Да сменя ли детската градина?

  • 2 272
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 814
Обръщам се към вас с това питане, а ситуацията е следната:
Преди 4 месеца си купихме апартамент в другия края на квартала, в който и преди живеехме. Детската градина на дъщеря ми беше непосредствено до стария ни блок и никога не сме имали проблеми с воденето на ДГ, заради метеорологичните условия и пр.
Сега обаче ДГ е на почти 20 мин. ходене пеша от новото ни жилище, транспорт до там няма. Не всеки ден съпругът ми има възможност да ни кара с колата и тази зима се наложи точно в най-големите студове да мръзнем с детето, докато стигнем до градината- тя плаче, а аз с нея, изморява се, не иска да върви...Ходенето като време си е наистина сериозно, особено на - 10 градуса или като вали дъжд като из ведро.
До новия ни блок е другата квартална ДГ.  Дъщеря ми е вече ІІ-група и има свободни места, няма дори и чакащи, т.е. преместването няма да е проблем. Притесняваме само това, че вече е свикнала с децата от групата си /заедно са повече от две години/, свикнала е и с учителките си. Дали и как ще се адаптира в новата градина, ще може ли да си намери нови приятелчета, ще й харесат ли учителките?
Пред голяма дилема съм: дали още две години да се мъчим с детето, вървейки пеш до старата ДГ, но да бъде в среда, която познава, или заради удобството да я запиша в другата?
А пък и очаквам второто си дете, което ще рече, че вече освен мен и дъщеря ми ще трябва и бебето да ходи да "взема" и "води"  кака си от градина. А не ми се мисли как това ще става през зимата, особено сутрин на минусови температури?

# 1
  • Мнения: 3 042
Аз бих я преместила. Децата бързо се сприятеляват, ще си намери нови приятели. Ако много тъгува за старите ще си уреждате по някоя среща събота - неделя в парка и готово.
На мен ми се наложи да сменям градината на малчо в трета група, тази му харесва повече от старата.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Разбирам те, защото и аз водя дъщеря си на градина в съседен квартал и понякога се налага да вървим пеша в лошото врема и знам колко е неприятно /основно заради детето/, но пък ако си доволна от настоящата градина...Аз поради тази причина дори не се и замислям да я запиша в градината до нас.

# 3
  • София
  • Мнения: 5 352
Няма да дам съвет , за да не повлиявам на решение , което ще си вземете с таткото , но ще ти дам моя случай . Преди година синът тръгна на ясла .  Яслата беше далечко от дома ни , но пък свикна там , затова го преглътнах . След това се преместихме в друг блок . Точно пред него има ДГ . И си мисля , няма ли да ми е по - удобно като отворя врата , директно да съм в градината , вместо да пресичам квартала надлъж с автобуса ? Обаче той толкова много е свикнал в старата си градина , има си приятелчета , госпожите са прекрасни и въобще социалният му живот е на шест - така да се каже . Тъй че преглътнах моето удобство , за да осигуря неговото . Имай предвид , че аз не шофирам , понякога го водя с автобуса , понякога го прибирам  , когато таткото има работа до късно вечерта , но Марто е щастлив . Взимам го усмихнат и сутрин като влиза в групата голяма група приятелчета го посрещат . Той вече е първа група , значи втора година са заедно с тези дечица . А има и още нещо . Аз също работя в ДГ и никога не съм мислила да го местя при мен . Защото там е неговия свят , там е неговото работно място , там е неговият социален живот . Но каквото и да решиш съм сигурна , че ще бъде правилно тъй като ти си майката и преценяваш кое е най - добре за вас с детето .

# 4
  • Мнения: 9 814
Проблемът при нас е, че няма градски транспорт до детската градина, на самото дете ходенето не му е приятно, а и се чудя с малко бебе как ще се водим и вземаме през зимата? Tired Tired
А иначе и на мен не ми се ще да я местя от сегашната й градина.

# 5
  • Мнения: 301
И аз пресичам целия квартал, за да стигна до ДГ. Едната ни е на една пресечка, но избрахме другата, заради госпожите и условията. Харесва му там, въпреки че е само от 4 месеца на ДГ и в момента не бих го подложила на смяна на детската и приятелчетата му. Но .. облекчена съм, защото и аз, и мъжа ми сме с коли, така че пеш не се налага да ходим с детето.
В твоето положение и с предстоящото бебе, може би бих опитала все пак да сменя градините. Това ако детето спокойно приема промените и не очаквам, че ще го изживява като раздяла от приятелите му. Моето определено трудно бих преместила, защото той е много чувствителен и бързо се привързва, съответно изживява тежко разделите.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 971
Пред моят блок има детска градина, пред блока на майка ми също, но преди да запиша синът ми на градина бях проучила условията и отзивите от различните градини и записах детето в детска градина в друг микрорайон. Сутрин го карам с кола на градина, но следобед майка ми го взима и ходят около 15 минути пеш. На този етап в никакъв случай не бих сменила градината на детето, много съм доволна от учителките, детето е спокойно и изобщо градината му оправдава всичките ми очаквания. Ако можеш проучи новата детска градина (ако имаш познати родители, естествено), какви са учителките, директора, как се чувстват дечицата там, изобщо важните (поне според мен) неща за една детска градина и тогава решавай. Знам, че ти е трудно особено с очакваното бебче, но пък при много лошо време може да оставяш и дъщеричката си вкъщи като компромисно решение.

# 7
  • Мнения: 2 110
В това студено време ,що ходите пеша и чакаш дете , не се притеснявай премести я. Бъди по-внимателна в началото. Взимай я по-рано. Децата на тази възраст са много контактни и мисля, че бързо ще свикне.

# 8
  • София
  • Мнения: 969
Добре, а варианта мъжа ти да ти остави колата, а той да ходи пеш на работа. Ако нямаш книжка, това вече е проблем. Или ще изкараш при първа възможност след раждането.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 005
Франческа, точно в същата ситуация бях и сменихме градината( за Младостите говоря). Синът ми е 3 група, а бебето-на 1.5 години. Като беше хубаво времето -как да е, 25 мин. ходене(за него тичане  Simple Smile ) не е толкова лошо. Но като започнаха дъждовете... ooooh! Бебето почва да реве, че му е студено и му омръзва 1 час в количката, баткото мрънка, колите ни поливат с кал.... Сменихме градината след Коледа, преди да паднат снеговете, за щастие. Иначе просто нямаше начин да го взимам с количката-тя става като снегорин! Та помисли си и за следващата година-как ще станат нещата? Единствено да купите кола за теб или мъжо да мине на вариант "градски транспорт", няма как да стане просто.

Зависи и от детето! Моят е безобразно контактен.  ooooh! Запознава се с деца и възрастни по улицата дори. Всъщност аз се притеснявах за това преместване много повече от него. Отидохме, разгледа градината, хареса ха му учителката и директорката и беше готов да остане още същия ден.  Grinning Но ако детето е по-свито и по-трудно си намира приятели може и да не е добър вариант.  Peace

Сега видях,че и ти си в Младост. Ако искаш пиши на лични за повече информация.  Peace

Последна редакция: вт, 24 фев 2009, 16:42 от aunt Ogg

# 10
  • Мнения: 81
Трябва да прецениш положителните и отрицателни страни на близката градина и съответно на далечната. И аз бях пред тази дилема преди да запиша детето близката,от  която имах ужасни впечатления или далечната с добри отзиви. Избрахме далечната и нито за ден не съм съжалявала. Не шофирам и сега зимата я водя с такси, но трябва да отбележа, че ми се налага максимум 2дни  в месеца да я водя и вземам. Иначе е ангажимент на баща й. За нищо на света небих я преместила в близката ( дано не си променя мнението като се появи бебето Simple Smile)

# 11
  • София
  • Мнения: 3 064
Всички са ти дали някакви съвети, в края на краищата вие ще решите. Аз само ще ти предложа да поговориш и с детето за това. Не е много малко, сигурно ще може донякъде да прецени ситуацията и да си каже мнението. Успех в решението и да е най-доброто Peace

# 12
  • Мнения: 2 307
Наистина дилема.Както описваш ситуацията е по- добре детето да ходи в градината,която е близо до новото ви жилище...
Зависи от самото дете дали ще свикне бързо ...Има много бързо адаптивни деца има и деца ,на които промяната не се отразява добре..
Ако не изберете преместване има ли кой да ви помага за воденето и вземането от градина поне в най-лошите дни?
Друг вариянт както са ти писали по- горе е мъжът ти да ти оставя колата..
Успех каквото и да решите Hug

# 13
  • Мнения: 2 479
Трудна ситуация, наистина. Аз те съветвам ако по - близката градина също е на ниво (предполагам, че си поразпитала за обстановката, учителките) да я преместиш. От една страна ще си спестиш дългите преходи сега, а после и още по - трудно с бебче, а от друга - има голяма вероятност ако после я запишеш в училище в новия район да попадне в един клас с децата от новата градина. Ще смени приятелчетата сега, но пък после ще се познават в училище.

# 14
  • Мнения: 4 290
Миналото лято бях изправена пред абсолютно същата дилема. Купихме апартамент, който не беше в близост, до градината на сина ми. Аз бременна, отгоре на всичко мъжът ми замина за 8 м. извън страната. До новия апартамент има ясла, градина и училище, но детето беше свикнало с госпожите и децата, а и аз нямах забележки.
В крайна сметка избрах по-трудния ваириант - оставих го в старата градина и не съжалявам.

Общи условия

Активация на акаунт