БЯХ ПРИНУДЕНА ДА НАПУСНА РАБОТА !!!!!!!

  • 5 170
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 31
Здравейте, никога не съм вярвала че ще ми се случи, да не знам как да реагирам при това положение, разплаках се след като си подадох молбата стана ми мъчно за колегите!
 Малко преди да забременея постъпих в БТК , гр.Плевен направиха първия национален телефонен център, подадох док издържах изпит минах обучение започнах работа, всичко бе ОК, забременях родих отгледах си детето до 2 г пак всичко ОК , върнах се на работа, детето започна да боледува, аз в болнични  и така нормално до тук. До преди 2 дена имаше съобразен график с майките които имаме деца около 3 г. възраст и вчера вече връчиха графиците за март. 10 часови СМЕНИ, които от много рано сутрин 6.00ч.( детските ясли не работят), или от 18 до 24 и т.н.
Отидох при прекият си началник, тя ми каза, че ако направят изключение за мен или за някоя майка, трябвало да го направят за всички, и ако не ми изнася молбата и ЧАО
 Та така мили майки, в провинцията имаш ли дете ако искаш да работиш трябва да не го виждаш да имаш пари за дететегледачка на която заплата и  е колкото тази която вземаш. Та има ли смисъл? за съжаление не съм юрист или лекар, а технически грамотна т.е. и разбирам само от компютри и знам 3 езика но няма къде да работя защото съм МАЙКА!!

БЛАГОДАРЯ, ЧЕ МЕ ИЗСЛУШАХТЕ!

# 1
  • София
  • Мнения: 18 679
Добре де, не става ли в дните, когато си от рано, мъж ти да води детето на ясла? Моят мъж също работи ненормирано и понякога по цели дни и нощи го няма, питай ме как се оправям с дете и бебе Confused Ама чак пък да напуснеш Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 5 710
защо в провинцията, в софийското бтк по-различно ли е?

# 3
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Това, мила, не е проблем само на провинциалните майки. Навсякъде където при близо до майката няма баба го има този проблем.
Аз си смених професията от уеб дизайнер на маникюрист и то в един салон до детската градина. Точно защото не можех да си позволя "лукса"да се върна на предишната си работа. Да не говорим че съм учила за програмист, което пък с две деца и без баба до мен никога не съм си и помисляла да работя. Сега си определям работното време според това дали малкия е на градина или не и понеже не съм на заплата никой не ми създава проблем ако не мога да отида.

# 4
  • на майната си
  • Мнения: 425
Не опира до провинция. Смените са си регламентирани и не може да се правят вечно изключения.
Цял живот работя, до 3-та годинка на малката и съботи/недели.
Накрая се изморих да правя схеми и напуснах, отказах няколко предложения които не ме устройваха като време и си намерих подходяща работа. Просто търси. Ако има какво да предложиш това че си майка, не е минус Simple Smile. УСПЕХ

# 5
  • Мнения: 5 710

евала! това е човек, който знае какви са му приоритетите.
моето мнение е доста крайно, аз мисля, че след 2 години майчинство, , последвани от редовни  болнични и т.н  е нормално работодателя да удари по масата.

# 6
  • Мнения: 2 757
Ами то не може хем да работим това, което искаме, хем дете да гледаме. Обикновено се избира приоритетното, а с другото се правят компромиси. parsy  хубаво ти каза, че ако наистина имаш желание да работиш все ще измислиш нещо. Но ако си се вкопчила точно в тази работа в БТК явно няма как да стане. То затова мъжете издържат семейството, а жената гледа децата и ако работи няма да е за пари, а за удоволствие. Кой ни е виновен че зорлям сме се емаципирали. Аз искам да работя, ама съм наясно, че с 3 малки деца никой няма да ме вземе. И да излъжа някой скоро ще ме изхвърли, щото няма как да не отсъствам повече от половината работно време. Затова реших, че няма да си търся работа, а ще си задоволявам нуждите от правене на нещо като помагам на мъжа ми. Не че кой знае колко мога да съм му от ползва, ама все е нещо осмислящо живота ми в редките периоди, когато и трите деца са на градина  Sunglasses

# 7
  • София
  • Мнения: 6 360
моето мнение е доста крайно, аз мисля, че след 2 години майчинство, , последвани от редовни  болнични и т.н  е нормално работодателя да удари по масата.

мнението на закона, слава богу, е друго. работникът има право на 40 дни годишно болнични (без комисия).

апропо, в Кодекса на труда е предвидена защита на кърмачките. можело е да кажеш, че кърмиш детето си още, примерно...
изобщо, не се напуска така безропотно работа. има трудово-правни консултации, най-малкото...

Последна редакция: сб, 28 фев 2009, 00:42 от jam

# 8
  • Мнения: 5 710
40 дни годишно са по 3 дни работни дни месечно. без комисия.
приятелката ми ги редува така : за мен, за детето, за мен, за детето.
плс. от 4тия месец на бременността си беше в болничен, тоест, близо 4г не беше в час, защото след 3те години майчинство си взе и някакъв полагаем се отпуск ... . Сега дните, в които е в полагаем отпуск, полагаем се болничен за нея, полагаем се болничен за детето и т.н са повече от тези, които е работила. Платени, разбира се.
И съвсем не е изключение, напротив, това поведение е доста разпространено ... 
http://www.economist.com/daily/chartgallery/displayStory.cfm?sto … rce=features_box4

Не ме разбирай погрешно -хубаво нещо са социалните придобивки, особено, като има данъкоплатци да плащат за тях и да ги толерират. Авторката да се погрижи за законните си права, а  за законните задължения няма да отваряме дума  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 6 360
10cent's,

твърдението на The Economist беше коментирано широко в нашата преса и опровергано официално от НОИ. лично управителят на НОИ беше писал опровержение до вестника и го бяха публикували.

40-те дни болнични без комисия са тотал - за мен, за детето, за бабата, за стринката, за всички, които имам право да гледам болни. не за всеки поотделно.
моето дете ходи на детска ясла, а аз се върнах на работа от 1 месец и половина. за това време вече навъртях 15 дни болнични - повярвай ми, не по мое желание. когато нямах дете, да съм ползвала общо 10-тина дни болнични за целия си трудов стаж от над 12 години. просто е така с малките деца, които ходят в обществени заведения - боледуват много и често. никоя майка не отсъства от работа поради желание да си отдъхне у дома.

# 10
  • Мнения: 393
Не може ли нещо по тази програма за насърчаване на майчинството да опиташ?Аз също съм от малък град,но намерих жена да гледа малката за 2лв. на час,когато не мога.Безработне е,не е много възрастна и сега мисля да я назнача по тази програма...
 При вас да е примерно само за тези "неудобни"часове-все ще се намери добра баба Thinking

# 11
  • Мнения: 2 471
Навсякъде да си майка с малко дете е неудобство за ръководителя. В случая, ако направят компромис за теб, трябва за всички. Аз имам друг проблем, градината на малката работи до 18.00ч. Така, че си търся или работа на 4-часа или такава, до към 17.00ч. Няма кой да я взима от градина, съпругът ми работи регламентирано до 19.00ч

# 12
  • Мнения: 1 064
mama_desy:),
и на мен ми се струва, че си поизбързала. Как ще подадеш молбата си на първия миг - работодателят днес решава едно, утре - друго, може да го склоните да върне стария график на работа, може да намерите някакво решение .... Разбирам, че не само ти си майка с малко дете - ще се съберете, ще решите нещо ...

Казвам го, защото и на мен ми промениха работното време от 9.00 на 6.30 сутринта и това тотално ми обърка воденето на ученичката. 3-4 месеца я мъкнах с мен по нощите, обаче ето на - неочаквано пак променят раб. време, вече на 3-ти вариант. Всичко се променя ...

# 13
  • В сърцето на любимите мъже!
  • Мнения: 1 040
Мама Деси,

Изгуби се нещо... Аз лично не вярвам, че си напуснала, а само сондираш мненията. Дано да е така!

Всеки проблем има две страни - в случая ти и работодателя ти. Може да ти се струва, че е несправедливо това спрямо теб, но ти за работодателя си си просто един работник, пък макар и с по-дъгичък стаж. В периоди на криза, както сега, всеки се оправя както може - някои съкращават разходи, други персонал, трети разместват работното време и БТК също се опитва да оптимизира работата си. За тях е по-важно да не работите на загуба, отколкото това дали ти ще ти там или не. Така че стисни зъби и измисли схема за себе си. Междувременно почни да си търсиш друга работа, но имай предвид, че сега няма да имаш много избор.

Само като пример: Аз работя в една фирма от 8 години. Мен също ме изчакаха по майчинство, а сега гледам рядко да излизам в болничен - макс 2-3 пъти годишно по 2-3 дни. Работя в търговски отдел и съм една от най-добрите, т.е. нося добра печалба на фирмата, НО ЗНАМ.... че ако се наложи, ако няма достатъчно работа и т.н. първо ще ми намалят заплатата, а после може и да ме понижат, а и да ме съкратят... Това е бизнес и място за сръдни няма и никой на никого не е длъжен. Затова не се сърди, а се мобилизирай и се оправяй!

# 14
  • Мнения: 5 710
Jam, има и нещо друго т.е конкретният случай , к не е свързан с болничните ( никой не ѝ ги е отказал)  - получили са новия  график и той вече не е съобразен с това, че там има майки с малки деца.
Замисли се, че до момента е бил съобразен ( тя го казва!), т.е някой друг, който сигурно е и  родител с дете на 12 примерно е взимал тези часове без някой да го пита може ли, не може ли и как се чувства детето му от това, че не го вижда, или кой стои при него. 
Не става дума за конспирация 'срещу майките", а за това, че вече и тя ще взима смени от 6 или до 24ч. Куп други професии ' на смени" така живеят, смените са част от работата им. На една мед. сестра с малко дете кой й гледа детето докато дава нощни смени или е в отделението в 19ч. примерно?

ПС: Радвам се, че е опровергано.

Общи условия

Активация на акаунт