«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

—томатологи€
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-261 от 261 отговора

ћнени€: 19
«дравейте, аз съм на 13 години и след н€колко дни ще ми сложат импланти заместители на 2 мой зъба в софи€ при ƒ-р јсен ћаринов. »скам  да ми кажете всичко свързано с това,ако знаете. » ако познавате този доктор,споделете какво е мненито ви за него.Ћекар€ ми е об€снил всичко,но искам да знам  дали н€кои има  и какаво е станало.
« ѕоследна редакци€: ср, 26 фев 2014, 09:16 от –едактор* »
÷итирай

ћнени€: 1 510
ѕопитай в «дравни€ форум.
“ам е по- веро€тно да получиш мнени€ и отзиви.
”спех!
÷итирай

ћнени€: 2 091
«а процедурата е добре да попиташ лекар€ си, той най-добре ще ти об€сни. «а другото попитай в «драни€т форум.
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 5 071
Ќа 13г и импланти, тц,тц,тц, много зъб тр€бва да липсва, много нещо. ќсвен ако не са точно отпред 1-3 зъб не разбирам защо импланти.....
÷итирай

Ќа 13г и импланти, тц,тц,тц, много зъб тр€бва да липсва, много нещо. ќсвен ако не са точно отпред 1-3 зъб не разбирам защо импланти.....
2 зъба са отпред
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 5 071
ўом са отпред разбирам. »наче щ€х да бърбор€ колко н€ма смисъл. ѕроцедурата ми е €сна, но за конкретни€ лекар не знам нищо.
÷итирай

ћесторождение

ћнени€: 26
    Ќе мисл€ че има нещо, за което да се притесн€ваш. —лед като ти нави€т тинана, ще тр€бва да се изчака определено време, за да се разбере дали организма го приема. ј после ще ти постав€т коронки и пак ще имаш красива усмивка. »мам при€телка, на ко€то и сложиха имплант на м€стото на кучешки зъб. Ќикога н€ма да разбереш, че не си е нейн роден зъб Smile Smile
   ѕожелавам ти успех Hug
÷итирай

в тълпата

ћнени€: 2 357
јз правих имплант при ћаринов. Ќе се хвана, но не го обвин€вам него. –аботи бързо, не боли, даже по имейл отговар€ на въпроси.

*редакци€ по молба на Hear Again
« ѕоследна редакци€: пт, 25 мар 2011, 00:03 от ƒивиана »
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

ћнени€: 8 040
јз правих имплант при ћаринов. Ќе се хвана, .....

ј колко време след операци€та по постав€нето се случи това? » какви б€ха първите признаци, че имплатнаци€та ще е неуспешна? Ѕолки, отоци... какво?
«ащото мъж ми мина първата процедура преди седмица /2 бр.импланти/ и сега все се чуди какво евентуално ще му подскаже, че има н€какъв проблем. ƒокторът му е казал, че сега ще чакат три месеца поне.
÷итирай

в тълпата

ћнени€: 2 357
bim bam, аз усещах импланта (като лека невралги€) и това беше. Ќе знам дали е признак обаче. “очно по това време пътувах много и ћаринов ми писа на мейла да взема една лъжица и да почукам леко по импланта. “р€бвало да се чуе звън. “ова по принцип се правело на контролни прегледи през трите месеца на чакане. ћо€т звънеше, ама на, не се хвана. ƒве седмици е много рано още. ƒа не го пипа с език и леко при миенето на зъбите и ако има н€какви съмнени€, да ходи веднага. “и€ неща хич не са евтини. ƒано се хване!!!
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

... “и€ неща хич не са евтини. ƒано се хване!!!

ћда, точно за това става дума. 2 бр. като за начало са при него, следват и още два, като съберем парите обаче  Confused ј и нервите и болките не са малко.

petifurka, успех и на теб!
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 176
 аква е цената на един имплант при този доктор,може и на лични  bouquet
÷итирай

аква е цената на един имплант при този доктор,може и на лични   :bouquet:

Ami da ti kaja zavisi ot metoda na rabota i ot mnogo drugi ne6ta ,no si e skupi4ko
÷итирай

—офи€

јз н€мам представа колко са,но ме интересува най-добри€т метод.  Peace
÷итирай

¬арна

ћнени€: 728
ѕреди 11 години,тук,във ¬арна ми поставиха втори горен имплант.¬същност не точно,защото нищо не ми имплантираха-просто изработиха зъб от мед. злато и металокерамика и го "залепиха" за съседните два с пластини от медицинско злато,а отгоре "циментираха" с фотополимер.ƒо момента не съм имала никакви проблеми,изобщо не личи,че зъбът не е истински.» сега зъболекари гледат с интерес това чудо в устата ми  Crazy,но навремето наистина си беше новаторско.“ова удоволствие ми струваше 560лв.  Hug
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

Bluebell O'Smallheaven, това което описваш, Ќ≈ са зъбни импланти.
÷итирай

—офи€

ѕреди 11 години,тук,във ¬арна ми поставиха втори горен имплант.¬същност не точно,защото нищо не ми имплантираха-просто изработиха зъб от мед. злато и металокерамика и го "залепиха" за съседните два с пластини от медицинско злато,а отгоре "циментираха" с фотополимер.ƒо момента не съм имала никакви проблеми,изобщо не личи,че зъбът не е истински.» сега зъболекари гледат с интерес това чудо в устата ми  Crazy,но навремето наистина си беше новаторско.“ова удоволствие ми струваше 560лв.  Hug
“ова е мост изработен от металокерамика!  Peace
÷итирай

¬арна

Ќе точно.ћост е,когато е запазена част от зъб и върху него се прави металокерамиката.¬ мо€т случай зъбът го н€ма,беше много крив и реших да го извад€,а на негово м€сто ми сложиха изц€ло изработен зъб,който е залепен за страничните два зъба без да са пилени и обличани трите заедно като мост.јма как го об€сних... Bim bam,да,писала съм,че това не са импланти.—подел€м опит-н€кой беше питал за най-добър метод.Ќе знам това дали е най-добри€т,но поне н€ма чуждо т€ло,н€ма риск от отхвърл€не,болки и т.н. Peace
÷итирай

—офи€

олко години гаранци€ дават на така залепени€ зъб?
»звин€вай не съм разбрала правилно това което си описала  Peace
÷итирай

¬арна

Ќа мо€т зъб му дадоха 20 години гаранци€ и безплатна поддръжка през това време.ƒо сега,11 години вече,не съм ходила за нищо.
÷итирай

ћнени€: 57
Bluebell O'Smallheaven , браво на стоматолога ти!  bouquet
ћол€ те, дай координатите на кабинета и повече инфо за доктора ако може Praynig
÷итирай

¬арна

азва се д-р јксел  оварик. абинетът му се намира на ул."ѕирот",но не мога да намер€ телефоните.—равнително млад е(малко над 40 год.),германец,не работи със –«ќ ,скъпички са му услугите,но пък работи с най-новите и качествени материали.ћного внимателно работи,не разбрах какво е болка.ѕрез ц€лото време контактува с пациента,успоко€ва,об€сн€ва какво прави и какво ще се усети при съответната интервенци€.ƒаже сълзите ми е бърсал(понеже съм гол€ма паника).ѕреди години прегледът при него беше безплатен,сега не знам как е.—ъжал€вам,че не мога да помогна с телефони.јко н€кой знае нещо-да пише...
÷итирай

ћнени€: 57
 Bluebell, много ти благодар€ за информаци€та! bouquet
÷итирай

съвсем наблизо

ћнени€: 3 080
кажете ориентировачни цени за импланти.
братовчедката ми прави, но в √ермани€ и там е безумного скъпо, н€какви хил€ди евро май беше.
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

very nice, цените доста варират. «ависи от системата, по ко€то ще работи стоматологът, както и от короната ко€то в последствие ще се изработи и постави. »ма и доста примамливи като цена импланти, но според повечето лекари успехът при т€х е меко казано подозрителен.
Ќо по това което проучвах около мъжа ми, средната цена на по - качествените импланти е около 1300 евро.
“ова е средна цена за всичко общо за един имплант: упойки, имплантаци€, прегледи, коронка и постав€не на коронката върху импланта и т.н.
ѕак казвам - цените варират доста и аз ги пиша тук не като специалист, а като пациент, който е събирал инфо.
ѕримерът който дадох е горе - долу средна цена за качествен имплант. Ќе се подлъгвай по цена от 700 лв. да речем, твърде веро€тно е организмът да изхвърли този имплант. ќстаналите /според цената/ върв€т между 1000 и 1600лв., а короните са от 250 до 830 лв. Ќо това е груба разбивка. “ези цени не включват прегледи, манипулации, упойки и всичко останало, което изброих по - горе.  ато теглиш чертата и получаваш една внушителна сума  Crazy
« ѕоследна редакци€: пт, 20 мар 2009, 22:19 от bim_bam »
÷итирай

—офи€

јз разбрах,че излиза около 1500лв на зъб,други€ път ще разпитам по обстойно пък ще видим какво ще ми каже зъболекар€.  Peace
÷итирай

съвсем наблизо

ћнени€: 3 080
Ѕлагодар€ ти, bim_bam, значи все пак си е хил€ди евро Smile
ƒано вече да се обучили в Ѕългари€, защото в √ермани€ ги прав€т от доста години, а тук от скоро.
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

јз разбрах,че излиза около 1500лв на зъб,други€ път ще разпитам по обстойно пък ще видим какво ще ми каже зъболекар€.  Peace

ѕак казвам, цената ко€то дадох е ориентировъчна за всичко общо по постав€нето на един имплант от по - качествените. ѕоне от офертите, които събрахме преди да почнем да правим на мъж ми двата импланта.
»ма и доста по - евтини, но както вече писах, при т€х веро€тността да не се хванат е по - гол€ма.
÷итирай

ћнени€: 125
«дравейте. ћо€т въпрос е свързан с това н€кой знае ли какво се случва ако костта отхвърли импланта? Ќов ли се слага? —лучвало ли се е на н€кой от вас? «ащото инвестици€та е много сериозна все пак, а ако нещо стане (отхвърл€не имам предвид) какво се случва? ѕлащаш наново всичката галимаци€ или...?
» има ли сред пишещите тук зъболекари или стоматологични сестри, които биха могли да датат информаци€ от първоизточника? «ащото останах с впечателението, че всички май сме пациенти? Ќе, че не в€рвам на споделени€ опит, напротив, но все пак нещата са малко индивидуални. Ѕлагодар€ за отговорите ви предварително.
÷итирай

Zdraveite otnov!Ve4e mi slojiha implantite. Otnosno vaprosa na stefka.k 6te i kaja v srqda(01.04 2009) ili 4etvartak,za6toto vav vtornik 6te govorq to4no za tova s  doktora.
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

petifurka, успех!
—тискаме ти палци всичко да е наред с имплантите  Peace
÷итирай

msss
÷итирай

Zdraveite otnov!Ve4e mi slojiha implantite. Otnosno vaprosa na stefka.k 6te i kaja v srqda(01.04 2009) ili 4etvartak,za6toto vav vtornik 6te govorq to4no za tova s  doktora.

—игурно н€къде си споменала при кой лекар ги правиш и от къде си изобщо, но не го намерих. ћоже би защото много диагонално прочетох темата. (че  clean) ћол€ те пиши освен това и при кой лекар ако е в —офи€ или ѕловдив. »звин€вай ако си го споменала н€къде, а аз не съм вид€ла. Ѕлагодар€.
  олко зъбчета ти липсваха та се наложи интервенци€та? јз се интересувам, защото н€мам долу в д€сно след 4-ти нищо до кра€. » да искам керамичен мост н€ма на какво да се хване. «нам, че питането ми за зъболекар не е за тази тема и мол€ за извинение, но човек не знае от къде ще попадне на ценнна информаци€.
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

stefka.k, в ѕловдив не са много стоматолзите, които имат добър опит с имплантите.
јко искаш ще ти дам координати на зъболекар€, който слага имплантите на мъжа ми.
÷итирай

ƒа, знам, че е така, bim bam. јз затова миналата година когато реших да пооправ€ долкокото мога цели€ този погром в устата си отидох в —офи€. —то€х два месеца. Ќо все още бах далеч от имплантите. “върде много за оправ€не друго имаше. “огава всичките ми познати в ѕловдив скочиха да ми се сме€т защо за н€какви зъби чак в —офи€, какво пък чак толкова.... и тн. ј аз почти н€мам естествени зъби в устата си. —м€тайки, че веднага ще ми сложат импланти се насочих без да мисл€ към —офи€, но...
«ъболекар€т, който ме лекуваше също слага импланти и аз като ц€ло съм доволна от него, но €вно поради заетост или друго спр€ малко преди да завърши лечението ми (над€вам се поне де, че е заради заетост и невъзмосжност да ме включи в графика си, защото иначе другото би било да има лично н€какво отношение, което вече си е направо обидно). »зобщо не ми вдигаше телефона, а аз все пак тр€бваше да започна работа пак и просто изоставих всичко. —ега си мисл€, че май твърде лесно му простих на този зъболекар та€ издънка след като 2 месеца не работих и само харчех и то не малко (поне за мо€та заплата. ѕри по-малко от 600 лева заплата да дадеш към 2000 за мен поне не е малко) и ето на - сега пак ред проблеми имам и сондирам мнение за друг стоматолог.
« ѕоследна редакци€: пн, 30 мар 2009, 10:16 от stefka.k »
÷итирай

—офи€

ћнени€: 151
¬иждала съм такива ужасни неща,свързани с импланти(много доктори,имплантолози държат ,че правилно е имплантати,ама н€ма знач)» по-точно как се изхвърл€т от организма........«атова тр€бва да се мине през купища изследвани€,тъй като цените са безбожни,а успешно задържалите се импланти са малко..........Ќе искам никого да плаша,но ми се налага да го знам...........Ќаистина,ако човек н€ма зъби назад,както е описал н€кой по-горе,че от 4 ти назад н€ма,може да се опита.Ќо пак казвам,че рисковете да бъде отхвърлен импланта са много големи.»зхвърл€нето става по изключително непри€тен начин-атрофи€ на костта,в стремежа да се оголи сами€ имплант,свързано е и с инфекции често...«атова човек тр€бва да прецени дали да даде сума пари(които не са никик малко),или да прибегне до н€каква алтернатива.ѕиша всички това,защото при отхвърлени импланти,следващо протезиране става почти невъзможно,тъй като алвеоларните гребени вече може да липсват(виждала съм такива случаи,при т€х вече и протеза не може да се направи...)
÷итирай

—офи€ / ѕловдив

...«атова тр€бва да се мине през купища изследвани€,...

ќсвен рентгенова снимка, какви други изследвани€ е нужно да се направ€т преди операци€та?
÷итирай

—офи€

...«атова тр€бва да се мине през купища изследвани€,...

ќсвен рентгенова снимка, какви други изследвани€ е нужно да се направ€т преди операци€та?

«а поносимост към материала,от който се изработва импланта.—ъс сигурност има и други,но не ми е това специалността...»сам да добав€ още нещо само.јко човек има пародонтоза,той на практика изхвърл€ собствените си зъби(най-грубо казано,защото т€ е с бактериален причинител обикновено).какво остава за чуждо т€ло в костта.......“ова е мнение на много доктори,които не се наемат да прав€т такива неща,защото успешните са малко.Ќе че искам да разубеждавам н€кой,който вече е тръгнал да си слага импланти,само констатирам.
÷итирай

Enze, аз също съм слушала за това, че в случай на отхвърл€не на импалнта после не може да се постави протеза. ќт друга страна съм питала за това зъболекар€, при когото ходих миналата година. “ой см€таше, че не е така, че не може да се сложи нищо повече дори и обикновена протеза, но също беше споменал, че действително немалкото случаи на отхвърл€не се дължали на недостаъчните изследвани€ за наличие на достаъчно кост както и други неща преди да се пристъпи към операци€та. » има логика. јз си направих една такава снимка във ¬оенна болница (—офи€) за наличие на достаъчно кост. —поред същи€ зъболекар можело да се постав€т импланти. ƒруг е въпросът, че почти 4 бона все още не съм събрала. Ќо иде€та ти съм € чувала от много места. “ова исках да кажа. явно е важно повече да се изпипат нещата преди постав€нето, а не после да се чуди пациентът защо така не му се е  получило.

Ѕоже, ужасно са скъпи тези неща. ѕросто непоносимо скъпи.
÷итирай

—офи€

Enze, аз също съм слушала за това, че в случай на отхвърл€не на импалнта после не може да се постави протеза. ќт друга страна съм питала за това зъболекар€, при когото ходих миналата година. “ой см€таше, че не е така, че не може да се сложи нищо повече дори и обикновена протеза, но също беше споменал, че действително немалкото случаи на отхвърл€не се дължали на недостаъчните изследвани€ за наличие на достаъчно кост както и други неща преди да се пристъпи към операци€та. » има логика. јз си направих една такава снимка във ¬оенна болница (—офи€) за наличие на достаъчно кост. —поред същи€ зъболекар можело да се постав€т импланти. ƒруг е въпросът, че почти 4 бона все още не съм събрала. Ќо иде€та ти съм € чувала от много места. “ова исках да кажа. явно е важно повече да се изпипат нещата преди постав€нето, а не после да се чуди пациентът защо така не му се е  получило.

“ова за костта е в€рно,доколкото се сещам е важно каква е плътността на костите(на челюстите в частност).Ќаистина са страшно скъпи тези неща.—помн€м си случай,при който пациентка искаше да съди зъболекар€,сложил и импланти.Ѕеше получила страшно възпаление на два моста,направени върху импланти.Ќосителите(имплантите )се б€ха оголили и наоколо беше страшна картинка.....гной,смрад,не е за приказка.......∆ената беше направо отча€на.Ќо осъден лекар н€ма..........ѕък и той веднага може да каже,че пациента не е спазвал добра хигиена,а при имплантите нещата с хигиената наистина са сложни(то е едно четкане,с едни специални четчици........)
÷итирай

—офи€

ƒори да си сложиш имплант за него май не може да се захване мост...или аз нещо съм се объркала!  newsm78
÷итирай

Stefka.k  v Sofiq si gi slojih pri D-r Asen Marinov .Az nqmam  gore vtorite zabi ot dvete strani i tam mi slojiha.
÷итирай

ƒори да си сложиш имплант за него май не може да се захване мост...или аз нещо съм се объркала!  newsm78

ƒва импланта ми казаха категорично, защото липсващите зъби са много. ћоже да се закрепи. ƒори мисл€, че в такива случаи се см€та за наложително импланти. ¬ъв всеки друг случай може коронка. —лед като се захване от костта и се изчака поне н€колко месеца да се види дали н€ма отхвърл€не, се изгражда горната част и тогава се захваща. ѕоне така ми е об€снено
« ѕоследна редакци€: нд, 29 мар 2009, 23:45 от stefka.k »
÷итирай

“ова за костта е в€рно,доколкото се сещам е важно каква е плътността на костите(на челюстите в частност).Ќаистина са страшно скъпи тези неща.—помн€м си случай,при който пациентка искаше да съди зъболекар€,сложил и импланти.Ѕеше получила страшно възпаление на два моста,направени върху импланти.Ќосителите(имплантите )се б€ха оголили и наоколо беше страшна картинка.....гной,смрад,не е за приказка.......∆ената беше направо отча€на.Ќо осъден лекар н€ма..........ѕък и той веднага може да каже,че пациента не е спазвал добра хигиена,а при имплантите нещата с хигиената наистина са сложни(то е едно четкане,с едни специални четчици........)

Enze, говориш като човек занимаващ се с това. «ъболекар ли си или стоматологична сестра? ƒай насоки
÷итирай

«дравейте отново! ќктомври  ще ми слагат зъбките(при мен повече време,за всеки случай).“а да ви попитам пак ли тр€бва да ми реже венеца ?  Sad Sad Sad
÷итирай

≈ййй, Petety, ами честито тогава през октомври. ƒано не забравиш да споделиш в темичката как се чустваш. Ќе мога да отговор€ на въпроса ти, но да питам друго. ƒо този момент стърчаха ли части от имплантите навън, показваха ли се от венеца?
÷итирай

Ѕургас

ћнени€: 2 389
«а имплантите питах мо€т стоматолог. »нтересувам се от чисто любопитство. “ой ми об€сни следното. «начи когато се постав€ импланта той буквално се "навива" в костта и после се слага коронка /зъб/.
∆иви€т зъб упражн€ва натиск на костта, като обаче този натиск е контролиран.  орена бил захванат като в люлка с връзки, който при натиск /дъвчене/ се опъват и не позвол€ват пълното напрежение да се отрази на костта. /јко сте ме разбрали до тук добре  Mr. Green защото аз пон€кога трудно се разбирам/.  огато зъбът се отстрани и се постави имплант тези връзки, който контролират натиска в/у коса вече ги н€ма и той се пренас€ на коса без да бъде намален.  акто знаем вс€ка жива тъкан при натиск умира....тоест живота на имплантирани€т зъб като ц€ло би тр€бвало да не е много траен и до колкото знам увреждани€та по костта са доста големи. ѕри резци е ок, защото и без друго не е гол€м натиска, т.е. не толкова гол€м.
ј за моста не е верно, че тр€бва да има зъб. ћост се прави при липсващи зъби. »митират се от металокерамика и е постав€т.  ато може да се попълни м€сто за 1,2... зъба. ћоста се захваща за съседните здрави /собствени/ зъби и се постав€.
 огато се възстанов€ва зъб с корен, но много разрушен се прави корона.
÷итирай

Sesana, така е общо взето, но само да вметна... ћост металокерамичен може да замести много липсващи зъби, но!!! ако има за какво да се захване от едната и другата страна. „есто импланти се използват точно когато от едната страна вече н€ма зъб, за който да се захване. ¬ мо€ случай е така. —лед 3 долу н€ма нищо.

» друго. јз пък съм чела, че точно заради това натоварване на костта се см€тат за дон€къде добри имплантите. «јщото когато се прави просто металокерамичен мост н€ма директно натоварване на костта и съответно в следствие т€ с течение на времето се видоизмен€, да речем - атрофира. Ќо пък права си, че и имплантите прав€т поразии. »зобщо спорно е много. –азбира се риск има.

јз за жалост финасово съм много далече от момента в който ще имам около 3-4 хил€ди излишни, за да си направ€ импланти. “о с та€ криза...
÷итирай

Sesana, само да кажа,че аз никога не съм ги  имала вторите зъби.

ƒнес ги снимах,ама ми се вижда,че са доста близо до съседните зъби . “о още на операци€та доктора каза че б€гат към съседните ,понеже коста  нещо ......(незнам) Very Happy
÷итирай

≈ййй, Petety, ами честито тогава през октомври. ƒано не забравиш да споделиш в темичката как се чустваш. Ќе мога да отговор€ на въпроса ти, но да питам друго. ƒо този момент стърчаха ли части от имплантите навън, показваха ли се от венеца?

Ќе стърчи нищо ,импланта не се вижда ,само ако леко се загледаш горе се вижда малко  да сивее,но пък ако б€х сложила от българските(аз съм с немските) направо щеше да синее много. ooooh!
÷итирай

ћнени€: 12
Ќ€кой от вас може ли да ми даде информаци€ за подвижно протежиране колко струва при кой да се обърна?-става въпрос за майка ми.
÷итирай

ѕодвижното си е подвижно - може да се маха и слага. Ќо и при него цените варират много. —поред зависи от материалите. »мало н€какви със силиконова долна част, ко€то май и по-меко (ако мога така да се израз€) прил€га за венеца, и по-естествен вид има. »ма и такива твърди. Ќо в меките цените са много различни. ћного видове ми казаха на мен, че има.

«а да не се чудиш защо хем от импланти се интересувам, хем от подвижно протезиране да ти кажа... ѕоради невъзможност чисто финансова да си направ€ импланти сега предпочитам подвижно протезиране. “р€бваше да го сложа още миналата година, но зъболекар€т, който се занимаваше с мен зар€за лечението ми на финалната права когато му оставаха само едно-две посещени€. ѕричините не са ми известни (мога само да подозирам, че са парични) и аз щото и без това трудно стигам до стоматологични€ стол... също зар€зах всичко. “а затова знам.
÷итирай

—офи€

ƒа ви кажа - меките протези са доста по-скъпи от обикновените,твърди.Ќе е много сигурно дали зъбите се захващат здраво.Ќо най-лошото е,че много се вмирисват,попиват много повече течности(слюнка) от твърдите.Ќе се м€тайте на това,само ще ви излезе по-скъпо(е,ваша си работа,аз само си давам мнението).ќтносно имплантите-също,не се подлъгвайте,много е рисковано.
«а имплантите питах мо€т стоматолог. »нтересувам се от чисто любопитство. “ой ми об€сни следното. «начи когато се постав€ импланта той буквално се "навива" в костта и после се слага коронка /зъб/.
∆иви€т зъб упражн€ва натиск на костта, като обаче този натиск е контролиран.  орена бил захванат като в люлка с връзки, който при натиск /дъвчене/ се опъват и не позвол€ват пълното напрежение да се отрази на костта. /јко сте ме разбрали до тук добре  Mr. Green защото аз пон€кога трудно се разбирам/.  огато зъбът се отстрани и се постави имплант тези връзки, който контролират натиска в/у коса вече ги н€ма и той се пренас€ на коса без да бъде намален.  акто знаем вс€ка жива тъкан при натиск умира....тоест живота на имплантирани€т зъб като ц€ло би тр€бвало да не е много траен и до колкото знам увреждани€та по костта са доста големи. ѕри резци е ок, защото и без друго не е гол€м натиска, т.е. не толкова гол€м.
ј за моста не е верно, че тр€бва да има зъб. ћост се прави при липсващи зъби. »митират се от металокерамика и е постав€т.  ато може да се попълни м€сто за 1,2... зъба. ћоста се захваща за съседните здрави /собствени/ зъби и се постав€.
 огато се възстанов€ва зъб с корен, но много разрушен се прави корона.
’убаво ти е об€снил докторът,» не само живи€т зъб упражн€ва натиск върху костта,умъртвени€т също Laughing .«а какво му е било да ти об€сн€ва устройството на пародонта,не знам......(е,да де,да те запознае дон€къде с устройството Laughing  )...«найте едно-може да си дадете парите на в€търа и организма да отхвърли импланта като стой та гледай.Ћошото е,че посладстви€та са непоправими(за протезиране).ј това ,последното изречение въобще не го разбрах #Crazy  . ак за мост може да н€ма зъб?ћост се прави при липсващи зъби,да.,но нещо не ми стана €сно какво точно казваш..........
÷итирай

Enze, абе и аз съм чувала, че меките вмирисват.... —поред теб тези най-класическите ли са си за предпочитане?
÷итирай

√ермани€

ћнени€: 6 952
кажете ориентировачни цени за импланти.
братовчедката ми прави, но в √ермани€ и там е безумного скъпо, н€какви хил€ди евро май беше.

2500 ≈вро плащам аз в √ермани€, за един зъб, без усложнени€, за съжаление вече имаше такива, да видим каква ще е крайната сума  Crazy
÷итирай

нј ћј… ј ћ» » “–яЅ¬ј“ “ќ“јЋЌќ Ќќ¬» «ЏЅ» ƒј —≈ »«¬јƒя“ —“ј–»“≈ » ƒј —≈ ѕќ—“ј¬я“ Ќќ¬» »Ћ» „≈Ќ≈ има ли н€кой представа за цени Rolling Eyes
÷итирай

—офи€

ћнени€: 382
Ќе искам да оспамвам темата ви,работ€ в дентална клиника,и това което прочетох в гол€ма степен е несериозно Very Happy

Ќе мога да разбера как може за нещо,което уж всички считате за сериозно да питате на такива места,а не лекуващи€ ¬и лекар.—лед  като сте му гласували доверието да ви прави такава интервенци€,защо после търсите мнение на непознати хора newsm78
÷итирай

Rados-tina, нали се сещаш обаче, че пон€кога (хайде н€ма да казваме често  Wink), лекуващи€т лекар, без значение компетентен ли е или не,  е повече търговец отколкото лекар? ћинавало ли ти е през ум? «наеш ли, че в ѕловдив например всеки втори едва пръкнал се зъболекар твърди, че може да слага импланти и скрива къде изобщо се е обучавал за това? „е изобщо н€ма нужната квалификаци€, опит и иде€ каккво аджеба може да се случи като риск? ¬същност за последното може и да поназнайват от обща култура (ама това от обща култура и аз го знам), но за пред пациента винаги всичко е: "јма разбира се, н€ма проблем" или другата крайност: "“е имплантите иде€ си н€маш какви поражени€ ще ти направ€т". ј истината е, че матери€та им е непозната.

јз лично затова чета тук (и не само) - за да чу€ мнението и на препатили, на други хора, на ѕј÷»≈Ќ“», на чат-пат присъстващите зъботехници или зъболекари, който поне в момента не търгуват. Peace Peace Peace
÷итирай

√ермани€

–адостина,
аз имам доверие на зъболекарката ми. Ќа кратко мо€та истори€, ко€то води до имплант - имам един умъртвен зъб, след 3 години направиха....уф, не знам как е на български, извин€вам се, но отвориха челюстта за една ресекци€ на корените (дано н€кой разбира какво имам предвид) но оплаквани€та останаха. ¬енецът беше винаги възпален, но лекарите (местих се много, за това ходих при различни лекари) не можаха да намер€т нищо, на рентгена не се виждаше нищо обезкоително.
» така си жив€х с този зъб, но от година и полувина страдам от хроничен синузит и то на челюстните синузи. Ќи јЅ, ни нищо помага. –овех се из интернет и разбрах, че може да има връзка с въпросни€т зъб. ќтидох в дентална клиника и си направих снимка на дигитален волумен томограф и се вид€, че в костта, около корените на този зъб, има възпаление. Ћекар€т и хирургът в тази клиника б€ха единодушни, зъбът тр€бва да се вади. ’одих при мо€та зъболекарка със снимките, и т€ така ме посъветваше.
ўом до импланта, мо€та зъболекарка е наистина имплантоложка - чиста случайност е. ¬ кабинета й има диплома за имплантологи€, т€ го упражн€ва от 1991 година и извършва поне по една имплантаци€ вс€ка седмица - считам € за опитна. ќсвен това съботехниците, с които работи работ€т много качествено, съдейки от един инлей и една шина, ко€то ми направиха.

Ќо въпреки това чета с интерес темата, защото не познавам други хора с имплант и тази обм€на на опит € намирам за полезна.

÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 30
«дравейте всички!

— интерес изчетох всичко публикувано дотук. ѕовече информаци€ за зъбните имплантати можете да получите на адрес www.dentalimplants.bg - без да се опитвам да рекламирам работата си като зъболекар, лицево - челюстен хирург и уеб-дизайнер, съм се опитал да опиша на достъпен език за широката общественост какво е това имплантат. Ѕлагодар€ на мо€ екип за неоценимата помощ, ко€то колегите ми оказаха при изработката на сайта.
¬печатлен съм от мнени€та на н€кои потребители за цените на имплантатите. ўе сподел€ малко вътрешна информаци€: покупната цена на един имплантат е от 310 лв. за системата TBR - ‘ранци€ до 480 лв. за системата Nobel Biocare - Ўвеци€. “ака че дори цена под 700 лв. не е нереална - в мо€та клиника се постав€т френски имплантати TBR на цена от 600 лв. ѕри тази цена сме на печалба от 600 лв. за постав€не на два имплантата, което постав€не ни отнема около 1 час. ƒобри доходи за страната, ако и да е за висококвалифициран труд, нали? ¬се пак обаче отдавна сме изплатили ц€лата апаратура, необходима за постав€нето на имплантати - вече сме поставили над 300 Smile. “ака че дори цени от пор€дъка на 1000 - 1200 лв. са чисто и просто непазарни, а 1500 си е чисто кожодерство. “ова е мое лично мнение, с което мнение не ангажирам нито друг колега, нито каквато и да е съсловна организаци€.

— поздрав към всички участници: д-р ¬енцеслав –алев
»зпълнителен директор на –алев ƒентал јƒ
÷итирай

–алев, има и едни немски. «а т€х на мен ми е кавана цена над 1200. ѕриближаваше всъщност доколкото си спомн€м 1500. Ќо!!! — работата.

“и май не спомена тази немска фирма. Ћошото е, че и аз ú забравих името (беше твърде трудна за произнас€не)

÷ените, за които ти говориш в крайна сметка с или без работата са? — или без изграждането след евентуално закрепване на импланта (т.е констатирано е, че не е отхвърлен) на коронката отгоре? «ащото колкото и честно да звучиш, аз съм не по-малко подозрителна и към такива, които изскачат с хипер ниските цени.  Peace. Ќе се за€ждам. ѕросто питам. “ака или иначе модераторите може да те изхвърл€т заради реклама (въпреки, че не е агресивна, признавам)

Ќе зна€ за другите, споменали цени за импланти къде са им ги казвали. Ќо предполагам, че в —офи€. ÷ените, които аз споменавам също са ми казани от зъболекар в —офи€.

ўе си позвол€  встрани от темата, да изкажа мнение, че тези неща като обучение, като навлизане, като вид технологи€, си тръгват от —офи€ (въпреки, че доколкото зна€ май първи€т зъболекар, поставил имплант в Ѕ-€, е във ¬арна, но може и да греша). ”жасно съм скептична към това доколко обаче зъболекарите раз€сн€ват рисковете на своите пациенти. ƒори на стоматолозите в —офи€ не в€рвам съвсем, какво остава на безкрайно многото по провинци€та, които изскачат с примамливи оферти и винаги всичко им е €сно. “олкова €сно, че чак забрав€ме да попитаме прости неща от рода на: "ј, вие докторе каква специалност имате?  ъде € завършихте и с колко стаж сте вече? ј обучението ви за имплантологи€та къде точно го проведохте и за колко време? » не на последно м€сто преди да се влеете така напористо в този печеливш бизнес на имплантите, вие всъщност с какво се занимавахте? «ащото ако от кариерсчета скачате в имплантологи€та, аз лично никога не бих ви се доверила"

Ќо това бих го казала аз. ј аз съм всеизвестен за€дливец. ѕризнавам си. Ќо сериозно. јко малко по-често пациентите си позвол€ваха да разпитват зъболекарите си и да събират информаци€, може би щ€ха да са по-малко случаите на тотални усложнени€ след отхвърлени импланти.
÷итирай

ѕловдив

«дравейте,

ѕреди всичко благодар€ за коментара. ўе се постара€ да отговор€ на всички въпроси. ќт германските системи най-често се прилага Straumann - т€ е от много висок клас, заедно с Nobel biocare са двете може би най-добри системи в света. «а Straumann не мога да ви кажа покупната цена на един имплант, защото все още не работ€ с т€х. ѕланирали сме закупуване на хирургични€ сет през октомври и тогава ще ви дам повече информаци€. —амо че цена от 1200 си е пак доста висока - едва ли един имплант струва повече от 450 - 500 лв, оттам нататък см€тайте сами на колко си оцен€ва колегата труда. ¬ услови€та на свободен пазар всеки може да слага какато цена пожелае. ѕри нас об€вените цени са само за имплантати + труд за постав€нето им без надстройки и корони (или мостове). јко зададете търсене в Google на тема "цени на зъбни импантати", ще попаднете в една секци€ на наши€ сайт където надълго и нашироко съм об€снил н€кои свои концепции относно ценообразуването на услугите. ¬ъпросната секци€ се класира на първо м€сто от търсачката. Ќиската цена се оказа +++ печеливш ход в случа€ далеч не само от финансова гледна точка. Ѕлагодарение на тази цена през практиката ни преминаха значителен брой пациенти и натрупахме ценен клиничен опит. —ъгласете се, че това е от гол€мо значение. «а сравнение: в какъв самолет предпочитате да летите - в такъв, който се управл€ва от пилот с десет - двадесет летателни часа или в самолет, управл€ван от ветеран с участие в спасителни и военни мисии, лет€л на изтребител ћи√ 29 и F18, бомбардировачи, граждански самолети и н€колко типа вертолети Smile)). “ова в кръга на шегата - изобщо не см€там себе си за човек с толкова гол€м опит, дори см€там че имам още много да уча. »майте обаче предвид че при високи цени на услугата колегите едва ли имат гол€м опит, защото във всеки град има поне по 10 - 12 имплантолози.
“ова за град —офи€ е валидно, но в много малка степен. ’ората вече са доста мобилни, ход€т къде ли не, имаме паценти от ц€лата страна, а и от цели€ св€т. » тъй като се занимавам и с търгови€ на едро с медицински издели€, имам контакт с колеги от ц€ла Ѕългари€ - пон€кога от зъблекари в села и малки градчета чувам толкова компетентни и ерудирани мнени€, каквито не можеш да чуеш и от университетски преподаватели. ƒостъпът до информаци€ се улесни много в последните години. “ака че в никакъв случай не вземайте града за критерий за избор при кого да се лекувате - казвам ви го съвсем сериозно! ѕознавам превъзходен имплантолог, който работи познайте къде... в —тамболийски!!!
ќбучението по имплантологи€ е съвсем отделна тема. ¬ света н€ма курс на базово ниво, който да продължава повече от... знаете ли колко? “ри дни! «а три дни се дават н€кои теоритични обосновки, показват се една или две операции, асистира се на още една - две и зъболекар€т е готов за самосто€телна работа. Ќапълно серозно - противно на общоприетото мнение, постав€нето на имплантати технически не е толкова трудно, колкото хората си мисл€т, особено ако не се прилага костна пластика.  азвам го от позици€та на обучаващ, защото аз лично съм обучил доста колеги да постав€т имплантати и виждам колко бързо напредват по-схватливите, знаещите, можещите и т.н. ¬ цели€ св€т в нито една държава н€ма въведен регулативен стандарт, който да забран€ва на зъболекар без специалност да постав€ имплантати - това от години си е рутинна работа, почти като кариесите и короните.
— какво се занимавах преди да се хвърл€ в имплантологи€та ли??? јми разбира се че с кариесчета. ѕон€кога дори лекувах и коренови канали Smile. Ќо нали все н€кога човек тр€бва да започне? ѕо тази логика никой никога н€ма да се научи на нещо ново и по-специализирано, н€ма да си повиши квалификаци€та и на крайни€ потребител (в случа€ - пациента) ще се предлагат само пластмасови протези. «а финал една полукомична - полусериозна ситуаци€, свързана с вашето изказване - онзи ден накарах един студент по дентална медицина, който идва пон€кога при мен да ми помага, да ми направи един кариес с €сното съзнание, че момчето за първи път работи в клинични услови€ Smile. —прави се отлично, постави ми обтураци€ на зъба и сега си дъвча спокойно с него. “ака че на всеки тр€бва да бъде даден шанс за из€ва.

ѕоздрави: д-р ¬енцесав –алев
÷итирай

Ќ€ма да коментирам цените как и защо.  акто и в предни€ си пост не го направих.  азвам само каква цена са ми споменавали на мен. ќт...  немалкото запитани в —офи€. —редна цена. ƒопускам, че действително си оцен€ват доста високо труда. “ова е друг въпрос. Ќе спор€.

ƒостъпът до обучени€, казваш, е доста по-лесен. ѕравилно. јз лично обаче в това виждам мунис, не плюс. “ака, казано съвсем просто, куцо и сакато  може да се сдобива с кетапче за това или онова след кратко обучение. ѕък че такава е практиката в цели€ св€т... съвсем не е успокоително. ѕечалбарството не е българска черта (макар че народ беден - тук бързо вирее). Ќе си представ€м, че достъпът до обучени€ на мен лично ще ми донесе н€каква полза. ѕредстави си го от гледна точка на пациента. —€да на зъболекарски€ стол и върху него започва да дерзае човек —, но може и Ѕ≈« доказани способности. «а сметка на това е съум€л да се квалифицира за постав€не на импланти.... Ѕраво. ј в случай на н€какви усложнени€? ўе каже сигурно "јми то си се случва, това е известен риск" » ако усложнението е по-сериозно рано или късно дерзаещи€т стоматолог ще бъде принуден да препрати пациента към Ћицево-челюстна хирурги€ € в ѕловдив, € в —офи€. «а да го оправ€т там.

ƒон€къде метафоричните съждени€ за това с какъв самолет човек би предпочел да лети всъщност само подтвърждават това заради което аз, на пръв поглед така тесногръдо, избирам по град. “очно защото там са ежедневно многото клинични случаи. “ам е сблъскването с всевъзможни ситуации, които трупат опт в професионално отношение. “ози опит специалистът, имал финансови€ късмет да направи лъскава клиника, да отиде тук и таме на обучение, да събере дори определен немалък брой от пациенти, все пак трудно ще го има. Ќе може да става въпрос за сравнение според мен между потокът от работа в Ћицево-челюстните хирургии на —офи€ или дори на ѕловдив със същи€ в един град —тамболийски. ћол€, да не бъда разбирана прибързано погрешно. √овор€ по принцип и н€мам нищо против работещите и в малките градчета. »звестно ми е, че е ограничено да се подбира по град. »мам против обаче когато в малки€ град агресивно изскачат специалисти точно защото обучението е така достъпно. –азбира се способни има навс€къде. √овор€ за логиката защо аз лично бих избирала по град.

Ќе че не съм на€сно колко паплач има и в —-€ например. ƒето казваше тук едно момиче във форума: "¬ъв ¬ћј —-€ бодат импланти като за световно. Ќе се лъжи само по титлите". “а не се знае когато започнат да изскачат усложнени€та и техните кирливи ризи кой ще ги оправ€. Ќо пак казвам - говор€ по принцип. Ќе можете да отречете, че въпреки изключени€та правилото е едно - големите специалисти работ€т в големите болници. »зключени€та има. Ќо те само подтвърждават правилото.

«а да не е самоцелно рамен€нето на дълги постове, ще кажа, че аз лично се тревожа от нахъсаността на н€кои зъболекари да твърд€т колко всичко им е €сно. ƒа, самата процедура по постав€нето може да е проста, но защо ли тогава така често се случват "окепазени" пациенти? Ќе обичам когато н€кои по-консервативни зъболекари бързат да отрекат имплантите с изказвани€ от рода на "“и знаеш ли какво може да се случи? Ќепоправимо!  атастрофа!"  без в същото време н€кога да са се занимавали с това. (и такива вид€х). Ќо не обичам обаче и самонаде€ното поведение тип "јх, всичко е детска игра". ѕќ принцип важи и за вс€ка една област. ћисл€, че по-скромното поведение на проучили€ добре нещата предварително, на предпазливо изказващи€ се при всички случаи на мен повече би ми допаднало.

Ќ€ма конкретна лична насоченост в поста ми (засега  Wink) ƒори съм посещавала миналата година този портал в търсене и проучване на зъболекари. (Ѕ€х малко изненадана от комбинаци€та между стоматологи€ и интерес към компютрите - не б€х виждала тези неща накуп.)  Ќе твърд€, че съм си намерила the top of the top на зъболекарите в —офи€ пък и аз отдавна не ход€ при него (но пък и съм толкова критична, че да се класира н€кой след толкова щателно проучване на какви ли не специалисти си е... Wink ) ќб€сних просто логиката на това да търс€ в —офи€. ƒори ако тр€бва да бъдем конкретни аз до импланти изобщо не можах да стигна тъй като погрешно см€тах, че само един ми е необходим, а работата по оправ€не на катастрофата в устата ми иначе пресуши доста от заделените пари. «а импланти просто не останаха.

–азбира се, че от н€къде човек тр€бва да започне. Ќе жела€ обаче върху мен да се учат когато съществуват безспорни рискове за здавето ми. ћога да приема, че фризьорката ми ще се учи на н€кои нови прически на мен, но имам дълга коса. » да € подстрижа пак ще порасне, нали? ј дали е така просто и с усложнини€та с импланти?

» да, има огромно значение дали си извърв€л бавно и постепенно от кариесчетата, през малко по-сложните неща, към по-сложните и така да извървиш по правилната логика път€, а не да се катапултираш н€къде с претенци€та на 3-дневен курс и лъскава клиника.

ѕостът ми наистина н€ма лична насоченост въпреки, че ти си отговорил на н€кои въпроси с€каш са зададени към теб лично, а не принципно.
» понеже виждам, че стоиш със собствено име ще кажа само, че уважавам професионалните ти постижени€ и те заслужават да получат обичайната учтива форма на обръщение. ¬ъв форуми обаче е по-разпространено да се говори на "“и", затова избрах този вариант.
÷итирай

ѕловдив

«дравей,

јми ќ , да си говорим на ти. » аз така предпочитам.  азваш доста интересни неща в постинга си и по т€х може да се води доста обширна дискуси€. Ќай-много обаче ми се иска да обсъдим дали лесни€т достъп до обучение е плюс или минус. ѕрактиката в цели€ св€т показва че е на 100 % плюс! ѕричините за това са много и ще отнеме страшно много време да ги избро€вам. ¬ следващи€ постинг ще обсъдим и този въпрос.
ƒа вземем и сравнението с фризьорката, което е крайно неудачно. Ќе заради квалификаци€та, ко€то безспорно е по-малка от тази на орални€ хирург, а заради опасностите, с които е свързана нейната работа.  осата ти ще порасне, ќ . ќбаче интересуваш ли се кой ремонтира автомобила ти, къде е учил и каква квалификаци€ има? Ќай-отговорно за€в€вам, че рисковете и опасностите в работата на автомонтьора са много по-големи в сравнение с тези в работата на имплантолога. «ащото при постав€нето на имплантат най-честото усложнение е падането на имплантата, след което раната заздрав€ва за месец - два и може да се постави нов имплант без затруднение. ѕон€кога се получават и инфекции, които след н€колко дни антибиотична терапи€ и евентуално инцизи€ (разрез, цепване) отзвучават.  акво се получава при автомонтьор, който не си разбира от работата, а ремонтира спирачна или кормилна система на автомобил? Ѕуквално казано резултатът е катастрофален. Ќемалка е веро€тността да загинеш на м€сто, заедно с хората, пътуващи с теб в колата, а и да пострадат други участници в движението. јз лично предпочитам да ми падне имплантат Smile. ѕоинтересувай се за квалификаци€та на автомонтьора си... —ъщо и за момчето, което ремонтира асансьора във ваши€ блок (ако не живееш в къща), защото при пропадане на асансьорна кабина поради некадърна работа на техници хората вътре стават на кайма. ѕо една случайност съм ординатор в лицево - челюстна хирурги€ в ѕловдив, веднъж съм виждал такъв случай и не жела€ това да се повтар€  повече в живота ми.  акво да кажем за производителите на хранителни продукти? јко се объркат нещо в работата си, може да се стигне до отрав€не на стотици хора в рамките на н€колко дни - и такива случаи има. ≈лектротехник? јко ремонтира една готварска печка и не занули уреда при сглоб€ването му, пипнеш ли го с мокри ръце, ще те разтресе здрав токов удар. ƒа не забрав€ме че по къщите си имаме и деца, които щъкат и пипат навс€къде. ƒа продължавам ли с примерите? ƒобре, строителен работник - арматурист. јко не си свърши работата както тр€бва, бетонната стена се срутва върху главите на минаващите по улиците хора и резултатът отново е €сен. “акасе случи преди две години в —офи€, когато загина 29 - годишно момиче в —офи€ при падане на стена от строеж. Ќа фона на тази апокалиптична картина, ко€то обрисувах дотук си мисл€, че рисковете при постав€нето на имплантати са силно преекспонирани.
—поменах ти че съм ординатор в Ћ„’ - ѕловдив. ѕри нас поток от пациенти наистина има, но знаеш ли за 5 години (откакто съм там) колко имплантата са поставени в клиниката? “ри бро€! ѕочти всички колеги работ€т имплантологи€, но си € работ€т в частните кабинети, а тези които н€мат такива, не постав€т имплатати. ѕотокът от пациенти при нас е много гол€м, но лекуваме основно тумори, възпалени€ и травми, които н€мат много общо с имплантологи€та.  акто виждаш, има дребни детайли във вс€ка една област, които са много важни и промен€т коренно ц€лата картина. “ака че не е добре да се вад€т прибързани изводи преди да има човек повече информаци€. ѕо подобен начин сто€т нещата и в Ћицево - челюстна хирурги€ в —офи€ - познавам и доста от колегите, които работ€т там.

ѕоздрави: д-р –алев
÷итирай

ƒа вземем и сравнението с фризьорката, което е крайно неудачно. Ќе заради квалификаци€та, ко€то безспорно е по-малка от тази на орални€ хирург, а заради опасностите, с които е свързана нейната работа.

ѕримерът си е много подход€щ ако беше схванат правилно. Ќеслучайно фризьорка. “очно сънавайки отговорността, ко€то т€ носи, че е нулева. «атова подчертавам, че за мен, като клиент и пациент в едини€ и други€ случай, има гол€ма разлика. ѕозвол€вам си да дам личното си становище защо не бих искала н€кой да се учи върху мен. ѕриемам, че фризьорката ще се учи, точно защото съзнавам, че там риск н€ма.

ќписвайки всички тези възможни рискове и злополуки, подчертаваш какво? Ќима см€таш, че мисл€ иначе? Ќе, напротив, точно така разсъждавам. „е рискове има в много неща и всеки тр€бва да си гледа добре работата. «нам тези неща от дете. ћайка ми беше хиругрична сестра и с много по-малко думи ми е об€сн€вала отдавна това за риска ("Ќа инженерите може грешката да е стотици метри над зем€та, на архитектите също, а на лекарите е само на един метър, но под зем€та". » сега не се хващай за думата да ми раз€сниш как ако инженерите конструират калпав самолет, това може да убие стотици едновременно. “ова е стара приказка за лекарската професи€, обобщена и разбира се малко хиперболизирана, но има доза истина)

азваш, че рисковете при постав€не на имплант са по-малки от всички други изброени неща, с които всеки човек се сблъсква ежедневно? ≈, добре. “и твърдиш това, други твърд€т обратното.

«а нас, пациентите остава нелеката задача да се ориентираме в противоположните мнени€ за едно и също нещо. » то да се ориентираме сред морето от специалисти. » всеки говори убедително. ÷€лата работа по та€ тема с имплантите тръгва от там, че се дават много различни информации. „овек просто се обърква. јз не вземам страна в спор "за или против имплантите". ќпитвам се да об€сн€ просто какви въпроси си задава пациент, когато е разколебан за нещо такова.

ќт тази гледна точка...
не е добре да се вад€т прибързани изводи преди да има човек повече информаци€.
кое точно наричаш прибързан извод? “ова, че просто раз€сн€вам какви са повечето тревоги на пациентите когато се колеба€т за импланти? » кое в поста ми е извод, при това прибързан? ћоже би това за риска? јми приеми, че това не е мой извод, а следствие на също така убедителните изказвани€ на твои коелги колко е опасно. “ова е чуто от устата на други зъболекари. ј не опит да се изкажа компетентно. Ќе съм учила стоматологи€ така че далеч н€мам претенции. Ќие пациентите питаме, чуваме различни, често противоречащи си неща и оставаме сами със себе си да се ориентираме кога вие зъболекарите търгувате и кога наистина лекувате. ѕов€рвай ми, не е никак просто да се разбере.

“ова е опит на вас човешки да ви се об€сни какво нас пациентите ни тревожи. “ова не опит за надприказване, за да бъде квалифициран като нещо "прибързано". ѕриемам примера ти за риска като опит да ми напомниш, че има и други рискови неща в бита (въпреки, че н€маше нужда, кое те кара да мислиш, че аз не знам тези неща?) . » че в сравнение с т€х  постав€нето на импланти е далеч по-нерисково. ƒобре. Ѕлагодар€ ти за мнеието.

ѕо вс€ка веро€тност модератор ще затвори скоро темата.
јз аз ще остана в чудене вс€ко едно чуто нещо търгови€ ли е или лечение. »зводите, макар и €сно какви са, ще остав€ за себе си. — което намирам за приключена дискуси€та между нас. ƒруго едва ли има какво да си раз€сним взаимно. Ќай-много да ти се изтърс€ н€кой ден лично да провер€ н€кои неща. Ќо да не останеш непри€тно изненадан. Ќ€ма зъболекар, на който н€кога да му е било при€тно да работи с мен поради многото ми развалени зъби. “е всъщност вече и не са развалени, защото почти ги подмених с изкуствени.
÷итирай

ѕловдив

«дравей,

ѕърво извин€вай ако с нещо съм те засегнал - от всичко казано дотук си личи че говор€ с интелигентен и разбран човек. ѕрибързан извод е това че през клиниките по Ћ„’ в ѕловдив и —офи€ преминават много пациенти. Ќаистина е така, но не и пациенти за имплантати. “акива в клиниката съм виждал единични, както ти казах за пет години има поставени три имплантата. “ака че ако се интересуваш от имплантати, не ходи в клиниката по Ћ„’ в ѕловдив - там не се работи имплантологи€. √олеми€т обем хирургична работа не означава че персоналът е запознат в детайли с нещо по-специфично като имплантологи€та. «а€в€вам това най-отговорно с пълното съзнание че сподел€м вътрешна информаци€ за университетска болница. ѕрав€ го единствено за да бъда от полза на н.в. потребител€ (в случа€ - пациента).
»скаме или не искаме, ежедневно н€кой се учи върху нас.  огато остав€ш колата си на ремонт, стоиш ли непрекъснато на главите на майсторите да гледаш дали случайно не карат момчето, което е постъпило завчера на работа, да ти ремонтира спирачната система? »нтересуваш ли се доколко е квалифициран монтьорът, който работи автомобила ти, къде е учил, колко опит има и т.н? ’ващам се на бас, че не го правиш. » аз не го прав€. Ќапълно съм на€сно, че в процеса на вс€ка работа има и елемент на обучение на екипа от страна на най-квалифицирани€ му член, както и процес на непрекъснато самоусъвършенстване на всички, които работ€т. “ова тр€бва да си го знаеш винаги и да свикнеш с тази мисъл - поне този, който се учи, да подхожда отговорно. “ова е достатъчно почти винаги.
÷итирай

ѕловдив

ќтносно усложнени€та при постав€не на имплантати мога да кажа следното:
1. Ќай-често усложнение - падане на имплантата. ѕървоначално винтът се разклаща и може да бъде развит от зъболекар€ без пациентът да усети никаква болка и без да капне капка кръв. —лед това, ако не се свали имплантатът, той изпада спонтанно и пациентът го изплюва. —лед н€колко месеца спокойно може да се постави нов имплантат на същото м€сто
2. —ледващо по честота усложнение - инфекци€ на оперативната рана. ѕолучава се при лоша хигиена на пациента или при неспазване на правилата за стерилна работа от зъболекар€. ћ€стото се зачерв€ва, боли и около ръбовете на раната започва да изтича гной. Ќа фона на другите операции в оралната и лицево - челюстната хирурги€ инфекциите в имплантологи€та са сравнително редки - работи се върху предварително неинфектиран терен, имплантира се стерилно т€ло и т.н.
3. «ас€гане на анатомична структура - горночелюстен синус или долночелюстен съдово - нервен сноп. ѕри синуса симптомите не са толкова манифестни, но при зас€гане на съдово - нервни€ сноп на челюстта пациентът се оплаква от перманентно изтръпване на долната устна, което налага най-често отстран€ване на имплантата
4.  ръвоизлив по време на операци€ - изключително р€дко усложнение, тъй като в челюстните кости не преминават артерии и вени с гол€м калибър
“ова са най-общо усложнени€та от локален характер. ќписани са и усложнени€ от общ характер, които съвпадат с усложнени€та от екстракци€ на зъби - хипертонична криза, прилошаване от уплаха, синкоп, колапс, хистеричен припадък и т.н. ƒържа да по€сн€, че постав€нето на имплантат е една доста атравматична операци€ - не може да се сравн€ва с една тежка зъбна екстракци€, отстран€ване на киста или (недай боже) тумор.

ѕоздрави: д-р ¬енцеслав –алев
« ѕоследна редакци€: нд, 10 юли 2011, 16:46 от Boten Mary »
÷итирай

ѕо първата точка... ≈то това е, което също е интересно, защо имате толкова различни схващани€. √овор€ съвсем сериозно. Ќа мен твой колега ми е за€в€вал категорично, че в случай, че имплантът бъде отхвърлен се случвало такова нещо с костта, че после не можело да се постави друг и което е по-важно... че поражението било такова по костта, че дори нормално протезиране после не можело да се направи. ўе цитирам най-безсрамно и имена - например д-р ћарио —имеонов (кабинет на "ќпълченска"). Ќе че приемам мнението му за меродавно, но ето ти пример. »нак, че не съм доволна от неговата работа и раз€снени€ не съм, но това е друга тема, не за тук.
÷итирай

ѕловдив

«дравей,

»звин€вай за късни€ отговор - б€х във ¬идин за три дни да постав€м имплантати и не съм влизал по форуми. Ќе познавам д-р ћарио —имеонов, но както и да е. Ќищо безсрамно н€ма в това че споменаваш името му - аз съм твърдо против прекалената тайнственост, в ко€то са обвити форумите в българското интернет пространство. ќб€снени€та които се дават на нашите пациенти не са н€каква свръхсекретна информаци€, ко€то да се пази в архивите на ÷–” зад еднометрова стоманена врата Smile.  олегата има право, но според мен само в малка степен. ѕри изпадане на имплантата и зарастване на раната наистина се губи малко обем от костта, но обикновено той е незначителен и не повли€ва ситуаци€та при повторно имплантиране. ќсобено при големи по размер алвеоларни гребени загубата на кост е просто минимална. ѕо-зле са нещата ако имаме гребен с малък напречен размер и след постав€не на имплантата той е обграден с по-малко от 1 мм. кост. “огава поради компреси€та на костта се нарушава храненето й и част от костни€ обем атрофира. “огава наистина след евентуални€ провал обемът е недостатъчен и при повторно имплантиране се налага костна пластика. ѕо мои лични наблюдени€ това обаче е при един от четири - пет провалени имплантата, т.е. сравнително р€дко. “ова налага при повторно имплантиране да се аплицира и костозаместител, който оскъп€ва операци€та с около 120 - 180 лв. Ќе е бог знае какво и за опитни€ имплантолог е наистина детска игра. Ќе се сърди че се занас€м с тво€ израз Smile. ѕовтар€м че това е наистина в много редки случаи! ¬иж един подобен случай на адрес http://www.dentalimplants.bg/mainframe21.htm макар че при тази жена осъществихме двуетапна намеса. “€ беше с екстрахиран зъб и огромен дефект на костта поради това че се беше образувала комуникаци€ с горночелюстни€ синус - нещо, което е доста по-сериозно от провален имплантат. ј с това че след провала на имплантата не може да се изработи и подвижна протеза просто не съм съгласен.

÷итирай

√ермани€

¬иж един подобен случай на адрес http://www.dentalimplants.bg/mainframe21.htm макар че при тази жена осъществихме двуетапна намеса. “€ беше с екстрахиран зъб и огромен дефект на костта поради това че се беше образувала комуникаци€ с горночелюстни€ синус - нещо, което е доста по-сериозно от провален имплантат.
Shocked  
јз съм със скоро (преди 2 месеца) екстрахиран зъб (номер 15, ако има значение) поради възпаление в костта, което бе установено със снимка DVT. —традах от хроничен синузит точно на челюстни€ синуз над този сега екстрахиран зъб. ќт както го н€ма, не съм се разбол€ла, пу пу.
ќбаче в понеделник, 8 седмици след екстрахирането, ми направиха снимка за да вид€т доколко се е възстановила костта и се вид€, че още н€мало достатъчно и че ще тр€бва да почакаме. Ќ€мам нищо против да чакам, не бързам, но сега се уплаших малко, дали при мен не може да се получат усложнени€  Sad
ƒокторе, може ли да ме успокоите?  Very Happy
÷итирай

“ой успокои достаъчно човекът, но най-трудно се преодол€ва страха отвътре.

Ѕлагодарности за изчерпателни€ отговор. —минките в линка са малко...  Thinking ами за неспециалист трудни, но ще ги гледам отново когато имам време.

«а цитирането на имена... аз съм "за". “ова е и целта на форума  - да си помагат с информаци€ хората. «јтова цитирах името на доктора. ¬ други теми тук съм цитирала и други имена. Ќапример на един, при който съм ходила миналата година. ƒоволна съм от работата му. —гафи с довършването на нещата (като не си вдигаше телефона по неизвестни причини) и това не съм го спестила. “ака че анонимността никому не помага.

Ќа теб, –алев, като представител на една гилди€, с ко€то винаги съм в лоши отношени€, това не може да ти се отрече като положително - стоиш в най-големи€ форум в Ѕ-€ със собственото си име. ƒори и да е дон€къде рекламно, все пак моите уважени€.
÷итирай

ѕловдив

«драсти, “ат€на,

ќсем седмици след екстракци€та на зъба е твърде рано да се очаква образуването на нова костна тъкан. “ова става след шест месеца, а при по-големи дефекти и след една година. «начение има и това дали при екстракци€та е перфориран синусът или не, доколко тежко е било възпалението и т.н. јко има съседни зъби, се очаква да настъпи по-малка атрофи€ и да има достатъчно костна тъкан за постав€не на имплантат. јко обаче н€ма един или два съседни зъба, прогнозата е лоша - ще настъпи бърза атрофи€ и то в гол€ма степен. ¬ такъв случай ако желаеш да се постави имплантат на м€стото на зъба, ще тр€бва да се повдигне синусови€т под.  азваш че след екстракци€та възпалението на синуса е отзвучало - това е много добре, защото одонтогенните синуити са много непри€тни и често налагат радикална операци€ на синуса, ко€то си е доста травматична. јко при теб оплаквани€та за затихнали, е добре и можеш да бъдеш спокойна.

÷итирай

—офи€

newsm78
ѕознавам двама-трима,които отхвърлиха имплантати,при това с такива възпалени€.....ƒа,при т€х резорбци€та беше направила почти невъзможно каквото и да е протезиране.
“ака че,д-р–алев,моите уважени€,ама.... навивай ги да си слагата имплантати,твой си проблем,нали тр€бва да изкарваш кинти Mr. Green  .
ћежду другото, едини€т от гореспоменатите ,отхвърлили имплантати,беше се заканил да съди доктора,есетствено(кат' му е съдрал сто кожи от гърба и......).Ќо както всички добре знаем-осъден доктор н€ма......нали,поне в Ѕ√   newsm78  .
«нам,че мога да те разгнев€,д-р –алев,с такива писани€,но не стига,че си е страшно скъпо за средностатистически€ българин,ами н€ма никаква гаранци€,че н€ма да го отхвърли.
ј с това че след провала на имплантата не може да се изработи и подвижна протеза просто не съм съгласен.

ƒа да,ама не....»ли Ќе,не,ама да...
«ащото точно това се случва,докторе.ƒългички об€снени€ си дал,безсмислени до гол€ма степен.ј това,че при неуспешен имплантат не се стига до бърза резорбци€ на костта на алвеоларни€ гребен...не лъжи хората,н€маш право...«ащото точно по този начин се "отхвърл€" имплантата като чуждо т€ло.» естествено е съпроводено с ужасно възпаление.
“олкова от мен.»звин€вам се,ако съм обидила н€кого.
« ѕоследна редакци€: пн, 21 сеп 2009, 02:46 от enze »
÷итирай

јз(авторката на тази тема) бих казала на  Ralev и stefka.k  да си направ€т н€каква темичка и да си обсъждат там каквото  искат.  Naughty    Crossing Arms
÷итирай

јз(авторката на тази тема) бих казала на  Ralev и stefka.k  да си направ€т н€каква темичка и да си обсъждат там каквото  искат.  Naughty    Crossing Arms

јми аз, като един от спамещите, в такъв случай да ти кажа, че това, което съм споделила като тревоги и не€сноти по отношение на имплантите го казвам като типичен представител на пациентите, нуждаещи се от подобна интервенци€ (дори бих казала много по-нуждаеща се от тво€та липса на ƒ¬ј (!) зъба, които ти см€таш веднага да заместиш с импланти. ѕредвид крехки€ ти проблем и още по-крехката ти възраст може би не си даваш сметка в какво се забъркваш).

ћнението ми не е съвпадащо с това на –алев. ѕоследни€т пък €вно се опитва да покаже нещата от гледна точка на стоматолозите.

ўом обаче ти това наричаш спам, да, аз мол€ за извинение, че съм оспамила темата ти. —игурно си очаквала н€какви отзиви в типично тийн стил като например "ќ, да, аз си сложих импланти и да, мнооо е €ко, супер". »ли пък: "ћиличка познаваме докторът, при който ще ходиш. “ой е супер, най-добри€, направо The best.  —корошно оздрав€ване и да пишеш. ÷ун"

»звин€вай, но това са сериозни неща и никой от тук пишещите не е спамил,а се е опитал сериозно да об€сни каквото знае.

ј ето за каква тема и проблем иде реч:
«дравейте, аз съм на 13 години (!!!) и след н€колко дни ще ми сложат импланти заместители на 2 мой зъба (липсват 2 зъба и ти смело слагаш импланти. ≈, тук толкова навити хора без съмнени€ н€ма) в софи€ при ƒ-р јсен ћаринов. »скам  да ми кажете всичко (наистина ли искаш всичко? ≈, н€кои от спамещите зна€т нещо тук-таме) свързано с това,ако знаете (да поназнайваме н€кои работи, но да не спамим все пак). » ако познавате този доктор,споделете какво е мненито ви за него.Ћекар€ ми е об€снил всичко (в такъв случай нуждаеш ли се от информаци€ след като той уж ти е об€снил всичко?) ,но искам да знам  дали н€кои има  и какаво е станало.
« ѕоследна редакци€: пн, 21 сеп 2009, 18:32 от stefka.k »
÷итирай

ѕловдив

«дравейте всички,

»мам да кажа н€кои неща. ѕри 13 годишен пациент наистина е малко рано за постав€не на имплантати. ѕо една единствена причина - на тази възраст има интензивен растеж на челюстните кости в трите измерени€ и не е €сно къде ще се озове имплантатът след приключване на растежа. “ова е единственото ограничение - може да се получи пром€на на дъвкателните съотношени€ на възраст от 20 - 22 години.
«драсти, Enze. ѕри неуспешен имплантат се стига до резорбци€ на алвеоларни€ гребен, но далеч не е толкова бърза и тежка, че да се стигне до невъзможност за повторно имплантиране; какво остава пък за невъзможност да се изработи подвижна протеза.  азвам го от немалки€ си клиничен опит - пов€рвай ми, виждал съм какви ли не случаи. ¬иждал съм дори толкова тежка резорбци€, че се е стигнало до спонтанна фрактура на челюстите. “ова беше на един конгрес в »тали€, колегата който представи случа€ е от  анада. “ова е единствени€т документиран случай с световен мащаб, а статистиците изчисл€ват че до момента в ц€л св€т са поставени около 80 милиона имплантата. ќт гледна точка на теори€та на веро€тностите е по-веро€тно както си вървиш по път€ да те убие метеорит - 1/70 милиона  Mr. Green. —ега сериозно: постав€нето на имплантати е рутинен метод в ц€л св€т и при добре проведена оперативна интервенци€ успеваемостта е много висока, процентът на усложнени€та - нисък, а лечебните резултати - много добри. ќсвен че "вземаме кинти" (казано на език в стил училищен двор), ние осигур€ваме добро самочувствие, добра естетика и функци€ на всеки, който ни се довери. ѕри настъпили усложнени€ аз лично имам следни€ подход: лекувам ги безплатно докато нещата се оправ€т и пациентът е доволен. “ова е всичко.

÷итирай

—офи€

ћнени€: 3 498
«аписвам се да ви чета.
÷итирай

—офи€

ƒ-р –алев,похвално е,че лекуваш пациентите безплатно при настъпили усложнени€.Ќо това значи все пак,че се случват,нали?Ќа€сно  съм с матери€та,естествено,че резорбци€та не може да бъде толкова бърза,че да не може да се реагира.Ќо лошото е,че човекът е похарчил много пари и едва ли е очаквал такива резултати.–азочарованието е гол€мо.¬€рно е,че млади хора с възможности ще предпочетат имплантати и мостове пред протеза.Ќо една добре направена ставна протеза също е добро решение(въпреки,че по принцип подвижното протезиране плаши по-младите пациенти,разбираемо е).ќтносно стила "училищен двор" Laughing  - това е форум,човек може да се отпусне и да говори на жаргон Laughing .ƒруго нещо ми прави впечатление:
“и си правиш реклама във форума,това не е много редно,но не е мо€ работа,може да имаш позволение от модераторите(т€хно задължение си е да след€т за неправомерна реклама).
Ќе искам да звучи като за€ждане,нито да постав€м под съмнение тво€ професионализъм,далече съм от това  bouquet  . огато може,когато се налага - н€ма нищо лошо в имплантатите.Ќо освен,че съществува риск от отхвърл€не(както към вс€ко чуждо т€ло),просто не всеки е способен(не искам да обид€ никого)да поддържа нужната хигиена ..ј наистина за изб€гване на инфекции,са нужни специални хигиенни грижи при наличие на имплантати.≈стествено докторите го об€сн€ват на пациентите,но см€там,че една част от неуспешните имплантати се дължат на лоша поддръжка(хигиена),така да се каже(такива са ми наблюдени€та).
« ѕоследна редакци€: чт, 24 сеп 2009, 22:32 от enze »
÷итирай

ѕловдив

«драсти, Enze,

–азбира се че усложнени€ могат да настъп€т - " ойто не работи, той не греши", е казал майстор  ольо ‘ичето, а той е поработил доста и ги знае тези работи. Ќ€ма зъболекар който да н€ма паднала пломба; н€ма и имплантолог без паднал имплантат. ƒнес ми падна един и ще тр€бва да си преправ€м нещата.
» най-добре направена ставна протеза е нещо ужасно. “ова са методи от миналото, както и имплантатите ще отидат в миналото когато се научим да програмираме генетичен код и да произвеждаме нови органи от налични€ генетичен материал. —амо че за момента не можем. —тавната протеза е архаично нещо последните причини: т€ е чуждо т€ло с огромен обем, който заема по-гол€мата част от устната кухина. Ќе предава дъвкателното нал€гане по физиологичен път (зъб-пародонт-кост или корона-имплантат-кост), н€ма дъвкателната ефективност на неснемаемата конструкци€ (не можеш да сдъвчеш нещо по-твърдо за кратко време); и най-добрите стави и ключалки се износват механично и изискват подм€на най-много на две-три години, а почти винаги и по-често; неснемаемите носещи елементи се разциментират много често от зъбите, вс€ко почистване от стар цимент износва по малко от зъба и ключалката или ставата се държи все по-слабо и пада все по-често; ако има неточност или н€какво ръбче, нер€дко от посто€нното механично дразнене се развива епителна дисплази€ (особено при пушачи), след това - и злокачествен тумор от епителен произход, нер€дко доста агресивен. ќще ли искаш снемаема протеза? —поред Chrysomali et al, 1999, International Journal of Craniomaxilllofacial Surgery, неудобните снемаеми протези са основен етиологичен фактор за развитието на тумори в устната кухина. Ќагледал съм се на такива неща, никак не изглеждат при€тно. јз лично предпочитам да ми падне имплантат  Mr. Green.
ѕо въпроса за хигиената: имплантатът не изисква никаква по-специална хигиена от естествените зъби! ѕочистваш плаката и толкова!

« ѕоследна редакци€: нд, 10 юли 2011, 16:46 от Boten Mary »
÷итирай

ƒнес ми падна един и ще тр€бва да си преправ€м нещата.
«ащо падна? ¬ този твой конкретен случай? ”стната хигиена ли беше причината? «ащото нали ако костната плътност (или както там се нарича) е предварително правилно пресметнато, че стига н€мало проблем?

Ќо ако не е нито в костната плътност, нито в недобра хигиена.... значи се намесват и други обсто€телства в евентуално възможните причини имплант да бъде отхвърлен?  оето естествено (според мен) води до мисълта, че съвсем не е детска игра това. ѕак казвам... говор€ не като запознат, а като пациент. »скам да разбера колко възможни причини има един имплант да падне. 1. хигиена 2. недостаъчно кост, а други? 3.? 4.?

јко пациентите са добре запознати с това колко са причините поради които това може да се случи най-добре ще могат да преосмисл€т за себе си искат ли да поемат този риск или не.
÷итирай

√ермани€

«драсти, “ат€на,

ќсем седмици след екстракци€та на зъба е твърде рано да се очаква образуването на нова костна тъкан. “ова става след шест месеца, а при по-големи дефекти и след една година. «начение има и това дали при екстракци€та е перфориран синусът или не, доколко тежко е било възпалението и т.н. јко има съседни зъби, се очаква да настъпи по-малка атрофи€ и да има достатъчно костна тъкан за постав€не на имплантат. јко обаче н€ма един или два съседни зъба, прогнозата е лоша - ще настъпи бърза атрофи€ и то в гол€ма степен. ¬ такъв случай ако желаеш да се постави имплантат на м€стото на зъба, ще тр€бва да се повдигне синусови€т под.  азваш че след екстракци€та възпалението на синуса е отзвучало - това е много добре, защото одонтогенните синуити са много непри€тни и често налагат радикална операци€ на синуса, ко€то си е доста травматична. јко при теб оплаквани€та за затихнали, е добре и можеш да бъдеш спокойна.

Ѕлагодар€ много за изчерпателни€т и успокоителен отговор  bouquet
≈дини€т съседен зъб е напълно здрав, дори пломба н€ма в него. ќт другата страна, т.е. зъб номер 14, се оказа с кариес, това се вид€ след екстракци€та. «а жалост кариесът беше много дълбок, почти до пулпата, и имаше риск за сами€ нерв. —ложиха ми временно medizinische Einlage (извин€вам се за немски€ термин, не го знам как е на български) и след постав€нето на импланта ще се постав€ керамика там. Ќо зъбът си е жив, дано и да остане такъв.

ѕерфораци€ към синуса не ми е известно да е имало. “ова предполагам щеше да се види на снимката от ƒ¬“-то  Thinking «нам само, че имам мн тънка мембрана на Ўнайдер.  Thinking
÷итирай

ѕловдив

«драсти, —тефче,

»мплантатът падна защото все се стремим да угаждаме на капризите на пациентите, дори когато желани€та им са не съвсем обосновани. ¬ъпросни€т човек искаше да има временна протезна конструкци€ докато премине заздравителни€т процес на имплантатите. ¬ързах му се на акъла и направихме протеза (най-обикновена плакова), ко€то да носи и да не ходи без зъби три месеца. —амо че от посто€нното механично дразнене (плаката притиска покривни€ винт на имплантата) не са се създали услови€ за нормална остеоинтеграци€ и един от имплантатите ми се провали. ќстаналите три са ќ  и скоро ще ги натоварваме.
“ова е друга причина за падане на имплантат - липсата на покой след операци€та. Ќищо не бива да притиска механично имплантата, особено ако е прилагана костна пластика (както беше в случа€). ѕри пациенти с вредни навици - гризане на нокти, моливи, държане на игли в устата при шивачки и т.н. винаги очаквам усложнени€. Ќ€ма начин... јко обаче имплантатите са завинтени с добра първична стабилност в костта (сила около 65 нютона на см.), могат да се натоварват и веднага - след свал€не на конците. ѕак ти казвам - имплантологи€та не е детска игра (никога не съм казвал нещо подобно!), но не е и нещо извънземно сложно и суперрисковано. “ова си е рутинен метод за лечение, който засега е най-добър от всичко измислено от човека. —лед 30 - 40 години ще започнем да програмираме човешки€ геном и тогава имплантатите ще останат в истори€та, както сега става с всички снемаеми протези.

÷итирай

ƒ-р –алев,след като са  ми сложени имплантите,какво следва сега?«ащото доктора ми каза,че ще тр€бва да ход€ още 3 пъти при него.
÷итирай

ѕловдив

«дравей,

“е имплантатите са сложени, но отгоре има ли нещо? ћоже би надстройките все още не са поставени, тр€бва да се изработ€т корони, мостове и т.н. јко и това е направено, най-веро€тно колегата иска да те види само за контролен преглед, дали всичко е наред, дали почистваш плаката и т.н.

»зпълнителен директор - –алев ƒентал јƒ
÷итирай

ќтгоре н€ма нищо,той само ми  сложи имплантите и заши м€стото.ј след това свали конците. » сега следват другите процедури.
÷итирай

ѕловдив

≈ееее, Petety, имаш да вървиш още дълъг път. Ќо първата крачка е направена - "» най-дългото пътуване започва с първата крачка" - Ћао ƒзъ. —ледва да ти постав€т отгоре надстройките - те служат за посредник между короната и и имплантата, защото сами€т имплантат н€ма как да носи короната. —лед това се взима отпечатък и се изработва готовата конструкци€. “.е. има още работа по твоите нови зъби - виж как изглеждат нещата на тази схема - http://www.--reklamen-spam--/implants1.htm »мам още доста работа по не€, но върши работа. ¬се пак, да те окуража - в тво€ случай първата крачка е най-трудна и най-болезнена. ”спех в лечението!
÷итирай
≈дна позната ходи в ћедента - http://www.medentabg.com
÷итирай

ѕловдив

«а всички посетители - информаци€ за рисковите фактори в имплантологи€та има на адрес www.dentalimplants.bg/risks.htm - стати€та е доста специализирана, но все пак е написана на дон€къде на разбираем за широката публика език. ќпитали сме се да направим нещо като научен обзор на доста публикации в областта. »ма информаци€ за генетична предразположеност към отхвърл€не на имплантите, за вредата от тютюнопушенето и т.н.

÷итирай

√ермани€

ћерси ƒ-р –алев!

ƒа се похвал€ и аз, че преди 6 седмици ми поставиха импланта. «а съжаление пак имаше усложнени€ при мен, но те се дължиха пак на съсирането на кръвта (демек, не спирах да кърв€  Rolling Eyes). —амата операци€ беше странна, в стерилна среда, б€х закрита с един чаршаф с една дупка на устата, но болки н€маше. —лед операци€та имах болки и дори се завърна синузита ми, което хвърли в ужас не само мен, но и зъболекарката ми  Laughing «а щастие се оказа, че просто главни€ лицев нерв, тригеминус, е бил раздразнен. — мануална терапи€ спасих положението и сега съм екстра  Peace
÷итирай

«дравейте,при мен мина успешно  и втори€ етап  Peace
÷итирай

ѕловдив

јми виждате че не е толкова зле - успех в лечението!
÷итирай

¬ече всичко свърши-имам си зъбки  newsm44  много се кеф€
÷итирай

—офи€

ћнени€: 7 834
јз да попитам сега - ако зъбите са махнати отдавна и липсват последните 3 кътника - може да се постави имплант на м€стото на най-крайни€, така щото после другите два липсващи кътника да се закри€т с мост, а н ес други импланти? ѕравилно ли съм се ориентирала? » като гледам ѕетети - ми то ц€ла година ли отнема това слагане, до крайни€ резултат, ужас...» всъщност колко ти излезе общо на теб?
÷итирай

ѕетети, Viliko, е особен случай, който не знам дали е удачно да се дава за пример. ѕърво преди да възразиш отбел€звам само възрастта ú........
»наче да, естествено, че е по-разумно да се направи мост в то€ описан от теб случай. ƒоколкото аз зна€ повече импланти се слагат когато евентуално ще се слага по-дълъг мост (т.е липсват много зъби).
Ќо винаги си го има вариантът ако те би€т много паричките в джоба и напъват да излизат от там... дето се казва и на м€стото на всеки липсващ сложи имплант. Rolling Eyes

“ука за рисковете н€ма да говорим, че пак ще дойде д-р –алев (ѕ-в), а аз днеска съм много миролюбиво настроена към света и войни не ми се вод€т.
 smile3558 atwork
÷итирай

—офи€

јми какви войни, аз питам за основните положени€. –искът ми е €сен. Ќо когато н€ма зъби и н€ма начин за прост мост - риск - не риск - какво да се прави, €вна е, че това е единствени€ начин май.
÷итирай

√ермани€

ѕри мен процедурата е също дълга. ≈кстрахираха зъба кра€т на м. юли м.г. —лед това чакахме н€колко месеца да се възстанови костта - това при теб отпада.  ра€т на м. €нуари ми поставиха импланта. „ака се 3 месеца да зарастне, минимум. јз лично предпочитам да чакам по-дълго, бърза работа н€мам. Ќа 14.6. ще ми отвор€т пак венеца и ще се постави винтчето, и ще се изработва коронката - зъботехниците имат нужда от 10 раб. дни. ∆ивот и здраве на 2.7. ще ми постав€т коронката, с което приключва сагата за мен.  Praynig
÷итирай

јз да попитам сега - ако зъбите са махнати отдавна и липсват последните 3 кътника - може да се постави имплант на м€стото на най-крайни€, така щото после другите два липсващи кътника да се закри€т с мост, а н ес други импланти? ѕравилно ли съм се ориентирала? » като гледам ѕетети - ми то ц€ла година ли отнема това слагане, до крайни€ резултат, ужас...» всъщност колко ти излезе общо на теб?

ћога да отговор€ само на последните два въпроса.Ќе отнема една година а н€къде 4-5 месеца,при мен се проточи дълго защото събирахме парите. »злезе 5000лв за 2 импланта понеже избрахме  немски материали за операци€та,а те са по-скъпи,но зъболекар€т ще ви об€сни за цените.
÷итирай

—офи€

Tatjana ,ти ги правиш в √ермани€, нали?
’м, аз четох из нета, че това време от н€колко месеца след първоначалното слагане на импланта можело да се съкрати - в зависимост от използваните импланти и технологии.
—ъщо така б€х чела, че деформирала ли се е челюстта, венеца - след дълъг период от време така ставало - след вадене на зъб - мост било трудно да се направи. —ъщо така не може да се сложи мост само на един държащ зъб - от едната страна - нали?
ѕете - къде казваше, че си ги правила ти? » ти€ 5000 са общо за всичко или?
÷итирай

viliko,правила съм ги в —офи€.ќбщо за всичко са тези  5000 .
÷итирай

√ермани€

ƒа, в √ермани€ го прав€. ≈дин зъб имам само за правене.

—ъщо така б€х чела, че деформирала ли се е челюстта, венеца - след дълъг период от време така ставало - след вадене на зъб - мост било трудно да се направи.

ƒа, когато имаш липсващи зъби, е твърде веро€тно да се деформира челюстта. ƒеформира е силно казано, то не се забел€зва с просто око, може и ти самата да не го усещаш, но може да има много различни последици върху цели€ двигателен апарат. «а справка http://en.wikipedia.org/wiki/Temporomandibular_joint_disorder - аз лично страдам от това, всичко дойде от една коронка, ко€то €вно не пасваше 100%. ќт 1.5 години ход€ вс€ка седмица на физиотерапи€, а миналата седмица имах гол€ма криза, бедрото ми беше изкривено, не можах да ход€, ад беше. ¬ момента мога само да облегчавам симптомите, за лечение не може да става дума докато не приключа с импланта. »звин€вам се за отклонението, но искам да кажа, че е много важно зъбите да са на ред и на м€сто, и ако има липси, да се слагат заместители.
÷итирай

—офи€

«ащо не може да се лекува бедро в случа€?  аква е връзката?
ѕри мен видимо едини€ зъб, махнат преди години - там е просто н€как вдлъбнато и по-тънко м€стото.
÷итирай

√ермани€

«ащо не може да се лекува бедро в случа€?  аква е връзката?

¬ръзката е че в момента още ми липсва един зъб, и докато там не се слага заместител, който да пасва много добре, челюстта продължава да се мести.
÷итирай

—офи€

≈, да де - ама защо ми беше изкривено, не можах да ход€, ад беше. ¬ момента мога само да облегчавам симптомите, за лечение не може да става дума докато не приключа с импланта
÷итирай

√ермани€

≈, да де - ама защо ми беше изкривено, не можах да ход€, ад беше. ¬ момента мога само да облегчавам симптомите, за лечение не може да става дума докато не приключа с импланта

http://www.cmd-dachverband.de/sites/CMD-Patientenbereich/CMD-kurz-gefasst.htm  ѕроблеми със ставите на челюстта имат ефект върху ц€лата двигателна система.
÷итирай

—офи€

Ќе разбирам немски, но схванах иде€та.
“ака, колкото чета и разбирам, че една от най-добрите технологии била јлфа Ѕио, при ко€то можело веднага да с есложи заместител, още при постав€не на импланта, а до два месеца и посто€нната корона. “ова така ли е?
“во€ какъв е точно? » направо се стр€скам как н€колко пъти имаш усложнени€, много, много ти стискам палци бързо да е всичко ќ    Praynig
÷итирай

√ермани€

ћерси. »мпланта е от титан, забравих на ко€ фирма. «аместител имам, временен, но той е само залепен и е буквално само за красота - не мога да дъвча на тази страна. —ложиха ми го след като зарастна раната от постав€нето на импланта, т.е. след н€колко дена, когато ми вадиха конците. Ќе се стр€скай за усложнениета ми, зъболекарката ми от 1990год. е имплантолог и постав€ по 1-2 импланта вс€ка седмица от тогава, т.е. има гол€ма опит, но такъв случай като мен не е имала  Crazy
÷итирай

ћнени€: 405
си ƒ-р –алев!

ƒа се похвал€ и аз, че преди 6 седмици ми поставиха импланта. «а съжаление пак имаше усложнени€ при мен, но те се дължиха пак на съсирането на кръвта (демек, не спирах да кърв€  Rolling Eyes). —амата операци€ беше странна, в стерилна среда, б€х закрита с един чаршаф с една дупка на устата, но болки н€маше. —лед операци€та имах болки и дори се завърна синузита ми, което хвърли в ужас не само мен, но и зъболекарката ми  Laughing «а щастие се оказа, че просто главни€ лицев нерв, тригеминус, е бил раздразнен. — мануална терапи€ спасих положението и сега съм екстра  Peace
                                                                                                                                                             »нтересно ми е как изглежда мануалната терапи€ на тригеминус?
÷итирай

√ермани€

Ћаик съм, не мога да ти го об€сн€, един мануален терапевт би могъл  Wink

ƒа се похвал€ вече окончателно, сагата свърши, имам си нов зъб-имплант  Party
÷итирай

Aко можеш да опиташ да ми об€сниш какво ти правиха,че имам и аз проблем.ќбаче мануална тер.се прави на стави...,пък този нерв е черепно-мозъчен-нещо тука ли не са на €сно  newsm78
÷итирай

√ермани€

ћануалната терапи€ не се прави само на стави, а и на мускули и нерви!  Peace
÷итирай

јз пък ход€ да питам за импланти и не знам какво да прав€-един ми казва,че може,друг че не може.“ози джойнт синдром и аз го имам и ми тормози нерва.Viliko,как се справ€ш с него?
÷итирай

ћол€ модераторите да изтри€т темата ми!!!
÷итирай

√ермани€

newsm78 «ащо? “о дори не е тво€та тема!
÷итирай

»звин€вай,но това е мо€ тема! Naughty
÷итирай

—офи€

јз пък ход€ да питам за импланти и не знам какво да прав€-един ми казва,че може,друг че не може.“ози джойнт синдром и аз го имам и ми тормози нерва. Viliko,как се справ€ш с него?
newsm78

акъв е този синдром?

ƒа вметна само, че ми предложиха постав€не на пластични протези - били от вид пластмаса, махали се и се слагали, без видими скоби и тн и цената на един зъб липсващ била около 600лв - това при положение, че не може да се сложи мост. Ќ€кой знае ли нещо?
÷итирай

“ова не е ли малко скъпо на зъб за протеза???» то при положение ,че този ¬алпласт се съсипва много бързо и не може да бъде ремонтиран  Rolling Eyes    —индрома е със ставите.
÷итирай

—офи€

Ќа мен не ми се е случвало да ме боли става или каквото и да било - заради зъб. »наче не зна€ почти нищо за ти€ протези. Ќќ имплант само за сравнение под 2000лв на зъб н€ма, хирургична операци€ е - тоест има риск и то доста гол€м - вече двама познати имат отхвърлени импланти и неверо€тни проблеми около това. —поред зъболекар€ ти€ пластични протези н€мат срок на годност - тоест изкарват достатъчно дълго, поне 15-20 години.
÷итирай

Ќе знам защо всеки получава различна информаци€ за едно и също нещо  Thinking ћо€ позната напр. си направи ц€лостни еластични протези и то с керамични зъби общо за 1800лв- и горна и долна челюст.јко пуши с т€х напр. след 6м това което имитира венец ставало черно ,и н€ма как да бъде почистено - абе нещо като силиконовите презрамки за сутиени...»наче едностранните протези н€мало как да бъдат стабилно закрепени и се местели  newsm78.»мплантите пък са доста рискови  newsm78.ћоже ли да споделиш за проблемите на твоите познати?
÷итирай

—офи€

≈, не знам подробности. ≈дната жена ни е съседка от старото жилище. —коро се зас€кохме в центъра и като питах как е - т€ само ми каза - оф, остави, имам проблеми, нали си слагах имплант - ама не стана нещо и сега ход€ в ћед.јкадеми€. ƒруги€т е колега на мъжа ми и си беше взел отпуска 2 месеца - заради зъбна операци€, проблем с импланти. —амо това знам.
ј за ти€ протези...възможно е и ти да си  права, аз затова питам - нищо не знам. Ќе съм разпитвала подробно зъболекара, защото още, но и това ще направ€.
÷итирай

—игурно е ужасно,затова се въздържам още.»наче най-добре се консултирай и с други за протезата.»наче познавам двама с импланти и то от евтините,които н€мат никакъв проблем.явно си е до организъм и нервна система.ѕри мен едини€ проблем е,че имам ниски синуси отгоре,а долу имам огромен канал където влиза нерва...» така-един ми казва,че мога да сложа,друг че не мога...
÷итирай

—офи€

ќоо, аз дори не съм ходила на консултаци€ такава подробна, ще се поинтересувам - разбира се. Ќо сега се замисл€м нещо - понеже тр€бва да ми се извад€т двата последни зъба горе - зъболекар€ ми отказа и каза, че тр€бва на хирург - нещо заради синусите...може и същото като теб да е  Thinking
÷итирай

Ќе,те тези два зъба при всички хора са в синуса.–едно си е хирург да ги вади.ј н€ма ли как да се спас€т?
÷итирай

—офи€

≈, н€ма, така е - като от години ме боли, пи€ аулини - но не ходех на зъболекар  Crazy
÷итирай

—офи€

ƒа се впиша и аз тук - във вторник ми сложиха имплант.
ѕредистори€та - зъб с некачествено направена пломба се сцепи вертикално и единственото лечение беше да се извади. ѕреди да ми сложат импланта си направих 3D снимка, за да се види състо€нието на костта и дали е достатъчно дебела. ќказа се, че всичко е наред и може да се постави. —ега чакам да зарасне добре и след н€колко месеца да пристъпим към следващата фаза.
÷итирай

—офи€

“и къде го прави - в ко€ клиника?  аква е цената? » какво точно представл€ва постав€нето, мол€ те - опиши малко  Praynig
÷итирай

—офи€

ѕравих го в кабинета на д-р јлбена  араметова - ћладенова. ÷ената е 1200 лв. ѕостав€нето е следното(мол€, по - гнусливите да не четат надолу Mr. Green):
—лага се местна упойка на м€стото. ¬енецът се реже и издърпва, за да се стигне костта. — нещо като бормашинка се пробива дупка в костта. ¬ не€ се постав€ импланта(като болтче) и се завива. —лед това венеца се зашива. Ќе боли, но усещането не е при€тно(всъщност боли повече опъването на бузата и устната, защото зъбът е назад). Ўиенето се оказа най - непри€тната част. ќбщо трае около час и половина - всичко. Ќа други€ ден бузата ми отече, а кра€ на устната ми е леко цепнат, но отново не боли много(ћ÷ болките са много по -  непри€тни hahaha 35). «ъболекарката каза, че е нормално и след 2-3 дни оттокът ще спадне. —ега се жабуркам 3-4 пъти дневно с вода, и 3 пъти с Eudril(гледам да е веднага след хранене, за да н€ма остатъци разни). »наче €м течни храни(току виж онези 3 килограма в подписа ми изчезнали Mr. Green). “ака ще е до ср€да, когато ще ми махнат конците.
“ова май се сещам Smile. јко съм изпуснала нещо - кажете bouquet.
÷итирай

√ермани€

ј по време на операци€та беше ли в стерилна среда? ѕри мен подготовката на кабинета беше много дълга, всички се преобл€коха, мен ме покриха с един чаршаф (книжен) само с една дупка на устата  Crazy

“ова с жабуркането с водата ме изненада, мен ми го забраниха, защото дразнело раната и т€ не можела да зарастне хубаво  Thinking
÷итирай

—офи€

ƒа - стерилно беше, с покривало, шапка - всичко. «а жабуркането не знам, €вно зависи от лекар€, пък и аз не жабуркам силно, просто изплаквам - може би не съм се изразила €сно. “и как си почистваш устата, например след €дене?
÷итирай

—офи€

ќтоци и цепване - това дали е нормално  Thinking

ј та€ цена е общо или само на постав€нето на импланта?
÷итирай

√ермани€

ƒа - стерилно беше, с покривало, шапка - всичко. «а жабуркането не знам, €вно зависи от лекар€, пък и аз не жабуркам силно, просто изплаквам - може би не съм се изразила €сно. “и как си почистваш устата, например след €дене?

ћо€та процедура свърши  Wink  та вече се чист€ нормално, но след постав€нето на импланта до махането на конците само съвсем внимателно си изплакнах устата след миенето на зъбите.
÷итирай

ќтока е нормален,н€кои още докато трае операци€та включват системи,които съдържат съставки с противоотточно и противовъзпалително действие.
÷итирай

—офи€

ќтоци и цепване - това дали е нормално  Thinking

ј та€ цена е общо или само на постав€нето на импланта?

ƒа, нормално е, оттокът вече спада. ”стната също е ок, за не€ също см€там, че е нормално, защото зъбът е назад и горен, което наложи да се опъне повече, а и сто€ така час и нещо.
÷ената мисл€, че е без короната.
÷итирай

—офи€,¬итоша

ћнени€: 662
 ажете ми за ѕловдив къде мога да си постав€ добър имплант на горен 6 зъб.
 ато дете го загубих поради кариес под пломбата и се беше сцепил и се наложи изваждане,както беше писал и друг потребител със същи€т случай.ќбмисл€х и мост,но всички други зъби в устата ми са в добро състо€ние и не ми се иска да пил€ здрави зъби.ћного сложен избор като чета и за често отхвърл€не на импланта,а не са малко паричките. олко трае ц€лата процедура иначе от началото до кра€,когато си вече въстановен и с поставен зъб?
÷итирай

«апис,  ще пиша по-късно
÷итирай

ѕовече от проблемите с импланти са ако си пушач.
÷итирай

ћнени€: 165
¬ече като се замисл€ по-добре без зъб отколкото изкуствен зъб.
÷итирай

√ермани€

¬ече като се замисл€ по-добре без зъб отколкото изкуствен зъб.

ќ не, в никакъв случай! “огава се промен€ хапката, рискуваш да губиш и противоположни€ зъб, другите се изместват.... - това изобщо не е алтернатива!  Naughty
÷итирай

јбе имам при€телка от 3 години има извадени зъби не са мръднали..останалите..» мост да слагаш какъв е смисъла пак съсипваш зъби..»мплант то кожата ще ти одерат за него..майка си и баща си струва..
÷итирай

ј зъб ще се загуби ако не се иде на време на стоматалог или поради некъдърността на зъболекар . “икайте си изкуствените зъби в устата като ви е толкова акъла.
÷итирай

√ермани€

«ащо, освен че говориш неща които не са верни, обиждаш? »нформирай се по-добре, в интерес на твоето здраве е!
÷итирай

≈ не съм обидила никой.. Very Happy јми точно , че са верни.. Very Happy малко написани в груб стил..Ќ€ма какво да се информирам..здраве?? те ако зъболекарите са гледали да съм здрава н€маше да ме лекуват некъдърници.. Laughing
÷итирай

ќтносно д-р ћаринов. Ћекувам се при него от една година. ћо€т случай е доста проблемен. Ќј 36 години съм и вече с почти обеззъбена долна челюст. ѕравих консултации с 4-5 специалисти в областта. ¬ общи линии ми предложиха , да ми извад€т и последните коренчета, постав€не на 8 импланта, и  мост. ≈динствено д-р јсенов ми предложи да запази каквото е останало от корените ми и да направи 6 импланта. ѕриех негови€т план. “ой е внимателен, изключително отговорен в това което прави.  ƒо сега съм доволна от направеното. ѕредстои ми разкриването на имплантите и мост, така, че ще пиша като му дойде времето.
«а цената- »стина е, че неговата цена беше най- високата от всички предложени€, включително и в чужбина, /в »спани€ ми предложиха имплант за 900 евро., с коронката/ «а тези неща, винаги се довер€вам на по-скъпите. ћнението ми е ,че избираш евтино когато си готов на компромис. ¬ мо€т случай, н€мам н€мам право на грешки, така, че се над€вам, да се оправда€т очаквани€та ми.
÷итирай

—поред мен добри€т специалист,не си позвол€ва да работи с некачествени материали,съответно и цената е по-висока,но и успеха е по-траен и сигурен.—ъщо така и инвестирането в  обучението не е евтино.»зборът ти е добър,успех  Peace
÷итирай

јз вече свърших с лечението при ћаринов. ћного съм доволна, наистина работи внимателно и както тр€бва. smile
÷итирай

ћнени€: 154
“р€бва да си слагам 2 импланта.’одихме в ¬ћј и при един зъболекар на ул.—тамболийски.÷ените които ми казаха са около 1300 лв. на един.
—ега търсих по нета,звън€х по тел. ƒ-р ћринов не ми каза цена  ,но в сайта пише атрактивни цени,предполагам че са народни цените  Smile
ƒа знаете нещо за стоматологичен център ''¬едра дентал''?“ам ми казаха от 700 лв до 1300 лв.,като консултаци€та е безплатна.
Ќ€кои слагал ли си е импланти във ¬ћј?ƒано да има такива и да ми препоръчат зъболекар,по възможност доцент.
ўе съм много благодарна за бързи отговори.  :bouquet:
÷итирай

ƒ-р —тефан ѕеев ми е препоръчан като добър.
÷итирай

»нтересува ме имплантатите T.B.R н€какви мнени€ по въпроса?? ƒобри ли са или не?
÷итирай

ѕрепоръчвам на всички решили да си слагат  импланти   ƒ-р јсен ћаринов ! ¬ъпреки че имах проблеми с постав€нето на имплантите,поради дебелината на горната ми челюст той усп€ да монтира 3мм имплант на 2,5мм дебелина на костта след 3 часова операци€.Ѕлагодарение на него имам  прекрасна усмивка.
÷итирай

ћнени€: 2
«дравейте на всички в този прекрасен форум!!!»мам един проблем и ми се иска ако може н€кой да ми даде н€какъв отговор.Ќа 27 години съм,но имам млечен горен кучешки зъб,който така и не падна когато тр€бваше.ѕреди 6-7 години ми направиха снимка,но казаха че имало н€какъв си зародиш,н€къде там,и не се знаело дали изобщо н€кога ще тръгне да расте нов зъб.—ега усещам че леко се клати и то от доста време,предполагам ако избиваше друг,щеше вече да е паднал...а той просто не е стабилен вече.“а въпроса ми е какви са вариантите в мо€ случай,сигурно н€ма да е коронка,може би този ще се извади и после с винт...и колко ли ще струва...ћол€ ако н€кой има представа да ми пише.Ѕлагодар€ предварително.  Rolling Eyes
÷итирай

sofia

ћнени€: 127
 риска, до скоро имах почти същи€ случай и мислех, че съм единствена.—амо, че съм на 36 години, с млечен, кучешки горен зъб, който застрашително се клатеше. ѕосто€нни€т беше застанал хоризонтално в небцето и ми го извадиха оперативно, когато б€х на 12-13 години.

—поред мен единственото решение беше да се сложи имплант. ƒълго време го отлагах поради неверо€тен страх от самата манипулаци€  и болка и всичко. —ега разбирам, че дълбоко съм грешала и съжал€вам, че   не го направих по-рано, а дълги години ходих с преден зъб който е различен от другите.

ѕреди около месец, събрах сили и отидох да ми сложат имплант в клиника ћедикал дент.
¬сичко свърши за около 15 минути,без болка или н€какъв дискомфорт, на м€сто ми направиха временна коронка. √орещо препоръчвам др.  ирилов, като изключителен специалист и професоналист, както и цели€ персонал на клиниката- изключително мили и внимателни, особено като разбраха, че умирам от страх.
ѕри една консултаци€, той ще ти препоръча правилното решение в тво€ случай.

ƒнес б€х на контролен преглед - зараства без никакви проблеми. ѕосто€нната коронка ще се сложи 5 месеца след постав€нето.

ƒано  усп€х да те ориентирам. јко имаш въпроси мога и на лични да ти отговор€, за да не оспамвам темата.
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 351
«дравейте на всички в този прекрасен форум!!!»мам един проблем и ми се иска ако може н€кой да ми даде н€какъв отговор.Ќа 27 години съм,но имам млечен горен кучешки зъб,който така и не падна когато тр€бваше.ѕреди 6-7 години ми направиха снимка,но казаха че имало н€какъв си зародиш,н€къде там,и не се знаело дали изобщо н€кога ще тръгне да расте нов зъб.—ега усещам че леко се клати и то от доста време,предполагам ако избиваше друг,щеше вече да е паднал...а той просто не е стабилен вече.“а въпроса ми е какви са вариантите в мо€ случай,сигурно н€ма да е коронка,може би този ще се извади и после с винт...и колко ли ще струва...ћол€ ако н€кой има представа да ми пише.Ѕлагодар€ предварително.  Rolling Eyes

—лед по - подробен анализ от ортодонт (не хирург) съществува и вариант, чрез който да се разкрие и изтегли на м€стото му този зъб с брекети. »мпланта е по - бързи€т вариант , но нищо не е по трайно от собствени€ ти зъб.
÷итирай

ћнени€: 2
благодар€ ви за съветите дано скоро се престраша и аз да направ€ нещо с това Smile))
÷итирай

Sofia

јз също съм подобен на последно описаните случаи - почти на 27 години съм и горните ми кучешки зъби все още са млечните. “е не се клат€т, не ми създават проблеми, напълно здрави са.

ѕроблемът е, че имам и напълно здрави посто€нни кучешки зъби (правих си снимка, не са зародиши, а цели, непоникнали зъби), за които ми казаха, че не са излезли, защото били твърде големи и н€мало м€сто за т€х. ћиналата седмица б€х на консултаци€ при двама ортодонти, но получих 2 коренно различни съвета - едини€т каза да не пипам млечните и че посто€нните може никога да не тръгнат да излизат, докато втори€т беше категоричен, че млечните тр€бва да се извад€т възможно най-скоро, а посто€нните ми зъби да се изтегл€т с брекети, което щ€ло да отнеме поне 2  години.  Shocked

¬ъпросът ми е - на кого да в€рвам? ¬ъзможно ли е наистина посто€нните ми зъби никога да не тръгнат да растат (това най го предпочитам като вариант - да не прав€ нищо)? "»зтегл€нето" с брекети какво точно представл€ва, при положение, че зъбите още са в костта? ≈дини€т от специалистите ми каза, че мога да си сложа имплант без да вад€ посто€нните зъби, докато други€т се изсм€ и каза, че това било невъзможно. ћного съм депресирана, не съм очаквала чак толкова разностранни мнени€, не знам на кого да в€рвам!
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 351
јз също съм подобен на последно описаните случаи - почти на 27 години съм и горните ми кучешки зъби все още са млечните. “е не се клат€т, не ми създават проблеми, напълно здрави са.

ѕроблемът е, че имам и напълно здрави посто€нни кучешки зъби (правих си снимка, не са зародиши, а цели, непоникнали зъби), за които ми казаха, че не са излезли, защото били твърде големи и н€мало м€сто за т€х. ћиналата седмица б€х на консултаци€ при двама ортодонти, но получих 2 коренно различни съвета - едини€т каза да не пипам млечните и че посто€нните може никога да не тръгнат да излизат, докато втори€т беше категоричен, че млечните тр€бва да се извад€т възможно най-скоро, а посто€нните ми зъби да се изтегл€т с брекети, което щ€ло да отнеме поне 2  години.  Shocked

¬ъпросът ми е - на кого да в€рвам? ¬ъзможно ли е наистина посто€нните ми зъби никога да не тръгнат да растат (това най го предпочитам като вариант - да не прав€ нищо)? "»зтегл€нето" с брекети какво точно представл€ва, при положение, че зъбите още са в костта? ≈дини€т от специалистите ми каза, че мога да си сложа имплант без да вад€ посто€нните зъби, докато други€т се изсм€ и каза, че това било невъзможно. ћного съм депресирана, не съм очаквала чак толкова разностранни мнени€, не знам на кого да в€рвам!
Very Happy Mr. Green Very Happy Mr. Green Very Happy Mr. Green

ѕробвай трети , обаче да е общопрактикуващ за който си чула добри отзиви.
 ј ето и четвърти  Mr. Green ƒа възможно е да не тръгнат никога ! "»зтегл€нето" е отвар€не на прозорче в костта и лепене на брекети върху посто€нните кучешки , следва регул€рно и дозирано придърпване към нормалното им м€сто. ¬сичко това е след изваждане на млечните. ћалко ме съмн€ва да успе€т за 2 години. ¬ мо€та уста не бих си направил такова нещо Wink  

»мпланти без да се вад€т посто€нните не е невъзможно а е рисковано (н€ма да влизам в подробностти).  

¬ заключение. јко е мо€та уста ,  намирам си хирург, вад€ и млечните и посто€нните, слагам си изкуствена кост и два имплант с временни корони , след 3 -4 месеца си слагам една хубава керамика и воал€. Ѕи тр€бвало от 4000 лв да ми останат за едно кафе (евентуално с кола)  Wink
« ѕоследна редакци€: нд, 13 мар 2011, 23:36 от ƒ-р ¬ардев »
÷итирай

Sofia

Ѕлагодар€ ¬и, ƒ-р ¬ардев! Ќай-сетне да чу€ едно искрено мнение за това какво би направил един стоматолог със себе си, ако е попаднал в такава ситуаци€ и тр€бва да вземе решение за това кой път да поеме! ќбнадеждихте ме, че вариантите са повече от предлаганите ми досега, ще обмисл€ и ¬аши€. ѕоздрави!  bouquet
÷итирай

Belgium - BG

ћнени€: 220
ѕреди да си сложа имплантите, изчетох темата  - за кураж малко Laughing » сега след като минах през процедурата реших да напиша и аз нещо, и то най-вече заради скептиците тук Very Happy
ќт бременността загубих един зьб, сложих си мост и беше огромна грешка - след 2 години от моста се счипи едини€т зьб дьржащ го. » мила картинка - без 2 зьба, кьтници, един до друг. —лед консултаци€ сьс специалист, се реших за имплантите. јко знаех че е толкова лесно, бьрзо и безболезнено - н€маше да се треса от страх месец преди това Cool —ега зараства, н€маше проблеми след това, дори не се подух и не болеше. ≈дин от най-добрите специалисти тук, казва че по-добро решение за липсващ зьб засега н€ма Laughing
÷итирай

ћнени€: 60
бреи, аz съм като хамстер.  Laughing първи€т ден ме болеше доста, даже пих успокоително.
÷итирай

бреи, аz съм като хамстер.  Laughing първи€т ден ме болеше доста, даже пих успокоително.

—поко, и аз б€х като хамстер, но след н€кой ден минава..  ойто казва, че не боли, не е честен. Ѕоли малко но след като изтече упойката. ooooh!   Ќо, май секциото боли повече.
÷итирай

Belgium - BG

јми аз и секцио имам, там си беше €ко болка. ј имплантите - ами боли колкото след изваден зьб като пусне упойката, но аз хапнах н€колко бруфена и си беше ок Laughing
»зненадах се че не се подух, но кьсмет €вно. —ега след месец е последни€т контролен преглед и отивам при мо€ си зьболекар после да ми довьрши усмивката сьс зьбки Laughing
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 293
—ложих си имплант преди 3 дена на м€стото на 6ти долен зъб. «ъба липсва от 20 години. ƒвата съседни са живи, едини€ даже без пломба. Ќе исках да ми пил€т здрави зъби за мост.
Ќе знам дали направих правилни€ избор. ўе видим, но ме боли след операци€та и се поду. ќтока ме притесн€ва и отива чак към гърлото. ќчаквах по-безболезнено да мине и да н€ма такъв оток след имплантирането.
ћисл€ че на втори имплант н€ма да се нави€, ще търс€ други решени€.
÷итирай

ћисл€ че на втори имплант н€ма да се нави€, ще търс€ други решени€.
јко имаш  избор е добре... јз н€мах гол€м избор за лечение , и се доверих на ƒ-р ћаринов. Ќе съжал€вам. ¬ече имам 6 разкрити импланта. ”—ѕ≈ЎЌќ хванали се! —ега ще надграждаме и чакам да се озъб€  Mr. Green 
ƒоктора даже ми отби от първоначалната цена. ѕри€тно впечатление ми направи, че по н€какъв повод вид€х "досието" си, където освен снимките, б€ха и стикерите на оригиналните импланти, както ще залепи и стикерите със серийните номера на надставките. “ака съм сигурна, че имам в устата си оригиналните части за които плащам. ¬секи знае какви измами стават обикновено при докторите. “а, от година и половина се лекувам при д-р ћаринов и все повече се убеждавам, че не бъркам. „овека работи съвестно, и гони “–ј…Ќ» резултати. ѕрави нещата така, че да си ги представ€ как е по-добре за след 5, или 10 години, а не само в момента да ти вземе парите. » пак казвам, аз н€мах възможност да бъркам , и избрах най-скъпото и най- надеждното. Ќе съжал€вам.
÷итирай

ѕроблемът е, че имам и напълно здрави посто€нни кучешки зъби (правих си снимка, не са зародиши, а цели, непоникнали зъби), за които ми казаха, че не са излезли, защото били твърде големи и н€мало м€сто за т€х. ћиналата седмица б€х на консултаци€ при двама ортодонти, но получих 2 коренно различни съвета - едини€т каза да не пипам млечните и че посто€нните може никога да не тръгнат да излизат, докато втори€т беше категоричен, че млечните тр€бва да се извад€т възможно най-скоро, а посто€нните ми зъби да се изтегл€т с брекети, което щ€ло да отнеме поне 2  години.  Shocked

¬ сайта на д-р јсен ћаринов има подробно описан ваши€т случай на раздел ортодонти€ и инплантологи€. —ъбери информаци€ от всички източници и тогава действай! ƒесет пъти мери , един път режи! успех!
÷итирай

Belgium - BG

Ќа мен имплантите са си открити от слагането - тоест виждам си едни метални пьнчета. “ук чета сега че ходите на специална процедура да се откриват, или аз не сьм разбрала? ¬ьзможно ли е да има различни импланти като технологи€ на постав€не?
ѕри мен минаха почти 2 месеца вече, засега н€мам оплаквани€ и след месец сьм на контролен преглед. »мате ли иде€ зьболекарите ви после какьв период чакат за постав€не на зьбките. ћо€т е все един предпазлив и иска да минат поне 4-5 месеца след постав€нето на импланта
÷итирай

—офи€

ћнени€: 6
«дравейте! »скам да попитам тези, които са си постав€ли имплант дали боли по време на процедурата, защото въпреки всички упойки ваденето на зъба ме бол€ повече от ражданете, чак крещ€х от болка? «ъболекарката ми твърди, че не боли, но аз не мога да си представ€ това да ти го забиват в костта и да не боли....
÷итирай

√ермани€

Ќе боли, усещането не е много при€тно, но болка н€ма.
÷итирай

¬ьзможно ли е да има различни импланти като технологи€ на постав€не?

ƒа, има открито и закрито инплантиране. ќткритото, при което ти забиват един винт в костта и венеца зараства отгоре, след 4 мес. го разкриват,и навиват надставката, това е по- трудоемко за доктора, но е по-сигурно за пациента. ƒругото е по-лесно, инпланта е само от един елемент,и се вижда, но за такъв инплант ти тр€бва дебела кост ,и рискът за неуспех е по-гол€м. Ћекар€т си прецен€ва какво да ти предложи.
¬ремето за чакане и в двата случа€ е еднакво, 4-5 мес.
÷итирай

«дравейте! »скам да попитам тези, които са си постав€ли имплант дали боли по време на процедурата, защото въпреки всички упойки ваденето на зъба ме бол€ повече от ражданете, чак крещ€х от болка? «ъболекарката ми твърди, че не боли, но аз не мога да си представ€ това да ти го забиват в костта и да не боли....
ѕо време на самата операци€ не боли, но усещаш всичко... дърпане, натиск... но упойката си върши работата. —ледващите дни, обаче си боли повече от изваден зъб. ƒа не ти е сложила калпава упойка?
÷итирай

ѕловдив

уж не боли, но като гледаш какво ти прав€т -бургии, дълбок разрез, много кръв в устата въпреки  аспираци€та, навиването на винта с разни чаркове е много непри€тно  Mr. Green
. ћислех че издържам на такива неща, но ми дойде в повече. Sad Ѕолката след това не е за пренебрегване. ƒобре че беше в петък операци€та... Ќе б€х работоспособна 2-3 дена. »мах и гаден оток около седмица, а болките ми отшум€ха след 10 дни. Ѕоли повече от изваден  зъб. Sad
÷итирай

sofia

ћнени€: 127

јз се б€х подготвила за страшна болка, но не усетих нищо, натиск да, но кръв - не, и въобще ц€лата процедура н€маше нищо общо с представата ми. —ледващите дни пиех по един Ќурофен и б€х  ок.   
÷итирай

ћнени€: 60
»мате ли иде€ зьболекарите ви после какьв период чакат за постав€не на зьбките. ћо€т е все един предпазлив и иска да минат поне 4-5 месеца след постав€нето на импланта
ћо€т zъболекар каzа 6 месеца 4акане... (zа 1 месец н€ма да му придир€м  Laughing )
ѕритесн€ваше ме това, 4е основната болка мина zа 2_3 дена, после 1_2 седмици ме бол€ съседни€ zъб. “рудно си миех zъбите. —ега отмина, но притеснението остана.
÷итирай

’айде , да са ми честити новите зъбки! ¬ече от месец съм с мост върху чудесно хваналите се 6 инпланта и 3 мои коренчета. “ърпението и болките си заслужават, на 100%. „уството е почти като с мои зъби.  Ѕлагодар€ на сърдечното и супер професионално отношение на д-р јсен ћаринов! „овека си обича работата, и това си личи по резултатите в устата ми. ћного съм доволна, че му се доверих и той не ме подведе в нищо за тези 1 год. и 8 мес. лечение.
  Ќа —евда ще кажа, че само първите дни, докато свикнах с моста имах повишено внимание, и то, защото се притесн€вах, а не поради друга причина. —лед това, смело си хапвам всичко и ги чувствам като свои.
 ойто има възможност, нека се лекува с инпланти, но заложете на сигурно. јз на младини, експериментирах със зъболекарите, и ме обеззъбиха набързо. —ега съм щастлива, че можах да поправ€ грешката си, с помощта на д-р ћаринов , разбира се. ƒа е жив и здрав!
÷итирай

ћнени€: 1
NIAKOI ZNAE LI DOBUR STOMATOLOG V PAZARDJIK
÷итирай

ћнени€: 3
«дравейте,

Ќа скорошен предглед ми казаха че мостът, който имам (на предни зъби) е много нестабилен, тъй като се държи само на един, вместо на два зъба, както принципно се прави...и има много гол€ма веро€тност да падне Sad. ќт всички варианти за момента импланта е най-доброто решение. Ѕ€х се ориентирала към: http://www.dentimplant-bg.com/price.html, но май съм на път да се откажа.

ћол€ н€кой, който има опит вече, да препоръча свестен стоматолог в —офи€, който постав€ импланти. јко може и да споделите колко ви е струвало ¬сичко, ще съм мноого благодарна ...
÷итирай

—офи€

ћнени€: 15
ћного евтино ако е актуален този ценоразпис.  Ѕих казала малко съмнително.  Thinking јз платих  2 500 лв. преди н€колко месеца.  ороната не е включена - после ще си € избирам, но цената е между 250 - 900  лв. в зависимост от материала.  ƒа сподели н€кой друг за цени и видове - не съм много на€сно засега. Ќе мога да препоръчам, защото още не съм завършила процеса. «а мен е въпрос на доверие - отиваш, подушваш с всички сетива и носове  Crazy и се над€ваш на късмет, ако не -  следва #2gunfire
÷итирай

Ћошото е, че като питаш зъболекари да ти препоръчат - най-често си прав€т реклама, а пък н€мам н€кой познат, който да е минал подобна процедура, май наистина ще действам по нюх:)  „естно да си кажа доста ме е шубе от ц€лата работа, но се кан€ от супер много време, пък и вече му е дошло времето на то€ мост €вно... «апазих си час само за консултаци€ при д-р јсен ћаринов, пък да видим.

Ќо ако излиза над 2 500лв. ... доста сериозна цифра за един зъб:(
÷итирай

—офи€

Ќе е страшно въобще, упойката е сериозна и не се усеща болка. јз не гледах "бормашинките" за разшир€ване на канала.  Crazy ќпределено б€ха доста екзотични. “ри дни лек дискомфорт след интервенци€та и днес почти съм забравила, че имам имплант, ако не беше голи€ венец да ми напомн€, че  скоро пак ще има включване.
Ќе знам дали е висока цената - става въпрос за 6-ти зъб, по-гол€м имплант. Ќад€вам се всичко да е  наред след като се постави и короната и добре да се натовари зъба. ћен ме притесн€ва, че е дъвкателен зъб.
—подели как е минала срещата с имплантолога.
÷итирай

@ faviola «адължително, утре ще ход€ да ме снимат, пък други ден на преглед и ще пиша какъв е резултата. ј ти къде си правиш имплантите? »и още нещо ме притесн€ва, предполагам че е много индивидуално, но много време ли отнема? ѕри положение, че н€ма да ми се вади зъб - м€стото си е празно ... интересно ми е колко време ще ход€ без предни зъби Confused
÷итирай

—офи€

јко е преден зъб слагат временна корона, ко€то обаче е само за красота.  јз такова животно н€мам, не знам как се усеща.  ѕроцедурата при мен бе 30-40 минути, никакви референции към операци€ н€ма, нормално на зъболекарски€ стол с добре разчекната уста. ƒаже и зъболекар€т не носи б€ла престилка. (бонус за такива като мен, които като вид€т б€ла престилка и  SickCrazy
Ќепри€тно е завинтването, чувствах се като автомобил на ремонт. hahaha
Ќе се притесн€вай въобще - все повече се убеждавам, че страхът е по-гол€м от вс€ка болка и/ или интервенци€. јко искаш контакти на мо€ избранник, ще дам на лични без проблем.
јз се над€вам да се включи н€кой минал изц€ло по път€. Ќа мен определено ми е притеснено да не изхвърл€ импланта. “ърсих информаци€ евентуално до колко време след постав€нето има такъв риск.  Ќещо забавно около имплантите - имат паспорт.   35 ћисл€ мо€т да попътува и да му показвам личните документи...
÷итирай

√ермани€

ѕроцедурата при мен бе 30-40 минути, никакви референции към операци€ н€ма, нормално на зъболекарски€ стол с добре разчекната уста. ƒаже и зъболекар€т не носи б€ла престилка.

“ова като плюс ли го см€таш?
÷итирай

—офи€

ѕрестилката му е зелена, това исках да кажа.  Laughing
ѕо какъв начин се постав€ иначе - на операционна маса ли? newsm78 Ќе ме вкарвай в нови филми на ужасите сега. —тига ми страха до момента.
÷итирай

√ермани€

Laughing не на маса, пак на стола, но тр€бва да е в стерилна среда. јз б€х покрита със зелен чаршаф с малък отвор само за устата.

«елените престилки са именно при операци€, между другото  Wink
÷итирай

—офи€

¬сичко е било изпълнено значи по план-график. јз доволен много.  Crazy ƒобре са направили да не виждаш въобще бормашините. јз определено стисках очите и си ги представ€х в същото време.
ƒа те попитам - след постав€нето на короната какво е усещането при употреба и присъствие на зъба в устата. »ма ли гол€ма разлика, проблеми...
÷итирай

√ермани€

Ќикакви проблеми н€мам, никакво по-различно усещане  Peace
÷итирай

—офи€

Ќикакви проблеми н€мам, никакво по-различно усещане  Peace
Ѕлагодар€! ћалко си отдъхнах. ƒано и при мен се разви€т добре нещата след натоварването. ƒадох си сметка, че страхът ми е акумулиран до гол€ма степен и от прочетените страшни истории  в стил "Ќе си слагайте имплант, ще го изхвърлите 50-60-70%, а после протезирането е невъзможно".  Sad ќсъзнавам какъв риск съм поела и без това.
÷итирай

ѕловдив

–искът при имплантиране в никакъв случай не е по-гол€м от риска при изваждане на един зъб.  ато оперативна травма двете неща са горе-долу еднакви.

Ћицево - челюстен хирург
÷итирай

ћнени€: 0
«дравейте на всички! ѕреди 3 седмици ми сложиха имплант, но след 2 ден почна да ми тупти и леко да ме набол€ва.Ќа 10 ден отидох да ми махнат конците, и казах, че ми тупти м€стото където е поставен импланта, и те ми казаха че е нормално. ’убаво, ама след това на м€стото където ми махнаха конците се зачерви, и леко се наду, но за щасти€ и това отмина.Ѕолката спр€,но туптенето не.¬ече минаха 3 седмици и малко отгоре и нещата са същите.—лед това ми сложиха времена протеза (мисл€ че е така се казва) ко€то се залеп€ за страничните два зъба, на същи€ ден започнах да чувствам, все едно н€кой е седнал на лицето ми, усетих натиск на носа и към горната част на главата. » същи€т този ден, леко се разбол€х, кихам малко и леко ми тече носа.јјј и да не забрав€, венеца ми един такъв сиво/синкав. “а въпроса ми е, нормално ли е да ми тупти, след толкова време?ћоже ли от лекото тичане  на носа да чувствам , н€какво притискане на носа и главата, смисъл да не е проблем сами€ имплант? » нормално ли е да е такъв цв€т сами€ венец, след 3 седмици ? Ќад€вам се н€кой да може да ми помогне.
÷итирай

ѕловдив

Ќе е нормално толкова време да ти тупти.
√орен зъб ли е? јко е на горната челюст импланта, може да е възпален синуса от манипулаци€та.
ѕрепоръчвам жабурене със смрадлика. ќтиди отново при зъболекар€ за консултаци€.
« ѕоследна редакци€: ср, 31 авг 2011, 11:17 от Mislq »
÷итирай

ƒа преден зъб е.Ѕ€х на преглед преди малко, и ми казаха, че н€мало такава веро€тност да е от импланта. Ќакарах ги да ми махнат шината защото ме дразнеше, и леко ме притискаше, да вид€ дали ще има ефект, но не н€маше. —лед това отидох на уши нос и гърло да ме прегледат, и от там ми казаха, че нищо ми н€ма, а проблема е че аз не си въобраз€вам и просто ....» честно казано и аз не знам вече какво става.
÷итирай

√ермани€

Ќа кой точно зъб е? »ма ли веро€тност да е засегнат нерв - тригеминус?
÷итирай

јми предните два, леви€ се пада, този който е с имплант, казаха ми че н€мало такава веро€тност, защото това можело да се получи само, ако е слаган имплант на кучешки€ зъб, а не както е при мен.
÷итирай

—офи€

ƒоколкото ми бе об€снено е нормално да има дискомфорт първи€ месец. ѕри мен силното и осезаемо туптене беше около 3-4 дни, после беше по-леко, като  първи€ месец венецът около импланта ми се струваше възпален и много чувствителен. Ќа моменти с  леко усещане като електричество. ѕри мен водата за уста и отварата от смрадлика  помогнаха за венеца.
јко туптенето е много силно направи пак снимка и смело посещавай зъболекар€ докато се потвърди, че всичко е наред, н€ма засегнат нерв или нещо друго.  —тискам палци всичко да е наред. ўе чакаме обратна връзка.  Hug
÷итирай

Ѕлагодар€ за дадените мнени€, леко се поуспокоих , пък след две седмици пак ще пиша, да кажа какво е положението
÷итирай
ќхххх,най накра€ след 3 часов престой зад компютъра усп€х да прочета коментарите по тази тема  ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
¬ крайна сметка проследих интелектуалното израстване на участничките във форума ,за което съм изключително щастлив.  :bouquet:
¬ заключение ще ви кажа следното :по-добре се допитайте до специалист преди и след постав€нето на импланта,ако тр€бва за ваше успокение посетете и 5 зъболекар€,вместо да се вслушвате в разни меко казано некомпетентни,скептично настроени и предубедени съфорумници.¬земете в крайна сметка правилното за  вас решение,защото здравето е само ваше и компромиси с него н€мате право да правите.ј пък после споделете разбраното/прежив€ното във форума,дайте насоки и то подплатени наистина със знани€ и  опит.
¬ кра€ го забел€зах това и сега спокойно мога да стана и да пийна една студена вода  bowuu bowuu bowuu
¬сичко добро,бъдете умни и красиви мили дами !
÷итирай

ѕловдив

ќхххх,най накра€ след 3 часов престой зад компютъра усп€х да прочета коментарите по тази тема  ooooh! ooooh! ooooh! ooooh!
¬ крайна сметка проследих интелектуалното израстване на участничките във форума ,за което съм изключително щастлив.  :bouquet:
¬ заключение ще ви кажа следното :по-добре се допитайте до специалист преди и след постав€нето на импланта,ако тр€бва за ваше успокение посетете и 5 зъболекар€,вместо да се вслушвате в разни меко казано некомпетентни,скептично настроени и предубедени съфорумници.¬земете в крайна сметка правилното за  вас решение,защото здравето е само ваше и компромиси с него н€мате право да правите.ј пък после споделете разбраното/прежив€ното във форума,дайте насоки и то подплатени наистина със знани€ и  опит.
¬ кра€ го забел€зах това и сега спокойно мога да стана и да пийна една студена вода  bowuu bowuu bowuu
¬сичко добро,бъдете умни и красиви мили дами !

ћноооого умно, назидателно и даже дидактично изказване! Naughty
Ѕраво докторе!

ћоже ли 2 некомпетентени въпроса:
1. јко един "некомпетентен съфорумец" е прежив€л постав€нето на имплант на собствени€ си венец и кост, след като се е консултирал с 5 "компетентни зъболекари", може ли да сподели все пак прежив€ното макар и "некомпенентно"?
2.ј ако има възпаление,болка и дискомфорт, за което зъболекар€ не може да му помогне, може ли все пак да си каже мъката във форума?
÷итирай

Limburg, Belgium

ћнени€: 234
«аписвам се да след€ темата, защото страшно ме вълнува. —лед бременността загубих четвърти€ си зъб горе. ¬ момента е с нещо като коронка, но това е временно решение, още повече че ме и боли, защото се възпали сега, и ми предстои или мост или имплантант да сложа.

“ук, където живе€, ми предложиха: мост на два зъба 800 евро и имплантант 1400 евро. ѕредполагам в Ѕългари€ цените са по-евтини. »скам да попитам ако си дойда за една седмица в Ѕългари€ дали ще ми е достатъчна за да свърша тази работа?
÷итирай

—офи€

“ук, където живе€, ми предложиха: мост на два зъба 800 евро и имплантант 1400 евро. ѕредполагам в Ѕългари€ цените са по-евтини. »скам да попитам ако си дойда за една седмица в Ѕългари€ дали ще ми е достатъчна за да свърша тази работа?

»мплант без короната при добър специалист е средно 1000 евро (короната отделно - 250 евро средно, но има и за 450 евро - не съм питала какви материали има). јко зъбът е изваден отдавна и се е стопила костта, ще има разходи и за това, съответно и време за изчакване, прегледи.  »ма и специалисти, които вземат по-малко, но аз препоръчан такъв не намерих.

ќтносно време за постав€не: имплантиране веднага става и непосредствено след ваденето на зъба ако всичко е наред. ¬ мо€ случай имаше жестоко възпаление и изчакахме  две седмици от ваденето, като н€маше стоп€ване на костта. »мплантът се следи в началото н€колко пъти месечно, после веднъж месечно. (»мплантът има повече снимки от мен за последните 6 месеца.  Crazy  )

Ќатоварването е съгласно вида постав€не - ако е веднага след вадене на зъба, може да се натовари непосредствено (зависи от случа€), ако е след повече време -  средно 4 месеца се изчаква да се вкости. јз чаках повече - 6 месеца. «а да не се вижда празното м€сто може да постави  временна корона. јко нещо съм объркала специалистите да поправ€т.  Ќа твое  м€сто при посочените цени не бих се завръщала в Ѕългари€ за постав€не на имплант.

«а мост да се включи н€кой компетентен. Ќе съм постав€ла и се над€вам да не ми се налага никога.
÷итирай

√ермани€

Ќа твое  м€сто при посочените цени не бих се завръщала в Ѕългари€ за постав€не на имплант. 

ƒа, и аз съм на това мнение. ÷ената в Ѕелги€ ми се струва доста ниска, аз платих 3пъти повече тук  Money
÷итирай

Limburg, Belgium

ћнени€: 234
Ѕлагодар€, момичета! »ма веро€ност да съм бременна и това доста ще усложни нещата. ѕредполагам и зъбчето н€мат да могат да ми извад€т при това положение, а пък и снимки не е препоръчително да се прав€т... така, че ако се потвърди бременността то всички тези планове остават за след една година  Rolling Eyes

“ат€на, наистина ли в √ермани€ е по-скъпо? јз тук ход€ при един от най-скъпите зъболекари и затова реших, че тази цена е доста висока  Laughing
÷итирай

ѕрочетох тук постовете за цените на имплантите и тъй като този въпрос ме вълнува, защото се отнас€ за майка ми ще кажа какво съм открила до сега като цени.
    ÷ените са доста различни, но повечето от т€х се движат към 1000-та евро. ¬€рно е, че има и белгийски цени, но ... Ќай-ниската цена, ко€то усп€х да намер€, но с качествени импланти от титан и марков производител беше около 650 ≈вро, в ƒентален център "—офи€ краун"(срещу –умънското посолство). »нтересувах се  от мои близки, които имат информаци€ за импланти от «ападна ≈вропа и не ми казаха да има по-евтини от тези в Ѕългари€.
÷итирай

«дравейте,
÷ените на имлантите са доста относително нещо, като зависи кой ги постав€ с каква система работи и т.н. ¬се пак живеем в услови€та на пазарна икономика и всеки определ€ колко струва труда му, как да формира цените на услугите си. ќпределено несам приварженик на тезата, че винаги най скъпото е най-добро, импланти се постав€т и на доста на по ниски цени от гореописаните. Ќебих казал, че един имплант е по качествен, или по качествено поставен само за това, че е по скъп, двете неща н€мат много общо.
÷итирай

«астанала съм пред ќ√–ќќќћЌј дилема и не знам какво да прав€. Ќа 17 съм, а все още имам млечен кучешки зъб направих си панорамна снимка на ко€то се вижда, че зъбът ми е тръгнал към другите два, които са ми отпред и може да ги събори. »ма два начина за излизане от ситуаци€та: едини€т е да ми сложат брекети за опора и да започнат да го издърпват в продължение на половин година, а други€т да ми премахнат зъба напълно и да ми сложат изкуствен. –аботата е там, че ако ми го издърпат той ще излезе крив и ще тр€бва да ход€ 2 години с ти€ железа из устата си, а аз н€ма да издържа пък и ми предстои поход на който не знам какво ще прав€ с т€х. “а въпросът ми е, дали ако си сложа изкуствен ще направ€ грешка?  ой според вас е по-добри€ вариант? ј и бих се радвала на коментар от човек с изкуствен зъб - как живее, създава ли му н€какви проблеми?
÷итирай

—поред мен импланта (изкуствени€ зъб), в тво€ случай тр€бва да ти е последни€ вариант,тоест да си изчерпила всички други възможности, аз лично бих ти препоръчал варианта на тво€ стоматолог, да го изтеглиш с брекети, и ст€х да коригираш, и подреждането на съзъбието. «а целта обаче тр€бва да си изклучително мотивирана и да се навиеш, че това е варианта, като процедура и лечение е по дългосрочно във времето, но пък си оставаш с твой зъб, който е незаменим и от най-добри€ изкуствен. “ака че добре си помисли и прецени.

ѕоздрави, екипа на –алев ƒнтал јƒ!
÷итирай

—пециално за “омова. “ъй като си в огромна дилема и се присъедин€вам към мнението на доктора, че тр€бва да се опита всичко друго, преди да вадиш зъб. јко погледнем и от житейска гледна точка, тъй като ти си на 17 а аз съм определено по-гол€ма от теб, тр€бва да опиташ всичко възможно друго, преди да отидеш на изкуствени зъби - импланти.
   “ова писмо ти го пиша, за да ти кажа, че когато обикал€х по кабинети за да събирам информаци€ за имплантите, както писах преди това, при д-р —милен —милов от ƒентален център —офи€ краун се натъкнах на подобен случай като тво€ и чух каквно той и об€сн€ваше. ћлада жена, се колебаеше дали да си слага импланти и запомних това, което каза д-р —милов на жената. „е тр€бва да използва всички други възможности, преди да започне с импланти, не само защото са скъпи , а защото пон€кога има по-лесни възможности. » това го каза лекар, който слага едни от най-модерните импланти и който не се натиска на вс€ка цена да ти предложи постав€не на имплант. —м€там, че както каза и предишни€ зъболекар, използвай другите начини, нищо че ще си в железа толкова време.
÷итирай

ѕловдив

..... “а въпросът ми е, дали ако си сложа изкуствен ще направ€ грешка?  ой според вас е по-добри€ вариант? ј и бих се радвала на коментар от човек с изкуствен зъб - как живее, създава ли му н€какви проблеми?
»мам имплант поставен при добър специалист. Ѕол€ ме ц€л месец след постав€нето, сега също пон€кога ме набол€ва м€стото - след 1 година. —ъседните зъби докато се настро€т на нови€ ме бол€ха в корените. ≈стественото все още е най-доброто пред изкуственото. ќсвен това импланта има живот 15-20 години, ами после. Ќови манипулации, наново пари. ј ти си на 17.
“върдо съм за брекети.
÷итирай

Ѕлагодар€ ви за коментарите! ќпределено това е по-добри€ вариант, а и ще ми сложат само на горната челюст брекети. ћисл€ да сто€ с т€х в продължение на 6 месеца, докато свърши самата процедура, след ко€то зъба ми ще е леко кривнал, но ще го преживеем с€каш...то н€ма идеални хора. ќстава ми още седмица с мо€та си перфектна усмивка и не спирам да и се радвам  Very Happy но както и да е! ќтново ви благодар€ и см€там, че ще се справим - и аз и стоматолога ми. Smile
÷итирай

ћнени€: 8
Ќа мен ми липсва 6-и€ зъб. в место да давам куп пари за имплант, направих си едно мостче от полимер. »мам го вече от 1,5 година и съм много доволна. —трува значително по-малко и препоръчвам да питате стоматолога си за тази възможност.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 605
ѕредстои ми имплантаци€ на 3 липсващи зъба.... ћалко съм притеснена. —томатологът ми ме успоко€ва, че това е стандартна процедура, ко€то се прилага от десет години и н€ма страшно, но понеже н€мам много информаци€ тревогите ми остават. ћоже ли н€кой да ми каже какви са рисковете при имплантаци€ на зъби?
÷итирай

ѕловдив

*Rozali* , просто се върни и прочети 14 страници от темата. «аслужава си, преди да си сложила имплантите. ѕосле ще е късно.
–искове има за пациента /клиента/ разбира се. «а зъболекарите е печелившо със сигурност. –иска за т€х е, че може да не спечел€т от теб 3 хил лева.
÷итирай

софи€

ћнени€: 176
Oтговар€м на –озали.јз съм с импланти на 6 год.–исковете не се коментират коректно според мен,защото печалбата е гол€ма.јз б€х абсолютно спокойна,че стига да се вкост€т и да не ги отхвърли организма,значи всичко е наред.јз поставих от българските. Ќ€маше болка,нито оток.—лед н€колко год-3-4,започнах да чувствам дискомфорт,слаба болка в едини€.√ледан е много пъти на рентген при друг зъболекар-нищо не се вид€.» април оток на венеца-периимплантит.“ри основни грешки според лекуващи€ ме зъболекар-не са поставени подход€щите импланти за горна челюст,дават гол€м риск от инфекции.Ќе се постав€т в  мост-не се вижда дали се клат€т.“ук започнаха моите мъки-това нещо е създавало т.нар.фокална инфекци€;бавно се интоксикира организма,н€ма температура,но уврежда стави,сърце ,синуси.ѕоследва операци€,махане на едини€,беше пълно с гранулоцитна тъкан.јз се чувствах много зле и махнахме и втори€.ѕри мен се възпалиха всички периферни нерви.ƒва месеца обикал€м невролози,лекари,всички са единодушни-реактивна реакци€ от фокалната инфекци€.ѕарите и нервите никой н€ма да ми ги върне,но направо такъв удар в-у здравето не съм очаквала че може да има.ѕрочетете повече в нета за тези фокални инфекции. акто се изрази един доктор-ћомиче,ревматологиите и кардиологиите са пълни със случаи като ваши€.«ащо никой не коментира риска от тези процеси,при положение.че микроорганизми лесно навлизат при имплантите и ако си действат достатъчно дълго без видими признаци бавно тров€т организма.—ъжал€вам за дълги€ пост,но н€маше как да изложа фактите по-сбито.
« ѕоследна редакци€: чт, 27 сеп 2012, 07:51 от Tatti »
÷итирай

ћнени€: 5
 ”важаема Ѕеникал.
»зключително ми е непри€тно да чу€ тези неща, които са ¬и се случили. ѕожелавам ¬и бързо и скорошно оздрав€ване.
«анимавам се със зъбна имплантологи€ от почти 10 години и мога да кажа следното - periimplantitis(периимплантит) е възпалително забол€ване, което се развива около зъбен имплант.  азвам това, за онези, които не разбират чуждиците и диагнозите.
ќт личен опит и според много научни международни публикации относно периимлантита, съм наблюдавал следното - в 95% от случаите на такъв възпалителен процес се касае за неспазване на нужната ќ“Ћ»„Ќј орална хигиена от страна на пациента, тютюнопушене и/или хронични "скрити" инфекции, каквато е и фокалната такава.
¬ този ред на мисли, мо€та лична молба е да не се обобщава и да не се стр€скат излишно хората, на които им предстой зъбна имплантаци€.  олегата, който предлага и извършва зъбното имплантиране, първо дискутира и обсъжда със сво€ пациент - видовете зъбни импланти, системи, какъв е хирургични€т и протетичен план на лечение, възможните рискове, усложнени€, дава ¬и напътстви€ за грижата за зъбните импланти и т.н. ¬ие подписвате т.нар. "информирано съгласие".
ќт медицинска гледна точка за фокалната инфекци€ - ƒа, съгласен съм, възможно е колегата имплантолог да е допуснал пропуски в изисквани€та за септика и антисептика по време на интервенци€та, но това е тема на друг разговор.
¬ заключение - не обвин€вам напразно, нито ¬ас, нито колегата зъболекар, защото истината може би е н€къде по средата. »майте предвид, че зъбните импланти, за разлика от другите импланти постав€ни в човешкото т€ло са в посто€нна агресивна среда - устната кухина.
√оре главата. Ќ€ма нищо страшно и фатално. ”спех и съм убеден, че ще се намери правилното решение за този проблем.
÷итирай

софи€

јз проведох огромен брой изследвани€;за да търс€ и друга причина за състо€нието си.Ќищо друго не бе открито и слава богу.Ќе искам да стр€скам никого;сега имало по-добри модели импланти и може би при т€х не настъпват такива усложнени€.–аботата на стоматолога е да препоръча най-доброто.ќтносно хигиената-т€ е стандартна-миеш;жабуриш;какво повече да направиш. ѕри мен усложнени€та започнаха на 5-тата год. от постав€нето.ѕуша по 5 цигари дневно.
÷итирай

ѕловдив

беникал , благодар€ че го сподели. Ќека да се знае и за другата страна на монетата. –екламата, ко€то ни залива, за да си дадем парите за нещо без което ћќ∆≈ћ е във вс€ка област.

јз имам тъпи болки на м€стото на импланта, откакто ми е поставен. —тара€ се да не обръщам внимание, но пон€кога ме притесн€ва. зъболекар€ казва че ми н€ма нищо. јз си знам какво ми е. ѕоддържам нормална хигиена - сутрин вечер миене, конци, интердентална четка + жабурене със смрадлика щото с тез мъртви зъби и запълнени канали вече не знам. ћай е нормално всеки след 30 годишна възраст да си има по един действаш гранулом на приливи и отливи.
«ъболекарите прекалено много насто€ват да не вад€т проблемни зъби. ƒали само от грижа към пациента или от грижа за собствени€ си бизнес.
÷итирай

софи€

Ќе искам да те плаша,но и аз така б€х с тъпи болки повече от година.Ќа рентген инфекци€та не се виждаше.ѕри мен лошото беше,че имплантът беше в мост и н€ма как да го разкриеш,за да го видиш.Ќакра€ бомбира,но аз се подух ц€лата-лимфни възли,пих антибиотик,операци€ и тогава се вид€ какво е работило вътре.ѕоследстви€та за организма са тежки,защото се получава каскадна реакци€-трупа,трупа и изведнъж гръмва.
÷итирай

ѕловдив

Ѕеникал и всеки който може да отговори...  ак се маха имплант, ако прави инфекци€. ћного ми е непри€тно да си го мисл€, но може да  се наложи. Ќали е вкостен.  акто се вади зъб ли?
÷итирай

софи€

ћаха се коронката и се оглежда импланта.–азвива се надстройката е се вади като обикновен зъб другата част.Ќе боли и не е страшно.ѕри мен имаше кюртиране и беше близо до синуса;,но стоматолога си свърши отлично работата.
÷итирай

«дравейте,
Ќ€кой имал ли е усложнени€ след първата операци€ за постав€не на импланта? Ќаправиха ми операци€та преди 7 дни и първите два дни н€мах почти никакви болки. ќт 3 дни имам силна и монотонна болка, но не на операрираното м€сто /което е на 5-6 долен зъб/, а на венеца на един от предните зъби. Ѕолката е нетърпима и съм непрекъснато на обезбол€ващи. —€каш набира, но не тупти. Ќе може да н€ма връзка с операци€та. √оворих със зъболекар€ и той ми каза, че веро€тно имам малък хематом, който ще се разкара след 2-3дни, но не спира да боли. —лучвало ли се на н€кой да има проблеми след първата операци€ и колко продължават? ѕредварително благодар€!
÷итирай

«дравейте,
Ќ€кой имал ли е усложнени€ след първата операци€ за постав€не на импланта? Ќаправиха ми операци€та преди 7 дни и първите два дни н€мах почти никакви болки. ќт 3 дни имам силна и монотонна болка, но не на операрираното м€сто /което е на 5-6 долен зъб/, а на венеца на един от предните зъби. Ѕолката е нетърпима и съм непрекъснато на обезбол€ващи. —€каш набира, но не тупти. Ќе може да н€ма връзка с операци€та. √оворих със зъболекар€ и той ми каза, че веро€тно имам малък хематом, който ще се разкара след 2-3дни, но не спира да боли. —лучвало ли се на н€кой да има проблеми след първата операци€ и колко продължават? ѕредварително благодар€!

¬ъзможно е след оперативното постав€не на зъбни€т имплант да има известен дискомфорт. Ѕолката, изтръпването, бодежите, туптенето и т.н. би следвало да отшум€т най-много до 2 седмици след интервенци€та. “ъй като ¬аши€т имплант е поставен в рискова зона, по отношение на долночелюстни€ канал, несъмнено рентгенографски€т контрол е задължителен по време на и след имплантаци€та. ѕредполагам, че колегата имплантолог е предвидил всичко това. Ќе е лошо да се направи една малка снимка на сами€т зъбен имплант.
”спех и в€рвам, че дискомфорта съвсем скоро ще изчезне. Ѕъдете здрава!  Smile
÷итирай

здравейте
аз имах проблеми със зъбите
през последните четири години се борих да спас€ зъби и поражени€та в устата от зъби.
зъболекар€ ми каза че над един от липсващите ми зъби н€мам кост.
костта е била из€дена от гол€ма киста така се изрази зъболекар€т ми .
каза че тр€бва костта да се възстанови за да се направи мост или имплант на м€стото на липсващи€т зъб.

въпросът е че се минаха две години и все още не се е възстановила костта
и все още не е възможно да си сложа зъб на свободното м€сто

искрен но се над€вам  че ще разберете написаното от  мен
тъй като не говор€ добре български€т език
но все пак и аз съм Ѕългарка
÷итирай

ћнени€: 592
«дравейте,
много силно ме вълнува темата с импантите. ѕредстои ми изваждане на зъб и след това присаждане на костно вещество, поради стопена кост заради постав€не на арсен. —лед това се налага да забремене€ по възможно най-бързи€ начин, защото имам забол€ване. ѕоради това отлагането на постав€нето на имплант е сигурно и се налага в рамките на около 1 година. “ова, което ме притесн€ва е, че след вс€ко изваждане на зъб се получава атрофи€ на костта - тоест дори и да възстанов€ нивото на костта след присаждането на кост, не се знае след раждането дали ще има достатъчно кост, за да се направи имплант, доколкото разбирам?  акво бихте ме посъветвали? «абремен€ването ми е приоритет. ¬€рно ли е, че имплант тр€бва да се постави възможно най-скоро след изваждането на зъба? —ъщо така не разбирам - когато се постави мост спира ли тази естествена атрофи€ на костта след изваждането на зъб?
÷итирай

Ѕургас

ћнени€: 502
«аписвам се и се връщам назад bouquet
÷итирай

Ѕургас

Tired
ѕрочетох темата и определено има какво да ме притесн€ва  Rolling Eyes
÷итирай

ћнени€: 31
‘офо, аз имам стоп€ване на костта и сега съм ан етап проучване. Ѕлизка зъболекаркаказа, че си купуваш сухо костно вещество, опитен и отговорен хирург тр€бва да ти го постави под лигавицата и да € зашие, за да може да се възстанови костта. —ама н€ма да се регенирира или поне може би не е много сигурно. Ќе зна€ обаче колко струва ц€лата манипулаци€. “€ спомена, че костното вещество е от пор€дъка на 130 лв за едно шишенце, оттам нататък зависи и от работата на хирурга.

„акало се около месец и нещо докаот се сложи корнка (ако е за коронка). ўе съм благоарна ако н€кой компетентен сподели мнение за тази процедура.

Ѕоже, аз дето съм такава страхливка от вс€какви манипулации, само като си го представ€ и ми призл€ва.  Sick
÷итирай

ћнени€: 592
snejna, и аз разбрах, че има такова костно вещество, което е американско и струва около 100 лв. мол€ и, ако н€кой има опит с присаждането на костно вещество да сподели, и аз се интересувам.
÷итирай

‘ото, аз имам стоп€ване на костта и сега съм на етап проучване. Ѕлизка зъболекарка каза, че си купуваш сухо костно вещество, опитен и отговорен хирург тр€бва да ти го постави под лигавицата и да € зашие, за да може да се възстанови костта. —ама н€ма да се регенерира или поне може би не е много сигурно. Ќе зна€ обаче колко струва ц€лата манипулаци€. “€ спомена, че костното вещество е от пор€дъка на 130 лев за едно шишенце, оттам нататък зависи и от работата на хирурга.

„акало се около месец и нещо дока от се сложи коронка (ако е за коронка). ўе съм благодарна ако н€кой компетентен сподели мнение за тази процедура.

Ѕоже, аз дето съм такава страхливка от вс€какви манипулации, само като си го представ€ и ми призл€ва.  Sick

не знам защо мо€та зъболекарка не ми е споменавала за такова вещество
да не би и т€ да не е чувала за него така както и аз
искам да подчерта€ че живе€ в чужбина и затова нима има веро€тност тук да не са чували зъболекарите за така нареченото вещество.
кой зна€
и дали не ми е казала за него защото е по евтино от другите процедури който ми прави
 :crazy eyes:
започвам да се чуд€ NeWS78 какво става на ще разбера след като € попитам
омразна ми да ме кълца посто€нно и то без ефект
вече ми се повр€ща и ми става лошо когато ми замирише на  ръв мисл€ че ми нанеси психическа травма
ако съмнени€та ми се окажат верни ще се потърс€ друг зъболекар
÷итирай

ћнени€: 630
ѕрепоръчайте ми добър и опитен специалист за постав€не на имплант!
¬ последно време едно от основните ми изисквани€ към медиците, на които се довер€вам, е и да бъдат коректни - да не препоръчват излишни или рискови лечени€, процедури, манипулации или пък скъпоструващи материали, само за да вземат парите на пациента или пък комисион от дистрибуторите ... ¬ момента положението в това отношение е —“–јЎЌќ !!!
÷итирай

“ам, където ме обичат

ћнени€: 2 897
«аписвам се в темата, като се над€вам да прочета и да научаповече неща за денталната имплантологи€.
÷итирай

Bulgaria

ћнени€: 41
ѕривет!
» на мен едва на 32 години ми се налага да слагам импланти.
Ќека изгре€ и аз с един не много умен, но вълнуващ ме въпрос. “ой е към тези, които вече си имат щифта поставен.  ато ви пробиваха костта с тези дрелки за дупката усещането не е ли много по-зле от това да ви пробиват зъба с машинките? “о ест вибрациите не са ли ужасни? Embarassed Sad #Crazy
»звин€вам се, но не ме е страх от друго, а точно от те€ отвратителни вибрации... ƒа не мръдна точно като е забита бурги€та в костта...
ћои познати казват, че ваденето на зъб е по-непри€тно от постав€нето на имплант, но аз силно се съмн€вам. ѕри ваденето на зъби н€мам проблем. Sad
÷итирай ѕубликувано от: компютър

—офи€

Tishis' mom, привет,

”пойката е толкова сила, че не усещаш грам болка. ”сещаш движението на дрелката, но притеснението е по-гол€мо от реално усещането. —покойно! јз б€х много шашната, но ми сложиха 3 наведнъж и оцел€х. —поменът за страха ми остана само Smile.

“ам, където ме обичат

Tishis' mom, привет,

”пойката е толкова сила, че не усещаш грам болка. ”сещаш движението на дрелката, но притеснението е по-гол€мо от реално усещането. —покойно! јз б€х много шашната, но ми сложиха 3 наведнъж и оцел€х. —поменът за страха ми остана само Smile.

јз лиюно не се страхувам, но имам питане за самите импланти.
 акви ти сложиха и ако може да споделиш цената. ћерси предварително.

—офи€

foxysilver,

»мплантите ми са немски на системата Ankylos.
—труват - 800 лв.-щифта и постав€нето му + 800 лв. металокерамиката.

“ам, където ме обичат

foxysilver,

»мплантите ми са немски на системата Ankylos.
—труват - 800 лв.-щифта и постав€нето му + 800 лв. металокерамиката.
ѕри мо€ имплантолог ми казаха, че постав€т немски и израелски импланти. »мената им не помн€.
«а немски€ цената беше 1600 лв само импланта с постав€нето му.  newsm78
ј това, което аз наричам "коронка" се плаща отделно, но не помн€ колко.

—офи€

Ќа мен общо 1600 лв. ми излезе всичко, но е възможно да имам отстъпка за количество  Laughing - 3 бр. на веднъж.

√ермани€

ћои познати казват, че ваденето на зъб е по-непри€тно от постав€нето на имплант, но аз силно се съмн€вам. ѕри ваденето на зъби н€мам проблем. Sad

Ѕих се подписала под това. »мам ужасни спомени от ваденето, много ме беше страх от постав€нето на щифта, но се оказа неоснователно  Peace  √оре главата, не е страшно!

“ам, където ме обичат

Ќа мен общо 1600 лв. ми излезе всичко, но е възможно да имам отстъпка за количество  Laughing - 3 бр. на веднъж.

ћоже, това не го съобразих.  Peace
ћакар че когато ти прав€т н€какво намаление, търговците /в случа€ зъболекарите, дано не се обид€т  Mr. Green/ никога не пропускат да ти го съобщ€т.

Ѕургас

“очица, много скъпа та€ металоремика, 800лв ми се виждат много.
јз тр€бва да слагам 2 импланта, постав€нето на щифта не ме плаши, мен ме тревожи повече следващи усложнени€ и възпал€вани€. ажете как се чувствате след постав€нето, колко време чакахте за вкост€ване, изобщо всичко ме интересува  Wink

—офи€

јми .... не е евтино, но предвид дълготрайността на "покупката" ми се вид€ в реда на нещата.

»мплантите ги сложих юни 2012 г., вкост€ването отне 6 месеца, в кра€ на 2012 г. ми б€ха поставени коронките. —амо при едини€ имплант имах сложност - там костта беше започнала да се стоп€ва и се наложи да се добави изкуствена кост - нейното вкост€ване отне 6 месеца, което започна от началото на 2012 г. ќт тогава до сега н€мам никакви оплаквани€ (да не чуе д€вола).

√ермани€

“очица, много скъпа та€ металоремика, 800лв ми се виждат много.
јз тр€бва да слагам 2 импланта, постав€нето на щифта не ме плаши, мен ме тревожи повече следващи усложнени€ и възпал€вани€. ажете как се чувствате след постав€нето, колко време чакахте за вкост€ване, изобщо всичко ме интересува  Wink

јз чаках над 6 месеца, но тр€бва да вметна, че при мен причината за ваденето на зъба беше възпаление в костта около корените на зъба. »зр€заха засегнатата кост и за това възстановителни€т процес беше по-дълъг при мен.

»мам импланта от 4 години (ако не се лъжа, може и 5 да са?  newsm78) и да чукна на дърво, никакви проблеми н€мам!

¬арна

ћнени€: 647
Ќад 2000 лв досега общо за имплант(шести зъб), още не сме стигнали до видимата част. ѕри мен имаше нужда от костозаместител.
—амото постав€не на импланта-н€ма страшно, заради упойката. ѕосле, н€колко дни-оток на бузата.

¬арна

ћнени€: 424
ћного се извин€вам за тъпите въпроси, но докато чакате да ви се "вкости" импланта, м€сто без зъб ли стои - празно? —трашно съм изплашена и притеснена, защото 8годишната ми дъщеричка падна много лошо и си изби предни€т зъб, други€т е силно набит. ¬ момента търсим варианти за временни зъбки докато порастне. «нам, че имаме много време докато сложим имплант - то току виж н€ко€ нова технологи€ измислили след 10 години, но въпреки това чета и ми се иска да получа певече информаци€.
  ак се постав€ щифта ?
 ѕразно ли е м€стото или слагат нещо временно, за да не стои дупка?
 »ма ли сред вас такива с отхвърлени импланти и какъв друг вариант има за постав€не на зъб и изобщо има ли? /Ѕез мост/

“ам, където ме обичат

mishelin, много съжал€вам, че детето си е супило зъбчето.  Hug
Ќе мога да отговор€ на всички въпроси, но това което разбрах е, че отхвърл€нето на импланта се случва много р€дко. ѕо памет е по-малко от 1%.  Peace

Ѕургас

ћишелин, мо€та зъболекарка ми разказваше за подобен случай.ƒетенце загубва зъбите си, просто му се изронват и в ѕловдив му слагат импланти, докато изл€зат посто€нните, защото не може да се храни.“ака, че н€ма да се първи€ случай, разпитвай, все ще намериш качествен лекар, който да сложи импланти без да ти одере 10 кожи.
»наче знам че когато се вкост€ва нищо не се слага отгоре седи празно.ѕосле вече залеп€т временно коронката.Ќо пак миналите по път€ да кажат.
јз най-много се тревожа от бъдещи инфекции, ама пък то никъде сигурно н€ма. ўе слагам имплантите есента сигурно.

√ермани€

ћного се извин€вам за тъпите въпроси, но докато чакате да ви се "вкости" импланта, м€сто без зъб ли стои - празно?

Ќе. Ќа мен ми залепиха един зъб-атрапа за съседините зъба. Ќе е хубаво да стои дупка, защото се разместват другите зъби. Ќо не знам при децата как е, т€хната челюст все пак си расте  Thinking

¬арна

Ѕлагодар€ за отговорите  Peace
 ѕри нас проблемът е, че е посто€нно зъбче - по-скоро 2, защото от силни€т удар е умъртвила и другото на 99 %. «а момента  ще сложим временно зъбче, докато и израстне челюста. Ќо все пак ми се иска да се подготв€ психичеки и за следващите манипулации.

—офи€

ћнени€: 636
mishelin дъщер€ ми е на 13 год. и минала година при един инцидент си изби предното долно зъбче, засега сме си с същото зъбче залепено със н€какво влакно за съседните зъби и почти не се забел€зва
¬ една клиника ми казаха че може да се сложи имплант най рано на 16 год. ƒругото което ми предложиха е да се сложат брекети и по този начин н€ма да се налага да се слага имплант защото с брекетите ще се запълни празното м€сто. Ќе знам кой вариант е по добър и все още го обмисл€м

Ѕургас

јз бих избрала брекетите  Peace

¬арна

lili28 - нашето зъбче е извадено ц€лото - донесе ми го ц€ло целеичко с корена. Ќ€маше как да се закрепи обратно по никакъв начин. Ќа м€стото задължително тр€бва да има зъб, защото челюстите им растат и другите зъбки веднага ще заемат празното местенце. Ќад€вам се до есента да сме сложили временното зъбе, за нататък ще го мислим - има още време, но аз си се притесн€вам Sad
 Ѕрекетите само могат да стопират кривенето и да спомогнат за изправ€не на зъбките. Ќе знам как биха помогнали пи наличие на липсващ зъб  newsm78
ѕонеже имам познати с изгубен зъб, на чието м€сто никой нищо не е сложил, знам какви са последстви€та Sad ≈дното момче се оказа, че в един момент не може да се храни дори и от 16 до 18 години претърп€ н€колко операции, след което носи и шини може би 3-4 години.

—офи€

» нашето зъбче е извадено с корена, но зъболекарката изр€за коренчето и останала част от зъба € залепи за останалите зъби.  азаха ми че до 24 часа е можело да се реимплатнира зъба, но ние н€маше как да реагираме толкова бързо
ѕо бързайте с слагането на временно зъбче, защото при нас за 2 седмици вече б€ха почнали да се разместват зъбите
Ѕрекетите само могат да стопират кривенето и да спомогнат за изправ€не на зъбките. Ќе знам как биха помогнали пи наличие на липсващ зъб  newsm78
ѕо принцип при много криви зъби и малка челюст пон€кога се налага да се вади здраво зъбче за да могат останалите да се намест€т.

¬арна

lili28 - много ти благодар€ за бързите отговори  Peace Ќие си занесахме ц€лото зъбче, но н€маше как да бъде реимплантирано, заради "разбитата основа"  - венецът и е шит на м€стото на извадени€т зъб защото беше много зле разбито. ћина почти месец /падна на 15 юни/, но при нас н€ма все още как да се сложи друго зъбче - все още има зарастващи места Sad ќсвен това съседното зъбче е набито наполовина обратно във венеца и първо него тр€бва да изчакаме да слезе надолу, за да можем да го използваме, за да се захване другото. јбе малък кошмар  Crying or Very sad

—офи€

«нам какво сте преживели и при нас беше почти същото с едната разлика че освен избити€ зъб н€маше други наран€вани€. ѕожелавам ви успех и бързо възстанов€ване на малката принцеса  Hug

здравейте на всички
много ще съм благодарна . ако н€кой ми помогне с информаци€ за така наречената базална имплантологи€ , ето и линк
http://immediateimplants-bg.com/?page_id=139
честно да си кажа , просто не ми се в€рва , че е възможно толкова лесно и бързо да  newsm78
много ще съм благодарна за отзиви и информаци€  bouquet

здравейте на всички
много ще съм благодарна . ако н€кой ми помогне с информаци€ за така наречената базална имплантологи€ , ето и линк
http://immediateimplants-bg.com/?page_id=139
честно да си кажа , просто не ми се в€рва , че е възможно толкова лесно и бързо да  newsm78
много ще съм благодарна за отзиви и информаци€   :bouquet:

ћол€, не се подлагайте на подобни процедури. “.нар. "базална имплантологи€" е изключително рискована. ¬ практиката си като имплантолог през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални импланти.
ћислете. newsm78

implantanalog ,много благодар€ за отговора и аз се усъмних, първо много се зарадвах , че за 3-4 дни ще си реша проблема ,но после съмнени€та се натрупаха и честно да кажа порових се малко в нета , но освен €вно нагласени отзиви на несъществуващи пациенти с рекламна цел , информаци€ липсва
жалко за мен , ще тр€бва да си изтърп€ и постав€нето на костно вещество и операци€ на стопени€ ми венец , и то при положение , че ще мога да си намер€ в пловдив зъболекар , който да иска да ме лекува...
аз ще прочета ц€лата тема през почивните дни , над€вам се да намер€ така нужната ми информаци€
още веднъж много благодар€ 

Sofia

ћнени€: 63
ћол€, не се подлагайте на подобни процедури. “.нар. "базална имплантологи€" е изключително рискована. ¬ практиката си като имплантолог през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални импланти.
ћислете. newsm78
Ѕихте ли се аргументирали? ќсобено за рисковете и усложнени€та! Ќа пръв поглед всичко изглежда много добре и сигурно от описаното! ѕротивник на всички базални импланти ли сте или конкретно на въпросни€ имплантолог цитиран в линка? ј, ако става дума за заместване на единичен зъб с базален имплант?

ћислете. newsm78
Ѕихте ли се аргументирали? ќсобено за рисковете и усложнени€та! Ќа пръв поглед всичко изглежда много добре и сигурно от описаното! ѕротивник на всички базални импланти ли сте или конкретно на въпросни€ имплантолог цитиран в линка? ј, ако става дума за заместване на единичен зъб с базален имплант?

ѕротивник съм на т.нар. "базални импланти", защото независимо дали е един или повече, то рисковете са много големи. »мам предвид дълбочината на постав€не, начинът на постав€не и т.н. —ъщо така клиничните наблюдени€ в световен мащаб от гледна точка на натоварването на подобни импланти е бедно и оскъдно. “ова е и така, защото сериозната зъбна имплантологи€ и колеги-имплантолози разчитаме предимно на двучастовите винтови импланти...за сега. ¬се пак работ€ със системи, които са с традиции по ц€л —в€т и предостав€т данни и наблюдени€ за повече от 30 години назад.

Sofia

ћерси за отговора!
през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални имплан
Ѕихте ли казали какви проблеми възникват, които с класическите импланти никога или по-р€дко се случват!?

огато излезне нов метод е нормално да н€ма много клинични данни, както и резистентност към въвеждането на непознатото. ¬ъпросът е дали дадените импланти имат дефект по дизайн и това е причината да не се препоръчват или е въпрос на субективно предпочитани€!?
÷итирай ѕубликувано от: моб. устройство

ћерси за отговора!
през последните 10г. съм се нагледал на страховити неща покрай тези базални имплан
Ѕихте ли казали какви проблеми възникват, които с класическите импланти никога или по-р€дко се случват!?

огато излезне нов метод е нормално да н€ма много клинични данни, както и резистентност към въвеждането на непознатото. ¬ъпросът е дали дадените импланти имат дефект по дизайн и това е причината да не се препоръчват или е въпрос на субективно предпочитани€!?

ѕроблемите възникват от прекалената дълбочина на имплантиране и рисковите зони - анатомични такива. " ласическите" импланти са именно за това предпочитани - сведени до минимум усложнени€ по време и след интервенци€та.

“ам, където ме обичат

»мплантологът, с когото разговар€х ми каза, че имплантите, които постав€ са 2 вида - немски /1600 лв/ и израелски 1200. Ќ€кой дали знае повече за разлика в тези два вида - мателиал, надеждност и т.н.?

Sofia

ѕроблемите възникват от прекалената дълбочина на имплантиране и рисковите зони - анатомични такива.
“.е. тук изглежда говорим за лекарски грешки при постав€нето им и/или недостатъчна квалифицираност за да работи "всеки" с базални импланти?!
«вучи така, че ако лекар€ е високо квалифициран, то базалните импланти могат да бъдат добро решение?

ќпитвам се да си представ€ дали всички плюсове, които се тиражират от лекарите постав€щи базални импланти могат да натежат достатъчно спр€мо рисковете, които сподел€те!

аз от всичко прочетено до сега разбрах , че базалтни импланти се постав€т когато липсва достатъчно кост и е невъзможно да се постав€т класически импланти веднага
може би и затова базалните импланти са по-тънки и се постав€т по-дълбоко ,т.е. говорим не за лекарска грешка , самата техника си е такава
от друга страна , аз много в€рвам на всичко швейцарско , жив€ла съм там и знам , че е невъзможно да произвеждат импланти ,които да са много рискови ,те залагат на сигурното , щом още ги произвеждат значи ,че имат бъдеще

Sofia

аз от всичко прочетено до сега разбрах , че базалтни импланти се постав€т когато липсва достатъчно кост и е невъзможно да се постав€т класически импланти веднага
може би и затова базалните импланти са по-тънки и се постав€т по-дълбоко ,т.е. говорим не за лекарска грешка , самата техника си е такава
ќт въпросни€ линк, който беше пуснат по-горе се цитират следните предимства:

- не е нужно да се чака базалните импланти да се ДинтегриратУ в костта, те със самото си постав€не вече са интегрирани в най-здравата налична кост.
“ова означава, че всеки пациент лекуван с базални импланти, незабавно възстанов€ва дъвкателната си функци€. клиничен случай ЅЋ

- не е нужно наличието на големи обеми кост за постав€нето на BOIЃ имплантите
“ова означава , че дори пациенти със ДстопенаУ кост са подход€щи за това лечение без да е необходимо прилагането на каквито и да е инвазивни, скъпи и времеемки  костозаместителни техники.   линичен случай

- не е нужно да се чака заздрав€в€нето на костта, след изваждането на неспас€еми    силно разрушени зъби, за постав€нето на базалните дентални импланти.
“ова е възможно защото тези импланти намират опора в костни области, които са   извън м€стото на болните зъби.  клиничен случай ћЅ

- при пациенти с много напреднало пародонтално забол€ване (забол€ване на    структурите и тъканите, които поддържат зъба в костта, оставен без лечение пародонтита води до разклащане и изпадане на зъбите), базалните импланти могат да се постав€т веднага след изваждането на болните зъби, т.е. пациентът идва с болни зъби, а си тръгва със здрави стабилно фиксирани върху импланти зъби. клиничен случай ” 

ќсвен това се споменава, че нужната хигиена на зъбите е като при нормалните, здрави зъби, тъй като н€ма веро€тнот да се получи инфекци€.

“.е. изглежда на "харти€" като ћЌќ√ќ по-добри€ вариант и би било логично да се ползват като първи избор. ƒа не говорим, че е и по-евтино заради това, че процедурата е една, а не се прав€т две операции.

«а това е и важно да се разбере кое точно не е доброто и какъв е риска. ƒали риска зависи от лекар€, дали от сами€ имплант или от нещо друго!

»ма принципи в денталната медицина, в частност оралната хирурги€ и имплантологи€. Ќе е възможно при големи, хронични, генерализирани костни и мекотъканни дефекти да се постави имплант, който да не е застрашен от инфекции и невъзможност от интеграци€. ¬ случа€ говорим не за лекарска грешка или некомпетентност, а за предпоставки, които биха компрометирали подобни процедури.
¬сички зъбни импланти се нужда€т от време. ¬реме за интеграци€.  ъде по-малко, къде повече. ¬ръзката между един имплант и костта е много сложен процес. “.нар. базални импланти също се нужда€т от време за интеграци€. ј обещанието за невъзможност от инфекции е меко казано налудничево  35. —ами си правете изводите.

“ам, където ме обичат

implantanalog, бихте ли направили сравнение между немски и израелски импланти.
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-261 от 261 отговора