За кръщене?

  • 3 096
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Ще ставам кръстница  и искам да попитам тези, които са кръщавали децата си или са били кръстници да ми кажат какви са задълженията на кръстника- подаръци, какво прави на самото кръщене, всичко

# 1
  • ВАРНА
  • Мнения: 88
        Приготвяш за детенцето пълен комплект дрешки- бельо, костюмче, буйки...аз му приготвих и кръстче, което осветиха в църквататова беше по желание.
Разберете се с майката кой ще занесе хавлиена кърпа, олио и сапун. Много е важно и МИРОто - парче плат, с което се избърсва детето като се извади от купела. Хубаво е ти да си приготвиш и китката с която поръсват детенцето, слагат се най-вече листа от здравец, може клонче чимшир и за цвят мушкато или карамфил, накрая я затягаш хубаво с червен конец.
   На самото кръщене слушайте отеца какво да правите. Той ще ви каже кога да го държи кръстника, кога майката. Да не се учудиш, но по някое време отеца ти дава да четеш на глас и откъс от Евангелието. След като се кръсти детето е хубаво кръстницата да го облече.
   Когато го връщаш на майката се казва "Взех го еврейче, връщам ти го християнче", но обикновено това трябва да се направи при прибиране у дома.  Едно време, кръщене се е правело като в църквата са отивали само кръстниците и детето, а майката е чакала у дома, затова и остава този израз.
  Надявам се да съм ти била полезна. Може нещо да съм позабравила, но още не съм се наканила да кръстя сина си , а кръщелника ми вече е на 6 години  Simple Smile Предполагам, че другите ще допълнят това, което съм забравила.

# 2
  • Мнения: 96
Миналата година родих детето си на 30 ян.Кръстихме я веднага точно на Великден в Рилският манастир.Когато отидох там да запиша час и да уточня подробности,ми казаха да купя единствено сапун и кърпа за свещенника.Отидохме на деня изчакахме си реда,тъй като имаше и друго кръщене.Свещенника дойде и започна ритуала .Пред купола бяха детето ми и кръстницата .Тя си беше купила всичко за преобличането на бебето от бельо до връхна дреха.Аз й купих кристален сервиз .По отношение на подаръка за кръстниците се договорете ,според възможностите ви.Кърпата в която избърсахме бебка ми казаха да си я пазя и да я ползвам при нужда.

# 3
  • Мнения: 1 740
Аз се включвам да следа темата ,защото и на мен ми предстои да ставам кръстница, а и смятаме скоро да кръщаваме и нашият юнак.

# 4
  • София
  • Мнения: 12 550
Аз поканих кумата ни да кръсти Калоян.
Тя му купи нови дрешки - от бельото до яке. Само бельото беше бяло - дрешките - не. Плюс златно кръстче и хавлия.
Аз пък й купих сребърна икона и комплект сребърни бижута.

# 5
  • до Пловдив
  • Мнения: 278
запис
че и ние ще правим скоро да следя темата
а някои да е правил кръщене на бачково моля за мненията ви

# 6
  • Мнения: 163
запис
че и ние ще правим скоро да следя темата
а някои да е правил кръщене на бачково моля за мненията ви
Голяма блъсканица и велико чакане

# 7
  • Мнения: 63
Преди два дни кръстихме сина ми. Кръстника купи дрехите преди ритуала и за след него (включително обувки и яке), кръстче със синджирче, което попа освети след ритуала, виното, сапун, кърпите за бебето и попа, олиото. Аз занесох единствено китката (здравец завързан с червено конче). В църквата попа ни казваше какво да правим. За хавлията, с която го подсушихме попа ми каза да я изпера в коритото на бебето само с хладка вода без сапун и с водата да полея някое цвете. След това мога да си я ползвам, както пожелая и да си я пера с другите дрехи. Китката като изсъхне да я хвърля в река, свещта да му я паля на празник, а косичката, която му отразя да си му я пазя за спомен. Ритуала мина много хубаво и много спокойно. Попа беше чудесен, много съм доволна.

# 8
  • Мнения: 20
Темата ми е много интересна,че и аз ще кръщавам моите юнаци.Иначе преди 2 год.бях кръстница.Тогава помня само дрехите на малкото купих.Иначе другите подробности в наща църква не искаха.

# 9
  • Мнения: 1 507
Кръщенето на дъщеря ми беше в края на април и още си пази в портомонето списъка с необходимите неща. Ето ги:
1. акт за раждане на кръщаващия се
2. зехтин 200 г
3. хавлиена кърпа
4. тоалетен сапун
5. китка от здравец и чимшир, вързана с червен конец
6. за дете - чершаф, за възрастен - калъфка
7. лична карта и кръщелно свидетелство на кръстника
8. за заснемане с камера - 15 лв., с фотоапарат - 5 лв.

Тези, които са в червено приготви кръстника на детето ми + комплект дрехи за преобличането и кръстче, което осветихме след церемонията. Всичко останало си подготвих аз.

# 10
  • Мнения: 195
Кръстихме сина ми миналия месец в "Св. Седмочисленици". Трябваше да се носят кръщелното свидетелство на кръстника, акта за раждане на кръщавания, китка, две кърпи (от които едната се оставя на попа) и сапун (също се оставя). За олио чувам за първи път - явно изискванията варират според мястото, където се прави кръщенето. И нашият кръстник не знаеше какво се прави, но попът му обясняваше на момента какво се иска от него и церемонията мина много добре, малчо изобщо не плака. Остана ни скъп спомен.  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 114
Вероник,къде е било кръщенето.На мен също ми предстои,а пишеш че си мн.доволна.

# 12
  • Мнения: 351
да следя и аз, че ще кръщаваме малката другия месец. А относно това, което трябва да се носи в църквата е много относително. На всякъде искат различни неща

# 13
  • Мнения: 63
Вероник,къде е било кръщенето.На мен също ми предстои,а пишеш че си мн.доволна.

Кръщенето беше в църквата в Панчарево. Попа е много добър човек. Църквата се казва "Св.Димитър".

# 14
  • Мнения: 2 161
Аз скоро ставах кръстница,по традиция купих на детето облекло-бельо,чорапки,връхни дрехи.Освен това аз занесох питката,сапуна и зехтина.Отделно от това му подарих и нещо лично,което да си носи за спомен от деня на кръщенето,но когато порастне.

Общи условия

Активация на акаунт