Примерна схема на захранване (13)

  • 34 555
  • 472
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 641

14 месеца.

От известно време имам чуденка относно хранене на 1 годишно детенце и пътуване. За да не разводнявам тази тема пуснах питането си в отделна ето тук

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=377102.new


Моля ви момичета споделете вие как се справяте. Ценя мнението ви.
[/color]

# 61
  • Мнения: 1 100
Мислех си за хранителната стойност на ядките. Дали да не меля и давам в закуската с овесени ядки?
Щом е на 14 месеца, спокойно можеш да даваш овесени ядки. Няма нужда да ги мелиш, можеш да вземеш едни такива като снежинки - нито брашно, нито ядки, не знам как се казва на български, защото докато бях в БГ не се интересувах от зърнени храни. Но и ядки да са, при варенето се кашват и няма нужда от мелене или пасиране. Освен това - просо, царевичен грис, елда, ечемичени, ръжени ядки и прочие. Може да вземеш безмлечната каша "7 зърна" на Милупа и да добавяш от нея към киселото мляко, към плодово пюре и т.н.

Ето информация за орехите от Косе Босе:
"- след 1 год. в общия случай (смлени)
- след 2-3 год. при алергична обремененост
- след 4-6 год. цели ядки

Срещат се и препоръки след 2 год. в общия случай. Зависи от източника на информация. В американските и някои други схеми често се дава препоръката за орехи след 2 год., но те по правило използват по-спекулативно понятието 'алергия'. В списъците с храни топ-алергени фъстъците заедно с другите ядки са начело. Но основна част от тези забранени храни (пшеница, белтък, риба, цитруси и краве мляко) са напълно допустими след 1 год., съответно ядките също. Изключение са фъстъците.

Освен това, орехите и другите ядки често са в списъците със забранени храни до 18 м., 24 м. или 36 м. поради високия риск от задавяне. При деца под 4-5 год. ядките трябва да са фино смлени и смесени до хомогенност с друга храна, по-течна и по-лесна за преглъщане.

Проблемът при алергични деца е, че в около 1/3 от случаите те са алергични и към орехи, и към фъстъци (въпреки че ядките са от различно семейство растения и всъщност не става въпрос за типичната кръстосана алергия) – орехите често се изключват превантивно до 3 год. поради тази причина. При неалергични деца обаче възрастта за въвеждане на орехи може да бъде от 1 год. нататък, по преценка.

Общото при всички видове ядки е, че алергията рядко се израства с възрастта, за разлика от доста други храни".



За храненето на дете по време на пътуване и аз се чудя.

# 62
  • Мнения: 2 641
Мислех си за хранителната стойност на ядките. Дали да не меля и давам в закуската с овесени ядки?
Щом е на 14 месеца, спокойно можеш да даваш овесени ядки. Няма нужда да ги мелиш, можеш да вземеш едни такива като снежинки - нито брашно, нито ядки, не знам как се казва на български, защото докато бях в БГ не се интересувах от зърнени храни. Но и ядки да са, при варенето се кашват и няма нужда от мелене или пасиране. Освен това - просо, царевичен грис, елда, ечемичени, ръжени ядки и прочие. Може да вземеш безмлечната каша "7 зърна" на Милупа и да добавяш от нея към киселото мляко, към плодово пюре и т.н.


За храненето на дете по време на пътуване и аз се чудя.


Благодаря ти че се включи Simple Smile

7 зърна на Милупа е единствената каша която имам в момента понеже давам отдавна ядки за закуска. Щя вземам с мен и ще я мешам в колата. Но другите ядки нали трябва да се сварят? Точно от тези финните овесени адки давам за закуска като ги варя около 5 мин. Ама в колата не съм измислила още начин за варене Simple Smile а пък в хотела или ресторанта едва ли някой ще се навие да ми ги прави ...

# 63
  • Мнения: 1 100
За ядките говорех по принцип. Не разбрах, че става въпрос за предлагането им по време пътуване. Тогава кашите са много удобни. "7 зърна" има и млечен вариант, но под друго име. Хип имат каша с елда. Купувала съм и каша с овесени ядки и банан. Нестле имат овесена каша със сини сливи, но ще подейства съвсем разхлабващо и по-добре да я избягвате. Wink Изобщо кашите ще ви свършат добра работа, щом няма да има възможност за варене. Пак за пътуването - не става ли да се запасите с готови пюрета?

# 64
  • Мнения: 2 132
Косе Босе или някоя от момичетата, ако знае - Прасковата по-киселинна ли е от другите плодове? Забелязвам, че Ива като яде пюре с праскова и се зачервява после отдолу кожата, която е в контакт с акито.

# 65
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Май е по-киселинна.

# 66
  • Мнения: 247
Да се разпиша и аз в новата тема. Mr. Green Някой беше питал за пюрета с риба. Все още не съм я въвела, но педиатърката ни и много познати майки препоръчват рибените пюрета на "Семпер".  Peace А и те имат най-голям избор относно различните видове риба.

# 67
  • Мнения: 2 641
За ядките говорех по принцип. Не разбрах, че става въпрос за предлагането им по време пътуване. Тогава кашите са много удобни. "7 зърна" има и млечен вариант, но под друго име. Хип имат каша с елда. Купувала съм и каша с овесени ядки и банан. Нестле имат овесена каша със сини сливи, но ще подейства съвсем разхлабващо и по-добре да я избягвате. Wink Изобщо кашите ще ви свършат добра работа, щом няма да има възможност за варене. Пак за пътуването - не става ли да се запасите с готови пюрета?

Благодаря ти за идеите Ванилка Simple Smile

До сега сме все на пюрета, ама нещо напоследък отказва да ги яде...разбирам го и аз да ям 8 месеца пюрета ще ми писне.

# 68
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Аз също ще въвеждам рибата със Семперски пюрет, както и на Гербер едно със сьомга си харесах.

# 69
  • Мнения: 82

имам още един въпрос-има ли някакво максимално количество твърда храна,което не трябва да се надхвърля?Питам защото малката обожава кашата с плодово пюре(аз ги смесвам) на следобедното хранене и плаче като свърши-предлагам и 190мл, тя е почти на 7м.Вчера за първи път и дадох колкото поиска и изяде около 260  Shocked и се притеснявам да не е много.М/у другото след това хранене за първи път заспа в 7(обикновено 9-10) и си пропусна последното кърмене(което си навакса в 1.30 през нощта)

ще побутна малко напред въпроса си,ако някой знае да ми отговори   bouquet

# 70
  • Мнения: 219
Благодаря на всички, които ми отговориха относно рибните пюрета!  Hug

# 71
  • Мнения: 69
Стела, за мен това количество е направо огромно. Не си спомням къде, но в някоя от предните теми сякаш, четох за грамажи към 180-200мл. По-добре продължи с кърмене, ако е гладно детенцето. Не съм много компетентна, но чисто логически предполагам, че от толкова храна може да му се разшири стомахчето.
Ти преяждала ли си? Аз съм. Освен да лежиш и да спиш, за друго сили нямаш.
Моят син е на 8м и повече от 180мл. твърда храна не съм давала.  Peace

# 72
  • Мнения: 149
Ето и нашия хранителен режим вместо запис:

6.00   - 150-160 АМ
9.00   - 150 -160 АМ
12.30 - 90-100 гр. зеленчуково пюре( през ден с 1/4 жълтък) + 60 мл АМ
16.30 150 гр каша
20.30-21.00 -180 АМ

След няколоко дни ще въвеждам месото и мисля постепенно да заместя обедното хранене( знам че не е препоръчително да се замества хранене до 1 година, но ще записвам Калоян на детска кухня)
Въпроса ми е кога давате плодови пюрета.Аз давах плодово пюре 30 - 40 гр на следобедното хранене преди да въведа кашите.Сега понеже давам оризова каша на Хип ,която той не харесва и я смесвам също с плодово пюре за да я яде и да не я изхвърлям.Но тя свършва и съм взела плодови каши-та се чудя кога да давам плодово пюре.

# 73
  • Мнения: 770
Аз като почнах да чета тук Крисито беше още на 3месеца и аз влязох в Последни публикации в профила на Косе Босе и си копирах всичко, което беше писала, но и си го сортирах - плодове, зеленчуци, месо, глутен и т.н.
И да питам като млечно хранене ли да смятам слеобедната кашичка с АМ или като твърдо?
А за водата много ли е фатално, че не мога да я накарам да пиине повече от 10мл, хапва около 200гр-пюре и каша и 650-750мл АМ?

# 74
  • Мнения: 185
Косе Босе, благодаря, ще купя тогава зърна, тя вече ще е на 8 м почти.

polina7979, аз смятам да давам плодовото пюре смесено с каша 50:50. Мисля, че е по-добре да се добавя плодово пюре към чисти зърнени каши, отколкото тези плодовите, но ти с решаваш. Другият вариант е да го даваш между храненията, например към 10 или към 17 ч., то не е много калорично и не се брои за самостоятелно хранене, а по-скоро за междинно.

Пак имам въпросче  Blush
Ако искам да правя пюрета с ориз или други зърна (просо, елда, овес) какво количество е добре да сложа? Например на 130-140 мл пюре каква част да е? И трябва ли да сваря зърната отделно като каша и да ги добавя към пасираните зеленчуци или може да ги варя заедно със зеленчуците? Трябва ли отново да се киснат зърната предварително?  А ако ползвам брашна за пюретата как се процедира?
Мерси на всички, които могат да ми отговорят.

Общи условия

Активация на акаунт