Бременност и епилепсия?

  • 88 507
  • 230
  •   1
Отговори
Здравейте,
аз чета отдавна, но не пиша. Интересно е да се види как се подкрепяте и  Laughing
Бих искала да разбера дали има момичета с епилепсия, които да искат бебе
Аз съм в същото положение, засега не съм започнала да правя опити, но си го мисля. За съжаление пия лекарства, на които е написано, че не се препоръчват за бременни. Ще ми бъде от полза да чуя и някой друг в същото положение  #Puppy dog #Puppy dog

# 1
  • Мнения: 384
Здравей!Това дали и кога да забременяваш,е най-добре да обсъдиш с невролога си.Всичко зависи от това какви лекарства приемаш,в какви дози,могат ли да бъдат намалени или спрени и т.н.Има жени,които спират лечението при бременност и такива ,които си пият лекарствата.Индивидуално е.Решава го неврологът според състоянието ти.Дано си в голям град и лекарят ти е добър.Ако не-ще трябва да се консултираш със специалист,който после ще те наблюдава като бременна,заедно с гинеколог.Доста жени с епилепсия раждат-ще намерите най-правилният подход.Успех ти желая!

# 2
Аз съм с епилепсия и родих здраво момченце. През първите месеци на бременността не пиех лекарства, но от 5 месец започнах да пия. Моята невроложка не знаеше, че съм спряла лекарствата и много ми се караше. Каза, че е трябвало непрекъснато да ги пия. Тя ми обясни, че в 20-год си практика няма случай на епилептичка, родила болно дете, при това с пиене на лекарства. Не знам ти какви лекарства пиеш. Аз съм на Депакин и задължително пия фолиева киселина в по-големи количества - 8 мг дневно. Успех!

# 3
Чета, че епилепсията се унаследява и съм адски раздвоена
лекарката ми каза че в никакъв случай няма да спра лекарствата в следващите няколксо години  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 4
Четеш ли? Не ти ли е казала твоята невроложка при теб как е? Моята епилепсия например не е наследствена, а и да беше, нямаше да се откажа от бебе, защото е малка вероятността да се наследи, освен ако не са болни и двамата родители. Няма по-голяма радост от това да си имаш детенце. Аз в момента пия лекарства и правя опити за второ дете. Кажи на твоята лекарка, че искаш бебе и нека тя те посъветва какво да правиш. Ако може да намалиш лекарствата, ако не- да пиеш повече фолиева киселина, но не се отказвай от дете! Това е моят съвет!

# 5
ти си имала късмет да не пиеш лекарства по време на бременността, но те са изключителни вредни за плода.... това също е много голям минус #Cussing out #Cussing out не знам, много ми е  #2gunfire #Cussing out #Cussing out

# 6
Виж сега, успокой се първо. Лекарствата, които пия са изключително вредни за плода. Аз сама реших до 5 месец да не ги пия и в резултат на това, припаднах един път. Лекарката каза, че е много по-опасно да припадам, отколкото да пия лекарствата. Опасността от приема на тези лекарства се крие в повишения риск от заболяване на плода, т. нар. спина бифида. Това обаче може да се избегне, ако се увеличи приема на фолиева киселина - по 8 мг дневно. Трябва да се пие както преди забременяването, така и по време на бременността. Питала съм моята лекарка и тя казва, че има и много случаи, при които и двамата родители са епилептици, вземат лекарства, и имат здрави деца. Не се стряскай толкова! Говори непременно с компетентен невролог и ще видиш, че не е толкова страшно! Ето, имам здраво детенце и правя опити за второ, като не преставам да си пия лекарствата. Аз, както ти казах съм на Депакин. А ти какво пиеш?

# 7
  • Мнения: 5 183
Моя близка с епилепсия си роди сладко здраво мом4енце /у4еник е ве4е/ - умен, жизнерадостен, любознателен бърборан. Знам 4е тя през цялата бременност пиеше Депакин и Фенобарбитал. Разликата между нея и другите мами бе тая, 4е след раждането и забраниха да кърми. Дадоха и нещо за спиране на кърмата. Беб4о и тои си беше много добре, но поспиваше пове4ко в на4алото /казаха 4е е заради Фенобарбитала май/. Ина4е бебока си хапваше добре и въобще не съм 4ула да са имали някакви проблеми с него. Даже се хвалеше 4е до близо 3 годишна възраст не се е разболявал изобщо /тогава тръгна на градина/.

# 8
Keppra
при всички положения е вредно #Cussing out #Cussing out
направо ми е едно черно, знам че припадъците са по-страшни, обаче....
това, че някой има същото заболяване и има здраво детенце, не ме успокоява, защото има адски много примери за това как тъпите лекарства вредят и се раждат не толкова здрави бебета
човек не може така да си рискува здравето на бебето #Cussing out #Cussing out #Cussing out ама ми е гаднооооооооооооооо #2gunfire #2gunfire #2gunfire #Cussing out

# 9
Доколкото знам, твоето лекарство е по-безвредно от Депакина. А в края на краищата и съвсем здрави родители раждат болни деца. Човек никога не знае. Мисля, че ако желанието  ти за бебе е много силно, трябва да премахнеш чувството на яд и страх и да започнеш с бебеправенето. Казах ти, и пак ще повторя: Взимай в големи дози фолиева киселина и всичко ще е наред! А по-хубаво ли е без бебе?

# 10
Бременна съм в 4 месец, мъжът ми има епилепсия! Много съм притеснена за развитието на плода и евентуални усложнения. Дали ще наследи забуляването му или ще има някакви други усложнения? Моля ако някой е бил в същото положение или е наясно да ми пише. Благодаря!

# 11
  • Мнения: 7 716
Епилепсията е наследствена. Twisted Evil

# 12
  • Мнения: 3 376
Туити, за съжаление е възможно бебето да наследи епилепсията на баща си. За щастие не е задължително, има също толкова голям шанс и да не я наследи. А други проблеми с бебето мисля че няма във връзка с епилепсията на мъжа ти. За твое успокоение говори с невролога на мъжа си. Късмет! Praynig

# 13
  • София
  • Мнения: 4 272
Епилепсията не винаги е наследствена. А когато единият от родителите е с такава диагноза, детето се наблюдава и ако има съмнения, че и то е наследило болестта, се прави контролно ЕЕГ. Въобще не е задължително да се наследи болестта. При диабетиците възможността за наследяване е много по-голяма, отколкото при епилепсията.

# 14
  • Мнения: 2 336
Здравейте, аз съм във вашето положение. Нямам деца, но имам огромната желание да имам. Единственото, което ме спира е смяната на лекарствата защото лекуващият ми лекар ми каза, че ако реша за забременея освен фолиевата киселина ще се наложи първо по схема да се спрат тези лекарства, които пия в момента и да премина на други. От което много се опасявам па не получа пристъп. Много се опасявам за протичането на самота бременост. Ако през тези 9 месеца получиш припадък това е риск за плода. Още се колебая но мисля че скоро време ще взема решение ,е не само аз де.

# 15
  • Мнения: 113
Здравейте, аз съм във вашето положение. Нямам деца, но имам огромната желание да имам. Единственото, което ме спира е смяната на лекарствата защото лекуващият ми лекар ми каза, че ако реша за забременея освен фолиевата киселина ще се наложи първо по схема да се спрат тези лекарства, които пия в момента и да премина на други. От което много се опасявам па не получа пристъп. Много се опасявам за протичането на самота бременост. Ако през тези 9 месеца получиш припадък това е риск за плода. Още се колебая но мисля че скоро време ще взема решение ,е не само аз де.
Здравей,
и аз съм в същото положение. Като знам как се спират лекарствата и колко дълъг е периода не знам дали ще е много удачно това да се прави през бременността  newsm78 може би преди това, знам ли. Определено мнението на лекарите е, че пристъпът през бременността е много опасен, но решението изцяло е само и единствено твое. Стискам палци  Hug Консултирай се добре с лекаря си и със друг специалист късмет!

# 16
  • Мнения: 2 336
Здравейте, от доста време не съм писала но четал Реших да имам бебе и в момента сменявам лекарствата. Зная, че без тях няма да мина дори по време на бременност.  Поемам риск но мисля че без това не може пък и каузата си заслужава. Само се моля всичко да върви по план Praynig

# 17
  • Мнения: 113
Здравейте, от доста време не съм писала но четал Реших да имам бебе и в момента сменявам лекарствата. Зная, че без тях няма да мина дори по време на бременност.  Поемам риск но мисля че без това не може пък и каузата си заслужава. Само се моля всичко да върви по план Praynig
Здрасти,
на какви лекарства ще си

# 18
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
успех
желая ви да се преборите момичета и да получите здрави бебета!

# 19
  • Мнения: 2 336
Здравейте, лекарствата които пиех преди да започва смяната бяха Трилептал, ривотрил 0,5 и топомакс. Сега ми заменя топамакса с Ламиктал. Но останах с впечатлението, че ще запази трилептала и ривотрила. чесно казана незнам как ще се развият нещата нататък

# 20
  • Мнения: 113
Здравейте, лекарствата които пиех преди да започва смяната бяха Трилептал, ривотрил 0,5 и топомакс. Сега ми заменя топамакса с Ламиктал. Но останах с впечатлението, че ще запази трилептала и ривотрила. чесно казана незнам как ще се развият нещата нататък
Привет, отново
моята лекарка каза, че ламиктама е едно е най-щадящите лекарства за бременност. За съжаление при мен нещата май се влошават, та... Дано при теб всичко е наред и скоро си имаш едно прекрасно бебче  baby_neutral

# 21
  • Мнения: 2 336
Здравейте, лекарствата които пиех преди да започва смяната бяха Трилептал, ривотрил 0,5 и топомакс. Сега ми заменя топамакса с Ламиктал. Но останах с впечатлението, че ще запази трилептала и ривотрила. чесно казана незнам как ще се развият нещата нататък
Привет, отново
моята лекарка каза, че ламиктама е едно е най-щадящите лекарства за бременност. За съжаление при мен нещата май се влошават, та... Дано при теб всичко е наред и скоро си имаш едно прекрасно бебче  baby_neutral
Здравей отново,
за помента не смея да се похваля за състоянието си, но т.к. вси още не съм получила обриви от ламиктала, зощото лекарят ми каза че това била реакция ако организма не го приема. Успявам да ходя на работа както преди. Дано така да продължава. Ти на какви лекарства си?

# 22
  • Мнения: 113
Здравей отново,
за помента не смея да се похваля за състоянието си, но т.к. вси още не съм получила обриви от ламиктала, зощото лекарят ми каза че това била реакция ако организма не го приема. Успявам да ходя на работа както преди. Дано така да продължава. Ти на какви лекарства си?
Привет пак,
преди време пих Ламиктал и не съм имала обриви. Сега съм на Топамах и може би ще почна пак с Ламиктала  newsm78

# 23
  • Мнения: 2 336
Здравей MissDrakula,
дано и при теб лечението протече нормално. Желая ти здраве и успех в твоето начинание, с което си се за захванала - смяната на лекарствата, защото знам ще е много тежко.  newsm10

# 24
Daliance, явно просто не си готова за майчинството. Не си давай зор, изчакай нещата сами да узреят. Защо не се опиташ да погледнеш на нещата от хубавата им страна? Знаеш ли, че бременността може да ти подейства изцеляващо? Моя приятелка акушерка ми е разказвала за болни от епилепсия и множествена склероза, които си тръгват здрави от болницата, с бебе на ръце. Раждането е много важен и ключов момент в живота на жената и може да "отключи" неподозирани възможности на организма.
Моята епилепсия не е наследствена, но за сметка на това припадъците ми по време на бременността бяха почти всеки месец. Пиех Фенобарбитал в "козметични дози", за да не вредя на бебо. Полудявах, като виждах майки, които пушеха като строителни работинци в обедна почивка и съвсем съзнателно вредяха на неродените си бебета. Бременност като моята (без припадъците) пожелавам на всяка бъдеща майка. В крайна сметка всичко зависи от теб, от твоята нагласа и желанието ти да имаш дете.
Успех на всички кандидат-мами!

# 25
  • Мнения: 49
здравей,
аз нямам епилепсия,но съм била години наред до 4овек с тази болест и смело мога да кажа,4е съм доста наясно.
1. епилепсдия има няколко вида-наследствена и придобита.4овекат има6е придобита.на 4 годинки се разболява от менингит и от там в главата-резултат епилепсия.от тогава пие6е всеки ден тегретол.като пропуснеше аиде криза и то много тейка,слу4вало се е по време на криза така да ме запокити,4е отска4ах и се удрях в стената.веднай така си забих главата,4е аз припаднах.наследствената епилепсия риадко се предава на следва6то поколение.обикновено е през едно поколение или дори на по-рядко.
2.познавам жена,която пие6е тегретол 28 години,забременя,продалжи да го пие по лекарско предписание и има здраво детенце без признаци за болестта.нито веднуй не направи припадък по време на бремеността.
3. знам от лекар,4е зависи в коя 4аст на мозъка се намира епицентъра,но не помня дали в лявата бе6е по-добре или в дясната-говоря при нали4ие на бременност.
4. това,4е някой има епилепсия не зна4и,4е животът му е по-разли4ен от здравия 4овек.просто трябва пове4е да помни да си жзима дозата лекарство.болестта не контролира живота,а животът,които се води контролира болестта.

успех с беб4е!

# 26
  • Мнения: 113
Ted_
Надявам се и при теб всичко да е наред Laughing и ще чакаме всички тук само добри новини   bouquet

# 27
  • UK
  • Мнения: 1 351
ти си имала късмет да не пиеш лекарства по време на бременността, но те са изключителни вредни за плода.... това също е много голям минус #Cussing out #Cussing out не знам, много ми е  #2gunfire #Cussing out #Cussing out

 Здравей... майка ми е боледувала от епилепсия но двамата с Брат ми не сме го наследили да се надявам че ще прескочи и децата ни... брат ми е на 26 а аз на 21 такаче за сега нямаме никакви пеизнаци...

 Желаяа ти успех Hug  bouquet

# 28
  • Мнения: 2 839
Момичета, известно ли е да има противопоказания за нормално раждане при епилепсия?
Приятелката ми е с епилепсия, бременна, гинеколога няма нищо против да ражда нормално, но от тук, от там чула, че при епилепсия е задължително секцио.
Нещо не намерих инфо в Нета по въпроса, което ме кара да мисля, че няма такава работа, ама все пак ...  Thinking

# 29
  • Мнения: 2 336
Здравей DiVA, що се отнася за нормалното раждане в такова състояние на мене лично лекуващият лекар ми каза , че е абсурдно да се ражда нормално. Представи си следната ситуация - отиваш да раждаш по време на раждането получаваш гърч от от контракциите в този момент ти се стягаш, няма мускул в тялото който да не е стегнат, в този момент можеш да се случи най-лошото с бебето.
Но твоята приятелка сама трябва да реши.

# 30
здравейте всички които сте споделили проблема си тук.аз сьщо страдам от епилепсия и зная какво бреме е това. имам дете на 13 г. и е напълно здраво слава богу.забременях много рано и не знаех какви рискове крие това,, за това сега искам да споделя какво научих през годините , аз също изкам второ дете но не се решавам.това което ще напиша съвсем не важи за всички,нали всеки е различен организъм и понася нещата различно.и така:
1.лекарствата не бива да се спират,това може да доведе до повече пристъпи,а те са опасни за плода, спира притока на кислород.
2.подгответе се че пристъпи може и да има дори и отдавна да не сте имали,хормоните се променят много и това влияе.
3.фолиевата киселина е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА още преди да забременеете,още когато решите да пристъпите към това иначе прекрасно събитие.
4.епилепсията се предава само ако епилепсията е вродена, иначе е невъзможно.
5.вече медицината е напреднала и всяко заболяване на плода предизвикано от лекарствата може да се диагностицира на време но бременноста трябва да се прекъсне ако има такова,друг начин все още няма.
6.при всеки тип епилепсия бременноста протича различно,ако при вас има някой от по леките, без големи припадъци и загуба на съзнание, значи имате късмет, няма да е фатално за вас,но ако имате грант мал например, по добре е да не оставате сама през тези 9 месеца, а и около година след това - личен опит.при мен бяха по два на месец- след 7 месец и още 3-4 през последвалата година.
7.няма да кърмите,но това е за добро на бебето, лекарствата преминават в кърмата
8.по добре е да родите секцио
9.подгответв хората около ваз,в противен случай може и да ви навредят в желанието си да ви помогнат.дори и да сте крили от съпруга си за болеста, време е да му кажете.
10.не гледайте много телевизия, компютрите са забранени,спете колкото се може повече .
11.и най важното намерете лекар който се занимава с бременни жени страдащи от епилепсия.

ами това е от мен.желая ви успех и дано това което ви написах ви е от помощ.много четох и много разпитвах но аз нямам никой освен мъжа си и не смея.за това ще споделя какво смятам да направя.ще си осиновя дете,въпреки че имам едно, искам да осмисля още повече живота си,защото няма нищо по хубаво на този свят от това да отгледаш дете.
ако някой иска да ми пише, ще се радвам:v_georgieva76@abv.bg
късмет 

# 31
  • Мнения: 581
Успех на всички ви и ако много искате нещо, то непременно ще ви се случи. Пожелавам ви безпроблемни бременности.   bouquet

# 32
Здравейте искам да попитам нещо?От 8 години съм на Конвулекс и ми понася добре,и има вероятност да съм бременна/нещо което истински желая/ .Невроложката ми много ме уплаши че е възможно бебето да е с малформации. В средата на месеца ще ходя при лекуващия ми невролог в София.Но съм адски уплашена. Някой пил ли е Конвулекс по време на бременност?Благодаря за отговора

# 33
Здравей! Аз пия Конвулекс хроно. По време на бременността пиех Депакин /което е същото лекарство, но производителят е различен и затова е различно името/. Имам съвсем здраво детенце и планирам втора бременност. Не се притеснявай предварително. Препоръчвам ти в София да отидеш при д-р Валентина Мазнейкова, много добър специалист по патология на бременността. Ако има малформации, ще ги види. А ти пила ли си фолиева киселина?

# 34
Благодаря ти за отговора.Можеш ли да ми дадеш координати на тази лекарка? Тя всъщност гинеколог ли е?Ти преди бременноста или по време намали лекарствата?Ако задавам неудобни въпроси ме спри?

# 35
Малко съм объркана ,сега видях че си написала какъв лекар е Д-р Мазнейкова. Фолиева киселина не съм пила, аз взех решение да имам дете съвсем наскоро и още не съм посетила гинеколог.Реших че първо трябва да посетя невролог.А междудругото аз също съм на Конвулекс Хроно.В нета пише ужасни неща за влиянието на Valproic Acid върху плода.Което ме кара да изпадам в ужас и да страхувам още повече

# 36
И аз съм чела ужасни неща за Конвулекса, но моята невроложка ме успокои, че в 20-годишната й практика няма случай на епилептичка, родила ненормално дете. Не съм спирала, нито намалявала лекарствата по време на бременността. Но фолиева киселина пий задължително! Започни още от днес! Тя предпазва от малформации през първите 3 мес. на бременността, а в нашия случай трябва да се взема в повишени дози /по 2 табл. дневно/. Не се притеснявай от предозиране, излишъкът се изхвърля от организма.
За съжаление координати на Мазнейкова не мога да ти дам, защото сега не преглежда там, където аз си следих бременността. Пробвай с Гугъла или с търсачката във форума "Здравен справочник". Успех! И не се плаши!

# 37
Благодаря ти за отговора.Наистина се поуспокоих.Че да си призная от 3 дена съм като буреносен облак.Искрени благодарности

# 38
  • Мнения: 2 336
Здравейте момичета,
още не съм сигурна защото не съм ходила на видеозон, но направих 2 пъти тестове и двата бяха положителни. Много искам да имам дете, но сега започват да ми се въртят в главата разни мисли, като- дали лекарствата, които приемам няма да навредят на бебето, какво ли ще покаже генетичния тест /знам че се прави по-късно/. Чесно казано незнам къде се намирам в момента и никога не съм си и представяла че такиве мисли ще ми се въртят в главата постоянно. Знам че има доста момичета в моето положение които се сдобиват със здрави деца. Много се моля и при мен да е така.

# 39
  • Мнения: 113
Момичета, известно ли е да има противопоказания за нормално раждане при епилепсия?
Приятелката ми е с епилепсия, бременна, гинеколога няма нищо против да ражда нормално, но от тук, от там чула, че при епилепсия е задължително секцио.
Нещо не намерих инфо в Нета по въпроса, което ме кара да мисля, че няма такава работа, ама все пак ...  Thinking
Здравей,
може малко късно да се включвам, но според мен е абсурдно да се ражда нормално при епи статус  #Crazy
обаче това си е мое мнение, все пак има специалисти за тази работа и изследвания. Но при един гърч и раждане не знам кой първо ще спасявам - майката или бебето, защото определено няма да има много възможност да спасят бебето  Cry
Все пак това изобщо не е шега работа и цезаровото сечение не е кой знае каква болка за умиране при не толкова лекото заболяване като епилепсията

# 40
  • Мнения: 2 336
Здравейте момичета, вече знам със сигурност, че ще сатвам МАМА newsm44. Само се надявам всичко да мине без проблеми защото сега влизам в 4м. и ми пристои да ми се прави генетичното изследване. Най-тежко ще е да чакаш разултата от него. Но дано всичко е наред Praynig. Чао и весели празници на всички.

# 41
  • Мнения: 1 290
здравейте момичета аз съм приятелката за която говори ДиВА Wink

на 30.08.2006 год. родих НОРМАЛНО след една прекрасна и лека бременост моя син.
В 6 месец от бремеността си направих гърч и тогава започнах да пия ТРИЛЕПТЛ в супер минимална доза и фолиева киселина. Дотогава не пиех нищо.

Пожелавам на всички момичета с ЕПИ диагноза прекрасна бременост и здрави бебета
Ако мога да помогна с някакви отговори - насреща съм
Поздрави Simple Smile

# 42
  • Мнения: 64
Ted пожелавам ти всичко да е наред, моля се с теб Praynig и ти стискам много палци, а на Гвендолин честита сладуранска рожбичка много да те радва.  bouquet

# 43
  • Мнения: 2 336
Здравей Гвендолин,
Честита ти рожба. Нека много радва всички, които го заобикалят

# 44
Момичета май съм бременна, казвам май защото още на съм ходила на лекар, но и двата теста бяха положителни, а и ми закъснява с 4 дена. А сега моля кажете ми , тъй като аз вече ходих при специалист преди 6 месеца ми намалиха дозата на Конвулекса, но ми казаха задължително да пия фолиева киселина, аз ще ходя на лекар другата седмица, но вече си купих фол.киселина и смятам да я започна, въпроса е че четох че при моя статус, май трябва да пия двойна доза, т.е. по две таблетки дневно. Някой може ли да ми каже по колко да пия, защото искам да я почна веднага, преди да съм консултирала дозата с лекар. Предварително ви благодаря:   bouquet

# 45
  • Мнения: 2 336
Момичета май съм бременна, казвам май защото още на съм ходила на лекар, но и двата теста бяха положителни, а и ми закъснява с 4 дена. А сега моля кажете ми , тъй като аз вече ходих при специалист преди 6 месеца ми намалиха дозата на Конвулекса, но ми казаха задължително да пия фолиева киселина, аз ще ходя на лекар другата седмица, но вече си купих фол.киселина и смятам да я започна, въпроса е че четох че при моя статус, май трябва да пия двойна доза, т.е. по две таблетки дневно. Някой може ли да ми каже по колко да пия, защото искам да я почна веднага, преди да съм консултирала дозата с лекар. Предварително ви благодаря:   bouquet

Здравей, аз преди да забременея пиех по 1 таблетка фолиева киселина, но след като разбрах че съм бременна започнах по две таблетки по препоръка на лекуващият ме лекар и я пих до средата на 4 месец. Но закъснението от 4 дни ми се струва малко newsm78 , но дано двете чертички се окажат  вярни. А лекарствата ми ги намалиха и дори някои ги смениха, но не съм преставала да пия медикаменти. Желая ти успех  Hug

# 46
  • Мнения: 119
поздравявам ви за куража моми4ета! ще следя темата,защото ме вълнува (дъщеря ми е с епи).а можете ли да ни препоръ4ате лекар,който да е и добър невролог, и да разбира от ендокринология,и от гинекология? сега лекуващати я невролог и гинеколог не са на еднакво мнение. тя има проблеми с някои хормони,с нередовен цикъл е и т.н.

# 47
  • Мнения: 2 068
Не само при епилепсия трябва да се ражда секцио.Аз съм със стара  травма на главата след катастрофа/ станала 98 г./, не пия лекарства вече 3 години и нямам никакви оплаквания, въпреки това се консултирах с невролог и той каза че е препоръчително раждането да е секцио с епидурална упойка.
Едно нормално раждане /или пълна упойка/ може да довете до връщане към старото състояние и пиене на лекарства.

# 48
  • Мнения: 2 839
Не само при епилепсия трябва да се ражда секцио.Аз съм със стара  травма на главата след катастрофа/ станала 98 г./, не пия лекарства вече 3 години и нямам никакви оплаквания, въпреки това се консултирах с невролог и той каза че е препоръчително раждането да е секцио с епидурална упойка.
Едно нормално раждане /или пълна упойка/ може да довете до връщане към старото състояние и пиене на лекарства.


За пълната упойка ОК, ама нормалното раждане с какво може да доведе до това!?

# 49
  • Мнения: 2 068
Дълбокото дишане може да възбуди вече отихналото огнище.

# 50
Ох момичета не мога да се стърпя, вчера ходих при докторката , в 6 седмица съм,   bouquetДругата седмица отивам при лекуващия ми невролог, да видим и там какво ще ми кажат:)

# 51
  • Мнения: 2 336
Ох момичета не мога да се стърпя, вчера ходих при докторката , в 6 седмица съм,   bouquetДругата седмица отивам при лекуващия ми невролог, да видим и там какво ще ми кажат:)
Само да те попитам. Ти не си ли ходила до сега до лекуващият те лекар преди да забременееш?
И той не знае ли че си бременна?

# 52
Когато решихме че искаме бебе , пъвро отидох при лекуващия ми невролог в София(аз съм от Русе) и тя ми намали лекарствата, след което започна упоритата работа:)Сега ще ходя контролно да ме видят вече като съм бременна , дали има необходимост от други лекарства. А пък аз докато дочакам ходенето почнах фолиева киселина, след консулта в София, пак съм при гинеколкожката и така.

# 53
  • Мнения: 2 336
Когато решихме че искаме бебе , първо отидох при лекуващия ми невролог в София(аз съм от Русе) и тя ми намали лекарствата, след което започна упоритата работа:)Сега ще ходя контролно да ме видят вече като съм бременна , дали има необходимост от други лекарства. А пък аз докато дочакам ходенето почнах фолиева киселина, след консулта в София, пак съм при гинеколкожката и така.
В коя седмица си? Защото аз отидох при лекуващият ме лекар в края на 5месец /като той много добре знаеше, че съм бременна от самото начало/,  редно е и той да е в течение на нещата, но не ми увеличи дозата на лекарствата. По вероятно е да ти увеличи дозата на сегашните лекарства, ако се чустваш добре, но за смяна много се съмнявам newsm78. А що се отнася до фолиевата киселина аз я пиех един месец преди да забременея, а после и до 4м. включително по 2 таблетки на ден.
 
Весели празници
  bouquet  bouquet  bouquet

# 54
Ами когато казах на лекуващия ми невролог че имам намерение да ставам мама, само ми намалиха дозата на Конвулекса, но не ставало дума за пиене на фолиева киселина преди да забременя, разбрахме се като разбера че съм бременна , да отида на консулт и тогава да ми изпише фолиева киселина, ама мене малко ме хвана страх и започнах от сега да я пия, иначе съм в шеста седмица, бебо е 18 мм, много се вълнувам, което определено обаче ми пречи smile3511
Весели празници и от мен

# 55
  • Мнения: 2 336
Ами когато казах на лекуващия ми невролог че имам намерение да ставам мама, само ми намалиха дозата на Конвулекса, но не ставало дума за пиене на фолиева киселина преди да забременя, разбрахме се като разбера че съм бременна , да отида на консулт и тогава да ми изпише фолиева киселина, ама мене малко ме хвана страх и започнах от сега да я пия, иначе съм в шеста седмица, бебо е 18 мм, много се вълнувам, което определено обаче ми пречи smile3511
Весели празници и от мен
Колко Конвулекс пиеш та се  притеснявай, аз също пия Конвулекс хроно по 2 таблетки на ден от 300мг+тегретол+ривотрил 0,5мг. Не разбрах само кое ти пречи newsm78 newsm78 newsm78
И в 6г.с. не е фатално да започнеш да пиеш фолиевата киселина. Поздрави  bouquet

# 56
  • Мнения: 113
Честито на всички   bouquet които вече имат бебче или очакват
аз още съм далече от това, но продължавам да ви чета и се надявам  Rolling Eyes
да се усмихвате много и да се радвате на мъничетата

# 57
  • Мнения: 802
Здравейте, аз не съм на ясно с темата за епилепсия, само искам да кажа, че от години страдам от силна и мъчителна мигрена - за целта съм пила конвулекс хроно, сибелиум и топамакс .
тези лекарства доста разредиха пристъпите ми и се чувствах добре от тях, но когато споделих , че искам да започна с опитите за забременяване - лекарите категорично казаха, че трябва да спра приема на тези медикаменти .
и сега ако имам мигренозен пристъп, който не се издържа мога да взимам само Имиграл еднократно .
Преди съм взимала и ривотрил и ксанакс за успокоение на нервите , но и това спрях .
не знам как е точно при епилепсията, но дано с това съм ви била полезна .

# 58
  • Мнения: 802
Забравих да ви кажа само, че при мен топамакс даде страничен ефект - отслабване .
споням си че когато го пих имах непоносимост към храната и отслабнах доста тогава .
та после едва си възстанових малкото ми необходими  кг.

# 59
  • Мнения: 2 336
Забравих да ви кажа само, че при мен топамакс даде страничен ефект - отслабване .
споням си че когато го пих имах непоносимост към храната и отслабнах доста тогава .
та после едва си възстанових малкото ми необходими  кг.
По принцип при всеки топамакса дава това отражение-отслабване. И при мен беше така като го приемах Wink

# 60
Ами аз пия по две таблетки от 300 мг. конвулекс хроно  и пирамем по две таблетки. Преди да решим че ще искаме бебе  пиех по 3 таблетки конвулекс хроно, да си призная аз винаги съм малко паника Simple Smile))

# 61
  • Мнения: 2 336
Ами аз пия по две таблетки от 300 мг. конвулекс хроно  и пирамем по две таблетки. Преди да решим че ще искаме бебе  пиех по 3 таблетки конвулекс хроно, да си призная аз винаги съм малко паника Simple Smile))
Прати ми на лични скайпа си или ICQ-то, за да си обменяме опит. Приятен ден Peace

# 62
За съжаление в къщи нямам все още нет, малко първобитно ама......а  на работа нямам права за ICQ и Skype, мейла ми е furba@mail.bg. Ще се радвам да си пиша със сродна душа:) Обещавам скоро да имам нет, планирам да изляза в болничен и без нет у дома  ще изкукам. В кой месец си?

# 63
zdraveite
az sahto imam epilepsia i iskam da imam bebe.molia vi daite niakakvi saveti.imam edno dete,i si spomniam kolko trudna beshe bremennosta mi.sega iskam oshte edno dete i sam gotova na vsidko,no se pritesniavam i za ploda.molia pishete na : v_georgieva76@abv.bg

# 64
a kak deistva v sashtnost konvuleksa

# 65
  • Мнения: 2 336
zdraveite
az sahto imam epilepsia i iskam da imam bebe.molia vi daite niakakvi saveti.imam edno dete,i si spomniam kolko trudna beshe bremennosta mi.sega iskam oshte edno dete i sam gotova na vsidko,no se pritesniavam i za ploda.molia pishete na : v_georgieva76@abv.bg
Здравей, аз мисля че при всеки бременноста протича различно. Например аз не мога да се оплача. Но след като имаш едно дете незнам какъв съвет мога да ти дам. newsm78 А що се отнася до Конвулекса -това е ново аниепилептично лекарство. И така като чета в момента много го прилагат наред с Топамакса и Трилептала. Ако искаш нещо конкретно да питаш и съответно ако мога да ти помогна ще го направя с най-голяма удоволствие. Приятен ден  bouquet

# 66
Здравейте, аз не съм на ясно с темата за епилепсия, само искам да кажа, че от години страдам от силна и мъчителна мигрена - за целта съм пила конвулекс хроно, сибелиум и топамакс .
тези лекарства доста разредиха пристъпите ми и се чувствах добре от тях, но когато споделих , че искам да започна с опитите за забременяване - лекарите категорично казаха, че трябва да спра приема на тези медикаменти .
и сега ако имам мигренозен пристъп, който не се издържа мога да взимам само Имиграл еднократно .
Преди съм взимала и ривотрил и ксанакс за успокоение на нервите , но и това спрях .
не знам как е точно при епилепсията, но дано с това съм ви била полезна .

епилептик съм от 20 години  мога само да те напътя за твоята мигрена най- подходящо средство е ТЕГРАТОЛА 2Х 200 МГ. ДНЕВНО .

# 67
За гърч при самото раждане!
Моят невролог ми съобщи че самите инжекции които се бият по време на самото раждания ускоряване на контракциите, за понижаване на болката, подтискат появата на пристъп. А секциото може да доведе до сериозни проблеми както за майката, така и за втората бременност

# 68
  • Мнения: 2 068
За гърч при самото раждане!
Моят невролог ми съобщи че самите инжекции които се бият по време на самото раждания ускоряване на контракциите, за понижаване на болката, подтискат появата на пристъп. А секциото може да доведе до сериозни проблеми както за майката, така и за втората бременност
какви  newsm78
защото моят невролог каза че е препоръчително секциото

# 69
  • Мнения: 2 336
За гърч при самото раждане!
Моят невролог ми съобщи че самите инжекции които се бият по време на самото раждания ускоряване на контракциите, за понижаване на болката, подтискат появата на пристъп. А секциото може да доведе до сериозни проблеми както за майката, така и за втората бременност
какви  newsm78
защото моят невролог каза че е препоръчително секциото
моя също каза че е препоръчително секциото и така и родих

# 70
  • София
  • Мнения: 154
Искам да се обърна към всички девойки и жени, които имат този етикет Епилепсия. Защото първо това , че имате Епилепсия не значи нищо, тя е много индивидуална. Сестра ми и аз имаме заболяване , което не се установи и просто сложиха тази диагноза, но двете сме стигнали до там по различни начини и възраст. При сестра ми се получи от много висока температура, а при мен от много силен стрес. Лекувам се от 20 години и винаги сме го криели, затова първо искам да Ви поздравя за куража да го признаете пред друг човек без наложителна причина. Сестра ми взима повече хапчета от мен и роди здраво , умно и красиво момиченце вече на 4г. В момента съм бременна в четвъртия месец и единственото което съм правила е да приемам фолиева киселина и леко намалихме хапчетата по прценка на доцента, който ни гледа от 20 г. Така че правете опити, имайте си дечица и не се плашете от този етикет, много са малко наследствените случаи и те родителите си знаят, а вие щом не го наследявате Дерзайте ! Heart Eyes
Мога да Ви препоръчам лекаря при когото сме, иват от цялата страна при него и е много добър, консултацията е безплатна ЕЕГто е 25лв. и се прави през 6 месеца. Доц. Алексиев Медицинска академия гр.София

# 71
  • Мнения: 2 336
dgudge много съм щастлива когато прочета или разбера такова нещо, извинете ме за правописа но честно казано съм развълнувана. Желая ти леко бременеене вярвам че ще бъде такова, защото аз ходя при същи лекар. Когато попитах доц. Алексиев за гинеколог занимаваш се в това направление така да се каже той ме насочи към проф. Чернев "Майчин дом" и съм доволна.
Ти къде ходиш? Е вярно заплащташ си но като видиш крайния резултат забравяш всичко. Желая ти успех  bouquet

# 72
  • София
  • Мнения: 154
Гинеколога ми е Гиздев от военна болница понеже личния лекар ми е там, но той е временно сега понеже е болен доцента изчаквам да го питам дали може в Тина Киркова да съм защото свекърва ми е мед сестра и за там е чула добри неща за докторите дори за пациенти с тази диагноза. Сестра ми също доцента я прати при Чернев в Майчин дом, но ми е малко далече и ако има вариант да не съм там  ще се радвам, доктора е добър , но сестра ми доста пътуваше от Люлин до там при това със зимно бебе. Но каквото стане  Hug

# 73
  • Мнения: 2 336
dgudge  аз всеки месец пътувах от Пазарджик до София за това разстоянието не трябва да бъде причина. За това гледай кое ще е най-добре за малкото същество Peace

# 74
Здравейте момичета!
Много се радвам за Вас, че имате и ще имате до себе си съкровища, които ще Ви направят и Ви правят щастливи. Във форума намирам много информация, която ми е необходима, защото и аз имам епилепсия и желая да имаме дете. В момента се интересувам от всичко, което е свързано с тази тема. Благодарности на всички, които споделят личен опит и мнения.  Hug  bouquet

# 75
  • София
  • Мнения: 154
Вече говорих с доцента и ми каза много добри новини  Party
При нас имало предразположение за наследствена Епилепсия, но понеже от много време не съм имала пристъпи и я лекуваме от много време вече 20години е напълно сигурен , че няма да се предаде на бебо  Hug и мога да си избирам естествено или с операция да родя  Party Много съм щастлива надявам се и занапред да върви всичко добре  Praynig

# 76
  • Мнения: 2 068
dgudge дано всичко бъде наред   Laughing
лека бременност   bouquet

# 77
Zdravejte, sluchajno popadnah tuk, priznavam cge ne chetoh mnogo i reshih da pish vednaga, zashtoto moja blizka ima epilepsija i vzima rivotril po 2 mg na den. Doc Aleksiev smjata, che e dobre, no trjabva da produlzhava da gi pie. Ima li opsnost za ploda? Ne znam koga e bil poslednijat i priraduk, no skoro nishto ne mie kazvala. ima li njakoj kojto da znae poveche?
Blagodarya vi

# 78
  • Мнения: 1 290
Здравейте отново от мен момичета.
Не съм писала отдавна в темата, но ето, че днес я зачетох отново.
Позволете ме напълно да се съглася а dgudge, че ЕПИЛЕПСИЯ е просто етикет.
Това понятие, което дори не се води и болест е нещо много неясно и пълно с въпроси и за самите медици.
Аз се сдобих с също с тази "титла", но никога не съм я премала и мисля, че няма и да я приема.
Така или иначе обаче по документи се води, че съм епилептичка.
Забременях и родих по естествен път момченцето ми.
Имах лека бременност с 1 гърч в 6 месец, дефакто тогава започнах да приемам минимална доза антиконвулсант - Трилептал.
Родих леко без никакви системи и болкоуспокояващи.
Искам да кажа на всички момичета искащи бебе да не се страхуват, а да действат Simple Smile
Посъветвайте се с невролога си и ако взимате голяма доза лекарство пробвайте да я понамалите.
Фолиевата киселина може да замените с плодове и зеленчуци, които я съдържат, например - киви.

И сега малко извън темата...
Какви припадъци имате? Парциални или големи?
Имате ли аури преди това и в какво се изразяват?
От колко време имате тази диагноза?
и ... изобщо разкажете ми какво представлява "вашата епилепсия", защото съм сигурна, че за всяка от нас е различна...

# 79
  • Мнения: 2 068
Да различна е. И докато и аз не се сдобих с тази "титла" си мислех че е нещо много страшно.
Първата диагноза която ми поставиха беше  цефалгичен синдром, след това пост травматичен след това епилепсия и най на края посттравматична епилепсия с парциални припадъци и така вече 10 години. Забравих да напиша че всичко това е вследствие на черепно-мозъчна травма.
Родих секцио по съвет на невролога.

# 80
  • Мнения: 2 336
Много се радвам че има момичета който са се решили да пишат и своите истории тук, аз няма да се повтарям защото ще досадя. В предходните ми постинги в темата съм описала състоянието си. Но това само може да ни дава кураж а не да ни кара да си заравяме главите като щрауси Hug Hug Hug

# 81
  • София
  • Мнения: 154
При мен не знам как се води , но преди да се случи много често дори не стигам до там чуствам че губя ориентир, не знам къде се намирам и кои са хората около мен и ако не мине до няколко минутки получавам гърч , който трае 2-3 мин. Звучи гадно, даже като го пиша ми е гадно и обикновено се случва като ми падне кръвното, защото забравям да пия течности  Embarassed
За щастие не се е случвало от много време последния път аз си бях виновна защото работех като крупие и съответно и нощни смени. През две години доента се опитва да спре лекарствата и две седмици след това пристъп, за сега  и той не знае на какво се дължи  Thinking

# 82
       Здравей те!
  Аз съм с епирепсия-/мал гран/.И  съм бремена в първата седмица.четох много за бременст и епи.пия лекарства и не ми е ясно дали ще  навредят на бебто.а и от много хора съм чувала ,че когато  жената роди се  подобрява.сменя се кръвта...не знам дали е истина.отговорете на тези въпроси.предварително ви благодаря

# 83
  • Мнения: 2 068
Цитат
когато  жената роди се  подобрява.сменя се кръвта
и на мен са ми го казвали  ooooh! но хора които идея си нямат от медицина
аз от лекар не съм го чувала така че не вярвам  Naughty
а да та същите хора ме съветваха да родя нормално .....

бени пожелавам ти лека и безпроблемна бременност   bouquet

# 84
  • Мнения: 2 336
бени не се притеснявай, следвай инструкциите на лекарите и всичко ще е ок. Смяна на кръвта на бебето няма да има от личен опит ти го казвам. Бъди спокойна и лека и безпроблемна бременност  Hug

# 85
 здравей те .аз съм болна от епи.и съм бремена пия лекарства а се съмнявам да не навредят на плода ми. не съм наследила тази болест и се надявам след ражзането да се подобря.ако има майки които са извървели този път нека да се свържят с мен на е.ми  поща   albenamm75@abv.bg
    имам скайп  albenamm75
    бих желала да контактувам с жени които имат деца и боледуват от епи.

# 86
  • Мнения: 375
Здравейте на всички!Аз нямам епилепсия,но страдам също от ужасна болест-паническо разстройство #Crazy съчетано  с фобии.И аз получавам пристъпи но по различни предполагам от тези при епилепсия.Пич антидепресант и при нужда ривотрил.Така съм вече 7 години.Вече съм омъжена.Много ме беше страх от бременността и лекарствата.Ходих при какви ли не психиатри.Мнения различни.Преди 2 дена разбрах,че съм бременна.Не мога да повярвам,а и не мога да го осъзная.Много ми е нервно,изпотявам се,тресе ме направо.Не съм спряла лекарствата,защото тогава става много лошо Cry.Другата седмица трябва да ходя на лекар-психиатър и гинеколог.дано да се справя.Стискам палци на всички бременни мами с лекарства.И аз започнах преди 2 месеца фолиева киселина.Бях чела вашия форум и веднага започнах по една таблетка.Пишете момичета.

# 87
  • Мнения: 2 068
Рони77 влизала ли си тук  Wink

# 88
  • Мнения: 2 336
Рони77 би ли си изчистила входящата кутия на ЛС, не мога да ти пиша Wink

# 89
  • Мнения: 375
Можеш да ми пишеш на е-маил veronica_tom@abv.bg.Аз веднага ще опитам да изчистя кутията.Чакам с нетърпени.Вече не издържам без ривотрил.

# 90
  • София
  • Мнения: 154
Аз не мога да помогна за паническото разтройство  Sad при Епилепсията мога да кажа че лекарката която ми прави ЕЕГ-то ми каза че е имало случаи след като роди жената да не получава повече пристъпи Hug така че не губете надежда, иначе и моят доктор ми каза че мога естествено да родя но аз няма да рискувам Crossing Arms За цялата бременност до сега не съм имала пристъпи и това ми дава надежда Praynig

# 91
  • Мнения: 375
Може ли мамите с епилепсия да ми кажат нещо повече за Ривотрила,пия го освен антидепресанта,когато получавам пристъпи на паника.Различните лекари различни неща казват.Момичета по колко мг пиете?

# 92
Здравейте, смели момичета!
Aз също имам подобен проблем. Не ми е наследствена епилепсията, първия път стана като бях 15-годишна. Не е ясно каква беше причината и досега не е ясна. Знам само че тогава пазех всякаккви диети, учех като побъркана и много се изтощавах.
Хoдила съм при няколко невролози и съм минала всички възможни изследвания, в резултат на което ми изписаха Depakin Chrono, но аз не го пиех. Сложиха диагноза " идиопатична епилепсия" . И досега не съм пила никакви анти-епилептични лекарства. Аз получавам гран-мал гърчове само ако стана през нощта от сън, през деня никога не съм припадала. И се случват когато... Си решат да  се случат, няма някаква регулярност. Затова и реших да не пия лекарства.
Сега съм бременна в края на 4 месец и онзи ден получих гърч за 1 път от нач на бременността. Ходих след това до гинеколога ми да видя как е бебо, добре беше, активен, излязоха и генетичните изследвания и всичко изглежда нормално. Сега чакам феталната морфология като да видим дали сме добре. Но не мисля да пия лекарства до края на бременосста.

Искам да попитам дали има някоя с подобен случай като моя - само нощно време да получава гърч и да не е пила лекарства и да е бременна? Ще се радвам да поддържаме контакт и да си споделяме ценни съвети.

На всички бъдещи мами с такъв проблем пожелавам да имат здрави и красиви дечица!      

# 93
  • София
  • Мнения: 154
Здравейте, аз пия само Ривотрил 0.5 мг. това е най-малкото, но без него нещо не става  Thinking и доктора още не може да разбере защо ooooh!
Рони , аз пиех по 1 таблетка на ден , но след раждането доктора ми го увеличи докато организма ми се възстанови Wink и определено се чувствам добре, явно раждането се отразява Flutter

Мишле, за съжаление не мога да помогна с нощните пристъпи Tired при мен настъпват при мнооооооооооого силна болка като бъбречната криза в 7 месец бях си изкарала акъла , но на бебо му нямаше нищо Praynig Hug и когато изравня границите понеже съм с ниско кръвно Whistling

Сега имам малко проблем с паметта и доктора каза, че е странична реакция на Ривотрила и ако не мине след като приемам 3 месеца витамин В6 ще трябва да го смени с Депакин, но при него страничните ефекти били по-тежки Weary

Странното е , че и майчета без да взимат това лекарство си имат проблем с паметта както през бременността така и след това  newsm78

# 94
  Здравейте момичета, много ви се възхищавам за смелостта

   Значи аз нямам епилепсия, но майка ми има, не вродена , получила е първия пристъп като е била бременна с мен на 24год, след като ме е преносвала на 7-8ден  веднага са  я приели в болница и са ме извадили- живо и здраво бебе, но и тогава са и поставили диатнозата!За 30тина години е имала не повече от 7пристъпа, никога не съм присъствала на такъв, казват, че нейната е придобита в последствие, не вродена, но никой не знае причината! Сега аз правя опити за бебе, но ме е страх, дали това няма да се случи и при мен като забременея, консултирала съм се с лекари, казват, че няма как да се случи, като не е наследствено, гледали са ме на скенер профилактично, но в мен си остава един страх!! Имам и приятелка, която започна да получава епилип. припадъци, докато беше бременна, имаше 6-7 по време на бременността, на един от които бях свидетел и много се уплаших! след като роди, вече 7 год това не се е случвало, а не пие и лекарства!
   Какво  е вашето мнение по въпроса!Имам ли основание за притеснение??

# 95


Сега имам малко проблем с паметта и доктора каза, че е странична реакция на Ривотрила и ако не мине след като приемам 3 месеца витамин В6 ще трябва да го смени с Депакин, но при него страничните ефекти били по-тежки Weary

Странното е , че и майчета без да взимат това лекарство си имат проблем с паметта както през бременността така и след това  newsm78

Майка ми е приемала фенобарбитал по едно хапче сутрин в продължение на 28г , сега пие някакви други но не знам какви! Тя също се оплаква от загуба на памет, не си спомня някой важни събития, които няма как да се забравят, спомня си дребни детайли, но важни събития и се губят, отпреди  7-8 години примерно! И при нея са и казали, че е в следствие на дългогодишния прием на фенобарбитала !!

# 96
  • Мнения: 2 336
лилили, защо не се регистриращ Peace
състоянието което описваш за своята майка само може да ме обнадежди Praynig

# 97
  • Мнения: 1 290
лили,

Нямаш никакво основание да се притесняваш!
Няма как да наследиш епилепсията на майка си, но с притеснения гледай да не си докараш нещо друго!
Вярвай в себе си и в хубаите неща, които ти предстоят и те обезателно ще се случат!  Heart Eyes

# 98
  • Мнения: 3
hi momi4eta!az sa6to priemam depakin hrono sega sam go namalila da 1 tabletka na den,no se pritesnqvam otuvrejdane na ploda pri eventualno zabremenqvane.znaete li dobar lekar koito 6te me posavetva kakvo da pravq.

# 99
  • Мнения: 2 336
hi momi4eta!az sa6to priemam depakin hrono sega sam go namalila da 1 tabletka na den,no se pritesnqvam otuvrejdane na ploda pri eventualno zabremenqvane.znaete li dobar lekar koito 6te me posavetva kakvo da pravq.
Аз бих ти препоръчала доц. Алексиев Александровска болница -невролог , а гинеколог занимаващ се и в тази сфера така де се каже проф. Чернев "Майчин дом"-София

# 100
  • София
  • Мнения: 154
Напълно съгласна с ted  Peace
За доц.Алексиев е хубаво първо да се обадиш и дати обяснят и къде са точно, че се прави ремонт още там и малко ги изместиха тел. 92 30 465 / 951 69 96
e-mail : doc_alexiev@yahoo.com
 Peace

Последна редакция: нд, 23 ное 2008, 11:48 от dgudge

# 101
  • Мнения: 2 336
Напълно съгласна с ted  Peace
За доц.Алексиев е хубаво първо да се обадиш и дати обяснят и къде са точно, че се прави ремонт още там и малко ги изместиха тел. 92 30 465 / 951 69 96
e-mail : doc_alexiev@yahoo.com
 Peace
доц.Алексиев го изместига в бараките до товарния вход на Александровска болница  Peace

# 102
  • София
  • Мнения: 154
да ама ако не си ходил трудно се намира, особено от главния вход Crazy

# 103
  • Мнения: 2 336
да ама ако не си ходил трудно се намира, особено от главния вход Crazy
ето намерих една карта ако се ориентирах по нея http://www.alexandrovska-hospital.org/show_page.php?main_menu_id … p;grandmenu_id=1#
а товарния вход се намира точно на другата страна на улицата която излиза и на "Майчин дом" /улицата която минава трамвай №7 ако не се лъжа и има и бензиностанция Еко това е главен път/ а този  е еднопосочна мисля.
Дано си ме разбрала, че как обяснявам  ooooh!

# 104
  • Мнения: 3
  Мерси за полезната информация, но забравих да кажа че сам от Пловдив и е ще ми е бъде малко трудно да се ориентираме , но в краен случай може и да отидем до София.Утре съм на консултация при гинеколог и ще видим какво ще каже и тогава ще действаме.благодаря ви още веднъж. Simple Smile

# 105
Здравейте епилептичка съм.Бремена съм в четвъртия месец,не бях,гполучавала гърчове с години.Но за един месец получих два,много съм притеснена,за детето.Преди моите гърчове бяха само нощно време,а сега и двата са през деня.Когато получих първия бях намалила хапчетата ми пиех -депакин-от 200ml. и трилептал от 300ml.Като депакина преди го пиех 3 пъти по два ,а трилептала 3 по едно.Намалиха ми го депакина го пиех 3 пъти по едно ,а трилептала 2 пъти по 2 .и получих  през деня гърч.Веднага си ги дигнах ,но преди една седмица получих още един.Сега съм много притеснена.Много бих искала някои които е минал през това заради най-хубавото нещо което може да се случи на една жена,да има дете да ми каже дали пия силна доза лекарства.Благодаря

# 106
  • Мнения: 2 336
mara_1, моят съвет е не си вдигай сама дозата а се посъветвай с лекуващият те лекар.  Peace
Аз лично дори и сега , а и преди не бих се решила сама да си вдигам или намалявам дозата без за съм се консултирала с лекаря , та дори о по телефона на първо време. А след няколко дни бегом марш при него. Това не е майтап работа  Naughty

# 107
  • Мнения: 2 422
mara_1, моят съвет е не си вдигай сама дозата а се посъветвай с лекуващият те лекар.  Peace

 Peace
Успех ти желая Praynig Praynig Praynig

# 108
  • София
  • Мнения: 154
При доктора  Naughty  може да ти смени и лекарството  Peace но без паника, не се притеснявай   bouquet

# 109
Здравейте на всички, които пишат по темата. Откриха ми епилепсия във форма без припадъци, а с временно загуба на съзнание в будно състояние. Това значи, че не припадам а само за около 15-30 секунди нито чувам нито виждам. Бях две години на тегретол и резултатите бяха много добри. Не бях получавала нито един пристъп. По съвет на лекаря спрях лекарствата и след три месеца забременях. Сега съм в трети месец, много съм щастлива, но започнах пак да получавам пристъпи. По един два на седмица. Мислите ли че това е опасно за детето или да почвам лекарствата пак. Страх ме е да ида на невролог като знам какво съм преминала и колко е трудно всичко. Моля Ви отговорете ми.

# 110
  • Мнения: 2 336
Здравейте на всички, които пишат по темата. Откриха ми епилепсия във форма без припадъци, а с временно загуба на съзнание в будно състояние. Това значи, че не припадам а само за около 15-30 секунди нито чувам нито виждам. Бях две години на тегретол и резултатите бяха много добри. Не бях получавала нито един пристъп. По съвет на лекаря спрях лекарствата и след три месеца забременях. Сега съм в трети месец, много съм щастлива, но започнах пак да получавам пристъпи. По един два на седмица. Мислите ли че това е опасно за детето или да почвам лекарствата пак. Страх ме е да ида на невролог като знам какво съм преминала и колко е трудно всичко. Моля Ви отговорете ми.
jordi_didi моят съвет е да отидеш на невролог за твое успокоение и за доброто на детето  Peace Тегретолът в малки количества няма да увреди плода, но не започвай да приемаш лекарства на своя глава  Naughty

# 111
  • Мнения: 2 068
 jordi_didi отиди на лекар
моят невролог ми каза че по-опасни са пристъпите от колкото лекарствата за бебето. Щом си и в третия месец риска е по-малък лекарствата да навредят.
Не се притеснявай  Hug

# 112
  • София
  • Мнения: 154
Преди всичко отиди на лекар Peace

# 113
Благодаря Ви, много по добре е когато човек си поговори с хора които знаят какво е епилепсията и какво чувстваш. Днес ще си запиша час за невролог. Целувам Ви всички

# 114
  • Мнения: 3 540
Здравейте момичета! Hug
Ние сме във фаза ,нито големи ,нито малки! Thinking
Ще ми е интересно да следя темата! Peace

# 115
  • Мнения: 4
здравейте момичета и аз съм с епилепсия гранд мал и от 10 години нямам пристъпи .все още пия лекарства  в момента съм на трилептал и депакин 2х1 и се чувствам много добре .в момента правим опити за бебе и пия и фолиева киселина .гинеколожката
ми каза че когато стане бебето тогава да посетя невролог вие какво ще ме посъветвате?

# 116
  • София
  • Мнения: 154
Хубаво е да посетиш невролог още сега! Той може да намали дозировката на лекарствата , както стана при мен . Ти не ходиш ли по принцип през 6 месеца на ЕЕГ?

# 117
  • Мнения: 2 068
vesi775 според мен е по-добре първо да посетиш невролог и ако е възможно и той ти разреши да спреш лекарствата Wink и после бебето   

# 118
  • Мнения: 2 336
напълно подкрепям Кalaka и dgudge. Peace
Но след като от 10 години си без пристъпи не знам защо все още приемаш лекарства а не правиш опити да ги премахваш, но това е тема на друг разговор  Hug

# 119
  • София
  • Мнения: 154
това не е гаранция за съжаление Sad и аз нямам пристъпи и когато тръгнем да ги спираме с доктора след две седмици се появява Cry и така се опитваме през две -три години

# 120
  • Мнения: 2
ЗДРАВЕЙТЕ!ПИЯ КОНВУЛЕКС ХРОНО ОТ 2Г. И ИСКАМ ДА ЗАБРЕМЕНЕЯ.ТРЯБВА ЛИ ДА СПРА ПРИЕМА,ЗА ДА РОДЯ ЗДРАВО БЕБЕ?

# 121
  • Мнения: 3 540
Както са писали преди теб ,трябва да се консултираш с наблюдаващия те невролог! Peace

# 122
  • Мнения: 1
Здравейте,
четох публикациите на повечето настоящи и бъдещи майки със заболяване епилепсия.
С много от тях не съм съгласна и ще ви кажа защо.
Аз съм на 27 и от 15 годищна съм с диагноза епи-я. В началото бях на депакин, но не ми понасяше и минах на Ламиктал 100мг. Много добре се чуствам от него и продължавам да го пия.
На 23 забременях и родих. Бременността ми беще мн лека, пиех фолиева к-на през цялото време и до 1м. на детенце.
Раждането ми беше нормално. Родих буквално за 30мин. без никакви усложнения за мен или за бебето.
Нямах уговорка със лекар за по специални грижи, единственото инфо беше в картона ми от невролога ми.

Имах страшно много кърма и бях мн радостна от този факт. Кърмих пълноценно детето си 1,1г.
Защото имунитетеа от кърменето е незаменим.
Много се интересувах дали ще има проблем след като пия лекарствата, но каква е разликата дали ще пиеш лекарства докато бебето е в утробата ти или ще кърмиш и в 2та случая не е ясно какъв процент от лекарството поглъща и дали въобще попада в него.
Намаляне на дозата или спиране на лекарствата е просто безумие по време и след бременност.
А дори да спрете да пиете лекарството според вас колко време ще вие нужно, за да се изчистите от него- много.

Естествено както всяка бъдеща майка се тревожех да не би детето ми да има нещо вродено или наследено от мен, но съгласете се, че мн деца на здрави семейства се раждат увредени.
Със този си коментар единствено искам да Ви кажа да не се психясвате, защото така звучите.
Аз никога не съм се чуствала болна и все още е така.
Прочете как невролози и жени с епилепсия в други държави се справят в този момент и тогава спирайте лекарства или какъвто и да е риск със здравето си и това на бъдещото бебе.

# 123
  • Мнения: 2 336
kahuna и си кърмила ?!  Shocked На мен категорично ми забраниха, затова пих и хапчета които ми объркаха хормоните, но то това отминава  Wink.
Стана ми много интересно, защото всичко което поемаш отива в кърмата включително  и лекарствата,а и на много други лекарства пише забранено за бременни и кърмачки, а ти през времето през което си кърмила си поемала и медикаменти. /ако правилно съм разбрала/.
Ако не е тайна къде и кой ти води лечението?

# 124
  • Мнения: 3 540
kahuna,ето тук е книга или може да се каже брошурка за жените с епилепсия,преведена на БГ от нашата организация!
http://www.frde.org/book.pdf

# 125
  • Мнения: 110
Здравейте мили момичета. Малко да побутна темичката напред, като ви разкажа моята история.
От 5 годишна съм с диагноза Епилепсия. Първо Pti Mal, после Grand mal. Няма да изпадам в подробности от детството ми и болестта тогава. Когато се запознах със съпруга ми (преди 6 години) бях на Депакин Хроно. Благодарение на моята лекарка, която след години лутане през всички набедени за светила, успя да овладее пристъпите ми и те бяха изключително рядко напр. 2-3 годишно. Та като се видя че нещата са сериозни с момъка, проведох с нея разговор относно бъдещо забременяване. Тя ми каза, че първо трябва по схема да се спре лечението с Депакина, след това пиене на разни витамини и др. почистващи организма препарати и тогава. Мина се време, аз повече от 3 години не бях получавала пристъпи и пристътпихме към спиране на Депакина. Значи спирахме го по схема, шахматно. По 1/5 таблетка на 3 месеца. А аз пиех сутрин 1 и вечер 1.5. Може да сметнете колко време спирахме хапчетата. Е, дойде деня на последната половинка Депакин и тогава почнах прием на Коензим Q10 и 2 неща още, на които съжалявам, съм забравила имената. Така 6 месеца. Да се изчисти малко или много организма. Изпих ги. Почнах по нейна препоръка да пия фолиева киселина (стандартната доза) и Магне Б6. Забравих да ви кажа, че моята епилепсия е придобита, а не наследствена. Междувременно продължавах с контролните ЕЕГ-та. По време на спирането на лекарствата ги правех през 3 месеца.След няколко месеца се случи - забременях. Продължих фолевата и Магне-то. До 6-ия месец. Имах много безпроблемна бременност. Правех ЕЕГ-та във всяко тримесечие. Моята лекарка изрично ми каза, че трябва да родя секцио. Даде ми и бележка за АГ-то. Родих без проблеми, малко преждевременно, но без усложнения. Секцио. Имам едно страхотно, весело, пъргаво и беладжийско момченце. Кърмих много малко по простата причина, че нямах кърма. Нямах забрана за кърмене.  Когато малкия стана на 3-4 месеца го заведох при моята лекарка (тя се занимава почти само с деца) да го види. Приложи му някакви тестове под формата на гимнастика. Всичко му беше наред. Слава Богу. Сега ще го водя пак. Не че има проблем, просто за мое спокойствие. Всеки ден обаче си мисля, какво ще стане ако не дай си Боже получа пристъп, когато съм сама с малкия на разходка например? Този въпрос не ми дава мира. Но.....
Та мили момичета, мног е важен вашият невролог. Той е човекът, който трябва да ви даде насоки в този важен момент. Дано при всички няма проблеми. Пожелавам ви всичко най-хубаво. Ако имате някакви въпроси - насреща съм. И извинете, че стана толкова дълго.

# 126
  • Мнения: 2 068
maria_m  Hug много се радвам за теб
  bouquet

# 127
  • София
  • Мнения: 154
Така трябва, да се мисли позитивно и да не се предаваме  Hug

# 128
  • Мнения: 2 336
maria_m при коя лекарка си водила синчето си, защото аз при моят лекар ако заведа сина  ще му свали апарата долу на земята, а и той не се занимава с толкова малки деца а с по-големички.

# 129
  • Мнения: 110
maria_m при коя лекарка си водила синчето си, защото аз при моят лекар ако заведа сина  ще му свали апарата долу на земята, а и той не се занимава с толкова малки деца а с по-големички.

Извинявай за късния отговор, но бяхме в провинцията. Д-р Йорданка Пискова от Пловдив е моята лекарка. Тя по принцип се занимава мисля само с деца, като водят и много бебета при нвя. Благодарение на тази жена сега съм добре и имам най-голямото съкровище на света. Ако искаш мога да ти дам координати  Peace

# 130
  • Мнения: 284
maria_m, ти си страхотна майка и много много силен човек очевидно Simple Smile Дано бог да даде сили и на другите хора с този проблем. Стискам ви палци на всички!!  Praynig Peace

# 131
  • Мнения: 2 336
maria_m за сега не ми се налага дано и по нататък не се налага, но честно казано не съм чувала за тази лекарка. Но това не е задължително  Hug

# 132
  • Мнения: 1 290
kahuna и си кърмила ?!  Shocked На мен категорично ми забраниха, затова пих и хапчета които ми объркаха хормоните, но то това отминава  Wink.
Стана ми много интересно, защото всичко което поемаш отива в кърмата включително  и лекарствата,а и на много други лекарства пише забранено за бременни и кърмачки, а ти през времето през което си кърмила си поемала и медикаменти. /ако правилно съм разбрала/.
Ако не е тайна къде и кой ти води лечението?


Тед, гледам, кахуна не ти е отговорила - за това си позволявам аз да напиша няколко реда:

По напред в темата съм писала моята история, която доста прилича на тази на кахуна.
Кърмих 2,3 години. Пих минимална доза леарства.
Верно за надписите на лекарствата, но всичко е въпрос на дозировка.

Живея във Варна и не намирам за нужно да пиша името на невролога ми, но това, че кърмих не го прави некадърник Simple Smile

И с друго съм съгласна с кахуна...
Нека не драматизираме толкова епилепсията.
По света хората си живеят съвсем нормално и пълноценно с тази диагноза.
Сякаш в тази тема някак прекалено плашешщо се описва всичко.

Желая на всички много усмивки!
Епилепсията не е страшна присъда, а предизвикателство, като всяка болест, с което можем да се справим Simple Smile


# 133
  • Мнения: 2 336
Gvendolin съгласна съм съм с теб, че това че кърмих доктора го прави некадърник, и последното изречение много ми хареса
Епилепсията не е страшна присъда, а предизвикателство, като всяка болест, с което можем да се справим  Peace
Но в крайна сметка всеки се слуша лекуващия лекар и за това ходи при него. Но учудих се че съм чела на доста места че кърменето е забранено, а това твоето си е чист рекорд  Hug

# 134
  • София
  • Мнения: 154
Моят лекар също каза ако искам да кърмя. Но не ми е забранявал  Peace Но аз взимах по 1\4 от 0.5 Ривотрил  Peace

# 135
  • Мнения: 5
Здравеите,от много време чета този форум и реших и аз да пиша ,лекувам се от епилепсия от 10 години ,имала съм 8 пристъпа за това време,моята е придобита ,но така и не ми казаха от какво е придобита/вероятно тъи като  бях студентка и от притиснения покраи изпити малко по-малко се е натрупало/,искам да се запозная с дурги момичета,които имат този "проблем",тъи като при всеки протича явно различно,сега съм бременна започвам 6 месец,искам да попитам някои знае ли дали не е по добре секцио да се роди и също дали мога да кърмя.Скоро имам конторлен преглед при моя лекар,но все пак искам да чуя и дурги мнения от момичета родили вече или са вече бременни.Ако иска някои да си пишем скаипа ми е benitas5708 ,много ще се радвам да си говоря с момичета със същият" проблем".

# 136
  • Мнения: 5
В момента пия конвулекс по 500 мг на ден и 5 мг на ден диазепам.

# 137
  • София
  • Мнения: 154
Моят лекар каза , че мога да родя нормално или секцио както аз реша. Това според мен значи , че не е опасно, но зависи и от състоянието ти  Peace
Аз реших от шубе да не стане нещо по време на раждането да е секцио, после ми казаха , че съм била с тесен таз и пак е щяло да се стигне до там. Така че не съжелявам за избора си  Peace
Аз  взимам само ривотрил 0.5 мг и не знам при теб как е с твоите лекарства, но със сигурност лекар трябва да даде мнение  Peace
Леко бременеене и успех   bouquet Аз си имам едно сладко слънчице , коет оми дава още повече кураж с тази гадна диагноза  Hug

# 138
  • Мнения: 1 290
бенолина,

правилно ли разбирам, че всеки ден пиеш диазепам?!
Моята Епи също е придобита някак и пак около студентството.
За последната година обаче 2 пъти се наложи по спешност да ме хоспитализират заради много припадъци един след друг и загуба на памет.
Иначе за бремеността и раждането си съм писала напред в темата вече няколко пъти - всичко е въпрос на твой избор, споделен естествено с невролога и гинеколога ти. Няма правило.

# 139
  • Мнения: 2
Здравейте,
направо се разплаках като четях!Браво на всички майки! Аз от 1 седмица съм в някаква параноя във връзка със заболяването ми /като вашето/. Правя по 2 припадъка пред 3 години-2001р 2004, 2007. оттогава нямам. пия трилептал общо 900 мг на ден. чувствам се добре. омъжих се /също като вас/, ходя на почивки в чужбина и т.н. - с всичко това искам да кажа че животът ми не се различава от този на останалите НО.....съществува големият страх да не се повтори......вече 2 пъти бях пред спиране на лекарства. /по лекарско предписание, разбира се!/ и тогава ставаше. на 28 съм. никога не съм се притеснявала или чела. просто знам, че ще оздравея. ама сега един глас се прокрадва-ама ако пак се повтори? и така....цикълът се затваря. вие притеснявате ли се за тези неща? докторът ми казва, че септември, ако всичко е напед, ще започна да спирам. да й се не види и болестта - не е ангина да се излекува и да приключи! и аз вече си мисля за детенце....и пак започват онези мисли....

# 140
  • Мнения: 1
Здравейте всички!Аз съм с диагноза епилепсия от преди 3 години,от тогава пия невротоп ретард от300мг.Сега съм на 35години имам една дъщеря на 13години и искам да имам още едно дете,но се претиснявам от лекарствата.Не съм правила пристапи от 2 години,но и моите пристъпи не са с припадъци.Моля ако някои е пил това лекарство да ми пише

# 141
  • Мнения: 5
здравеите,аз вече съм в началото на 8 месец и да чукна на дърво нямам някакви проблеми,след писаното и от  мен виждам ,че не само аз имам този проблем(заболяване),това изобщо не ме радва,а ме радва факта ,че повече и повече маики споделят своите проблеми,и някак си се опитваме тук да си помагаме.във връзка с лекарствата които пием,единствено лекуващият лекар може да каже дали ще продължим да ги пием или не.моя лекар ми каза например ,че  преди да родя да си направя изследвания,заради Конвулекса,дали ще мога да кърмя или не,в александровска болница се правели,но дори и съдържанието на Конвулекс да е малко в "мен",аз  мисля  да не кърмя,стига толкова където  пия лекарствата ами и в кърмата,дори  малко количество. ще се радвам ако някои си даде скаипа да си пишем и съветваме.

# 142
  • Мнения: 5
моят скаип е  benitas5708,които иска може да ми пише.извинявам се за лошият словоред,но много ми се спи ,а бързам да  пиша.

# 143
  • Мнения: 106
може ли да ми дадете координати на невролози в София или Пловдив за лица над 18 год. По време на бременността не се ли консултирате и с гинеколог?Не трябва ли да има комуникация м/у двамата доктори

# 144
  • Мнения: 5
моят скаип е  benitas5708

# 145
  • Мнения: 7
Здравейте момичета,и аз като вас имам същият проблем.Епилиптичка сам от 10 години,детенцито ми е на 9 годинки,тогава повреме на бременоста пак пиех лекарства,но синът ми няма епилепсия,като беше на 5 годинки му направих ЕЕГ.Сега искам второ дете,пия конвулекс 600мг.на ден и трилептал 600мг.на ден,за сега невролога ми каза да не бързаме с второто детенце.Трябва да спра напълно лекарствата и тогава ще можело  Sad.Догодина кам пролета ако дотогава нямам пристъпи ще съм спряла лекарствата и ще правим бебче,дано всичко е ок до тогава.skype ми е:vesulko.

# 146
  • Мнения: 75
имам позната,която роди две наистина здрави деца и им няма нищо.така,че не се притеснявай,но все пак го обсъди с лекар Simple Smile

# 147
  • Мнения: 56
Здравейте момичета моля ви за съвет. Сестра ми пие Ламиктал 100 и Трилептал 300 по едно от двете сутрин и вечер тя е 4 месец и не е намаляла лекарствата не се е консултирала с невролога си когато е забременяла сега ще ходи зная че е късно но  newsm29 Въпросът ми е лекарствата и количеството им опасни ли са много за бебето

# 148
  • Мнения: 2 068
лягушка несъм лекар и не мога да каза със сигурност дали е опасно но аз на нейно място много бих се притеснила от листовката на Ламиктал 100

.............Уведомете лекуващия лекар възможно най-скоро, ако забременеете или планирате да забременеете по време на лечението с Lamictal. Една причина за това е, че в едно проучване е съобщавано за повишен риск от цепка на устната или цепка на небцето, свързани с прием на Lamictal по време на първите няколко месеца от бременността.........

дано всичко е наред  Praynig

# 149
  • Мнения: 56
трилептала е 600 извинявам се за грешката,но тъкмо се бяхме върнали от лекар и бях много притеснена.До 24 седмица трябва да отидем при доц.Димитрова във МЦ ФЕМИНА.Дано всичко е наред,защото много се притеснявам.Защо не е казало това момиче  #2gunfire Калака благодаря ти за подкрепата.

# 150
  • в града на атомното слънце :)
  • Мнения: 399
Здравейте, момичета,
Пиша , за да побутна темата напред и да се включа в клуба "Епи". Аз съм на Ривотрил 0.5 от март 2004 и се лекувам при доц. Алексиев. Откриха ми я през ноември 2003, след трети припадък. Правих си ЯМР, за да съм сигурна, че не е нещо по-лошо. Моите припадъци бяха разпокъсани във времето и може би това, че съм от малък град попречи да ми я открият по-рано. В следствие на какво е - не се знае. Сега правя опити за забременяване и ще видим  Simple Smile. Надявам се темата да се възроди.

# 151
  • Мнения: 2
Здравей Теа, аз съм с придобита епилепсия от времето, когато бях в пубертета. Сменила съм доста лекарства. Но за момента съм в добро състояние благодарение на проф.Чавдаров.  Последните пристъпи, които получих през 2 години почти/по един/, си бяха точно по моя вина. Защото решавам, че нищо ми няма и решавам, че мога да прекаля с някои вредни за нас неща. например телевизия или комп.игри. Добре, че поне не мога да понасям алкохол и цигари. От доц.Алексиев не съм доволна. Имам категорично отрицателно мнение за него като специалист. Съветвам те да чуеш мнението и на друг специалист. От значение е.
Чувала съм добри отзиви и за др.Колева - работела в клиниката на 4-ти км. Успех ти пожелавам.!!! Simple Smile

# 152
  • Мнения: 2
Здравейте, дами!

Изчетох всички мнения, написани от вас и донякъде се поуспокоих, но въпреки всичко се тревожа много. Аз съм с епилепсия и от 6 години се лекувам при д-р Хинкова в София. Тогава още тя ми изписа Депакин хроно от 500 мг, по 2 пъти дневно. Откакто съм на това лечение не съм имала никакви пристъпи и се чувствам прекрасно. Преди 2 седмици разбрах, че съм бременна и съм във втория месец вече. Новината ме зарадва ужасно много, но в последствие се появиха страховете, з акоито и вие сте писали. Консултирах се с д-р Хинкова и взехме решение незабавно да сменя лекарството с Трилептал, но ме притеснява фактът, че организмът ми няма време да се изчисти от Валпроевата киселина, която е толкова вредна за образуването на невралната тръба на плода Sad! Докторката ми каза, че има наистина процент риск от малформации на бебето, както и че може отново да започна да правя пристъпи. За пристъпите ок, но евентуалните увреждания на плода много ме притесняват. Моля ви, споделете вашпия опит!

1. Ако все пак има увреждане на невралната тръба или е забавено развитието на плода, ще може ли да се установи по време на бременността или?

2.Наистина ли има реална опасност и за моя живот?

3. Всъщност...какъв точно е рискт от малформации, след като разбрах, че дори и при напълно здрави жени има все пак подобен риск?

# 153
  • В събота
  • Мнения: 201
Мили момичета, стискам ви палци и ви пожелавам всичко за в бъдеще да е наред.
Аз нямам епилепсия, но не можах да се стърпя да не споделя нещо. Когато раждах бях в една стая с едно младо момиче. Една нощ направи епилептичен гърч докато кърмеше, падна върху бебето си на земята, беше много страшно. Едва тогава се разбра, че е криела, че е болна.  Нито гинекологът е знаел, че е болна и на лекарства, нито лекуващият лекар че е бременна. На сутринта се оказа, че и съпругът и не знае. Тя беше от едно малко градче, а в малките населени места това все още се смятало за срамна болест  Shocked затова е криела от всички. Мисълта ми беше, че през цялата бременност тя не е спирала лекарствата си (за съжаление не знам какви са били), с изключение на дните, които беше в родилното, а дететенцето и беше абсолютно нормално и здраво.
Кураж и успех от мен.

# 154
  • Мнения: 4
здравейте момичета!аз от 10 годишна боледувам от тази коварна болест-епи гранд мал- но винаги съм имала
късмет да припадна в къщи когато е имало някой и винаги след сън.в момента съмна депакин и трилептал от 13 години нямам
пристъпи но ето че онзи ден отново ме сполетя нещастието а си мислех че вече съм се излекувала и живеех с надеждата че вече съм здрав човек и няма да пия лекарства. с мъжа ми правим опити за бебче и се чудя дали някое от лекарствата не подтиска нещо че бебо не става а и дай боже ако забременея какво ще правя?ще трябва да пия лекарства за да съм добре а в същ.време ще вредя на бебо .

# 155
  • Мнения: 3 540
А ходиш ли профилактично всяка година на екограф при гинеколог.

# 156
  • Мнения: 4
да, правя еег два пъти годишно профилактично но резултатите бяха добри.чудя се какво може да
е предизикало този пристъп?започвам да се притеснявам при една бременност какво може да ми се случи.но
трябва да бъдем оптимисти и всичко ще е наред.

# 157
  • Мнения: 5 183
На всички вас, които се притеснявате, ще кажа - леля съм на две прекрасни момченца (на 12 и на 1 година, братчета), родени от майка с епилепсия, която си пиеше редовно лекарствата

# 158
  • Мнения: 3
Здравейте на всички. Бременна съм в 4-тия месец, а преди няколко дни получих първия си гърч - Гранд мал и тази диагноза. Всичко, което ме интересува сега е да намеря невролог във Варна, където живея, който споделя убежденията ми и ме остави да си родя дедето естествено и да го кърмя след това. Някой може ли да ми препоръча добър специалист в града? От неврологично отделение в Терапевтична болница ме изписаха с официално назначено лечение с Трилептал, но с устна уговорка със зав.отделението да започна да пия хапчетата при втори пристъп. Вие какво мислите?

# 159
  • Мнения: 3 540
zVyara, здравей!
Можеш да се консултираш с доц. Стефан Цеков работи в ДКЦ,,Чайка" ,бившата курортна, но навярно часовете му за този месец са заети  Sad
Мисля,че имаш нужда от скорошна консултация по твоя въпрос и затова опитай да запишеш час или за д-р Кокарешкова или д-р Радушева и двете работят в ДКЦ,, Света Марина"

Трябва, гинеколога ти и невролога да имат връзка, но това можеш и ти да направиш.

# 160
  • Ямбол
  • Мнения: 1 452
Как съм я изпуснала тази тема ..
Изчетох всичко, вярвам, че мамите с епи ще имат прекрасни здрави деца  Peace

Толкова се зарадвах на МАЙКА..  Praynig
На всички вас, които се притеснявате, ще кажа - леля съм на две прекрасни момченца (на 12 и на 1 година, братчета), родени от майка с епилепсия, която си пиеше редовно лекарствата

# 161
  • Мнения: 16
Здравейте,
Аз съм на 24 години и имам епилепсия от 3 годишна. Доколкото знам е в следстие на удар в детската градина. Преди време мислех, че вече съм се излекувала, спрях на пия хапчета и мислех, че всичко ще си е нормално, но покрай среса в Университета парвата година получих два нови припадака и всичко започна отначало Sad През всичките тези години съм пила какво ли не: Фенобарбитал, Тегритол, Депакин, а сега съм на Конволекс. Вече мисля за дете, а много се притеснявам всичките тези години как са се отразили на организма ми, понеже четох, че жените с епилепсия имат по-ниска плодовитост и всички тези рискове. Искам да благодаря на всички майки, които са споделили защото се успокоих, че в крайна сметка дори и с тази болест има шанс да си имам здраво бебче Simple Smile Стискаите ми палци ако тази пролет имам хубави изледвания да спра веднаж за винаги тези хапчета и да имам здраво дете Simple SmileУспех на всички майки!!!

# 162
  • Мнения: 1
Здравейте и аз съм от тези, които идват тук, четат и по-скоро наблюдават.
Благодаря на всички "мамита", които са писали толкова подробно и изчерпателно по тази тема.

На мен ми откриха епилепсията в 10-ти клас - започнах лечение и около 10 години се лекувах активно. Пила съм почти всички лекарства за епилепсия като се почне от Тегретол, Фенобарбитал и последно пиех Конвулекс. Преди години, в една компания стана въпрос за това състояние ( аз не наричам епилепсията "болест") и се заговорих с едно момиче. Оказа се, че тя имала същата форма като моята - подобни на тикове резки конвулсии  и била на същото лечение като мен. Каза ми, че сама си е спряла лечението и след 3 години не пиене на лекарства се чувстваше много добре. След този разговор и аз реших да си спра сама лечението - промених си и начина на живот - избягвам да лягам късно, спортувам, практикувам йога и вече 4 години се чувствам много добре. Сега съм решила да опитам да забременея и честно казано, малко се притеснявам да не се провокира отново това състояние....
Категорично не искам да пия никакви лекарства, смятам че това ще навреди на детето, но ...дай боже първо да забременея Simple Smile
Така че, за Коледа отново ще си пожелая здраве и късмет и същото пожелавам на всички тук!

# 163
  • Мнения: 16
Дай боже здраве всичко друго от само себе си ще ни се нареди Simple Smile Аз Март месец се надявам на положителни резултати и най-накрая  да спра с тези хапчета. Аз също избягвам всички тези фактори, които знам, че ми влият зле, но при мен почти всички припадаци са провокирани от болка (най-вече при взимане на кръв) и страх. За това аз трябва главно да се науча да си владея сама емоциите Sad Пожелавам Ви весели празници и дано новата година да е изпълнена със щастие Simple Smile

# 164
  • Мнения: 3
Здравейте, октомври месец ви споделих, че след един единствен гърч получих диагнозата епилепсия. От тогава не се е повтаряло, вече съм в края на седмия месец. Послушах съвета на Ваня66 и посетих доц. Стефан Цеков от Вн. На ЕЕГ-то, което той направи не вижда епилептично огнище, което уж имах непосредствено след гърча ми. Кажете ми момичета, вие сте с повече опит. Това епилептично огнище, възможно ли е да се появява и изчезва така, не е ли нещо постоянно? А преди два дни и гинекологът ми ме отряза, че не се наема с естествено раждане, а това е всичко което искам. Чета назад в темата, че секциото при епилепсия(което за мен е етикет който ми е лепнат) далеч не  е задължително. Моля майчетата, чиито гинеколози са им позволили нормално раждане да ми пишат. Аз съм от Варна, но ако трябва и в друг град ще отида, само да не ме режат безсмислено. Скайпа ми е: vyara_misheva

# 165
  • Мнения: 58
Здравейте,
в друг форум бях писала преди месеци подробно за придобитата епилепсия на мъжа на сестра ми. Никой не ми отговори. Надявам се тук да намеря отговор на въпроса си. Накратко - ще бъде ли увредено бебето, ако бащата пие депакин? Как се отразява това на спермата? Сестра ми и зет ми искат да имат бебе, но все още не могат да се решат да започнат опити. Сестра ми е голяма шубелийка и ако не се допита до всички лекари на света, май няма да миряса. Двамата много искат дете (той няма деца от първия брак, а сестра ми не е опитвала още). Преди да му се прояви епилепсията, ходиха на спермограма и всичко при него било "на 6", както каза сестра ми. Тя се притесняваше да не би причината да няма деца от предишния брак е в него.

Имате ли подобен опит - за родени здрави деца, въпреки, че бащата е пиел антеконвулсанти? ще ви бъда много благодарна, ако ми отговорите. Като прочетох по-горе в темата, даже и момичета с епилепсия раждат здрави деца. Аз много искам да си имат детенце и мисля да продължа да я убеждавам да не се страхува. Майчинството е нещо велико и трябва да се изпита! как мислите вие?

# 166
  • Мнения: 1
здравейте, казвам се П. и моята приятелка страда от епилепсия, която е придобила в следствие на висока температура когато е била на 2г. Изчетох целия форум и всички пишат едни и същи неща, но проблем като нашия няма. В следствие на високата температура, моето момиче започва с припадъци като в началото били само вглеждане а след това като навлязла в пубертета започнали и със загуба на съзнание, леко разтреперване на тялото за 1-2 мин , но без падане, оставаща си на крака и така е до ден днешен. Сега е на 24, започнала е да пие какви ли не лекарства от 12г, когато са започнали припадъците и нито едно от лекарствата не и влияело, все едно нищо не пие. Отказала се е от всякакво лечение преди 2 г, не знам как ги е спряла лекарствата но сега на 2 седмици има припадък, почти безобидни са но лек не е открит за нея. Аз лично забелязвам че щом и падне някой ден самочувствието и на другия ден веднага получава. Мисля си за дете с нея, но не знам какво ще излезе след 9 месеца, тя не пие никакви лекарства а каквото и да започне да пие то не действа изобщо, как влияят епилептичните припадъци на ембриона, какво става с горкото малко същество, някой знае ли. Как ще навреди на бъдещото бебе това че има припадъци на 2 седмици или по често от типа гранд мал без да пада. Защото с лекарства явно няма как да стане!

# 167
  • Мнения: 3 540
А кой е наблюдаващия й невролог, т.е., при кого е била!
По време на бременоста, настъпват много промени в женския организъм, и това, че приятелката ви има и здравословен проблем, неувладян, никой не може да ви даде, точен отговор на въпроса, какво може да се случи с нея, ако забременее!

# 168
  • Мнения: 1
Здравейте,
извинявам се ако въпроса, който ще задам, ако вече е поствян по- напред във форума, но аз лично след преравяне на темата не го видях.
От Пловдив съм. Имам епилепсия, но е овладяна от години, въпреки че все още вземам лекарства. Сега с мъжа ми планираме вече да си имаме и бебе.
Искам да попитам дали някой знае добър гинеколог в Пловдив, който да е специалист в областта на патологичната бременност с наличие на епилепсия?
Предварително Ви благодаря и много ще съм благодарна, ако някой ми помогне.
Поздрави

# 169
  • Мнения: 110
Здравейте момичета. На 5г. съм диагностицирана с епи. Първо абсанси, после пти мал и накрая гранд мал. Няма да изпадам в подробности за лекари, светила, лекарства и т.н. Искам да ви кажа, че имам 2 прекрасни и здрави момчета, на 4г. и на 1г. Последният ми пристъп беше преди около 8г. След това изчакахме 3г. без пристъпи и пристъпихме към спиране на лекарствата (Депакин Хроно). Спирах го около 2г. Постепенно и много плавно. С половинка на 3 месеца. След това 6мес. пих антиоксиданти (коензим Q 10 и рибено масло). Междувременно се омъжих и с мъжа ми само чакахме зелена светлина от докторката за бебе. Получих я ранната пролет на 2007г. След това почнах 3мес. преди опитите да пия фолиева киселина и Магне Б6. Забременях от раз. По време на бременността през 2 месеца правех ЕЕГ. И до днес продължавам да правя 2 пъти в годината. Не съм имала никакви проблеми и с втората бременност. И с недоспиването и двата пъти.
С горното, исках да ви дам кураж, че дори и с тази диагноза нищо не пречи да имате деца. Естествено всичко трябва да е планувано и съгласувано с лекуващият ви лекар. И никакво спиране на лекарства от раз или защото вие така сте си решили. Може да си докарате само проблеми на главата.
Това е от мен. Желая ви успех...    bouquet  bouquet  bouquet

# 170
  • София
  • Мнения: 19
Здравейте и от мен! От десет годишна съм с диагноза "епи гранд мал". Пристъпите бяха през различни периоди ,имам предвид като честота,понякога по 1 път годишно ,понякога на 2 години по веднъж. Аз също искам да се похваля ,че имам една принцеса на 7г.,да ми е жива и здрава ,много е палава и умна! За разлика от maria_m ,при нас нещата не бяха толкова добре планирани и аз забременях и трябваше да спра лекарствата изведнъж - тогава пиех Трилептал. Естествено бяхме много притеснени ,но решихме да рискуваме! През първите 3-4 месеца от бременността нямах никакви проблеми, но след това започнаха пристъпи всеки месец,даже някой път и по два. Наистина риска беше много голям, таткото се обаждаше постоянно вкъщи да провери да ли сме добре. Имахме късмет ,защото когато получавах пристъпи ,той винаги си беше в къщи. Минаха 9 -те месеца ,родих нормално , и всичко беше наред! Аз започнах отново да пия лекарствата няколко часа след раждането ,така бяхме се разбрали с доцента. Естествено не съм и кърмила, дадоха ми лекарства за спиране на кърмата. Три години след раждането нямах пристъпи,   даже си помислих ,че съм се излекувала ,но уви, сега пак се случва от време на време. Това е моята история ,не искам да ви плаша ,но при мен така станаха нещата ! Успех на всички .. Hug

# 171
  • Мнения: 1
Безспорно, прекрасно е да имаш дете. Но когато рисковете са съществени и човешкият егоизъм надделее, никой не се замисля за това на какво обрича собственото си дете, при това и с умисъл. Достатъчно е детето да е изложено на рискови фактори за да се чудим на кой и какъв етап в живота ми ще се прояви болестта.

# 172
  • Мнения: 1
Здравейте момичета.На 17 години ми откриха епилепсия невродена сега съм на 22 години ,пия Lamiktal....с моя приятел искаме да си имаме дете но мен ме е страх,може ли някой да ми каже дали е пил това лекарство,има ли риск за мен и за бебето че моята невроложка само ми казва няма страшно,няма страшно ,но нищо не ми обяснява...Благодаря ви предварително Simple Smile

# 173
  • Мнения: 1
az sam bremenna v 5 mesec,imam epilepsiq,no mi sprqha lekarstvata i sega ne piq ni6to,imam pristapi,ponqkoga sa silni i se opasqvam za jivota na bebeto i moq.kajete mi kakvo da pravq da po4na li lekarstva?
Как се разви историята ти?Бебчо здравичко ли е? Praynig
Аз съм с Keppra 1000 и ми е много болно.Страх ме е,че ще създадът проблеми по време на бременост,няма да мога да кърмя и...Много е лошо ди искаш да имаш дете,а да те е страх,че това щастие може да бъде помрачено заради лекарства.Те са основен проблем. Cry

# 174
  • Мнения: 10
Здравейте,
аз чета отдавна, но не пиша. Интересно е да се види как се подкрепяте и  Laughing
Бих искала да разбера дали има момичета с епилепсия, които да искат бебе
Аз съм в същото положение, засега не съм започнала да правя опити, но си го мисля. За съжаление пия лекарства, на които е написано, че не се препоръчват за бременни. Ще ми бъде от полза да чуя и някой друг в същото положение  #Puppy dog #Puppy dog



ЗДРАВЕЙ  АЗ СЪЩО СЪМ  В ТОВА ПОЛОЖЕНИЕ  ПИЯ ЛЕКАРСТВА  СЪЩО НА КОИТО  ПИШЕ  ЧЕ  НЕСЕ  ПРЕПОРЪЧВА ЗА БРЕМЕННИ И АЗ ИСКАМ БЕБЕ  НО НЕ   СМЕЯ ДА  ОПИТВАМ   КАЗАХА  МИ ЧЕ АКО  МИ СТАНЕ ЛОШО ПРИ РАЖДАНЕТО МОЖЕ  ДА СЕ ЗАДУШИ БЕБЕТО ИЛИ ДА СЕ ВЛОША АЗ

# 175
  • Мнения: 10
Чета, че епилепсията се унаследява и съм адски раздвоена
лекарката ми каза че в никакъв случай няма да спра лекарствата в следващите няколксо години  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out



здравей аз също съм  болна  от иелепсия и пия тевалептин и леветирацетам  и се страхувам да имам бебе  на вас стана ли ви лошо моята ипилепсия е   гран мал  иамли  опасност за бебето и за мен  Cry Cry

# 176
  • Мнения: 10
      Здравей те!
  Аз съм с епирепсия-/мал гран/.И  съм бремена в първата седмица.четох много за бременст и епи.пия лекарства и не ми е ясно дали ще  навредят на бебто.а и от много хора съм чувала ,че когато  жената роди се  подобрява.сменя се кръвта...не знам дали е истина.отговорете на тези въпроси.предварително ви благодаря



здравей бени аз също сам с ипелепсия мал гран .. и искам  бебче но се притеснявам  какво може да стане ако  пия  хапчета  докато съм бременна , и на мен  сами казвали че кравта се   сменя и оздравяваш  има  едно  момиче   което роди и сега  е добре ноо  незнам  все още  ме е страх   Confused

# 177
  • Мнения: 10
здравейте момичета!аз от 10 годишна боледувам от тази коварна болест-епи гранд мал- но винаги съм имала
късмет да припадна в къщи когато е имало някой и винаги след сън.в момента съмна депакин и трилептал от 13 години нямам
пристъпи но ето че онзи ден отново ме сполетя нещастието а си мислех че вече съм се излекувала и живеех с надеждата че вече съм здрав човек и няма да пия лекарства. с мъжа ми правим опити за бебче и се чудя дали някое от лекарствата не подтиска нещо че бебо не става а и дай боже ако забременея какво ще правя?ще трябва да пия лекарства за да съм добре а в същ.време ще вредя на бебо .


здравей веси  аз също съм болна от ипелепсия гран мал и също съм пила  трилептали депакин  , но сега съм на  леветерацетам  , талопам  и тевалептин  .. сменяха ми ги като  носни карпи  но все  още  съм така спристапи на19 г  съм а съм  болна от 6 годшна и аз  искам бебче  сгодена  съм но ме е страх каквоще  стане с бебо ако пия лекарства  по време набремеността

# 178
  • Мнения: 10
здравейте  някой  в тази тема бременност и ипелепсия да е болен от ип.гран мал и да пие  тевалептин и леветирацетам  ...и може ли да  приемам фолиева киселина  заедно със  тезивидове  хапчета и общо взето  за  какво  е тя?

# 179
  • Мнения: 10
Епилепсията е наследствена. Twisted Evil


здравей лали , никой в нашето семейство няма  ипелепсия но аз я получих на  6 годинки а   сега сам на 19 г. пия какво ли не и пак не сам  добре

# 180
  • Мнения: 1
Здравейте,преди около 5,6 год ме диагностицираха с епилепсия.Никой в семейството ми няма епилепсия казаха ми,че е възможно да е от реимунизация или нещо свързано с хормоните.В момента пия епитрижин и трилептал 600 мг. по заместване на друго лекарство което в момента го няма на пазара.Лекарят ми каза,че няма проблем да забременея докато ги пия но се притеснявам на детето да не му стане нещо.С приятеля ми говорихме,че тази година е време вече да имаме бебче.Всеки път като остана сама плача и не мога да си обясня защо на мен.Лошото при мен е , че винаги когато съм получавала гърчове винаги падам и се удрям много лошо не искам товада се случи когато съм бременна.Готова съм да стана майка и не знам как да постъпя дайте ми някакъв съвет благодаря.Извинявам се ако има правописни грешки защото пиша от телефона си.

# 181
  • Мнения: 1
AZ sashto sam epeleptichka i pia lamektal i depakin. Epelepsiite sa mnogo vidove no ne sa nasledstveni.Iskam da imam bebe no neznam dali da pia lekarstvata ako zabremenea

# 182
  • Мнения: 9
Привет!
 Случайно попаднах на темата и реших да се включа. Епилепсията не е наследствена. Или поне този вид епилепсия, който аз имах ( за сега всичко е ок). Диагнозата, която ми беше поставена, когато бях на 17г.( сега съм на 25) от доц. Божинова ( сигурна съм че се досетихте), беше Идоипатични припадъци. Припадъци, които се получават по време на сън, без пяна, без глътнат език, без напишкване и т.н. Това, което са ми разказвали родителите и сестра ми е че издавам звуци ( все едно хъркам) и тялото ми опънато като струна. След това имам адска, адска, адска мускулна треска, без да помня нищо. Лекувах се с Депакин Хроно 500 по схема, два пъти годишно ходя на ЕЕГ. След като навърших пълнолетие, нямаше как да бъде лекувана от доц. Божинова, тя ми препоръча нейна ученичка д- р Славова, която живее и практикува в гр. Силистра. На всяко едно ЕЕГ, което ми е правено нямам никакви огнища в мозъка, абсолютно нищо, абсолютно чиста ми е главата. Заключението, което се направи беше, че тези припадъци в съня ( които са 1 или 2 пъти годишно, ако съм спряла хапчетата) са на емоционална гледна точка, защото главата ми е здрава. Ако преживея нещо има вероятност да се получи това. Декември си бях в България и посетих разбира се д-р Славова, след поредното ЕЕГ не ми каза нищо ново- чиста си. Тогава и споделих че правим опити за бебе и тя категорично ми каза да спра хапчетата. Довърших си започнатата опаковка и това беше. Не знам дали случката с бебчо ( можете да погледнете в Рискова бременност- Извънматочна бременност) е именно защото спрях хапчетата, честно казано се съмнявам много. Не съм направила припадък, ако направя такъв не знам дали ще се усетя, защото аз спя, въпреки че приятелят ми и той спи до мен се съмнявам да го направи, тоест не пия и хапчета. Май месец пак ще направя контролно ЕЕГ. Ако някой има въпроси съм на среща. Надявам се да бъда полезна.

# 183
  • Мнения: 46
Здравейте,
И аз пиша с молба за съвет . Имам ювенилна миоклонична епилепсия, кояторецидивира през март ...като не бях пила нищо от 2006 - до 2013, сега съм на Депакин Хроно 500 гр. 

Болният ми проблем е, че правим опити за бебе, а този депакин е доста вреден - невролога, при който ходя ми препоръча Кепра, но една опаковка е 100 лв.  Sad
Моля ви ако някой от вас я е пил по време на бременност и има впечатления за действието и да каже или също така, ако имате представа за други лекарства

или дори за невролог от който сте доволни



# 184
  • Мнения: 3 540
Кепрата е с протокол и е с доплащане от 20тина дни, но около 15лв. е това доплащане за кутия!

# 185
  • Мнения: 46
Благодаря ти.

А знаеш ли дали наистина е по-добър вариант при евентуална бременност?

# 186
  • Мнения: 3 540
Не зная, но това се решава от невролога и гинеколог.

# 187
  • Мнения: 9
Аз съм пила само Депакин Хроно 500 по схема. Явно всички момичета са с по- тежка форма на епилепсия. Вие във будно състояние ли получавате пристъпи дами или? Може те ли да шофирате и т.н. аз примерно нямам проблем с шофирането, невролога ми даде разрешение за шофьорска книжка без никакъв проблем. След като предупредих невролога си, че мисля да ставам мама, тя категорично ми заяви, че трябва да спра хапчетата. Както споменах по- горе довърших си опаковката и край. От декември пия фолиева киселина.

# 188
  • Мнения: 9
tedi_dora
Със сигурност трябва да се посъветваш със гинеколог и невролог.
Бих ти препоръчала Д-р Славчева невролог, Д-р Богомил Бойчев и Д-р Любомир Бойчев гинеколози.
Не знам от края на България си, но Д-р Славчева е от Силистра, а 2та братя са от Тутракан. Сигурна съм че и други мами и бъдещи такива биха изказали мнение за Бойчеви.

# 189
  • Мнения: 46
Денислава, аз също получавам пристъпи в будно състояние, според невролога Депакин Хроно  е най-добрият вариант за моята форма, но е неподходящ при евентуална бременност. В момента няма как да ми спрат изцяло лечението, защото епилепсията ми рецидивира след 6 годишно отсъствие на всякакви пристъпи....

Радвам се, че са ти спрели лекарствата и благодаря за препоръчаните лекари , но аз съм в София. Със сигурност ще се консултирам и с гинеколог преди да премина към други лекарства.

# 190
  • Мнения: 9
Теди, моите не са в будно, а по време на сън. Никога не съм получавала в будно състояние. Предполагам че са вредни, щом ми ги спряха. Кое хапче не е вредно при бременност? Аз съм от Туракан, но щом разбрах за доц. Божинова и газ за София. Така че не трябва да се замисляш къде е лекарят, щом се отнася за здравето ти!

# 191
  • Мнения: 46
Да, така е, много си права. Ще посъбера мнения и ще направя още консултации преди окончателно решение за смяна или спиране.

Благодаря ти много за отговорите.

# 192
  • Мнения: 1
ZDraveite momi4eta!

Az sum epelepti4ka i sum na 34g. i iskam da imam beb4e Stuck Out Tongue v momenta ptia hap4eta NEUTROP 600milg.Sega hste mina na TRILEPTAL tova shte popre4ili na zabrameniavaneto mi,shiah da propusna,4e kum NEOUROTOP pia i  REVOTRIL 0,5milg.Opitvame se ot godina i polovina i nishto ne se polu4ava.Molia vsi4ki koito imat opit i znanie da mi pishat po temata shte mi e nujna vsi4kata pomosht na vsi4kivi.V men se obajda mai4inskiat instikt i iskam da imam malko 4ovece za koeto da se grija i da mi kusa nervite v dobriat smisal razbira se.4akam vashte mnenia po moiat kazus.S nai dobi 4ustva :Ani.

# 193
  • Мнения: 1
Епилепсията е наследствена. Twisted Evil
И ти ли го измисли това умна главо?пОМИСЛИ МАЛКО ,АКО БЕШЕ ТАК КОЛКО ДЕЦА И РОДИТЕЛИ И ВНУЦИ ЕПИЛЕПТИЦИ ЩЕШЕ ДА ИМА

# 194
  • Мнения: 172
Аз като малка (на година и половина) имах епилепсия, но от много години вече не пия хапчета и не ходя на изследвания, защото ми няма нищо. Мисля, че поне при мен няма да има отражение. Единствено може да има отражение върху плода като наследственост. Но не е задължително. Племенницата ми има. Предполагам, че някой в родата, преди нас като деца е имал също.

# 195
  • Мнения: 1
Здарвейте на всички жени и момичета с този проблем наречен епилепсия. Sad И аз като доста от вас много искам да имам бебе, но и доста се страхувам тъй като от доста години пия различни лекарста, но пристъпите ми така и не изчезват напълно. На 31г. съм  от Варна и вече съм решена да имам дете, направих си доста изследвания, в момента пия леветирацетам и тевалептин и лекуващата ми невроложка ми каза че мога да продължа да ги пия и по време на бременност, но аз доста се страхувам да остана на тях, понеже четох доста и нявсякъде пише че не трябва да се пият по време на бременност. Прочетох почти целия форум и видях че повечето от вас са приемали конвулекс хроно и  са имали безпроблемна бременност. Честно да си кажа,можеби това е едно от малкото лекарства които не съм пила. Смятам да започна да пия фолиева киселина. Безкрайно ще съм благодарна ако някой е приемал тези лекарства по време на бременност или поне има някакво инфо по този въпрос.  Също така ще съм и безкрайно благодарна ако може да ми препоръча добър невролог и гениколог който се занимава с бременност при жени с епилепсия. Много ми се иска да чуя мнението и на друг лекар, за да съм малко по спокойна и да мога да си имам живо и здраво бебче, да мога да сбъдна мечтата на живота си. Sad  ако някой може да ми даде съвет ще съм благодарна да пише тук или на мейла: sisi_andreeva@yahoo.com

# 196
  • Мнения: 2
Здравейте Момичета,
в началото аз също пиех депакин. Губят ми се първите два месеца след като го започнах. Имах отлична памет и супер бърза мисъл. Първата година след като започнах да пия депакин не можех да кажа повече от три изречения и то с огромно усилие. Не помня много от познатите си или не мога да се сетя от къде ги познавам. Ужасно беше. Освен това постоянно ме болеше всичко, разходка от типа до кафето и обратно ми отнемаше поне половин час- нещо което изминавах за 5 мин. Надебелях с 20 кг и всеки ден ми ставаше ужасно зле - трябваше да полегна за половин час и ме обземаха паник атаки. Сърцебиенето също ме нападаше. Мога спокойно да заявя че докато пиех депакина животът ми беше едно празно съществуване. Оплаках се на лекаря ми и той разбра какво става. Веднага смени лекарството с Трилептал.
Всичко описано до сега изчезна до месец и започнах да се чувствам все едно някой повдига завеса от пред очите ми всеки ден малко по малко. Сега спокойно мога да заявя че отново съм себе си. Все още 15 кг по-дебела, но себе си. Насочих се към здравословен живот(който не се оказа такава 'тъпня' както си мислех), вместо любимия ми фитнес и 20км разходки на ден, сега се наслаждавам на тай чи и медитация. Разходки не повече от 10 км на ден и никога на жегата. Позитивно мислене и приемане на света какъвто е.

Много бих се радвала да се срещна с някоя от вас, момичета. Иска ми се да си направим някаква групичка за подкрепа, където да обсъждаме тези неща и да се подкрепяме морално и дъховно. Ако някой би искал да пийнем едно чайче да ми пише ЛС.

Прегръдки на всички  Hug
п.с. От София съм

Последна редакция: ср, 16 юли 2014, 12:36 от gret4o

# 197
  • Мнения: 106
Моля споделете мнение за доктори, как протича бременността,за приема на хапчета. Благодаря

# 198
  • ВАРНА
  • Мнения: 44
Ако има някой от Варна и желае  да обменим опит и информация моля да ми пише на лични

# 199
  • Мнения: 276
Здравейте!Аз вече от няколко месеца приемам Депакин Хроно 500.Паралелно съм на 90ДД.За втори път я правя.Появиха ми се някакви смущения в цилъла  Sad  ,което е много изнервящо и притеснително.Ето-и този месец вече ми закъснява със шест дни.А имам ПМС... Това нормално ли е?Някой друг има ли подобни оплаквания?

# 200
  • Мнения: 3 540
Здравейте mena805 !
При прием на депакин хроно, един от страничните ефекти е смущение в цикъла.
А неврологът, предписал Ви депакин хроно, запознат ли е, че сте с ПМС!

# 201
  • Мнения: 276

Йоана Vanq 66,пред ПМС имам предвид предменструален синдром,т.е.болки в гърдите,подуване на корема,задържане на течности,изнервеност и разсеяност.Абе с две думи яхнала съм метлата вече от 2 седмици  Simple Smile ,но все не идва пустият му цикъл  Sad Имам симптоми,а нямам цикъл...

# 202
  • Мнения: 276
И да попитам още нещо.Това смущение само временно ли ще е или постоянно.Т.е. в един момент,когато организма ми привикне към медикамента,ще изчезнат ли смущенията в цикъла,или ще съм на нокти всеки месец,докато го приемам?Пия го вече от четири месеца.Благодаря!

# 203
  • Мнения: 3 540
При дъщеря ми беше постоянно всеки месец Sad
А също не може да се вземат хормонални за да предизвикат цикъл, защото са несъвместими с депакина, разграждат се взаимно  ooooh!

Последна редакция: пт, 23 яну 2015, 11:52 от Йоана Vanq 66

# 204
  • Мнения: 276
Благодаря много за бързия отговор.Ще го имам предвид за останалия период на лечението.Моя невролог ми каза,че ако три години не направя пристъп ще спрем лечението. Praynig Ама то пък след някоя и друга годинка по други причини ще стане нередовен цикъла...  Mr. Green

# 205
  • Мнения: 3 540
Само споделям, че при дъщеря ми първият ден от цикълът беше много болезнен и се налагаше да взема нош па или в по късен етап неоробекс. И веднъж по липса на тези медикаменти беше ми звъннала плачейки и в бързината я посъветвах да пие имахме у дома алое с боровинка на ФЛП, което в последствие я успокои и на 3тият месец, цикълът и беше без болки и навреме.

# 206
  • Мнения: 276
 Hug  Още веднъж много благодаря!   bouquet И аз имам напоследък едни бодежи в яйчниците,като някоя тийнейджърка съм станала.Дали е от медикамента? newsm78 А към днешна дата дъщеря Ви вече излекувана ли е,ако не е тайна?

# 207
  • Мнения: 3 540
При дъщеря ми историята е дълга, беше на 9г., когато разбрахме, че отнесеният поглед са така наречените апсанси, последва 9годишно лечение, тъкмо бяхме почнали да намаляваме медикаментите и след стрес се върна в изходно положение, после ходене по лекари, и на 19г. когато направихме ЯМР, се устонови, че има поражения на мозъка и трябва да приема постоянно медикаментите. В момента е на Ламиктал и Кепра, от 5г. е с овладени пристъпи. И си е като един напълно зрял човек.

Бодежите може и да са от медикамента.
Ако имате гинеколог при когото ходите на профилактични прегледи е добре да минете един видиозон, в какво състояние са яйчниците.

# 208
  • Мнения: 3 091
Моля споделете мнение за доктори, как протича бременността,за приема на хапчета. Благодаря

Много е опасно да се обобщава, тъй като има много различни видове епилепсия - причинени от различни неща, наследствени или придобити! факт е, че всички тук пием различни медикаменти...
Аз лично съм изключително доволна от доц. Алексиев в неврологията на МА. С негова помощ имах повече от 8 години без лечение и припадъци. За съжаление след силен стрес преди 3 години припаднах отново, на лечение съм с минимални дози Трилептал, което съвсем скоро ще се спре.
Но пак казвам, причината при мен не е изяснена, не се касае за наследствено заболяване, самите припадъци са били много редки, единични за всичките години, с малки промени в ЕЕГ, които отшумяват почти за седмица.
Когато бях бременна, съм ходела всеки месец на ЕЕГ и консултации с доцента, за да следим изкъсо нещата. Имам 7 годишно здраво момиченце, което съм кърмила 1 година.
Много е важно да ходите на лекар, да не взимате еднолично решение. Когато се правят сериозни констатации - търсете винаги и второ мнение. Епилепсията е лечима, има огромен набор от медикаменти и е важно да се избере най-щадящия и съответно най-ефективния за болестта. Важно е и да запазите качеството си на живот - да сте свежи, да можете да работите, да живеете както останалите!

И още нещо, важно според мен - не е лошо да четете в Интернет, но се опитайте да не подлагате на съмнение решението и съветите на лекаря си! спирането или увеличаване на дозата на някакво лекарство, самоволния прием на друго - са риск, който не бива да се допуска.
успех и кураж!

# 209
  • Мнения: 46
Това  с бременността и раждането звучи много обнадеждаващо.
Аз също съм пациентка на доц. Алексиев от 2013 -та, когато ми се върна епилепсията след около 10 год. отсъствие ...
В момента се опитвам да забременея и имах силни притеснения от приема на Депакин Хроно, въпреки че доцента ме успокои, че с тази доза няма проблем за забременяване и кърмене ...

От миналата седмица имам подновяване на пристъпите и влошено ЕЕГ, поради което ми увеличиха дозата ... дано всичко скоро се успокои, че да работим спокойно по другата тема ...

# 210
  • Мнения: 3 540
Това  с бременността и раждането звучи много обнадеждаващо.
Аз също съм пациентка на доц. Алексиев от 2013 -та, когато ми се върна епилепсията след около 10 год. отсъствие ...
В момента се опитвам да забременея и имах силни притеснения от приема на Депакин Хроно, въпреки че доцента ме успокои, че с тази доза няма проблем за забременяване и кърмене ...

От миналата седмица имам подновяване на пристъпите и влошено ЕЕГ, поради което ми увеличиха дозата ... дано всичко скоро се успокои, че да работим спокойно по другата тема ...

Консултирай се непременно с гинеколог, който да те следи и да е във връзка с лекуващият те невролог. Peace

# 211
  • Мнения: 1
Бремена съм и съм болна от епилепсия.Имам ли право да изляза в болничен веднага.И ако не кога най-рано.

# 212
  • Мнения: 3 540
Бремена съм и съм болна от епилепсия.Имам ли право да изляза в болничен веднага.И ако не кога най-рано.


Няма установени норми относно ползването на болничен.
Зависи, конкретно от Вашето здравословно състояние и даденият специалист, невролог или гинеколог, решават.

# 213
  • Мнения: 106
Споделете гинеколог от София или Пловдив

# 214
  • Мнения: 3 540
Може да се консултирате с д-р Виолета Паскалева работи във ВМИ Пловдив.

# 215
  • Мнения: 106
Мерси Ванче. Тя работи ли с хора с епи

# 216
  • Мнения: 3 540
Много е добра както като специалист така и като човек.

# 217
  • Мнения: 106
Здр.  искам да се обърна за  малко информация от всички жени, които са с епилепсия и са раждали или им предстои това събитие. Дъщяря ми е бременна, и лекарката и каза, че няма да се спират хапчетата, че е много по-опасно да получи гърч и че няма причина да не роди здраво бебе. Все още е рано да се ходи на изследвания- след 1 мес.

# 218
  • Мнения: 1 765
Бременна съм в 4 месец, мъжът ми има епилепсия! Много съм притеснена за развитието на плода и евентуални усложнения. Дали ще наследи забуляването му или ще има някакви други усложнения? Моля ако някой е бил в същото положение или е наясно да ми пише. Благодаря!
Доколкото си спомням има около 10 процента вероятност да се унаследи. Все пак процентите не са много големи.
Намерих статия "Епилепсия и бременност"
http://kenguru.bg/%D0%95%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D1%81%D0% … rMpWLQtiLcZm3Y5e3

# 219
  • Мнения: 106
Засега вичко е наред с бебето. Лекарствата си ги пие.

# 220
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
Здравейте момичета,моята дъщеря е с епи малки пристъпи и на три вида лекарства,като прочетох ,че има мами,които са родили нормални дечица,се моля и при нас всичко да е наред,нашият невролог също ни каза да пие фолиева киселина 2 пъти дневно,някой ако знае координати на добър генеколог в рахона на Благоевград ,ще съм много благодарна да сподели,ясно е че трябва да следим бебчо да няма малформации иначе сме правили изследвания епито не е вродено ,а е вследствие след менингит на 12 годишна възраст.

# 221
  • Мнения: 9
Здравейте, момичета!

Включвам се и аз в клуба на кандидат-мамите с епи. Peace Пожелавам здрави бебечета на всички, които мечтаят за това, въпреки предизвикателствата на диагнозата ни.
 
Моята епилепсия се отключи когато бях на 15год., получавах по 1-2 големи припадъка годишно. В последствие припадъците се разредиха и преди няколко години на своя глава реших да спра лекарствата (Трилептал 600), което по-никакъв начин не се отрази на честотата на припадъците. Припадъците ми винаги са се случвали след недоспиване и стрес, последният беше преди година и половина.

Сега съм едва в началото на бременността - 5-та седмица, затова искам да ви помоля за съвет за проследяващ гинеколог в София, който има опит с майки с епи. 

Искам естествено раждане с колкото може по-малко медикаменти и съответно търся лекар, който да ме подкрепя в тази посока.

Единственото ми притеснение е, че ако раждането се окаже дълго и изтощително има голям шанс за припадък по време или след него. Другото ми притеснение е недоспиването по време на първите месеци кърмене, но живот и здраве ще намерим начин да се справим с това, когато му дойде времето.

# 222
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
Vessita Z едно силно палцестискане от мен,желая ти лека и безпроблемна бременност,дано се включи някоя от мамите да ти даде съвет за добър  генеколог  Hug Hug Hug

# 223
  • в града на атомното слънце :)
  • Мнения: 399
Веси, аз съм с епи, но моят доктор - доц. Алексиев категорично забрани нормално раждане. Каза, че огнището може да се възбуди. Не съм чела по темата и не съм търсила инфо. От години съм се примирила със секциото. Сега съм 6 месец. Другото,което ми каза е, че  Ривотрила, който пия не е изследван дали попада в кърмата. И в Бг няма къде да се изследва кърма и да се провери. Каза да следя бебето дали се унася. Но аз ще ги спра в началото на 9 месец. Щом разбрах, че съм бременна, спрях хапчетата. Общо за пет месеца. Не съм имала припадъци. Но при последното изследване нещата не бяха ок и той каза, че един пристъп може да доведе до аборт. И почнах малки дози. Почти никакви по негови думи. Аз не смятам да рискувам с естествено раждане. Съветът ми е да проучиш хубаво нещата. Леко бременеене. И се пази.

# 224
  • Мнения: 9
pepi1963, благодаря за подкрепата!  Hug

атомче, стискам палци всичко да е ок при теб до края на бременността и по време на раждането.bouquet
 
Като цяло в чужбина идеята за естествено раждане с епи се възприема съвсем нормално от лекарите, но в България невролозите не са толкова отворени за това. Разбира се, ако има някакви усложнения по време на раждането, веднага ще пристъпя към план Б, но в контролирана среда епилепсията не пречи нещата да се случат по естествен път. Затова търся невролог, който поне да е готов да дискутира варианта за естествено раждане преди да ми го откаже служебно.

# 225
  • Мнения: 106
 Искам да се похваля, че дъщеря ми роди едно здраво и красиво бебе. Със секцио. През цялата бременност си пи хапчетата.

# 226
  • в града на атомното слънце :)
  • Мнения: 399
Искам да се похваля, че дъщеря ми роди едно здраво и красиво бебе. Със секцио. През цялата бременност си пи хапчетата.
Да ви е живо и здраво!  bouquet

# 227
  • Мнения: 2
zdraveite momicheta a sum sus epilepsiq oshte bqx 1 godina kogato q poluchix sega sum na 28 godini pila sum mn vidove lekarstva sega sum na neopiks i lamiktal iskam da imam dete obache moqta nevroloshka samo mi kazva da ne e lqtoto i tn nz zashto qvno zaradi lqtoto che e mn toplo vie kakvi lekarstva ste pili po vreme na bremennos
____________
Пишете на кирилица.

Последна редакция: вт, 29 мар 2016, 21:33 от AnMary

# 228
  • гр.Гоце Делчев
  • Мнения: 758
Деси да ти е живо и здраво внучето и много да те радва!  Стискай палци и при нас нещата да стигнат до успешен финал.:hug:darling_87@abv.bg моята  дъщеря продължава да си пие хапчетата вимпат и трилептал и фолиева киселина,която е препоръчителна при това заболяване ,когато си бременна.,а това за лятото за пръв път го слушам,но не знам може пък твоята невроложка да разбира повече.

# 229
  • Мнения: 2 068
Деси, честито  bouquet
Да Ви е живо и здрво детенцето.

# 230
  • Мнения: 106
Благодаря. Важно е невроложката какво щя ти каже за хапчета. И гинеколога за бебето

Общи условия

Активация на акаунт