обичайно много по-фалшиви и накрая се оказва, че не си ял сирене, а креда и не зная това доколко е разумно и за възрастни и за деца.

Бъди благодарна, че имаш възможността да не правиш компромиси. Постът ти оставя горчилката за всички останали, които правим компромиси.

# 8
  • Мнения: 2 382
Със съпруга ми живеем заедно още от студентските години, така че ми се е налагало да правя икономии.
В момента компромиси с качеството не правя.И с изненада установявам, че това изобщо не се отразява на бюджета за пазаруване.
До преди няколко месеца се хранихме основно с полуготови боклуци, поради липса на време.От както съм си вкъщи обръщам по-голямо внимание на кухнята и за себе си направих някои изводи.
Основното е по-качествени неща и по-големи опаковки.
Например- маслото на кг.Никога в пакетчета не съм срещала с такъв вкус, а като цена излиза доста по-евтино.
Скъпото сирене.Покрай истерията напоследък започнах да купувам хубаво вакумирано сирене.Вкъщи без сирене не се сяда на масата и преди един кг свършваше за 4-5 дена.Сега с изненада установявам, че един кг е предостатъчен за 10 дена без да се ограничаваме.
Относно млеката и сметаните е същото.Ако маслеността е ниска ми отива два пъти по-голямо количество, а разликата е стотинки.
Същото е и с колбасите.Много обичам кренвирши, независимо, че са боклуци.Но половин кг свършва за ден и половина, докато ако взема 300 гр филе, го мотаем поне 4 дена.
Провокирана от една тема в ДиС за разходите на домакинството, се опитах да я карам една седмица на икономичен режим.Пръснах повече пари, отколкото при нормалните ми навици за пазаруване.

# 9
  • Мнения: 11 747
Бъди благодарна, че имаш възможността да не правиш компромиси. Постът ти оставя горчилката за всички останали, които правим компромиси.

Нана, не мога много добре да усетя мисълта ти, но се надявам, че не съм останала неправилно разбрана.
Кой знае какви възможности нямаме, по-скоро имаме приоритети. Готвя вкусни и скъпи ястия, угаждаме си. Ако сме я окъсали, което се случва - може и картофи на фурна да направя, но това не е компромис - не съм купила фалшиви картофи, не съм съкратила рецептата, не съм спестила детайлите.
Наистина обичам да познавам вкуса на качествените, интересни и дори модерни продукти, приготвени с екзотични подправки и прочие.
А неща от рода на кренвирши, салами - изобщо не купувам. Луканките и суджуците не знам дали са скъпи или евтини, ама са от категорията боклуци, за мен. Колко е килограма на евтините колбаси? Предполагам не е далеч от цената за килограм пилешко месо.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Добре познавам вкуса на ястията, в които всичко е компромис. За съжаление този вкус се прехвърля от ястията и във всичко останало.

Това ми загорча. Но може би напоследък просто аз съм по-изнервена...

# 11
  • София
  • Мнения: 140
Не правя компромиси нито с качество, нито с количество.Обаче "качество" е малко относително според мен, защото не винаги скъпо е равно на качествено.Аз например купувам кори за баница "Тракииски" защото са в ..пъти по-хубави от Фамилия, а вторите са по-скъпи.До скоро използвах само заквасена сметана на Данон, защото на Бор Чвор е отвратителна, но открих, че сметаната на Герма не отстъпва по нищо на Данона, а е по-евтина.Не правя компромис без значение за какво ще го ползвам с маслото.Купувам немско, защото не ме е подвеждало, като вкус и качество.Не пестя пари и за хубави спагети, равиоли, фиде-евтини бълг.не вземам, защото са с доказано некачество.Не прява компромис и с препаратите за почистване, прахта за пране...дори с тоалетната хартия.Както каза Pina-готвя и ям със страс и не бих изпитала удоволствие, ако чушките ми със сирене са пълнени с извара или шоколада в тортата ми е заменен с какао за цвят и малко марципан...
И пак да се повторя, че скъпото не винаги е качествено и ако купиш по-евтиното не значи че правиш компромис.

# 12
  • Мнения: 2 708
Заради последните няколко поста реших да не си кажа мнението, защото си мисля, че няма да бъде разбрано правилно това, което ще напиша. Но ми е интересна темата и ще я следя.

Маме, само ще напиша, че и аз като жената описана в поста ти обожавам да ми идват гости, да посрещам, да слагам да вдигам и най-голямата ми радост са "облизаните"чинии Laughing . Пусто ми е тясно в този панел да побера всички гости, които искам да поканя Wink. Казала съм на моите момичета, че си мечтая един ден да си имам къща (за която чакам те да ударят едно рамо, щото сега аз инвестирам в тях, после те да инвестират в мен hahaha) и да няма празник, на който да не са при мен, с мъжове, с деца и въобще една пълна къща с народ и щъкащи деца, жени готвещи и тенджери бълбукащи, фурна ухаеща и скара цвъркаща.......

То и друга мечта имам, за малко семейно хотелче, където баш да мога да се развихря........Ама за сега си оставам само с мечтите Peace

# 13
  • Мнения: 380
значи....никога не съм купувала от най-скъпите продукти.
Най ме измъчва това че съм пристрастена към сирене,не сядам без него на масата, Heart Eyesсамо аз го ям в естественото му състояние(за щастие другите не си падат)а за детето задължително всичко е минало през термична обработка,и единствено заради нея пак,купувам кренвирши от най-скъпите и само тя си ги консумира,веднъж,най-много два пъти в седм.
но наистина Шайн е права че когато имаш време за готвене,имаш и по-качествена храна.И аз като бях на работа не ядяхме почти нищо домашно,а все на бързо-пържено и незнам какво,и доста пари си хвръкват така.Сега пък съм наблегнала на супички,имаме си и домашно месо и се радвам че поне от месото не съм застрашена.
Дори започнахме да ваквасваме мляко,имаме си познати от близкото село и напълно съм сигурна в чистотата на млякото и шишетата в които ни го носят Peace
темата е много интересна Wink

# 14
  • Мнения: 459
Маме, за съжаление и на мен понякога ми се налага да правя компромиси - и с цена, и с количество. Няма как - понякога се налага. Не винаги мога да си позволя да пазаря по-големи количества, за да имам отстъпка... Но се опитвам дори и с по-малко количество да придам онзи вкус на готвенето, който ми се иска.
Но и аз правя тези "икономии" по често в делника. В празник ми се иска да забравим проблемите и да се отдадем напълно на деня. Peace

Общи условия

Активация на акаунт