Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Стоматология
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-270 от 270 отговора

Здравейте, аз съм на 13 години и след няколко дни ще ми сложат импланти заместители на 2 мой зъба в софия при Д-р Асен Маринов. Искам  да ми кажете всичко свързано с това,ако знаете. И ако познавате този доктор,споделете какво е мненито ви за него.Лекаря ми е обяснил всичко,но искам да знам  дали някои има  и какаво е станало.
« Последна редакция: ср, 26 фев 2014, 09:16 от Редактор* »
Цитирай

Попитай в Здравния форум.
Там е по- вероятно да получиш мнения и отзиви.
Успех!
Цитирай

За процедурата е добре да попиташ лекаря си, той най-добре ще ти обясни. За другото попитай в Здраният форум.
Цитирай

Пловдив

На 13г и импланти, тц,тц,тц, много зъб трябва да липсва, много нещо. Освен ако не са точно отпред 1-3 зъб не разбирам защо импланти.....
Цитирай

На 13г и импланти, тц,тц,тц, много зъб трябва да липсва, много нещо. Освен ако не са точно отпред 1-3 зъб не разбирам защо импланти.....
2 зъба са отпред
Цитирай

Пловдив

Щом са отпред разбирам. Иначе щях да бърборя колко няма смисъл. Процедурата ми е ясна, но за конкретния лекар не знам нищо.
Цитирай

Месторождение

Не мисля че има нещо, за което да се притесняваш. След като ти навият тинана, ще трябва да се изчака определено време, за да се разбере дали организма го приема. А после ще ти поставят коронки и пак ще имаш красива усмивка. Имам приятелка, на която и сложиха имплант на мястото на кучешки зъб. Никога няма да разбереш, че не си е нейн роден зъб Smile Smile
   Пожелавам ти успех Hug
Цитирай

в тълпата

Аз правих имплант при Маринов. Не се хвана, но не го обвинявам него. Работи бързо, не боли, даже по имейл отговаря на въпроси.

*редакция по молба на Hear Again
« Последна редакция: пт, 25 мар 2011, 00:03 от Дивиана »
Цитирай

София / Пловдив

Аз правих имплант при Маринов. Не се хвана, .....

А колко време след операцията по поставянето се случи това? И какви бяха първите признаци, че имплатнацията ще е неуспешна? Болки, отоци... какво?
Защото мъж ми мина първата процедура преди седмица /2 бр.импланти/ и сега все се чуди какво евентуално ще му подскаже, че има някакъв проблем. Докторът му е казал, че сега ще чакат три месеца поне.
Цитирай

в тълпата

bim bam, аз усещах импланта (като лека невралгия) и това беше. Не знам дали е признак обаче. Точно по това време пътувах много и Маринов ми писа на мейла да взема една лъжица и да почукам леко по импланта. Трябвало да се чуе звън. Това по принцип се правело на контролни прегледи през трите месеца на чакане. Моят звънеше, ама на, не се хвана. Две седмици е много рано още. Да не го пипа с език и леко при миенето на зъбите и ако има някакви съмнения, да ходи веднага. Тия неща хич не са евтини. Дано се хване!!!
Цитирай

София / Пловдив

... Тия неща хич не са евтини. Дано се хване!!!

Мда, точно за това става дума. 2 бр. като за начало са при него, следват и още два, като съберем парите обаче  Confused А и нервите и болките не са малко.

petifurka, успех и на теб!
Цитирай

София

Каква е цената на един имплант при този доктор,може и на лични  bouquet
Цитирай

Каква е цената на един имплант при този доктор,може и на лични   :bouquet:

Ami da ti kaja zavisi ot metoda na rabota i ot mnogo drugi ne6ta ,no si e skupi4ko
Цитирай

София

Аз нямам представа колко са,но ме интересува най-добрият метод.  Peace
Цитирай

Варна

Преди 11 години,тук,във Варна ми поставиха втори горен имплант.Всъщност не точно,защото нищо не ми имплантираха-просто изработиха зъб от мед. злато и металокерамика и го "залепиха" за съседните два с пластини от медицинско злато,а отгоре "циментираха" с фотополимер.До момента не съм имала никакви проблеми,изобщо не личи,че зъбът не е истински.И сега зъболекари гледат с интерес това чудо в устата ми  Crazy,но навремето наистина си беше новаторско.Това удоволствие ми струваше 560лв.  Hug
Цитирай

София / Пловдив

Bluebell O'Smallheaven, това което описваш, НЕ са зъбни импланти.
Цитирай

София

Преди 11 години,тук,във Варна ми поставиха втори горен имплант.Всъщност не точно,защото нищо не ми имплантираха-просто изработиха зъб от мед. злато и металокерамика и го "залепиха" за съседните два с пластини от медицинско злато,а отгоре "циментираха" с фотополимер.До момента не съм имала никакви проблеми,изобщо не личи,че зъбът не е истински.И сега зъболекари гледат с интерес това чудо в устата ми  Crazy,но навремето наистина си беше новаторско.Това удоволствие ми струваше 560лв.  Hug
Това е мост изработен от металокерамика!  Peace
Цитирай

Варна

Не точно.Мост е,когато е запазена част от зъб и върху него се прави металокерамиката.В моят случай зъбът го няма,беше много крив и реших да го извадя,а на негово място ми сложиха изцяло изработен зъб,който е залепен за страничните два зъба без да са пилени и обличани трите заедно като мост.Ама как го обясних... Bim bam,да,писала съм,че това не са импланти.Споделям опит-някой беше питал за най-добър метод.Не знам това дали е най-добрият,но поне няма чуждо тяло,няма риск от отхвърляне,болки и т.н. Peace
Цитирай

София

Колко години гаранция дават на така залепения зъб?
Извинявай не съм разбрала правилно това което си описала  Peace
Цитирай

Варна

На моят зъб му дадоха 20 години гаранция и безплатна поддръжка през това време.До сега,11 години вече,не съм ходила за нищо.
Цитирай

Bluebell O'Smallheaven , браво на стоматолога ти!  bouquet
Моля те, дай координатите на кабинета и повече инфо за доктора ако може Praynig
Цитирай

Варна

Казва се д-р Аксел Коварик.Кабинетът му се намира на ул."Пирот",но не мога да намеря телефоните.Сравнително млад е(малко над 40 год.),германец,не работи със РЗОК,скъпички са му услугите,но пък работи с най-новите и качествени материали.Много внимателно работи,не разбрах какво е болка.През цялото време контактува с пациента,успокоява,обяснява какво прави и какво ще се усети при съответната интервенция.Даже сълзите ми е бърсал(понеже съм голяма паника).Преди години прегледът при него беше безплатен,сега не знам как е.Съжалявам,че не мога да помогна с телефони.Ако някой знае нещо-да пише...
Цитирай

Bluebell, много ти благодаря за информацията! bouquet
Цитирай

съвсем наблизо

кажете ориентировачни цени за импланти.
братовчедката ми прави, но в Германия и там е безумного скъпо, някакви хиляди евро май беше.
Цитирай

София / Пловдив

very nice, цените доста варират. Зависи от системата, по която ще работи стоматологът, както и от короната която в последствие ще се изработи и постави. Има и доста примамливи като цена импланти, но според повечето лекари успехът при тях е меко казано подозрителен.
Но по това което проучвах около мъжа ми, средната цена на по - качествените импланти е около 1300 евро.
Това е средна цена за всичко общо за един имплант: упойки, имплантация, прегледи, коронка и поставяне на коронката върху импланта и т.н.
Пак казвам - цените варират доста и аз ги пиша тук не като специалист, а като пациент, който е събирал инфо.
Примерът който дадох е горе - долу средна цена за качествен имплант. Не се подлъгвай по цена от 700 лв. да речем, твърде вероятно е организмът да изхвърли този имплант. Останалите /според цената/ вървят между 1000 и 1600лв., а короните са от 250 до 830 лв. Но това е груба разбивка. Тези цени не включват прегледи, манипулации, упойки и всичко останало, което изброих по - горе. Като теглиш чертата и получаваш една внушителна сума  Crazy
« Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 22:19 от bim_bam »
Цитирай

София

Аз разбрах,че излиза около 1500лв на зъб,другия път ще разпитам по обстойно пък ще видим какво ще ми каже зъболекаря.  Peace
Цитирай

съвсем наблизо

Благодаря ти, bim_bam, значи все пак си е хиляди евро Smile
Дано вече да се обучили в България, защото в Германия ги правят от доста години, а тук от скоро.
Цитирай

София / Пловдив

Аз разбрах,че излиза около 1500лв на зъб,другия път ще разпитам по обстойно пък ще видим какво ще ми каже зъболекаря.  Peace

Пак казвам, цената която дадох е ориентировъчна за всичко общо по поставянето на един имплант от по - качествените. Поне от офертите, които събрахме преди да почнем да правим на мъж ми двата импланта.
Има и доста по - евтини, но както вече писах, при тях вероятността да не се хванат е по - голяма.
Цитирай

Здравейте. Моят въпрос е свързан с това някой знае ли какво се случва ако костта отхвърли импланта? Нов ли се слага? Случвало ли се е на някой от вас? Защото инвестицията е много сериозна все пак, а ако нещо стане (отхвърляне имам предвид) какво се случва? Плащаш наново всичката галимация или...?
И има ли сред пишещите тук зъболекари или стоматологични сестри, които биха могли да датат информация от първоизточника? Защото останах с впечателението, че всички май сме пациенти? Не, че не вярвам на споделения опит, напротив, но все пак нещата са малко индивидуални. Благодаря за отговорите ви предварително.
Цитирай

Zdraveite otnov!Ve4e mi slojiha implantite. Otnosno vaprosa na stefka.k 6te i kaja v srqda(01.04 2009) ili 4etvartak,za6toto vav vtornik 6te govorq to4no za tova s  doktora.
Цитирай

София / Пловдив

petifurka, успех!
Стискаме ти палци всичко да е наред с имплантите  Peace
Цитирай

msss
Цитирай

Zdraveite otnov!Ve4e mi slojiha implantite. Otnosno vaprosa na stefka.k 6te i kaja v srqda(01.04 2009) ili 4etvartak,za6toto vav vtornik 6te govorq to4no za tova s  doktora.

Сигурно някъде си споменала при кой лекар ги правиш и от къде си изобщо, но не го намерих. Може би защото много диагонално прочетох темата. (че  clean) Моля те пиши освен това и при кой лекар ако е в София или Пловдив. Извинявай ако си го споменала някъде, а аз не съм видяла. Благодаря.
 Колко зъбчета ти липсваха та се наложи интервенцията? Аз се интересувам, защото нямам долу в дясно след 4-ти нищо до края. И да искам керамичен мост няма на какво да се хване. Знам, че питането ми за зъболекар не е за тази тема и моля за извинение, но човек не знае от къде ще попадне на ценнна информация.
Цитирай

София / Пловдив

stefka.k, в Пловдив не са много стоматолзите, които имат добър опит с имплантите.
Ако искаш ще ти дам координати на зъболекаря, който слага имплантите на мъжа ми.
Цитирай

Да, знам, че е така, bim bam. Аз затова миналата година когато реших да пооправя долкокото мога целия този погром в устата си отидох в София. Стоях два месеца. Но все още бах далеч от имплантите. Твърде много за оправяне друго имаше. Тогава всичките ми познати в Пловдив скочиха да ми се смеят защо за някакви зъби чак в София, какво пък чак толкова.... и тн. А аз почти нямам естествени зъби в устата си. Смятайки, че веднага ще ми сложат импланти се насочих без да мисля към София, но...
Зъболекарят, който ме лекуваше също слага импланти и аз като цяло съм доволна от него, но явно поради заетост или друго спря малко преди да завърши лечението ми (надявам се поне де, че е заради заетост и невъзмосжност да ме включи в графика си, защото иначе другото би било да има лично някакво отношение, което вече си е направо обидно). Изобщо не ми вдигаше телефона, а аз все пак трябваше да започна работа пак и просто изоставих всичко. Сега си мисля, че май твърде лесно му простих на този зъболекар тая издънка след като 2 месеца не работих и само харчех и то не малко (поне за моята заплата. При по-малко от 600 лева заплата да дадеш към 2000 за мен поне не е малко) и ето на - сега пак ред проблеми имам и сондирам мнение за друг стоматолог.
« Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 10:16 от stefka.k »
Цитирай

София

Виждала съм такива ужасни неща,свързани с импланти(много доктори,имплантолози държат ,че правилно е имплантати,ама няма знач)И по-точно как се изхвърлят от организма........Затова трябва да се мине през купища изследвания,тъй като цените са безбожни,а успешно задържалите се импланти са малко..........Не искам никого да плаша,но ми се налага да го знам...........Наистина,ако човек няма зъби назад,както е описал някой по-горе,че от 4 ти назад няма,може да се опита.Но пак казвам,че рисковете да бъде отхвърлен импланта са много големи.Изхвърлянето става по изключително неприятен начин-атрофия на костта,в стремежа да се оголи самия имплант,свързано е и с инфекции често...Затова човек трябва да прецени дали да даде сума пари(които не са никик малко),или да прибегне до някаква алтернатива.Пиша всички това,защото при отхвърлени импланти,следващо протезиране става почти невъзможно,тъй като алвеоларните гребени вече може да липсват(виждала съм такива случаи,при тях вече и протеза не може да се направи...)
Цитирай

София / Пловдив

...Затова трябва да се мине през купища изследвания,...

Освен рентгенова снимка, какви други изследвания е нужно да се направят преди операцията?
Цитирай

София

...Затова трябва да се мине през купища изследвания,...

Освен рентгенова снимка, какви други изследвания е нужно да се направят преди операцията?

За поносимост към материала,от който се изработва импланта.Със сигурност има и други,но не ми е това специалността...Исам да добавя още нещо само.Ако човек има пародонтоза,той на практика изхвърля собствените си зъби(най-грубо казано,защото тя е с бактериален причинител обикновено).какво остава за чуждо тяло в костта.......Това е мнение на много доктори,които не се наемат да правят такива неща,защото успешните са малко.Не че искам да разубеждавам някой,който вече е тръгнал да си слага импланти,само констатирам.
Цитирай

Enze, аз също съм слушала за това, че в случай на отхвърляне на импалнта после не може да се постави протеза. От друга страна съм питала за това зъболекаря, при когото ходих миналата година. Той смяташе, че не е така, че не може да се сложи нищо повече дори и обикновена протеза, но също беше споменал, че действително немалкото случаи на отхвърляне се дължали на недостаъчните изследвания за наличие на достаъчно кост както и други неща преди да се пристъпи към операцията. И има логика. Аз си направих една такава снимка във Военна болница (София) за наличие на достаъчно кост. Според същия зъболекар можело да се поставят импланти. Друг е въпросът, че почти 4 бона все още не съм събрала. Но идеята ти съм я чувала от много места. Това исках да кажа. Явно е важно повече да се изпипат нещата преди поставянето, а не после да се чуди пациентът защо така не му се е  получило.

Боже, ужасно са скъпи тези неща. Просто непоносимо скъпи.
Цитирай

София

Enze, аз също съм слушала за това, че в случай на отхвърляне на импалнта после не може да се постави протеза. От друга страна съм питала за това зъболекаря, при когото ходих миналата година. Той смяташе, че не е така, че не може да се сложи нищо повече дори и обикновена протеза, но също беше споменал, че действително немалкото случаи на отхвърляне се дължали на недостаъчните изследвания за наличие на достаъчно кост както и други неща преди да се пристъпи към операцията. И има логика. Аз си направих една такава снимка във Военна болница (София) за наличие на достаъчно кост. Според същия зъболекар можело да се поставят импланти. Друг е въпросът, че почти 4 бона все още не съм събрала. Но идеята ти съм я чувала от много места. Това исках да кажа. Явно е важно повече да се изпипат нещата преди поставянето, а не после да се чуди пациентът защо така не му се е  получило.

Това за костта е вярно,доколкото се сещам е важно каква е плътността на костите(на челюстите в частност).Наистина са страшно скъпи тези неща.Спомням си случай,при който пациентка искаше да съди зъболекаря,сложил и импланти.Беше получила страшно възпаление на два моста,направени върху импланти.Носителите(имплантите )се бяха оголили и наоколо беше страшна картинка.....гной,смрад,не е за приказка.......Жената беше направо отчаяна.Но осъден лекар няма..........Пък и той веднага може да каже,че пациента не е спазвал добра хигиена,а при имплантите нещата с хигиената наистина са сложни(то е едно четкане,с едни специални четчици........)
Цитирай

София

Дори да си сложиш имплант за него май не може да се захване мост...или аз нещо съм се объркала!  newsm78
Цитирай

Stefka.k  v Sofiq si gi slojih pri D-r Asen Marinov .Az nqmam  gore vtorite zabi ot dvete strani i tam mi slojiha.
Цитирай

Дори да си сложиш имплант за него май не може да се захване мост...или аз нещо съм се объркала!  newsm78

Два импланта ми казаха категорично, защото липсващите зъби са много. Може да се закрепи. Дори мисля, че в такива случаи се смята за наложително импланти. Във всеки друг случай може коронка. След като се захване от костта и се изчака поне няколко месеца да се види дали няма отхвърляне, се изгражда горната част и тогава се захваща. Поне така ми е обяснено
« Последна редакция: нд, 29 мар 2009, 23:45 от stefka.k »
Цитирай

Това за костта е вярно,доколкото се сещам е важно каква е плътността на костите(на челюстите в частност).Наистина са страшно скъпи тези неща.Спомням си случай,при който пациентка искаше да съди зъболекаря,сложил и импланти.Беше получила страшно възпаление на два моста,направени върху импланти.Носителите(имплантите )се бяха оголили и наоколо беше страшна картинка.....гной,смрад,не е за приказка.......Жената беше направо отчаяна.Но осъден лекар няма..........Пък и той веднага може да каже,че пациента не е спазвал добра хигиена,а при имплантите нещата с хигиената наистина са сложни(то е едно четкане,с едни специални четчици........)

Enze, говориш като човек занимаващ се с това. Зъболекар ли си или стоматологична сестра? Дай насоки
Цитирай

Здравейте отново! Октомври  ще ми слагат зъбките(при мен повече време,за всеки случай).Та да ви попитам пак ли трябва да ми реже венеца ?  Sad Sad Sad
Цитирай

Еййй, Petety, ами честито тогава през октомври. Дано не забравиш да споделиш в темичката как се чустваш. Не мога да отговоря на въпроса ти, но да питам друго. До този момент стърчаха ли части от имплантите навън, показваха ли се от венеца?
Цитирай

Бургас

За имплантите питах моят стоматолог. Интересувам се от чисто любопитство. Той ми обясни следното. Значи когато се поставя импланта той буквално се "навива" в костта и после се слага коронка /зъб/.
Живият зъб упражнява натиск на костта, като обаче този натиск е контролиран. Корена бил захванат като в люлка с връзки, който при натиск /дъвчене/ се опъват и не позволяват пълното напрежение да се отрази на костта. /Ако сте ме разбрали до тук добре  Mr. Green защото аз понякога трудно се разбирам/. Когато зъбът се отстрани и се постави имплант тези връзки, който контролират натиска в/у коса вече ги няма и той се пренася на коса без да бъде намален. Както знаем всяка жива тъкан при натиск умира....тоест живота на имплантираният зъб като цяло би трябвало да не е много траен и до колкото знам уврежданията по костта са доста големи. При резци е ок, защото и без друго не е голям натиска, т.е. не толкова голям.
А за моста не е верно, че трябва да има зъб. Мост се прави при липсващи зъби. Имитират се от металокерамика и е поставят. Като може да се попълни място за 1,2... зъба. Моста се захваща за съседните здрави /собствени/ зъби и се поставя.
Когато се възстановява зъб с корен, но много разрушен се прави корона.
Цитирай

Sesana, така е общо взето, но само да вметна... Мост металокерамичен може да замести много липсващи зъби, но!!! ако има за какво да се захване от едната и другата страна. Често импланти се използват точно когато от едната страна вече няма зъб, за който да се захване. В моя случай е така. След 3 долу няма нищо.

И друго. Аз пък съм чела, че точно заради това натоварване на костта се смятат за донякъде добри имплантите. ЗАщото когато се прави просто металокерамичен мост няма директно натоварване на костта и съответно в следствие тя с течение на времето се видоизменя, да речем - атрофира. Но пък права си, че и имплантите правят поразии. Изобщо спорно е много. Разбира се риск има.

Аз за жалост финасово съм много далече от момента в който ще имам около 3-4 хиляди излишни, за да си направя импланти. То с тая криза...
Цитирай

Sesana, само да кажа,че аз никога не съм ги  имала вторите зъби.

Днес ги снимах,ама ми се вижда,че са доста близо до съседните зъби . То още на операцията доктора каза че бягат към съседните ,понеже коста  нещо ......(незнам) Very Happy
Цитирай

Еййй, Petety, ами честито тогава през октомври. Дано не забравиш да споделиш в темичката как се чустваш. Не мога да отговоря на въпроса ти, но да питам друго. До този момент стърчаха ли части от имплантите навън, показваха ли се от венеца?

Не стърчи нищо ,импланта не се вижда ,само ако леко се загледаш горе се вижда малко  да сивее,но пък ако бях сложила от българските(аз съм с немските) направо щеше да синее много. ooooh!
Цитирай

Някой от вас може ли да ми даде информация за подвижно протежиране колко струва при кой да се обърна?-става въпрос за майка ми.
Цитирай

Подвижното си е подвижно - може да се маха и слага. Но и при него цените варират много. Според зависи от материалите. Имало някакви със силиконова долна част, която май и по-меко (ако мога така да се изразя) приляга за венеца, и по-естествен вид има. Има и такива твърди. Но в меките цените са много различни. Много видове ми казаха на мен, че има.

За да не се чудиш защо хем от импланти се интересувам, хем от подвижно протезиране да ти кажа... Поради невъзможност чисто финансова да си направя импланти сега предпочитам подвижно протезиране. Трябваше да го сложа още миналата година, но зъболекарят, който се занимаваше с мен заряза лечението ми на финалната права когато му оставаха само едно-две посещения. Причините не са ми известни (мога само да подозирам, че са парични) и аз щото и без това трудно стигам до стоматологичния стол... също зарязах всичко. Та затова знам.
Цитирай

София

Да ви кажа - меките протези са доста по-скъпи от обикновените,твърди.Не е много сигурно дали зъбите се захващат здраво.Но най-лошото е,че много се вмирисват,попиват много повече течности(слюнка) от твърдите.Не се мятайте на това,само ще ви излезе по-скъпо(е,ваша си работа,аз само си давам мнението).Относно имплантите-също,не се подлъгвайте,много е рисковано.
За имплантите питах моят стоматолог. Интересувам се от чисто любопитство. Той ми обясни следното. Значи когато се поставя импланта той буквално се "навива" в костта и после се слага коронка /зъб/.
Живият зъб упражнява натиск на костта, като обаче този натиск е контролиран. Корена бил захванат като в люлка с връзки, който при натиск /дъвчене/ се опъват и не позволяват пълното напрежение да се отрази на костта. /Ако сте ме разбрали до тук добре  Mr. Green защото аз понякога трудно се разбирам/. Когато зъбът се отстрани и се постави имплант тези връзки, който контролират натиска в/у коса вече ги няма и той се пренася на коса без да бъде намален. Както знаем всяка жива тъкан при натиск умира....тоест живота на имплантираният зъб като цяло би трябвало да не е много траен и до колкото знам уврежданията по костта са доста големи. При резци е ок, защото и без друго не е голям натиска, т.е. не толкова голям.
А за моста не е верно, че трябва да има зъб. Мост се прави при липсващи зъби. Имитират се от металокерамика и е поставят. Като може да се попълни място за 1,2... зъба. Моста се захваща за съседните здрави /собствени/ зъби и се поставя.
Когато се възстановява зъб с корен, но много разрушен се прави корона.
Хубаво ти е обяснил докторът,И не само живият зъб упражнява натиск върху костта,умъртвеният също Laughing .За какво му е било да ти обяснява устройството на пародонта,не знам......(е,да де,да те запознае донякъде с устройството Laughing  )...Знайте едно-може да си дадете парите на вятъра и организма да отхвърли импланта като стой та гледай.Лошото е,че посладствията са непоправими(за протезиране).А това ,последното изречение въобще не го разбрах #Crazy  .Как за мост може да няма зъб?Мост се прави при липсващи зъби,да.,но нещо не ми стана ясно какво точно казваш..........
Цитирай

Enze, абе и аз съм чувала, че меките вмирисват.... Според теб тези най-класическите ли са си за предпочитане?
Цитирай

Германия

кажете ориентировачни цени за импланти.
братовчедката ми прави, но в Германия и там е безумного скъпо, някакви хиляди евро май беше.

2500 Евро плащам аз в Германия, за един зъб, без усложнения, за съжаление вече имаше такива, да видим каква ще е крайната сума  Crazy
Цитирай

нА МАЙКА МИ И ТРЯБВАТ ТОТАЛНО НОВИ ЗЪБИ ДА СЕ ИЗВАДЯТ СТАРИТЕ И ДА СЕ ПОСТАВЯТ НОВИ ИЛИ ЧЕНЕ има ли някой представа за цени Rolling Eyes
Цитирай

София

Не искам да оспамвам темата ви,работя в дентална клиника,и това което прочетох в голяма степен е несериозно Very Happy

Не мога да разбера как може за нещо,което уж всички считате за сериозно да питате на такива места,а не лекуващия Ви лекар.След  като сте му гласували доверието да ви прави такава интервенция,защо после търсите мнение на непознати хора newsm78
Цитирай

Rados-tina, нали се сещаш обаче, че понякога (хайде няма да казваме често  Wink), лекуващият лекар, без значение компетентен ли е или не,  е повече търговец отколкото лекар? Минавало ли ти е през ум? Знаеш ли, че в Пловдив например всеки втори едва пръкнал се зъболекар твърди, че може да слага импланти и скрива къде изобщо се е обучавал за това? Че изобщо няма нужната квалификация, опит и идея каккво аджеба може да се случи като риск? Всъщност за последното може и да поназнайват от обща култура (ама това от обща култура и аз го знам), но за пред пациента винаги всичко е: "Ама разбира се, няма проблем" или другата крайност: "Те имплантите идея си нямаш какви поражения ще ти направят". А истината е, че материята им е непозната.

Аз лично затова чета тук (и не само) - за да чуя мнението и на препатили, на други хора, на ПАЦИЕНТИ, на чат-пат присъстващите зъботехници или зъболекари, който поне в момента не търгуват. Peace Peace Peace
Цитирай

Германия

Радостина,
аз имам доверие на зъболекарката ми. На кратко моята история, която води до имплант - имам един умъртвен зъб, след 3 години направиха....уф, не знам как е на български, извинявам се, но отвориха челюстта за една ресекция на корените (дано някой разбира какво имам предвид) но оплакванията останаха. Венецът беше винаги възпален, но лекарите (местих се много, за това ходих при различни лекари) не можаха да намерят нищо, на рентгена не се виждаше нищо обезкоително.
И така си живях с този зъб, но от година и полувина страдам от хроничен синузит и то на челюстните синузи. Ни АБ, ни нищо помага. Ровех се из интернет и разбрах, че може да има връзка с въпросният зъб. Отидох в дентална клиника и си направих снимка на дигитален волумен томограф и се видя, че в костта, около корените на този зъб, има възпаление. Лекарят и хирургът в тази клиника бяха единодушни, зъбът трябва да се вади. Ходих при моята зъболекарка със снимките, и тя така ме посъветваше.
Щом до импланта, моята зъболекарка е наистина имплантоложка - чиста случайност е. В кабинета й има диплома за имплантология, тя го упражнява от 1991 година и извършва поне по една имплантация всяка седмица - считам я за опитна. Освен това съботехниците, с които работи работят много качествено, съдейки от един инлей и една шина, която ми направиха.

Но въпреки това чета с интерес темата, защото не познавам други хора с имплант и тази обмяна на опит я намирам за полезна.

Цитирай

Пловдив

Здравейте всички!

С интерес изчетох всичко публикувано дотук. Повече информация за зъбните имплантати можете да получите на адрес www.dentalimplants.bg - без да се опитвам да рекламирам работата си като зъболекар, лицево - челюстен хирург и уеб-дизайнер, съм се опитал да опиша на достъпен език за широката общественост какво е това имплантат. Благодаря на моя екип за неоценимата помощ, която колегите ми оказаха при изработката на сайта.
Впечатлен съм от мненията на някои потребители за цените на имплантатите. Ще споделя малко вътрешна информация: покупната цена на един имплантат е от 310 лв. за системата TBR - Франция до 480 лв. за системата Nobel Biocare - Швеция. Така че дори цена под 700 лв. не е нереална - в моята клиника се поставят френски имплантати TBR на цена от 600 лв. При тази цена сме на печалба от 600 лв. за поставяне на два имплантата, което поставяне ни отнема около 1 час. Добри доходи за страната, ако и да е за висококвалифициран труд, нали? Все пак обаче отдавна сме изплатили цялата апаратура, необходима за поставянето на имплантати - вече сме поставили над 300 Smile. Така че дори цени от порядъка на 1000 - 1200 лв. са чисто и просто непазарни, а 1500 си е чисто кожодерство. Това е мое лично мнение, с което мнение не ангажирам нито друг колега, нито каквато и да е съсловна организация.

С поздрав към всички участници: д-р Венцеслав Ралев
Изпълнителен директор на Ралев Дентал АД
Цитирай

Ралев, има и едни немски. За тях на мен ми е кавана цена над 1200. Приближаваше всъщност доколкото си спомням 1500. Но!!! С работата.

Ти май не спомена тази немска фирма. Лошото е, че и аз ú забравих името (беше твърде трудна за произнасяне)

Цените, за които ти говориш в крайна сметка с или без работата са? С или без изграждането след евентуално закрепване на импланта (т.е констатирано е, че не е отхвърлен) на коронката отгоре? Защото колкото и честно да звучиш, аз съм не по-малко подозрителна и към такива, които изскачат с хипер ниските цени.  Peace. Не се заяждам. Просто питам. Така или иначе модераторите може да те изхвърлят заради реклама (въпреки, че не е агресивна, признавам)

Не зная за другите, споменали цени за импланти къде са им ги казвали. Но предполагам, че в София. Цените, които аз споменавам също са ми казани от зъболекар в София.

Ще си позволя  встрани от темата, да изкажа мнение, че тези неща като обучение, като навлизане, като вид технология, си тръгват от София (въпреки, че доколкото зная май първият зъболекар, поставил имплант в Б-я, е във Варна, но може и да греша). Ужасно съм скептична към това доколко обаче зъболекарите разясняват рисковете на своите пациенти. Дори на стоматолозите в София не вярвам съвсем, какво остава на безкрайно многото по провинцията, които изскачат с примамливи оферти и винаги всичко им е ясно. Толкова ясно, че чак забравяме да попитаме прости неща от рода на: "А, вие докторе каква специалност имате? Къде я завършихте и с колко стаж сте вече? А обучението ви за имплантологията къде точно го проведохте и за колко време? И не на последно място преди да се влеете така напористо в този печеливш бизнес на имплантите, вие всъщност с какво се занимавахте? Защото ако от кариерсчета скачате в имплантологията, аз лично никога не бих ви се доверила"

Но това бих го казала аз. А аз съм всеизвестен заядливец. Признавам си. Но сериозно. Ако малко по-често пациентите си позволяваха да разпитват зъболекарите си и да събират информация, може би щяха да са по-малко случаите на тотални усложнения след отхвърлени импланти.
Цитирай

Пловдив

Здравейте,

Преди всичко благодаря за коментара. Ще се постарая да отговоря на всички въпроси. От германските системи най-често се прилага Straumann - тя е от много висок клас, заедно с Nobel biocare са двете може би най-добри системи в света. За Straumann не мога да ви кажа покупната цена на един имплант, защото все още не работя с тях. Планирали сме закупуване на хирургичния сет през октомври и тогава ще ви дам повече информация. Само че цена от 1200 си е пак доста висока - едва ли един имплант струва повече от 450 - 500 лв, оттам нататък смятайте сами на колко си оценява колегата труда. В условията на свободен пазар всеки може да слага какато цена пожелае. При нас обявените цени са само за имплантати + труд за поставянето им без надстройки и корони (или мостове). Ако зададете търсене в Google на тема "цени на зъбни импантати", ще попаднете в една секция на нашия сайт където надълго и нашироко съм обяснил някои свои концепции относно ценообразуването на услугите. Въпросната секция се класира на първо място от търсачката. Ниската цена се оказа +++ печеливш ход в случая далеч не само от финансова гледна точка. Благодарение на тази цена през практиката ни преминаха значителен брой пациенти и натрупахме ценен клиничен опит. Съгласете се, че това е от голямо значение. За сравнение: в какъв самолет предпочитате да летите - в такъв, който се управлява от пилот с десет - двадесет летателни часа или в самолет, управляван от ветеран с участие в спасителни и военни мисии, летял на изтребител МиГ 29 и F18, бомбардировачи, граждански самолети и няколко типа вертолети Smile)). Това в кръга на шегата - изобщо не смятам себе си за човек с толкова голям опит, дори смятам че имам още много да уча. Имайте обаче предвид че при високи цени на услугата колегите едва ли имат голям опит, защото във всеки град има поне по 10 - 12 имплантолози.
Това за град София е валидно, но в много малка степен. Хората вече са доста мобилни, ходят къде ли не, имаме паценти от цялата страна, а и от целия свят. И тъй като се занимавам и с търговия на едро с медицински изделия, имам контакт с колеги от цяла България - понякога от зъблекари в села и малки градчета чувам толкова компетентни и ерудирани мнения, каквито не можеш да чуеш и от университетски преподаватели. Достъпът до информация се улесни много в последните години. Така че в никакъв случай не вземайте града за критерий за избор при кого да се лекувате - казвам ви го съвсем сериозно! Познавам превъзходен имплантолог, който работи познайте къде... в Стамболийски!!!
Обучението по имплантология е съвсем отделна тема. В света няма курс на базово ниво, който да продължава повече от... знаете ли колко? Три дни! За три дни се дават някои теоритични обосновки, показват се една или две операции, асистира се на още една - две и зъболекарят е готов за самостоятелна работа. Напълно серозно - противно на общоприетото мнение, поставянето на имплантати технически не е толкова трудно, колкото хората си мислят, особено ако не се прилага костна пластика. Казвам го от позицията на обучаващ, защото аз лично съм обучил доста колеги да поставят имплантати и виждам колко бързо напредват по-схватливите, знаещите, можещите и т.н. В целия свят в нито една държава няма въведен регулативен стандарт, който да забранява на зъболекар без специалност да поставя имплантати - това от години си е рутинна работа, почти като кариесите и короните.
С какво се занимавах преди да се хвърля в имплантологията ли??? Ами разбира се че с кариесчета. Понякога дори лекувах и коренови канали Smile. Но нали все някога човек трябва да започне? По тази логика никой никога няма да се научи на нещо ново и по-специализирано, няма да си повиши квалификацията и на крайния потребител (в случая - пациента) ще се предлагат само пластмасови протези. За финал една полукомична - полусериозна ситуация, свързана с вашето изказване - онзи ден накарах един студент по дентална медицина, който идва понякога при мен да ми помага, да ми направи един кариес с ясното съзнание, че момчето за първи път работи в клинични условия Smile. Справи се отлично, постави ми обтурация на зъба и сега си дъвча спокойно с него. Така че на всеки трябва да бъде даден шанс за изява.

Поздрави: д-р Венцесав Ралев
Цитирай

Няма да коментирам цените как и защо. Както и в предния си пост не го направих. Казвам само каква цена са ми споменавали на мен. От...  немалкото запитани в София. Средна цена. Допускам, че действително си оценяват доста високо труда. Това е друг въпрос. Не споря.

Достъпът до обучения, казваш, е доста по-лесен. Правилно. Аз лично обаче в това виждам мунис, не плюс. Така, казано съвсем просто, куцо и сакато  може да се сдобива с кетапче за това или онова след кратко обучение. Пък че такава е практиката в целия свят... съвсем не е успокоително. Печалбарството не е българска черта (макар че народ беден - тук бързо вирее). Не си представям, че достъпът до обучения на мен лично ще ми донесе някаква полза. Представи си го от гледна точка на пациента. Сяда на зъболекарския стол и върху него започва да дерзае човек С, но може и БЕЗ доказани способности. За сметка на това е съумял да се квалифицира за поставяне на импланти.... Браво. А в случай на някакви усложнения? Ще каже сигурно "Ами то си се случва, това е известен риск" И ако усложнението е по-сериозно рано или късно дерзаещият стоматолог ще бъде принуден да препрати пациента към Лицево-челюстна хирургия я в Пловдив, я в София. За да го оправят там.

Донякъде метафоричните съждения за това с какъв самолет човек би предпочел да лети всъщност само подтвърждават това заради което аз, на пръв поглед така тесногръдо, избирам по град. Точно защото там са ежедневно многото клинични случаи. Там е сблъскването с всевъзможни ситуации, които трупат опт в професионално отношение. Този опит специалистът, имал финансовия късмет да направи лъскава клиника, да отиде тук и таме на обучение, да събере дори определен немалък брой от пациенти, все пак трудно ще го има. Не може да става въпрос за сравнение според мен между потокът от работа в Лицево-челюстните хирургии на София или дори на Пловдив със същия в един град Стамболийски. Моля, да не бъда разбирана прибързано погрешно. Говоря по принцип и нямам нищо против работещите и в малките градчета. Известно ми е, че е ограничено да се подбира по град. Имам против обаче когато в малкия град агресивно изскачат специалисти точно защото обучението е така достъпно. Разбира се способни има навсякъде. Говоря за логиката защо аз лично бих избирала по град.

Не че не съм наясно колко паплач има и в С-я например. Дето казваше тук едно момиче във форума: "Във ВМА С-я бодат импланти като за световно. Не се лъжи само по титлите". Та не се знае когато започнат да изскачат усложненията и техните кирливи ризи кой ще ги оправя. Но пак казвам - говоря по принцип. Не можете да отречете, че въпреки изключенията правилото е едно - големите специалисти работят в големите болници. Изключенията има. Но те само подтвърждават правилото.

За да не е самоцелно раменянето на дълги постове, ще кажа, че аз лично се тревожа от нахъсаността на някои зъболекари да твърдят колко всичко им е ясно. Да, самата процедура по поставянето може да е проста, но защо ли тогава така често се случват "окепазени" пациенти? Не обичам когато някои по-консервативни зъболекари бързат да отрекат имплантите с изказвания от рода на "Ти знаеш ли какво може да се случи? Непоправимо! Катастрофа!"  без в същото време някога да са се занимавали с това. (и такива видях). Но не обичам обаче и самонадеяното поведение тип "Ах, всичко е детска игра". ПО принцип важи и за всяка една област. Мисля, че по-скромното поведение на проучилия добре нещата предварително, на предпазливо изказващия се при всички случаи на мен повече би ми допаднало.

Няма конкретна лична насоченост в поста ми (засега  Wink) Дори съм посещавала миналата година този портал в търсене и проучване на зъболекари. (Бях малко изненадана от комбинацията между стоматология и интерес към компютрите - не бях виждала тези неща накуп.)  Не твърдя, че съм си намерила the top of the top на зъболекарите в София пък и аз отдавна не ходя при него (но пък и съм толкова критична, че да се класира някой след толкова щателно проучване на какви ли не специалисти си е... Wink ) Обясних просто логиката на това да търся в София. Дори ако трябва да бъдем конкретни аз до импланти изобщо не можах да стигна тъй като погрешно смятах, че само един ми е необходим, а работата по оправяне на катастрофата в устата ми иначе пресуши доста от заделените пари. За импланти просто не останаха.

Разбира се, че от някъде човек трябва да започне. Не желая обаче върху мен да се учат когато съществуват безспорни рискове за здавето ми. Мога да приема, че фризьорката ми ще се учи на някои нови прически на мен, но имам дълга коса. И да я подстрижа пак ще порасне, нали? А дали е така просто и с усложнинията с импланти?

И да, има огромно значение дали си извървял бавно и постепенно от кариесчетата, през малко по-сложните неща, към по-сложните и така да извървиш по правилната логика пътя, а не да се катапултираш някъде с претенцията на 3-дневен курс и лъскава клиника.

Постът ми наистина няма лична насоченост въпреки, че ти си отговорил на някои въпроси сякаш са зададени към теб лично, а не принципно.
И понеже виждам, че стоиш със собствено име ще кажа само, че уважавам професионалните ти постижения и те заслужават да получат обичайната учтива форма на обръщение. Във форуми обаче е по-разпространено да се говори на "Ти", затова избрах този вариант.
Цитирай

Пловдив

Здравей,

Ами ОК, да си говорим на ти. И аз така предпочитам. Казваш доста интересни неща в постинга си и по тях може да се води доста обширна дискусия. Най-много обаче ми се иска да обсъдим дали лесният достъп до обучение е плюс или минус. Практиката в целия свят показва че е на 100 % плюс! Причините за това са много и ще отнеме страшно много време да ги изброявам. В следващия постинг ще обсъдим и този въпрос.
Да вземем и сравнението с фризьорката, което е крайно неудачно. Не заради квалификацията, която безспорно е по-малка от тази на оралния хирург, а заради опасностите, с които е свързана нейната работа. Косата ти ще порасне, ОК. Обаче интересуваш ли се кой ремонтира автомобила ти, къде е учил и каква квалификация има? Най-отговорно заявявам, че рисковете и опасностите в работата на автомонтьора са много по-големи в сравнение с тези в работата на имплантолога. Защото при поставянето на имплантат най-честото усложнение е падането на имплантата, след което раната заздравява за месец - два и може да се постави нов имплант без затруднение. Понякога се получават и инфекции, които след няколко дни антибиотична терапия и евентуално инцизия (разрез, цепване) отзвучават. Какво се получава при автомонтьор, който не си разбира от работата, а ремонтира спирачна или кормилна система на автомобил? Буквално казано резултатът е катастрофален. Немалка е вероятността да загинеш на място, заедно с хората, пътуващи с теб в колата, а и да пострадат други участници в движението. Аз лично предпочитам да ми падне имплантат Smile. Поинтересувай се за квалификацията на автомонтьора си... Също и за момчето, което ремонтира асансьора във вашия блок (ако не живееш в къща), защото при пропадане на асансьорна кабина поради некадърна работа на техници хората вътре стават на кайма. По една случайност съм ординатор в лицево - челюстна хирургия в Пловдив, веднъж съм виждал такъв случай и не желая това да се повтаря  повече в живота ми. Какво да кажем за производителите на хранителни продукти? Ако се объркат нещо в работата си, може да се стигне до отравяне на стотици хора в рамките на няколко дни - и такива случаи има. Електротехник? Ако ремонтира една готварска печка и не занули уреда при сглобяването му, пипнеш ли го с мокри ръце, ще те разтресе здрав токов удар. Да не забравяме че по къщите си имаме и деца, които щъкат и пипат навсякъде. Да продължавам ли с примерите? Добре, строителен работник - арматурист. Ако не си свърши работата както трябва, бетонната стена се срутва върху главите на минаващите по улиците хора и резултатът отново е ясен. Такасе случи преди две години в София, когато загина 29 - годишно момиче в София при падане на стена от строеж. На фона на тази апокалиптична картина, която обрисувах дотук си мисля, че рисковете при поставянето на имплантати са силно преекспонирани.
Споменах ти че съм ординатор в ЛЧХ - Пловдив. При нас поток от пациенти наистина има, но знаеш ли за 5 години (откакто съм там) колко имплантата са поставени в клиниката? Три броя! Почти всички колеги работят имплантология, но си я работят в частните кабинети, а тези които нямат такива, не поставят имплатати. Потокът от пациенти при нас е много голям, но лекуваме основно тумори, възпаления и травми, които нямат много общо с имплантологията. Както виждаш, има дребни детайли във всяка една област, които са много важни и променят коренно цялата картина. Така че не е добре да се вадят прибързани изводи преди да има човек повече информация. По подобен начин стоят нещата и в Лицево - челюстна хирургия в София - познавам и доста от колегите, които работят там.

Поздрави: д-р Ралев
Цитирай

Да вземем и сравнението с фризьорката, което е крайно неудачно. Не заради квалификацията, която безспорно е по-малка от тази на оралния хирург, а заради опасностите, с които е свързана нейната работа.

Примерът си е много подходящ ако беше схванат правилно. Неслучайно фризьорка. Точно сънавайки отговорността, която тя носи, че е нулева. Затова подчертавам, че за мен, като клиент и пациент в единия и другия случай, има голяма разлика. Позволявам си да дам личното си становище защо не бих искала някой да се учи върху мен. Приемам, че фризьорката ще се учи, точно защото съзнавам, че там риск няма.

Описвайки всички тези възможни рискове и злополуки, подчертаваш какво? Нима смяташ, че мисля иначе? Не, напротив, точно така разсъждавам. Че рискове има в много неща и всеки трябва да си гледа добре работата. Знам тези неща от дете. Майка ми беше хиругрична сестра и с много по-малко думи ми е обяснявала отдавна това за риска ("На инженерите може грешката да е стотици метри над земята, на архитектите също, а на лекарите е само на един метър, но под земята". И сега не се хващай за думата да ми разясниш как ако инженерите конструират калпав самолет, това може да убие стотици едновременно. Това е стара приказка за лекарската професия, обобщена и разбира се малко хиперболизирана, но има доза истина)

Казваш, че рисковете при поставяне на имплант са по-малки от всички други изброени неща, с които всеки човек се сблъсква ежедневно? Е, добре. Ти твърдиш това, други твърдят обратното.

За нас, пациентите остава нелеката задача да се ориентираме в противоположните мнения за едно и също нещо. И то да се ориентираме сред морето от специалисти. И всеки говори убедително. Цялата работа по тая тема с имплантите тръгва от там, че се дават много различни информации. Човек просто се обърква. Аз не вземам страна в спор "за или против имплантите". Опитвам се да обясня просто какви въпроси си задава пациент, когато е разколебан за нещо такова.

От тази гледна точка...
не е добре да се вадят прибързани изводи преди да има човек повече информация.
кое точно наричаш прибързан извод? Това, че просто разяснявам какви са повечето тревоги на пациентите когато се колебаят за импланти? И кое в поста ми е извод, при това прибързан? Може би това за риска? Ами приеми, че това не е мой извод, а следствие на също така убедителните изказвания на твои коелги колко е опасно. Това е чуто от устата на други зъболекари. А не опит да се изкажа компетентно. Не съм учила стоматология така че далеч нямам претенции. Ние пациентите питаме, чуваме различни, често противоречащи си неща и оставаме сами със себе си да се ориентираме кога вие зъболекарите търгувате и кога наистина лекувате. Повярвай ми, не е никак просто да се разбере.

Това е опит на вас човешки да ви се обясни какво нас пациентите ни тревожи. Това не опит за надприказване, за да бъде квалифициран като нещо "прибързано". Приемам примера ти за риска като опит да ми напомниш, че има и други рискови неща в бита (въпреки, че нямаше нужда, кое те кара да мислиш, че аз не знам тези неща?) . И че в сравнение с тях  поставянето на импланти е далеч по-нерисково. Добре. Благодаря ти за мнеието.

По всяка вероятност модератор ще затвори скоро темата.
Аз аз ще остана в чудене всяко едно чуто нещо търговия ли е или лечение. Изводите, макар и ясно какви са, ще оставя за себе си. С което намирам за приключена дискусията между нас. Друго едва ли има какво да си разясним взаимно. Най-много да ти се изтърся някой ден лично да проверя някои неща. Но да не останеш неприятно изненадан. Няма зъболекар, на който някога да му е било приятно да работи с мен поради многото ми развалени зъби. Те всъщност вече и не са развалени, защото почти ги подмених с изкуствени.
Цитирай

Пловдив

Здравей,

Първо извинявай ако с нещо съм те засегнал - от всичко казано дотук си личи че говоря с интелигентен и разбран човек. Прибързан извод е това че през клиниките по ЛЧХ в Пловдив и София преминават много пациенти. Наистина е така, но не и пациенти за имплантати. Такива в клиниката съм виждал единични, както ти казах за пет години има поставени три имплантата. Така че ако се интересуваш от имплантати, не ходи в клиниката по ЛЧХ в Пловдив - там не се работи имплантология. Големият обем хирургична работа не означава че персоналът е запознат в детайли с нещо по-специфично като имплантологията. Заявявам това най-отговорно с пълното съзнание че споделям вътрешна информация за университетска болница. Правя го единствено за да бъда от полза на н.в. потребителя (в случая - пациента).
Искаме или не искаме, ежедневно някой се учи върху нас. Когато оставяш колата си на ремонт, стоиш ли непрекъснато на главите на майсторите да гледаш дали случайно не карат момчето, което е постъпило завчера на работа, да ти ремонтира спирачната система? Интересуваш ли се доколко е квалифициран монтьорът, който работи автомобила ти, къде е учил, колко опит има и т.н? Хващам се на бас, че не го правиш. И аз не го правя. Напълно съм наясно, че в процеса на всяка работа има и елемент на обучение на екипа от страна на най-квалифицирания му член, както и процес на непрекъснато самоусъвършенстване на всички, които работят. Това трябва да си го знаеш винаги и да свикнеш с тази мисъл - поне този, който се учи, да подхожда отговорно. Това е достатъчно почти винаги.
Цитирай

Пловдив

Относно усложненията при поставяне на имплантати мога да кажа следното:
1. Най-често усложнение - падане на имплантата. Първоначално винтът се разклаща и може да бъде развит от зъболекаря без пациентът да усети никаква болка и без да капне капка кръв. След това, ако не се свали имплантатът, той изпада спонтанно и пациентът го изплюва. След няколко месеца спокойно може да се постави нов имплантат на същото място
2. Следващо по честота усложнение - инфекция на оперативната рана. Получава се при лоша хигиена на пациента или при неспазване на правилата за стерилна работа от зъболекаря. Мястото се зачервява, боли и около ръбовете на раната започва да изтича гной. На фона на другите операции в оралната и лицево - челюстната хирургия инфекциите в имплантологията са сравнително редки - работи се върху предварително неинфектиран терен, имплантира се стерилно тяло и т.н.
3. Засягане на анатомична структура - горночелюстен синус или долночелюстен съдово - нервен сноп. При синуса симптомите не са толкова манифестни, но при засягане на съдово - нервния сноп на челюстта пациентът се оплаква от перманентно изтръпване на долната устна, което налага най-често отстраняване на имплантата
4. Кръвоизлив по време на операция - изключително рядко усложнение, тъй като в челюстните кости не преминават артерии и вени с голям калибър
Това са най-общо усложненията от локален характер. Описани са и усложнения от общ характер, които съвпадат с усложненията от екстракция на зъби - хипертонична криза, прилошаване от уплаха, синкоп, колапс, хистеричен припадък и т.н. Държа да поясня, че поставянето на имплантат е една доста атравматична операция - не може да се сравнява с една тежка зъбна екстракция, отстраняване на киста или (недай боже) тумор.

Поздрави: д-р Венцеслав Ралев
« Последна редакция: нд, 10 юли 2011, 16:46 от Boten Mary »
Цитирай

По първата точка... Ето това е, което също е интересно, защо имате толкова различни схващания. Говоря съвсем сериозно. На мен твой колега ми е заявявал категорично, че в случай, че имплантът бъде отхвърлен се случвало такова нещо с костта, че после не можело да се постави друг и което е по-важно... че поражението било такова по костта, че дори нормално протезиране после не можело да се направи. Ще цитирам най-безсрамно и имена - например д-р Марио Симеонов (кабинет на "Опълченска"). Не че приемам мнението му за меродавно, но ето ти пример. Инак, че не съм доволна от неговата работа и разяснения не съм, но това е друга тема, не за тук.
Цитирай

Пловдив

Здравей,

Извинявай за късния отговор - бях във Видин за три дни да поставям имплантати и не съм влизал по форуми. Не познавам д-р Марио Симеонов, но както и да е. Нищо безсрамно няма в това че споменаваш името му - аз съм твърдо против прекалената тайнственост, в която са обвити форумите в българското интернет пространство. Обясненията които се дават на нашите пациенти не са някаква свръхсекретна информация, която да се пази в архивите на ЦРУ зад еднометрова стоманена врата Smile. Колегата има право, но според мен само в малка степен. При изпадане на имплантата и зарастване на раната наистина се губи малко обем от костта, но обикновено той е незначителен и не повлиява ситуацията при повторно имплантиране. Особено при големи по размер алвеоларни гребени загубата на кост е просто минимална. По-зле са нещата ако имаме гребен с малък напречен размер и след поставяне на имплантата той е обграден с по-малко от 1 мм. кост. Тогава поради компресията на костта се нарушава храненето й и част от костния обем атрофира. Тогава наистина след евентуалния провал обемът е недостатъчен и при повторно имплантиране се налага костна пластика. По мои лични наблюдения това обаче е при един от четири - пет провалени имплантата, т.е. сравнително рядко. Това налага при повторно имплантиране да се аплицира и костозаместител, който оскъпява операцията с около 120 - 180 лв. Не е бог знае какво и за опитния имплантолог е наистина детска игра. Не се сърди че се занасям с твоя израз Smile. Повтарям че това е наистина в много редки случаи! Виж един подобен случай на адрес http://www.dentalimplants.bg/mainframe21.htm макар че при тази жена осъществихме двуетапна намеса. Тя беше с екстрахиран зъб и огромен дефект на костта поради това че се беше образувала комуникация с горночелюстния синус - нещо, което е доста по-сериозно от провален имплантат. А с това че след провала на имплантата не може да се изработи и подвижна протеза просто не съм съгласен.

Цитирай

Германия

Виж един подобен случай на адрес http://www.dentalimplants.bg/mainframe21.htm макар че при тази жена осъществихме двуетапна намеса. Тя беше с екстрахиран зъб и огромен дефект на костта поради това че се беше образувала комуникация с горночелюстния синус - нещо, което е доста по-сериозно от провален имплантат.
Shocked  
Аз съм със скоро (преди 2 месеца) екстрахиран зъб (номер 15, ако има значение) поради възпаление в костта, което бе установено със снимка DVT. Страдах от хроничен синузит точно на челюстния синуз над този сега екстрахиран зъб. От както го няма, не съм се разболяла, пу пу.
Обаче в понеделник, 8 седмици след екстрахирането, ми направиха снимка за да видят доколко се е възстановила костта и се видя, че още нямало достатъчно и че ще трябва да почакаме. Нямам нищо против да чакам, не бързам, но сега се уплаших малко, дали при мен не може да се получат усложнения  Sad
Докторе, може ли да ме успокоите?  Very Happy
Цитирай

Той успокои достаъчно човекът, но най-трудно се преодолява страха отвътре.

Благодарности за изчерпателния отговор. Сминките в линка са малко...  Thinking ами за неспециалист трудни, но ще ги гледам отново когато имам време.

За цитирането на имена... аз съм "за". Това е и целта на форума  - да си помагат с информация хората. ЗАтова цитирах името на доктора. В други теми тук съм цитирала и други имена. Например на един, при който съм ходила миналата година. Доволна съм от работата му. Сгафи с довършването на нещата (като не си вдигаше телефона по неизвестни причини) и това не съм го спестила. Така че анонимността никому не помага.

На теб, Ралев, като представител на една гилдия, с която винаги съм в лоши отношения, това не може да ти се отрече като положително - стоиш в най-големия форум в Б-я със собственото си име. Дори и да е донякъде рекламно, все пак моите уважения.
Цитирай

Пловдив

Здрасти, Татяна,

Осем седмици след екстракцията на зъба е твърде рано да се очаква образуването на нова костна тъкан. Това става след шест месеца, а при по-големи дефекти и след една година. Значение има и това дали при екстракцията е перфориран синусът или не, доколко тежко е било възпалението и т.н. Ако има съседни зъби, се очаква да настъпи по-малка атрофия и да има достатъчно костна тъкан за поставяне на имплантат. Ако обаче няма един или два съседни зъба, прогнозата е лоша - ще настъпи бърза атрофия и то в голяма степен. В такъв случай ако желаеш да се постави имплантат на мястото на зъба, ще трябва да се повдигне синусовият под. Казваш че след екстракцията възпалението на синуса е отзвучало - това е много добре, защото одонтогенните синуити са много неприятни и често налагат радикална операция на синуса, която си е доста травматична. Ако при теб оплакванията за затихнали, е добре и можеш да бъдеш спокойна.

Цитирай

София

newsm78
Познавам двама-трима,които отхвърлиха имплантати,при това с такива възпаления.....Да,при тях резорбцията беше направила почти невъзможно каквото и да е протезиране.
Така че,д-рРалев,моите уважения,ама.... навивай ги да си слагата имплантати,твой си проблем,нали трябва да изкарваш кинти Mr. Green  .
Между другото, единият от гореспоменатите ,отхвърлили имплантати,беше се заканил да съди доктора,есетствено(кат' му е съдрал сто кожи от гърба и......).Но както всички добре знаем-осъден доктор няма......нали,поне в БГ   newsm78  .
Знам,че мога да те разгневя,д-р Ралев,с такива писания,но не стига,че си е страшно скъпо за средностатистическия българин,ами няма никаква гаранция,че няма да го отхвърли.
А с това че след провала на имплантата не може да се изработи и подвижна протеза просто не съм съгласен.

Да да,ама не....Или Не,не,ама да...
Защото точно това се случва,докторе.Дългички обяснения си дал,безсмислени до голяма степен.А това,че при неуспешен имплантат не се стига до бърза резорбция на костта на алвеоларния гребен...не лъжи хората,нямаш право...Защото точно по този начин се "отхвърля" имплантата като чуждо тяло.И естествено е съпроводено с ужасно възпаление.
Толкова от мен.Извинявам се,ако съм обидила някого.
« Последна редакция: пн, 21 сеп 2009, 02:46 от enze »
Цитирай

Аз(авторката на тази тема) бих казала на  Ralev и stefka.k  да си направят някаква темичка и да си обсъждат там каквото  искат.  Naughty    Crossing Arms
Цитирай

Аз(авторката на тази тема) бих казала на  Ralev и stefka.k  да си направят някаква темичка и да си обсъждат там каквото  искат.  Naughty    Crossing Arms

Ами аз, като един от спамещите, в такъв случай да ти кажа, че това, което съм споделила като тревоги и неясноти по отношение на имплантите го казвам като типичен представител на пациентите, нуждаещи се от подобна интервенция (дори бих казала много по-нуждаеща се от твоята липса на ДВА (!) зъба, които ти смяташ веднага да заместиш с импланти. Предвид крехкия ти проблем и още по-крехката ти възраст може би не си даваш сметка в какво се забъркваш).

Мнението ми не е съвпадащо с това на Ралев. Последният пък явно се опитва да покаже нещата от гледна точка на стоматолозите.

Щом обаче ти това наричаш спам, да, аз моля за извинение, че съм оспамила темата ти. Сигурно си очаквала някакви отзиви в типично тийн стил като например "О, да, аз си сложих импланти и да, мнооо е яко, супер". Или пък: "Миличка познаваме докторът, при който ще ходиш. Той е супер, най-добрия, направо The best.  Скорошно оздравяване и да пишеш. Цун"

Извинявай, но това са сериозни неща и никой от тук пишещите не е спамил,а се е опитал сериозно да обясни каквото знае.

А ето за каква тема и проблем иде реч:
Здравейте, аз съм на 13 години (!!!) и след няколко дни ще ми сложат импланти заместители на 2 мой зъба (липсват 2 зъба и ти смело слагаш импланти. Е, тук толкова навити хора без съмнения няма) в софия при Д-р Асен Маринов. Искам  да ми кажете всичко (наистина ли искаш всичко? Е, някои от спамещите знаят нещо тук-таме) свързано с това,ако знаете (да поназнайваме някои работи, но да не спамим все пак). И ако познавате този доктор,споделете какво е мненито ви за него.Лекаря ми е обяснил всичко (в такъв случай нуждаеш ли се от информация след като той уж ти е обяснил всичко?) ,но искам да знам  дали някои има  и какаво е станало.
« Последна редакция: пн, 21 сеп 2009, 18:32 от stefka.k »
Цитирай

Пловдив

Здравейте всички,

Имам да кажа някои неща. При 13 годишен пациент наистина е малко рано за поставяне на имплантати. По една единствена причина - на тази възраст има интензивен растеж на челюстните кости в трите измерения и не е ясно къде ще се озове имплантатът след приключване на растежа. Това е единственото ограничение - може да се получи промяна на дъвкателните съотношения на възраст от 20 - 22 години.
Здрасти, Enze. При неуспешен имплантат се стига до резорбция на алвеоларния гребен, но далеч не е толкова бърза и тежка, че да се стигне до невъзможност за повторно имплантиране; какво остава пък за невъзможност да се изработи подвижна протеза. Казвам го от немалкия си клиничен опит - повярвай ми, виждал съм какви ли не случаи. Виждал съм дори толкова тежка резорбция, че се е стигнало до спонтанна фрактура на челюстите. Това беше на един конгрес в Италия, колегата който представи случая е от Канада. Това е единственият документиран случай с световен мащаб, а статистиците изчисляват че до момента в цял свят са поставени около 80 милиона имплантата. От гледна точка на теорията на вероятностите е по-вероятно както си вървиш по пътя да те убие метеорит - 1/70 милиона  Mr. Green. Сега сериозно: поставянето на имплантати е рутинен метод в цял свят и при добре проведена оперативна интервенция успеваемостта е много висока, процентът на усложненията - нисък, а лечебните резултати - много добри. Освен че "вземаме кинти" (казано на език в стил училищен двор), ние осигуряваме добро самочувствие, добра естетика и функция на всеки, който ни се довери. При настъпили усложнения аз лично имам следния подход: лекувам ги безплатно докато нещата се оправят и пациентът е доволен. Това е всичко.

Цитирай

София

Записвам се да ви чета.
Цитирай

София

Д-р Ралев,похвално е,че лекуваш пациентите безплатно при настъпили усложнения.Но това значи все пак,че се случват,нали?Наясно  съм с материята,естествено,че резорбцията не може да бъде толкова бърза,че да не може да се реагира.Но лошото е,че човекът е похарчил много пари и едва ли е очаквал такива резултати.Разочарованието е голямо.Вярно е,че млади хора с възможности ще предпочетат имплантати и мостове пред протеза.Но една добре направена ставна протеза също е добро решение(въпреки,че по принцип подвижното протезиране плаши по-младите пациенти,разбираемо е).Относно стила "училищен двор" Laughing  - това е форум,човек може да се отпусне и да говори на жаргон Laughing .Друго нещо ми прави впечатление:
Ти си правиш реклама във форума,това не е много редно,но не е моя работа,може да имаш позволение от модераторите(тяхно задължение си е да следят за неправомерна реклама).
Не искам да звучи като заяждане,нито да поставям под съмнение твоя професионализъм,далече съм от това  bouquet  .Когато може,когато се налага - няма нищо лошо в имплантатите.Но освен,че съществува риск от отхвърляне(както към всяко чуждо тяло),просто не всеки е способен(не искам да обидя никого)да поддържа нужната хигиена ..А наистина за избягване на инфекции,са нужни специални хигиенни грижи при наличие на имплантати.Естествено докторите го обясняват на пациентите,но смятам,че една част от неуспешните имплантати се дължат на лоша поддръжка(хигиена),така да се каже(такива са ми наблюденията).
« Последна редакция: чт, 24 сеп 2009, 22:32 от enze »
Цитирай

Пловдив

Здрасти, Enze,

Разбира се че усложнения могат да настъпят - "Който не работи, той не греши", е казал майстор Кольо Фичето, а той е поработил доста и ги знае тези работи. Няма зъболекар който да няма паднала пломба; няма и имплантолог без паднал имплантат. Днес ми падна един и ще трябва да си преправям нещата.
И най-добре направена ставна протеза е нещо ужасно. Това са методи от миналото, както и имплантатите ще отидат в миналото когато се научим да програмираме генетичен код и да произвеждаме нови органи от наличния генетичен материал. Само че за момента не можем. Ставната протеза е архаично нещо последните причини: тя е чуждо тяло с огромен обем, който заема по-голямата част от устната кухина. Не предава дъвкателното налягане по физиологичен път (зъб-пародонт-кост или корона-имплантат-кост), няма дъвкателната ефективност на неснемаемата конструкция (не можеш да сдъвчеш нещо по-твърдо за кратко време); и най-добрите стави и ключалки се износват механично и изискват подмяна най-много на две-три години, а почти винаги и по-често; неснемаемите носещи елементи се разциментират много често от зъбите, всяко почистване от стар цимент износва по малко от зъба и ключалката или ставата се държи все по-слабо и пада все по-често; ако има неточност или някакво ръбче, нерядко от постоянното механично дразнене се развива епителна дисплазия (особено при пушачи), след това - и злокачествен тумор от епителен произход, нерядко доста агресивен. Още ли искаш снемаема протеза? Според Chrysomali et al, 1999, International Journal of Craniomaxilllofacial Surgery, неудобните снемаеми протези са основен етиологичен фактор за развитието на тумори в устната кухина. Нагледал съм се на такива неща, никак не изглеждат приятно. Аз лично предпочитам да ми падне имплантат  Mr. Green.
По въпроса за хигиената: имплантатът не изисква никаква по-специална хигиена от естествените зъби! Почистваш плаката и толкова!

« Последна редакция: нд, 10 юли 2011, 16:46 от Boten Mary »
Цитирай

Днес ми падна един и ще трябва да си преправям нещата.
Защо падна? В този твой конкретен случай? Устната хигиена ли беше причината? Защото нали ако костната плътност (или както там се нарича) е предварително правилно пресметнато, че стига нямало проблем?

Но ако не е нито в костната плътност, нито в недобра хигиена.... значи се намесват и други обстоятелства в евентуално възможните причини имплант да бъде отхвърлен? Което естествено (според мен) води до мисълта, че съвсем не е детска игра това. Пак казвам... говоря не като запознат, а като пациент. Искам да разбера колко възможни причини има един имплант да падне. 1. хигиена 2. недостаъчно кост, а други? 3.? 4.?

Ако пациентите са добре запознати с това колко са причините поради които това може да се случи най-добре ще могат да преосмислят за себе си искат ли да поемат този риск или не.
Цитирай

Германия

Здрасти, Татяна,

Осем седмици след екстракцията на зъба е твърде рано да се очаква образуването на нова костна тъкан. Това става след шест месеца, а при по-големи дефекти и след една година. Значение има и това дали при екстракцията е перфориран синусът или не, доколко тежко е било възпалението и т.н. Ако има съседни зъби, се очаква да настъпи по-малка атрофия и да има достатъчно костна тъкан за поставяне на имплантат. Ако обаче няма един или два съседни зъба, прогнозата е лоша - ще настъпи бърза атрофия и то в голяма степен. В такъв случай ако желаеш да се постави имплантат на мястото на зъба, ще трябва да се повдигне синусовият под. Казваш че след екстракцията възпалението на синуса е отзвучало - това е много добре, защото одонтогенните синуити са много неприятни и често налагат радикална операция на синуса, която си е доста травматична. Ако при теб оплакванията за затихнали, е добре и можеш да бъдеш спокойна.

Благодаря много за изчерпателният и успокоителен отговор  bouquet
Единият съседен зъб е напълно здрав, дори пломба няма в него. От другата страна, т.е. зъб номер 14, се оказа с кариес, това се видя след екстракцията. За жалост кариесът беше много дълбок, почти до пулпата, и имаше риск за самия нерв. Сложиха ми временно medizinische Einlage (извинявам се за немския термин, не го знам как е на български) и след поставянето на импланта ще се поставя керамика там. Но зъбът си е жив, дано и да остане такъв.

Перфорация към синуса не ми е известно да е имало. Това предполагам щеше да се види на снимката от ДВТ-то  Thinking Знам само, че имам мн тънка мембрана на Шнайдер.  Thinking
Цитирай

Пловдив

Здрасти, Стефче,

Имплантатът падна защото все се стремим да угаждаме на капризите на пациентите, дори когато желанията им са не съвсем обосновани. Въпросният човек искаше да има временна протезна конструкция докато премине заздравителният процес на имплантатите. Вързах му се на акъла и направихме протеза (най-обикновена плакова), която да носи и да не ходи без зъби три месеца. Само че от постоянното механично дразнене (плаката притиска покривния винт на имплантата) не са се създали условия за нормална остеоинтеграция и един от имплантатите ми се провали. Останалите три са ОК и скоро ще ги натоварваме.
Това е друга причина за падане на имплантат - липсата на покой след операцията. Нищо не бива да притиска механично имплантата, особено ако е прилагана костна пластика (както беше в случая). При пациенти с вредни навици - гризане на нокти, моливи, държане на игли в устата при шивачки и т.н. винаги очаквам усложнения. Няма начин... Ако обаче имплантатите са завинтени с добра първична стабилност в костта (сила около 65 нютона на см.), могат да се натоварват и веднага - след сваляне на конците. Пак ти казвам - имплантологията не е детска игра (никога не съм казвал нещо подобно!), но не е и нещо извънземно сложно и суперрисковано. Това си е рутинен метод за лечение, който засега е най-добър от всичко измислено от човека. След 30 - 40 години ще започнем да програмираме човешкия геном и тогава имплантатите ще останат в историята, както сега става с всички снемаеми протези.

Цитирай

Д-р Ралев,след като са  ми сложени имплантите,какво следва сега?Защото доктора ми каза,че ще трябва да ходя още 3 пъти при него.
Цитирай

Пловдив

Здравей,

Те имплантатите са сложени, но отгоре има ли нещо? Може би надстройките все още не са поставени, трябва да се изработят корони, мостове и т.н. Ако и това е направено, най-вероятно колегата иска да те види само за контролен преглед, дали всичко е наред, дали почистваш плаката и т.н.

Изпълнителен директор - Ралев Дентал АД
Цитирай

Отгоре няма нищо,той само ми  сложи имплантите и заши мястото.А след това свали конците. И сега следват другите процедури.
Цитирай

Пловдив

Еееее, Petety, имаш да вървиш още дълъг път. Но първата крачка е направена - "И най-дългото пътуване започва с първата крачка" - Лао Дзъ. Следва да ти поставят отгоре надстройките - те служат за посредник между короната и и имплантата, защото самият имплантат няма как да носи короната. След това се взима отпечатък и се изработва готовата конструкция. Т.е. има още работа по твоите нови зъби - виж как изглеждат нещата на тази схема - http://www.--reklamen-spam--/implants1.htm Имам още доста работа по нея, но върши работа. Все пак, да те окуража - в твоя случай първата крачка е най-трудна и най-болезнена. Успех в лечението!
Цитирай
Една позната ходи в Медента - http://www.medentabg.com
Цитирай

Пловдив

За всички посетители - информация за рисковите фактори в имплантологията има на адрес www.dentalimplants.bg/risks.htm - статията е доста специализирана, но все пак е написана на донякъде на разбираем за широката публика език. Опитали сме се да направим нещо като научен обзор на доста публикации в областта. Има информация за генетична предразположеност към отхвърляне на имплантите, за вредата от тютюнопушенето и т.н.

Цитирай

Германия

Мерси Д-р Ралев!

Да се похваля и аз, че преди 6 седмици ми поставиха импланта. За съжаление пак имаше усложнения при мен, но те се дължиха пак на съсирането на кръвта (демек, не спирах да кървя  Rolling Eyes). Самата операция беше странна, в стерилна среда, бях закрита с един чаршаф с една дупка на устата, но болки нямаше. След операцията имах болки и дори се завърна синузита ми, което хвърли в ужас не само мен, но и зъболекарката ми  Laughing За щастие се оказа, че просто главния лицев нерв, тригеминус, е бил раздразнен. С мануална терапия спасих положението и сега съм екстра  Peace
Цитирай

Здравейте,при мен мина успешно  и втория етап  Peace
Цитирай

Пловдив

Ами виждате че не е толкова зле - успех в лечението!
Цитирай

Вече всичко свърши-имам си зъбки  newsm44  много се кефя
Цитирай

София

Аз да попитам сега - ако зъбите са махнати отдавна и липсват последните 3 кътника - може да се постави имплант на мястото на най-крайния, така щото после другите два липсващи кътника да се закрият с мост, а н ес други импланти? Правилно ли съм се ориентирала? И като гледам Петети - ми то цяла година ли отнема това слагане, до крайния резултат, ужас...И всъщност колко ти излезе общо на теб?
Цитирай

Петети, Viliko, е особен случай, който не знам дали е удачно да се дава за пример. Първо преди да възразиш отбелязвам само възрастта ú........
Иначе да, естествено, че е по-разумно да се направи мост в тоя описан от теб случай. Доколкото аз зная повече импланти се слагат когато евентуално ще се слага по-дълъг мост (т.е липсват много зъби).
Но винаги си го има вариантът ако те бият много паричките в джоба и напъват да излизат от там... дето се казва и на мястото на всеки липсващ сложи имплант. Rolling Eyes

Тука за рисковете няма да говорим, че пак ще дойде д-р Ралев (П-в), а аз днеска съм много миролюбиво настроена към света и войни не ми се водят.
 smile3558 atwork
Цитирай

София

Ами какви войни, аз питам за основните положения. Рискът ми е ясен. Но когато няма зъби и няма начин за прост мост - риск - не риск - какво да се прави, явна е, че това е единствения начин май.
Цитирай

Германия

При мен процедурата е също дълга. Екстрахираха зъба краят на м. юли м.г. След това чакахме няколко месеца да се възстанови костта - това при теб отпада. Краят на м. януари ми поставиха импланта. Чака се 3 месеца да зарастне, минимум. Аз лично предпочитам да чакам по-дълго, бърза работа нямам. На 14.6. ще ми отворят пак венеца и ще се постави винтчето, и ще се изработва коронката - зъботехниците имат нужда от 10 раб. дни. Живот и здраве на 2.7. ще ми поставят коронката, с което приключва сагата за мен.  Praynig
Цитирай

Аз да попитам сега - ако зъбите са махнати отдавна и липсват последните 3 кътника - може да се постави имплант на мястото на най-крайния, така щото после другите два липсващи кътника да се закрият с мост, а н ес други импланти? Правилно ли съм се ориентирала? И като гледам Петети - ми то цяла година ли отнема това слагане, до крайния резултат, ужас...И всъщност колко ти излезе общо на теб?

Мога да отговоря само на последните два въпроса.Не отнема една година а някъде 4-5 месеца,при мен се проточи дълго защото събирахме парите. Излезе 5000лв за 2 импланта понеже избрахме  немски материали за операцията,а те са по-скъпи,но зъболекарят ще ви обясни за цените.
Цитирай

София

Tatjana ,ти ги правиш в Германия, нали?
Хм, аз четох из нета, че това време от няколко месеца след първоначалното слагане на импланта можело да се съкрати - в зависимост от използваните импланти и технологии.
Също така бях чела, че деформирала ли се е челюстта, венеца - след дълъг период от време така ставало - след вадене на зъб - мост било трудно да се направи. Също така не може да се сложи мост само на един държащ зъб - от едната страна - нали?
Пете - къде казваше, че си ги правила ти? И тия 5000 са общо за всичко или?
Цитирай

viliko,правила съм ги в София.Общо за всичко са тези  5000 .
Цитирай

Германия

Да, в Германия го правя. Един зъб имам само за правене.

Също така бях чела, че деформирала ли се е челюстта, венеца - след дълъг период от време така ставало - след вадене на зъб - мост било трудно да се направи.

Да, когато имаш липсващи зъби, е твърде вероятно да се деформира челюстта. Деформира е силно казано, то не се забелязва с просто око, може и ти самата да не го усещаш, но може да има много различни последици върху целия двигателен апарат. За справка http://en.wikipedia.org/wiki/Temporomandibular_joint_disorder - аз лично страдам от това, всичко дойде от една коронка, която явно не пасваше 100%. От 1.5 години ходя всяка седмица на физиотерапия, а миналата седмица имах голяма криза, бедрото ми беше изкривено, не можах да ходя, ад беше. В момента мога само да облегчавам симптомите, за лечение не може да става дума докато не приключа с импланта. Извинявам се за отклонението, но искам да кажа, че е много важно зъбите да са на ред и на място, и ако има липси, да се слагат заместители.
Цитирай

София

Защо не може да се лекува бедро в случая? Каква е връзката?
При мен видимо единия зъб, махнат преди години - там е просто някак вдлъбнато и по-тънко мястото.
Цитирай

Германия

Защо не може да се лекува бедро в случая? Каква е връзката?

Връзката е че в момента още ми липсва един зъб, и докато там не се слага заместител, който да пасва много добре, челюстта продължава да се мести.
Цитирай

София

Е, да де - ама защо ми беше изкривено, не можах да ходя, ад беше. В момента мога само да облегчавам симптомите, за лечение не може да става дума докато не приключа с импланта
Цитирай

Германия

Е, да де - ама защо ми беше изкривено, не можах да ходя, ад беше. В момента мога само да облегчавам симптомите, за лечение не може да става дума докато не приключа с импланта

http://www.cmd-dachverband.de/sites/CMD-Patientenbereich/CMD-kurz-gefasst.htm  Проблеми със ставите на челюстта имат ефект върху цялата двигателна система.
Цитирай

София

Не разбирам немски, но схванах идеята.
Така, колкото чета и разбирам, че една от най-добрите технологии била Алфа Био, при която можело веднага да с есложи заместител, още при поставяне на импланта, а до два месеца и постоянната корона. Това така ли е?
Твоя какъв е точно? И направо се стряскам как няколко пъти имаш усложнения, много, много ти стискам палци бързо да е всичко ОК   Praynig
Цитирай

Германия

Мерси. Импланта е от титан, забравих на коя фирма. Заместител имам, временен, но той е само залепен и е буквално само за красота - не мога да дъвча на тази страна. Сложиха ми го след като зарастна раната от поставянето на импланта, т.е. след няколко дена, когато ми вадиха конците. Не се стряскай за усложнениета ми, зъболекарката ми от 1990год. е имплантолог и поставя по 1-2 импланта всяка седмица от тогава, т.е. има голяма опит, но такъв случай като мен не е имала  Crazy
Цитирай

си Д-р Ралев!

Да се похваля и аз, че преди 6 седмици ми поставиха импланта. За съжаление пак имаше усложнения при мен, но те се дължиха пак на съсирането на кръвта (демек, не спирах да кървя  Rolling Eyes). Самата операция беше странна, в стерилна среда, бях закрита с един чаршаф с една дупка на устата, но болки нямаше. След операцията имах болки и дори се завърна синузита ми, което хвърли в ужас не само мен, но и зъболекарката ми  Laughing За щастие се оказа, че просто главния лицев нерв, тригеминус, е бил раздразнен. С мануална терапия спасих положението и сега съм екстра  Peace
                                                                                                                                                             Интересно ми е как изглежда мануалната терапия на тригеминус?
Цитирай

Германия

Лаик съм, не мога да ти го обясня, един мануален терапевт би могъл  Wink

Да се похваля вече окончателно, сагата свърши, имам си нов зъб-имплант  Party
Цитирай

Aко можеш да опиташ да ми обясниш какво ти правиха,че имам и аз проблем.Обаче мануална тер.се прави на стави...,пък този нерв е черепно-мозъчен-нещо тука ли не са на ясно  newsm78
Цитирай

Германия

Мануалната терапия не се прави само на стави, а и на мускули и нерви!  Peace
Цитирай

Аз пък ходя да питам за импланти и не знам какво да правя-един ми казва,че може,друг че не може.Този джойнт синдром и аз го имам и ми тормози нерва.Viliko,как се справяш с него?
Цитирай

Моля модераторите да изтрият темата ми!!!
Цитирай

Германия

newsm78 Защо? То дори не е твоята тема!
Цитирай

Извинявай,но това е моя тема! Naughty
Цитирай

София

Аз пък ходя да питам за импланти и не знам какво да правя-един ми казва,че може,друг че не може.Този джойнт синдром и аз го имам и ми тормози нерва. Viliko,как се справяш с него?
newsm78

Какъв е този синдром?

Да вметна само, че ми предложиха поставяне на пластични протези - били от вид пластмаса, махали се и се слагали, без видими скоби и тн и цената на един зъб липсващ била около 600лв - това при положение, че не може да се сложи мост. Някой знае ли нещо?
Цитирай

Това не е ли малко скъпо на зъб за протеза???И то при положение ,че този Валпласт се съсипва много бързо и не може да бъде ремонтиран  Rolling Eyes    Синдрома е със ставите.
Цитирай

София

На мен не ми се е случвало да ме боли става или каквото и да било - заради зъб. Иначе не зная почти нищо за тия протези. НО имплант само за сравнение под 2000лв на зъб няма, хирургична операция е - тоест има риск и то доста голям - вече двама познати имат отхвърлени импланти и невероятни проблеми около това. Според зъболекаря тия пластични протези нямат срок на годност - тоест изкарват достатъчно дълго, поне 15-20 години.
Цитирай

Не знам защо всеки получава различна информация за едно и също нещо  Thinking Моя позната напр. си направи цялостни еластични протези и то с керамични зъби общо за 1800лв- и горна и долна челюст.Ако пуши с тях напр. след 6м това което имитира венец ставало черно ,и няма как да бъде почистено - абе нещо като силиконовите презрамки за сутиени...Иначе едностранните протези нямало как да бъдат стабилно закрепени и се местели  newsm78.Имплантите пък са доста рискови  newsm78.Може ли да споделиш за проблемите на твоите познати?
Цитирай

София

Е, не знам подробности. Едната жена ни е съседка от старото жилище. Скоро се засякохме в центъра и като питах как е - тя само ми каза - оф, остави, имам проблеми, нали си слагах имплант - ама не стана нещо и сега ходя в Мед.Академия. Другият е колега на мъжа ми и си беше взел отпуска 2 месеца - заради зъбна операция, проблем с импланти. Само това знам.
А за тия протези...възможно е и ти да си  права, аз затова питам - нищо не знам. Не съм разпитвала подробно зъболекара, защото още, но и това ще направя.
Цитирай

Сигурно е ужасно,затова се въздържам още.Иначе най-добре се консултирай и с други за протезата.Иначе познавам двама с импланти и то от евтините,които нямат никакъв проблем.Явно си е до организъм и нервна система.При мен единия проблем е,че имам ниски синуси отгоре,а долу имам огромен канал където влиза нерва...И така-един ми казва,че мога да сложа,друг че не мога...
Цитирай

София

Ооо, аз дори не съм ходила на консултация такава подробна, ще се поинтересувам - разбира се. Но сега се замислям нещо - понеже трябва да ми се извадят двата последни зъба горе - зъболекаря ми отказа и каза, че трябва на хирург - нещо заради синусите...може и същото като теб да е  Thinking
Цитирай

Не,те тези два зъба при всички хора са в синуса.Редно си е хирург да ги вади.А няма ли как да се спасят?
Цитирай

София

Е, няма, така е - като от години ме боли, пия аулини - но не ходех на зъболекар  Crazy
Цитирай

София

Да се впиша и аз тук - във вторник ми сложиха имплант.
Предисторията - зъб с некачествено направена пломба се сцепи вертикално и единственото лечение беше да се извади. Преди да ми сложат импланта си направих 3D снимка, за да се види състоянието на костта и дали е достатъчно дебела. Оказа се, че всичко е наред и може да се постави. Сега чакам да зарасне добре и след няколко месеца да пристъпим към следващата фаза.
Цитирай

София

Ти къде го прави - в коя клиника? Каква е цената? И какво точно представлява поставянето, моля те - опиши малко  Praynig
Цитирай

София

Правих го в кабинета на д-р Албена Караметова - Младенова. Цената е 1200 лв. Поставянето е следното(моля, по - гнусливите да не четат надолу Mr. Green):
Слага се местна упойка на мястото. Венецът се реже и издърпва, за да се стигне костта. С нещо като бормашинка се пробива дупка в костта. В нея се поставя импланта(като болтче) и се завива. След това венеца се зашива. Не боли, но усещането не е приятно(всъщност боли повече опъването на бузата и устната, защото зъбът е назад). Шиенето се оказа най - неприятната част. Общо трае около час и половина - всичко. На другия ден бузата ми отече, а края на устната ми е леко цепнат, но отново не боли много(МЦ болките са много по -  неприятни hahaha 35). Зъболекарката каза, че е нормално и след 2-3 дни оттокът ще спадне. Сега се жабуркам 3-4 пъти дневно с вода, и 3 пъти с Eudril(гледам да е веднага след хранене, за да няма остатъци разни). Иначе ям течни храни(току виж онези 3 килограма в подписа ми изчезнали Mr. Green). Така ще е до сряда, когато ще ми махнат конците.
Това май се сещам Smile. Ако съм изпуснала нещо - кажете bouquet.
Цитирай

Германия

А по време на операцията беше ли в стерилна среда? При мен подготовката на кабинета беше много дълга, всички се преоблякоха, мен ме покриха с един чаршаф (книжен) само с една дупка на устата  Crazy

Това с жабуркането с водата ме изненада, мен ми го забраниха, защото дразнело раната и тя не можела да зарастне хубаво  Thinking
Цитирай

София

Да - стерилно беше, с покривало, шапка - всичко. За жабуркането не знам, явно зависи от лекаря, пък и аз не жабуркам силно, просто изплаквам - може би не съм се изразила ясно. Ти как си почистваш устата, например след ядене?
Цитирай

София

Отоци и цепване - това дали е нормално  Thinking

А тая цена е общо или само на поставянето на импланта?
Цитирай

Германия

Да - стерилно беше, с покривало, шапка - всичко. За жабуркането не знам, явно зависи от лекаря, пък и аз не жабуркам силно, просто изплаквам - може би не съм се изразила ясно. Ти как си почистваш устата, например след ядене?

Моята процедура свърши  Wink  та вече се чистя нормално, но след поставянето на импланта до махането на конците само съвсем внимателно си изплакнах устата след миенето на зъбите.
Цитирай

Отока е нормален,някои още докато трае операцията включват системи,които съдържат съставки с противоотточно и противовъзпалително действие.
Цитирай

София

Отоци и цепване - това дали е нормално  Thinking

А тая цена е общо или само на поставянето на импланта?

Да, нормално е, оттокът вече спада. Устната също е ок, за нея също смятам, че е нормално, защото зъбът е назад и горен, което наложи да се опъне повече, а и стоя така час и нещо.
Цената мисля, че е без короната.
Цитирай

София,Витоша

Кажете ми за Пловдив къде мога да си поставя добър имплант на горен 6 зъб.
Като дете го загубих поради кариес под пломбата и се беше сцепил и се наложи изваждане,както беше писал и друг потребител със същият случай.Обмислях и мост,но всички други зъби в устата ми са в добро състояние и не ми се иска да пиля здрави зъби.Много сложен избор като чета и за често отхвърляне на импланта,а не са малко паричките.Колко трае цялата процедура иначе от началото до края,когато си вече въстановен и с поставен зъб?
Цитирай

Запис,  ще пиша по-късно
Цитирай

Повече от проблемите с импланти са ако си пушач.
Цитирай

Вече като се замисля по-добре без зъб отколкото изкуствен зъб.
Цитирай

Германия

Вече като се замисля по-добре без зъб отколкото изкуствен зъб.

О не, в никакъв случай! Тогава се променя хапката, рискуваш да губиш и противоположния зъб, другите се изместват.... - това изобщо не е алтернатива!  Naughty
Цитирай

Абе имам приятелка от 3 години има извадени зъби не са мръднали..останалите..И мост да слагаш какъв е смисъла пак съсипваш зъби..Имплант то кожата ще ти одерат за него..майка си и баща си струва..
Цитирай

А зъб ще се загуби ако не се иде на време на стоматалог или поради некъдърността на зъболекар . Тикайте си изкуствените зъби в устата като ви е толкова акъла.
Цитирай

Германия

Защо, освен че говориш неща които не са верни, обиждаш? Информирай се по-добре, в интерес на твоето здраве е!
Цитирай

Е не съм обидила никой.. Very Happy Ами точно , че са верни.. Very Happy малко написани в груб стил..Няма какво да се информирам..здраве?? те ако зъболекарите са гледали да съм здрава нямаше да ме лекуват некъдърници.. Laughing
Цитирай

Относно д-р Маринов. Лекувам се при него от една година. Моят случай е доста проблемен. НА 36 години съм и вече с почти обеззъбена долна челюст. Правих консултации с 4-5 специалисти в областта. В общи линии ми предложиха , да ми извадят и последните коренчета, поставяне на 8 импланта, и  мост. Единствено д-р Асенов ми предложи да запази каквото е останало от корените ми и да направи 6 импланта. Приех неговият план. Той е внимателен, изключително отговорен в това което прави.  До сега съм доволна от направеното. Предстои ми разкриването на имплантите и мост, така, че ще пиша като му дойде времето.
За цената- Истина е, че неговата цена беше най- високата от всички предложения, включително и в чужбина, /в Испания ми предложиха имплант за 900 евро., с коронката/ За тези неща, винаги се доверявам на по-скъпите. Мнението ми е ,че избираш евтино когато си готов на компромис. В моят случай, нямам нямам право на грешки, така, че се надявам, да се оправдаят очакванията ми.
Цитирай

Според мен добрият специалист,не си позволява да работи с некачествени материали,съответно и цената е по-висока,но и успеха е по-траен и сигурен.Също така и инвестирането в  обучението не е евтино.Изборът ти е добър,успех  Peace
Цитирай

Аз вече свърших с лечението при Маринов. Много съм доволна, наистина работи внимателно и както трябва. smile
Цитирай

Трябва да си слагам 2 импланта.Ходихме в ВМА и при един зъболекар на ул.Стамболийски.Цените които ми казаха са около 1300 лв. на един.
Сега търсих по нета,звънях по тел. Д-р Мринов не ми каза цена  ,но в сайта пише атрактивни цени,предполагам че са народни цените  Smile
Да знаете нещо за стоматологичен център ''Ведра дентал''?Там ми казаха от 700 лв до 1300 лв.,като консултацията е безплатна.
Някои слагал ли си е импланти във ВМА?Дано да има такива и да ми препоръчат зъболекар,по възможност доцент.
Ще съм много благодарна за бързи отговори.  :bouquet:
Цитирай

Д-р Стефан Пеев ми е препоръчан като добър.
Цитирай

Интересува ме имплантатите T.B.R някакви мнения по въпроса?? Добри ли са или не?
Цитирай

Препоръчвам на всички решили да си слагат  импланти   Д-р Асен Маринов ! Въпреки че имах проблеми с поставянето на имплантите,поради дебелината на горната ми челюст той успя да монтира 3мм имплант на 2,5мм дебелина на костта след 3 часова операция.Благодарение на него имам  прекрасна усмивка.
Цитирай

Здравейте на всички в този прекрасен форум!!!Имам един проблем и ми се иска ако може някой да ми даде някакъв отговор.На 27 години съм,но имам млечен горен кучешки зъб,който така и не падна когато трябваше.Преди 6-7 години ми направиха снимка,но казаха че имало някакъв си зародиш,някъде там,и не се знаело дали изобщо някога ще тръгне да расте нов зъб.Сега усещам че леко се клати и то от доста време,предполагам ако избиваше друг,щеше вече да е паднал...а той просто не е стабилен вече.Та въпроса ми е какви са вариантите в моя случай,сигурно няма да е коронка,може би този ще се извади и после с винт...и колко ли ще струва...Моля ако някой има представа да ми пише.Благодаря предварително.  Rolling Eyes
Цитирай

sofia

Криска, до скоро имах почти същия случай и мислех, че съм единствена.Само, че съм на 36 години, с млечен, кучешки горен зъб, който застрашително се клатеше. Постоянният беше застанал хоризонтално в небцето и ми го извадиха оперативно, когато бях на 12-13 години.

Според мен единственото решение беше да се сложи имплант. Дълго време го отлагах поради невероятен страх от самата манипулация  и болка и всичко. Сега разбирам, че дълбоко съм грешала и съжалявам, че   не го направих по-рано, а дълги години ходих с преден зъб който е различен от другите.

Преди около месец, събрах сили и отидох да ми сложат имплант в клиника Медикал дент.
Всичко свърши за около 15 минути,без болка или някакъв дискомфорт, на място ми направиха временна коронка. Горещо препоръчвам др. Кирилов, като изключителен специалист и професоналист, както и целия персонал на клиниката- изключително мили и внимателни, особено като разбраха, че умирам от страх.
При една консултация, той ще ти препоръча правилното решение в твоя случай.

Днес бях на контролен преглед - зараства без никакви проблеми. Постоянната коронка ще се сложи 5 месеца след поставянето.

Дано  успях да те ориентирам. Ако имаш въпроси мога и на лични да ти отговоря, за да не оспамвам темата.
Цитирай

Пловдив

Здравейте на всички в този прекрасен форум!!!Имам един проблем и ми се иска ако може някой да ми даде някакъв отговор.На 27 години съм,но имам млечен горен кучешки зъб,който така и не падна когато трябваше.Преди 6-7 години ми направиха снимка,но казаха че имало някакъв си зародиш,някъде там,и не се знаело дали изобщо някога ще тръгне да расте нов зъб.Сега усещам че леко се клати и то от доста време,предполагам ако избиваше друг,щеше вече да е паднал...а той просто не е стабилен вече.Та въпроса ми е какви са вариантите в моя случай,сигурно няма да е коронка,може би този ще се извади и после с винт...и колко ли ще струва...Моля ако някой има представа да ми пише.Благодаря предварително.  Rolling Eyes

След по - подробен анализ от ортодонт (не хирург) съществува и вариант, чрез който да се разкрие и изтегли на мястото му този зъб с брекети. Импланта е по - бързият вариант , но нищо не е по трайно от собствения ти зъб.
Цитирай

благодаря ви за съветите дано скоро се престраша и аз да направя нещо с това Smile))
Цитирай

Sofia

Аз също съм подобен на последно описаните случаи - почти на 27 години съм и горните ми кучешки зъби все още са млечните. Те не се клатят, не ми създават проблеми, напълно здрави са.

Проблемът е, че имам и напълно здрави постоянни кучешки зъби (правих си снимка, не са зародиши, а цели, непоникнали зъби), за които ми казаха, че не са излезли, защото били твърде големи и нямало място за тях. Миналата седмица бях на консултация при двама ортодонти, но получих 2 коренно различни съвета - единият каза да не пипам млечните и че постоянните може никога да не тръгнат да излизат, докато вторият беше категоричен, че млечните трябва да се извадят възможно най-скоро, а постоянните ми зъби да се изтеглят с брекети, което щяло да отнеме поне 2  години.  Shocked

Въпросът ми е - на кого да вярвам? Възможно ли е наистина постоянните ми зъби никога да не тръгнат да растат (това най го предпочитам като вариант - да не правя нищо)? "Изтеглянето" с брекети какво точно представлява, при положение, че зъбите още са в костта? Единият от специалистите ми каза, че мога да си сложа имплант без да вадя постоянните зъби, докато другият се изсмя и каза, че това било невъзможно. Много съм депресирана, не съм очаквала чак толкова разностранни мнения, не знам на кого да вярвам!
Цитирай

Пловдив

Аз също съм подобен на последно описаните случаи - почти на 27 години съм и горните ми кучешки зъби все още са млечните. Те не се клатят, не ми създават проблеми, напълно здрави са.

Проблемът е, че имам и напълно здрави постоянни кучешки зъби (правих си снимка, не са зародиши, а цели, непоникнали зъби), за които ми казаха, че не са излезли, защото били твърде големи и нямало място за тях. Миналата седмица бях на консултация при двама ортодонти, но получих 2 коренно различни съвета - единият каза да не пипам млечните и че постоянните може никога да не тръгнат да излизат, докато вторият беше категоричен, че млечните трябва да се извадят възможно най-скоро, а постоянните ми зъби да се изтеглят с брекети, което щяло да отнеме поне 2  години.  Shocked

Въпросът ми е - на кого да вярвам? Възможно ли е наистина постоянните ми зъби никога да не тръгнат да растат (това най го предпочитам като вариант - да не правя нищо)? "Изтеглянето" с брекети какво точно представлява, при положение, че зъбите още са в костта? Единият от специалистите ми каза, че мога да си сложа имплант без да вадя постоянните зъби, докато другият се изсмя и каза, че това било невъзможно. Много съм депресирана, не съм очаквала чак толкова разностранни мнения, не знам на кого да вярвам!
Very Happy Mr. Green Very Happy Mr. Green Very Happy Mr. Green

Пробвай трети , обаче да е общопрактикуващ за който си чула добри отзиви.
 А ето и четвърти  Mr. Green Да възможно е да не тръгнат никога ! "Изтеглянето" е отваряне на прозорче в костта и лепене на брекети върху постоянните кучешки , следва регулярно и дозирано придърпване към нормалното им място. Всичко това е след изваждане на млечните. Малко ме съмнява да успеят за 2 години. В моята уста не бих си направил такова нещо Wink  

Импланти без да се вадят постоянните не е невъзможно а е рисковано (няма да влизам в подробностти).  

В заключение. Ако е моята уста ,  намирам си хирург, вадя и млечните и постоянните, слагам си изкуствена кост и два имплант с временни корони , след 3 -4 месеца си слагам една хубава керамика и воаля. Би трябвало от 4000 лв да ми останат за едно кафе (евентуално с кола)  Wink
« Последна редакция: нд, 13 мар 2011, 23:36 от Д-р Вардев »
Цитирай

Sofia

Благодаря Ви, Д-р Вардев! Най-сетне да чуя едно искрено мнение за това какво би направил един стоматолог със себе си, ако е попаднал в такава ситуация и трябва да вземе решение за това кой път да поеме! Обнадеждихте ме, че вариантите са повече от предлаганите ми досега, ще обмисля и Вашия. Поздрави!  bouquet
Цитирай

Belgium - BG

Преди да си сложа имплантите, изчетох темата  - за кураж малко Laughing И сега след като минах през процедурата реших да напиша и аз нещо, и то най-вече заради скептиците тук Very Happy
От бременността загубих един зьб, сложих си мост и беше огромна грешка - след 2 години от моста се счипи единият зьб дьржащ го. И мила картинка - без 2 зьба, кьтници, един до друг. След консултация сьс специалист, се реших за имплантите. Ако знаех че е толкова лесно, бьрзо и безболезнено - нямаше да се треса от страх месец преди това Cool Сега зараства, нямаше проблеми след това, дори не се подух и не болеше. Един от най-добрите специалисти тук, казва че по-добро решение за липсващ зьб засега няма Laughing
Цитирай

бреи, аz съм като хамстер.  Laughing първият ден ме болеше доста, даже пих успокоително.
Цитирай

бреи, аz съм като хамстер.  Laughing първият ден ме болеше доста, даже пих успокоително.

Споко, и аз бях като хамстер, но след някой ден минава.. Който казва, че не боли, не е честен. Боли малко но след като изтече упойката. ooooh!   Но, май секциото боли повече.
Цитирай

Belgium - BG

Ами аз и секцио имам, там си беше яко болка. А имплантите - ами боли колкото след изваден зьб като пусне упойката, но аз хапнах няколко бруфена и си беше ок Laughing
Изненадах се че не се подух, но кьсмет явно. Сега след месец е последният контролен преглед и отивам при моя си зьболекар после да ми довьрши усмивката сьс зьбки Laughing
Цитирай

Пловдив

Сложих си имплант преди 3 дена на мястото на 6ти долен зъб. Зъба липсва от 20 години. Двата съседни са живи, единия даже без пломба. Не исках да ми пилят здрави зъби за мост.
Не знам дали направих правилния избор. Ще видим, но ме боли след операцията и се поду. Отока ме притеснява и отива чак към гърлото. Очаквах по-безболезнено да мине и да няма такъв оток след имплантирането.
Мисля че на втори имплант няма да се навия, ще търся други решения.
Цитирай

Мисля че на втори имплант няма да се навия, ще търся други решения.
Ако имаш  избор е добре... Аз нямах голям избор за лечение , и се доверих на Д-р Маринов. Не съжалявам. Вече имам 6 разкрити импланта. УСПЕШНО хванали се! Сега ще надграждаме и чакам да се озъбя  Mr. Green 
Доктора даже ми отби от първоначалната цена. Приятно впечатление ми направи, че по някакъв повод видях "досието" си, където освен снимките, бяха и стикерите на оригиналните импланти, както ще залепи и стикерите със серийните номера на надставките. Така съм сигурна, че имам в устата си оригиналните части за които плащам. Всеки знае какви измами стават обикновено при докторите. Та, от година и половина се лекувам при д-р Маринов и все повече се убеждавам, че не бъркам. Човека работи съвестно, и гони ТРАЙНИ резултати. Прави нещата така, че да си ги представя как е по-добре за след 5, или 10 години, а не само в момента да ти вземе парите. И пак казвам, аз нямах възможност да бъркам , и избрах най-скъпото и най- надеждното. Не съжалявам.
Цитирай

Проблемът е, че имам и напълно здрави постоянни кучешки зъби (правих си снимка, не са зародиши, а цели, непоникнали зъби), за които ми казаха, че не са излезли, защото били твърде големи и нямало място за тях. Миналата седмица бях на консултация при двама ортодонти, но получих 2 коренно различни съвета - единият каза да не пипам млечните и че постоянните може никога да не тръгнат да излизат, докато вторият беше категоричен, че млечните трябва да се извадят възможно най-скоро, а постоянните ми зъби да се изтеглят с брекети, което щяло да отнеме поне 2  години.  Shocked

В сайта на д-р Асен Маринов има подробно описан вашият случай на раздел ортодонтия и инплантология. Събери информация от всички източници и тогава действай! Десет пъти мери , един път режи! успех!
Цитирай

Belgium - BG

На мен имплантите са си открити от слагането - тоест виждам си едни метални пьнчета. Тук чета сега че ходите на специална процедура да се откриват, или аз не сьм разбрала? Вьзможно ли е да има различни импланти като технология на поставяне?
При мен минаха почти 2 месеца вече, засега нямам оплаквания и след месец сьм на контролен преглед. Имате ли идея зьболекарите ви после какьв период чакат за поставяне на зьбките. Моят е все един предпазлив и иска да минат поне 4-5 месеца след поставянето на импланта
Цитирай

София

Здравейте! Искам да попитам тези, които са си поставяли имплант дали боли по време на процедурата, защото въпреки всички упойки ваденето на зъба ме боля повече от ражданете, чак крещях от болка? Зъболекарката ми твърди, че не боли, но аз не мога да си представя това да ти го забиват в костта и да не боли....
Цитирай

Германия

Не боли, усещането не е много приятно, но болка няма.
Цитирай

Вьзможно ли е да има различни импланти като технология на поставяне?

Да, има открито и закрито инплантиране. Откритото, при което ти забиват един винт в костта и венеца зараства отгоре, след 4 мес. го разкриват,и навиват надставката, това е по- трудоемко за доктора, но е по-сигурно за пациента. Другото е по-лесно, инпланта е само от един елемент,и се вижда, но за такъв инплант ти трябва дебела кост ,и рискът за неуспех е по-голям. Лекарят си преценява какво да ти предложи.
Времето за чакане и в двата случая е еднакво, 4-5 мес.
Цитирай

Здравейте! Искам да попитам тези, които са си поставяли имплант дали боли по време на процедурата, защото въпреки всички упойки ваденето на зъба ме боля повече от ражданете, чак крещях от болка? Зъболекарката ми твърди, че не боли, но аз не мога да си представя това да ти го забиват в костта и да не боли....
По време на самата операция не боли, но усещаш всичко... дърпане, натиск... но упойката си върши работата. Следващите дни, обаче си боли повече от изваден зъб. Да не ти е сложила калпава упойка?
Цитирай

Пловдив

уж не боли, но като гледаш какво ти правят -бургии, дълбок разрез, много кръв в устата въпреки  аспирацията, навиването на винта с разни чаркове е много неприятно  Mr. Green
. Мислех че издържам на такива неща, но ми дойде в повече. Sad Болката след това не е за пренебрегване. Добре че беше в петък операцията... Не бях работоспособна 2-3 дена. Имах и гаден оток около седмица, а болките ми отшумяха след 10 дни. Боли повече от изваден  зъб. Sad
Цитирай

sofia

Аз се бях подготвила за страшна болка, но не усетих нищо, натиск да, но кръв - не, и въобще цялата процедура нямаше нищо общо с представата ми. Следващите дни пиех по един Нурофен и бях  ок.   
Цитирай

Имате ли идея зьболекарите ви после какьв период чакат за поставяне на зьбките. Моят е все един предпазлив и иска да минат поне 4-5 месеца след поставянето на импланта
Моят zъболекар каzа 6 месеца 4акане... (zа 1 месец няма да му придирям  Laughing )
Притесняваше ме това, 4е основната болка мина zа 2_3 дена, после 1_2 седмици ме боля съседния zъб. Трудно си миех zъбите. Сега отмина, но притеснението остана.
Цитирай

Хайде , да са ми честити новите зъбки! Вече от месец съм с мост върху чудесно хваналите се 6 инпланта и 3 мои коренчета. Търпението и болките си заслужават, на 100%. Чуството е почти като с мои зъби.  Благодаря на сърдечното и супер професионално отношение на д-р Асен Маринов! Човека си обича работата, и това си личи по резултатите в устата ми. Много съм доволна, че му се доверих и той не ме подведе в нищо за тези 1 год. и 8 мес. лечение.
  На Севда ще кажа, че само първите дни, докато свикнах с моста имах повишено внимание, и то, защото се притеснявах, а не поради друга причина. След това, смело си хапвам всичко и ги чувствам като свои.
Който има възможност, нека се лекува с инпланти, но заложете на сигурно. Аз на младини, експериментирах със зъболекарите, и ме обеззъбиха набързо. Сега съм щастлива, че можах да поправя грешката си, с помощта на д-р Маринов , разбира се. Да е жив и здрав!
Цитирай

NIAKOI ZNAE LI DOBUR STOMATOLOG V PAZARDJIK
Цитирай

Здравейте,

На скорошен предглед ми казаха че мостът, който имам (на предни зъби) е много нестабилен, тъй като се държи само на един, вместо на два зъба, както принципно се прави...и има много голяма вероятност да падне Sad. От всички варианти за момента импланта е най-доброто решение. Бях се ориентирала към: http://www.dentimplant-bg.com/price.html, но май съм на път да се откажа.

Моля някой, който има опит вече, да препоръча свестен стоматолог в София, който поставя импланти. Ако може и да споделите колко ви е струвало Всичко, ще съм мноого благодарна ...
Цитирай

София

Много евтино ако е актуален този ценоразпис.  Бих казала малко съмнително.  Thinking Аз платих  2 500 лв. преди няколко месеца. Короната не е включена - после ще си я избирам, но цената е между 250 - 900  лв. в зависимост от материала.  Да сподели някой друг за цени и видове - не съм много наясно засега. Не мога да препоръчам, защото още не съм завършила процеса. За мен е въпрос на доверие - отиваш, подушваш с всички сетива и носове  Crazy и се надяваш на късмет, ако не -  следва #2gunfire
Цитирай

Лошото е, че като питаш зъболекари да ти препоръчат - най-често си правят реклама, а пък нямам някой познат, който да е минал подобна процедура, май наистина ще действам по нюх:)  Честно да си кажа доста ме е шубе от цялата работа, но се каня от супер много време, пък и вече му е дошло времето на тоя мост явно... Запазих си час само за консултация при д-р Асен Маринов, пък да видим.

Но ако излиза над 2 500лв. ... доста сериозна цифра за един зъб:(
Цитирай

София

Не е страшно въобще, упойката е сериозна и не се усеща болка. Аз не гледах "бормашинките" за разширяване на канала.  Crazy Определено бяха доста екзотични. Три дни лек дискомфорт след интервенцията и днес почти съм забравила, че имам имплант, ако не беше голия венец да ми напомня, че  скоро пак ще има включване.
Не знам дали е висока цената - става въпрос за 6-ти зъб, по-голям имплант. Надявам се всичко да е  наред след като се постави и короната и добре да се натовари зъба. Мен ме притеснява, че е дъвкателен зъб.
Сподели как е минала срещата с имплантолога.
Цитирай

@ faviola Задължително, утре ще ходя да ме снимат, пък други ден на преглед и ще пиша какъв е резултата. А ти къде си правиш имплантите? Ии още нещо ме притеснява, предполагам че е много индивидуално, но много време ли отнема? При положение, че няма да ми се вади зъб - мястото си е празно ... интересно ми е колко време ще ходя без предни зъби Confused
Цитирай

София

Ако е преден зъб слагат временна корона, която обаче е само за красота.  Аз такова животно нямам, не знам как се усеща.  Процедурата при мен бе 30-40 минути, никакви референции към операция няма, нормално на зъболекарския стол с добре разчекната уста. Даже и зъболекарят не носи бяла престилка. (бонус за такива като мен, които като видят бяла престилка и  SickCrazy
Неприятно е завинтването, чувствах се като автомобил на ремонт. hahaha
Не се притеснявай въобще - все повече се убеждавам, че страхът е по-голям от всяка болка и/ или интервенция. Ако искаш контакти на моя избранник, ще дам на лични без проблем.
Аз се надявам да се включи някой минал изцяло по пътя. На мен определено ми е притеснено да не изхвърля импланта. Търсих информация евентуално до колко време след поставянето има такъв риск.  Нещо забавно около имплантите - имат паспорт.   35 Мисля моят да попътува и да му показвам личните документи...
Цитирай

Германия

Процедурата при мен бе 30-40 минути, никакви референции към операция няма, нормално на зъболекарския стол с добре разчекната уста. Даже и зъболекарят не носи бяла престилка.

Това като плюс ли го смяташ?
Цитирай

София

Престилката му е зелена, това исках да кажа.  Laughing
По какъв начин се поставя иначе - на операционна маса ли? newsm78 Не ме вкарвай в нови филми на ужасите сега. Стига ми страха до момента.
Цитирай

Германия

Laughing не на маса, пак на стола, но трябва да е в стерилна среда. Аз бях покрита със зелен чаршаф с малък отвор само за устата.

Зелените престилки са именно при операция, между другото  Wink
Цитирай

София

Всичко е било изпълнено значи по план-график. Аз доволен много.  Crazy Добре са направили да не виждаш въобще бормашините. Аз определено стисках очите и си ги представях в същото време.
Да те попитам - след поставянето на короната какво е усещането при употреба и присъствие на зъба в устата. Има ли голяма разлика, проблеми...
Цитирай

Германия

Никакви проблеми нямам, никакво по-различно усещане  Peace
Цитирай

София

Никакви проблеми нямам, никакво по-различно усещане  Peace
Благодаря! Малко си отдъхнах. Дано и при мен се развият добре нещата след натоварването. Дадох си сметка, че страхът ми е акумулиран до голяма степен и от прочетените страшни истории  в стил "Не си слагайте имплант, ще го изхвърлите 50-60-70%, а после протезирането е невъзможно".  Sad Осъзнавам какъв риск съм поела и без това.
Цитирай

Пловдив

Рискът при имплантиране в никакъв случай не е по-голям от риска при изваждане на един зъб. Като оперативна травма двете неща са горе-долу еднакви.

Лицево - челюстен хирург
Цитирай

Здравейте на всички! Преди 3 седмици ми сложиха имплант, но след 2 ден почна да ми тупти и леко да ме наболява.На 10 ден отидох да ми махнат конците, и казах, че ми тупти мястото където е поставен импланта, и те ми казаха че е нормално. Хубаво, ама след това на мястото където ми махнаха конците се зачерви, и леко се наду, но за щастия и това отмина.Болката спря,но туптенето не.Вече минаха 3 седмици и малко отгоре и нещата са същите.След това ми сложиха времена протеза (мисля че е така се казва) която се залепя за страничните два зъба, на същия ден започнах да чувствам, все едно някой е седнал на лицето ми, усетих натиск на носа и към горната част на главата. И същият този ден, леко се разболях, кихам малко и леко ми тече носа.ААА и да не забравя, венеца ми един такъв сиво/синкав. Та въпроса ми е, нормално ли е да ми тупти, след толкова време?Може ли от лекото тичане  на носа да чувствам , някакво притискане на носа и главата, смисъл да не е проблем самия имплант? И нормално ли е да е такъв цвят самия венец, след 3 седмици ? Надявам се някой да може да ми помогне.
Цитирай

Пловдив

Не е нормално толкова време да ти тупти.
Горен зъб ли е? Ако е на горната челюст импланта, може да е възпален синуса от манипулацията.
Препоръчвам жабурене със смрадлика. Отиди отново при зъболекаря за консултация.
« Последна редакция: ср, 31 авг 2011, 11:17 от Mislq »
Цитирай

Да преден зъб е.Бях на преглед преди малко, и ми казаха, че нямало такава вероятност да е от импланта. Накарах ги да ми махнат шината защото ме дразнеше, и леко ме притискаше, да видя дали ще има ефект, но не нямаше. След това отидох на уши нос и гърло да ме прегледат, и от там ми казаха, че нищо ми няма, а проблема е че аз не си въобразявам и просто ....И честно казано и аз не знам вече какво става.
Цитирай

Германия

На кой точно зъб е? Има ли вероятност да е засегнат нерв - тригеминус?
Цитирай

Ами предните два, левия се пада, този който е с имплант, казаха ми че нямало такава вероятност, защото това можело да се получи само, ако е слаган имплант на кучешкия зъб, а не както е при мен.
Цитирай

София

Доколкото ми бе обяснено е нормално да има дискомфорт първия месец. При мен силното и осезаемо туптене беше около 3-4 дни, после беше по-леко, като  първия месец венецът около импланта ми се струваше възпален и много чувствителен. На моменти с  леко усещане като електричество. При мен водата за уста и отварата от смрадлика  помогнаха за венеца.
Ако туптенето е много силно направи пак снимка и смело посещавай зъболекаря докато се потвърди, че всичко е наред, няма засегнат нерв или нещо друго.  Стискам палци всичко да е наред. Ще чакаме обратна връзка.  Hug
Цитирай

Благодаря за дадените мнения, леко се поуспокоих , пък след две седмици пак ще пиша, да кажа какво е положението
Цитирай
Охххх,най накрая след 3 часов престой зад компютъра успях да прочета коментарите по тази тема  ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
В крайна сметка проследих интелектуалното израстване на участничките във форума ,за което съм изключително щастлив.  :bouquet:
В заключение ще ви кажа следното :по-добре се допитайте до специалист преди и след поставянето на импланта,ако трябва за ваше успокение посетете и 5 зъболекаря,вместо да се вслушвате в разни меко казано некомпетентни,скептично настроени и предубедени съфорумници.Вземете в крайна сметка правилното за  вас решение,защото здравето е само ваше и компромиси с него нямате право да правите.А пък после споделете разбраното/преживяното във форума,дайте насоки и то подплатени наистина със знания и  опит.
В края го забелязах това и сега спокойно мога да стана и да пийна една студена вода  bowuu bowuu bowuu
Всичко добро,бъдете умни и красиви мили дами !
Цитирай

Пловдив

Охххх,най накрая след 3 часов престой зад компютъра успях да прочета коментарите по тази тема  ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
В крайна сметка проследих интелектуалното израстване на участничките във форума ,за което съм изключително щастлив.  :bouquet:
В заключение ще ви кажа следното :по-добре се допитайте до специалист преди и след поставянето на импланта,ако трябва за ваше успокение посетете и 5 зъболекаря,вместо да се вслушвате в разни меко казано некомпетентни,скептично настроени и предубедени съфорумници.Вземете в крайна сметка правилното за  вас решение,защото здравето е само ваше и компромиси с него нямате право да правите.А пък после споделете разбраното/преживяното във форума,дайте насоки и то подплатени наистина със знания и  опит.
В края го забелязах това и сега спокойно мога да стана и да пийна една студена вода  bowuu bowuu bowuu
Всичко добро,бъдете умни и красиви мили дами !

Мноооого умно, назидателно и даже дидактично изказване! Naughty
Браво докторе!

Може ли 2 некомпетентени въпроса:
1. Ако един "некомпетентен съфорумец" е преживял поставянето на имплант на собствения си венец и кост, след като се е консултирал с 5 "компетентни зъболекари", може ли да сподели все пак преживяното макар и "некомпенентно"?
2.А ако има възпаление,болка и дискомфорт, за което зъболекаря не може да му помогне, може ли все пак да си каже мъката във форума?
Цитирай

Limburg, Belgium

Записвам се да следя темата, защото страшно ме вълнува. След бременността загубих четвъртия си зъб горе. В момента е с нещо като коронка, но това е временно решение, още повече че ме и боли, защото се възпали сега, и ми предстои или мост или имплантант да сложа.

Тук, където живея, ми предложиха: мост на два зъба 800 евро и имплантант 1400 евро. Предполагам в България цените са по-евтини. Искам да попитам ако си дойда за една седмица в България дали ще ми е достатъчна за да свърша тази работа?
Цитирай

София

Тук, където живея, ми предложиха: мост на два зъба 800 евро и имплантант 1400 евро. Предполагам в България цените са по-евтини. Искам да попитам ако си дойда за една седмица в България дали ще ми е достатъчна за да свърша тази работа?

Имплант без короната при добър специалист е средно 1000 евро (короната отделно - 250 евро средно, но има и за 450 евро - не съм питала какви материали има). Ако зъбът е изваден отдавна и се е стопила костта, ще има разходи и за това, съответно и време за изчакване, прегледи.  Има и специалисти, които вземат по-малко, но аз препоръчан такъв не намерих.

Относно време за поставяне: имплантиране веднага става и непосредствено след ваденето на зъба ако всичко е наред. В моя случай имаше жестоко възпаление и изчакахме  две седмици от ваденето, като нямаше стопяване на костта. Имплантът се следи в началото няколко пъти месечно, после веднъж месечно. (Имплантът има повече снимки от мен за последните 6 месеца.  Crazy  )

Натоварването е съгласно вида поставяне - ако е веднага след вадене на зъба, може да се натовари непосредствено (зависи от случая), ако е след повече време -  средно 4 месеца се изчаква да се вкости. Аз чаках повече - 6 месеца. За да не се вижда празното място може да постави  временна корона. Ако нещо съм объркала специалистите да поправят.  На твое  място при посочените цени не бих се завръщала в България за поставяне на имплант.

За мост да се включи някой компетентен. Не съм поставяла и се надявам да не ми се налага никога.
Цитирай

Германия

На твое  място при посочените цени не бих се завръщала в България за поставяне на имплант. 

Да, и аз съм на това мнение. Цената в Белгия ми се струва доста ниска, аз платих 3пъти повече тук  Money
Цитирай

Limburg, Belgium

Благодаря, момичета! Има верояност да съм бременна и това доста ще усложни нещата. Предполагам и зъбчето нямат да могат да ми извадят при това положение, а пък и снимки не е препоръчително да се правят... така, че ако се потвърди бременността то всички тези планове остават за след една година  Rolling Eyes

Татяна, наистина ли в Германия е по-скъпо? Аз тук ходя при един от най-скъпите зъболекари и затова реших, че тази цена е доста висока  Laughing
Цитирай

Прочетох тук постовете за цените на имплантите и тъй като този въпрос ме вълнува, защото се отнася за майка ми ще кажа какво съм открила до сега като цени.
    Цените са доста различни, но повечето от тях се движат към 1000-та евро. Вярно е, че има и белгийски цени, но ... Най-ниската цена, която успях да намеря, но с качествени импланти от титан и марков производител беше около 650 Евро, в Дентален център "София краун"(срещу Румънското посолство). Интересувах се  от мои близки, които имат информация за импланти от Западна Европа и не ми казаха да има по-евтини от тези в България.
Цитирай

Здравейте,
Цените на имлантите са доста относително нещо, като зависи кой ги поставя с каква система работи и т.н. Все пак живеем в условията на пазарна икономика и всеки определя колко струва труда му, как да формира цените на услугите си. Определено несам приварженик на тезата, че винаги най скъпото е най-добро, импланти се поставят и на доста на по ниски цени от гореописаните. Небих казал, че един имплант е по качествен, или по качествено поставен само за това, че е по скъп, двете неща нямат много общо.
Цитирай

Застанала съм пред ОГРОООМНА дилема и не знам какво да правя. На 17 съм, а все още имам млечен кучешки зъб направих си панорамна снимка на която се вижда, че зъбът ми е тръгнал към другите два, които са ми отпред и може да ги събори. Има два начина за излизане от ситуацията: единият е да ми сложат брекети за опора и да започнат да го издърпват в продължение на половин година, а другият да ми премахнат зъба напълно и да ми сложат изкуствен. Работата е там, че ако ми го издърпат той ще излезе крив и ще трябва да ходя 2 години с тия железа из устата си, а аз няма да издържа пък и ми предстои поход на който не знам какво ще правя с тях. Та въпросът ми е, дали ако си сложа изкуствен ще направя грешка? Кой според вас е по-добрия вариант? А и бих се радвала на коментар от човек с изкуствен зъб - как живее, създава ли му някакви проблеми?
Цитирай

Според мен импланта (изкуствения зъб), в твоя случай трябва да ти е последния вариант,тоест да си изчерпила всички други възможности, аз лично бих ти препоръчал варианта на твоя стоматолог, да го изтеглиш с брекети, и стях да коригираш, и подреждането на съзъбието. За целта обаче трябва да си изклучително мотивирана и да се навиеш, че това е варианта, като процедура и лечение е по дългосрочно във времето, но пък си оставаш с твой зъб, който е незаменим и от най-добрия изкуствен. Така че добре си помисли и прецени.

Поздрави, екипа на Ралев Днтал АД!
Цитирай

Специално за Томова. Тъй като си в огромна дилема и се присъединявам към мнението на доктора, че трябва да се опита всичко друго, преди да вадиш зъб. Ако погледнем и от житейска гледна точка, тъй като ти си на 17 а аз съм определено по-голяма от теб, трябва да опиташ всичко възможно друго, преди да отидеш на изкуствени зъби - импланти.
   Това писмо ти го пиша, за да ти кажа, че когато обикалях по кабинети за да събирам информация за имплантите, както писах преди това, при д-р Смилен Смилов от Дентален център София краун се натъкнах на подобен случай като твоя и чух каквно той и обясняваше. Млада жена, се колебаеше дали да си слага импланти и запомних това, което каза д-р Смилов на жената. Че трябва да използва всички други възможности, преди да започне с импланти, не само защото са скъпи , а защото понякога има по-лесни възможности. И това го каза лекар, който слага едни от най-модерните импланти и който не се натиска на всяка цена да ти предложи поставяне на имплант. Смятам, че както каза и предишния зъболекар, използвай другите начини, нищо че ще си в железа толкова време.
Цитирай

Пловдив

..... Та въпросът ми е, дали ако си сложа изкуствен ще направя грешка? Кой според вас е по-добрия вариант? А и бих се радвала на коментар от човек с изкуствен зъб - как живее, създава ли му някакви проблеми?
Имам имплант поставен при добър специалист. Боля ме цял месец след поставянето, сега също понякога ме наболява мястото - след 1 година. Съседните зъби докато се настроят на новия ме боляха в корените. Естественото все още е най-доброто пред изкуственото. Освен това импланта има живот 15-20 години, ами после. Нови манипулации, наново пари. А ти си на 17.
Твърдо съм за брекети.
Цитирай

Благодаря ви за коментарите! Определено това е по-добрия вариант, а и ще ми сложат само на горната челюст брекети. Мисля да стоя с тях в продължение на 6 месеца, докато свърши самата процедура, след която зъба ми ще е леко кривнал, но ще го преживеем сякаш...то няма идеални хора. Остава ми още седмица с моята си перфектна усмивка и не спирам да и се радвам  Very Happy но както и да е! Отново ви благодаря и смятам, че ще се справим - и аз и стоматолога ми. Smile
Цитирай

На мен ми липсва 6-ия зъб. в место да давам куп пари за имплант, направих си едно мостче от полимер. Имам го вече от 1,5 година и съм много доволна. Струва значително по-малко и препоръчвам да питате стоматолога си за тази възможност.
Цитирай

София

Предстои ми имплантация на 3 липсващи зъба.... Малко съм притеснена. Стоматологът ми ме успокоява, че това е стандартна процедура, която се прилага от десет години и няма страшно, но понеже нямам много информация тревогите ми остават. Може ли някой да ми каже какви са рисковете при имплантация на зъби?
Цитирай

Пловдив

*Rozali* , просто се върни и прочети 14 страници от темата. Заслужава си, преди да си сложила имплантите. После ще е късно.
Рискове има за пациента /клиента/ разбира се. За зъболекарите е печелившо със сигурност. Риска за тях е, че може да не спечелят от теб 3 хил лева.
Цитирай

софия

Oтговарям на Розали.Аз съм с импланти на 6 год.Рисковете не се коментират коректно според мен,защото печалбата е голяма.Аз бях абсолютно спокойна,че стига да се вкостят и да не ги отхвърли организма,значи всичко е наред.Аз поставих от българските. Нямаше болка,нито оток.След няколко год-3-4,започнах да чувствам дискомфорт,слаба болка в единия.Гледан е много пъти на рентген при друг зъболекар-нищо не се видя.И април оток на венеца-периимплантит.Три основни грешки според лекуващия ме зъболекар-не са поставени подходящите импланти за горна челюст,дават голям риск от инфекции.Не се поставят в  мост-не се вижда дали се клатят.Тук започнаха моите мъки-това нещо е създавало т.нар.фокална инфекция;бавно се интоксикира организма,няма температура,но уврежда стави,сърце ,синуси.Последва операция,махане на единия,беше пълно с гранулоцитна тъкан.Аз се чувствах много зле и махнахме и втория.При мен се възпалиха всички периферни нерви.Два месеца обикалям невролози,лекари,всички са единодушни-реактивна реакция от фокалната инфекция.Парите и нервите никой няма да ми ги върне,но направо такъв удар в-у здравето не съм очаквала че може да има.Прочетете повече в нета за тези фокални инфекции.Както се изрази един доктор-Момиче,ревматологиите и кардиологиите са пълни със случаи като вашия.Защо никой не коментира риска от тези процеси,при положение.че микроорганизми лесно навлизат при имплантите и ако си действат достатъчно дълго без видими признаци бавно тровят организма.Съжалявам за дългия пост,но нямаше как да изложа фактите по-сбито.
« Последна редакция: чт, 27 сеп 2012, 07:51 от Tatti »
Цитирай

Уважаема Беникал.
Изключително ми е неприятно да чуя тези неща, които са Ви се случили. Пожелавам Ви бързо и скорошно оздравяване.
Занимавам се със зъбна имплантология от почти 10 години и мога да кажа следното - periimplantitis(периимплантит) е възпалително заболяване, което се развива около зъбен имплант. Казвам това, за онези, които не разбират чуждиците и диагнозите.
От личен опит и според много научни международни публикации относно периимлантита, съм наблюдавал следното - в 95% от случаите на такъв възпалителен процес се касае за неспазване на нужната ОТЛИЧНА орална хигиена от страна на пациента, тютюнопушене и/или хронични "скрити" инфекции, каквато е и фокалната такава.
В този ред на мисли, моята лична молба е да не се обобщава и да не се стряскат излишно хората, на които им предстой зъбна имплантация. Колегата, който предлага и извършва зъбното имплантиране, първо дискутира и обсъжда със своя пациент - видовете зъбни импланти, системи, какъв е хирургичният и протетичен план на лечение, възможните рискове, усложнения, дава Ви напътствия за грижата за зъбните импланти и т.н. Вие подписвате т.нар. "информирано съгласие".
От медицинска гледна точка за фокалната инфекция - Да, съгласен съм, възможно е колегата имплантолог да е допуснал пропуски в изискванията за септика и антисептика по време на интервенцията, но това е тема на друг разговор.
В заключение - не обвинявам напразно, нито Вас, нито колегата зъболекар, защото истината може би е някъде по средата. Имайте предвид, че зъбните импланти, за разлика от другите импланти поставяни в човешкото тяло са в постоянна агресивна среда - устната кухина.
Горе главата. Няма нищо страшно и фатално. Успех и съм убеден, че ще се намери правилното решение за този проблем.
Цитирай

софия

Аз проведох огромен брой изследвания;за да търся и друга причина за състоянието си.Нищо друго не бе открито и слава богу.Не искам да стряскам никого;сега имало по-добри модели импланти и може би при тях не настъпват такива усложнения.Работата на стоматолога е да препоръча най-доброто.Относно хигиената-тя е стандартна-миеш;жабуриш;какво повече да направиш. При мен усложненията започнаха на 5-тата год. от поставянето.Пуша по 5 цигари дневно.
Цитирай

Пловдив

беникал , благодаря че го сподели. Нека да се знае и за другата страна на монетата. Рекламата, която ни залива, за да си дадем парите за нещо без което МОЖЕМ е във всяка област.

Аз имам тъпи болки на мястото на импланта, откакто ми е поставен. Старая се да не обръщам внимание, но понякога ме притеснява. зъболекаря казва че ми няма нищо. Аз си знам какво ми е. Поддържам нормална хигиена - сутрин вечер миене, конци, интердентална четка + жабурене със смрадлика щото с тез мъртви зъби и запълнени канали вече не знам. Май е нормално всеки след 30 годишна възраст да си има по един действаш гранулом на приливи и отливи.
Зъболекарите прекалено много настояват да не вадят проблемни зъби. Дали само от грижа към пациента или от грижа за собствения си бизнес.
Цитирай

софия

Не искам да те плаша,но и аз така бях с тъпи болки повече от година.На рентген инфекцията не се виждаше.При мен лошото беше,че имплантът беше в мост и няма как да го разкриеш,за да го видиш.Накрая бомбира,но аз се подух цялата-лимфни възли,пих антибиотик,операция и тогава се видя какво е работило вътре.Последствията за организма са тежки,защото се получава каскадна реакция-трупа,трупа и изведнъж гръмва.
Цитирай

Пловдив

Беникал и всеки който може да отговори... Как се маха имплант, ако прави инфекция. Много ми е неприятно да си го мисля, но може да  се наложи. Нали е вкостен. Както се вади зъб ли?
Цитирай

софия

Маха се коронката и се оглежда импланта.Развива се надстройката е се вади като обикновен зъб другата част.Не боли и не е страшно.При мен имаше кюртиране и беше близо до синуса;,но стоматолога си свърши отлично работата.
Цитирай

Здравейте,
Някой имал ли е усложнения след първата операция за поставяне на импланта? Направиха ми операцията преди 7 дни и първите два дни нямах почти никакви болки. От 3 дни имам силна и монотонна болка, но не на операрираното място /което е на 5-6 долен зъб/, а на венеца на един от предните зъби. Болката е нетърпима и съм непрекъснато на обезболяващи. Сякаш набира, но не тупти. Не може да няма връзка с операцията. Говорих със зъболекаря и той ми каза, че вероятно имам малък хематом, който ще се разкара след 2-3дни, но не спира да боли. Случвало ли се на някой да има проблеми след първата операция и колко продължават? Предварително благодаря!
Цитирай

Здравейте,
Някой имал ли е усложнения след първата операция за поставяне на импланта? Направиха ми операцията преди 7 дни и първите два дни нямах почти никакви болки. От 3 дни имам силна и монотонна болка, но не на операрираното място /което е на 5-6 долен зъб/, а на венеца на един от предните зъби. Болката е нетърпима и съм непрекъснато на обезболяващи. Сякаш набира, но не тупти. Не може да няма връзка с операцията. Говорих със зъболекаря и той ми каза, че вероятно имам малък хематом, който ще се разкара след 2-3дни, но не спира да боли. Случвало ли се на някой да има проблеми след първата операция и колко продължават? Предварително благодаря!

Възможно е след оперативното поставяне на зъбният имплант да има известен дискомфорт. Болката, изтръпването, бодежите, туптенето и т.н. би следвало да отшумят най-много до 2 седмици след интервенцията. Тъй като Вашият имплант е поставен в рискова зона, по отношение на долночелюстния канал, несъмнено рентгенографският контрол е задължителен по време на и след имплантацията. Предполагам, че колегата имплантолог е предвидил всичко това. Не е лошо да се направи една малка снимка на самият зъбен имплант.
Успех и вярвам, че дискомфорта съвсем скоро ще изчезне. Бъдете здрава!  Smile
Цитирай

здравейте
аз имах проблеми със зъбите
през последните четири години се борих да спася зъби и пораженията в устата от зъби.
зъболекаря ми каза че над един от липсващите ми зъби нямам кост.
костта е била изядена от голяма киста така се изрази зъболекарят ми .
каза че трябва костта да се възстанови за да се направи мост или имплант на мястото на липсващият зъб.

въпросът е че се минаха две години и все още не се е възстановила костта
и все още не е възможно да си сложа зъб на свободното място

искрен но се надявам  че ще разберете написаното от  мен
тъй като не говоря добре българският език
но все пак и аз съм Българка
Цитирай

Здравейте,
много силно ме вълнува темата с импантите. Предстои ми изваждане на зъб и след това присаждане на костно вещество, поради стопена кост заради поставяне на арсен. След това се налага да забременея по възможно най-бързия начин, защото имам заболяване. Поради това отлагането на поставянето на имплант е сигурно и се налага в рамките на около 1 година. Това, което ме притеснява е, че след всяко изваждане на зъб се получава атрофия на костта - тоест дори и да възстановя нивото на костта след присаждането на кост, не се знае след раждането дали ще има достатъчно кост, за да се направи имплант, доколкото разбирам? Какво бихте ме посъветвали? Забременяването ми е приоритет. Вярно ли е, че имплант трябва да се постави възможно най-скоро след изваждането на зъба? Също така не разбирам - когато се постави мост спира ли тази естествена атрофия на костта след изваждането на зъб?
Цитирай

Бургас

Записвам се и се връщам назад bouquet
Цитирай

Бургас

Tired
Прочетох темата и определено има какво да ме притеснява  Rolling Eyes
Цитирай

Фофо, аз имам стопяване на костта и сега съм ан етап проучване. Близка зъболекаркаказа, че си купуваш сухо костно вещество, опитен и отговорен хирург трябва да ти го постави под лигавицата и да я зашие, за да може да се възстанови костта. Сама няма да се регенирира или поне може би не е много сигурно. Не зная обаче колко струва цялата манипулация. Тя спомена, че костното вещество е от порядъка на 130 лв за едно шишенце, оттам нататък зависи и от работата на хирурга.

Чакало се около месец и нещо докаот се сложи корнка (ако е за коронка). Ще съм благоарна ако някой компетентен сподели мнение за тази процедура.

Боже, аз дето съм такава страхливка от всякакви манипулации, само като си го представя и ми призлява.  Sick
Цитирай

snejna, и аз разбрах, че има такова костно вещество, което е американско и струва около 100 лв. моля и, ако някой има опит с присаждането на костно вещество да сподели, и аз се интересувам.
Цитирай

Фото, аз имам стопяване на костта и сега съм на етап проучване. Близка зъболекарка каза, че си купуваш сухо костно вещество, опитен и отговорен хирург трябва да ти го постави под лигавицата и да я зашие, за да може да се възстанови костта. Сама няма да се регенерира или поне може би не е много сигурно. Не зная обаче колко струва цялата манипулация. Тя спомена, че костното вещество е от порядъка на 130 лев за едно шишенце, оттам нататък зависи и от работата на хирурга.

Чакало се около месец и нещо дока от се сложи коронка (ако е за коронка). Ще съм благодарна ако някой компетентен сподели мнение за тази процедура.

Боже, аз дето съм такава страхливка от всякакви манипулации, само като си го представя и ми призлява.  Sick

не знам защо моята зъболекарка не ми е споменавала за такова вещество
да не би и тя да не е чувала за него така както и аз
искам да подчертая че живея в чужбина и затова нима има вероятност тук да не са чували зъболекарите за така нареченото вещество.
кой зная
и дали не ми е казала за него защото е по евтино от другите процедури който ми прави
 :crazy eyes:
започвам да се чудя NeWS78 какво става на ще разбера след като я попитам
омразна ми да ме кълца постоянно и то без ефект
вече ми се повряща и ми става лошо когато ми замирише на Кръв мисля че ми нанеси психическа травма
ако съмненията ми се окажат верни ще се потърся друг зъболекар
Цитирай

Препоръчайте ми добър и опитен специалист за поставяне на имплант!
В последно време едно от основните ми изисквания към медиците, на които се доверявам, е и да бъдат коректни - да не препоръчват излишни или рискови лечения, процедури, манипулации или пък скъпоструващи материали, само за да вземат парите на пациента или пък комисион от дистрибуторите ... В момента положението в това отношение е СТРАШНО !!!
Цитирай

Там, където ме обичат

Записвам се в темата, като се надявам да прочета и да научаповече неща за денталната имплантология.
Цитирай

Bulgaria

Привет!
И на мен едва на 32 години ми се налага да слагам импланти.
Нека изгрея и аз с един не много умен, но вълнуващ ме въпрос. Той е към тези, които вече си имат щифта поставен. Като ви пробиваха костта с тези дрелки за дупката усещането не е ли много по-зле от това да ви пробиват зъба с машинките? То ест вибрациите не са ли ужасни? Embarassed Sad #Crazy
Извинявам се, но не ме е страх от друго, а точно от тея отвратителни вибрации... Да не мръдна точно като е забита бургията в костта...
Мои познати казват, че ваденето на зъб е по-неприятно от поставянето на имплант, но аз силно се съмнявам. При ваденето на зъби нямам проблем. Sad
Цитирай Публикувано от: компютър

София

Tishis' mom, привет,

Упойката е толкова сила, че не усещаш грам болка. Усещаш движението на дрелката, но притеснението е по-голямо от реално усещането. Спокойно! Аз бях много шашната, но ми сложиха 3 наведнъж и оцелях. Споменът за страха ми остана само Smile.

Там, където ме обичат

Tishis' mom, привет,

Упойката е толкова сила, че не усещаш грам болка. Усещаш движението на дрелката, но притеснението е по-голямо от реално усещането. Спокойно! Аз бях много шашната, но ми сложиха 3 наведнъж и оцелях. Споменът за страха ми остана само Smile.

Аз лиюно не се страхувам, но имам питане за самите импланти.
Какви ти сложиха и ако може да споделиш цената. Мерси предварително.

София

foxysilver,

Имплантите ми са немски на системата Ankylos.
Струват - 800 лв.-щифта и поставянето му + 800 лв. металокерамиката.

Там, където ме обичат

foxysilver,

Имплантите ми са немски на системата Ankylos.
Струват - 800 лв.-щифта и поставянето му + 800 лв. металокерамиката.
При моя имплантолог ми казаха, че поставят немски и израелски импланти. Имената им не помня.
За немския цената беше 1600 лв само импланта с поставянето му.  newsm78
А това, което аз наричам "коронка" се плаща отделно, но не помня колко.

София

На мен общо 1600 лв. ми излезе всичко, но е възможно да имам отстъпка за количество  Laughing - 3 бр. на веднъж.

Германия

Мои познати казват, че ваденето на зъб е по-неприятно от поставянето на имплант, но аз силно се съмнявам. При ваденето на зъби нямам проблем. Sad

Бих се подписала под това. Имам ужасни спомени от ваденето, много ме беше страх от поставянето на щифта, но се оказа неоснователно  Peace  Горе главата, не е страшно!

Там, където ме обичат

На мен общо 1600 лв. ми излезе всичко, но е възможно да имам отстъпка за количество  Laughing - 3 бр. на веднъж.

Може, това не го съобразих.  Peace
Макар че когато ти правят някакво намаление, търговците /в случая зъболекарите, дано не се обидят  Mr. Green/ никога не пропускат да ти го съобщят.

Бургас

Точица, много скъпа тая металоремика, 800лв ми се виждат много.
Аз трябва да слагам 2 импланта, поставянето на щифта не ме плаши, мен ме тревожи повече следващи усложнения и възпалявания.Кажете как се чувствате след поставянето, колко време чакахте за вкостяване, изобщо всичко ме интересува  Wink

София

Ами .... не е евтино, но предвид дълготрайността на "покупката" ми се видя в реда на нещата.

Имплантите ги сложих юни 2012 г., вкостяването отне 6 месеца, в края на 2012 г. ми бяха поставени коронките. Само при единия имплант имах сложност - там костта беше започнала да се стопява и се наложи да се добави изкуствена кост - нейното вкостяване отне 6 месеца, което започна от началото на 2012 г. От тогава до сега нямам никакви оплаквания (да не чуе дявола).

Германия

Точица, много скъпа тая металоремика, 800лв ми се виждат много.
Аз трябва да слагам 2 импланта, поставянето на щифта не ме плаши, мен ме тревожи повече следващи усложнения и възпалявания.Кажете как се чувствате след поставянето, колко време чакахте за вкостяване, изобщо всичко ме интересува  Wink

Аз чаках над 6 месеца, но трябва да вметна, че при мен причината за ваденето на зъба беше възпаление в костта около корените на зъба. Изрязаха засегнатата кост и за това възстановителният процес беше по-дълъг при мен.

Имам импланта от 4 години (ако не се лъжа, може и 5 да са?  newsm78) и да чукна на дърво, никакви проблеми нямам!

Варна

Над 2000 лв досега общо за имплант(шести зъб), още не сме стигнали до видимата част. При мен имаше нужда от костозаместител.
Самото поставяне на импланта-няма страшно, заради упойката. После, няколко дни-оток на бузата.

Варна

Много се извинявам за тъпите въпроси, но докато чакате да ви се "вкости" импланта, място без зъб ли стои - празно? Страшно съм изплашена и притеснена, защото 8годишната ми дъщеричка падна много лошо и си изби предният зъб, другият е силно набит. В момента търсим варианти за временни зъбки докато порастне. Знам, че имаме много време докато сложим имплант - то току виж някоя нова технология измислили след 10 години, но въпреки това чета и ми се иска да получа певече информация.
 Как се поставя щифта ?
 Празно ли е мястото или слагат нещо временно, за да не стои дупка?
 Има ли сред вас такива с отхвърлени импланти и какъв друг вариант има за поставяне на зъб и изобщо има ли? /Без мост/

Там, където ме обичат

mishelin, много съжалявам, че детето си е супило зъбчето.  Hug
Не мога да отговоря на всички въпроси, но това което разбрах е, че отхвърлянето на импланта се случва много рядко. По памет е по-малко от 1%.  Peace

Бургас

Мишелин, моята зъболекарка ми разказваше за подобен случай.Детенце загубва зъбите си, просто му се изронват и в Пловдив му слагат импланти, докато излязат постоянните, защото не може да се храни.Така, че няма да се първия случай, разпитвай, все ще намериш качествен лекар, който да сложи импланти без да ти одере 10 кожи.
Иначе знам че когато се вкостява нищо не се слага отгоре седи празно.После вече залепят временно коронката.Но пак миналите по пътя да кажат.
Аз най-много се тревожа от бъдещи инфекции, ама пък то никъде сигурно няма. Ще слагам имплантите есента сигурно.

Германия

Много се извинявам за тъпите въпроси, но докато чакате да ви се "вкости" импланта, място без зъб ли стои - празно?

Не. На мен ми залепиха един зъб-атрапа за съседините зъба. Не е хубаво да стои дупка, защото се разместват другите зъби. Но не знам при децата как е, тяхната челюст все пак си расте  Thinking

Варна

Благодаря за отговорите  Peace
 При нас проблемът е, че е постоянно зъбче - по-скоро 2, защото от силният удар е умъртвила и другото на 99 %. За момента  ще сложим временно зъбче, докато и израстне челюста. Но все пак ми се иска да се подготвя психичеки и за следващите манипулации.

София

mishelin дъщеря ми е на 13 год. и минала година при един инцидент си изби предното долно зъбче, засега сме си с същото зъбче залепено със някакво влакно за съседните зъби и почти не се забелязва
В една клиника ми казаха че може да се сложи имплант най рано на 16 год. Другото което ми предложиха е да се сложат брекети и по този начин няма да се налага да се слага имплант защото с брекетите ще се запълни празното място. Не знам кой вариант е по добър и все още го обмислям

Бургас

Аз бих избрала брекетите  Peace

Варна

lili28 - нашето зъбче е извадено цялото - донесе ми го цяло целеичко с корена. Нямаше как да се закрепи обратно по никакъв начин. На мястото задължително трябва да има зъб, защото челюстите им растат и другите зъбки веднага ще заемат празното местенце. Надявам се до есента да сме сложили временното зъбе, за нататък ще го мислим - има още време, но аз си се притеснявам Sad
 Брекетите само могат да стопират кривенето и да спомогнат за изправяне на зъбките. Не знам как биха помогнали пи наличие на липсващ зъб  newsm78
Понеже имам познати с изгубен зъб, на чието място никой нищо не е сложил, знам какви са последствията Sad Едното момче се оказа, че в един момент не може да се храни дори и от 16 до 18 години претърпя няколко операции, след което носи и шини може би 3-4 години.

София

И нашето зъбче е извадено с корена, но зъболекарката изряза коренчето и останала част от зъба я залепи за останалите зъби. Казаха ми че до 24 часа е можело да се реимплатнира зъба, но ние нямаше как да реагираме толкова бързо
По бързайте с слагането на временно зъбче, защото при нас за 2 седмици вече бяха почнали да се разместват зъбите
Брекетите само могат да стопират кривенето и да спомогнат за изправяне на зъбките. Не знам как биха помогнали пи наличие на липсващ зъб  newsm78
По принцип при много криви зъби и малка челюст понякога се налага да се вади здраво зъбче за да могат останалите да се наместят.

Варна

lili28 - много ти благодаря за бързите отговори  Peace Ние си занесахме цялото зъбче, но нямаше как да бъде реимплантирано, заради "разбитата основа"  - венецът и е шит на мястото на изваденият зъб защото беше много зле разбито. Мина почти месец /падна на 15 юни/, но при нас няма все още как да се сложи друго зъбче - все още има зарастващи места Sad Освен това съседното зъбче е набито наполовина обратно във венеца и първо него трябва да изчакаме да слезе надолу, за да можем да го използваме, за да се захване другото. Абе малък кошмар  Crying or Very sad

София

Знам какво сте преживели и при нас беше почти същото с едната разлика че освен избития зъб нямаше други наранявания. Пожелавам ви успех и бързо възстановяване на малката принцеса  Hug

здравейте на всички
много ще съм благодарна . ако някой ми помогне с информация за така наречената базална имплантология , ето и линк
http://immediateimplants-bg.com/?page_id=139
честно да си кажа , просто не ми се вярва , че е възможно толкова лесно и бързо да  newsm78
много ще съм благодарна за отзиви и информация  bouquet

здравейте на всички
много ще съм благодарна . ако някой ми помогне с информация за така наречената базална имплантология , ето и линк
http://immediateimplants-bg.com/?page_id=139
честно да си кажа , просто не ми се вярва , че е възможно толкова лесно и бързо да  newsm78
много ще съм благодарна за отзиви и информация   :bouquet:

Моля, не се подлагайте на подобни процедури. Т.нар. "базална имплантология" е изключително рискована. В практиката си като имплантолог през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални импланти.
Мислете. newsm78

implantanalog ,много благодаря за отговора и аз се усъмних, първо много се зарадвах , че за 3-4 дни ще си реша проблема ,но после съмненията се натрупаха и честно да кажа порових се малко в нета , но освен явно нагласени отзиви на несъществуващи пациенти с рекламна цел , информация липсва
жалко за мен , ще трябва да си изтърпя и поставянето на костно вещество и операция на стопения ми венец , и то при положение , че ще мога да си намеря в пловдив зъболекар , който да иска да ме лекува...
аз ще прочета цялата тема през почивните дни , надявам се да намеря така нужната ми информация
още веднъж много благодаря 

Sofia

Моля, не се подлагайте на подобни процедури. Т.нар. "базална имплантология" е изключително рискована. В практиката си като имплантолог през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални импланти.
Мислете. newsm78
Бихте ли се аргументирали? Особено за рисковете и усложненията! На пръв поглед всичко изглежда много добре и сигурно от описаното! Противник на всички базални импланти ли сте или конкретно на въпросния имплантолог цитиран в линка? А, ако става дума за заместване на единичен зъб с базален имплант?

Мислете. newsm78
Бихте ли се аргументирали? Особено за рисковете и усложненията! На пръв поглед всичко изглежда много добре и сигурно от описаното! Противник на всички базални импланти ли сте или конкретно на въпросния имплантолог цитиран в линка? А, ако става дума за заместване на единичен зъб с базален имплант?

Противник съм на т.нар. "базални импланти", защото независимо дали е един или повече, то рисковете са много големи. Имам предвид дълбочината на поставяне, начинът на поставяне и т.н. Също така клиничните наблюдения в световен мащаб от гледна точка на натоварването на подобни импланти е бедно и оскъдно. Това е и така, защото сериозната зъбна имплантология и колеги-имплантолози разчитаме предимно на двучастовите винтови импланти...за сега. Все пак работя със системи, които са с традиции по цял Свят и предоставят данни и наблюдения за повече от 30 години назад.

Sofia

Мерси за отговора!
през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални имплан
Бихте ли казали какви проблеми възникват, които с класическите импланти никога или по-рядко се случват!?

Когато излезне нов метод е нормално да няма много клинични данни, както и резистентност към въвеждането на непознатото. Въпросът е дали дадените импланти имат дефект по дизайн и това е причината да не се препоръчват или е въпрос на субективно предпочитания!?
Цитирай Публикувано от: моб. устройство

Мерси за отговора!
през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални имплан
Бихте ли казали какви проблеми възникват, които с класическите импланти никога или по-рядко се случват!?

Когато излезне нов метод е нормално да няма много клинични данни, както и резистентност към въвеждането на непознатото. Въпросът е дали дадените импланти имат дефект по дизайн и това е причината да не се препоръчват или е въпрос на субективно предпочитания!?

Проблемите възникват от прекалената дълбочина на имплантиране и рисковите зони - анатомични такива. "Класическите" импланти са именно за това предпочитани - сведени до минимум усложнения по време и след интервенцията.

Там, където ме обичат

Имплантологът, с когото разговарях ми каза, че имплантите, които поставя са 2 вида - немски /1600 лв/ и израелски 1200. Някой дали знае повече за разлика в тези два вида - мателиал, надеждност и т.н.?

Sofia

Проблемите възникват от прекалената дълбочина на имплантиране и рисковите зони - анатомични такива.
Т.е. тук изглежда говорим за лекарски грешки при поставянето им и/или недостатъчна квалифицираност за да работи "всеки" с базални импланти?!
Звучи така, че ако лекаря е високо квалифициран, то базалните импланти могат да бъдат добро решение?

Опитвам се да си представя дали всички плюсове, които се тиражират от лекарите поставящи базални импланти могат да натежат достатъчно спрямо рисковете, които споделяте!

аз от всичко прочетено до сега разбрах , че базалтни импланти се поставят когато липсва достатъчно кост и е невъзможно да се поставят класически импланти веднага
може би и затова базалните импланти са по-тънки и се поставят по-дълбоко ,т.е. говорим не за лекарска грешка , самата техника си е такава
от друга страна , аз много вярвам на всичко швейцарско , живяла съм там и знам , че е невъзможно да произвеждат импланти ,които да са много рискови ,те залагат на сигурното , щом още ги произвеждат значи ,че имат бъдеще

Sofia

аз от всичко прочетено до сега разбрах , че базалтни импланти се поставят когато липсва достатъчно кост и е невъзможно да се поставят класически импланти веднага
може би и затова базалните импланти са по-тънки и се поставят по-дълбоко ,т.е. говорим не за лекарска грешка , самата техника си е такава
От въпросния линк, който беше пуснат по-горе се цитират следните предимства:

- не е нужно да се чака базалните импланти да се „интегрират“ в костта, те със самото си поставяне вече са интегрирани в най-здравата налична кост.
Това означава, че всеки пациент лекуван с базални импланти, незабавно възстановява дъвкателната си функция. клиничен случай БЛ

- не е нужно наличието на големи обеми кост за поставянето на BOI® имплантите
Това означава , че дори пациенти със „стопена“ кост са подходящи за това лечение без да е необходимо прилагането на каквито и да е инвазивни, скъпи и времеемки  костозаместителни техники.  Клиничен случай

- не е нужно да се чака заздравявянето на костта, след изваждането на неспасяеми    силно разрушени зъби, за поставянето на базалните дентални импланти.
Това е възможно защото тези импланти намират опора в костни области, които са   извън мястото на болните зъби.  клиничен случай МБ

- при пациенти с много напреднало пародонтално заболяване (заболяване на    структурите и тъканите, които поддържат зъба в костта, оставен без лечение пародонтита води до разклащане и изпадане на зъбите), базалните импланти могат да се поставят веднага след изваждането на болните зъби, т.е. пациентът идва с болни зъби, а си тръгва със здрави стабилно фиксирани върху импланти зъби. клиничен случай УК

Освен това се споменава, че нужната хигиена на зъбите е като при нормалните, здрави зъби, тъй като няма вероятнот да се получи инфекция.

Т.е. изглежда на "хартия" като МНОГО по-добрия вариант и би било логично да се ползват като първи избор. Да не говорим, че е и по-евтино заради това, че процедурата е една, а не се правят две операции.

За това е и важно да се разбере кое точно не е доброто и какъв е риска. Дали риска зависи от лекаря, дали от самия имплант или от нещо друго!

Има принципи в денталната медицина, в частност оралната хирургия и имплантология. Не е възможно при големи, хронични, генерализирани костни и мекотъканни дефекти да се постави имплант, който да не е застрашен от инфекции и невъзможност от интеграция. В случая говорим не за лекарска грешка или некомпетентност, а за предпоставки, които биха компрометирали подобни процедури.
Всички зъбни импланти се нуждаят от време. Време за интеграция. Къде по-малко, къде повече. Връзката между един имплант и костта е много сложен процес. Т.нар. базални импланти също се нуждаят от време за интеграция. А обещанието за невъзможност от инфекции е меко казано налудничево  35. Сами си правете изводите.

Там, където ме обичат

implantanalog, бихте ли направили сравнение между немски и израелски импланти.

София

Здравейте, тъй като виждам, че в темата има специалисти, и реших да попитам.... Имам перфектни зъби, но точно един горе вляво ми е проблемен. Първо се разцепи на две, после една част от него падна, а в момента вече започна да се клати и изпитвам непоносима болка при дъвчене на каквото и да е.

И тук идват проблемите - ходих на зъболекар, направиха ми снимка, като чух да коментират, че корените на зъба минават близо до синусите... А по ирония на съдбата аз преди 3 дни си прочиствах синусите и след това се получи този проблем. Де факто зъболекарят каза, че венецът покрай зъба е възпален и той ме боли, а не самият зъб.

Чудя се дали мислите, че, след като зъбът вече се клати при опит за дъвчене, има шанс нещата да утихнат след няколко дни, и всъщност да се е получил някакъв проблем покрай чистенето на синусите? Също така, трябва да призная, че съм с ХИВ. Провеждат ми успешно лечение с терапия и имунитетът ми е на прилично ниво, но би ли могъл този факт да попречи на успешното поставяне на имплант? И въобще, какво да направя, след като ми извадят зъба, какво бихте ме посъветвали (съседните са здрави и нямат грам проблеми)?  И дали все пак да изчакам известно време, преди да ходя да го вадят? Просто се чудя какво да правя и темата е много деликатна...

Германия

Здравейте, тъй като виждам, че в темата има специалисти, и реших да попитам.... Имам перфектни зъби, но точно един горе вляво ми е проблемен. Първо се разцепи на две, после една част от него падна, а в момента вече започна да се клати и изпитвам непоносима болка при дъвчене на каквото и да е.

И тук идват проблемите - ходих на зъболекар, направиха ми снимка, като чух да коментират, че корените на зъба минават близо до синусите... А по ирония на съдбата аз преди 3 дни си прочиствах синусите и след това се получи този проблем. Де факто зъболекарят каза, че венецът покрай зъба е възпален и той ме боли, а не самият зъб.

Чудя се дали мислите, че, след като зъбът вече се клати при опит за дъвчене, има шанс нещата да утихнат след няколко дни, и всъщност да се е получил някакъв проблем покрай чистенето на синусите? Също така, трябва да призная, че съм с ХИВ. Провеждат ми успешно лечение с терапия и имунитетът ми е на прилично ниво, но би ли могъл този факт да попречи на успешното поставяне на имплант? И въобще, какво да направя, след като ми извадят зъба, какво бихте ме посъветвали (съседните са здрави и нямат грам проблеми)?  И дали все пак да изчакам известно време, преди да ходя да го вадят? Просто се чудя какво да правя и темата е много деликатна...

Не съм зъболекар, но въпреки това ще кажа какво ми минава през ум:
Този зъб не може да остане така, но това вероятно го знаеш. При много хора корените се намират близо до синузите, и аз съм така, което не попречи да ми поставят имплант. От възпалението около корените на зъба, който в последствие заместих с имплант, бях получила хроничен синузит именно поради близостта на синузите. От този синузит няма следа  Very Happy

Друго, което ми хрумна като възможност, е възпаление (или неразположение) на лицевия нерв, тригеминус. Имам един зъб който боли когато нервът не е съвсем ок. Бих проверила и в тази насока.

Успех  bouquet

implantanalog, бихте ли направили сравнение между немски и израелски импланти.

Сравнение е много трудно да се направи без да се знаят конкретните марки. Въпреки всичко опитът ми ми показва, че швейцарските и немските импланти като цяло са по-надеждни, защото технологично и производствено са по-прецизно и стриктно направени. От там идва и по-високата цена на консумативите. При израелските импланти нещата се "попретупват" още в завода. Наблюдават се и критични ситуации с подобни израелски импланти след тяхното натоварване с коронка и/или мост. Счупени или напукани надстройки; дори фрактури на самият имплант в дълбочина; много често явление при тях е разхлабен вътрешен винт и т.н. и т.н. Именно поради тази причина в практиката си аз поставям предимно швейцарски импланти, защото оправдават високата си производствена цена. Напоследък немските импланти позагубиха тази маркетингова инерция, която имаха и отстъпиха на американските, швейцарските, та дори и на корейските импланти. Лично аз съм с много добри впечатления от повечето корейски импланти-много добра прецизност на изработка и много добри показатели след натоварването. За това, съветът ми е, ако нямате достатъчно средства за швейцарски имплант си поставете корейски, но откажете израелски такъв.  Stop

Много ми се иска да пиша в коя клиника да не си слагате импланти, защото хем после падат, хем ти се карат, че падат... не знам дали модераторите няма да ми се скарат... сега от три дни пак съм с нови импланти - май сега всичко е наред.

софия

Пуснете ги в черния списък,така ще предпазите други.

Някой слагал ли си е имплант при Д-р Райчев (София)?

А аз исках да попитам някой ходил ли е при д-р Александър Лазаров и каква е разликата между обикновени и базални импланти?

Германия

каква е разликата между обикновени и базални импланти?

Скоро беше коментирано, прочети темата малко на зад!

Tatjana да права си извинявам се, че не погледнах предварително.
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-270 от 270 отговора