Оризът е опасен?!?!?!

  • 864
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 488
Вижте на каква статия попаднах....
http://zdrave.bg/?c=n&id=4337

# 1
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
много интересно, благодаря за статията.   
аз така или иначе не намерих велик смисъл в кашите и реших да се въздържа от оризова каша и слагам по малко оризов грис в плодовото пюре (на 3 ябълки една чаена лъжичка, за сгъстяване ).
ако се кърми основно до годинка , а другите храни по-малко за да получава различен вкус ще е най-добре.

# 2
  • Мнения: 9 467
Бавно но славно ще се стигне до извода, че природата отдааавна го е измислила и нашата намеса е излишна, а много пъти и вредна..
Тези изследвания са поредния опит да се докаже, че храносмилателната с-ма на бебето не е готова да преработва нещо различно от кърма /ам/. Обаче педиатрите със знания от учебници от 60-те-70-те, си приказват като латерни:"водичка със захар през нощта, сок на 40-ия ден,захранване от 3-ия мес, и т.н...."
Наблюдавах сина ни-беше на кърма /само/ до 6-ия мес, започнах бавно захранване, на което той се мръщеше..вода пропи на 11мес, сок след година и 1 мес някъде..ако имам един ден второ, ще го захраня към годинката-до тогава ще е единствено и само на кърма Peace

# 3
  • Мнения: 1 691
ако се кърми основно до годинка , а другите храни по-малко за да получава различен вкус ще е най-добре.
Съгласна съм. И без да споря с теб Hug просто 3 ябълки не ми се струват малко Peace
Всяка храна може да е алерген, затова не трябва да се прекалява с нищо.

# 4
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 293
ако се кърми основно до годинка , а другите храни по-малко за да получава различен вкус ще е най-добре.
Съгласна съм. И без да споря с теб Hug просто 3 ябълки не ми се струват малко Peace
Всяка храна може да е алерген, затова не трябва да се прекалява с нищо.

изразила съм се неправилно. това ми е дозата, пасирам и разпределям на порции - на едно хранене с плодово пюре хапва около 40-50 грама общо  - с друг плод или редувам. иначе си права 3 ябълки за неговата, а и за моята възраст си е доста  Joy

# 5
  • Мнения: 543
Тази статия направо ми обърна наопаки виждането. Не знам какво да мисля! Ние захранихме с оризова каша, забъркана с кърма, прие се много добре. И други майки съм съветвала, да захранят така, уж най - ниско алергенно и сега какво се оказва....?
Чакам с нетърпение да се изкажат и други мами, особено по- знаещите от мен!

# 6
  • Мнения: 1 224
Странно....
Японците от векове захранват с ориз - сварен в много вода докато се развари на каша като с прогреса на захранване намаляват количеството вода и времето за варене така че оризовата кашичка (окаю) постепенно става по-гъста и зрънцата се усещат повече. Започва се само с оризова каша и постепенно се добавят към нея по лъжичка зеленчуково пюре, риба, месо и т.н.На английски намерих тази статия http://www.japaninc.com/fw91 която обяснява подробно японското захранване.Даже мислех да пускам няколко рецепти  newsm78 Не мисля че им се отразява зле на бебетата, даже съм чула за доста по-малко стомашни разстройства отколкото в Бг. Но имат много атопичен дерматит, но обяснението е генетично доколкото знам...Ха сега де?
дали е възможно да има връзка с това, което майките ядат? В страни, в които майките ядат основно ориз децата да приемат ориза добре, а в страните в които се яде основно хляб - децата да се чувстват по-добре от сухарчета? Сигурно се отразява и на кърмата (майчиното меню).

# 7
  • Мнения: 770
Записвам се да следя за мненията на опитните мами!По принцип не съм особено доверчива и не вярвам безрезервно на всичко написано!Това е много сериозно твърдение и определено си е нужен опитен и компетентен коментар!Над 80% от пюренцата и кашите имат някакво съдържание на ориз, оризово нишесте, оризов грис и т.н.

# 8
  • Мнения: 1 449

Преразказът на въпросното изследване е доста непълен.
Така поднесени, фактите звучат много подвеждащо.

Оригиналната статия е публикувана тук, а на различни места могат да се видят безплатни преразкази. 
Заключението на статията е, че оризът, традиционно считан за хипоалергенна храна, може да бъде причина за специфичен проблем с храносмилателната система.
 

Няколко подробности:

1. Всички деца от това проучване, които са получили ентероколит в резултат на протеините на ориза, са били на възраст между 3-6 месеца, когато са показали реакция за първи път (т.е. очевидно това са деца, захранени преди 6 месеца; препоръките в Австралия са за захранване между 4 и 7 месеца).

2. Самите изследователи признават, че са изненадани от резултатите, тъй като са очаквали кравето мляко и соята да бъдат най-проблемни преди 1 год. Техните предположения са, че една от причините може да е повишената консумация на ориз – в Австралия консумацията на човек се е увеличила повече от 2 пъти само за 10 години.

3. Изследователите правят извода, че възпалението на храносмилателната система, получено от протеините на ориза, не се проявява при деца, които са били изключително кърмени. Тук се цитират препоръките на СЗО за изключително кърмене през първите 6 месеца, както и проучване, според което 90% от децата в Австралия за захранени преди 6 месеца (70% от тях - с ориз).

4. В изследването се сравняват краве мляко, соя и ориз като причина за конкретно  храносмилателно възпаление, а не по принцип сравнение на алергенните свойства. (Описаният синдром всъщност не е типична алергия към ориза, а болест или възпаление или чувствителност към храна, което имитира някои от признаците на алергия като диария и повръщане, но не и обриви или респираторни проблеми.)

4. Родителите на деца с хранителни алергии не трябва да се безпокоят конкретно от ориза, по думите на един от изследователите пред Ройтерс.

5. Изводите от статията са за лекарите, които трябва да отчитат, че оризът може да предизвика възпаление на храносмилането при най-малките и съответно да се избегне погрешното диагностициране в търсене на други причини. Точно в тази връзка се споменава практиката на захранване с ориз в Австралия, но призивът засега е към повече внимание от страна на педиатрите, не е отречено или забранено захранването и храненето с ориз при най-малките. Предстоят още проучвания.

# 9
  • Мнения: 543
Ех, Косе Босе, ако не се включиш ти, вече не считам нито една тема за захранване за пълноценна!

Огромно благодаря не само за разясненията по тази статия, но и за целия ти принос в този форум!

# 10
  • София
  • Мнения: 125
Да ви кажа за нашия случай: Велин е изключително кърмено бебе до 6 м, захранен е със зеленчуково пюре, а на 7 м започнах да давам и оризова каша, след това плодови пюрета и т.н. Всички пюрета, които му давах са от готовите и независимо от основното им съдържание неизбежно в състава им присъства и оризово нишесте. Около 7 1/2 м по кожата му започнаха да излизат лишеи - целите крачета, по ръчичките, по лицето. Мазах с какво ли не без ефект. Тогава се замислих върху храненето му и се сетих за въпросния ориз. Изключих го от менюто му изцяло и лишеите изчезнаха. Сега от време на време му давам ориз, но не и всеки ден по няколко пъти  ooooh!

# 11
  • Мнения: 543
Косето босето отговори на всичките ми въпроси! Благодаря!

# 12
  • Мнения: 6 711
Косе Босе, хиляди благодарности отново за информацията, която ни предоставяш. Hug
И аз не обичам нещата просто да се казват ей така за самото казване. Трябва да има факти, да има данни, цифри.

Общи условия

Активация на акаунт