Относно храненето на едномесечно бебе!

  • 4 625
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 372
Успокой се! Може да е прехранено, претоплено и куп други неща включително и колики. Гушкай я, направи и леко масажче на коремчето. Дръж си ръката върху коремчето за да се затопли или опитай да я сложиш в поза с коремчето надолу, но не я оставяй без наблюдение.

# 16
  • Мнения: 1 168
Авторката каза, че детето суче по 5-6 минути на час и половина, а не, че суче час и половина. Най- вероятно колики, следващо в моя списък е глад. От скоро ли плаче? Ако отдавна е така, можеш да провериш по наддаването на кг. дали е гладна. Аз ходех в кварталния магазин като не можех да намеря педиатъра Joy

# 17
  • Мнения: 202
Сигурно са колики.Дай и капчици,затопляй и коремчето с топла кърпа,прави и масажче на коремчето в посока на часовниковата стрелка,гушкай я в теб.Пробвай да я сложиш да легне по коремчевърху теб.Топлината ти ще я затопли и ще я успокои.

# 18
  • Мнения: 7 914
синът ми беше така.. до около 9 месеца Crazy
 псоле се поукроти... и започна да суче на 3 часа Joy
но за сметка на това сме няма проблеми с отделянето в отделна стая и сам се отби Peace

# 19
  • Мнения: 494
На нас ни се случи нещо подобно. Бебо плачеше много и се оказа, че просто нямам достатъчно кърма и той е гладен. От както почнах да го дохранвам с АМ всичко е наред. Ако си сигурна, че не е гладен може да са колики.

# 20
  • Мнения: 297
Да не е глад или колики Sad
аз също си мисля за тези неща

# 21
  • Мнения: 164
Или е глад или колики Peace.


Бебенцето ми е на един месец, имаме подобен проблем, няма как да е гладен понеже сме на АМ.
При нас са колики, плаче късно след обяд или вечер. Но първите две седмици само го кърмех плачеше на всеки половин час.

# 22
  • Мнения: 6 274
Възможно е да са колики. Възможно е детето просто да е гладно. Или пък прехранено. Час и половина да суче не е нормално.
Нана, не си разбрала, мила....
Бебето не суче час и половина, а през толкова време по 5-6 минути...
Нормално е да е гладно....
За 5 минути едва ли се наяжда...
Към авторката - не му давай вода - то, като е гладно няма нужда от вода, а от кърма...
  Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 44 088
Ами наистина или са колики или е гладна от недостиг на кърма.

Виж и в кърмаческия подфорум има доста теми.

Пробвай да я гушкаш повече,да я носиш,сложи я голичка да легне на твоя корем на голо,затопли и стомахчето.При някои пмага не само затопляне със сешуар,а и звука му.Както и на пералнята или прахосмукачката например/наподобяват звуците,които е чувала когато е била в стомаха ти/.
Но преди това се убеди,че имаш достатъчно кърма и не е гладна всъщност.

мда...но щом суче по 5-6 мин, напълно е възможно да хапва по много мъничко и бързо да огладнява отново.....не му давай вода  - давай да суче....
гушкай повече....

А за глада лесно можеш да провериш - като се насуче даваш изцедена кърма или АМ....ако продължи да яде и после по-дълго е спокойно, явно ще е от глад.....тогава вече може да се пробваш да направиш нещо за лактацията....
иначе - добре ли ака-пишка...това също са показатели дали е гладно или не....



# 24
  • Мнения: 3 718
Кристал, много обяснения може да има за поведението на бебенцето ти. Колики, скок в растежа или пък да не изсуква достатъчно кърма на хранене и съответно да огладнява по рано. Кажи ми малко повече за вас. Колко килограма се роди бебето ти и колко го изписаха? Имаш ли вече впечатления как наддава? Кога възвърна рожденото си тегло? В кои часове на деня се държи така или е постоянно? Забелязала ли си да е по нервно в определен час?
По колко вода пие бебето? А по колко мокри и по колко наакани пелени сменяш за денонощие?
Последното е най верния показател дали бебето получава достатъчно мляко. Ако сменяш по 6-8 мокри пелени (това в случай, че не даваш вода) значи бебето ти поема достатъчно кърма, защото тази течност трябва да е влязла преди да излезе  Simple Smile
Други признаци, на това, че бебето яде достатъчно са да има поне 8, най добре между 10-12 кърмения в денонощие. Да е активно, не отпуснато докато е будно. Да наддава плавно на тегло.
Възможно е да няма сили да изсуче повече кърма и да заспива на гърдата без да се е наяла достатъчно. Можеш да опиташ когато заспи да я посъбудиш (пощипваш ушенцето, бузката, леко погъделичкваш или и говориш), за да продължи да суче. Можеш да я оригнеш, преобуеш и да предложиш другата гърда.
А като плаче, свива ли краченца? Успокоява ли се ако и затоплиш коремчето? Обикновено при колики помага да я гушкаш много с опряно до теб коремче. Дори и да я оставяш така да спи, върху теб или таткото. Има и една поза "Тигър върху клон", но тя е по удобна на татковците. Бебето лежи по корем върху ръката (между лакътя и дланта), все едно я е яхнало, дланта придържа дупето, а главичката е от страната на лакътя. Ако намеря снимки ще ти пусна по късно, че обяснението стана сложно. Идеята е, че много гушкане помага.
Предлагам ти да намалиш или спреш водата, която даваш, защото тя може само да и пълни коремчето без реално да я засища.
Още нещо, защото прочетох съвети в тази посока по горе, количеството кърма, което изцеждаш не е показател дали имаш достатъчно кърма. Показателите ти ги писах по горе. Много майки кърмят успешно, а не успяват и две капки да изцедят. А и непривикналата към цедене гърда не пуска от раз и понякога това неправилно се тълкува като малко кърма.
Да даваш АМ или изцедена кърма с шише също е нож с две остриета. Бебето може и да откаже бутилката, но истината е, че сученето от гърда изисква много по големи усилия от пиенето от шише. От шишето, течността се излива и дори и бебето да я изпие лакомо, това не е показател, че не му стига кърмата. А и има опасност да предпочете шишето ако системно бива давано вместо гърда, особено ако бебето е изморено и не му се суче.
И още нещо важно, опитай се да се успокоиш. Твоето спокойствие ще помогне на рефлекса на потичане на кърмата, а и ще се отрази добре на бебето ти. Очаквам да пишеш скоро как се развиват нещата при вас  Peace

# 25
  • София
  • Мнения: 44 088
Шаманката-  за шишето - имах предвид еднократно - ако детето го изяде и после вместо след част, се съиди след 3 например...то това за мен би определило доста ясно, че проблема е в недостатъчно количество храна.....

Иначе с другите неща съм съгласна....

# 26
  • sofia
  • Мнения: 562
Шаманката-  за шишето - имах предвид еднократно - ако детето го изяде и после вместо след част, се съиди след 3 например...то това за мен би определило доста ясно, че проблема е в недостатъчно количество храна.....

За съжаление това изобщо не е вярно! От една страна може да е заспало от изтощение и за това да спи 3 часа. От шише не пречи и да преяде, заради което пак не би се събудило.
Аз съм напълно съгласна с Шаманката. На първо място Кристал да даде малко повече информация за бебето. Като към нейните въпроси бих добавила още два-дали бебето винаги се е държало така? и дали все още има жълтеница?

Общи условия

Активация на акаунт