Как са кърмили нашите майки и баби?

  • 4 378
  • 69
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 938
Баба ми ражда 3 деца - 1 момиче и две момчета. И трите деца ги е родила вкъщи. Момичето умира на 2 годинки от "кървава диария" - така се изрази баба ми.
Кърмила е всичките си деца доколкото те са искали.
Захранването е станало, "когато детето вече сяда с всички на масата и почне да посяга към храната".
Относно водата - "когато почнат сами да си искат и да държат чашата". Peace

# 61
  • Мнения: 9 903
свекърва ми е кърмила двамата си сина по 7-8 месеца, после почнали да хапят. Тръгнала на работа по-рано, към шестия месец, и понеже била учителка, бабата закарвала бебето с количката до училището в голямото междучасие да бъде накърмено. Ама не е кърмила в училището, а излизала зад баира Simple Smile
майка ми е кърмила 6 месеца, щото толкова давали. Също тръгнала тогава на работа, учителка.
когато малчо беше на 2 месеца, на автобусната спирка ме заговори много възрастен човек. Към 80годишен изглеждаше поне. Пита как е бебенцето, имам ли кърма. поощри ме да кърмя, да пия течности, да ям супички. Бил педиатър навремето. Каза, че няма нищо по-добро за бебето от кърмата. Да съм знаела, да съм го разпитала повече за едно време....

# 62
  • Мнения: 5 539
Наскоро баба ми ми разказваше колко трудно е отбила баща ми, когато навършил година и малко. Колко много плакал и я търсил той и какви проблеми имала тя с гърдите. На въпроса ми защо е трябвало изобщо да го отбива, тя се учуди: "Ами така трябваше, той беше навършил вече годинка!" Shocked Явно господстващото мнение тогава е било, че детето трябва да се кърми макс. 1 година /става въпрос за първите години на социализма/.
Но за сметка на това пък прабаба ми е кърмила баба ми и нейната сестра по над 2 години /20-те и 30-те години на 20 век/. Тя между другото е била интересен случай за времето си, не е можела да забеременее дълги години, лекувала се е от стерилитет при тогавашни АГ лекари и забременяла чак на 40.
Наскоро пък моя позната, на ок. 60 години, с 30 годишен син ми разказваше как го кърмила година и няколко месеца и после трябвало да се връща на работа, затова го дала на седмична ясла. А то горкото непрекъснато плачело и ровело по блузите на лелите в яслата, за да търси да суче Sad

# 63
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Аз и по-рано съм го писала това, но не мога да се сдържа Simple Smile
Прабаба ми има 5 деца, всичките без последното кърмени по 2г-2г и малко средно и с около 3 години разлика помежду си. Тоест, кърми едното, отбие го и хоп! забременее със следващото. Накрая селската учителка й казала как може да се пази от бременност и петото дете било и последното. Като последно - кърмено е над 3 години. Годините - между 1915 и 1930 средно. Баба ми разправя история за момче от селото, над 5 годишно, което молело майка си да му цръкне мляко на филия, че да не си спира играта Grinning Почти всички баби знаят такава история, явно е било често срещано.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 056
Това с филията и аз съм го чувала от свекърва ми - за някакво момче от махалата им дето като поиграело на топка с децата и идвало майка му да му цръкне малко на филията.
Разказва го като любопитен факт, без да се присмива, но все пак и аз кърмих дълго...

Баща ми е кърмен до годинка и нещо като сам се отбил - баба каза, че тя му предлагала, а той навеждал глава и се срамувал Crazy
Но е "дохранван" с краве мляко. Баба каза, че е имало една специална крава в тогавашното ТКЗС от която са доели специално за кърмачетата.
(имам спомен, че ми е казвала, че тази крава не е раждала(юница), но как тогава е имала мляко не знам, трябва да я попитам пак newsm78)
Баща ми е разнасян по нивите и оставян под някое дърво докато баба ми работи, дори веднъж толкова дълго стоял под дървото, че сянката се изместила и цялото му личице и ръчички се покрили с плюски от слънчево изгаряне Rolling Eyes
Абе, много трудно е било едно време! Да не говорим какво пране е падало с тези напикани и наакани пелени!
Аз съм кърмена 3 месеца, когато се разболявам от някаква ужасна пневмония при която едвам не умирам и мама каза, че от стрес изведнъж й е спряла кърмата. Била съм повивана (нещо, което ме шокира когато майка ми ми го разказа, защото аз не понасям някой да ме държи и да не мога да мърдам (става въпрос дълга прегръдка или като бях малка като се боричкахме двете със сестра ми с баща ни), но от друга страна не мога да заспя ако не съм отвсякъде завита като пашкул чак до брадичката...
Сестра ми е кърмена малко повечко, но и тя е рано захранена и разбира се кърмата намаляла...

Стана ми много интересно и ще попитам бабите ми за повече подробности!
Освен това се сетих, че много неща не знам за рода си назад във времето...

# 65
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Да не говорим какво пране е падало с тези напикани и наакани пелени!
....
Била съм повивана (нещо, което ме шокира когато майка ми ми го разказа, защото аз не понасям някой да ме държи и да не мога да мърдам (става въпрос дълга прегръдка или като бях малка като се боричкахме двете със сестра ми с баща ни), но от друга страна не мога да заспя ако не съм отвсякъде завита като пашкул чак до брадичката...
Голямо пране е падало, няма що - баба ми казва съвсем натурално, че напиканите пелени просто са ги мятали да изсъхнат, перяли са само нааканите Mr. Green
А за повиването наистина е било ужас - до 6м са ги държали увити като пашкули и баба ми казва, че много хубаво си спяли децата така. То който и да го вържеш, без да може да мръдне, и при това да е завит така, че да се поти непрестанно, ще дреме по цял ден...

Наскоро пък моя позната, на ок. 60 години, с 30 годишен син ми разказваше как го кърмила година и няколко месеца и после трябвало да се връща на работа, затова го дала на седмична ясла. А то горкото непрекъснато плачело и ровело по блузите на лелите в яслата, за да търси да суче Sad
По този повод се сетих нещо, което са ми разказвали за моя престой в яслите Mr. Green Имаше една от лелите там, много цапната в устата бабка беше - та на нея й било толкова чудно, че не съм кърмена, че ми предложила гърда в яслите (била съм на около година и нещо, на седмични ясли), за да види какво ще направя. Направила съм каквото се очаква - ухапала съм я Mr. Green

# 66
  • Мнения: 1 938
Това с филията и аз съм го чувала от свекърва ми - за някакво момче от махалата им дето като поиграело на топка с децата и идвало майка му да му цръкне малко на филията.

Студентката, която е на държавна практика при нас, ми е и комшийка. Наблюдавала съм я как кърми 5-годишния си тогава син.  Simple Smile Той играеше футбол с момчета от махалата, тя седи на близка пейка, облечена с широка тениска. Като се умори синът и, седне до нея, мушне си главата под тениската и цока. После - беж при другите, да не изтърве мача. Laughing
Винаги ги давам за пример! Mr. Green

# 67
  • Мнения: 306
и двете ми баби са кърмили доста дълго време. по бащина линия баба е кърмила и двамата си сина по близо две години. много ми е смешно като разправя как са бягали по улицата като я видят и викали "мамо, дай цици"  Mr. Green . а вчера даже такава история чух от нея- някава роднина кърмила сина си до 7 години  Shocked . нацърквала му кърма на един комат хляб и той ръфал с голям кеф.  Shocked  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green ...
и майка ми е кърмила доста дълго време. мен и брат ми.
а в детството ми около мен е имало доста кърмещи майчета, за разлика от сега, за което се оплаквах в друга тема.

# 68
  • Къде ли не
  • Мнения: 684
За бабите ми знам , но без много подробности , че са кърмили децата си. Ще ги разпитам и ще пиша , но да ви разкажа нещо , което е разказвала баба и вуйчо ми. Имал той един съученик  , който като били в първо отделение на междучасието притичвал до къщи си да си цокне. Бил е на  7 години тогава и другите деца му викали " айде телето подгони кравата". Обаче сега като ги питам казват , че не им се е струвало извратено или много странно , защото имало и други такива случаи. Peace
Забравих да пиша , че това е било през 1954 година на село.

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 21:44 от enimna

# 69
  • Мнения: 30
И аз да кажа какво ми разказва баба ми. Тя е кърмила и трите си деца до година и нещо. Не помни точно, но общо взето докато сами се откажат. "Едно време на село беше така", казва.
Захранвали са ги цитирам: "когато станат достатъчно големи да седят сами на масата им топвахме хлебец в манджата и им давахме". А е отгледала 3 здрави и прави деца.

Общи условия

Активация на акаунт