Възпитано или не - как е по света?

  • 9 439
  • 119
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 257
Чета ето това.

И се чудя - първо - дали сте го наблюдавали и вие във вашите страни (вярно ли пише в статията?) и второ - за какво още да внимаваме в картинката, ако сме някъде на гости по света?

За нечетящите английски - става въпрос за културните различния и грешките, които неволно можем да направим като туристи в различните държави - примерно прословутото шумно духане на нос някъде е съвсем нормално, другаде е обидно - примерно във Франция (в БГ също не се смята за прилично).


Не помня да е имало тема, но ако е имало - моля, гумата. Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 461
И аз го четох днес. За Саудитска Арабия каквото са писали е така. Изобщо в този свят се стремя да поемам храната с дясната ръка, както и да не демонстрирам прекалена близост с половинката на обществено място. Не мога да свикна с целувките между жените, по 3 пъти, че и последните две ги повтарят на една буза. Също гледам в петък да не обезпокоявам никого по телефона. Grinning

От статията ме впечатли коментара за вдигане на тост при германците. Винаги съм го изисквала от вдигащите наздравица с мен( да не употребявам друг глагол Mr. Green) и то имало защо. Laughing

# 2
  • Мнения: 3 521
В детската градина на ситната държат, когато поздравява/сбогува да погледне в очите и да подаде ръка - т.е. заключвам, че контактът очи в очи е важен за немците. Peace

# 3
  • Мнения: 3 241
Интересна статия, дано и са верни повечето неща.
Въпреки че аз като използваща предимно лявата си ръка не знам дали бих се справила (и дали искам)

За носа във Франция обаче не е точно така, колегите ми изобщо не се притесняват да си духат носа с всички сили Simple Smile

# 4
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Много внимавам, като показвам цифрата 2 с пръсти. Тук ползват палеца и показалеца за две или ако е показалеца и средния, задължително дланта да е обърната към другия събеседник. Ако дланта е към говорещия е почти равнозначно, да покажеш среден пръст на някого  ooooh! На мен често ми се случва да забравя това  Embarassed Добре, че щерката вече не е на 2 годинки  Laughing

# 5
В Италия (и не само, разбира се) се с4ита за невъзпитано да се ка4иШ в колата на приятел/познат и да седнеШ на задната седалка. Редно е да се седне на мястото до Шофьора. Ина4е се интерпретира все едно 4овекът ти е ли4ен Шофьор и работата му е да те вози насам-натам.

Прието е, когато влизаШ в не4ий дом, престъпвайки прага, винаги да попитаШ "permesso? (може ли?)". Зна4и, може да си поканен предварително, да се знае кога Ще дойдеШ, да пристигнеШ в уре4ения 4ас, да звъннеШ на вратата, да ти отворят, да те видят, да се поздравите и след вси4ко това, пак, влизайки се казва "permesso?". Laughing Ако влизаШ в не4ия къЩа за n-ти път (да кажем съседката), пак всеки път се пита "permesso?".

Прието е да се благодари с голям ентусиазъм и по много пъти дори и за съвсем дребни неЩа.

Прието е пицата да се яде с ръце и в ресторанта. Може и с прибори, де. Laughing Съвсем не е задължително да се яде с ръце, но не минава за странно или невъзпитано, ако пар4етата се поемат с ръка. Wink

Не е прието да поканиШ гости и да наредиШ масата с хартиени салфетки. Трябва да са от плат, независимо колко важно или маловажно е събитието. (ИзклЮ4ение се прави за детските партита.) ИзобЩо в Италия хартиените салфетки се среЩат единствено в закусвални за бързо хранене от типа на Макдоналдс.
За картонени и пласмасови 4инии и 4аШи хи4 и не отварям дума. Wink

Това се сеЩам да първо 4етене...
Интересна тема. Hug

# 6
  • Мнения: 3 804
. Не мога да свикна с целувките между жените, по 3 пъти, че и последните две ги повтарят на една буза.
Това е не само между жени,и мъжете в пове4ето слу4аи се поздравяват така-доста стряскащо е в на4алото  за 4ужденците Laughing
Тук например когато жена се ка4и в такси-задължително сяда отзад.Жеста среден пръст не е познат.

# 7
  • Мнения: 27 524
Позволявам си да цитирам Биляна  Laughing

За Англия мога да допълня, че една от любимите им закуски е боб от консерва намазан на филийка.Трът - пръц и газове от устата не е неприлично, следва едно "сори" и всичко е о.к. Party

При нас няма нищо специално, тръц и пръц няма по масите, но примерно се извиняват, че трябва да отидат да пръднат, пръдват някъде и се връщат  Laughing
Носове се духат  Simple Smile

# 8
Жеста среден пръст не е познат.
Mи тогава Шофьорите как си комуникират на пътя? Embarassed
В Италия средният пръст е познат жест, но по_типи4ен жест е "правенето на рога": http://messicoenuvole.files.wordpress.com/2008/02/corna.jpg

но примерно се извиняват, че трябва да отидат да пръднат, пръдват някъде и се връщат  Laughing
Joy ooooh!

# 9
  • Мнения: 27 524
Та, по повода се сетих, че най-голямата обида за жена е пръдла - не простачка или никаквица, ами пръдла, така обиждат шофьорите през прозореца нещастната жертва, засякла го на кръговото  Laughing

# 10
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Та, по повода се сетих, че най-голямата обида за жена е пръдла - не простачка или никаквица, ами пръдла, така обиждат шофьорите през прозореца нещастната жертва, засякла го на кръговото  Laughing

 Joy hahaha

# 11
  • Мнения: 3 804
Жеста среден пръст не е познат.
Mи тогава Шофьорите как си комуникират на пътя? Embarassed


тук комуникират на звуково ниво-толкова нови думи могат  да се нау4ат Mr. Green

# 12
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
ще ме уморите от смях  Joy Joy Joy

и а3 не мога да свикна с целуването по 3 пьти....Сьрфи, и тук е така с подаването на рька и гледането в очите при сбогуване....

и когато вдигаш на3дравица е прието да се обьрнеш кьм всеки по име и да го погледнеш в очите, когато се чукват чашите ( Noia  Grinning ).....

и тук се духат носове на пора3ия ooooh! и на никой не му прави вчепетление  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 4 399
Ох, и аз много се смях. Joy

Тука май няма Чак такива странности или на мен не са ми известни. Единственото за което се сещам е Че 'моля' и 'благодаря' са абсолютно задължителни и са се изтъркали от употреба. Съвсем нормално е майка да крещи на детето си за да го накара да направи нещо, но в крясъците присъства 'моля'. За мен е леко странно, защото или се моля на някой или му се карам.
ИнаЧе аз не обиЧам да ме пипат непознати хора (изклюЧвам ръкостискане). Не знам дали това е нашата българска култура или си е моя особеност. Гледам Че и детето ми не обиЧа физиЧески контакт с непознати. И аз самата никога не се втурвам да пипам Чужди деца, някак си не ми идва от вътре. Затова ми стана много странно, даже бях шокирана когато една медицинска сестра съблеЧе 6 седмиЧното ми бебе и се хвърли да го целува.  Shocked Мисля Че като цяло тук физиЧески контакт се установява по-бързо и лесно отколкото при нас.

# 14
  • Мнения: 5 710
 hahahaтръц и пръц .....  не е възпитано в италия да пръцкаш пред хората... мисля..
но си духат носовете и си бъркат в устите с клечки за зъби без да се опитват да се прикрият.
тук е прието и мъже да се целуват, а също така да си казват мили думи, като "скъпи" ...
в швейцария вярно се целуват по 3 пъти, свят да ти се завие:-)))

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 22:33 от 10cent's

Общи условия

Активация на акаунт