Какво правите с децата си в кухнята?

  • 2 703
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Децата все искат да бръкнат там, където аз готвя......Понякога давам, понякога - не.

Но в последно време сериозно се замислям защо пък не им давам......Дали така не ги ограничавам и не им пречупвам мерака за помощ и за това да направят нещо с мама?

Започнах да си мисля какво можем да направим с децата си в кухнята....

Сетих се на първо място - крекерите на Ксения, да сложат продукти върху пица, да направят дребни сладки........

С какво можем да запълним времето на децата ни - хем да е приятно, хем да е полезно, хем да се научат да помагат, хем пък като някаква алтернатива на компютри, телевизори и сега като е по студено и не могат да играят на вън и се чудят какво да правят в къщи........А за това,че времето прекарано с децата ни е безценно - то се знае и е на първо място! Хем както си режем сладките можем да научим някоя госпожа какво е казала, кой къде какво е излъгал и т.н. Въобще в един момент може да се окаже,че нищо не сте свършили, но за сметка на това сте си поприказвали едно хубаво и още повече сте се сближили с детето си и се е закрепило доверието между вас, нещо което е безценно.


Предложете рецепти лесни, като за деца, а защо не и приложете снимки на това, което самите деца са направили с маааааалко ваша помощ......

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 11:09 от Мама Цоцоланка

# 1
  • Мнения: 349
Мамо Цоци, както винаги - оригинална   bouquet. Наскоро търсих такава тема, защото големият ми син винаги иска да ми помага, когато готвя, засега не сме правили някакви специални рецепти, но когато правя кюфтета или сарми му давам да бърка каймата, да държи пасатора, когато правя пюре например, изрязват сладки с формички от тестото и т.н., още е малък според мен, за да му давам да реже продукти, затова основно в тези неща ми помага. Но както ти си казала - в тези моменти залисан и супер съсредоточен в отговорната /защото за него това е такава/ задача, която има както и от факта, че мама му е гласувала доверие във въздуха "витае" една много сплотена и силна връзка/немога да се сетя за по подходящи думи/ и споделя всичко без да се замисли дори  Rolling Eyes, а аз се стремя точно към това да ги науча да споделят с мен всичко без изключение. Ще следя с интерес темичката сигурна съм, че много мами ще се включат   bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 4 294
Моите щерки нямат такива мераци, голямата от време на време изявява желание да ми помогне, но много рядко.
Баща й казва, че е голяма и трябва да готви, да ми помага в кухнята, а тя си прави оглушки  Whistling

# 3
  • Мнения: X
Моят син е на 12 и често се включва да помага /да не повярваш    /.
Когато правя сладки,обикновено той ги изрязва,помага ми за тортите,прави цветенца с формичките,опитва се да прави фигурки.Украсата на тази торта е от него,аз направих само розичките
   

той си прави цветенцата,листата...
Украсява пиците,прави си яйца на очи...винаги заедно слагаме и раздигаме масата,въобще когато прояви желание,винаги го оставям да се включва.Дори и когато след това цял час не мога да оправя поразиите.

# 4
  • Мнения: 751
Мойто момче много обича да ми меси тестото. CrazyСъщо и да бърка със миксера сместа за крем карамел,кексове.

# 5
  • Мнения: 1 352
Синът ми винаги ми реже лук и моркови в чопъра или разбива с пасатора. Много обича да ми помага Heart Eyes.
Давала съм му да реже зелен фасул (с тъп нож за мазане на филии, разбира се), обича да бърка сместа за кекс с бъркалка, обича да подрежда масата за вечеря - да носи чинии, вилици, хляб и т.н.
Никога не му отказвам, когато прояви желание да ми помага.

# 6
  • Мнения: 9 776
Дъщеря ми също има мераци понякога като меся нещо, но по-често предпочита да стои на компютъра за съжаление. Пък и като е искала някой път, съм и отказвала, защото предпочитам сама да си правя нещата и да няма никой с мен в кухнята. Иначе винаги я викам. Даже тая сутрин като правих крекерите на Ксения, пак я викнах, но после реших, че ще ми е по-спокойно ако гледа бебето пък аз да си шетам в кухнята. Иначе и двамата щяха да са ми на главата ooooh!. Абе нямам угодия аз Laughing...Ама пък по Коледа сладките все заедно ги правихме. Абе иска си детето.

# 7
  • Мнения: 148
Забелязвате ли, че повечето мераклии да помагат в кухнята за момчета  Laughing Защо ли така се получава newsm78 Моят син също е голям фен на готвенето и ако случайно не му разреша да ми помага, взема една купичка, пълни я с вода и започва да готви, слага сол, подправки, всичко, каквото се сетите, включително и веро  Laughing

# 8
  • Мнения: 804
здравейте и от мен!голямата ми дъщеря е на 7години и все по-често е с мен в кухнята иска да ми помага да готви да бърка яденето и така.ама мястото е малко в бокса и ми се пречка.понякога дори ми се сърди но бързо и минава.важното е че има желание и понякога я оставям да се справя сама.иначе сама се оправя в кухнята ако трябва да си спретне нещо за хапване-сандвич или плодове със шоколад примерно/това е неина измишльотина/.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 576
Аз съм на мнение, че винаги когато децата искат да помагат трябва да се възползваме и така да ги учим, разбира се съобразено с възрастта им. Дъщеря ми винаги "разбива" яйцата, когато ми трябват, бели ги, прави с формички соленки и най-често реже с чопъра.

 А за момчетата съм много щастлива, все пак "утре" някой малък господин ще помага и на моето момиче! Laughing
Браво мъжки майки. Учете децата си, че кухнята не е само женска територия! Hug

# 10
  • Мнения: 3 804
При мен  помагат 2 от 3,голямата кака на 14 не изявява осоенни наклонности в кухнята-най много да изпържи яйца или картофи.Средната оба4е наистина има талант в тази област-прави кексове,готви основни ястия и супи-под мое наблюдение-но и стига един път да и покажа как се готви нещо-за да може следващият път да го направи сама.Дребната и тя помага-най ве4е когато има тесто-прави си топки и ги разто4ва Grinning

# 11
  • Мнения: 9 092
Маме, така зададен въпроса в заглавието ме провокираше да ти кажа какво правя с децата в кухнята  Laughing Laughing Всъщност - ще си кажа - голямото дете го гоня, т.е. баткото де, че като гледа или дори той помага в приготвянето на яденето, после не яде. Или се чуди дали да яде. Ограничавам се с това да реже салати и да помага за зеленчуците.. Малкото обаче - щерката, я използвам  Laughing Laughing като безплатна работна ръка. Прави вече доста видове сладки, едни от които тези Ореховки,, Бисквитките с кокос на Йоли, още едни Кокоски, изобщо доста рецепти, при които не се изискват специални наблюдения, а просто добро объркване. И на които и поставям продуктите на масата, включвам фурната, останалото прави сама.
До преди 2-3 години не се включваха много, сега при отсервиране и миене пак са в графа "липсващи", но в приготвянето колкото повече им се доверявам за помощта, толкова повече се уверявам, че са ми в голяяяяяяяяма помощ, тъй като съм до късно на работа.

# 12
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Маме, на първо четене се сетих за оная снимка с бебето в тенджерата  hahaha.
На второ - изтръпнах, защото в момента НЕ мога да разкарам малкия от кухнята, в резултат на което нищо вече не си е на мястото Close.
Обикновено откривам хляба със старателно нагризани поне 10 филийки в детското легло, а последния път след точно 45 мин. търсене открих бъркалката на миксера в коша с прането ooooh!.
И без това на прощъпулника хвана питката, седна и най невъзмутимо я заръба - та готвач ще става ясно hahaha...

Та /отплеснах се нещо Crazy.../ дали защото мойте са все мъжки Mr. Green, не разчитам на тях за друго, освен за унищожаването на приготвеното от мен Crossing Arms.

Но онзи ден големият, след като цяла седмица ми проглуши ушите, сам приготви познатото телевизионно "Сочно пиле". Е, все е нещо рекох, но после ме застреля баща им - приготви картофки по холандски. И знаеш ли - беше ми терсене - други да се врат в запазенат ми територия.

От гледна точка на възрастта Калоян се справя със сандвичите, чая и май най-добре с тоталното омърляне на всичко наоколо Crossing Arms.

Та затова скоро не очаквам да имам качествени помощници в кухнята /стига малкия след време да не ме опровергае Thinking.../. Поживем - увидем, както казват братушките Wink.

# 13
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Мерака е до време
Когато не могат искат , а когато вече могат не искат.
Момчетата ни правят цветя за торта,
точат мекици
изрязват сладки.
Големия понякога реже домати за салата.

# 14
  • София
  • Мнения: 5 352
Съвсем прясно от вчера . Имах бисквити и крем на прах . Направихме заедно бисквитена торта . Разположихме се на масата , напълних чиния с мляко и той топи бисквитите в млякото и ги реди в тавичката . Така два реда . След това аз мажа с крема . Беше още горещ и ме достраша да не се изгори . И така , той бисквитите , а аз крема . Получи се доста добре . И най - интересното , само си душеше ръцете . Като че ли кой знае на какво миришат .

Общи условия

Активация на акаунт