За и против за захранване със сок!

  • 4 064
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 817
Бих искала да разбера мнението на по-опитните майки как сте захранвали децата си и защо сте избрали съответния начин. Всички вероятно знаем, че дълго време се считаше, че преди да се даде пюре бебето трябва да е опитало сокче. Попаднах на само една статия, в която се споменават негативните последствия от захранването със сок.
Моля да ме извините, ако има такава тема и в такъв случай само ще помоля, ако не ви затруднява да ми дадете линк, за да почета мнението на майките.

# 1
  • Мнения: 1 449

Сокът при дете над 4 месеца

В доста схеми на захранване сокът се посочва като разрешен вид храна в първите месеци на захранването или на възраст след 6 месеца - но не и като първа храна. В тези случаи обикновено се предлага като допълнение към основаната храна, например към закуската  – не самостоятелно или между храненията. Целта е да подпомогне усвояването на желязото в зърнените храни – поради съдържанието на витамин С в прясно приготвения сок. Във всички схеми на захранване без изключение се препоръчва ограничаване на количеството за деня (напр. до 80 мл) и предлагане не повече от веднъж дневно. Става въпрос точно за първите месеци от захранването.

Сокът наистина има много недостатъци - но обективността изисква да се отбележи, че не се отрича от повечето педиатрични школи в началото на захранването на 6 месеца. В този случай сокът най-често се предлага като алтернатива на плодовото или зеленчуковото пюре при захранване не по-рано от 5-6 месеца - въпрос на личен избор е с кое да се започне. Освен това, сокът като първа храна се предлага за кратко, не повече от няколко дни и се прави сравнителен бърз преход към истинска твърда храна – плодово или зеленчуково пюре. В случая възрастта (5-6 м.) го позволява, в сравнение с едно бебе на 2-3 месеца, което може само да преглъща сок.

По тази логика сокът може да се пропусне като начална храна и да се въведе директно пюре по преценка на възраст 4-6 м. В началото на захранването е по-важно детенцето да свикне с истинска твърда храна и всяка негова хапка е ценна, за да покрие повишените му енергийни нужди - сокът не е толкова важен елемент от детското хранене за възрастта 6-9 м. Така логически мястото на сока като продукт с реална хранителна стойност идва някъде около 9-12 м., когато вече не може да бъде за сметка на млякото или другата храна, а е полезно допълнение към тях. Дечицата вече упражняват дъвкателните си умения и 'тренират' храносмилането с плодове и други храни, така че сокът не може да обезсърчи детето да яде повече твърди храни или да увреди стомахчето му.

--> Може да се дава сок (след 6 м., заедно с други храни)
--> Може спокойно да се пропусне от менюто (до 9-12 м.)

Сокът няма незаменима полза преди 9-12 месеца:
- може да има ефект на заместване на кърма/АМ със сок (ако детето пие повече сок или го предпочита заради сладкия вкус)
- сокът няма достатъчна хранителна ценност (детенцето има повишена нужда от енергия за ускорения си растеж и преди 1 год. всяка негова хапка или глътка са важни – 50 г пюре или кърма/АМ са по-ценни от 50 мл сок)
- не насърчава детето да дъвчи (в хода на захранването е важно да се развиват добри дъвкателни умения, независимо с каква скорост растат зъбките)
- по-добрият вариант е пресни плодове от 8 м. нататък (пасираните или настъргани плодове имат целулоза за разлика от сока, съответно регулират храносмилането)
- сокът е източник на витамини - плодовете също, дори повече (сокът има добра алтернатива)
- ако се въведе от 10-12 м. нататък, детенцето вече има по-укрепнало храносмилане и сокът не е толкова агресивен за стомаха

# 2
  • Мнения: 1 449

Варианти за захранване

Захранването може да се започне равностойно с плодове или зеленчуци на възраст поне 4 месеца, най-добре около 6 месеца. Хубавото в повечето съвременни схеми на захранване е, че изборът е оставен на родителите т.е. отчитат се индивидуалните особености на детенцето. Другият вариант е каша, която се препоръчва като първа храна най-вече в американските схеми на захранване – защото е нискоалергенна и сравнително безпроблемна храна. Важното е да се осигурява достатъчен прием на мляко в периода на захранване и до първата година.

ЗЕЛЕНЧУЦИ
За
- имат по-неутрален вкус (в сравнение със сладките плодове)
- слаб алерген (картоф; тиквичка; тиква; морков)
- разнообразен витаминен и минерален състав
- колкото по-рано се въведат, толкова по-лесно се възприемат
Против
- зеленчуковата целулоза е сравнително тежка
- някои дечица ги възприемат по-трудно заради вкуса

ПЛОДОВЕ
За
- имат сладък вкус като млякото и това прави прехода по-лесен
- подходящи са само нискокиселинни плодове - напр. банан или авокадо
- бързоусвоими захари, добра калоричност
Против
- плодовите киселини са сериозен проблем за нежното стомахче, дори в по-късна възраст
- детето може да изгради предпочитание към сладникавия вкус
- не могат да заместят хранене

ОРИЗОВА КАША
За
- слабоалергенна
- щадяща за крехкото храносмилане
Против
- кърмата/АМ са богати на въглехидрати и няма нужда първите храни да са житни
- не толкова разнообразен витаминен и минерален състав
- евентуално може да запича

# 3
  • Мнения: 559
Аз захраних дъщеричката си на 6м с оризова каша. Успех и здраво бебче!   bouquet

# 4
  • Мнения: 8 242
Сложи още една опция в анкетата - Каша!
Или ако искаш две.. млечна каша и безмлечна каша Simple Smile

Предполагам % ще са .. 5% сок, 35% пюре, 60% каша Simple Smile

# 5
  • Мнения: 2 132
Аз захраних с каша. Ама нещо нея си я пропуснала...

# 6
  • Мнения: 817
Благодаря ви за отговорите!
Косе Босе, изключително полезна информация!   bouquet

Педиатърката на дъщеря ми е много съвременна и все едно тя е писала повечето теми за кърмене и захранване, но все пак бих искала да разбера мнението и на майките с опит и затова пуснах темата. Лекарката определено е за захранване след 6 м., въпреки че основното ядене на бебка е АМ (но се опитвам да си увелича кърмата). Тя каза, че сокът НЕ замества храната и че мога да започна да й давам по малко сок между храненията, но не и да намалявам млякото за сметка на сока. Не ми е настоявала и вероятно ще дам по едно и също време пюре и сокче, като няма да прекалявам с второто. За кашите знам, че по-късно се въвеждат и педиатърката каза някъде към 7-ми м. да й дам, но ще попрочета още по темата - колкото повече мнения и теми има по  въпроса толкова по-лесно ще реша.

# 7
  • Мнения: 5 393
Аз захраних с пюре на 6 навършени месеца.  Сок те съветвам да избегнеш поне до 1 година.

# 8
  • Мнения: 1 691
Млечна каша на 5 месеца - по предписание на педиатърката заради ниското му тегло. Иначе щях да изчакам до 6 месеца и да започна директно с педагогическо захранване.

# 9
  • Мнения: 13
И аз започнах със сок от 4-я месец.

# 10
  • София
  • Мнения: 3 064
Картофено пюре с кърма.

# 11
  • Мнения: 8 242
Хм.. нещо ми се омотаха процентите  Mr. Green
Кашаджийките още са се появили  Laughing

 Hug Hug Hug

# 12
  • sofia
  • Мнения: 562
Тя каза, че сокът НЕ замества храната и че мога да започна да й давам по малко сок между храненията, но не и да намалявам млякото за сметка на сока.
Точно така е-сокът не замества хранене, НО предлагането на продукти, различни от АМ/кърма е захранване!
Точно както ти е написала и Косе Босе сока не носи хранителна стойност за бебето, освен това е агресивен към нежното бебешко стомахче. Имай предвид, че сокчето издува стомахчето на бебето и му създава чувство на ситост, което е предпоставка за отбиване!
Аз съм захранвала веднъж със сокче на 40 дни-беше катастрофално-детето беше изключително нервно, престана да се изхожда, плачеше по много. Спрях соковете и отново захраних на 3 месеца с плодово пюре-резултата е дете с относително добър апетит, с АД, не яде плодове. Другото дете захраних на 5 и половина месеца с плодово пюре, избегнахме проблема с АД, въпреки, че имаше всички предпоставки-детето е с чудесен апетит, яде всичко, обожава плодове!

# 13
  • Мнения: 543
Захраних с безмлечна каша на 7 навършен месец!

Сок, прясноизцеден от домашни, непръскани, ябълка или от круша /есента съм давала/ беше на около 9-10 месеца, забъркан към кашата. И до сега давам така сока.

Иначе пием само кърмица от цица - това ни е питието!

# 14
  • Мнения: 798
Не съм правила/давала сокове въобще!
Плодовете си ги ядеше първо пасирани, после нарязани и накрая се научи да си ги ръфа  Mr. Green
Сега е голям и сок цедя например от грейпфрут, лимон, иначе не.

Общи условия

Активация на акаунт