може ли сама жена да осинови дете?

  • 13 434
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 361
здравейте. сигурно някъде във форума има подобна тема, но не успях да открия. моя приятелка иска да осиноиви дете, но в дома, в който е питала дали има право, са й казали, че е абсурд да си помисли, че може да й разрешат да осинови дете, защото не е омъжена. не живее и на семейни начала с никого. не е богата, но има постоянна работа и жилище, а има и желание за осиновяване. дали в дома грешат или наистина има подобна забрана за осиновяване на дете от сама жена? ако има- би било абсурдно, защото толкова много деца чакат в домовете, а когато някой иска да вземе някое от тях- му отказват. та тя ме помоли да питам във форума как стоят нещата по въпроса и ще бъде благодарна, ако някой може да даде информация.

# 1
  • Мнения: 2 172
абсурдно твърдение на тези от дома....защо е питала там, а не социалните?

# 2
  • Мнения: 361
ами защото има позната, която работи в този дом и е питала специално директорката на дома - той е за деца до 3 годишна възраст. значи ще й кажа, че трябва да отиде при социалните и с тях да разговаря. благодаря много.

# 3
  • Мнения: 2 172
Имам приятелки, осиновили сами и при тези условия, както при познатата ти.Без проблем.И във форума пишат доста такива мами. Надявам се да се включат, за да помогнат с инфо.

# 4
  • космополитно
  • Мнения: 941
... й казали, че е абсурд да си помисли, че може да й разрешат да осинови дете, защото не е омъжена. не живее и на семейни начала с никого. не е богата...или наистина има подобна забрана за осиновяване на дете от сама жена?

Категорично може да осинови дете- не само сама жена, но и сам мъж. Отговорът от дома е поради некомпетентност и дълбоко интегрирани нагласи, превърнали се във вярвания!... ooooh!

ПО ЗАКОН няма текст, който да дескриминира човек, (желаещ да осинови) по пол, възраст, семейно, финансово и здравословно състояние!

Та нека приятелката ти отиде при социалните от районното ОЗД, от тях се взима списък с необходимите за осиновяване документи. Набавя ги, влиза в регистъра за осиновители и след определено време става майка!... Като преди да открие детето си, по пътя към него  или след като вече са заедно, започва да чете и пише тук! Rolling Eyes
Успех на жената! И да се обади и тук, когато реши! Peace

# 5
  • Мнения: 4 138
за пореден път се изумявам от дълбокия непрофесионализъм на хората, работещи в подобни заведения.
как може директор на дом за деца лишени от родителски грижи да не е наясно с елементарни изисквания, свързани пряко с работата му.

# 6
  • Мнения: 1 325
Бенисима, практиката показва точно обратното. Сама жена (или мъж, закона не прави разлика) може да осинови дете. Никъде в Семейния кодекс няма изискване осиновителя да е женен/омъжена.  Аз съм една от майките, осиновили сами. Така, че директор на дом до 3 год. е АБСУРД да не знае процедурата. Има нещо не съвсем наред в тази ситуация. Чак пък такъв непрофесионализъм, не ми се вярва. А иначе твоята приятелка да посети отдел "Закрила на детето" по постоянен адрес и там всичко ще й обяснат. Успех!

# 7
  • Мнения: 17
Neznam po zakon moje i da moje, no te vse gi izbirat za Palno semeistvo tova mi objasni i v4era gospoja ot Фондация "За Нашите Деца" Taka 4e ne znam, i az izkam sama da go osinovja, no sigurno chte trjabva da po4akam dosta vreme. Pozdravi i uspehi.

 

# 8
  • Мнения: 4 138
не е така. не ти е обяснила правилно. тук пишат доста майки, които са осиновили сами. подобни случаи не стават по-малко, а напротив, повече.

иди при социалните, вземи си документи, набави нужните неща. мини проучването и изчакай да те впишат в регистъра.
осмисли предпочитанията си. после чакай и може да се окаже, че няма да е дълго.
предполагам, вече си наясно, че предпочитанията за етнос, в  смисъл, желанието детето да е с доказан български прозиход, бави нещата доста.

не подхождай обезнадеждено, а насочи мислите си в позитивна посока. желая ти успех  bouquet

# 9
  • Мнения: 3 715
Ама къде ходите да питате по фондации и домове, не мога да разбера. Когато ние решихме да осиновяваме, отворихме Семейния кодекс, видяхме каква е процедурата и кои са компетентните органи, а именно отдел Закрила на детето и отидохме там. Какви домове, какви фондации. При наличието на интернет и толкова информация, не мога да разбера защо не се информирате, преди да започнете да питате по разните там организации и домове.
Яд ме е не за друго, ами ей така тръгват слуховете и легендите за сложните процедури, от неинформираност.

# 10
  • Мнения: 320
 Да, сама жена може да осинови дете.Има много жени сами осиновили дете.

# 11
Здравейте, ако може и един мъж да си изкаже мнението, струва ми се че е трудно сам човек да има някакви шансове да осинови дете нищо че никъде не пише конкретно дали може или не но  си има разни вътрешни неписани правила които тези от соц. службите по една или друга причина ги спазват.И да не забравяме че сме в България едно се пише а друго се върше. Пожелава успех на тази дама. А за директорите на такива домове или добро или нищо.

# 12
  • Мнения: 1 843
Отлично, само дето не искам да броя хората само в този форум осиновили сами. Защото не са никак малко. Wink
Опитайте, де.
Гаранции в този живот няма за нищо, но щом имате желание, как ще разберете дали е осъществимо, ако не опитате?

# 13
  • Мнения: 2 172
Това за неписаните правила също е мит.Социален работник, провеждал проучването на една жена, която вече осинови сама, даже изразил обратното мнение, че са по-благосклонни към такива случаи, защото по-често тези жени сами определят желанията си и са по-наясно дори ,какво точно искат и по-целенасочено се стремят към него. Hug

# 14
  • Мнения: 1 249
здравейте. сигурно някъде във форума има подобна тема, но не успях да открия. моя приятелка иска да осиноиви дете, но в дома, в който е питала дали има право, са й казали, че е абсурд да си помисли, че може да й разрешат да осинови дете, защото не е омъжена. не живее и на семейни начала с никого. не е богата, но има постоянна работа и жилище, а има и желание за осиновяване. дали в дома грешат или наистина има подобна забрана за осиновяване на дете от сама жена? ако има- би било абсурдно, защото толкова много деца чакат в домовете, а когато някой иска да вземе някое от тях- му отказват. та тя ме помоли да питам във форума как стоят нещата по въпроса и ще бъде благодарна, ако някой може да даде информация.

И по сегашния Семеен кодекс може и по предложения нов СК - също.
По сегашния не може едновременно с мъж, който не и е съпруг, а по новия - предлагат да може и това.

# 15
  • Мнения: 737
Разбира се, че може и не е рядка практика. Оставете митовете.

Аз съм самотен осиновител, не съм чакала никак дълго след излизане на доклада. И, между другото, когато ходих на посещения в дома, докато чаках делото, определените дни, за да си го взема, по същото време там идваха още една самотна майка и един татко - самотен осиновител. Дерзайте.

Чуденето според мен трябва да бъде не дали може, дали ще се чака дълго, а да сте сигурни, че сами ще се справите с отговорността, да се подготвите да поемете гледането самостоятелно, да сте сигурни, че ще стигнат средствата, че ще издържи здравето и нервите, че ще осигурите достатъчно време като самотен родител, за детето.

И тогава смело напред, а аз ви желая успех.

# 16
  • Мнения: 286
Това за неписаните правила също е мит.Социален работник, провеждал проучването на една жена, която вече осинови сама, даже изразил обратното мнение, че са по-благосклонни към такива случаи, защото по-често тези жени сами определят желанията си и са по-наясно дори ,какво точно искат и по-целенасочено се стремят към него. Hug
Евала на тоя социален работник! Само дето после той не участва в заседанията на съвета по осиновяванията, т.е. от него нищо не зависи.
Щото навремето г-жа Х, айде да не и цитирам името, ми каза: Ами ние винаги ще предпочетем за детето пълно семейство, нали разбирате? Е, не разбрах и продължих до победен край.

Подпис : самостоятелна майка, с дете дошло в семейството по нетрадиционния начин.

# 17
  • Мнения: 1 249
Това за неписаните правила също е мит.Социален работник, провеждал проучването на една жена, която вече осинови сама, даже изразил обратното мнение, че са по-благосклонни към такива случаи, защото по-често тези жени сами определят желанията си и са по-наясно дори ,какво точно искат и по-целенасочено се стремят към него. Hug
Евала на тоя социален работник! Само дето после той не участва в заседанията на съвета по осиновяванията, т.е. от него нищо не зависи.
Щото навремето г-жа Х, айде да не и цитирам името, ми каза: Ами ние винаги ще предпочетем за детето пълно семейство, нали разбирате? Е, не разбрах и продължих до победен край.

Подпис : самостоятелна майка, с дете дошло в семейството по нетрадиционния начин.

Като най-оплюваната тука ми е неудобно да Ви кажа нещо повече от юридическия ми коментар, който дадох по-горе, но ще го направя.
И аз от опит гледам на мамите, които искат да осиновят сами, като на доста зрели и стабилни хора.
Ако е двойка в масовия случай единият иска да осинови, а другият от обич  ли, от уважение ли, от инертност ли, от друго ли, скланя или поне не се противопоставя на начинанието.
Двойките, които се разделят в последната минута преди осиновяването, никак не са малко.
А при тези жени, които сами са решили и предприели тази стъпка, има един почерк, една спокойна увереност. Не значи, че не се вълнуват и не преживяват, но "не се кланят на двама господари" и някак е по-ясна картината.
А след осиновяването жените много се променят и като че ли повече ценят себе си и поне тези около мен разцъфтяха.

Това Ви трябва - здраве, нерви и да си осигурите достатъчно време  като самотен родител за детето. Цитирам горната мама (Мама Ира), но имам проблем с цитирането и затова преписвам.

Успех



# 18
  • Мнения: 3
Искам да попитам къде се ходи за осиновяване на дете?

Общи условия

Активация на акаунт