Импланти – заместители на зъби

  • 230 876
  • 541
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 174
Здравейте всички,

Имам да кажа някои неща. При 13 годишен пациент наистина е малко рано за поставяне на имплантати. По една единствена причина - на тази възраст има интензивен растеж на челюстните кости в трите измерения и не е ясно къде ще се озове имплантатът след приключване на растежа. Това е единственото ограничение - може да се получи промяна на дъвкателните съотношения на възраст от 20 - 22 години.
Здрасти, Enze. При неуспешен имплантат се стига до резорбция на алвеоларния гребен, но далеч не е толкова бърза и тежка, че да се стигне до невъзможност за повторно имплантиране; какво остава пък за невъзможност да се изработи подвижна протеза. Казвам го от немалкия си клиничен опит - повярвай ми, виждал съм какви ли не случаи. Виждал съм дори толкова тежка резорбция, че се е стигнало до спонтанна фрактура на челюстите. Това беше на един конгрес в Италия, колегата който представи случая е от Канада. Това е единственият документиран случай с световен мащаб, а статистиците изчисляват че до момента в цял свят са поставени около 80 милиона имплантата. От гледна точка на теорията на вероятностите е по-вероятно както си вървиш по пътя да те убие метеорит - 1/70 милиона  Mr. Green. Сега сериозно: поставянето на имплантати е рутинен метод в цял свят и при добре проведена оперативна интервенция успеваемостта е много висока, процентът на усложненията - нисък, а лечебните резултати - много добри. Освен че "вземаме кинти" (казано на език в стил училищен двор), ние осигуряваме добро самочувствие, добра естетика и функция на всеки, който ни се довери. При настъпили усложнения аз лично имам следния подход: лекувам ги безплатно докато нещата се оправят и пациентът е доволен. Това е всичко.

Поздрави: д-р Венцеслав Ралев

# 76
  • София
  • Мнения: 38 476
Записвам се да ви чета.

# 77
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Д-р Ралев,похвално е,че лекуваш пациентите безплатно при настъпили усложнения.Но това значи все пак,че се случват,нали?Наясно  съм с материята,естествено,че резорбцията не може да бъде толкова бърза,че да не може да се реагира.Но лошото е,че човекът е похарчил много пари и едва ли е очаквал такива резултати.Разочарованието е голямо.Вярно е,че млади хора с възможности ще предпочетат имплантати и мостове пред протеза.Но една добре направена ставна протеза също е добро решение(въпреки,че по принцип подвижното протезиране плаши по-младите пациенти,разбираемо е).Относно стила "училищен двор" Laughing  - това е форум,човек може да се отпусне и да говори на жаргон Laughing .Друго нещо ми прави впечатление:
Ти си правиш реклама във форума,това не е много редно,но не е моя работа,може да имаш позволение от модераторите(тяхно задължение си е да следят за неправомерна реклама).
Не искам да звучи като заяждане,нито да поставям под съмнение твоя професионализъм,далече съм от това   bouquet  .Когато може,когато се налага - няма нищо лошо в имплантатите.Но освен,че съществува риск от отхвърляне(както към всяко чуждо тяло),просто не всеки е способен(не искам да обидя никого)да поддържа нужната хигиена ..А наистина за избягване на инфекции,са нужни специални хигиенни грижи при наличие на имплантати.Естествено докторите го обясняват на пациентите,но смятам,че една част от неуспешните имплантати се дължат на лоша поддръжка(хигиена),така да се каже(такива са ми наблюденията).

Последна редакция: чт, 24 сеп 2009, 22:32 от enze

# 78
  • Мнения: 174
Здрасти, Enze,

Разбира се че усложнения могат да настъпят - "Който не работи, той не греши", е казал майстор Кольо Фичето, а той е поработил доста и ги знае тези работи. Няма зъболекар който да няма паднала пломба; няма и имплантолог без паднал имплантат. Днес ми падна един и ще трябва да си преправям нещата.
И най-добре направена ставна протеза е нещо ужасно. Това са методи от миналото, както и имплантатите ще отидат в миналото когато се научим да програмираме генетичен код и да произвеждаме нови органи от наличния генетичен материал. Само че за момента не можем. Ставната протеза е архаично нещо последните причини: тя е чуждо тяло с огромен обем, който заема по-голямата част от устната кухина. Не предава дъвкателното налягане по физиологичен път (зъб-пародонт-кост или корона-имплантат-кост), няма дъвкателната ефективност на неснемаемата конструкция (не можеш да сдъвчеш нещо по-твърдо за кратко време); и най-добрите стави и ключалки се износват механично и изискват подмяна най-много на две-три години, а почти винаги и по-често; неснемаемите носещи елементи се разциментират много често от зъбите, всяко почистване от стар цимент износва по малко от зъба и ключалката или ставата се държи все по-слабо и пада все по-често; ако има неточност или някакво ръбче, нерядко от постоянното механично дразнене се развива епителна дисплазия (особено при пушачи), след това - и злокачествен тумор от епителен произход, нерядко доста агресивен. Още ли искаш снемаема протеза? Според Chrysomali et al, 1999, International Journal of Craniomaxilllofacial Surgery, неудобните снемаеми протези са основен етиологичен фактор за развитието на тумори в устната кухина. Нагледал съм се на такива неща, никак не изглеждат приятно. Аз лично предпочитам да ми падне имплантат  Mr. Green.
По въпроса за хигиената: имплантатът не изисква никаква по-специална хигиена от естествените зъби! Почистваш плаката и толкова!

Поздрави: д-р Ралев

Последна редакция: нд, 10 юли 2011, 16:46 от Boten Mary

# 79
  • Мнения: 3 893
Днес ми падна един и ще трябва да си преправям нещата.
Защо падна? В този твой конкретен случай? Устната хигиена ли беше причината? Защото нали ако костната плътност (или както там се нарича) е предварително правилно пресметнато, че стига нямало проблем?

Но ако не е нито в костната плътност, нито в недобра хигиена.... значи се намесват и други обстоятелства в евентуално възможните причини имплант да бъде отхвърлен? Което естествено (според мен) води до мисълта, че съвсем не е детска игра това. Пак казвам... говоря не като запознат, а като пациент. Искам да разбера колко възможни причини има един имплант да падне. 1. хигиена 2. недостаъчно кост, а други? 3.? 4.?

Ако пациентите са добре запознати с това колко са причините поради които това може да се случи най-добре ще могат да преосмислят за себе си искат ли да поемат този риск или не.

# 80
  • Мнения: 7 605
Здрасти, Татяна,

Осем седмици след екстракцията на зъба е твърде рано да се очаква образуването на нова костна тъкан. Това става след шест месеца, а при по-големи дефекти и след една година. Значение има и това дали при екстракцията е перфориран синусът или не, доколко тежко е било възпалението и т.н. Ако има съседни зъби, се очаква да настъпи по-малка атрофия и да има достатъчно костна тъкан за поставяне на имплантат. Ако обаче няма един или два съседни зъба, прогнозата е лоша - ще настъпи бърза атрофия и то в голяма степен. В такъв случай ако желаеш да се постави имплантат на мястото на зъба, ще трябва да се повдигне синусовият под. Казваш че след екстракцията възпалението на синуса е отзвучало - това е много добре, защото одонтогенните синуити са много неприятни и често налагат радикална операция на синуса, която си е доста травматична. Ако при теб оплакванията за затихнали, е добре и можеш да бъдеш спокойна.

Поздрави: д-р Ралев

Благодаря много за изчерпателният и успокоителен отговор   bouquet
Единият съседен зъб е напълно здрав, дори пломба няма в него. От другата страна, т.е. зъб номер 14, се оказа с кариес, това се видя след екстракцията. За жалост кариесът беше много дълбок, почти до пулпата, и имаше риск за самия нерв. Сложиха ми временно medizinische Einlage (извинявам се за немския термин, не го знам как е на български) и след поставянето на импланта ще се поставя керамика там. Но зъбът си е жив, дано и да остане такъв.

Перфорация към синуса не ми е известно да е имало. Това предполагам щеше да се види на снимката от ДВТ-то  Thinking Знам само, че имам мн тънка мембрана на Шнайдер.  Thinking

# 81
  • Мнения: 174
Здрасти, Стефче,

Имплантатът падна защото все се стремим да угаждаме на капризите на пациентите, дори когато желанията им са не съвсем обосновани. Въпросният човек искаше да има временна протезна конструкция докато премине заздравителният процес на имплантатите. Вързах му се на акъла и направихме протеза (най-обикновена плакова), която да носи и да не ходи без зъби три месеца. Само че от постоянното механично дразнене (плаката притиска покривния винт на имплантата) не са се създали условия за нормална остеоинтеграция и един от имплантатите ми се провали. Останалите три са ОК и скоро ще ги натоварваме.
Това е друга причина за падане на имплантат - липсата на покой след операцията. Нищо не бива да притиска механично имплантата, особено ако е прилагана костна пластика (както беше в случая). При пациенти с вредни навици - гризане на нокти, моливи, държане на игли в устата при шивачки и т.н. винаги очаквам усложнения. Няма начин... Ако обаче имплантатите са завинтени с добра първична стабилност в костта (сила около 65 нютона на см.), могат да се натоварват и веднага - след сваляне на конците. Пак ти казвам - имплантологията не е детска игра (никога не съм казвал нещо подобно!), но не е и нещо извънземно сложно и суперрисковано. Това си е рутинен метод за лечение, който засега е най-добър от всичко измислено от човека. След 30 - 40 години ще започнем да програмираме човешкия геном и тогава имплантатите ще останат в историята, както сега става с всички снемаеми протези.

Поздрави: д-р Ралев

# 82
  • Мнения: 18
Д-р Ралев,след като са  ми сложени имплантите,какво следва сега?Защото доктора ми каза,че ще трябва да ходя още 3 пъти при него.

# 83
  • Мнения: 174
Здравей,

Те имплантатите са сложени, но отгоре има ли нещо? Може би надстройките все още не са поставени, трябва да се изработят корони, мостове и т.н. Ако и това е направено, най-вероятно колегата иска да те види само за контролен преглед, дали всичко е наред, дали почистваш плаката и т.н.

Поздрави: д-р Ралев
Изпълнителен директор - Ралев Дентал АД

# 84
  • Мнения: 18
Отгоре няма нищо,той само ми  сложи имплантите и заши мястото.А след това свали конците. И сега следват другите процедури.

# 85
  • Мнения: 174
Еееее, Petety, имаш да вървиш още дълъг път. Но първата крачка е направена - "И най-дългото пътуване започва с първата крачка" - Лао Дзъ. Следва да ти поставят отгоре надстройките - те служат за посредник между короната и и имплантата, защото самият имплантат няма как да носи короната. След това се взима отпечатък и се изработва готовата конструкция. Т.е. има още работа по твоите нови зъби - виж как изглеждат нещата на тази схема - http://www.-spam113-/implants1.htm Имам още доста работа по нея, но върши работа. Все пак, да те окуража - в твоя случай първата крачка е най-трудна и най-болезнена. Успех в лечението!

# 86
Една позната ходи в Медента - http://www.medentabg.com

# 87
  • Мнения: 174
За всички посетители - информация за рисковите фактори в имплантологията има на адрес www.dentalimplants.bg/risks.htm - статията е доста специализирана, но все пак е написана на донякъде на разбираем за широката публика език. Опитали сме се да направим нещо като научен обзор на доста публикации в областта. Има информация за генетична предразположеност към отхвърляне на имплантите, за вредата от тютюнопушенето и т.н.

Поздрави: д-р Ралев

# 88
  • Мнения: 7 605
Мерси Д-р Ралев!

Да се похваля и аз, че преди 6 седмици ми поставиха импланта. За съжаление пак имаше усложнения при мен, но те се дължиха пак на съсирането на кръвта (демек, не спирах да кървя  Rolling Eyes). Самата операция беше странна, в стерилна среда, бях закрита с един чаршаф с една дупка на устата, но болки нямаше. След операцията имах болки и дори се завърна синузита ми, което хвърли в ужас не само мен, но и зъболекарката ми  Laughing За щастие се оказа, че просто главния лицев нерв, тригеминус, е бил раздразнен. С мануална терапия спасих положението и сега съм екстра  Peace

# 89
  • Мнения: 18
Здравейте,при мен мина успешно  и втория етап  Peace

Общи условия

Активация на акаунт