бременност и високо кръвно

  • 10 103
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 427
И аз често вдигах кръвно след 6-тия месец. Една нощ имах ужасно главоболие,не ми помогнаха нито масажи,нито парацетамол.Сетих се да си измеря кръвното - 200/160 !!! Веднага се обадих на БП,казаха ми,че мога да пия еднократно Нифедипин и го смъкнах. На другия ден личната ми изписа Допегит. Имах отоци, но пробата от урината беше чиста. Изкарах си бременността до края без повече проблеми. При раждането предупредих за кръвното и ми го следяха през цялото време,наложи се да ми бият инжекция. Слава богу,всичко с детето беше наред.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Само веднъжш съм вдигала високо кръвно ,след раждането обаче ще се нормализира  Peace

# 32
  • Мнения: 466
Аз от началото на бременността съм с високо кръвно, започнах Допегит и сега поддържам 130/90 максимум, но в началото ударих 160/110.
Лошото е, че и при първата бременност съм имала високо кръвно, но калпавта ми докторка така и не ми обясни колко е опасно това, даже и хапчета не ми предписа, всичко мина на магия.
Чак сега, когато прочетох един пост по-нагоре си обясних, защо еднаот докторките, които ме гледа предната бременност, ми каза в осмия месец, че плацентата ми е в 3-4 степен на зрялост и ме викаше да ме оперира. Така или иначе аз не се съгласих с нея и си изчакахме до 9.месец и тогава родих планово секцио, но поради други причини. А си спомням, че и когато ме опнаха на операционната анестезиоложката се изуми, че съм с мн. високо кръвно, а никой не й бил казал.
Та.... извода е, че е хубаво човек да е по-информиран, защото на докторите вяра ....

Имам въпросче към другите мами:
При самото раждане вдигнахте ли много кръвното? Аз се притеснявам, че ще го вдигна сега?!

# 33
  • Мнения: 3 211
При самото раждане вдигнахте ли много кръвното? Аз се притеснявам, че ще го вдигна сега?!
Аз-не.

# 34
  • Мнения: 3 621
При самото раждане вдигнахте ли много кръвното? Аз се притеснявам, че ще го вдигна сега?!
Аз-не.
И аз не вдигнах кръвно по време на самото раждане, раждах с кръвно 80/40 и анестезиоложката ми каза че не може да повярва че съм имала проблем с кръвното
п.п. раждах секцио

# 35
  • Мнения: 1 427
Аз вдигнах 160/100, но бях предупредила и веднага ми поставиха някаква инжекция.
Плацентата ми беше добре,родих 8 дни преди термин,нормално.

# 36
  • Мнения: 14 133
И аз изкарах почти цялата си бременост на допегит. Вдигнах кръвно още в в 3-ти месец. Полежах няколоко дена в болница, за да ми го нормализират. Вдигнах отново няколко дни преди термина, въпреки хапчетата и ми предизвикваха раждането. Родих нормално и с бебчо всичко беше наред.
Късмет!!!  Heart Eyes  bouquet

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711

Високото кръвно е срещано сред бременните . Добре е да  проследиш инцидентно ли е било високо или е постоянно.Има лекарства , които контролират кръвното и запазват плода .

# 38
  • Мнения: 1 240
130/90 не е чак толкова високо кръвно. При бременност трябва постоянно да се следи и редовно да правиш консултации с гинеколга си.

# 39
  • София
  • Мнения: 18
През цялта ми първа бременност кръвното ми беше 90/60. Тогава си мислех, че ми е ниско. Но ми обясниха, че при бременност по принцип трябва да е по-ниско. Точно последната седмица обаче вдигнах много високо кръвно и се наложи много бързо да ми направят секцио.
Тази бременност я карам с много високо кръвно 140/100 или 130/100. Пия си лекарствата, но май отново ще се наложи да ме срежат.
Случайно разбрах, че при високо кръвно, особено при висока долна граница трябва да се отиде не на кардиолог, а на нефролог (това е доктор, занимаващ се с бъбреците). Правят се малко по-специфични изследвания. 24 часова урина, стерилна урина и т.н.
Съветвам те да си поискаш направление от гинеколожката за нефролог. Аз така направих и тя не ми отказа.

# 40
  • София
  • Мнения: 1 269
Казаха, че може да е от самата бременност, но може и да се е отключило като заболяване. Обикновено минава след раждането, но ако проблема остане след това за нефролога си права  Naughty

# 41
  • Мнения: 567
ето какво намерих:


Артериалната хипертония е устойчиво повишаване на кръвното налягане, когато горната граница, или т.нар. систолично налягане, е равно или надвишава 140 милиметра, а долната граница, или т.нар. диастолично - да е равно или да превишава 90 милиметра. При около 10 процента от всички случаи на артериална хипертония високото кръвно налягане е предизвикано от заболяване на бъбреците, от ендокринни заболявания, от заболявания на съдовете. При преобладаващата част (90 процента) високото кръвно налягане е на основата на хипертонична болест.
Всички бременни жени с по-високо кръвно налягане трябва в по-ранен стадий да направят необходимите изследвания, тъй като това ще позволи да се I прогнозира прогресивността и тежестта на заболяването. По такъв начин може по-рано да се вземат необходимите мерки.

Що се отнася до лекарствените средства, понижаващи кръвното налягане, то решението за тях принадлежи на лекаря. Тук трябва да се вземат предвид няколко фактора. Първо, трябва да се помни, че бързото и значително снижаване на кръвното налягане може да повиши кръвотока в системата «матка - плацента - плод» и да подложи на опасност и риск развитието на плода.
Второ, ако бременността е настъпила при напълно нормално състояние или хестозата се проявява след 20-ата седмица от началото на бременността, тогава се назначава не-медикаментозно лечение: намаляване на солта в яденето, абсолютно отказване от пушенето, почивка няколко часа на ден, като се лежи на лявата страна.

Лекарствена терапия се назначава, ако кръвното налягане е най-малко 150/95 милиметра. При по-ниски стойности (140/90 милиметра) таблетки се назначават в по-тежки случаи, когато например хестозата наподобява хронична хипертония или е налице хронично усложнена хипертония.

# 42
  • Мнения: 1 427
Бременните с високо кръвно задължително ги пращат на нефролог заради съмнение за прееклампсия. Признаците са отоци,белтък в урината и високото кръвно. Аз вдигах кръвно,но урината ми беше стерилна и затова не се наложиха по-кардинални мерки.

Общи условия

Активация на акаунт