Какво да ядем и има ли изобщо нещо истинско на българския пазар?

  • 85 092
  • 433
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 68
Sourcherry, максимално съм си улеснила живота, доколкото ми е възможно: сложни зимнини не правя, мляко квася във фурната  Laughing, ама кори съм се опитвала 1 път да правя, преди 100 години - е няма толкова тежък физически труд!!! След 3 кори се чувствах като парцал. После 2 седмици не исках да чуя за готвене.

Как се кваси мляко във фурната?

# 376
  • София
  • Мнения: 5 605
Подготвяш си млякото за подквасване, както по принцип си се прави и после вместо да се увива в одеяла го слагам във фурната на 50 градуса на вентилатор за 3-3,5 часа. На фурната на вилата става за около 3,5-4 часа. Изваждам го и още топло го прибирам в хладилника.

# 377
  • Мнения: 68
Подготвяш си млякото за подквасване, както по принцип си се прави и после вместо да се увива в одеяла го слагам във фурната на 50 градуса на вентилатор за 3-3,5 часа. На фурната на вилата става за около 3,5-4 часа. Изваждам го и още топло го прибирам в хладилника.

Благодаря!Ще го направя.

# 378
  • софия
  • Мнения: 25 447
Между другото исках да споделя мнение за боза Хармоника. Купих си онзи ден и опитах, но нещо не ми хареса Sad нещо много кисело ми дойде  Close  Винаги ли е така?
Истинската боза прокисва, т.е. става кисела. Когато е прясна не е кисела. Може би, твоята е започнала да ферментира.

# 379
  • Мнения: 1 222
При нас отвориха щанд на мандра Равногор. Пробвах киселото мляко и ми хареса, ще го оставя един ден извън хладилника да видя дали ще вкисне  Flutter

# 380
  • Мнения: 68
Между другото исках да споделя мнение за боза Хармоника. Купих си онзи ден и опитах, но нещо не ми хареса Sad нещо много кисело ми дойде  Close  Винаги ли е така?
Истинската боза прокисва, т.е. става кисела. Когато е прясна не е кисела. Може би, твоята е започнала да ферментира.

zvanche благодаря ти много. Следващия път ще гледам кога е произведена бозата като дата. Много се надявам да ми хареса, защото от време на време така ми се пие..., че не издържам и си купувам Simple Smile

# 381
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
При нас отвориха щанд на мандра Равногор. Пробвах киселото мляко и ми хареса, ще го оставя един ден извън хладилника да видя дали ще вкисне  Flutter
бях забравила една кофичка от това мляко за 2мес.в хладилник,нищо не беше му се променило,май и то не е много истинско

# 382
  • Мнения: 68
При нас отвориха щанд на мандра Равногор. Пробвах киселото мляко и ми хареса, ще го оставя един ден извън хладилника да видя дали ще вкисне  Flutter
бях забравила една кофичка от това мляко за 2мес.в хладилник,нищо не беше му се променило,май и то не е много истинско

Doli, аз този експеримент съм го правила с много марки кисели млека! Уви, няма като домашното!

# 383
  • Мнения: 2 152
сам си подквасвам кисело мляко - в буркани с винтова капачка.
Като сложа подквасеното мляко и затягам капачката.
Е издържа си почти месец, без да се развали (а няма консерванти  или добавки).
Вероятно е, че добре е херметизирано ...

# 384
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
и аз кваса по този начин,когато имам домашно мляко

днес реших да направя палачинки с прясно мляко на Равногор,но тестото бухна и палачинките са дебели,пухкави и на дупки,както когато се слага сода....дали не са сложили сода в млякото за да издържа по-дълго време Thinking

# 385
  • Мнения: 2 152
...дали не са сложили сода в млякото за да издържа по-дълго време Thinking

не ми се вярва - ако има сода, по-бързо ще вкисне. Сигурен съм ..

# 386
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
имам някакъв спомен,че при съмнение относно млякото дали наистина е все още годно и да не се пресече при варене се слагат няколко зрънца сода....а и като разбих сместа за палачинките тя бухна и на мирис беше все едно е със сода,а брашното ми не е с набухвател

# 387
  • София
  • Мнения: 5 188
Да, слага се сода в прясно съмнително мляко преди варенето и не се пресича.  Но много малко, 1 минималистична щипка е достатъчна Simple Smile

# 388
  • София
  • Мнения: 84
Да, със сигурност сода се слага, за да не се пресече. Дори ако вареното мляко лееееееко е започнало да се разваля и му сложите малко сода и кипнете отново няма да се пресече и миризмата на започнало да се разваля изчезва.
 Обратно, ако млякото е започнало да се разваля и искате да получите добра извара. Сложете малко лимонтозу и то ще се раздели добре на извара и бистър цвик, който също може да се пие, стига да ви допада.

# 389
  • Sofia
  • Мнения: 26 371
чувала съм,че дори цвика бил по-полезен от млякото....но много неприятно ми е и на вид и на вкус Sick

Общи условия

Активация на акаунт