Турски език за начинаещи 3 - Хош гелдиниз

  • 56 121
  • 445
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 573
Къде са всички!?  newsm78 И защо не си пишете домашните!  Thinking
Шегувам се, да знаете  Wink Благодаря за пожеланията  Hug

Ето две изречения за разбор. Първо се опитайте да ги преведете, после ще им направим разбора.

1.Със семейството ми отиваме на почивка в Бодрум следващия месец.
2. Осман живее в Истанбул, а семейството му живее  в Коня

# 61
  • Мнения: 917
Kaigi  Hug

1.Със семейството ми отиваме на почивка в Бодрум следващия месец.
Gelecek ay ailemle Bodrum'e tatile gidiyoruz.


2. Осман живее в Истанбул, а семейството му живее  в Коня.
Osman Istanbul'da oturuyor, onun aile Konya'da oturuyor.

# 62
  • Мнения: 6
kaigi, аз нали съм по-изостанала, но имаш ли забележки на моето домашно, освен Bulgaristan'dan newsm78  bouquet

# 63
  • Мнения: 573
suura изпуснала съм те Пардон  Hug

Nerelisiniz?- Bulgaristan.
Nerede oturuyorsunuz? - Ben Varna'da oturuyorum.
Kaç yaşındasınız? - Otuz bir yaşandayım  yaş се използва за възраст
Evli misiniz? - Hayır. Ben evli değilim. /В Турция, ако кажеш, че не си женен, не те питат дали имаш деца  Wink Само за инфо/
Çocuğunuz var mu? - Evet. Bir oğulum var.
Ne iş yapıyorsunuz? - Ben bir ofiste çalışıyorum

# 64
  • Мнения: 5 140
 ooooh! еййййй и аз не съм разбрала, че има такава тема  Rolling Eyes

дали да се включа, много трябва да поуча май, а?  Embarassed

# 65
  • Мнения: 4
Честита Баба Марта, къзлар! Да сте живи и здрави, бели и червени!

# 66
  • Мнения: 0
Честита баба марта и на теб buba_bs ,а и на всички останали момичета, аз започнах да уча преди известно време с вас и чета всичко, пиша домашни и в главата ми е хаос #Crazy. Радвам се ,че забавхите темпото малко.

# 67
  • Виена
  • Мнения: 12
Добър ден и Честита баба марта ,да сте живи и здрави-бели и червени румени и засмени.ТА аз съм нов в този сайт ,ама ме интересува и мене турският език,въпреки закъснението ми дали ще мога и аз да се включа в това обучение,а и имам малко основа относно турския,въпреки че както виждам вие много сте напреднали.ЧОК ТЕШЕКЮР ЕДЕРИМ--всъшност от къде да си заредя турските букви на компа ми.

# 68
  • Мнения: 0
Добре дошъл vanko,относно турските букви зависи какъв кирилизатор ползваш. Мисля че съпруга на buba_bs беше дал хубави съвети относно това ( дано не бъркам Simple Smile!

# 69
  • Истанбул
  • Мнения: 123
ЧЕСТИТА БАБА МАРТА, СКЪПИ МОМИЧЕТА!!!
ДА СТЕ ВЕСЕЛИ, ЗДРАВИ И РУМЕНИ!!!
Както се разбира, днес е Баба Марта и няма изпит! Laughing  bouquet

# 70
  • Мнения: 4
За Vanko.ms

Момичета, мъжо ми каза, че от самия Windows можело да си изкарате турска клавиатура. Сега ще ви обясни как, опитайте и ще стане - мъжо ми е информатик и ги разбира тези неща.

Така, момичета, "мъжо" съм.
Туй дето ще опиша важи за тези от вас, които нямат Флекс-тайп. За тези с Флекс-тайпа ще им пожелая скорошно деинсталиране и преминаване към стандартната система за смяна на езици и клавиатури, която има в Windows, и където превключването става с Alt-Shift или предпочитаното от мене Ctrl-Shift.
Натиснете с мишката Старт-бутона, после Settings, Control Panel.
В контрол-панела намерете икона, която се казва Regional and Language options (регионални и езикови настройки за тези, на които е на български)
Ще се отвори панелче, на което отгоре има 3 странички (tab-чета). Изберете средното. В него ще видите бутон Languages. Натиснете го и ще се отвори друг панел, в който имате списък с инсталираните вече английски и български, като българския може да има едновременно BDS и Phonetic. Отстрани има бутони за добавяне и премахване. Натискате Add (Добави). После от списъка намирате Turkish и потвърждавате с много пъти върху всички бутони ОК.
Ами това е. Насладете се на турската подредба, която има леки различия от английската, например на мястото на i се появява ı
Успех, и ако нещо не стане пишете на жена ми, ще помагам с каквото мога.

# 71
  • Мнения: 573
Честита Баба Марта, момичета!



Буба, неуморен е твоя мъж!  Hug

vanko.ms, ако имаш желание включвай се, кагато и с каквото можеш! Hoş geldin!  Hug

Утре с разбора на изреченията ще продържим. Но ще помоля още някой да се пробва, иначе ще коментирам на Шуши домашното само.  Wink

# 72
  • Мнения: 917
Честита Баба Марта !!!


Добре дошли на новите  Hug

За по старите : напишете изреченията де  Crossing Arms

# 73
  • Виена
  • Мнения: 12
ИИ акшамлар къзларъм ,бу акшам насъл санъз,ии им  синиз?Бен хазър  Grinning пиша ви на кирилица защото имам проблем с турската клавиатура нещо немога да я включа,направих всичко както ми бе описано ,но нещо не се получава.И благодаря за информацията на "мажо" .След като се справя с клавишите се втурвам и аз с вас ...........БЕН ЧОК ИИ ЙОИРЕНДЖИ ДИР.

# 74
  • Виена
  • Мнения: 12
OLDU *** Bana şimdı odev var mu ve ya iç bir şei Grinning

Общи условия

Активация на акаунт