Защо кърмите?

  • 2 906
  • 74
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 275
Свързвам кърменето със щастливия поглед на дъщеря ми и милващата гърдите ми малка ръчичка.

# 31
  • Мнения: 11 068
Хубав въпрос!
Отговорът - защото така РАЗБРАХ и разбирам майчинството.
Имах кошмарно раждане и още по-кошмарна бременност. Така и не успях да разбера в тези периоди как точно този тормоз е "най-щастливото събитие в живота на една жена".
Съответно, поради проблемите покрай раждането, кърменето ни започна трудно и влезе в релси някъде към средата на втория месец.
Оттогава насам окончателно затворих очите и ушите си за хорски мнения, съвети и препоръки (освен по нещичко от този форум   bouquet) и се предадох на своите инстинкти и на тези на дъщеря си.
И въпреки че здравето ми не се е подобрило много, а безсънните нощи и липсата на помощ понякога ми идват в повече, кърменето е онова, което ме кара да изграждам връзката с детето си и да й се наслаждавам.
Най-голяма паника съм изпитвала в едни 2 дни, в които аз бях тежко болна, а тя (по моему) стачкуваше - не можех да повярвам, че някой може да ни отнеме тези моменти на сакрална хармония.

Струва ми се, че ако не кърмех, никога нямаше да науча нищо за детето си и за неговите нужди. Камо ли пък как да ги удовлетворявам... 

# 32
  • Мнения: 1 547
Никога не съм се замисляла за друга опция. Никога не съм поставяла под въпрос това, изобщо не ми е минавало през акъла друго, освен че ще кърмя, просто не съм обмисляла вариант.
Зачеваш - бременна си - раждаш бебе - кърмиш го.
Така стоят нещата, това е естественият им ред (в главата ми), не съм мислела за други възможности просто.

Това е и моят отговор. На никого нищо не съм искала да доказвам, нежели на себе си. Естествената храна за бебето е кърма и работата ми е да я предлагам - както мога и докогато трябва - без ореол на святост и без особен героизъм.

# 33
  • Мнения: 2 631
Стели, невероятни спомени  Hug
Никога не съм се питала "Защо кърмя?"....все едно да се питам "Защо пия вода?""Защо ям?"...за мен си е нещо супер естествено. Сега вече кърмя заради близостта с детенцето, заради онзи дяволит поглед, заради нежните прегръдки...не може да се опише  Hug

# 34
  • Мнения: 636
    С дъщеря ми - защото смятах, че това е най-доброто, което мога да й дам. Освен това, защото за мен беше голямо предизвикателство загубата на контрол / колко яде детето, дали му е достатъчно, дали.../ и оставянето на нещата в ръцете на Господ.  В началото ми беше много трудно - нямах кърма след тежко раждане с голяма кръвозагуба, боляха ме кански зърната от млечница и непрекъснато ревях, всеки ден се заричах, че е за последно. Страшно ме беше яд на бивши кърмачки, които твърдяха, че било приятно. После стана по-лесно, но чак пък приятно...Кърмих я година и една седмица.
    Със сина ми - по същата причина, но и по още две: Дадох си сметка, че така ми е много, много по-лесно. И освен това от известно време насам...най-накрая започнах да усещам кърменето като нещо приятно. Ей, хора, страшно задобрях!

# 35
  • Мнения: 2 274
Незнам, може би от любов  Heart Eyes!
Вуйна ми кърми братовчедка ми / 10г. по-малка от мен/ до 3 годишна възраст. Помня я вече голямо момиченце как сядаше в скута на вуйна и си подцокваше докато гледа ТВ Simple Smile. Сестра ми кърми племеника ми и за мен никога не е стоял въпроса как ще храня бебето си. Никога не ми е минавала мисълта, че няма да имам кърма или че няма да е приятно и ще ме болят зърната. Никога не съм мислила, че децата ми ще са хранени по някакъв друг начин освен с "млякото на мама"! Сигурно щях да съм в дълбока депресия, ако по някаква причина неможех да си кърмя децата  Rolling Eyes!
 П.П.   Сега като се замисля може би е свързано с това, че майка ми е имала много кърма, но и двете със сестра ми във втория месец сме "стачкували". Тогава е нямало кой да каже на майка, защо не сме искали да сучем, а са я посъветвали да дава кисело мляко. Аз съм развила АБКМ, а майка е плакала и доста е страдала, заради това че не сме искали гърдата  Tired! Може би и заради нея, заради болката в очите и когато ми го е разказвала  Confused.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 15:58 от benighted

# 36
  • Мнения: 166
Никога не съм се замисляла за друга опция. Никога не съм поставяла под въпрос това, изобщо не ми е минавало през акъла друго, освен че ще кърмя, просто не съм обмисляла вариант.
Зачеваш - бременна си - раждаш бебе - кърмиш го.
Така стоят нещата, това е естественият им ред (в главата ми), не съм мислела за други възможности просто.

Това е и моят отговор. На никого нищо не съм искала да доказвам, нежели на себе си. Естествената храна за бебето е кърма и работата ми е да я предлагам - както мога и докогато трябва - без ореол на святост и без особен героизъм.

Това е и моят отговор.
С едно уточнение. През цялата си бременност ходех активно на работа почти до последният ден. Нямах време за четене (по въпросите за кърменето, както много бъдещи майки). С дъщеря си също кърмех, защото това е естествената храна за бебето и работата ми е да я предлагам .

# 37
  • Мнения: 990
Стели, невероятни спомени  Hug
Никога не съм се питала "Защо кърмя?"....все едно да се питам "Защо пия вода?""Защо ям?"...за мен си е нещо супер естествено. Сега вече кърмя заради близостта с детенцето, заради онзи дяволит поглед, заради нежните прегръдки...не може да се опише  Hug


Може, може  Mr. Green... Когато човек е позитивно настроен към живота, всяко едно действие, дори и най-естественото и обикновенно добива красив облик и те кара да продължиш да живееш... Едно от тези действия е кърменето, най-простичкото и първично... и като добавиш малко от тъмнината и тишината на нощта и силуета на малкия човек в прегръдките ти... ти става красиво и мило, и щастливо, че правиш нещо смислено дори и 2 през нощта Heart Eyes Това са стимулите, за които искам да поговорим, красивите моменти, които ни карат да кърмим, не само защото кърмата е храна и е най-доброто.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 932
Преди да родя първото си дете , никога не съм мислила , че ще кърмя . Може би защото никога не съм се замисляла как точно ще протече животът ми след раждането или защото повече срещах жени с проблеми при кърменето от рода на "кърмата ми намаля" . Но в болницата имаше една позната акушерка , която ми каза - ама как да нямаш кърма бе!!! много възмутено и оттогава ми стана ясно , че няма друг начин за гледане на бебето , освен чрез кърмене . И така си ми дойде отвътре , така че не мога да отговоря кърмих защото еди какво си . Иначе за ползите от кърменето е ясно , за това , че така си е най-лесно - също . 2

# 39
  • Мнения: 27
Аз пък кърмя, защото така повелява природата. За мен това е най-силният аргумент. Жените имат гърди единствено и само, за да могат да кърмят - това е тяхното предназначение. Досега не съм чула за бозайник, който да се е чудел дали да кърми, да тегли нещата на кантар - ще му се развиснат ли вторичните полови белези, няма ли... Животните раждат и си знаят какво следва, защото се доверяват на инстинктите си, а ние, жените, умуваме от суета и страх.

# 40
  • Мнения: 2 521
Дъщеря ми я кърмих само 3 месеца-разболях се от варицела,и лекарите ми препоръчаха да нямам контакти с нея.А точно тогава явно малката е била в кърмаческа стачка-много трудно беше кърменето.Естествено отби се за няколко дни Confused
За малкия бях твърдо решена че ще кърмя,защото исках да му дам най-доброто,както и всяка майка предполагам.А от кърмата по-добра храна за детето ми няма.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 249
Защото  е нормално продължение на живота след раждането.
Защото кърмата е уникална храна и течност.
Защото освен хранене е и общуване.
Защото децата ми го обожават.
Защото цъфтят благодарение и на това.
Защото е добра основа за близост и разбирателство с тях.
Защото е неповторимо.
Защото твори спомени.
Защото ми харесва.

# 42
  • Мнения: 925
Иве, колко добре си го казала!   bouquet

# 43
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Първото си дете го кърмих, защото имах кърма.
Сега кърмя, защото искам, даже правя възможното, за да имам кърма и да продължа максимално дълго. Като бях бременна имах съмнения, дали ще искам да кърмя. В момента когато малкото човече засука тази съмнения се отнесоха в незнайна посока.
Сега често ме питат кърмя ли, и на положителният ми отговор се гледа с голямо учудване, защото все пак ходя и на работа.
Даже ми е гузно, когато оставям кърма и бебето яде от шише- като се върна при него той просто иска да се гушка в мен.
Дори и нощното кърмене вече не ми тежи. А си мислех, че я изкарам 2-3 месеца да го кърмя я не.....

# 44
  • София
  • Мнения: 2 249
Евридик@,  Hug

Общи условия

Активация на акаунт