Майчинството - счетоводно - 17

  • 55 386
  • 1 024
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Ей,супер новина,честито мила Елфита,да ти е жива и здрава малката принцеса,много късмет в живота,на мама бързо възстановяване.  bouquet
Здравейте!
Четох в първия постинг,но не открих конкретно това,което ме интересува.
Ето какво ми е положението:на 19.01.2009 прекъснах майчинството си,защото исках да се върна на работа.Пуснах малкия на ясла.Веднага си пуснах да ползвам платената отпуска,която ми се беше натрупала.Тя ми изтича на 10.03.2009.Тогава и ще е първия ми работен ден.Но съм в голяма чуденка за нещо....
От скоро с таткото решихме,че искаме второ дете и започнахме бебеправене.Дори,може и да е станало вече,незнам...Въпроса ми е следния:сега на 10-ти си почвам работа нормално,но при нас,практиката е такава,че бременните излизат в болнични от момента,в който разберат,защото въздуха на работното ми място не е препоръчителен през този период.Така направих и първия път-още след положителния тест,излязох в болнични и до края на бременността не се върнах.Да речем,ако работя само един месец и разбера,че съм бременна,ще изляза в болнични.Но как ще ми ги изплащат,на 90% от брутото ли?Говоря,че вече ще съм взела 2 пълни заплати-едната от пълен месец отпуска и другата от работен месец.Или се гледат месеците много назад?
А майчинството как ще ми се плаща?Аз нямам никакви ''дупки'' в стажа.Не съм прекъсвала да работя от около 4,6г.Като изключим майчинството,разбира се.И след като вече 2г 5м не съм работила,а съм била в болнични,после в майчинство,това до колко ще повлияе на следващото ми прекъсване за гледане на дете?

Дано съм го обяснила ясно,че ми е каша в главата...извинете за многото въпроси.А ако не ми се разбира,питайте,дано съм успяла да обясня положението на разбираем език.

Благодаря!           Hug           Hug         
Болничните за общо заболяване се изчисляват на база 6 месеца назад предхождащи месеца в който си излязла в болнични,тоест ако имаш 2 месеца на заплата+4 месеца с база 240 или 220 лв(в зависимост от годината) а болничните за бременност и раждане-12 месеца назад,преди месеца в който излизаш 45 дневния болничен.Всеки сам си решава дали ще ползва болничен,но аз лично мисля че няма по важно от здравето на бебчо и щом лекарите преценят,че не си в състояние да работиш-няма какво да смяташ и изчисляваш.Успех   bouquet

# 76
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Аз в момента работя само на един договор. През миналата година (до август 2008) съм работила на два договора. Трябва да изляза в 45дневния болничен на 27.03.2009, т.е в 12 месечната база трябва да влезе и периода когато съм работила на два договора. Не ми е ясно какво трябва да подам към сегашният си работодател за да се вземе в предвид, при изчисляването, и заплатат ми по допълнителният ТД от миналата година.
Нищо!
Обезщетенията се изчисляват и изплащат от НОИ по представените им документи!

Изчислението, което съм дала по-горе при теб ще е аналогично. Но цялата сума ще ти се превежда от сегашния работодател.

Моля за потвърждение и от другите колежки!

Нищо и според мен. Ако предишният работодател си е подавал коректно всички данни за осигуровките, в НОИ фигурират данните за доходите Ви от него.
Само една корекция - сумата се превежда директно от НОИ на майката, без да минава през работодателя.

# 77
  • Мнения: 2 374
Здравейте!Искам да попитам какви са телефоните на НОИ за да направя справка за един болничен.Дали е същият от първа страница?Мерси много! Hug

# 78
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Да, същият е.

# 79
  • Мнения: 237
Здравейте,искам да ви попитам какво е по добре да направя в моя случай,майчинството за дете до 2 год. ми изтече декември 2008,използвах и платената отпуска,и сега мога да си пусна неплатена или да прекратя трудовия си договор,тъй като няма да продължавам да работя във същата фирма.
Въпросът ми е ако си пусна неплатена отпуска ще продължа ли да бъда осигурявана от фирмата ,или не.Тоест да пускам ли неплатена или да напускам. newsm78

# 80
  • София-Младост
  • Мнения: 23 345
Здравейте,искам да ви попитам какво е по добре да направя в моя случай,майчинството за дете до 2 год. ми изтече декември 2008,използвах и платената отпуска,и сега мога да си пусна неплатена или да прекратя трудовия си договор,тъй като няма да продължавам да работя във същата фирма.
Въпросът ми е ако си пусна неплатена отпуска ще продължа ли да бъда осигурявана от фирмата ,или не.Тоест да пускам ли неплатена или да напускам. newsm78
Ако ползваш неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8г се плаща само здравна осигуровка за сметка на работодателя. Като тези 6 месеца се признават за трудов и осигурителен стаж без вноски.

# 81
# 82
  • Бургас
  • Мнения: 890
Здравейте,
може да повтарям вече зададен въпрос,за което предварително се извинявам,но не можах да намеря точния отговор по моето питане.
Бременна съм едва в началото. Работата ми е свързана с физическо и до голяма степен и психическо натоварване. Поставена ми е и диагноза "хашимото". Днес ми предстои консултация с гинеколог и трябва да планувам такава и с ендокринолог. На въпроса - възможно ли е още в самото начало да изляза в болнични или отпуск по майчинство, предвид сложността на работата ми и отежняващото положението заболяване на щитовидната жлеза. Мои колежки излизат в майчинство в 3. месец, но при мен водещ е страха от загубата на плода. Бихте ли ме посъветвали какъв е реда.

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 11:43 от vessita

# 83
  • Мнения: 1 510
Момичета искам да попитам на колко дни болнични имаме  право през бременността? това за една приятелка
която е в 13г.с. и ще иска болнични.

И това вече за мен.....пуснах си болничен от 01.03 до 18.03/вкл./,
на 19.03 излизам в 45 преди раждане.Ясно ми е какво  ще взимам що годе като парички през 1-та година
но не ми стана ясно,как ще ми се изчисли първият болничен. чух различни неща.... на 80%, на 90%.
Вече се обърках съвсем, а искам да знам защото аз си плащам осигуровки на 2000лв. към фирма.

Много благодаря за пореден път  bouquet

# 84
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Здравейте,
може да повтарям вече зададен въпрос,за което предварително се извинявам,но не можах да намеря точния отговор по моето питане.
Бременна съм едва в началото. Работата ми е свързана с физическо и до голяма степен и психическо натоварване. Поставена ми е и диагноза "хашимото". Днес ми предстои консултация с гинеколог и трябва да планувам такава и с ендокринолог. На въпроса - възможно ли е още в самото начало да изляза в болнични или отпуск по майчинство, предвид сложността на работата ми и отежняващото положението заболяване на щитовидната жлеза. Мои колежки излизат в майчинство в 3. месец, но при мен водещ е страха от загубата на плода. Бихте ли ме посъветвали какъв е реда.

Може, разбира се. Болничните листове се издават до 180 календарни дни в годината от ЛКК / лекарска комисия /, а ако се наложат повече - с ТЕЛК. Евентуално, ако имаш натрупан, неизползван отпуск може да ползваш и него. Желая ти лека бременност и всичко най-хубаво   bouquet

# 85
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Момичета искам да попитам на колко дни болнични имаме  право през бременността? това за една приятелка
която е в 13г.с. и ще иска болнични.

И това вече за мен.....пуснах си болничен от 01.03 до 18.03/вкл./,
на 19.03 излизам в 45 преди раждане.Ясно ми е какво  ще взимам що годе като парички през 1-та година
но не ми стана ясно,как ще ми се изчисли първият болничен. чух различни неща.... на 80%, на 90%.
Вече се обърках съвсем, а искам да знам защото аз си плащам осигуровки на 2000лв. към фирма.

Много благодаря за пореден път  bouquet

Първо за приятелката - болнчините по време на бременността са за общо заболяване и се полагат на едно лице 180 календарни дни в годината.

За теб - информация за изчисляване на обезщетенията има на първа страница на темата.

# 86
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Аз в момента работя само на един договор. През миналата година (до август 2008) съм работила на два договора. Трябва да изляза в 45дневния болничен на 27.03.2009, т.е в 12 месечната база трябва да влезе и периода когато съм работила на два договора. Не ми е ясно какво трябва да подам към сегашният си работодател за да се вземе в предвид, при изчисляването, и заплатат ми по допълнителният ТД от миналата година.
Нищо!
Обезщетенията се изчисляват и изплащат от НОИ по представените им документи!

Изчислението, което съм дала по-горе при теб ще е аналогично. Но цялата сума ще ти се превежда от сегашния работодател.

Моля за потвърждение и от другите колежки!

Нищо и според мен. Ако предишният работодател си е подавал коректно всички данни за осигуровките, в НОИ фигурират данните за доходите Ви от него.
Само една корекция - сумата се превежда директно от НОИ на майката, без да минава през работодателя.

И аз се присъединявам в подкрепа на Стики и  Гаргамела  Peace

# 87
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 387
Благодаря за подробната информация относно документите които трябва да се представят, но не знам дали правилно разбрах Blush значи нямам право на еднократната помощ в размер на 150 лв за периода 45 дни преди раждането, защото имам 12 месеца осигурителен стаж, така ли е ?
Относно детските надбавки и еднократната помощ за раждане на първо дете (и ако не съм разбрала правилно и горната помощ) може ли някой друг да подаде тези документи или таткото или с пълномощно от мен, защото както споменах не мога да отида до постоянния си адрес, поради забрана от лекаря Sad
Благодаря предварително и се извинявам ако не съм разбрала нещо а е описано! Blush

Ако в момента на излизане в болничен за бременност и раждане не работиш, независимо, че имаш 12 месеца предходен стаж,то имаш право на тази помощ за бременност.
Документите за еднократна помощ за раждане и месечните помощи за деца се подават след раждането на детето, не  сега. Иначе може друг човек да ги подаде с нотариално заверено пълномощно.

# 88
  • Мнения: 109
Здравейте,искам да попитам,ако след изтичането на отпуска по майчинство до 2 годинки,изляза в полагаемия се годишен платен отпуск,как ще ми се заплати?

# 89
  • Варна
  • Мнения: 1 618
Здравейте отново, моя проблем със закъснелия превод излезе, че е направен такъв, но е върнат от банката.
Сега трябва да подам документи за IBAN сметка и да попълня приложение 7. Някой може ли да  ми каже какво преставлява то, и мога ли да го сваля от сайта на НОИ или на място се дава?

Общи условия

Активация на акаунт