Нисък хемоглобин при кърмено бебе

  • 23 817
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 425
Ниеднес бяхме пак за изследвания ама нищо не стана.Боцкаха я три пъти и неможаха да и вземат кръв от веничката..Само ми изплашиха и изтормозиха детето. Няма да ви казвам колко съм ядосана #Cussing out..Сега пък излиза че  не ни е бил 108 а е 103,и изписаха малтофер.Въобще се чудя дали да ги давам.
Лекаря каза че хемоглобина трябва да е от 110 нагоре-поне 115.

Поискай от  лекаря да ти покаже  какви са референтните стойности да деца до 2 г.възраст-учебник или някакво друго печатно медицинско издание.НВ 110 и нагоре са стойности за възрастни.Аз съм се интересувала по повод същия проблем -нисък Нв и стигнах чак до завеждащ клиничната лаборатория на Детска клиника към МА-по нейните думи при децата да 2 г.възраст има физиологична анемия.Затова са приети някакви ориентировъчни стойности за Нв-това пак по нени думи.
Затова за себе си аз реших да не правя изследванията на 1 година.Във Франция например няма такава практика-сестра ми живее там,а и в други европейски страни.Не знам кога  въведено това в Бг,на дъщеря ми не са и правили такива изследвания.
За малтофера -бяха ни изписали-не съм давала.
Всичко това е лично мое мнение-никого не убеждавам втова-детето си е твое и ти ще решиш как да постъпиш.

За вземането на кръв от пръста-доста неточен като метод-повечето пъти от стискането изтича повече лимфна течност и като цяло пробата е по-разредена-това ми го казаха лаборантките от отделението където работех преди да забременея.

# 16
  • Мнения: 195
Хемоглобин: g/L
< 1 седмица 154 - 240
1 седмица - 1 месец 127 - 187
1 - 3 месеца 92 - 150
3 - 6 месеца 101 - 129
6 - 12 месеца 107 - 131
1 - 3 години 108 - 128
3 - 6 години 111 - 143
6 - 14 години 118 - 150
> 14 години
момчета: 140 - 180
момичета: 120 - 169

# 17
  • Мнения: 1 410
Цитат
Поискай от  лекаря да ти покаже  какви са референтните стойности да деца до 2 г.възраст-учебник или някакво друго печатно медицинско издание.НВ 110 и нагоре са стойности за възрастни.
Зависи от много неща - околна температура,апаратите на които се извършва.Именно за това повечето апарати пускат с резултата и референтните стойности.
Железните препарати не са толкова страшни.Давала съм на каките.Вярно,че  е по-добре без тях,но ако се налага - не са опасни!

# 18
  • sofia
  • Мнения: 562
Железните препарати не са толкова страшни.Давала съм на каките.Вярно,че  е по-добре без тях,но ако се налага - не са опасни!
Съгласна съм, че железните препарати не са страшни, ако се налага. Определящо дали се налага е обаче не само хемоглобина, а комбинация от фактори! В противен случай са си опасни, защото се натрупват в черния дроб!

# 19
  • Мнения: 1 410
Цитат
Съгласна съм, че железните препарати не са страшни, ако се налага. Определящо дали се налага е обаче не само хемоглобина, а комбинация от фактори! В противен случай са си опасни, защото се натрупват в черния дроб!
Даммм,особено ако се касае за таласемия или т.нар.Анемия на Кулей

# 20
  • София
  • Мнения: 388
Моето бебе имаше на 6 мес. 107 хемоглобин, но и др. отклонения в кр. картина и педи ни даде направление за хематолог. Съответно хематолога каза, че този хемоглобин е нормален, но заради повишени тромбоцити искаше отново контрола след един месец. И тук следва интересното за мен - на следващата ПКК хемоглобина ни е 120 без да съм захранила с месо.Лично за мен много се спекулира с този хемоглобин при бебетата - или резултатите не са особено актуални, или докторите се презастраховат. Ако всички останали показатели от ПКК са в норма, мисля, че няма за какво да се притесняваш,ако имате и други отклонения- отиди при специалист.

# 21
  • Мнения: 873
предлагам ти да поискаш консултация с хематолог Peace

# 22
  • София
  • Мнения: 791
 На нас наскоро ни откриха анемия. Хемоглобинът беше 72. С Малтофер го вдигнаха на 78 и след седмица пак е толкова, а трябваше да се е качил. Взимаха кръв и от вената, детето се съдра от рев. Стойностите пак са такива. Ходим на прегледи в ИСУЛ..някой има ли представа защо би могло да не се повлиява от лечението с Малтофер?

# 23
  • София
  • Мнения: 5 283
Здравейте на всички в тази тема. Накратко да представя нашата ситуация: аз съм с таласемия (минор), но с нормален хемоглобин като цяло. На моят Калин на 3 мес. му беше "нисък" (не запомних точната стойност, но ми се върти в главата 100) - коментарът на лекарката беше "Някой с анемия?" и уточнение, че евентуални действия ще се предприемат след следващото изследване. Той е изцяло на кърма, очаква се евентуално захранване на 6 1/2 месеца (началото на септември).

От друга мама в отчетната ни тема разбрах, че за повишаване на хемоглобина добре повлиява ходенето на планина - някой да е изпробвал този метод?

# 24
  • София
  • Мнения: 791
 При нас не даде резултат. Миналата седмица бяхме на Витоша, тази 2,3 дни на Боровец и сме в застой.

# 25
  • Мнения: 1 410
Еле,аз знам ,че  усвояването на желязото може да се възпрепятства от приема на млечни продукти .Затова се дава между кърменията.Дори в указанията на опаковката го пише.Да не би да го даваш преди кърмене или след това.
Но все пак - заведи детето на специалист -хематолог.

# 26
  • София
  • Мнения: 791
Благодаря ти за съвета, но на опаковката пише да се дава по време на хранене или непосредствено след това newsm78  А на хематолог ходим от самото начало. В ИСУЛ ни следят състоянието Peace

# 27
  • Мнения: 1
Здравейте мами! Вчера станаха готови резултатите на бебка и хемоглобина й е много нисък 68, иначе другите показатели са в норма. Днес взехме кръв и от веничката, нямам търпение да станат готови резултатите, много съм притеснена. Али е на 8 мес. и още не сме въвели месните пюрета. Аз имам таласемия минор и хемоглобина ми е на долна граница, може би и това има връзка с ниския хемоглобин на бебка. Тя никак не ми изглежда анемична, много живо и активно бебе е. Мами споделете как сте се оправили с този проблем. Предварително благодаря

# 28
  • Мнения: 190
Щом си с таласемия минор, желязото няма да оправи нещата ако бебето е наследило анемията от теб. Най-добре е да се консултираш с хематолог. Препоръчвам ти ИСУЛ и специалистите по хематология там.

# 29
  • София
  • Мнения: 5 283
По-горе съм описала накратко нашата ситуация.
Момчето ми се оказа с таласемия-минор - при нея приемането на железни препарати е противопоказно.
Хемоглобинът му остана нисък, но аз съм спокойна, защото знам, че е от таласемията.
Продължавам да го кърмя и той расте видимо здраво и щастливо дете  Peace
В никакъв случай няма вид на анемичен (както и аз), напротив!

Общи условия

Активация на акаунт