Възпитано или не - как е по света?

  • 9 436
  • 119
  •   1
Отговори
# 15
  • USA
  • Мнения: 559
Много хубава тема. Тук не се целуват, но ако са си близки се прегръщат Laughing. Като се видим с приятелката ми испанка се чудиме да се прегръщаме ли да се целуваме ли и колко пъти  Joy. Моят опит в Франция е, че там в различните части на страната бройката на целувките е различна, дано някой каже дали наистина е така.
Иначе и тук пицата се яде предимно с ръце и мнозинството като се прозяват не си слагат ръка на устата. В университета доста често си хапваха по време на лекции.

# 16
  • Мнения: 994
Не знам дали е вярно, но са ми казвали (други българи), че в САЩ не е прието когато плащаш кеш не е учтиво да оставиш банкнотата на плота. Трябва да се подаде в ръката на касиера. Аз рядко плащам кеш, но като се сетя се опитвам да го спазвам.
Интересно ми е дали е вярно? newsm78

# 17
  • Мнения: 613
ИнаЧе аз не обиЧам да ме пипат непознати хора (изклюЧвам ръкостискане). Не знам дали това е нашата българска култура или си е моя особеност.

Хмм, интересно  newsm78 И за мен това е нещото, с което така и не можах да свикна. Прегръдки, прегръдки....Особено, когато започнат да ме прегръщат мъже, пред съпругите си (а и без тях да са). Безкрайно ми е неудобно, неловко, а на всичкото отгоре прегръдките са много дълги. Добре, че не са гарнирани с целувки : )

И аз съм се чудела, обаче дали неприемането на това не е просто моя културна особеност. На мен също не ми е приятна физическа близост с непознати.
Иначе дъщеря ми, родена и отрастнала тук прегръща всички наред  Simple Smile

# 18
  • USA
  • Мнения: 559
 Grinning И на мен ми се виждат прекалени прегръдките и по-натрапчиви от целувките. В началото много ми бяха странни, сега посвикнах. А съвсем не мисля, че американците си падат по физическия контакт, но факт е, че много се прегръщат.
За парите на плота чувам за първи път, аз редовно ги слагам там, защото ги вадя една по една от портмонето.

# 19
  • Мнения: 7 914
това, което се сещам на първо четене е да се казва г-жа на всяка дама по голяма от 20-22/23 години -  аз много се шегувах, понеже до 29 не бях омъжена и исках да ми казва г-ца  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 994
И на мен прегръдките ми идват в много. Имам даже и няколко броя познати българи, които всеки път напират да ме прегръщат.  Shocked
Аз съм гушлива по принцип, но желая сама да избирам с кого.
За парите ще взема да питам някой местен - чудя се как досега не ми е хрумвало.

# 21
  • Мнения: 2 257
Тук не се целуват, но ако са си близки се прегръщат Laughing.

Дааа, в началото съм имала много комични ситуации, когато хората са налитали да ме прегърнат, а пък аз подавам крепко ръка, като един същински другар от комсомола. Научих се вече, но определено американците изразяват приятелство, близост, благодарност или просто добра нагласа към теб, с прегръдка. Не ми пречи, не ми е неприятно. Приятелка моя, още - поне за мен - не бяхме толкова близки, като почна да ме прегръща всеки път като се видим...Какво да я правя - прегръщах я и аз...И така после всички наред.

КТВ, не съм чувала за подаване на банкноти по този начин, дори не знам аз как го правя (не е често, ползвам карти), но сега вече ще наблюдавам и ще ти кажа. Ще питам и американската си рода.

По повод жестовете - палец, преплетен в показалец и среден не е обиден жест тук.

Noia, тук като се чукаме Mr. Green, не се гледаме на всяка цена право в очите (като вдигат тост е друго). Даже тук май много не държат на "Наздраве"-то във вида, в който ние го знаем. Виж, синът ми, покрай баба си и дядо си от БГ сега, научи де що има американец да вика "Наздраве" - нашият с млякото, другите - кой с каквото има подръка.

Последна редакция: чт, 05 мар 2009, 07:19 от Джи

# 22
  • Мнения: 2 674
Не знам дали е вярно, но са ми казвали (други българи), че в САЩ не е прието когато плащаш кеш не е учтиво да оставиш банкнотата на плота. Трябва да се подаде в ръката на касиера. Аз рядко плащам кеш, но като се сетя се опитвам да го спазвам.
Интересно ми е дали е вярно? newsm78

Вярно е.Тук не са познати паничките за монети.Направи си експеримент и ще те изгледат доста странно,макар че се съмнявам да ти кажат нещо.

# 23
  • Мнения: 994
Да, наистина няма панички. А и като се замисля на мен винаги са ми подавали рестото в ръката, никога не са го оставяли на плота.

# 24
  • Мнения: 2 674
Аз като млада емигрантка върнах рестото на една клиентка върху плота, та шефа ми се изстреля от някъде да и се извинява половин час и да и обяснява ,че съм туко-що пристигнала от Източна Европа.Въпросната жена сигурно си беше помислила,че сме големи диваци там. Mr. GreenАз така професионално и надробих монетките ,че сто порцента и е трябвал хубав маникюр за да си ги вдига от  плота. Joy

Та затова знам  от моя шеф :"Пари се дават само от ръка ,на ръка!"

# 25
  • Мнения: 2 257
тук е прието и мъже да се целуват, а също така да си казват мили думи, като "скъпи" ...

Във Франция мъжете се "мон шер"-ват здраво също май...

Интересно ми е, много, в Япония и Азия как стоят нещата.

# 26
  • Мнения: 3 461
тук е прието и мъже да се целуват, а също така да си казват мили думи, като "скъпи" ...

Във Франция мъжете се "мон шер"-ват здраво също май...


Тук мъжете се прегръщат, целуват или търкат носовете и ходят хванати за ръчичка. Laughing

Джи и Amei, аз знам, че етикетът изисква като се чукате на маса( и не само), да се гледате в очите, а не да се концентрирате върху чукането. Mr. Green

dtti, какво да правя като потърпевшата съм аз, като почнат да ме целуват и да се мяткат глави, и все не знам на коя страна да задържа два пъти... Laughing

Като бяхме в Саудитска Арабия и возех малките в количка, все изневиделица им скачаха да ги целуват, веднъж щяхме да паднем всичките, защото абаята на една другарка се заклещи в колелата Twisted Evil

# 27
  • USA
  • Мнения: 559
Noia,  Joy.
Добре, че стана въпрос за парите, та научих какво да не правя.  Laughing

# 28
  • Мнения: 1 550
И в Холандия се целуват по три пъти Crazy
Също много държат да ги гледаш в очите, когато им говориш.
В повечето случаи се говори на 'ти' (е, освен ако не на възраст и известен) и като се върна в БГ и ми заговорят на 'вие' се чувствам на 70 Crazy
Казват по принцип, че държат на личното пространство. Но много често се случва в разговор да докосват и прегръщат.
Като цяло холандците са доста разкрепостени и не робуват на много правила. Лично мнение.

Звезди, обръщението г- жа към стара мома и на мен ми правеше впечатление в началото. Но после се замислих колко е нелепо да ти викат г- ца, ако си на 70 години, примерно Mr. Green В това отношение тук ми харесва общото назоваване г- жа. А и има толкова жени, които живеят съвместно и има деца, а не са омъжени. Пак малко смешно да наречеш една жена с подтичващи около нея деца г- ца Mr. Green А и нали 'госпожица' се нарича учителката от дет. градина и училище Crazy

Иначе за навиците- бъркат си къде ли не, но поне съм чувала пръцкане. Thinking
Става ми най- вече зле като си хапнат изваденото от носа  Sick  hahaha

# 29
  • Мнения: 110
Става ми най- вече зле като си хапнат изваденото от носа  Sick  hahaha

  ей това вече е върхът  Shocked  ooooh!

  Тук съм забелязала като попаднат в трфик, за убиване на времето масово си гризят ноктите или си търсят нещо из носовете.   Grinning

Общи условия

Активация на акаунт