Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 457
Здравейте,
коментирахме скоро един случай при който неизпълнено задължение по заем от банката (поради забягването на длъжника в чужбина) се прехвърля към поръчителя, а след неговата смърт се прехвърля на неговите деца. Интересува ме освен в ЗЗД има ли друг закон в който да е регламентирано това, а също така и логиката залегнала в закона. Защото това на практика е удобен инструмент за реализиране на измами.

# 1
  • Мнения: 15 180
Логика си има- когато почине човек, наследниците му придобиват и правата, и задълженията му. Ако не желаят да плащат дългове от личното си имущество ще да трябва да приемат наследството по опис.
"Чл. 60. (1) Наследниците, които са приели наследството, отговарят за задълженията, с които то е обременено, съобразно дяловете, които получават.
(2) Наследникът, който е приел наследството по опис, отговаря само до размера на полученото наследство."- от ЗН, разбира се.
Могат и да не приемат наследството изобщо.

# 2
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 457
ако не получават права? в смисъл човека няма имот или нещо друго което да остави, взел заем и го изпил/изиграл ....
защото хипотетичната ситуацията в която някой тарикат дава голям заем на възрастен роднина с идеята, че след това вземането ще се прехвърли върху наследниците му не ми харесва.

# 3
  • Мнения: 15 180
ако не получават права? в смисъл човека няма имот или нещо друго което да остави, взел заем и го изпил/изиграл ....
защото хипотетичната ситуацията в която някой тарикат дава голям заем на възрастен роднина с идеята, че след това вземането ще се прехвърли върху наследниците му не ми харесва.

Да направят цялостен отказ тогава. Не е сложно, нито скъпо.
"Чл. 52. Отказът от наследството става по реда, указан в чл. 49, ал. 1; той се вписва по същия ред."
"Чл. 49. (1) Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; в този случай приемането се вписва в особена за това книга."
Понякога за една раздрънкана таратайка или съборетина на село не си струва човек да рискува.

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 457
благодаря ти!   bouquet


и да довърша случката, осъдените наследници на поръчителя отишли в чужбината , издирили длъжника и след известно "уговаряне" се разбрали, прибрал се той в БГ и си платил заема (някъде около 5000-6000 лева) ....

Последна редакция: ср, 11 мар 2009, 09:43 от Labrador

# 5
  • Варна.....
  • Мнения: 1 692
Извод- всичко е добре, когато свършва добре.

# 6
  • Мнения: 2 425
И аз имам питане по темата, малко по специфично. Става дума за задължение не към банка, а към физическо лице. Единствения документ, който удостоверява задължението е Запис на заповед, заверена нотариално. Не предявена след датата, която е отбелязана за връщането на парите. Няма изваден изпълнителен лист по нея, нищо.
Та въпроса ми е следния: ако въпросния човек дължащ парите умре, заемодателя има ли право по законов ред да изкисва задължението от преките му наследници?

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт