Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
1-176 от 176 отговора

Свекърва ми е с тази диагноза от близо десет години, но от преди 2-3 години състоянието и доста се влоши .
Въпреки приема на лекарства / Мадопар HBS и Мадопар 250 / започва все по-трудно да се движи , едвам говори,
промени и се лицето , почти непрекъснато е в депресивни състояния .
Рових се из нет-а , попадам на различни статии и описания на болестта, някои стари форуми ,
просто ако имате ваш близък с такава диагноза, ми се иска да знам как се развива болестта ,
какви лекарства приема и как се справя/те/ с проблема .
Цитирай

Варна

Моята маминка е с тази болест.Била е на около 40 години,когато са забелязали първите симптоми,сега е на 82.При нея са засегнати само ръцете,понякога завалва говорът,но от скоро.Мадопар пиеше преди много години.По едно време и бяха изписали сума лекарства,които я държаха като в транс,полу-отнесена,нищо не се наемаше да свърши сама(даже я обличахме,къпехме и хранехме като малко дете).Преди няколко години наблюдаващите я невролог и психиатър промениха тотално схемата на прием и лекарствата.Спряха и всички такива,водещи до "затъпяване" според тях.Сега е на син Синемет,1/4 ривотрил вечер,билкови таблетки Ментат и Дузофарм.Сега маминка е добре,друг човек е.Тече и мисълта,съвсем спокойно разговаря на всякакви теми,следи сериали,дръвца си носи,компоти от мазата,храни се и се къпе съвсем сама.Съветът ми е,да направите профилактични прегледи на жената(за да се изключи инсулт,например).Консултирайте се с невролог,щом от настоящото лечение няма полза-нека назначи друго.Бъдете търпеливи с жената,тази болест е голямо страдание...Пожелавам ви успех!
Цитирай

София

Попитайте невролога за лекарството Ебикса, за сега най-близкото място от където може да се закупи е Солун!
Цитирай

Благодаря ви момичета за  отговорите  Hug , определено ще направя консултация и с друг невролог  !
Цитирай

София

Voxx, ако още се интересуваш,потърси в интернет материали за "Low dose Naltrexone" (търси целия израз). Това е чудесен препарат с фантастични качества - мощно засилва имунната сиситема и тя се бори сама с безброй болести, от СПИН до рак.
Няма смисъл да говориш с лекари - не го знаят за съжаление, или не разбират действието му.
В семейството имаме Паркинсон и само за месец остана само лек тремор в лявата ръка. Никаква ригидност, болки в ставите, нищо!
Може да се комбинира с традиционните лекарства и сигурно ще намалите Мадопара и Мирапексина.
Но, трябва да четеш на английски...

Тук:

http://www.lowdosenaltrexone.org/

http://ldn.proboards.com/index.cgi?board=forum

http://jeffreydach.com/2009/04/13/low-dose-naltrexone-ldn-2-jeffrey-dach-md.aspx

Има още много линкове и информация, но като се обадиш. Успех!
Цитирай

София

Препаратът LDN (Low Dose Naltrexone) се "прави" на базата на фабричния препарат Naltrexone, който се продава в България под фабричните наименования ReVia и Adepend. Опаковката съдържа 28 таблетки по 50мг. Една таблетка се смачква и се разтваря в 50 мл вода. Така във всеки 1 мл се съдържа 1 мг Налтрексон. Нормалната доза варира между 3 и 4,5 мг на денонощие. (Горната граница е за 100кг човек и не бива да се надхвърля, защото ефектът се губи).
Значи, вечер, след 10 часа се вземат 3-4 мл със спринцовка от разтвора и се пият с малко вода или сок. Вкусът е слабо горчив, като тоник.

Препаратите ReVia и Adepend струват около 150 лв., но една кутия стига за цяла година. Не се влияйте от описанието вътре в кутията, то важи за големи дози Налтрексон. Преднаначението е коренно различно.
Ако искате повече информация, напишете в Google "Low dose Naltrexone" (цялото, с кавичките) и ще ви засипят с информация. Преобладаващата част е от благодарни пациенти, хвърлили патериците и върнали се на работа.

Ако имате още въпроси, аз съм на разположение.

P.S. Приготвеният разтвор се държи затворен и на студено. Преди употреба се разклаща. Не разтваряйте повече от една таблетка, за да е пресен.

Мариса,  почисти си пощата, не приема повече писма.
Цитирай

Хасково

И моята майка е с Паркинсон, на 52 години е..всичко стана толкова бързо, за 2 години така се промени, лицето и стана масковидно, почти спря да се усмихва, говора и е затруднен, няма желание за водене на диалог, отговаря еднозначно..толкова съм притеснена, по цял ден я мсиля..от 1 година пие Синемет сега от тази седмица добавиха и Мирапексин в комбинация със синемет-а..трудно подвижна е, почти скована...надявам се с новото лекарство да се облечки..ще пиша какво са резултатите от лечението с него..успех на всички  bouquet
Цитирай

BG

Моята баба почина преди 5 години с такава диагноза.Повече от година се залежа и стана направо скелет.Не можеше да говори и от залежаването получи страшни рани,които запонаха и да миришат.Беше една доста грозна гледка.Не можеше да се храни и накрая дори пиеше малкото вода със сламка.Беше последно дори и на подлога.Не можеше да става и дума да се изправи.Дни наред да прекарваш само по гръб да лежиш.Просто болестта е доста коварна.Видях го с очите си.Не пожелавам на никой това.
« Последна редакция: вт, 17 ное 2009, 16:30 от ღVivi~anღ »
Цитирай

Дядо ми е болен от Паркинсон и пие от дълго време Синемет СР (розов), но сега изведнъж се оказва, че това лекарство е спряно да се внася в България Shocked
А за него е жизненоважно да го пие, другите видове лекарства не му влияят добре!
Моля ви, помагайте ! Ако знаете дали някъде е останало в някоя аптека от това лекарство или въобще от къде мога да го купя, или пък ако на някой му е останало и няма да му трябва Sad
Цитирай

В голямото море...Живот

"Low dose Naltrexone"  - наистина ли се явява като някаква панацея за всички/много/ болести  newsm78 Съжалявам за проявеното недоверие,но.... Confused
Къде може да се купи това лекарство тук,в БГ?
И ние имаме Паркинсон в семейството - диагностициран едва след 3,5г и 6 месечно залежаване на легло без възможност за правене на елементарни неща.Сега се движи,яде сама,но не може да съблича/облича без помощ,не може да се къпе сама защото ръцете не я "държат"...
Цитирай

И аз съм заинтересована - имам в семейството също Паркинсон. От пет години е на Мадопар, но с времето не се оправя, а напротив. Има вече и някои психични проблеми. Нека PinkPanther бъде така добър да ни даде координатите си, за да може да се свържем, поговорим и да бъдем полезни едни на други. МОЛЯ ВИ!
Цитирай

София

Болестта на Паркинсон е изключително многообразна, както като симптоматика, така и като лечение. Пробвали сме много препарати - глутатион, Q10, израдипин, антиоксиданти и др. -дават подобрение, облекчение, но никой не може да ви върне 5-10 години назад.

LDN не прави изключение. Дава облекчение, забавя прогресията на болеста (не е малко!), но толкова. Ефективността му при други заболявания е далеч по-висока.

Основна цел при лечението е отлагането във времето включването на препарата Л-ДОПА (Мадопар, Синемет),който действа много добре, но от тук нататък на пациента му остават около 5 години!

Имам опит с Паркинсон и съм готов да помогна, стига да кажете как.

Потърсете ме на лични.
Цитирай

В голямото море...Живот

Ние в момента сме на ПК-Мерц/Амантидинов сулфат/ и АЗИЛЕКТ/Rasagiline/.Второто струва 240лв и бе отказано от ЗК.Купуваме го свободно,защото беше изписано от частен лекар поради напредналия стадийй на болеста.
Цитирай

София

Моите печатления са, че 3 табл. Юмекс (2 сутрин и една привечер) са по-добри от една таблетка Азилект. Пробвайте (8 пъти по-евтино!)
Цитирай

Варна

Не е ли по-добре все пак лекар лично да види пациента и да прецени какво и колко трябва да пие? Това е Паркинсон, не е зъбобол... Свидетел съм на почти фатален изход от самоназначаване на препарат за облекчаване на симптомите.
И какво означава "включване на Мадопар или Синемет и 5 години живот след това" ? Имам пример у дома, който живее повече от 40 години с Паркинсон, като последните 20 г са придружени с приемане на точно тези препарати и основно Синемет.
Цитирай

В голямото море...Живот

Какво е ЮМЕКС?
И аз питам на какво точно основание се дават тези напътствия?
Цитирай

София

Юмекс = Депренил, Сележилин, Ниар - инхибитор на моноамино оксидазата (MAOI) ~18 лв/50 табл.

Питате, споделяте - отговарям.

Не насилвам никого...

Бъдете здрави!
Цитирай

В голямото море...Живот

Ясно е,че никой няма да направи нищо на сила,но....
А ти доктор ли си?Или нещо подобно?
Чисто любопитство  Rolling Eyes
Цитирай

Основна цел при лечението е отлагането във времето включването на препарата Л-ДОПА (Мадопар, Синемет),който действа много добре, но от тук нататък на пациента му остават около 5 години!
Имам опит с Паркинсон и съм готов да помогна, стига да кажете как.

Не мога да си обясня как, след като имате опит с Паркинсона,  може да направите такъв извод - свекърва ми пие от 11 години Мадопар, да , заболяването е прогресивно, но откакто сменихме лекуващия невролог, който промени някои неща в лечението, е значително по-добре
Цитирай

Има ли някой  /или негов близък/ ,които да е ползвал ReVia или Adepend ,за да може да сподели за въздействието им?
Баща ми пие ReVia от 2-3 месеца , казва че ефектът е слаб, но аз виждам ,че е по -добре .Той по принцип лятото винаги е по-добре, а зимата като не се движи се застоява и почти не може да се движи.Не мога да преценя ефектът сега дали е от лекарството или от сезона.
Цитирай

Моя баща почина от Паркинсон преди 2 години. Лошото е, че болестта е нелечима. Той лежа в клиниката по неврология към Медицинска академия и там докторите ми обясниха, че това възпаление на мозъка се получава поради липсата на веществото допамин. Той по същия начин отначало започна да се спъва, да изпуска предмети, тогава му направихме скенер и нищо не видяха. Но нещата се влошиха и започна трудно да говори, да се храни и да се движи и при повторния скенер се видя огнището в мозъка. Нищо че приемаше лекарства се влоши много бързо и накрая получи мозъчен оток и почина. Трябва да им вдъхвате вяра на тези болни хора, болестта наистина е много коварна. Да правят упражнения за мускулите, да не се отказват лесно...
Цитирай

Знае ли някой кога ще започне пак производството и вноса на Синемет СР?
Цитирай

Знае ли някой кога ще започне пак производството и вноса на Синемет СР?

Казали са Април 2011. Такава информация имам.  Sad
Цитирай

В голямото море...Живот

Колко е засегнат в действителност мозъкът?
Освен забавените реакции, чисто физическите, какво друго?
Чета, чета и не мога да си обясня състоянието на нашата болна  Thinking
Цитирай

http://www.puls.bg/illnes/issue_174/part_1.html

При всеки болестта протича по различен начин - при някой много бързо, при други хора по-бавно.
Цитирай

В голямото море...Живот

Роритка, благодаря  Hug
Чела съм го това.
Нашата болна се опитва да ни покаже, че забравя, не помни елементарни неща, не знае какво прави.... един вид ми наподобавя /но не съвсем/ деменция  Thinking Иначе помни неща, ставали преди много време, помни къде и какво е оставила преди година..... Не знам какво да мисля. Всичко това е подсилено и с грешно предписано лекарство през здр.каса - от него вдига кръвното и повръща, спря го. Докторите не могат да се разберат да го взема ли или не. Утре е на трети специалист  ooooh!
Цитирай

Моя баща до последно помнеше абсолютно всичко, деменцията не го хвана. Но се скова напълно и не можеше да се движи, да се храни, трудно говореше /но разбираше всичко/. Той е носил болестта доста години, но много късно разбраха че е паркинсон. Тъй като е бил миньор-копач и е бил изложен на постоянна влага, първоначално се оплака може би е било 10 години преди да се развие болестта с пълна сила от загуба на сила в крайниците - но докторите тогава казаха, че е било от работата му като миньор. Когато го заведохме в София в Александровска болница, тогава докторите ми обясниха, че това са били първите признаци на паркинсона при него.
Потърсете и друго мнение при СПЕЦИАЛИСТИ! Може би щяхме и ние да задържим болестта по-дълго време ако бяхме разбрали по-навреме за нея.
В София, където той лежа имаше болни хора като него, които изобщо не са били изложени на тежък физически труд и също бяха болни като него. Имаше болни, които всяка година постъпваха там за изследвания и курс на лечение, за да задържат процеса.
Пожелавам ви успех, дано при вас нещата се развият по-благополучно bouquet
Цитирай

Роритка, благодаря  Hug
Чела съм го това.
Нашата болна се опитва да ни покаже, че забравя, не помни елементарни неща, не знае какво прави.... един вид ми наподобавя /но не съвсем/ деменция  Thinking Иначе помни неща, ставали преди много време, помни къде и какво е оставила преди година..... Не знам какво да мисля. Всичко това е подсилено и с грешно предписано лекарство през здр.каса - от него вдига кръвното и повръща, спря го. Докторите не могат да се разберат да го взема ли или не. Утре е на трети специалист  ooooh!

И при свекърва ми е така - вече не знам дали се дължи на Паркинсона или е от възрастта, но в последно време забравя, задава глупави и направо налудничави въпроси за елементарни неща, както стои седнала задрямва и в един момент изръсва нещо, което няма връзка с действителността ...
От както пие и Comtan в допълнение към Мадопар , като че ли преките симптоми на паркинсона / треперене, затруднено дишане , забавяне на движенията и говора и т.н / отслабнаха, дори има дни , в които се чувсва много добре , но на следващия ден отново е зле..... Wink
Цитирай

Здравейте, аз съм на 20 години и имам съмнения, че имам Паркинсон, баба ми има и се още се проявило само в дясната й ръка. Та на въпроса, можете ли да ми кажете къде мога да си направя изследване, за да разбера имам ли го или не ...

Благодаря предварително!
Цитирай

Най-добре отиди на специалист-невролог. Мисля, че се доказва само със скенер и в Александрова болница ти правят някакъв тест - как си движиш ръцете и краката.
Не мисля, че си болна от Паркинсон, но за да се успокоиш - отиди на лекар Peace
Цитирай

пловдив

Момичета извинявайте, че нахлувам в темата ви, но имам нужда от помощ. Моя близка има болна от Паркинсон свекърва. Жената е на легло, не може да се движи и обслужва сама. Близката ми и съпруга и ходят на работа и стават все по трудни грижите през деня за болната. За съжаление не са толкова добре финансово, че да наемат ежедневен гледач. Молбата ми е ако някой знае, да сподели дали някоя от институциите има вариант да изпращат примерно за 2-3 часа човек, който да я нахрани на обяд, да смени памперсите... срещу поносимо заплащане от страна на близките и ако има къде да се обадят... какви документи да носят  newsm78  Питала е невролога, но единствения отговор, който е получила е - съжалявам, с тази болест е така, ще става по зле... и толкова.
 Praynig
Цитирай

Варна

Ако жената има документ от ТЕЛК (за степен на инвалидизация) има право да й се назначи социален асистент, на който ще му плаща държавата. Също така дъщерята на жената може да й стане такъв (личен асистент), ако я устройва заплащането (мисля, че е мин. заплата за страната). С повече информация не мога да помогна, макар че преди време ми трябваше, но спрях с търсенето щом разбрах, че ще трябва ТЕЛК, а нашата близка не беше в състояние да отиде на такава комисия.
Цитирай

пловдив

Bluebell O'Smallheaven благодаря за отговора  Hug Жената има старо решение със 70% инвалидност. Невролога и е казал, че за да има асистент трябва да лежи в болница, което най рано щяло да стане след 2 месеца, после комисия, после пак ТЕЛК ... към 1 година може и да и стигнело, не че и е дал направление за болницата... но пък е побързал да и спомене, че болестта при свекърва и се развивала много бързо и скоро нямала да може и да преглъща... Да и стане асистент, също трудна работа, защото разликата в заплатата и това което се отпуска, съвсем ще намали възможностите за памперси, лекарства..
Знам, че от човек до човек има разлика, от доктор до доктор също, но.... има моменти в които  #2gunfire
Цитирай

От колко години е болна тази жена - казвате, че болестта се развивала бързо ?

Bluebell O'Smallheaven   Hug
Цитирай

В голямото море...Живот

Моята свекърва се оказа с непоносимост към лекарствата, в момента не са и изписали нищо за Паркинсон-а  Thinking До какво може да доведе това?
Цитирай

Моята свекърва се оказа с непоносимост към лекарствата, в момента не са и изписали нищо за Паркинсон-а  Thinking До какво може да доведе това?

О, до какво ще доведе не знам - при всеки е много индивидуално . Има болни, при които болестта напредва много бързо, независимо че приемат медикаменти .
Защо не направите консулт и с друг невролог ?
Цитирай

пловдив

От колко години е болна тази жена - казвате, че болестта се развивала бързо ?

Bluebell O'Smallheaven   Hug
За да не играя на развален телефон и вместо да помогна, да объркам нещо, днес говорих с нея да се регистрира във форума и точно да пише как протича болеста. Сега е на работа, но се надявам до край на деня да успее да го направи. Иначе това което аз знам, е че е от доста време, но доскоро можеше да ходи, да говори ... и изведнъж рязко състоянието се влоши. В момента не само е обездвижена, но и трудно и са разбира какво говори  Sad  От невролога е разбрала, че в Пловдив има отделение в една от болниците, но там ще е около 10 дена. Като се има предвид, че вече е станала към 35-6 кг мисля, че трябва да се мине през там, поне системите малко ще стабилизират организма и  Thinking затова и близката ми ще говори с джипито, да се опита да уреди приема и.
Voxx  Hug
Цитирай

Оооох, ето това ме тревожи и мен  Praynig - това рязко влошаване ....
Ами да , нека вашата позната се регистрира и да пише в темата . Аз се учудвам, че толкова малко хора пишат, а нашият личен лекар казва, че болните с Паркинсон са страшно много .
Тук поне обменяме впечатления , мнения - ето казвате , че жената е станала 35 кг - свекърва ми още преди 2-3 години започна рязко да отслабва, всички в къщи се тревожехме какво става, докато не разбрахме , че това е следствие на болестта   Sad
Цитирай

Варна

Voxx  Hug

Само да спомена нещо за лекарствата и спирането им - зависи от случая, понякога може и да помогне. Маминка ми преди месец много се влоши, започна да халюцинира, обсеби я мания за преследване, че някой я преследва и иска да я убие и т.н. Престана да се храни, защото мислеше, че ще я тровим, отслабна много, направо беше посиняла вече. След консулт с психиатър /не било за невролог/, спряхме лекарството за Паркинсон и ако можехте да видите какво се случва - маминка ми живее нов живот. Буквално за дни се промени - напълно ясно съзнание, адекватна реч, започна да се храни и напълня. Тя е на 84 години, болна е от 40 годишна. Психиатърът не даваше никакви надежди да се оправи, каза ни, че ще е така и по-зле и работата е за гледане, не за лекуване. Също не ни даде направление за болница, защото там щели да й помогнат да си отиде по-бързо. Взехме една жена да я обслужва през деня, но всъщност от нейните услуги имахме нужда само седмица. Но всичко е много индивидуално, тя е с много здраво сърце. Когато нещата стигнат до обездвижване не знам как ще е. Да не би жената, за която търсят помощ да е получила и инсулт?
Цитирай

Здравейте,моята майка е болна от парнинсон вече 7 години,много се притеснявам,че синемет ср вече не е в аптечната мрежа има ли някой информация кога ще започнат да го внасят отново,защота сега майка ми пие само обикновен синемет и се влошава от него.Виждам,че така е в България и с много други лекарства,от Министерството на Здравеопазването нямат отговор за лекарсрвата и какво означава това,какво да си кажат болните???????
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Хора, не се заблуждавайте! Болестта на Паркинсон е нелечима! Майка ми е с това заболяване някъде от началото на 90-те години на миналия век. Уж взима лекарства - двата вида мадопари, но знам, че за тази болест, каквото и да правиш, няма лечение. Само с течение на времето напредва, напредва и накрая прави човека, заболял от нея, на чучело! Само може би да помогне някаква трансплантация, но това е все още в сверата на фантастиката! Наистина при напреднала форма на болестта, се появяват и смущения в начина на мислене и човека изглежда не съвсем в час! Така че... Господ да ни пази от тази болест!
Цитирай

Може ли да ми кажете какви симптоми имаха вашите близки, та ви препоръчаха изследване за паркинсон. Доколкото ми разясниха треперенето и забързаните стъпки можело да се появят много след като болестта я има.
Цитирай

При свекърва ми първият симптом беше треперенето , забързаните ситни стъпки доста след това, както и провлачването на единия крак,  " масковидно лице " ,  рязко отслабване, затруднение в говора , изкривяване на стойката ... долу горе в тази последователност- при всеки е различно  Wink
Цитирай

Sofia, Bulgaria

При майка ми, много преди да се прояви болестта, се появи лек тремор на едната ръка. След това започна да й става от време на време, особено през нощта, тежко, лошо... Ние помислихме, че има алергия към нафтата, защото по това време се отоплявахме с нафтова печка. Но се оказа, че е Паркинсон. Диагнозата не помня как точно я сложиха, но лежа в болницата на Четвърти километър и там й доуточниха диагнозата и й назначиха лечението. Smile
Цитирай

гр Варна

някой има ли информация какви са цените на Мирапексина в Турция или Гърция , че за мой  близък са нужни 9 опаковки  по 30 бр месечно и цената на месец е 150 лв  .
Цитирай

...и аз незнам защо толкова малко споделяния из форумите има за това заболяване.Може би ,защото е отчайващ факта ,че е нелечимо.
  Майками боледува от 45-6 годишна.Сега е на 72.Първо дететоми,за което тя се грижеше я е забелязало,че" бавно пипа"...По скоро дясната ръка...
   От 10 г промених живота си и се грижа абсолютно сама за нея,като ходя и на работа.От 6 г е на памперси,а от около 3 -с деменция.Дълго време бе с абсолютно остър ум и повече мъдрост от всички около нас!Постепенно ,обаче маската-ужасяваща и отблъскваща,обратния рефлекс и деменцията ме докарват до лудост.Затова мисля ,че най добре е близките ви хора да не бъдат обгрижвани от вас самите.Аз я обръщам през нощта,тя рови из спалното бельо като кокошка,хаотични натрапчиви движения с различна тематика за периоди от време.Дърпа покривката и всичко се сурва,измисля нови думи и не се разбира какво иска;може да си дърпа със страшна сила палеца,мислейки ,4е се държи за някого,как не го откъсва -незнам..Мисля,че тази ,а и всяка друга болест на мозъка е проява на някакъв нечист дух-толкова силно стиска,има спастични движения!
    Т я самата може най много да седне на леглото,като не се сеща да се подпре на възглавница,а може часове да седи напрегната с някакъв крайник ,в мъчително положение вдигнат...ужас е!...Аз я извеждам и навън за по 15-20 мин. ,като тя притичва облягайки се на мен в неистова умора,ала се страхувам да не получи рани от залежаване...Лекарят и е пълен нехайник,но тъй като е познат,не мога да го сменя.Заведох я на магн, резонанс,където ми казаха ,4е няма паркинсон-със сигурност,а атрофия на мозъчната кора.Аз знам това,защото тя няма тремор ,спи много!...Мисля ,4е преди години са си "вързали гащите" и са и дали синемет в огромни количества,което е довело до някакви увреждания на мозъка...
Животът ми е един филм на ужасите,един истински ад,особено зловещата и ,като на дяволско изчадие физиономия.Зъбите и падат ,поради разрушени венци,събирам ги от земята.Страданието и е голямо,ала тя е търпелива и смирена-без никакви претенции.Това прави още по жестоко всичко около мъчителният и край! Взема синемет.3по 1.Давах всичко останало,ала явно факта 4е не е паркинсон/уж/ има значение и те не и понасят!
Много дълго стана.Истината е ,че само Бог може да помогне ,където човека неуспява,ала за това се иска вяра и покаяние!
Цитирай

Леле.... не мога да повярвам - как така толкова години пие лекарства за Паркинсон, а не е това диагнозата ?!
Доколкото съм чела различни публикации в нет-а , свързани с това заболяване , има специфични симптоми с прогресирането на болестта . Например - масковидното лице, провлачването на крайници, ситни стъпки , залитане , рязко отслабване , затруднения в говора и дишането....
Моята свекърва напоследък изпада в налудничави състояния , които според невролога се дължат на Мадопара - т.е. понякога го предозирва, тогава явно допаминът идва в повече и така " лудва ".
Наистина е много трудно за близките - тя не може да живее сама , макар все още да не е на легло , не може да си пазарува , да готви и т.н. А и тези състояния , в които не е на себе си са много тежки.
Дано и други хора се включват в темата , лекарите не са словоохотливи и не обясняват много неща , тук  като  споделяме , нещата се приемат по-лесно  Hug
Цитирай

Варна

За съжаление и ние минахме по този път - състоянието на лудост се появи и при маминка ми, която много години беше стабилна въпреки заболяването. Просто една сутрин се събуди с викове, че я ограбват, по-късно разбрахме, че има и халюцинации. Слава Богу, психиатърът, който я пое също много ни помогна. Ситуацията се овладя бързо със силни лекарства, които я държат леко упоена и отнесена на моменти, но поне е спокойна. Иначе не беше спала 3 денонощия от страх, че някой идва да я убива и ограбва. Ужас.
Цитирай

Взема синемет.3по 1.Давах всичко останало,ала явно факта 4е не е паркинсон/уж/ има значение и те не и понасят!
Много дълго стана.Истината е ,че само Бог може да помогне ,където човека неуспява,ала за това се иска вяра и покаяние!

Ако няма Паркинсон трябва да спре синемета, защото иначе ще развие психоза, ако вече не е.
Не се отказвайте, трябва да намерите вярната диагноза.
Цитирай

razwila e психоза!ot bolnicata ne mi dadoha nowata i diagnoza ,dokumentirana ot qdreno magn. rezonans,za]oto...poznajte,de?!-nqmalo kak da oprawdaqt klini4nata pyteka,ta si q pisaha pak s parkinson,syotwetno nali se se]ate ,4e i lekarstwata sa tezi ,syobrazeni s istoriqta na zabolqwaneto i diagnozAtA  syobrazno protokolite i epikrizata:))))))Prez kakwo li не минах .Вече в мъгла ми са дни ,години,празници,делници-депресирана съм,сякаш и за децата ми не ми пука,болката е толкова голяма и ужасът.Сутрин ставайки се бориш със себе си,за да отвориш очи,лда се срещашс хора,да бачкаш,а на всичко отгоре и този ужасяващо грозен и безсилен болник,заради който не можеш даже да легнеш болен-няма по4ивка от никъде!бях на 40,сега съм на 50,останах без съпруг,щеумра сама,най вероятно!Моля се да не оставам  на ръцете на децата си!Неврологът ни не ходи по домовете на тежко болните,часове има за седмици напред:(  имамшанс едва да ми напише рецептурната книжка...,ако я оставя и по някое време ида да ми я предаде секретарката му...Дадохамилекарства от САЩ ,ала тя не ги понася-халюцинира ,или просто умира-особено от мадопара...мирапексина също-зазля от него!и халюцинациите бяха от него и до сега! Но какво да правя-нося си вината и за това.Явно е алцхаимер и затова,но всеки го е страх да сменя вече...виках и на частно-75 лв хонорар! Спец!Но за него бе трудно да се ориентира...оффф
ЕДНО Е ВАЖНО ОТМОИТЕ ПИСАНИЦИ:-ЧЕМНОГО ЧЕСТО БЪРКАТ ПАРКИНСОНА С ПАРКИНСОНОВИТЕ СИМПТОМИ,А ОТТАМ СТАВАТ ГОЛЕМИ ТРАГЕДИИ.ПО ДОБРЕ ВЕДНАГА СКЪПО СТРУВАЩИЯ ЯДРЕНО-МАГН. РЕЗОНАНС,НО ПОНЕ ДА СТЕ СИГУРНИ В НАЙ ВАЖНОТО-ДИАГНОЗАТА!
Цитирай

Напълно те разбирам и съчувствам. Баща ми е в твоето положение - няма личен живот, денонощно се грижи за майка ми с напреднал паркинсон, преуморен, стресиран, депресиран. Изглежда поне с десет години по-стар. Ние децата му се тревожим и за него. Майка ми разви психоза от предозирани, неподходящи лекарства за нея. Със синемет е зле, но и без него пак е зле. Когато описваш ходенето при невролога все едно описваш нашия случай. И нейният невролог не я е виждал, рецептурната книжка се дава на сестрата. Никой лекар и личната също не искат да ходят вкъщи да я видят. От лекарите и лекаствата стана по-зле. Не физически, но психикато определено и е разбита от неправилно лечение и незаинтересовани лекари.  На майка ми никога обаче не е правен магнитен резонанс.
Цитирай

ходенето по мъките вуточняване на диагноза бе допълнителен хорор  Sad за една година 3 скенера:( и един магн. резонанс-всеки 'специалист" си искаше собствени изследвания,за да кажат след 20 години:не,не е Паркинсон...Повечето от случаите установих ,че са от неправилната диагноза и предозиране на лекарства.Забравих да спомена,че майка сама/бог и е казал ,наверно/ е решила в началото да взема по 1/2 Синемет,вместо по 3 цели на ден!!!!!!!!!!!!!!!!!!Това удължава пълноценният и живот.15 години се движеше и работеше 7 дка нива с баща ми,докато той почина! Но...моите старания да подобря състоянието и я съсипаха.Какъв абсурд!  ще нося вината за това цял живот!
Цитирай

Не се обвинявай, защото човек винаги прави най-доброто, на което е способен в момента ,
тези болести са изпитание не само за болния , а най-вече за близките  Hug
Цитирай

благодаря на всички ви,които ми съчувствате!
Цитирай

AcidRain,

Hug Hug Hug Hug Hug (съжалявам че емотикончето е ухилено, много съчувствам)

Къде живееш? Търси помощ!

Ох, пак  Hug
Бабет
Цитирай

Благодаря ти БабетКа;( В Стара Загора съм,но нещата вървят още по зле,отива си милата ми майчица...Дано издържа.Трябва ,наверно ,да увеличим Синемета с още 1 ,ала сега нов закон-ставало пак чрез комисия-а и нз дали това не я подлудява повече-опитах с 1/2таблетка да увелича-стана агресивна! Ами...Бог да дава сили на всички като мен,Това е!Може би ,ако имаше кой да седи поне събота и неделя при нея,за да се махам оттук щеше да е по лесно!Но -няма...
Цитирай

в сърцето на държавата

Здравейте,
вкл. се и аз в тази мъчителна тема...........Майка ми от 1995-до 1999 г-за 4 г разви болеста мн бързо... големи мъки....2 год на легло-като труп....рани...  в моменти , когато е с по-добро съзнание разбира, че не и се  живее и  2 пъти прави опит за самоубийство-единият път беше кошмар-съблякла се чисто гола -взела чорапогащника, който е вълнен -омотала го е около врата си и после го завързала за парното,което е над главата и  и се дърпала в обратна посока-за да се обеси... но не успя...намерих я с подута ,двойно по голяма глава-филм на ужасите...линейки, следователи-дали не сме ние направили това и т.н.  после пари за психоанлитици ...абе това е ужас
       У Ж А С !!!Не го пожелавам на никого!!! Бог да я прости!Замина си от грип-в началото на 2000г-имаше един грип"москва" -сринати бяха имунните и сили и така.....Иначе ,горката щеше да се мъчи още и ние покрай нея!    Ако имате възможност-такива хора трябва да се гледат някъде...в хоспис ли ...някъде....
Цитирай

да,живеем точно в такъв филм...може би,когато споделяме неволите става малко по поносимо...  Crying or Very sad
Цитирай

София

Баща ми го диагностицираха като болен в начална фаза на Паркисон. Замериха му движенията с апаратура в Исул. После лежа известно време в св. Наум и го гледаха на скенер, правиха му и други прегледи. Всъщност ми казаха, че има различни видове Паркисон и неговото не било типично с треперене (тремор), а от друг, по-рядък вид. Пие Мадопар. Много съм доволна от Кабинет по Паркинсонова болест. Треморография . В св. Наум и по-специално от д-р Богданова  http://www.svnaum.com/dkb_cab.html. Работно време от понеделник до петък от 8.00 до 15.30 ч., тел.: 02/ 9702 151 Ето малко по-научно инфо за пациента за това какво е Паркинсон http://www.svnaum.com/infpat_nzpb.html Много е мъчително за близките, а не е сигурно колко бълзо ще се развие и какви ще са последствията.

Цитирай

Здравейте, моят баща  от 5 години е с диагноза Паркиносн.  Приема Мадопар и Юмекс. Но от 3 месеца наблюдавам огромна промяна в израза на лицето му.Постоянно намига с едното око и докато говори присвива на дясно главата и самата уста се изкривява много абе физиономията му придобива много страшен вид. Моля Ви за съвет нормално ли е такава промяна от болестта 
Цитирай

Здравей ! Да, нормално е , появява се т.н. " масковидно лице " - т.е. физиономията е като маска, безизразна,бих казала глуповата,  липсват каквито и да са емоции . Това с намигането на окото не съм го забелязвала при моята свекърва, но може да е при всеки различно  Hug
Цитирай

Да, нормално е, за съжаление означава че болестта напредва. Може би има нужда от смяна на лекарствата или смяна на дозата.
Цитирай

Zdraveite .Moiat bashta e veche 4 godini bolen ot parkinson ot 6 meseca vzima i dvata vida madopar ,obache polojenieto se vloshava .Izgubi jelanie da stava ot legloto ,ne govori i nemoje da se obslujva sam .Predi poone gledashe televizia ,novini ,seriali ....sega nishto ne go interesuva ,prosto palno bezrazlichie .Tajno e da vidim roditelite si v tova sastoyanie .Imam chustvo che ot tia hapcheta polojenieto stava po losho no nali razbirate che nemoga da resha sama dali da gi sprem i da opitame bez tyah ili pone dagi namalim .
Цитирай

Здравейте, включвам се и аз към темата.Моята майка има паркинсон вече 7 години.Сега пие и Миреапексин и двата Мадопара.В началото с леко треперене в едната ръка, а сега от болестта трепери цялата, скована е, трудно се придвижва и почти не може без чужда помощ.Но това не е постоянно.Майка ми получава  кризи, тя така ги нарича.Изведнъж почва много силно да трепери ,не може да помръдне,да стане.И въпреки това в определени моменти или по точно часове трепереното и кризите сякаш изчезват и тя може сама да стане, да си наготви и оправи.При вашите близки така ли е,те получават ли кризи?Знам,че лекарството се усвоява до 60 мин.след прием.но възможно ли е такава драстична разлика в двигателното и състояние?
Цитирай

Характерно за болестта е депресията, безразличието и липсата на интерес.Ние водихме майка ми на психолог и тогава и изписаха антидепресанти от по лека форма,но наистина и помогнаха.Иначе и тя не се интересуваше от никого, от нищо.Бсе казваше ,че не и се живее.Много е трудно за нас,както и за тях.Но определено антидепресантите подобриха психиката и душевното и състояние.
Цитирай

Problema pri moyt bashta ne e tolkova trepereneto kolkoto psihicheskoto mu sastoyanie .Takav jiznen chovek beshe a sega vse iska da leji i vse malchi .gubi orientacia ne moje da otide sam ot banyata do kuhnyata zashtoto barka vratite ili vse pita kade e spalnyata kade e banyata abe s dve dumi ....ujas napravo.Nai loshoto e che neznaem kak da mu pomognem
Цитирай

sega mislya da pochnem malko gimnastika i masaji v kashti namerihme edno momiche rehabilitator da idva v kashti da mu pravi uprajnenia nadyavam se malko da se podobri sastoyanieto.Tryabva da opitame vsichki vazmojni nachini.
Цитирай

Да, това е добра идея, но преди всичко споделете с лекуващия невролог за това състояние .
Веднъж в годината неврологът дава направление за консулт с психиатър, а може и да промени схемата на прием на Мадопар, както и дозата . 
Цитирай

da razbira se minali sme po vsichki instancii,komisii  sega pak e na nevrolog v petak da vidim dali shte promeni neshto v lekarstvata ili dosite .
Цитирай

Майка ми сега този месец ше пие Синемет, защото по протокол и се полагат само още 100 хапчета от Мадопар,а в едно шише има 200, та не можем да го получим по ЗК.А за свободна продажба в момента го няма по складовете.Просто ужас.Не знам как ще и се отрази.А тези двигателни флуктуации от дългия прием на Мадопар я съсипват.Трябва нова схема, но нямаме добър невролог, не го е грижа.Препоръчайте ми някой,който да иска да помогне,да е готов да прави промени в схемите и да го е грижа за болния от тази коварна болест.
Цитирай

гр Варна

ако сте в София в Александровска болница са много добри специалистите , мой близък се лекува там , и има голямо подобрние сле дъдлги години неуспешно лечение при друг лекар
Цитирай

Byahme otnovo na nevrolog i nishto .......pak ostaviha dvata madopara i zapochna da vzima edno za demencia plus drugo za mozaka i za kravnoto i izobshto koshmar ......Neznam kakvo da pravim nyamame kuraj da sprem sami pone ediniat madopar a im obyasnihme che ot kakto pochna da vzima dvata se vloshi ,kazaha che taka shtyali da bade che e ot bolesta i t.n. Neznam ama imam chustvo che ako spre lekarstvata i vzima samo tova za mozaka i za pametta plus malko vitamini i gimnastika shte se podobryat neshtata.tozi madopar go napravi drug chovek .
Цитирай

poshtata na elnacheva e palna ne prima poveche pisma .
Цитирай

Здравейте ! Аз да споделя, че последните дни свекърва ми се срина - едвам става от леглото, намираме я паднала , без дори да прави опит да стане . Не осъзнава къде е - паднала е до леглото, а си мисли, че е в тунел и т.н......Вече е на памперси.......с една дума - кошмар  Crying or Very sad
Цитирай

Моята майка от два дена получава мускулни спазми вечер и не може нито да спи,нито да стане.Но ни казаха,че няма какво да пие,това са мускулни дискинезии и сега чета из нета какво е.Чудя се дали е от намлянето на дозата, кято наистина  е била супер висока.Или пък сега не и достига лекарството?От две седмици някъде е с новите дози на Синемет, спряха Мирапексин и добавиха ПК-Мерц.Съжалявам за всички,чиито близки са се влошили.Толкова е трудно за нас ,а какво да кажа за болните..
Цитирай

Варна

Voxx, съжалявам за това, което преживявате...Нашите мъки вече свършиха, маминка ми почина в началото на декември. И тя така за дни се влоши - започна да пада, постепенно спря да върви и да говори. Най-страшни бяха последните 5 дни, когато не можеше да преглъща и не се хранеше и не пиеше дори вода. Слава Богу, тя не осъзнаваше вече какво се случва. Кураж на всички, които имат близки с това заболяване...
Цитирай

Bluebell O'Smallheaven , приеми моите съболезнования за маминка ти , спасила се е жената от тези мъки , вие също......
Цитирай

Моите съболезнования! Ужасна е тази болест!
Цитирай

честита нова година на малкия кръг от големи мъченици тук! Sad

Има един проблем при майка ми,който започва да ме обсебва все повече.Майка ми не може да ходи по голяма нужда без лаксативи!Най лошото е ,че след време един по един престават да действат.От месец и нещо,забелязвам ,че последното "дулколакс" ,което употребяваме,не и действа,също.....Sad давах го и сега и миналата седмица по 3-4 ве4ери последователно,като превишавам дозата и пак нищо.Поредния ужас! Освен ,че си на тръни ,че може да не си у дома ,когато се случи събитието,тревожиш се и да не се натрови кръвта ...при всички лекарства ,които се пият!
  Знам,4е това е част от характеристиката на болестта,но и тук затъвам в безизходицата и безсилието-давала съм за тези 10 г всичко ...
  Ако някой може да подскаже нещо...
Цитирай

Варна

Пробвахте ли с лаксативни свещички - бизакодил например, има и други, но не се сещам в момента...При маминка ми действаха.
Цитирай

Благодаря ти за свещичките-тях бях забравила,вс. останало съм ползвала!...
Цитирай

с. Добрина

Момичета, изчетох всичко до тук. Исках само да споделя някой мисли. Моята маминка е болна от Паркинсон и както чета и разбирам, вероятно сме в последния стадий. Чудя се какво чувстват болните, усещат ли, разбират ли какво се случва, какво става в съзнанието им...Това ме мъчи. И в последната ми вчерашна среща с маминка ми пак нахлуха тези въпроси в главата ми. Трябваха ми часове на плач и размисъл, за да приема нещата такива каквито са. .....Моля се, ако аз стана някога така, сина и дъщеря ми да ме евтаназират. Благодаря Ви за вниманието!
Цитирай

Варна

Според моите лични преживявания мисля, че вече когато са много зле, болните не разбират точно какво се случва. Лекарите обясняват, че дори болните от Алцхаймер са по-добре психически от тези с Паркинсон. Първите запазвали до някаква степен интелекта си, докато при Паркинсон просто вече не са еквивалент на човешко същество. Жестоко е, но е така.
Опитай се да не позволиш на емоциите да те завладеят - много е важно! Аз това си повтарях през цялото време - че имам дете и трябва да бъда в кондиция да го гледам, че не мога да плача по цели нощи, след това да се грижа първо за болната си маминка, а после за дъщеря си. Колкото и егоистично да ти се струва - мисли за себе си!
Цитирай

Почвам няколко пъти този пост и го трия, не знам как да опиша края.....
Свекърва ми почина миналия месец .
Сега забелязвам, че съм започнала тази тема през февруари 2009 , като в първия пост отбелязвам, че
2-3 години преди това състоянието и се е влошило . Ако съм знаела още какво следва, тогава щях да си мисля, че е много добре....
Както писах последно през януари - от тогава се започна началото на края . Започна да пада, дори като седи на стола се строполясва на земята и лежи неподвижно, като труп , не мърда и не знае къде е . Не можеше вече да се обслужва, беше на памперси . Опитвахме се да я караме до последно да полага каквито и да е усилия да извършва елементарни действия - например да поднесе сама шишето до устата си . Тялото се сковава все повече, теглото драстично още се намалява, като накрая си мислех, че дори костите и се топят....Последните два месеца я заведохме в частен хоспис , където и почина...

Много е тежко за близките, изключително тежко ...Свекърва ми цял живот е живяла с нас, беше енергична , дейна жена, а тази болест я изпи . Много е трудно да се запазиш психически , за да можеш да ходиш на работа, да се грижиш за домакинството , дете, и да не се сринеш и физически .
Изключително ни беше трудно да вземем решението за хосписа, още по-трудна е финасовата страна . До последно тя казваше , че нищо не я боли и от нищо не се оплакваше - в моментите, когато беше на себе си .

Цитирай

В голямото море...Живот

И моята свекърва си отиде оня ден  Confused
Тъжно. Сама. В дом за стари хора, където я изпрати другият и син ( не можел да я гледа, грижехме се по ред).
Тя се влошаваше все повече с времето, въпреки че си пиеше редовно хапчетата. Отиде си за 6 месеца. Живя с нас 9 месеца и беше жизнена, обслужваше се сама, успяваше да се храни сама след като и сервираме.....
Отделен от обикновената си среда, с която е свикнал болния, нещата стават страшни. Тя започнала да се изхожда в стаята, да посяга на съквартирантите си (сексуално  ooooh!).....
Цитирай

с. Добрина

Момичета, това което описва Voxx се случва в нас. Тя пада от леглото незнайно как, от тялото и - помен не остана-кожа и кости. Сковани колене, свити лакти, длани, пръсти...Храни се като бебе от лъжичка. Да ме прощава Господ, моля се поне да не я боли накрая и да си отиде спокойно......
Цитирай

Момичета, това което описва Voxx се случва в нас. Тя пада от леглото незнайно как, от тялото и - помен не остана-кожа и кости. Сковани колене, свити лакти, длани, пръсти...Храни се като бебе от лъжичка. Да ме прощава Господ, моля се поне да не я боли накрая и да си отиде спокойно......
..и аз съм на този хал//и аз ,ако знаех какво следва ,преди месеци нямаше да се опкаквам.Да,всичко свито,даже долната устна си е прехапала.Има декуб. рани-от 6 мес. се мъча с неистови усилия да ги излекувам...Нищо...Само се моля да не умира с тях;кожата и се бели от пипане,когато я вдигам-тече кръв,все едно я бия...ужас...стопи се,като извънземно е...само едни добри очи...измъчени...
Цитирай

Варна

acidrain, не използвате ли антидекубитален дюшек? Процедурата по безплатно отпускане е тежка и тромава, но не е невъзможна. Ние купихме дюшек, но късно - остана неизползван...За декубитални рани случайно открихме много ефикасен мехлем, има го по всички аптеки - балсам с невен на фирма АСАМ. Ще пусна линк ако открия.

Ето това е http://bilki.bg/index.php?m=320&lang=1&cat_bilki=29895&a … 2&bilki_p=836

Не пише на опаковката, че е точно за декубитуси, но една жена ни го препоръча, докато чакахме пред лекарския кабинет точно за раните на маминка ми. Лекарката изписа йодасепт, който не свърши никаква работа. Този балсам с невен заздрави раните - не бяха много големи, наистина, но заздравяха за дни. Дано да помогне и във вашия случай.
« Последна редакция: чт, 05 юли 2012, 15:18 от Bluebell O'Smallheaven »
Цитирай

На луната

http://www.youtube.com/watch?v=i7iV-APTM_s

Колкото и странно да звучи канабиса помага много при БП,Алцхаймер,МС и други заболявания.
Въпрос на избор,но ако не дай си Боже някой от близките ми се разболее....
не бих се замислила да ползват канабис!
Просто в България е табу,колко жалко за болните и тези които се грижат за тях!

http://www.youtube.com/watch?v=yXg1huWisKI&feature=related
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Voxx, съжалявам за това, което преживявате...Нашите мъки вече свършиха, маминка ми почина в началото на декември. И тя така за дни се влоши - започна да пада, постепенно спря да върви и да говори. Най-страшни бяха последните 5 дни, когато не можеше да преглъща и не се хранеше и не пиеше дори вода. Слава Богу, тя не осъзнаваше вече какво се случва. Кураж на всички, които имат близки с това заболяване...
ох милата ми ти , аз само проследявах мъките ви  а сега като прочетох  се разплаках  Crying or Very sad нека жената почива във мир
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Здравейте мили истрадали хора от днес ще се включвам и аз от една година забелязвам че татко вече на нищо не се радва та така обичаното му внуче падна на земята от люлката и си разби главата детето пищеше а той просто я погледна без никакъв израз Ужас нито и помогна да стане нито каза нещо реших че ни е намразил и започнах да се държа агресивно със него  докато преди седмица отидохме за настинка при личния му лекар и той каза че се съмнява за паркинсон  и че има два инсулта изкарани на крак и не е ходил да се лекува   днес влезна на четвърти километър за да го изследват  незная от тук на татък какво ни очаква  не се усеща че причинява на детето ми болка във игрите детето не разбира че дядо е болен   и положението е зле   започна да му вика  (изкукуригал дедофилник)аз се опитвам да и разкажа колко много се е радвал като се е родила че и е купувал само най хубавите играчки и дрешки  но тези негови постъпки  я накараха да го намрази  МОЛЯ ЗА СЪВЕТ  какво ме чака от тук на татък Embarassed Crying or Very sad
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Здравейте мили истрадали хора от днес ще се включвам и аз от една година забелязвам че татко вече на нищо не се радва та така обичаното му внуче падна на земята от люлката и си разби главата детето пищеше а той просто я погледна без никакъв израз Ужас нито и помогна да стане нито каза нещо реших че ни е намразил и започнах да се държа агресивно със него  докато преди седмица отидохме за настинка при личния му лекар и той каза че се съмнява за паркинсон  и че има два инсулта изкарани на крак и не е ходил да се лекува   днес влезна на четвърти километър за да го изследват  незная от тук на татък какво ни очаква  не се усеща че причинява на детето ми болка във игрите детето не разбира че дядо е болен   и положението е зле   започна да му вика  (изкукуригал дедофилник)аз се опитвам да и разкажа колко много се е радвал като се е родила че и е купувал само най хубавите играчки и дрешки  но тези негови постъпки  я накараха да го намрази  МОЛЯ ЗА СЪВЕТ  какво ме чака от тук на татък Embarassed Crying or Very sad
          ето и нещо което ме разчуства и промени поведението ми към старите хора  http://vbox7.com/play:9e2dced3cd
Цитирай

Sofia, Bulgaria

razwila e психоза!ot bolnicata ne mi dadoha nowata i diagnoza ,dokumentirana ot qdreno magn. rezonans,za]oto...poznajte,de?!-nqmalo kak da oprawdaqt klini4nata pyteka,ta si q pisaha pak s parkinson,syotwetno nali se se]ate ,4e i lekarstwata sa tezi ,syobrazeni s istoriqta na zabolqwaneto i diagnozAtA  syobrazno protokolite i epikrizata:))))))Prez kakwo li не минах .Вече в мъгла ми са дни ,години,празници,делници-депресирана съм,сякаш и за децата ми не ми пука,болката е толкова голяма и ужасът.Сутрин ставайки се бориш със себе си,за да отвориш очи,лда се срещашс хора,да бачкаш,а на всичко отгоре и този ужасяващо грозен и безсилен болник,заради който не можеш даже да легнеш болен-няма по4ивка от никъде!бях на 40,сега съм на 50,останах без съпруг,щеумра сама,най вероятно!Моля се да не оставам  на ръцете на децата си!Неврологът ни не ходи по домовете на тежко болните,часове има за седмици напред:(  имамшанс едва да ми напише рецептурната книжка...,ако я оставя и по някое време ида да ми я предаде секретарката му...Дадохамилекарства от САЩ ,ала тя не ги понася-халюцинира ,или просто умира-особено от мадопара...мирапексина също-зазля от него!и халюцинациите бяха от него и до сега! Но какво да правя-нося си вината и за това.Явно е алцхаимер и затова,но всеки го е страх да сменя вече...виках и на частно-75 лв хонорар! Спец!Но за него бе трудно да се ориентира...оффф
ЕДНО Е ВАЖНО ОТМОИТЕ ПИСАНИЦИ:-ЧЕМНОГО ЧЕСТО БЪРКАТ ПАРКИНСОНА С ПАРКИНСОНОВИТЕ СИМПТОМИ,А ОТТАМ СТАВАТ ГОЛЕМИ ТРАГЕДИИ.ПО ДОБРЕ ВЕДНАГА СКЪПО СТРУВАЩИЯ ЯДРЕНО-МАГН. РЕЗОНАНС,НО ПОНЕ ДА СТЕ СИГУРНИ В НАЙ ВАЖНОТО-ДИАГНОЗАТА!
МАЛЕ МИЛА  УЖАС  СЪЧУСТВАМ ТИ ИСКРЕННО !а колко парички е този магнитен резонанс ?
Цитирай

Sofia, Bulgaria

а изобщо какво поема здравната каса за тази болест?  МОЛЯ ЗА МАЛКО ИНФО Embarassed
Цитирай

Болните от Паркинсон се диспансеризират при невролог . При невролога им се полагат два пъти годишно прегледи, той дава направленията и за консулт с психиатър . Неврологът издава на всеки шест месеца и протокола  за изписване на лекарства, които се поемат от здравната каса / в нашия случай Мадопар / .
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Болните от Паркинсон се диспансеризират при невролог . При невролога им се полагат два пъти годишно прегледи, той дава направленията и за консулт с психиатър . Неврологът издава на всеки шест месеца и протокола  за изписване на лекарства, които се поемат от здравната каса / в нашия случай Мадопар / .
    МНОГО БЛАГОДАРЯ ЗА ИНФОТО Peace
Цитирай

Здравейте!...Милата ми майчица си отиде преди 2 седмици..Мъката ми е голяма...Краят и бе ужасяващ:( Стана 20-на кила,само кости,череп,зъбите окапаха,прехапа си долната устна,ръцете и стиснати до кръв в юмруци/едва прокарвах носни кърпи,за да не се разкървява,но много я болеше ,когато опитвах да разтварям юмруците и/.краката и като на зародиш-едва слагах памперсите.../това последните 6 месеца.Не можех да и мия устата-хапеше...Молих се само да не я заболят зъби,защото всички бяха счупени и с останали корени...Кожата и бе така изтъняла ,че при обличане илеко макар хващане/за да я нося/се обелваше и кървеше...посл. 6 месеца често стенеше ,все едно мучи.Не се е оплаквала,нищо не ми е искала,никога не поропта ,че я оставям сама/ходех на работа и се грижих сама за нея/,ако не я попитам боли ли я -няма да каже сама...Скърбя ужасно.До голяма степен заради ужасът през всичките години.Сега усещам огромна вина ,задето съм и се карала,викала,даже удряла...Помня само онова ,което не съм направила...
   Дано Бог се смили за всички вас,които се грижите за тези хора...
Цитирай

acidrain, не използвате ли антидекубитален дюшек? Процедурата по безплатно отпускане е тежка и тромава, но не е невъзможна. Ние купихме дюшек, но късно - остана неизползван...За декубитални рани случайно открихме много ефикасен мехлем, има го по всички аптеки - балсам с невен на фирма АСАМ. Ще пусна линк ако открия.

Ето това е http://bilki.bg/index.php?m=320&lang=1&cat_bilki=29895&a … 2&bilki_p=836

Не пише на опаковката, че е точно за декубитуси, но една жена ни го препоръча, докато чакахме пред лекарския кабинет точно за раните на маминка ми. Лекарката изписа йодасепт, който не свърши никаква работа. Този балсам с невен заздрави раните - не бяха много големи, наистина, но заздравяха за дни. Дано да помогне и във вашия случай.

благодаря ти сърдечно! Взех дюшек много отдавна,когато пак бе зазляла,ала от това бръмчене не можеше да почива,не го искаше...А мехлема го ползвах,но нищо,ползвах един друг-от форум за декубитални рани научих занего ,та той помогна,започнаха да се заглаждат и почти минаха...Аз бях на такъв огън,че не влизах тук...сега ми е тъжно и затова пак надникнах..напомни времето ,когато тя бе жива,а аз четях тук кой как страда....Sad((((
Цитирай

Моите съболезнования,
Толкова е тежко, наистина само който го е преживял знае какво е ...
Лошо е , че дълго време остава тази картина в главите ни, а ми се иска да помня свекърва ми такава , каквато беше преди да се влоши състоянието и, преди тази болест дори.....все още не мога ...
Не се измъчвай от угризения, всеки наистина прави най-доброто на което е способен в такава ситуация . Много пъти съм си мислила, че близките на такива болни имат нужда от професионална помощ от психолог , за да са подготвени за всичките етапи ,през които върви тази болест .
Благодаря на всички, които през годините се включваха в тази тема, дори само за да споделят .
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Здравейте!...Милата ми майчица си отиде преди 2 седмици..Мъката ми е голяма...Краят и бе ужасяващ:( Стана 20-на кила,само кости,череп,зъбите окапаха,прехапа си долната устна,ръцете и стиснати до кръв в юмруци/едва прокарвах носни кърпи,за да не се разкървява,но много я болеше ,когато опитвах да разтварям юмруците и/.краката и като на зародиш-едва слагах памперсите.../това последните 6 месеца.Не можех да и мия устата-хапеше...Молих се само да не я заболят зъби,защото всички бяха счупени и с останали корени...Кожата и бе така изтъняла ,че при обличане илеко макар хващане/за да я нося/се обелваше и кървеше...посл. 6 месеца често стенеше ,все едно мучи.Не се е оплаквала,нищо не ми е искала,никога не поропта ,че я оставям сама/ходех на работа и се грижих сама за нея/,ако не я попитам боли ли я -няма да каже сама...Скърбя ужасно.До голяма степен заради ужасът през всичките години.Сега усещам огромна вина ,задето съм и се карала,викала,даже удряла...Помня само онова ,което не съм направила...
   Дано Бог се смили за всички вас,които се грижите за тези хора...
мале  миличка мойте съболезнования  много ми е мъчно за това което си преживяла  дано господ даде и на мен сили като твойте за да мога да се справя  сега сме в начален стадии    скарахме се със сестра ми  тя му била уредила документите за старчески дом  и не искала да се разправя с тате    но аз се скарах със нея и си го гледаме с децата..... извинете ме  за споделянето на личните проблеми.     И така мила не се упреквай че си викала   и на теб не ти е било никак розово   всеки човек може да си изпусне нервите Naughty     и аз преди да разбера че тате е с тази болест  като влачеше кракът  и ситни крачките   аз му се подигравах и му виках  чибуряшка  мислех че се преструва за да го съжаляват (дано господ ми прости за обидите и насълзените стари очи).
Цитирай

с. Добрина

Съболезнования! Косите ми настръхват.....това е ужасно...
Цитирай

Blagodarq Vi!Чудя се какви биха били думите ,с които да утеша ,или окуража хора като себе си...Няма такива.Утеха идва единствено от съчувствието ,или съболезнованията,защото тук те са искрени!Вярвам ,че който се предаде на грижите за своите родители в подобни състояния,ще получи компенсация от Бог един ден.
Цитирай

Zdraveite.Imam dushterq na 17 godini poqvi se treperene v ednata ruka a poslei v drugata.Lekarite mislqtche e parkinson.Ima vsichkite priznaci.Zabaveni dvijeniq,treperene,zapochna da pishe grozno,otkriha i fenomena na Negro (zapchatno kolelo),promqna v pohodkata.Mojete li da mi kajete ima li izsledvane,koeto dokazva parkinsona?
Цитирай

Zdraveite.Imam dushterq na 17 godini poqvi se treperene v ednata ruka a poslei v drugata.Lekarite mislqtche e parkinson.Ima vsichkite priznaci.Zabaveni dvijeniq,treperene,zapochna da pishe grozno,otkriha i fenomena na Negro (zapchatno kolelo),promqna v pohodkata.Mojete li da mi kajete ima li izsledvane,koeto dokazva parkinsona?
здравей!Както писах по горе,единстено ядрено магнитният резонанс може да докаже това.Струва 250 лв ,ако е без направление,или без влизане в болница.Ужасяващо е да си помисля ,че едно дете може да има паркинсон!!! :О Дано не е това!Но във вс. случаи съветвам ,макар и при най мижави вероятности за някоя страшна диагноза,както в случая,да се премине през това!
  Кураж!
Цитирай

Xodim prez 2 meseca na komisiq po parkinson i sa ni kazali che qdreno magniten rezonans nemoje da go pokaje . Pravili sa i tova izskedvane i nqma nishto.
Цитирай

Варна

Чувствам се ужасно, че трябва да го напиша, но мисля, че т.нар. "феномен на Негро" доказва наличието на Паркинсон. Дано не съм права, дано не са прави и лекарите в досегашните си предположения. Толкова е несправедливо...Без думи съм.
Цитирай

Не, не мога да повярвам , че това е диагнозата !
Направете консулт с няколко лекари , тази болест не се диагностицира лесно,
моля се да не е това !
Цитирай

Xodili sme pri mnogo nevrolozi,oshte pri purviq lekar koito posetihme kaza che e parkinson a drygite prosto se otkazvat da q lekuvat , leja nqkolko puti v sofiq na chetvurti kilometur v deckoto nevrologichno otdelenie no s nishto ne i pomognaha i nakraq ni kazaha che nqma smisal da q vodq kato nemogat da i pomognat.
Цитирай

Варна

Възмутително...чувствам се толкова безсилна...Тези "лекари" всичко възможно ли направиха, за да помогнат или поне да поставят точната диагноза? Как се лекувате сега? Най-важното е да не се отчайвате, четете, питайте, търсете мнения от различни лекари, ние ще помагаме с каквото можем. На моя позната на детенцето поставиха диагноза "епилепсия". Тя отказа традиционното лечение, просто не можа да приеме, че с един гърч решиха, че детето е с епилепсия. Сега се лекуват с алтернативни методи - хомеопатия, хранителен режим и позитивно мислене. Ето един линк за хомеопатията и някои заболявания + Паркинсон
http://http://clinicalhomeopathy.eu/uploads/images/template/Acta_Homeop … thica_03_2012.pdf
Много важно при профилактика е да се правят упражнения, въобще движението като цяло. Срещала съм из интернет упражнения при Паркинсон, ще ги публикувам тук, дано ги открия.

Не открих точно, което търся, но вижте и тази статияhttp://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&ved=0CFoQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.blitz.bg%2Farticle%2F2531&ei=DFYxUITTDJHssgbmu4GQBA&usg=AFQjCNExFNfFsJJpqqsMBHo8h0HYzTLTWw
Нелепото в случая е, че в статията цитират професор от "4-ти километър", където не са помогнали с нищо...
« Последна редакция: пн, 20 авг 2012, 00:25 от Bluebell O'Smallheaven »
Цитирай

На такава млада възраст е много рядко да се развие Паркинсон, ако се случи причината най-често е травма на  главата или прекаран менингит.
Има ли дъщеря ви прекаран менингит?
Цитирай

Тук има видео

http://www.parkinsonsdiseaseearlysymptoms.com/tag/cogwheel-rigidity

за симптомите, ако кликнете на линка под видеото има още много видеоматериали, които може би ще внесат яснота за симптомите

Цитирай

МНОГО ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ!!!!!
Цитирай

V momenta dushterq mi q lekuvat s propranolol za esencialen tremor.Na 10 septemvri shte xodim v aleksandrovska bolnica na napravqt pak izsledvaniq i shte zapochne lechenieto. No osven ako nese otkajat i te . kazaha che sa q zapisali za isledvane Datskan. Miningit nee imala,no kato malka si chypi glavata.
Цитирай

Xodim prez 2 meseca na komisiq po parkinson i sa ni kazali che qdreno magniten rezonans nemoje da go pokaje . Pravili sa i tova izskedvane i nqma nishto.
верно ,че не съм компетентна,ала аз знам ,че по този начин се открива точната диагноза,която даже
понякога рентген само констатира!Затова много се надявам ,след като не е открито нищо относно паркинсона  newsm78 -наистина да няма!!!!!
Цитирай

Мили момичета, съчувствам на всички ви и много ви прегръщам !
Моля ви, кажете ми, наследява ли се Паркинсон? От около година-две бащата на моят мъж (не сме женени, за това не казвам "свекър" ) има треперене на лявата ръка. Онзи ден е бил на невролог, той само му погледнал ръката и казал "А, паркинсон". Дал му някакво лекарство и това е. Аз обаче отказвам да повярвам. Може ли диагнозата да бъде сгрешена? Може ли от друго да трепери ръка? наследява ли се този бич ? Sad Мислим да имаме бебенце с моя приятел, но при това положение...много съм объркана. За всеки случай ще водим баща му и на 4-и километър, дано там ни помогнат. Може пък да не е това...надявам се  Praynig
Цитирай

Здравей !
Какъв е този невролог , с поглед да слага диагноза ?!
Първо може да не е Паркинсон, второ - не се предава по наследство , или поне не е категорично доказано . Всъщност не се знае точната причина за това заболяване .
Цитирай

Благодаря ти Voxx  Hug Невролога е в Перник и само набързо е погледнал треперещата ръка, след което е дал заключението си. Прегледа е бил има-няма 5 минути. Бащата на мъжът ми обича и да си попийва, дали може и алкохола да е причина за треперенето ?  newsm78 За всеки случай ще потърсим незабавно второ мнение от компетентен специалист  Peace Моля се да не е това, много страшно ми звучи  Confused
Цитирай

Sofia, Bulgaria

ужас  положението е отчайващо с болен от Паркинсон   вече 10дни  по аптеките търсим Леводопа но няма     слагам му на тате топла храна за обяд   става скандал защо е топла?! вечерта решавам ще му я сложа  студена  пак става скандал казва че му е топло   сложих му вентилатор  започна да подсмърча  нарочно съм го сложила за да го простуда  слага в храната сол до побеляване,докторите казаха да я скривам защото той няма вече усет колко да слага -обърна се и ми каза че не му я давам за да спестя пари и че на пенсия щял да ми купи сол   и така няма угодия   дано господ даде сили да го изтърпя     споделям това със вас  защото редовно следя темата  и четох по нагоре че това състояние е нормално (депреся)за болеста. И седя и си расъждавам на 35г съм вече  колко ли ще ми издържат нервите вече с деца  и болни родители ставаш сутрин и започваш да раздаваш по шепа хапчета и се започва приготвянето на всеки по закуска всеки с претенции  Ужас  извинете ме пак за споделянето но спирам защото очите ми се напълниха със сълзи......не съм си представяла такъв живот  хората  ходят по заведения на екскурзии дали са болните си родители по домове   но на мен ми е съвестно.  Sad  Лек и спокоен ден на всички Praynig
Цитирай

Търпение и сила....колкото и да звучи нереално, човек с всичко свиква  и се примирява .
Много е трудно, наистина, да се гледа семейство, да се върти домакинство и на работа да се ходи ,
в един момент става невъзможно .
Ако някой има нужда от Madopar HBS и  Madopar 250, нека ми пише на л.с., останаха от свекърва ми .
Цитирай

Sofia, Bulgaria

Търпение и сила....колкото и да звучи нереално, човек с всичко свиква  и се примирява .
Много е трудно, наистина, да се гледа семейство, да се върти домакинство и на работа да се ходи ,
в един момент става невъзможно .
Ако някой има нужда от Madopar HBS и  Madopar 250, нека ми пише на л.с., останаха от свекърва ми .
   ooooh!  мерси за подкрепата
Цитирай

ужасно тежко е,а и ти си много млада.Вече повече от месец мама я няма,ала стреса и безпокойството не са отминали.Сегашното ми състояние сякаш е по лошоот предишното ,докато я гледах...Но такава ни е съдбата.Ще бъдеш по зле ,ако я дадеш в дом,още повече ,че добрите домове не са по силите на всеки...
Съчувствам ти и кураж!Гледай да не се 'връзваш'-удряй го на майтап,поне засега ,докато няма по лошо-все пак този човек ,който върши тези неща,не е баща ти,нали се сещаш!...Sad
Цитирай

Благодаря ти Voxx  Hug Невролога е в Перник и само набързо е погледнал треперещата ръка, след което е дал заключението си. Прегледа е бил има-няма 5 минути. Бащата на мъжът ми обича и да си попийва, дали може и алкохола да е причина за треперенето ?  newsm78 За всеки случай ще потърсим незабавно второ мнение от компетентен специалист  Peace Моля се да не е това, много страшно ми звучи  Confused
Изумително! От такъв преглед поставили на мама диагноза,дали и лекарства,вследствие на което наистина развила болестта,защото едната от причините за появата и са неправилно изписани лекарства за мозъка!!!!!!!!!!!!!!!!Господ да се справи с всички такива 'лекари'!Четох ,че причина може да бъде и силна простуда с голямо главоболие...Страховете ти за бебенце са неоснователни,или поне не повече от на всеки друг! Hug
Цитирай

acidrain, благодаря  Hug
Дори и все пак да се окаже това, аз искам и второ мнение. Те така и на мъжа ми като му откриха витилиго, пет доктора от различни болници вдигнаха рамене и казаха "Не се лекува, отивай си". Накрая сестра му го заведе в Испания (тя там живее) на лекар, който предписа един куп лекарства. Ефекта е страхотен ! Та и тука така. Смятам, че такава тежка диагноза не се поставя от един поглед, несериозно е  Crossing Arms
Цитирай

Здравейте! И свекърва ми има паркинсон от много год. Искам да Ви попитам използвали ли сте лечението с кислородна вода на проф. Неумивайкин. Малко се притеснявам.Моля за Вашите мнения.
Цитирай

Здравейте! И свекърва ми има паркинсон от много год. Искам да Ви попитам използвали ли сте лечението с кислородна вода на проф. Неумивайкин. Малко се притеснявам.Моля за Вашите мнения.
Това е такава глупост!И такава дяволска шега,че даже фамилията му би трябвало да подскаже нелепостта на 'терапията',ама хората се надяват..Sad Да-ползвали са я,мои близки-на НИКОЙ НИЩО ЗА КАКВОТО И ДА БИЛО НЕ ПОМОГНА!
успех на Вас!  Confused
Цитирай

Русе

Здравейте и от мен! Аз също имам близък с болестта на паркинсон вече 12 години. Имаше предписана схема за прием на Синемет и състоянието му беше добро - обслужваше се напълно сам, грижеше се за градина, разхождаше се. Това лято се влоши рязко, нуждаеше се по 24 часа от постоянни грижи и придружител. След повече от месец опити на местни невролози да подобрят състоянието му, го заведохме в София в " Св. Наум". Честно да си призная не очаквах да го вдигнат на крака и да стане отново самостоятелен човек. Промениха му схемата, включиха двата Синемета, както и Прамипексол Тева 0,18. Проблем в момента се явява, че новото лекарство / Прамипексол Тева/ не се намира на българския пазар вече месец, а дори не знам и причината за това. Писах на сайта на НЗОК, но все още нямам отговор. Лекуващият му лекар препоръча да се придържа към него и в краен случай да приема заместител. Ще съм благодарна, ако някой има и сподели повече информация по този въпрос. 
Цитирай

plami_27,искайте от лекуващия лекар да изпише прамипексол на друга фирма-на Генерикон,на Сандоз,Мирапексин и др.-попитай първо в аптеката какво има налично на пазара,ако не греша ги има и трите и след това отивайте за рецепта.Не спирайте терапията,може да се влоши много.Ако все пак не ви се получат нещата по здравна каса,провери най-евтиния вариант и просто го купи,докато се появи точно този на Тева.
Цитирай

Русе

Благодаря за отговора "шоколадче". По всяка вероятност така ще направим. За сега успявам да го намеря от Румъния, но ако и там доставките се затруднят ще трябва да преминем към някой от другите видове Прамипексол.
Цитирай

Момичета, минавам за да кажа, че заведохме бащата на моя любим в "Св. Наум" в кабинета по Паркинсон. След обстоен преглед установиха, че не е болен от болест на Паркинсон и му казаха веднага да спира предписаните му лекарства ! Да, трепери му ръката, но явно е от някакво друго неврологично заболяване. (а както ви писах той обича и да попийва, та....) Извикаха го пак на 13.09. за да се изясни какво точно е то. Така че при нас се касае за грешно поставена диагноза от пернишкия невролог. Добре че е изпил само 3 блистера от лекарството за Паркинсон иначе не ми се мисли....Така че мили хора, търсете винаги и компетентно мнение от втори, та дори трети лекар.  Peace
Цитирай

Браво, това е много ведра новина в темата ! Бъдете драви ! bouquet
Цитирай

София

Здравейте, мили дами. Току-що се регистрирах, защото и аз имам болен от паркинсон в семейството.  Изчетох за стотен път всичко, написано от вас. Изчетох и почти всичко, което ми излиза като напиша паркинсон в търсачката. Майка ми е на 60 год. и от 3 вече е ходене по мъките с всичките трудности, с които се сблъскваме ежедневно. Не мога да повярвам, а може би и не искам, че не може да се помага на хора в подобно състояние. Това което най ме дразни, че за подобрението на хората има терапии, упражнения, гимнастики, групи и какво ли още не в чужбина, а тук сменихме поне 5 невролога, обиколихме всички болници, изпробвахме какво ли не. И няма съществено подобрение  - майка ми в момента е на мадопар - и двата вида, пие и ноотропил. Водихме я и на рехабилитатор, но бързо се отегчи и се отказа. Извинете ме за бързата смяна на темите, но в главата ми е пълна каша. Наскоро попаднах на едно ново лечение с дуоденалната сонда, но на година от нея могат да се възползват само трима болни, защото е прекалено скъпо. Има ли някой, който знае как седят нещата с това лечене?
Искам да ви попитам също  - има ли разлика между мадопар и синемет, защото не са ни предписвали синемет досега, но като прочетох написаното в началото на темата от Bluebell O'Smallheaven  и се размечтах.
Желая ви светли и топли празници.
Цитирай

Аз пък искам да попитам имате ли проблем с намирането на Мадопар?
Цитирай

София

Не, нямаме. Но го купуваме свободно.
Цитирай

Това ми е крайният вариант, на свободна продажба намерих в една аптека. Не мога да открия в аптеките, работещо по ЗК.
Цитирай

София

http://discounts.bg/apteka-korekt-jk-slatina - тук със сигурност има, защото всеки път ме питат дали ще го взимам по ЗК или не. Ако не ви е далеч, може да се обадите да проверите.
Цитирай

Благодаря, но не съм от София. Питах по-скоро информативно  Peace
Цитирай

София

Пушенето забавя развитието на Паркинсона!
Цитирай

София

Да, доста четох и за това. Но майка ми ги спря преди години и сега й пречи дори, когато замирише леко на цигари. Четох и за кафето и за какво ли още не. Сега съм я подложила на лечебно гладуване  по системата на д-р Гайдурков.
Цитирай

Бургас

Здравейте ,искам да помоля за информация , днес говорих с д -р Пинто от 'Алфа Медика - Здравен център" Варна, прочетох, че провеждат терапия с ЛДН , разбира се доктора каза ,че имат подобрение неговите пациенти, но искам да попитам за болни ,които са били там или чули от техни близки , не искам да водим баща ми там , а после да е пак разочарован , благодаря ви предварително
Цитирай

На остров

На моя приятелка и потвърдиха диагноза Паркинсон. Предложили са и операция, но тя е отказала. Безкрайно отчаяна е и объркана. Много искам да и дам надежда, но знам добре, че заболяването не се лекува. Интересува ме има ли някой който да е опитал нещо по различно / хранене, спорт, нещо?

Другото което ме интересува какво може да работи човек с това заболяване?

Благодаря предварително на всички.
Цитирай

Варна

Много ми се иска да мога да дам някакъв отговор на въпросите, но...В никакъв случай диагнозата не трябва да се приема като присъда. Смятам, че с адекватна профилактика качеството на живот може да се повиши и да се удължи трайно. Иначе моята маминка (покойна вече) не е спирала работа, беше лаборант. А в свободното си време шиеше гоблени и плетеше на една кука много красиви неща, поне до 70 год. възраст.
Цитирай

София

Записвам се и аз в темата. Майка ми е с Паркинсон или Паркинсонов синдром /не могат да определят/ от 4 год. Не се повлиява от Мадопар, Азилект, Юмекс, ПК Мерц. От няколко дни е на Синемет.
Аз също се интересувам за този метод във Варна. Може ли линк с повече информация?
« Последна редакция: вт, 15 яну 2013, 18:19 от nonsense »
Цитирай

На остров

Bluebell O'Smallheaven благодаря ти за отговора. И аз се надявам тя да не се предаде съвсем. Ще кажа за твоята маминка. Иначе тя си има хоби кулинарство, но много се обезсърчила след окончтелно поставената диагноза. В момента ще  и правят още някакви изследвания за да назначат възможно най правилното  медикаментозно лечение, тя е отказала оперативно.

Още веднъж благодаря bouquet!
Цитирай

Бургас

Записвам се и аз в темата. Майка ми е с Паркинсон или Паркинсонов синдром /не могат да определят/ от 4 год. Не се повлиява от Мадопар, Азилект, Юмекс, ПК Мерц. От няколко дни е на Синемет.
Аз също се интересувам за този метод във Варна. Може ли линк с повече информация?

Здравейте, това е линка на клиниката във Варна  http://www.alphamedica.eu/page1.php, но само толкова ,в смисъл,че не знам нищо друго за това лечение, само прочетох ,нямам мнение на болни ,които са се лекували там, това лечение в клиниката  е подобно на лечението , което тук се обсъжда с налтрексон, но там цените са...., та ме учудва защо така се получава ,че може пациента сам да си пие  налтрексон . а в клиниката е ''златен ''.Искам и друго да попитам питах един лекар, който лекува баща ми с мадопар о..., за това лечение с налтрексон, казах му че съм чела коментари тук , отговори ми ,че  не е чувал за този налтрексон, и било смешно да го занимавам с това, каза че и алкохола  помагал на някои за нещо ,но..... имам чувството ,че е едва ли не  е нелегално това лекарство, и какви за причините  лекарите да не го споменават изобщо
Цитирай

Бургас

На моя приятелка и потвърдиха диагноза Паркинсон. Предложили са и операция, но тя е отказала. Безкрайно отчаяна е и объркана. Много искам да и дам надежда, но знам добре, че заболяването не се лекува. Интересува ме има ли някой който да е опитал нещо по различно / хранене, спорт, нещо?

Другото което ме интересува какво може да работи човек с това заболяване?

Благодаря предварително на всички.

Здравейте искам да попитам ,каква е тази операция ,която са и предложили, да не е тази с помпата за Л-допа в стомаха ?
Цитирай

На остров

mimi_67 доколкото знам е неврологична мозъчна операция, но не съм сигурна ще я попитам по точно когато се видим.
Цитирай

Бургас

mimi_67 доколкото знам е неврологична мозъчна операция, но не съм сигурна ще я попитам по точно когато се видим.

Здравейте отново, къде и е предложено да се направи тази операция в България ли? Може би ,защото е много млада , не на всеки предлагат операция, ние видяхме ,че такава мозъчна операция правят в Израел, направихме запитване по ел.поща , но ни отрязаха много грубо, без обяснения,до колкото знам от клипчето ,което гледах, тази операция е с някакъв лазерен нож , ултразвук или нещо подобно беше
Цитирай

София

Знаете ли нещо за примането на витамин В9, В12, витамин Д и калций? Защото наскоро четох в един чуждестранен сайт, че са от голямо значение за болни от Паркинсон, а никой от лекарите при които сме ходили нищо не е казвал.
Цитирай

На остров

mimi_67 сега виждам поста съжалявам че не съм отговорила по рано.

Операцията и е предложена в най голямата шведска болница в Стокхолм. На последната консултация са присъствали невролог и неврохирург. Тя наистина е млада на 33г. но нямам представа дали операцията е във връзка със възрастта.
Цитирай

Бургас

Искам пак да попитам, четох за този ЛДН метод, защо никой лекар не го е споменавал до сега, към кой може да се обърна за разяснение, тук четох добри отзиви, но на своя отговорност ли го вземат болните,как си взаимодейства с другите назначени лекарства , моля ако някой е вземал да сподели
Цитирай

София

mimi_67 - имам впечатление от лечение на Паркинсон с LDN. Накратко - на едни помага, на други - не. Имам предвид забавяне в прогресирането на болестта. Но не вреди да се пробва.

Но не чакай някой лекар да е чувал за LDN.

Относно Израел - не отказват нищо, всичко лекуват, "елате, платете си и да ви дойде акъла в главата". Вярно че лекуват повече неща от нашите, но  не могат всичко.

inmakolada - да, знам. В12 подтиска глутаматната токсичност и е добре да се приема с Леводопа. В9 - това е фолиева к-на, прекусор на тетрахидробиоптерин - антиоксидант с действие в мозъка. Що се касае до вит. Д, калций и магнезий - тяхното спадане е последица от болестта, не причина. Но трябва да се приемат като добавки.
Цитирай

София

Да, доста четох и за това. Но майка ми ги спря преди години и сега й пречи дори, когато замирише леко на цигари. Четох и за кафето и за какво ли още не. Сега съм я подложила на лечебно гладуване  по системата на д-р Гайдурков.
майка ти била ли е пушачка през живота си , защото и на мен ми казаха, че пушачите не се разболявали от паркинсон.
Цитирай

Здравейте, моя дядо е с паркинсон, това с пушенето не е вярно, той беше пушач. Искам да ви кажа, че това как ще живее след диагнозата е от значение само от лекаря. Дядо го лекува доктор от Плевен и от криза го дигна на крака поне ходи до магазина и сам се обслужва, но тя е прогресивна болест не очаквайте чудеса.
Цитирай

София

майка ти била ли е пушачка през живота си , защото и на мен ми казаха, че пушачите не се разболявали от паркинсон.

Да, около 30 години активен пушач. Спря ги преди 7-8 години. Те и за кафето пишат, че помага, но...
Цитирай

София

Съпруга ми е с паркинсон от 7 години. Никога не е пушил . Сега един лекар, наш близък, постоянно го пита , защо не започва да пуши  и  до кога ще чака, та затова ми стана интересно при вас  как е . Явно това не е на 100% вярно. Нека и останалите тук да споделят ,  техните болни близки, пушили ли са ???
Цитирай

София

Майка ми никога не е пушила, но винаги е била страстна кафеджийка.
На моя приятелка баща й дългогодишен пушач, който даже претърпя операция от рак на гърлото накрая се разболя от Паркинсон.
Цитирай

София

Съжалявам, но това за пушенето е вярно!

Материалите (надлежно разпечатани) са ми в чантата.

Но струва ми се, че го тълкувате неправилно - дългогодишното пушене на млади години намалява риска да се разболеете от Паркинсон с 46 %, а не го изключва.

Пушенето след диагностициране е безполезно.

А рисковете за другите органи остават.
Цитирай

София

Аз до колкото зная, точно доагностициране на паркинсона не съществува. Ядрено-магнитния резонанс нищо, свързано с болестта, не показва. Има една треморограма, която нещо показва и  това е .Сигурна диагноза никой не може да постави.
« Последна редакция: ср, 27 фев 2013, 23:45 от luchi92 »
Цитирай

София

Лелеее, хора , изчетох цялата тема......!!!!  smile3518 smile3518 ..... изплаках си очите!!!! През какви мъки сте минали, и вие и близките ви!!!!  Какво ли ни чака и нас...., но още сме в супер положение в сравнение с това което описвате.!!!!
Цитирай

София

Диагностицирането на Паркинсон минава през няколко невролога, електромиография, проба с Мадопар и накрая Дат-скан (снимка с гамакамера след инжектиране с йод 123).

Абе по старому - сцинтиграфия.

Всичко заедно води до ~95 % прецизно диагностициране на Паркинсон или Паркинсонизъм.
Цитирай

Баща ми е  с Паркинсон. Отначало трудно откриха заболяването - беше някакъв синдром, после съмнения за инсулт и т.н., общо взето - загуби 2 години, докато разберат, че е Паркинсон. Моето наблюдение е, че при всеки тази болест е изразена по различен начин. На татко движенията са му като в забавен кадър, все по-трудно ходи и това му се отразява на психиката. Дори си мисля, че проблемът му с ходенето е повече психологичен, отколкото двигателен. Но ходи вече с бастун и така се чувства по-уверен. Ръцете не му треперят, както при доста хора с Паркинсон. Но лицето му наистина придова израза на маска. Слава Богу, с мисълта няма никакви проблеми. Е, разбира се, трябва да се има предвид , че вече е на 72 г., но все още преподава и няма проблем с лекциите. Постоянно нещо пише по специалността си и в професионален план няма никакъв проблем. Единствено, вече хората на неговата възраст стават по-капризни, егоистични и несъобразителни. Но това е по-скоро от възрастта, отколкото от заболяването. Аз също доста неща бяха чела и знам, че стволовите клетки са "панацеята" за тази болест, но в България тяхното присаждане вече е забранено поради политически и финансови интриги на нашите правителства. Лично бях говорила с лекар от екипа, който е присаждал стволови клетки. Вече им е забранено, за съжаление. Знам, че татко участва в някакви програми, трябва да го разпитам по-подробно и ще пиша по този въпрос. Но много се съмнявам, че го използват като опитно зайче. Но той е от хората, които винаги вярва и се доверява. Тъжно е, когато виждам, че вече толкова млади хора са болни от Паркинсон. Баща ми се разболя на 60 и трудно го прие, още повече, че е бивш военен и никога през живота си дори аспирин не беше пил. А сега пие по една шепа хапчета и се е превърнал в развалина. ТАка, че търпение на всички, които се сблъскват с това заболяване, защото то действително се отразява и на самочувствието на болния.
Цитирай

Аз пък искам да попитам имате ли проблем с намирането на Мадопар?
[/quot
здраавей.Разликата м-у Синемет и Мадопар е,че Мадопара е с по концентрирано съдържание на същотот лекарствено средство.
Цитирай

София

Kaiche - за съжаление и стволовите клетки не са панацея. Оказва се, ча новообразуваните наврони  започват да измират веднага по същия начин както старите.

Все пак опити в тази насока направи преди ~3 години д-р Иво Петров в "Токуда", но не знам да е публикувал резултати...

Сега за сега се предполага, че болестта е резултат на митохондриална недостатъчност и задръстване на клетките от субстанция нигра с отлагания от "окастрен" синуклеин. Това затруднява храненето на клетките и те загиват.

Известно забавяне на процеса се постига с приемането редовно на големи дози Ко Q10.

Все пак Господ ви е отпуснал 10-12 що годе нормални години, а това хич не е малко.
Цитирай

София

Здравейте!
Скоро попаднах на вашата тема и чак сега се изкуших да пиша, защото реших, че мога да съм от полза за някого.
Моят баща беше болен от Паркинсон. На него също много трудно му го диагностицираха, защото има много разновидности на болестта, няма тона апаратура, с която да се установи и лекарите залагат на това дали се повлиява от лекартвата. Той ходеше при едно от "светилата" в областта - д-р Кметска от болница "Св.Наум" в София. Жената ходи по всякакви конгреси и симпозиуми, но на него лично не мога да кажа, че е помогнала с нещо съществено. Майка ми е тази, която се ровеше за новини по въпроса и търсеше всякакви възможности, за да му подобри състоянието и да се запази за по-дълго нивото на напредване на блестта. Стигнаха и до Китай, където се лекуваше баща ми в местна болница цял месец. Посетили са много лечители в страната, всякакви диети, здравословни режими на хранене, йога, акупунктура, психотерапия и т.н. Накрая баща ми си отиде за една седмица от рак, който никой не е установил, въпреки всички изследвания и доктори, при които ходи за различни оплаквания. Всичко отдаваха на Паркинсона и го установиха едва когато нямаше какво да се направи.
Това, заради което се включих в темата, е да ви обърна внимание, че може да има и други заболявания, които само вие, като близки и пряко наблюдаващи вашите болни може да забележите. Паркинсонът е тежка болест, но може да забавите действието й, имате шанс да дочакате намирането на лек, защото медицината се развива с часове. Но ракът убива за миг.
Тук прилагам и малко инфо за алтернативните лечения. По-късно ще кача още материал, за който има интерес.
http://www.mmsbulgaria.com/
http://www.konkurent.bg/novini/18200/svetila-ot-izrael-lekuvat-vav-vraca
http://www.puls.bg/diagnostic/procedure/procedure_109.html
Цитирай

Здравейте!
Моята свекърва е със симптомите на Паркинсон повече от 10 год. , но при нея няма сковаване, а само силен тремор, иначе е неподвижна. Не може сама да се движи, даже и с помощни средства. В последните месеци доста добре се повлия от Мадопар 250 - розов, който го приемаше на малки дози, но редовно. За съжаление от известно време това лекарство не може да се намери по аптеките. Направихме запитване до Здравна каса, и от там ни увериха, че скоро ще бъде доставено и пуснато с протоколите. Има ли някой със същия проблем и какво знае повече.Благодаря.
Цитирай

София

Здравейте!
Моята свекърва е със симптомите на Паркинсон повече от 10 год. , но при нея няма сковаване, а само силен тремор, иначе е неподвижна. Не може сама да се движи, даже и с помощни средства. В последните месеци доста добре се повлия от Мадопар 250 - розов, който го приемаше на малки дози, но редовно. За съжаление от известно време това лекарство не може да се намери по аптеките. Направихме запитване до Здравна каса, и от там ни увериха, че скоро ще бъде доставено и пуснато с протоколите. Има ли някой със същия проблем и какво знае повече.Благодаря.

Здравей. Същият проблем имам е аз. Питах в поне 100 аптеки и отговора беше - няма Мадопар дори и на склад. Затова ние го заменихме с Менкарт - 100% еднакви, само цената е малко по-различна.
Цитирай

Отговорът на ЗК, както и на част от аптеките беше, че в края на м. февруари ще има зареждане.. е, вече е почти средата на м. март  Mad
Ние засега не сме сменили лекарството, тъй като получихме помощ от една прекрасна дама, но явно натам вървят нещата. Аз все пак тая надежда, че този месец ще се възобнови зареждането.
Цитирай

София

Здравейте, подарявам почти пълна опаковка Менкарт 200 mg/50 mg
Лекарството е купено преди по-малко от месец, за съжаление на моето бабче и го изписаха твърде късно.
Бих искала да помогна на някой, който има нужда....
Цитирай

София

Повдигам доста стара тема, но мисля, че е по-добре да се продължи, вместо да пускам нова.

Имаме съмнение за Паркинсон за моя татко и бих желала да го прегледа доктор от София.
Много моля да пепоръчате специалист и болница в столицата. Какви изследвания се правят за диагностициране? Навсякъде ли може да се направят? Трябва ли да остава в болница или не?

Твърде малко информация има в Интернет за тази болест.

Благодаря предварително
Цитирай

София

Проф. Даскалов от Исул или мисля, че е доц. Марко Клисурски, който вече работи в Сити клиник. Изключително добри специалисти, които гледат на пациента като на пациент и се стремят да изпишат възможно най-щадящото лечение, а не да ги засилват с конски дози леводопа още от началото. Най-добре е пациентът да остане в болница за няколко дни - провеждат се серия от изследвания - вкл. скенер.
Цитирай

Русе

И моя баща е с Паркинсон повече от 10 години.  Днес дори го изписаха от Свети Наум в София. Надявам се и този път да го стабилизират така успешно, както и преди 2 години. Там също има добри специалисти и мога да кажа само хубави думи за тях. Баща ми е от Русе, а там положението е отчайващо относно специалистите лекуващи Паркинсон, особено в напреднал стадий. Предоставям и линк за повече информация:http://www.svnaum.com/bg/clinics/clinica-po-nervni-bolesti-za-paroxizmalni-sastoiania.
Цитирай

Леля ми е с паркинсон повече от 10 години.Вече не може да се движи сама което я затруднява доста.според нея хапчетата спрели да и действат.
Цитирай

Русе

Здравейте, темата във форума е Имате ли близки ..., но аз се "изкуших" да се включа и да споделя за преживяванията и проблемите на болните от ПБ от първо лице. С тази диагноза съм  от 4 години. Ще се радвам ако мога с нещо да бъда полезна, въпреки че при всеки заболяването протича по различен начин. Аз в момента съм на лечение с Мадопар HBS - по 2 х 1 капс./ден и Мадопар 250 - по 3 табл. , разделени на 4 приема на ден. Два пъти съм била на лечение в МБАЛНБ Св. Наум Сф и съм благодарна на лекуващите ми лекари там.В края на м.август ми предстои и изследване с гама камера /Datscan/.Ако някои знае какво представлява  това изследване , да сподели - какво по-точно се диагностицира с него за болните от ПБ.   
Цитирай Публикувано от: компютър

Здравейте, темата във форума е Имате ли близки ..., но аз се "изкуших" да се включа и да споделя за преживяванията и проблемите на болните от ПБ от първо лице. С тази диагноза съм  от 4 години. Ще се радвам ако мога с нещо да бъда полезна, въпреки че при всеки заболяването протича по различен начин. Аз в момента съм на лечение с Мадопар HBS - по 2 х 1 капс./ден и Мадопар 250 - по 3 табл. , разделени на 4 приема на ден. Два пъти съм била на лечение в МБАЛНБ Св. Наум Сф и съм благодарна на лекуващите ми лекари там.В края на м.август ми предстои и изследване с гама камера /Datscan/.Ако някои знае какво представлява  това изследване , да сподели - какво по-точно се диагностицира с него за болните от ПБ.   

Здравейте,

Моля за помощ...Пишат, че Паркинсон често се предшества или съпътства от депресия, както и от ригидност във врата или краката. Мой приятел има и двете и би искал да се прегледа, но не знае къде...всъщност, какви тестове се правят? От месец трудно си върти главата и усеща някакво "пукане на хрущяли" при завъртане на главата, както и много тъпа болка точно зад черепа под ухото...казват, че е неврогенно, но той е и с депресия и вече се замисляме, въпреки че няма 40, дали това не са едни ранни симптоми на Паркинсон? Всичко се получи след много силен стрес преди месец и половина...

София

Според мен трябва да се консултира с отоневролог - това е специалист УНГ и невролог. Аз имам същите оплаквания и съм се насочила към доц. Дорина Петрова в Транспортна болница. Препоръча ми я моя близка. Там имали всякаква модерна апаратура за изследвания.
Иначе може да се консултира с д-р Марко Клисурски, който е много добър специалист по Паркинсон. Той работи в Сити клиник в момента.
http://cityclinic.bg/bg/sofia/doctors/doc-d-r-marko-klisurski

Здравейте, темата във форума е Имате ли близки ..., но аз се "изкуших" да се включа и да споделя за преживяванията и проблемите на болните от ПБ от първо лице. С тази диагноза съм  от 4 години. Ще се радвам ако мога с нещо да бъда полезна, въпреки че при всеки заболяването протича по различен начин. Аз в момента съм на лечение с Мадопар HBS - по 2 х 1 капс./ден и Мадопар 250 - по 3 табл. , разделени на 4 приема на ден. Два пъти съм била на лечение в МБАЛНБ Св. Наум Сф и съм благодарна на лекуващите ми лекари там.В края на м.август ми предстои и изследване с гама камера /Datscan/.Ако някои знае какво представлява  това изследване , да сподели - какво по-точно се диагностицира с него за болните от ПБ.                                                                                                 

И ние имаме близък човек с Паркинсон. Тои също приема Маdоpаr hbs и  Madopar 250 заедно с Mirapeksin, но от известно време не можем да открием по аптеките Madopar 250 таблетки. Може ли да ми кажете къде го намирате, защото заместителя не му действа и положението му се влошава.

София

Бихте ли споделили как мина изследването и какъв беше резултата, в смисъл потвърди ли се диагнозата от това изследване.
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.
1-176 от 176 отговора