второ дете или кариера

  • 8 135
  • 137
  •   1
Отговори
Незнам дали някоя от вас си е задавала този въпрос  и какъв избор е направила, но аз съм на 36г. и си мисля, че ако сега не се реша на второ дете ще изтърва последния влак и някой ден може и да съжалявам.
Истината е, че работя активно и незнам дали правилно мога да преценя плюсовете и минусите. На възраст съм, в която не мога да остана дълго в къщи, защото може и да не ме вземат отново на работа, което ме плаши и спира. Търсенето на нова работа в тези времена и с още няколко години отгоре, ми се вижда трудна работа.
Знам, че всеки сам взема решенията си и си носи отговорност за последствията, но бих се радвала да прочета споделени мнения.

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
дете. другото са глупости.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 25 236
И аз съм на мнението на Лабрадор. Бих зарязала кариерата моментално заради дете. Само дето за това трябват двама.

# 3
  • Мнения: 6
Ако може да се разчита на таткото че ще се грижи за вас в случаи че намирането на работа се окаже трудно нещо няма какво да го мислиш.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 603
Ако чустваш, че искаш да имаш бебе, сега е момента. Работа винаги ще си намериш, но не винаги ще си във възможност да отгледаш още едно дете.

# 5
  • Мнения: 5 288
Второто дете родих на 36 г. Някъде година и половина преди това със съпруга ми взехме решение да напусна работа. Преценихме, че сме финансово стабилни. След това два месеца почивка за мой организъм  Grinning, пълни изследвания и шест месеца в опити за зачеването. В момента  дъщеричката ни  е на 3 г.и 5 м., още не работя. Тъжно е, но понякога се шегуваме, че тя ни е първото бебе. Когато родих сина ми (в момента е на 18 г.), бяхме прекалено заети с ученето и кариера, не видяхме, кога е пораснал. Затова сега буквално се разтваряме в дъщеричката ни.

# 6
  • Мнения: X
Не виждам защо трябва да напускаш работа.Сестра ми е на 37 почти,бременна с второ дете, и не е напускала.Ще си ползва майчинството и ще се върне на работа. 
Според мен нямаш дилема,т.е. според мен се чудиш дали искаш още едно дете...а не дете или кариера.   

# 7
Аз на таткото мога да разчитам в смисъл, че и двамата искаме бебе по принцип, но и той много претегля всички за и против, дали ще се справим с напрежението, дали ако не ме вземат на работа няма да изпадна в депресия (защото аз трудно бих стояла дълго в къщи без това да ми се отрази).
Иначе си давам сметка, че не е хубаво синът ми да расте сам.
Има ли във форума някои, които са израстнали като единствени деца, кажете толкова ли е трудно да си едно дете? Или ако има такива, които твърдо са решили да останат с едно дете, не е ли малко пусто? Как мислите?

# 8
краси.мира, може и да си права. Може да се чудя повече дали искам дете, но със сигурност е възможно и да не ме вземат обратно на работа - в много частни фирми е така.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Аз съм единствено дете. За пусто.. не знам, не бих казала.
За работата - би трябвало добре да познаваш работодателя си, най-малкото по отношението към другите бременни жени. И в случая за кариера ли говорим или просто за намиране на друга работа? Защото има разлика между двете.

# 10
  • Мнения: 229
Бях пред същата дилема години наред .Първото ми дете е на 18 години , а синът ми на 1 година. Вечно работех като луда , че и на по няколко места.Но от опит ще ти кажа , това е най смисленото решение в живота ми. Отново работя и то от 8 месеца , имам детегледачка и отново съм си наредила перфектно нещата. Няма по голямо щастие и не си струва да го пропиляваш заради пари, кариера и каквото и да било от този сорт.Рискове винаги има , но и гаранция ,че няма да те изгонят от фирмата където си , също няма.Така , че решавай

# 11
  • Мнения: 884
дете. другото са глупости.
Не са глупости, напротив, много основателно се притеснява жената.
 Аз родих на 34 второто, притесненията ми бяха абсолютно същите, но желанието за второ детенце надделя, вече е на 1.4 г, нещата започват да възвръщат предишния си ритъм. Работя в сферата на частния бизнес, за себе си, моето работно място е гарантирано, така да се каже, но в днешно време, мислех си, ако ме няма на "хоризонта" три години, по-добре да не се връщам изобщо. Намират се начини при добро желание, така се оказа. Моят съвет-не се отказвай, ако имаш желание за детенце, докато го износиш и родиш-може пък да ти се отвори по-добра възможност за работа. Използвай ,че не си на работа-чети, прибави още знания, не се настройвай така негативно, че ще изгубиш работата си, следи новостите и новините в твоята сфера, информирай се постоянно.То нещата за една-две години така могат да се завъртят, че и без бебе да ти се случи подобно нещо-не ти го пожалавам , разбира се.

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
как може да ти хрумне да сравняваш и/или да избираш м/у дете (живо същество) и кариера (нещо преходно и субективно)?

# 13
Шани, като поставяш така нещата, наистина се замислям как може да избирам?
Но нали детето е наша обич, грижа и отговорност - нещата трябва да се обмислят и да си сигурен, че можеш да дадеш най-доброто от себе си, а не то да си има една нервна, депресирана мама и един татко, който е вечно уморен и раздразнителен.

# 14
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
каквато и да си, колкото и пари да имаш или нямаш, за детето ти ти ще си най-доброто. не съм чул някой да каже "защо си ме родила, като не можеш да ми осигуриш харвард" например ....
всичко се нарежда някак си, трудностите се забравят, остават само хубавите моменти.

# 15
  • Мнения: 7
Аз на таткото мога да разчитам в смисъл, че и двамата искаме бебе по принцип, но и той много претегля всички за и против, дали ще се справим с напрежението, дали ако не ме вземат на работа няма да изпадна в депресия (защото аз трудно бих стояла дълго в къщи без това да ми се отрази).
Иначе си давам сметка, че не е хубаво синът ми да расте сам.
Има ли във форума някои, които са израстнали като единствени деца, кажете толкова ли е трудно да си едно дете? Или ако има такива, които твърдо са решили да останат с едно дете, не е ли малко пусто? Как мислите?
Здравей!Аз съм едно дете,в момента съм на твоите години.Бих се определила като по чувствителна към его-то си.Несъмнено се отразява това,не съм свикнала да деля,не мога да бъда много съпричастна,абе егоизма си казва думата.Иначе към приятелите винаги съм била щедра,но по скоро нещата са на психологическа основа.Винаги съм искала да имам по-голям брат LaughingЗа жалост загубих и двамата си родители и сега ми е пусто в душата,поне да си имах брат или сестра,моя кръв,мисля че е от значение да не си само едно дете!Аз също имам само един син,вече на 17 год/точно днес става bowuu/,искам второ дете,но много тежки семейни отношения имам с мъжа си и не се виждам като майка за втори път,за жалост.Много ме боли от това.
На теб бих те посъветвала,да не се колебаеш нито за миг,създайте си дете,това е истината,щом и двамата го желаете PeaceНа другото винаги ще му намерите начина,но дете не може по всяко време,годините минават...Работата не маловажен фактор в живота,но за мен семейството трябва да е №1,човек винаги се лишава от нещо....Късмет ти желая!  bouquet

# 16
  • Мнения: 229
Никога не можеш да бъдеш сигурна , особено що се отнася до неща независещи от теб т.е работно място например или икономически възход на фирмата.Аз работя в една от най стабилните фирми на пазара и сега по време на кризата май не е така.Това бих ли могла да го предвидя?Живота ни се променя всеки един момент за дабро или лошо и има стотици независещи от нас обстаятелства, късаещи ни пряко. От моя опит ще ти кажа, че на тия години ще си щастливка ако забременееш през първите 2-3 месеца и ако всичко е наред да работиш до края на бременоста. При мен желанието беше едно , а стана савсем друго.Така ,че и това не можеш да предвидиш.Но отглеждането на първото ми дете и това нямат нищо общо .И двамата със съпруга ми изживяваме този период все едно не ни се е случвал.Детето сплоти цялото ни семейство, дъщеря ми коренно се промени в добрата посока ,станахме по спокойни и уравновесени и върна смеха в дома ни.Що се отнася до работата - естествено не ме върнаха , както в повечето от случаите .Смени се ръководството и така.Но съм сигурна ,че работа ще си намеря и това въобще не ме претеснява. Искам в заключение да ти кажа , че бях перфектно планирала всеки един детайл от бремеността си, и накрая като се замисля нищо от планираното не се осъществи и то по причини независещи от мен.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 228
как може да ти хрумне да сравняваш и/или да избираш м/у дете (живо същество) и кариера (нещо преходно и субективно)?

Абсолютно!
Не би ми хрумнало да правя подобна "дилема" ...

# 18
  • Мнения: 1 844
на въпрос "дете или кариера"винаги бих отговорила ДЕТЕ.
има ситуации,в които обаче трябва добре да се помисли,още повече,когато човек ще носи отговорност не само за себе си,а и за един/два/ детски живота.
ако имате финансовата възможност да отгледате второ дете,дори и после да имаш проблем с работата-давайте,не се колебай нито един миг,забременявай,раждай и гледай децата си!нищо по-хубаво няма от това.
ако обаче семейството ви разчита в голяма степен и на твоите финанси и без тях ще ви е трудно..тогава какво правим?ако едвам бихте издържали едно дете,как ще се справите с две?
а каквото и да си говорим-след 40 годишна възраст жените по-трудно намират работа.е,то зависи и от това каква ти е специалността и формата на работа,ти знаеш.
аз лично ти пожелавам да имате възможността да се грижите и за второ детенце,и ако имате тази възможност,дано съвсем скоро то стане факт!  ylinfant

# 19
  • Мнения: 293
Като само дете и самотно бих ти казала да си родиш и второ.
Да си само дете е страшно.На детето ти никога няма да му липсват шарени тапети,собствена детска стая,пари в изобилие - толкова колкото брат или сестра,повярвай ми.

Страшно е освен самотното детство и самотата , която детето изживява когато остане само на този свят.....Моят съвет / на само дете/ е категоричен- детенце!!!!

# 20
  • Мнения: 9 990
каквато и да си, колкото и пари да имаш или нямаш, за детето ти ти ще си най-доброто. не съм чул някой да каже "защо си ме родила, като не можеш да ми осигуриш харвард" например ....
всичко се нарежда някак си, трудностите се забравят, остават само хубавите моменти.

O, аз пък познавам.... Tired

# 21
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 544
Кариерата не е на особенна почит в този форум /почети всички са домакини / Никой няма да ти каже да избереш кариерата пред детето.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Кариерата не е на особенна почит в този форум /почети всички са домакини /

Този извод пък как го направи?

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Кариерата не е на особенна почит в този форум /почети всички са домакини / Никой няма да ти каже да избереш кариерата пред детето.

твърде нова и не запозната за този генерален извод.

# 24
  • Мнения: 293
Кариерата не е на особенна почит в този форум /почети всички са домакини / Никой няма да ти каже да избереш кариерата пред детето.

Еми ето ти и го каза!  Peace

# 25
  • Мнения: 1 844
Като само дете и самотно бих ти казала да си родиш и второ.
Да си само дете е страшно.На детето ти никога няма да му липсват шарени тапети,собствена детска стая,пари в изобилие - толкова колкото брат или сестра,повярвай ми.

Страшно е освен самотното детство и самотата , която детето изживява когато остане само на този свят.....Моят съвет / на само дете/ е категоричен- детенце!!!!
е,нека не категоризираме.хубаво звучи това със силната братска обич,но понякога тя е малко мираж.познавам мноого хора/добри хора и то/,които недолюбват братята и сестрите си по една или друга причина.
и каквото и да си говорим-всяко дете иска шарени тапети,играчки и собствена стая,а като порасне и кола и апартамент даже.това не можем да го отречем..отричат го най-вече тези,които не са го имали или не могат да си позволят да го осигурят на детето си.
но нека не изместваме темата..

# 26
  • Мнения: 817
Кариерата не е на особенна почит в този форум /почети всички са домакини / Никой няма да ти каже да избереш кариерата пред детето.


 Mr. Green Toва нарочно за да направиш темата "интересна" ли го написа? Почти съм сигурна, че си целяла това.Малко провокация да има. Mr. Green

По темата - не бих избрала кариера пред второ дете. Но ако финансово и емоционално не се смятам за готова за още едно "чаве" не бих се насилвала.

# 27
  • Мнения: 293
Като само дете и самотно бих ти казала да си родиш и второ.
Да си само дете е страшно.На детето ти никога няма да му липсват шарени тапети,собствена детска стая,пари в изобилие - толкова колкото брат или сестра,повярвай ми.

Страшно е освен самотното детство и самотата , която детето изживява когато остане само на този свят.....Моят съвет / на само дете/ е категоричен- детенце!!!!
е,нека не категоризираме.хубаво звучи това със силната братска обич,но понякога тя е малко мираж.познавам мноого хора/добри хора и то/,които недолюбват братята и сестрите си по една или друга причина.
и каквото и да си говорим-всяко дете иска шарени тапети,играчки и собствена стая,а като порасне и кола и апартамент даже.това не можем да го отречем..отричат го най-вече тези,които не са го имали или не могат да си позволят да го осигурят на детето си.
но нека не изместваме темата..


Десинка,аз говоря от личен опит.Не знам какво е да не се имаш с брат си или сестра си,защото никога няма да ги имам Confused А това е по-лошото.Що се отнася до това какво иска детето- иска да има с кого да играе,с кого да си легне, с кого да ходи на училище,а като порастне да споделя и да не се чувства само на този свят.Нито тапети на крокодили,нито лъскава кола могат да заменят това.Повярвай ми.Родители ми не са богати,така,че и при това положение пак сама се справям с живота.Ако имах брат или сестра и тя/той щеше да се справя но щяхме да сме двама и да се подкрепяме.Така,че за мен въпроса никога не опира само до пари.Позволявам си да си изказвам мнението и мисля,че е по темата тъй като авторката иска да чуе как се чувства едно само дете - това е от моята камбанария- много гадно,болно и само...и сигурно докато си умра ще е така.

ПС: Да сигурно всяко дете иска шарени тапети....но ако го попиташ ,,Братче или шарени тапети?,, ще се изумиш от отговора....

# 28
  • Мнения: 884
Или пък на  едно дете, което не е само-не си представям живота без сестра си. Знам, че има и обратни случаи, но да не мислим така негативно.
 Рафелина, мислете, говорете-най-правилното решение ще е това, което вземете заедно  bouquet! Лека вечер от мен, момичета!

# 29
  • Мнения: 804
При мен нямаше дилема/кариера или второ дете/-кариера винаги може да се направи,но детето е по-важно.Аз имам по-малка сестра и макар и да живея далеч от нея винаги си помагаме а и много се обичаме.И аз имам второ дете-логиката ми бе,че един ден когато със съпруга ми ще ни няма дъщеря ми няма да е сама на този свят,а ще има на кого да разчита.Хубаво е детето ти да не е само,така се изгражда и в лоялност и съпричастност към околните.Мисля си че деца,които растат сами стават егоисти.Това е моето мнение.

# 30
  • Мнения: 1 447
Аз бих избрала детето пред кариерата.Напълно основателно се притесняваш,но след време може да си намериш много по-хубава и доходна работа от тази в момента.Не се знае живота какво може да ни поднесе.

# 31
  • Мнения: 1 844
Като само дете и самотно бих ти казала да си родиш и второ.
Да си само дете е страшно.На детето ти никога няма да му липсват шарени тапети,собствена детска стая,пари в изобилие - толкова колкото брат или сестра,повярвай ми.

Страшно е освен самотното детство и самотата , която детето изживява когато остане само на този свят.....Моят съвет / на само дете/ е категоричен- детенце!!!!
е,нека не категоризираме.хубаво звучи това със силната братска обич,но понякога тя е малко мираж.познавам мноого хора/добри хора и то/,които недолюбват братята и сестрите си по една или друга причина.
и каквото и да си говорим-всяко дете иска шарени тапети,играчки и собствена стая,а като порасне и кола и апартамент даже.това не можем да го отречем..отричат го най-вече тези,които не са го имали или не могат да си позволят да го осигурят на детето си.
но нека не изместваме темата..


Десинка,аз говоря от личен опит.Не знам какво е да не се имаш с брат си или сестра си,защото никога няма да ги имам Confused А това е по-лошото.Що се отнася до това какво иска детето- иска да има с кого да играе,с кого да си легне, с кого да ходи на училище,а като порастне да споделя и да не се чувства само на този свят.Нито тапети на крокодили,нито лъскава кола могат да заменят това.Повярвай ми.Родители ми не са богати,така,че и при това положение пак сама се справям с живота.Ако имах брат или сестра и тя/той щеше да се справя но щяхме да сме двама и да се подкрепяме.Така,че за мен въпроса никога не опира само до пари.Позволявам си да си изказвам мнението и мисля,че е по темата тъй като авторката иска да чуе как се чувства едно само дете - това е от моята камбанария- много гадно,болно и само...и сигурно докато си умра ще е така.

ПС: Да сигурно всяко дете иска шарени тапети....но ако го попиташ ,,Братче или шарени тапети?,, ще се изумиш от отговора....
пак казвам,нека не говорим глобално. Laughingаз също съм само дете-нямам братя и сестри.и честно да си кажа,никога не съм и мечтала да имам..не съм усетила самота или нещо такова.винаги съм имала с кого да си играя и обикновено съм била свидетел на зверски скандали между сестри защо едната е взела шнолата на другата.
но различни хора-различни мнения.с най-добри чувства!

# 32
  • Мнения: 2 448
Ако съм в двоумение искам или не искам дете, а не съм напълно убедена в това, риска ако се появи някакъв проблем (не дай Боже) с детето, ще ме постави в ситуация да съжалявам, че съм го родила. А няма по голям ужас за това от една майка.
Не може да родиш дете с въпрос пък било и колебанието някакви малки проценти, защото това не е нещо,което можеш да върнеш. А това, че ти роди, пък все нещо ще стане и нещата ще се наредят са глупости. Не само, че никой не го гарантира, ами има сериозна опасност да настъпи пълен обрат, и да , познавам хора, които са казвали на майките си "по добре да не ме беше родила". 
Най безотговорното за мен е дете на всяка цена с надеждата, че всичко ще се нареди.
Вече, ако човек е склонен на това и го иска и е съгласен да плати цена на неудовлетвореност и смята, че само наличието на деца осмисля живота му, независимо от другото, ОК, но щом се колебае, за мен има само едно решение - не.

# 33
  • Мнения: 6
Майка ми е едно дете ,топъл и добър човек никога не е била самотна ,баща ми има брат и сестра нито той ги търси нито те него нещо не се разбират.
Въпроса е как ти се чувстваш, децата в един момент поемат свия път мама ,тате ,брат ,сестра до едно време

# 34
  • София
  • Мнения: 1 228
Това дали ще се разбират децата или не, дали ще се карат за шноли или не, никой не може да каже дори за собствените си деца... обширна философска тема... Това обаче не е темата тук.

П.П.: имам 2 деца и нелоша "кариера".

# 35
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Абе това за карането са глупости. И ние сме се карали със сестра ми като бяхме малки, и сме се скубали даже и какво от това? Детски истории. Никога не бих си помислила, че е по-добре да я е нямало, как може да се разсъждава така? Че вие сигурно и на децата си се карате, това значи ли, че без тях е по-добре?

# 36
  • Мнения: 2 050
По темата за второто дете не мога да взема отношение, тъй като още нямам първо Wink

Но по въпроса на авторката за "единичните" деца - аз съм такова - вместо да обяснявам какво е и как е, просто ще кажа, че искам две (или повече - божа работа). Живот и здраве когато имам деца, може и да ми се промени мнението, но на този етап - в никакъв случай само едно yes

# 37
  • Мнения: 3 634
На 36 год. не бих родила второ дете, даже изобщо не бих, без оглед на възрастта. Само дете съм и се чувствам прекрасно, не ми липсва тълпа роднини.
Единственото ми дете беше по-важно от всичко още в момента когато реших, че съм готова за майка.

Дилемата ти е дали искаш второ дете, а другите притеснения нямат нищо общо.  Peace

# 38
  • гр. Варна
  • Мнения: 88
Аз пък си мисля, че в този период на икономическа криза е най-подходящо да си родиш едно дете, защото докато то поотрасне за детска градина, може и да сме в икономически подем /дай боже/ и много по-добри професионални переспективи.

# 39
  • Мнения: 2 556
И дете, и кариера! Едното изобщо не пречи на другото по никакъв начин (а иначе - детето е 100 пъти по-важно).

# 40
  • Мнения: 12 662
обикновено съм била свидетел на зверски скандали между сестри защо едната е взела шнолата на другата.
но различни хора-различни мнения.с най-добри чувства!

И аз съм била свидетелка - между собствените ми деца.  Но сега един без друг не могат.

# 41
  • София
  • Мнения: 18 679
Всеки си е за себе си, хора всякакви. Аз бях луда по работата си пореди да забременея. Сега бих я зарязала на секундата за още едно бебе Laughing Чувствам се много по-пълноценен човек сега. Мога да изкарвам пари всякак, децата са ми уникални Heart Eyes

# 42
  • Мнения: 1 174
Ако парите, които изкарва съпругът ти са ви достатъчни, не разчитате много на твоята заплата, раждай си детето. Кариера ако си кадърна винаги може да направиш. Кое ти гарантира, че ако не родиш непременно ще успееш ? Пък и ако се върнеш на работа по - скоро пак ще се намери вариянт с детето, сега има програма в помощ на майчинството, държавата плаща на жена да ти гледа детето минималната заплата. Изобщо ако го искаш - дете се гледа и с много и с малко. 

# 43
  • Мнения: 647
Незнам дали някоя от вас си е задавала този въпрос  и какъв избор е направила, но аз съм на 36г. и си мисля, че ако сега не се реша на второ дете ще изтърва последния влак и някой ден може и да съжалявам.
Истината е, че работя активно и незнам дали правилно мога да преценя плюсовете и минусите. На възраст съм, в която не мога да остана дълго в къщи, защото може и да не ме вземат отново на работа, което ме плаши и спира. Търсенето на нова работа в тези времена и с още няколко години отгоре, ми се вижда трудна работа.
Знам, че всеки сам взема решенията си и си носи отговорност за последствията, но бих се радвала да прочета споделени мнения.

Аз съм на 34 и бебеправим в момента, не ми пука за работата, работа ВИНАГИ има, убедих се, защото сега си търся и по-добре платена и на реални осигуровки, всеки ден съм на интервюта, така че аз съм ЗА второ дете!

# 44
  • Мнения: 289

И двете, това е моето мнение ,с желание става всичко.Кариерата не пречи да имаме деца ,но ни трябва добър и всеотдаен татко ,за да помага малко повече.

# 45
  • Мнения: 179
В момента съм бременна с 2ро.И при първата бременност ми се наложи да изоставя много добре платена работа в чужбина, сега след като почти 2год. се борих за кариера съм бременна с второ, но не съжалявам.Наистина понякога си мисля, че с първата бременност избързах и , че по друг начин  може би щяха да са нещата, но като си погледна принцесата разбирам, че няма по важни неща от нашите слънца.За 2ро дете съм. Peace

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 675
Ако сте готови да имате още едно дете, нищо не би ви спряло.  Hug

Ние бяхме убедени, че искаме второ дете, даже много го искахме. Преди да получим второто ни съкровище, имахме и два неуспешни опита. Sad Но, не се отказахме. Не съм преставала да работя, но тя и моята работа е такава, че когато има, трябва да се свърши, а може да има и известно време изобщо никакви ангажименти да нямам. С второто ни дете забремянх точно когато изпълнявах сериозен ангажимент, но не съм и помисляла да сравнявам кариерата с детето ни. С каката изоставих кариера на 25 год. Simple Smile, всъщност за около година пак върших същата работа, но успоредно се занимавах и с друго. Майчинството определи и професионалния ми път до голяма степен.
И двамата с мъжа ми сме едниствени деца и се чувстваме пълноценни хора, но за нашето семейство пълнотата дойде с втората ни щерка. А и мераци за трето не липсват. Само да вляза във форма, че 4 бременности ме изкараха от редиците на нормално изглеждащите хора. Mr. Green

Нещата не са черни и бели. Преценете добре и дерзайте. Peace

# 47
  • Мнения: 4 292
Ти самата казваш, че искаш второ детенце. Кариерата е важна, определено, но ти нямаш много време за бебе и в един момент ще усетиш, че е станало твърде късно. Тогава със сигурност ще съжаляваш, защото си искала, но не ти е стискало.
Ще се радвам да те видя с лентичка.  Peace

# 48
Благодаря на всички за отговорите!
Както писах в началото - наясно съм, че човек сам трябва да си взема решенията и сам да си носи отговорностите,но е хубаво да чуеш и другите.
За първи път пускам тема (защото ми е наболяла) и някак си ми стана по-ясно как мисля аз самата, като чета вашите мнения.
Pasient,  много си права като казваш, че не може да се роди дете на всяка цена с надеждата всичко да се нареди.
Но сега поне съм наясно какво да правя, вие ми помогнахте - реших твърдо да седна, да поговорим с мъжа ми, но не така между другото, както до сега сме го правили, да сложим от едната страна отговорностите, които ще ни се струпат, от друга хубавите неща, които очакваме и да го притисна твърдо да вземе решение, а не "по принцип искам дете", както ми кава до сега.

# 49
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Близо 5 години и аз си задавах същия въпрос като теб. Имах вече едно дете, студентско бебе, отгледано много трудно, с много лишения и компромиси. Точно се отпуснах да започна работа от която не трябва да изчезвам всеки ден в 5 и да ме гледат криво колеги и шефове, точно спрях да ползвам всеки месец болнични и мъжа ми поиска второ дете. Не исках и да чуя. Не исках всичко отначало. Само който е работил с малко дете в частна фирма на отговорна работа знае колко е трудно всеки ден да успяваш да оставиш всички които чакат нещо от теб и да си тръгнеш в 5. Независимо от събранията, шефовете, проектите и клиентите. На мъжа ми никога не съм могла да разчитам защото неговата работа пък е още по-ангажираща. Не исках отново да напускам и да си търся каквато и да е работа с малко работно време на която не ме взимат защото съм прекалено квалифицирана и знаят че или ще искам много пари или ще си намеря по-добра работа и ще избягам. Подчертавам че по образование съм програмист, но никога не съм работила това. Точно защото при двама програмисти в къщи няма място за дете. Не ме оборваите защото знам как работят програмистите и знам как нито една колежка на мъжа ми не смее да роди. Работех като уеб дизайнер и избирах винаги по-лека работа като правех компромис със заплатата, но с уговорката че няма да оставам до среднощ в офиса и няма да работя в почивните дни. И пак имах проблеми. Пак се е случвало шефа да ми каже че моето дете му пречи на бизнеса а колегите да питат защо аз си тръгвам а те остават. Мислила съм вариант бавачка, но не съм се решавала защото винаги съм мислела че детето има нужда от майка си а не от чужда жена която освен да го нахрани и облече друго няма да свърши. 
След много мислене за второто дете се реших да родя. Знаех от самото начало че живота ми ще се завърти обратно на часовника и ще се върна в изходна позиция. Но мъжа ми искаше дете, печелеше добре и аз махнах с ръка на кариерата ми. Уж вече имам две баби пенсионерки около мен (с големия и свекървата и майка ми работеха), уж имам и голям син който ми помага когато може, уж мъжа ми вече е на утвърдена позиция и също може да го гледа ако се наложи, уж имам пари и гледачка да взема и уж, уж си напуснах работата. Две години майчинство си казаха думата. В офиса вече имаха друго момиче. Аз бях изостанала с работата. Изобщо и не направих опит да се връщам там. Започнах да си търся друга работа обаче, с малко дете, на 37 години, три години почивка и условия за трудов договор, болнични, работа до 5 и почивка в почивните дни, познай колко лесно си намерих. И понеже аз самата не съм мотивирана да започвам работа в частна фирма защото не искам да се повтарят уговорките за работа до 5 и т.н  изкарах курс за маникюрист и започнах работа в един салон до детската градина. Сега сама си определям часовете за работа и ако имам след 5 мога да си взема детето и да го сложа до мен в салона да играе. Ако е болно просто не си записвам часове и си го гледам. Е и там градя кариера Simple Smile))) но като карам курсове за грим и се уча да правя интересна ноктопластика. Мъжа ми първо каза че съм луда после видя колко е удобна такава работа за всички и най-вече за него Simple Smile. Майка ми не казва какво работя на хората които знаят за какво съм учила, а на останалите разправя че това е само временно докато малкия поотрасне. А уеб дизайна...... остана ми като часпром от къщи, но рядко и повече като услуга за приятели. Не знам дали някога ще се върна пак на такава работа. Много ми се иска защото много си обичах професията, но наближавам 40 а и в трудовата ми книжка вече пише маникюрист. Надали някога някой ще ме вземе.


Въпреки това не съжалявам нито ден че съм направила така. Сега оценявам колко е хубаво човек да си е с детето. За големия нямах нито време нито търпение притисната от ангажименти или безпаричие.

Дълго стана, за което съжалявам.

# 50
  • Мнения: 89
По темата е доста трудно да се даде катгоричен отговор, аз мисля че детето трябва да идва, когато човек го иска, а не защото трябва или остарява или други ограничаващи външни условия ... И че наистина е мнго важно как и с какво е се гледа и да има едни спокойни и щастливи родители .. От друга страна човек цял живот прави планове и очаква нещо да се случи и да е хепи, я да отслабне, я да има по-добра работа, я нещо друго и тези очаквания отлагат "истинския" живот ...
Martisun много ми е интересна твоята история и решение ... Радвам се, че ги сподели   bouquet . Бях срещнала и в друга тема твой пост, където споменаваш за драстична смяна на професията, но чак сега прочитам the real story Simple Smile Аз не разбрах точно, щастлива ли си сега ? Интересна ли ти е все пак новата професия, пак е нещо творческо ... Това че майка ти не споменава какво работиш, означава ли че и ти и тя се притеснявате (срамувате) от това ... Питам защото често ми минават през ума мисли от рода на да зарежа уж успешната си, но изнервяща кариера и да отворя бар на плажа примерно Laughing Също нямам деца, защото се чудя къде и как ще ги гледаме, колко средства ще са нужни и т.н., както и дали ще искат родители бармани  Joy

# 51
Според мен още едно детенце отгледайте!

обикновено съм била свидетел на зверски скандали между сестри защо едната е взела шнолата на другата.
но различни хора-различни мнения.с най-добри чувства!

И аз съм била свидетелка - между собствените ми деца.  Но сега един без друг не могат.

Ние сме три деца в семейството - имам брат и сестра. Карали сме се, били сме се, но не мога без тях! Винаги сме били задружни и се подкрепяме! И аз съм научена да се съобразявам. Моята половинка е едно дете - ами личи си, моля никой да не се обижда, но егоизмът е налице. Колкото и да ти обясняват и да те възпитават, само живота с други деца около теб може да те научи да се съобразяваш, да правиш компромиси, да отстъпваш понякога! Така че и от възпитателна гледна точка е по-хубаво да са две дечица!
Дилемата мисля, че не е дилема - детето е по-голяма ценност от кариерата, въпреки че избирайки едното изобщо не значи, че трябва да се откажеш от другото!!! Разбира се, важно е да прецениш можете ли да го отгледате спокойно, без да се тревожите за всеки разход. Не е без значение и това!

# 52
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Защо искаш съвет???
Постъпи така както иската двамата със съпруга ти...Това си е изцяло ваше лично желание...

# 53
  • Мнения: 174
Естествено, че второ дете. Работа винаги ще има, стига да ти се работи. Wink

# 54
  • Мнения: 2 563
Времената не са лесни. Добре си направете сметката. Много е гадно да гледаш дете с огорчение, че те е спряло да правиш нещо. Или просто притиснат от безпаричие и недоволство да му се нервиш за всяко нещо.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 952
Времената не са лесни. Добре си направете сметката. Много е гадно да гледаш дете с огорчение, че те е спряло да правиш нещо. Или просто притиснат от безпаричие и недоволство да му се нервиш за всяко нещо.
Знаеш ли, откакто съм завършила училище времената все не са лесни. Преди това не се говореше, а и аз не знаех за какво иде реч  Laughing
Голямото ми дете е родено в най-гладната година от промените. Трудно ми е да сравня сегашната криза с хиперинфлационните 96-97. Отне ми повече време да поискам второ дете, но НИКОГА не съм съжалила за кариерните компромиси.
Не съм срещала човек, който да гледа децата си с огорчение.

# 56
  • на майната си
  • Мнения: 425
Аз не знам дали ще ти помогна - от тези, които са взели твърдо решение да останат с едно дете съм.
На мен не ми е пусто, но трудно преживявам всеки път, когато дъщеря ми спомене за братче/сестриче.
Не растат егоисти, до дете и възпитание е.
Аз също не мога без работата си, но не е това проблема. Просто гледам мащабно на нещата и преценявам за себе си, че не е това голямата ми мечта.
Ако имах желание за второ дете - работата не би ме спряла. И аз съм в частна фирма, работя от както се помня и никога не съм имала проблем дори, когато беше малка да си сменям местоработата - за протокола родих на 29 и не съм млад кадър Simple Smile.
Ако фирмата ти е сериозна и уважава кадрите си, не мисля че ще имаш проблем.
Вземи правилното решение за себе си. Ако го искаш - ще се справиш.

# 57
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Много е гадно да гледаш дете с огорчение, че те е спряло да правиш нещо. Или просто притиснат от безпаричие и недоволство да му се нервиш за всяко нещо.

подкрепям 100%: това са много лични ситуации и решения, лесно е всички да запеем 'дете, другото няма значение'. Различни са хората: някои жени се чувстват пълноценни когато градят кариера редом до детето, за други е напълно достатъчно времето с децата. И двата 'вида' могат да бъдат страхотни майки, както и много калпави. Когато ти напира да се доказваш на работа не знам дали е уместно да искаш бебе само притисната от времето, а след това да мислиш 'ех, ама само ако бях останала на работа' и бебето да ти е криво. За всяко нещо трябва време и всяко нещо с времето си.

Детето е компромис с кариерата,  а кариерата е компромис с майчинството - за кой от двата си готова? Ако работиш на читаво място, то евентуално би могла да минимизираш компромиса, но няма начин да го избегнеш...или поне аз не знам за такъв.

Аз съм в същата дилема, но засега изчаквам (т.г. ще стана на 32г., надявам се да мога да си позволя чакането)

Не съм срещала човек, който да гледа децата си с огорчение.

това разбира се не значи, че такива няма (може би огорчение е малко силна дума), най-малкото защото едва ли някоя майка ще афишира, ако я гризе отвътре какво е пропуснала по отношение на професионалното си развитие  Peace

Последна редакция: вт, 17 мар 2009, 18:40 от Loreley

# 58
  • На гарата
  • Мнения: 163
Ох тази дилема стои и пред мен.Вече съм на 34 и ме е страх че няма да се справя.Отвикнах от смяна на памперси и ставане на 3 часа.Като се сетя за всичко това косата ми настръхва.

# 59
  • Мнения: 37
Дете! Аз трябваше да направя такъв избор. И не съжалявам нито за миг! Heart Eyes

# 60
  • Мнения: 12 662
Клише е , но никаква кариера не може да ти замести детето.

# 61
  • Мнения: 9 052
Не бърzай, планира и двете но вzаимнопоносими. В смисъл можеш да си поzволиш 2 години да поработиш беz много да се пънеш и да си гледаш спокойно детето и после като се поуспокоят нещата ще си работиш полека лека повече ... Но си вzеми няколко месеца да си го планираш. НЕ така дете или кариера ... ами и двете но си ги планирай  Wink

# 62
  • Мнения: 84
ДЕТЕ С ДВЕ РЪЦЕ.да ви споделя и моя проблем в тоя ред на мисли  .Тази година правя 35 а синът ми 9 години. С мъжът ми много искаме второ дете но ни спира единствено жилището в което живеем . Нашо е но е много малко една стая и кухня (44кв.). Просто стоя и гледам и мисля къде ще сложа креватче ами негово шкафче и т.н.ние сега спим тримата в една стая ами после ... много съм объркана и незная какво да правя.А бебето трябва да е отделно от големия ,да може да се наспива- все пак ходи на училище.

# 63
  • Мнения: 4 195
ДЕТЕ С ДВЕ РЪЦЕ.да ви споделя и моя проблем в тоя ред на мисли  .Тази година правя 35 а синът ми 9 години. С мъжът ми много искаме второ дете но ни спира единствено жилището в което живеем . Нашо е но е много малко една стая и кухня (44кв.). Просто стоя и гледам и мисля къде ще сложа креватче ами негово шкафче и т.н.ние сега спим тримата в една стая ами после ... много съм объркана и незная какво да правя.А бебето трябва да е отделно от големия ,да може да се наспива- все пак ходи на училище.
съпруга ми е живял така дълги години - до 8 - ми клас.
Няма драма - ако имате балкон - правите го на кухня, кухнята на спалня, голямата стая на две по - малки.....варианти много, децата са по - важни Peace

# 64
  • Мнения: 12 662
ДЕТЕ С ДВЕ РЪЦЕ.да ви споделя и моя проблем в тоя ред на мисли  .Тази година правя 35 а синът ми 9 години. С мъжът ми много искаме второ дете но ни спира единствено жилището в което живеем . Нашо е но е много малко една стая и кухня (44кв.). Просто стоя и гледам и мисля къде ще сложа креватче ами негово шкафче и т.н.ние сега спим тримата в една стая ами после ... много съм объркана и незная какво да правя.А бебето трябва да е отделно от големия ,да може да се наспива- все пак ходи на училище.

Имам приятелка с този проблем. Като вземат новото жилище ,ще родят второ. Чакаха , чакаха, пък го направиха. И го родиха. Сега имат палат. И само 2 деца.

# 65
  • Мнения: 41
този въпрос съм си го задала още преди 5 години, сега съм на 36 и имам 2 деца, кариерата не ме вълнува толкова, децата ми са по важни от всичко и като се върна назад във времето няма кой знай каква разлика по отношение на кариерата.....само че е по смислен животът ми, а и ние живеем в малък апартамент, ама какво от това

# 66
  • Мнения: 84
апартамента е среден и има две тераси (на хола и на кухнята )говорили сме да теглим заем (пр.10 000 euro) незнам дали ще стигнат -да вкараме терасите вътре да разделим хола на две, и кухнята да стане по-голяма .Обаче пък после си мисля защо да влагам в този апартамент пари като може да го продадем ,да теглим пак заем и да си купим по-голям.Но пък тогава ще ми трябват много пари,защото трябва и да се обзавежда все пак.Абе общо взето луда работа с тая криза направо не смеем да правим нищо----освен бебе нали... Joy  bouquetмомичета все пак за съветите preggo preggo :

# 67
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 544
От кариера до кариера има разлика . Ако си продавачка в кварталния супер за каква кариера говорим ? Ако си завършила например медицина и си учила 6-7 години , после 3 год специалност . и т. н. би ли ги отхвърлила с лека  ръка ?

# 68
  • Мнения: 693
Дете! Цял живот ще работиш  Simple Smile

Ако човек така поставя въпроса за финанси и кариера, времето на детето никога няма да дойде Laughing

# 69
  • Мнения: 1 817
Аз  доста мислих за второ. Искаше ми се, но не ми стискаше.
В службата нещата още не се бяха затвърдили. Изчаках да се почувствам по-сигурна там и тогава се реших. А и годинките си бяха сериозни. Обсъдихме го с мъжо и веднага действахме. Laughing Нещата бързо се случват. Много съм щатлива за решението ни и за всичко. Grinning

# 70
  • София
  • Мнения: 7 190
Разбирам да живеехме в относително богата социална държава, ама у нас кариера не значи само работа, а и пари. Необходими пари.
Щото лично аз предпочитам да имам само едно дете, и да мога да му осигуря качествено образование и възможност за добро бъдеще, вместо да народя 2-3, пък "там все ще закърпим двата края".

Та като се постави подобен въпрос в този форум, направо на сектантство ми замирисва.  Mr. Green
Всъщност дискусия е почти невъзможно да се проведе!


# 71
  • Мнения: 2 556
Аз съм убедена, че както може да се осигури 1 дете, така може и 2-3. Не виждам как ако е 1, ще му дам света, пък ако са 2 примерно, ще ги оставя да мизерстват или какво? Губи ми се логиката нещо. Щом едното ще има образование, и другите ще имат. Идеята да имаш само 1 дете, за да му осигуриш "всичко" ми е супер странна, защото накрая това "всичко" обикновено е някоя панелка да речем...

# 72
  • далечно
  • Мнения: 1 029
От кариера до кариера има разлика . Ако си продавачка в кварталния супер за каква кариера говорим ? Ако си завършила например медицина и си учила 6-7 години , после 3 год специалност . и т. н. би ли ги отхвърлила с лека  ръка ?

Точно, зависи откъде (си) тръгваш временно и какво би означавала тази дупка в кариерата ти за бъдещето. Както разбора се и колко искаш и би могла да чакаш за второ, т.е. чувстваш ли че това е последния влак.

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 13:06 от Loreley

# 73
  • София
  • Мнения: 7 190
Аз съм убедена, че както може да се осигури 1 дете, така може и 2-3. Не виждам как ако е 1, ще му дам света, пък ако са 2 примерно, ще ги оставя да мизерстват или какво? Губи ми се логиката нещо. Щом едното ще има образование, и другите ще имат. Идеята да имаш само 1 дете, за да му осигуриш "всичко" ми е супер странна, защото накрая това "всичко" обикновено е някоя панелка да речем...
Ми не, ако искам да си дам детето в частното училище към някое посолство, ще мога да осигуря няколко хиляди евро годишно (благодарение на презряната кариера).
Ако са две или повече деца, явно няма да мога.
(Не мога да си изкривя душата, детската ми мечта не е да си тръсна отрочето в кварталното училище с чалгата).
Не говорим за недвижимо имущество, а за ОБРАЗОВАНИЕ.
И за даване на възможности, а не на квадратни метри.


Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 13:10 от Red

# 74
  • Мнения: 2 556
Е, при мен въпроса не седи, защото съм в град без частни училища, така че мога да родя повече деца, без да се тревожа  Wink Когато пораснат, важното ще е висшето им образование, което ще го мисля тогава, а не сега, когато започват училище.

# 75
  • София
  • Мнения: 7 190
Тъй де, хората са различни.
Това исках да кажа.

# 76
  • София
  • Мнения: 146
И аз да се включа,защото ме вълнува донякъде този въпрос.На 34 г съм и мислим за второ,а за кариерата какво да кажа-преди да забременея и родя за мен беше важна кариерата,но сега....на първо място е семейството,децата.Работа ще има цял живот.Това е от мен.

# 77
  • Мнения: 2 556
Да, за мен образованието също е важно. Но не мечтая и не държа да е в училището към някое посолство примерно и от 1 клас да сме с таксите от по няколко хиляди евро напред. Синът ми учи в езковата гимназия на Плевен, училището е доста добро, чалга няма как да прослуша, след като никой у нас не слуша. Ако някое от съученичетата му слуша чалга, това не би ме притеснило, добре е детето да свиква с разнообразието на живота и с действителността - хората просто са различни.

# 78
  • София
  • Мнения: 7 190
Ако трябва да бъда откровена, колкото пъти в последните години ми се налага да пътувам извън София, оставам с впечатление, че големите провинциални градове са в пъти по-хубави за живеене от София. Говорим комплексно. Добрите училища са функция от всичко това.
Софийската езикова гимназия, която аз съм завършила преди 15 години, отдавна не е това, което беше. Тъжно, но факт.

# 79
  • Мнения: 2 556
Когато полагаме грижи за децата и мислим за тяхното бъдеще, вярвам, че ще се справим  Simple Smile

# 80
  • Мнения: 37
Второ дете !

# 81
  • Мнения: 342
Второ дете.

# 82
  • Мнения: 90
Зависи от ситуацията...искахме много второ дете, така и бременността ми не свърши с добър край, но пък повреме на нея съкратиха мъжа ми-така че...за момента, мога да кажа че преоритет са финансите в семейството...
Аз работя, мъжа ми също...2 ро дете за жалост не можем да си позволим.

Ако мъжа ми има сигурна работа, веднага сме готови за това-няма да е необходимо да работя. И децата ще се осигурени..

А за моята собствена кариера..моят план е да я започна след 30-на първо място са децата! Peace

# 83
  • Мнения: 76
Зависи!
Аз съм правила аборт заради нова работа - и честно да си призная - не съжалявам.
Естествено е, че винаги по-доброто решение е второ дете, стига да е наистина осъзнато, за да не бъде обвинявано в бъдеще за евентуалния личен провал.

# 84
  • Мнения: 9 814
Кариерата няма да ми избяга. Вече достатъчно години работя за нея. И въпреки че, се реших на второ дете точно в момент на подем, не съжалявам. Напротив радвам се на нероденото си бебе.
Едва ли след години кариерата ще ме обича и ще държи на мен.

# 85
  • Linz
  • Мнения: 11 619
как може да ти хрумне да сравняваш и/или да избираш м/у дете (живо същество) и кариера (нещо преходно и субективно)?
И аз това си помислих щом прочетох темата.

Аз съм убедена, че както може да се осигури 1 дете, така може и 2-3. Не виждам как ако е 1, ще му дам света, пък ако са 2 примерно, ще ги оставя да мизерстват или какво? Губи ми се логиката нещо. Щом едното ще има образование, и другите ще имат. Идеята да имаш само 1 дете, за да му осигуриш "всичко" ми е супер странна, защото накрая това "всичко" обикновено е някоя панелка да речем...
Ми не, ако искам да си дам детето в частното училище към някое посолство, ще мога да осигуря няколко хиляди евро годишно (благодарение на презряната кариера).
Ако са две или повече деца, явно няма да мога.
(Не мога да си изкривя душата, детската ми мечта не е да си тръсна отрочето в кварталното училище с чалгата).
Не говорим за недвижимо имущество, а за ОБРАЗОВАНИЕ.
И за даване на възможности, а не на квадратни метри.
Със скъпо училище няма да осигуриш повече възможности. И в "най-чалгарското" училище да е, ако има потенциал детето ще се развие. И обратно- и милиони да инвестираш в образованието, може и да няма файда. Всичко си зависи от детето и от неговите възможности. И от преподавателя естествено. Учителската професия е призвание, докато частното образование е просто доходен бизнес.
Нищо материално не може да замести това, което може да даде братче или сестриче. Радвам се, че го осъзнах навреме, защото и аз бях изпаднала в подобно заблуждение. Оказа се, че кварталното ни училище дава отлично образование. И имахме късмета да попаднем на перфектната учителка!

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
А защо или дете или кариера -аз бих избрала и двете просто ги подреди  във времето. И тъй като си на 36 значи приоритет ти е детето. После кариерата ,няма страшно човек може и на 40 да се реализира.

# 87
  • Мнения: 90
Едва ли след години кариерата ще ме обича и ще държи на мен.

Много точно казано!
Поздравления!   bouquet  bouquet  bouquet

# 88
  • Мнения: 486
И аз не разбирам защо ИЛИ ?Имам дъщеря - работохоличка съм и обожавам малката.Роди се недоносена имахме проблеми, терапий...е гледах я 7 месеца /3-10месец, пред 3 беше по болници/ после се върнах на работа, оставих я на бавачка и на нашият татко който много ме подкрепя/за наша радост има и ненормирано работмо време/.И не не съм изгубила връзката с дъщеря си, вече на 2г, и на ясла.Прекарвам всяка свободна минута с нея.И сега се молим за още едно детенце....а кариерата няма да ми избяга.Нито мсиля да я прекъсвам за дълго.Няма по-голямо щастие от децата.И ако трябваше да избирам , дори не бих се замислила -избирам децата.

# 89
  • София
  • Мнения: 7 190
Със скъпо училище няма да осигуриш повече възможности. И в "най-чалгарското" училище да е, ако има потенциал детето ще се развие. И обратно- и милиони да инвестираш в образованието, може и да няма файда. Всичко си зависи от детето и от неговите възможности. И от преподавателя естествено. Учителската професия е призвание, докато
Не е вярно.
Формулата е друга - гени + околна среда.
И разбира се, че само по критерий "частно училище" не може да се направи избор.
Иначе - сори - аз съм едно дете и винаги съм се чувствала прекрасно.

# 90
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Със скъпо училище няма да осигуриш повече възможности. И в "най-чалгарското" училище да е, ако има потенциал детето ще се развие. И обратно- и милиони да инвестираш в образованието, може и да няма файда. Всичко си зависи от детето и от неговите възможности. И от преподавателя естествено. Учителската професия е призвание, докато
Не е вярно.
Формулата е друга - гени + околна среда.
Кое не е вярно? И кое наричаш "околна среда"?

# 91
  • Мнения: 693
Със скъпо училище няма да осигуриш повече възможности. И в "най-чалгарското" училище да е, ако има потенциал детето ще се развие. И обратно- и милиони да инвестираш в образованието, може и да няма файда. Всичко си зависи от детето и от неговите възможности. И от преподавателя естествено. Учителската професия е призвание, докато частното образование е просто доходен бизнес.
Нищо материално не може да замести това, което може да даде братче или сестриче. Радвам се, че го осъзнах навреме, защото и аз бях изпаднала в подобно заблуждение. Оказа се, че кварталното ни училище дава отлично образование. И имахме късмета да попаднем на перфектната учителка!

Мда, съгласна съм!

# 92
  • София
  • Мнения: 7 190
Не е вярно, че всичко зависи единствено и само от детето.
Зависи в голяма степен, но съществен фактор освен семейството са и училището, съучениците, приятелите, преподавателите.
Това наричам околна среда.
И затова държа толкова на образованието, респективно училището.
А последното става толкова по-определящо, колкото по-голямо е детето.
Бих казала, че е направо ключово в тийн възрастта, защото азбучна истина е, че тогава децата се разочароват и противопоставят на родителите си. И остава влиянието на съучениците.
Не с цел да прозвуча нескромно ще кажа, че определено имам високо мнение за интелигентността и високата си култура, но то е в голяма степен, защото като 14-15 годишни с часове се разхождахме с няколко мои съученици и разсъждавахме върху Киркегор, Гюнтер Грас, Алфред Дьоблин.

Това ми е мнението накратко.

Последна редакция: пт, 20 мар 2009, 10:18 от Red

# 93
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не е вярно, че всичко зависи единствено и само от детето.
Зависи в голяма степен, но съществен фактор освен семейството са и училището, съучениците, приятелите, преподавателите.
Това наричам околна среда.

Значи сме на едно мнение.

# 94
  • София
  • Мнения: 2 901
Ако на възраст 36 тепърва си мислиш за кариера, бих го нарекла малко късно - според мен на тази възраст отдавна би трябвало да си поработила достатъчно за името си за да можеш да се възползваш малко от неговата работа за теб.

Ако избереш кариерата, а си минала през тази чуденка за второ дете (ако не си минала през чуденка и мислиш че 1 дете е било достатъчно, не се отнася), винаги ще се връщш към това твое решение със съжаление, но времето назад няма да можеш да върнеш, а ако избереш детето, ако щеш и в него можеш да намираш винаги мотив да се развиваш и да доизграждаш кариерата си.

1 дете = частно образование, повече деца - мизерия... Мммм, далеч не съм съгласна. А ако се стигне до тези прескъпо платени образования и се окаже, че детето е от онези саможиви бунтарчета или фатално разглезени мързеланчета, на които не им се учи, к'о пра'им? Купуваме им диплома?

# 95
  • Мнения: 28
Tази дилема в нашата "социална" държава  наистина изисква сериозно обмисляне. Поне така мисля аз, че трябва да постъпят едни разумни и отговорни родители.
 Да безспорно дтеето е съвършенството, радостта, смисъла  в една връзка, но то е и отговорнст и себеотдаване и сладка грижа.
Кариерата е едно съвсем друго измерение, особено на 36....зависи и с какво точно се занимаваш, до къде си стигнала в йерархията и т.н всичко това предопределя в известен смисъл отговора на твоя въпрос.

Успех и удовлетвореност от решението което ще вземеш. Heart Eyes

# 96
  • София
  • Мнения: 7 190
1 дете = частно образование, повече деца - мизерия... Мммм, далеч не съм съгласна. А ако се стигне до тези прескъпо платени образования и се окаже, че детето е от онези саможиви бунтарчета или фатално разглезени мързеланчета, на които не им се учи, к'о пра'им? Купуваме им диплома?
Не, разбира се.
Но поне спим с по-спокойна съвест, че сме дали на детето възможност.
Лично аз като родител се чувствам длъжна да го направя.

# 97
  • Мнения: 7
Да имаш голямо семейство е много хубаво.Родих второто си дете и не съжелявам нито за миг , но с отказах от работата си и  кариерата .Стоях си в къщи докато тръгна на училище.Не е правило но на мен ми подейства зле.Обезличих се като човек.От професионализма ми не бе останал и следа , наложи се да започвам всичко отначало.Но не съжелявам просто не трябва да се допуска моята грешка

# 98
  • София
  • Мнения: 2 901
1 дете = частно образование, повече деца - мизерия... Мммм, далеч не съм съгласна. А ако се стигне до тези прескъпо платени образования и се окаже, че детето е от онези саможиви бунтарчета или фатално разглезени мързеланчета, на които не им се учи, к'о пра'им? Купуваме им диплома?
Не, разбира се.
Но поне спим с по-спокойна съвест, че сме дали на детето възможност.
Лично аз като родител се чувствам длъжна да го направя.


Значи възможност според теб означава скъпо образование? Може и да ти прозвучи като нападка, не е, но наистина съм с по-особено мнение по въпроса, тъй като мъжът ми ми спряга същите изречения като теб. А е 1 от 3 деца, за което родителите не са положили никакви грижи като специално образование, както и за останалите си 2 деца, но той сам е пожелал пътя по който да тръгне, правил е всичко за да се развие и сега мога смело да кажа, че е постигнал доста, без скъпо платено образование. Моите родители ми дадоха спокойствието да живея на квартира докато се уча в София, учех в държавен университет и също поех по пътя си сама, изградих кариера, нямам претенции да съм пропуснала по-добра възможност, постигнала съм много в кариерата си за страната в която живеем, водя добър живот и имам вече 2 деца. Мисля че всичко си дойде с времето. Имам брат на когото така и не му се приучи, 100 пъти уж се наканваше, но така и не кандидатства... Съмнявам се че ако му бяха предложили стинпендия в Харвард щеше да се навие  Wink

# 99
  • Мнения: 256
Ние избрахме детето.
Трудно ни е сега, но сме щастливи, а трудностите само ни сближават повече. Банално, но това е истината.

# 100
  • Мнения: 1
Със скъпо училище няма да осигуриш повече възможности. И в "най-чалгарското" училище да е, ако има потенциал детето ще се развие. И обратно- и милиони да инвестираш в образованието, може и да няма файда. Всичко си зависи от детето и от неговите възможности. И от преподавателя естествено. Учителската професия е призвание, докато частното образование е просто доходен бизнес.
Нищо материално не може да замести това, което може да даде братче или сестриче. Радвам се, че го осъзнах навреме, защото и аз бях изпаднала в подобно заблуждение. Оказа се, че кварталното ни училище дава отлично образование. И имахме късмета да попаднем на перфектната учителка!

Мда, съгласна съм!

аз съм най-добрия пример Simple Smile

# 101
  • Мнения: 3 453
  По темата да кажа, че доста откронения има вече..Ами аз бих избрала детето.Сигурна съм че при желание от твоя страна ще съумееш да съчетаеш нещата и след време да продължиш да се развиваш.

# 102
  • София
  • Мнения: 7 190

Естествено, че животът е пълен с частни случаи.
Ето ви един цитат от "Емил и тримата близнаци" на Кестнер, който най-точно може да изрази това, което се опитвам да кажа:

"Дяволски мъчно е — каза съдебният съветник — да не се възпитават децата прекалено, но и да не се оставят невъзпитани. И всяко дете е отделен случай. Едно развива вродените си качества без всякакви усилия. А на друго те трябва да се издърпват с клещи. Иначе никога няма да се появят. — Той седна. — Ще разберете това по-късно, когато сами станете бащи."

А по въпроса за скъпото образование: ако нещата бяха такива както преди 25-30 години, когато аз бях ученичка, и през ум не би ми минало да пращам детето си в "престижно" скъпо училище.
Мисля, че на всички ни е ясно колко по-различна е ситуацията сега.

# 103
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз защо нямам спомени за скъпи училища по това време?!
Майка ми е учителка и казва, че най-редовно от частните училища идват полуграмотни ученици в престижното, но държавно училище, в което тя работи.

# 104
  • Мнения: 12 662
Ред, и как реши, че само за едно дете имаш сили. А сигурна ли си, че ще успееш да го задоволиш във всичко.

# 105
  • Мнения: 2 803
Тази дилема е абсурдна, според мен! Детето бих избрала аз!

# 106
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Ред, детето ти е едва тригодишно, ти вече се тревожиш за частното му образование. Като майка на две деца смело мога да заявя, че във Варна, най-добрите гимназии са държавните. До четвърти клас децата са основно с една учителка и затова е важно каква е тя като педагог. И за всички е най-удобно, ако детето ходи в добър клас в близкото квартално училище.

Оставам с впечатлението, че в частни училища често ходят деца на родители с високи доходи, които се опитват да ги "предпазят" от житейските трудности. Да, може би им е по-лесно, докато са в частното училище, но в един момент "влизат" отново в реалния живот и от това, че са стояли встрани от него не им става по-лесно. От няколкото познати деца, само едно се адаптира много добре към гимназията, останалите го преживяха много тежко психически и с много драми за родителите си.

По темата - никой не е сигурен как ще се промени животът му с второ дете, но се оказва, че той не свършва с раждането му. Нещата се променят, откриват се нови възможности. В момента авторката вижда само заплахите от промяната, но е възможно тя да има и предимства.

Желая на авторката да избере това, което най-много желае и успех нататък!

Ако човек е направил кариера, тоест е доказан професионалист, не мисля, че трябва да се тревожи дали ще си намери работа. Все пак работодателите търсят хора с опит, които да могат да си изпълняват задълженията, на никого не му е приятно непрекъснато да обучава новаци.

# 107
  • Мнения: 24
Второ дете,разбира се.Като не ме върнат на работа в частната фирма ще сея лук на село и ще го продавам на пазара и пак ще си издаржам децата.По-скоро едно момиче може да попита дете или кариера,но не и жена,кото вече е майка.Няма по-хубаво нещо в живота от децата,поне според мен.

# 108
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
След като се върнах на работа от майчинство, с мъжа ми бяхме решили да минат месец- два- три и да почнем да работим за второ дете. Обаче, тогава с мен се свързаха с едно невероятно предложение за невероятна позиция, въобще- работа- мечта. Около 2 седмици се двоумях да приема или не, впоследствие- приех и отложих момента с евентуалната втора бременност. Няколко месеца по- късно, през които се доказах на новата позиция и си извоювах съответните позиции, взехме решение да си направим второ бебе. Не съжалявам въобще за решението си и планирано отложената (но не задълго) втора бременност.

# 109
  • Мнения: 1 761
Детето винаги е по-разумния избор, а и по-обичния. Hug

# 110
  • Мнения: 11 607
Присъединявам се към отбора на тези, които са ти отговорили - дете!

# 111
  • Мнения: 7 474
Аз пък се радвам, че има хора, които обмислят раждането на дете,
а не се пускат по течението. Не всеки е сигурен в решението за второ дете
и не за всеки това е единствена цел в живота.
Всеки има глава на раменете да прецени за себе си.
Щом и бащата се замисля , значи има и финансов проблем. Thinking

# 112
  • Мнения: 1 168
Аз съм едно дете, не ми е било пусто и съм абсолютен НЕегоист - раздавам се на 100% и на всички гледам да помогна и угодя. Така че категорично мнение за това не може да се изкаже.

Аз например страшно много искам второ дете, но финансово няма да можем да издържим - ние и сега издъхваме яко, а се очертава и по-лошо да става. Ако мъжът ми вземаше такава заплата, че с нея + минималното майчинство да можем да се справим, бих посмяла да мечтая  за второ дете.

Ако под "кариера" имаш предвид израстване в следствие на амбиция, а не на крайна финансова нужда от по-висок доход, веднага бих казала - дете. Ако обаче става дума за израстване в кариерно отношения с цел осигуряване на някакъв минимален стандарт - тогава бих сметнала за безотговорно раждането на дете.

Аз по принцип изпадам в ужас като чуя за раждане на 2,3 или 5 деца, щото много ще им е хубаво да растат заедно и родителите много ще ги обичат, но няма да могат даже и тетрадки и да им купят в първи клас.

# 113
  • Мнения: 2 908
Аз съм едно дете, не ми е било пусто и съм абсолютен НЕегоист - раздавам се на 100% и на всички гледам да помогна и угодя. Така че категорично мнение за това не може да се изкаже.

Аз например страшно много искам второ дете, но финансово няма да можем да издържим - ние и сега издъхваме яко, а се очертава и по-лошо да става. Ако мъжът ми вземаше такава заплата, че с нея + минималното майчинство да можем да се справим, бих посмяла да мечтая  за второ дете.

Ако под "кариера" имаш предвид израстване в следствие на амбиция, а не на крайна финансова нужда от по-висок доход, веднага бих казала - дете. Ако обаче става дума за израстване в кариерно отношения с цел осигуряване на някакъв минимален стандарт - тогава бих сметнала за безотговорно раждането на дете.

Аз по принцип изпадам в ужас като чуя за раждане на 2,3 или 5 деца, щото много ще им е хубаво да растат заедно и родителите много ще ги обичат, но няма да могат даже и тетрадки и да им купят в първи клас.
Peace

# 114
  • Мнения: 183
Ако не се чувстваш достатъчно мотивирана и подкрепена не се напъвай за второ! Я, си представи, че заедно с второто дойде и третото (понякога се случва Laughing)......За тази работа си трябва "дупе", преразглеждане на приоритетите,  готова ли си 3/4 от нещата, които Ред изрежда да ги окачествиш като чиста суета?

# 115
  • Мнения: 146
mamaV007 много си права! Peace

# 116
  • Мнения: 212

Естествено, че животът е пълен с частни случаи.
Ето ви един цитат от "Емил и тримата близнаци" на Кестнер, който най-точно може да изрази това, което се опитвам да кажа:

"Дяволски мъчно е — каза съдебният съветник — да не се възпитават децата прекалено, но и да не се оставят невъзпитани. И всяко дете е отделен случай. Едно развива вродените си качества без всякакви усилия. А на друго те трябва да се издърпват с клещи. Иначе никога няма да се появят. — Той седна. — Ще разберете това по-късно, когато сами станете бащи."

А по въпроса за скъпото образование: ако нещата бяха такива както преди 25-30 години, когато аз бях ученичка, и през ум не би ми минало да пращам детето си в "престижно" скъпо училище.
Мисля, че на всички ни е ясно колко по-различна е ситуацията сега.
Може ли да кажа нещо,но предварително казвам-по никакъв начин не искам да те обиждам!
Скъпото частно училище не гарантира,че детето ти ще е от най-възпитание,ученолюбиви и умни деца!
Но за сметка на това ще направи детето ти егоист,надут и разглезен индивид,който е наясно с факта,че мама и тати са го гледали като писано яйце и не са позволили то да тръгне по "лош" път!
Завършила съм едно от престижните софийски училища,в което учат предимно деца на дипломати,посланици и други големи фигури,включително и двете дъщери на господин министъра на образованието,които благодарение на това,че завършиха нормална гимназия,а не частно училище,което баща им с лека ръка може да си позволи,станаха нормални момичета,а едната в момента учи във Франция благодарение само на своите амбиции и умения! Другата в момента е в Бастилята,но се развива абсолютно нормално като връстниците си-не,не слуша чалга,слуша метъл,но е изключително умно дете!
Та идеята ми е-развитието на един човек не зависи само от средата му,а предимно от отношението на родителите му спрямо него,и самата личност на детето!
Не се надявай,че давайки по Х хиляди евро на година,детето ти ще е нещо повече от 90% от децата от неговото поколение!
А иначе,по самата тема не знам какво бих избрала-вероятно детето!

# 117
  • Мнения: 6 713
Детенце разбира се! Как може кариерата да стои на едно ниво с това??? Кариерата е нещо толкова временно, за мен работата е това, което след 17:30 оставям зад гърба си и не се сещам за нея до следващата сутрин.  Laughing
Аз съм антикариерист, ако има такова определение. Mr. Green

# 118
  • Мнения: 2 563

Но за сметка на това ще направи детето ти егоист,надут и разглезен индивид,който е наясно с факта,че мама и тати са го гледали като писано яйце и не са позволили то да тръгне по "лош" път!

Ама по-кротко де. Аз съм завършила престижно частно училище и до ден днешен благославям родителите си, че ме натискаха за там. Надута и разглезена определено не съм. Не бих дали детето си в българско държавно училище.

А това дето дете се гледало с 2 и 200 не е баш така. Всички данни сочат, че бедността е риск за децата. И то не защото не си им купил не знам си кво си, а защото си разтревожен и изнервен от липсата на пари. Изнервеният родител вика повече, много по-вероятно е да удари, обръща по-малко внимание на детето си. Това са важните неща, а не какви дрехи носи детето.

# 119
  • Мнения: 1 199
Изнервен родител се става и от много служебни ангажименти, дори ако са прекрасно заплатени. Според мен силно зависи от темперамента на човека и от ценностната му система.
Бедността е риск за децата, ама зависи за коя страна е правено изследването. Защото в повечето страни бедността и ниската грамотност на родителите вървят ръка за ръка (а това носи риск за децата безспорно), но точно в България и бившия Източен блок не е  съвсем така.

# 120
  • Мнения: 2 556
Скоро ще имам 3 деца и със сигурност ще мога да им купя тетрадки в 1 клас

# 121
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 484
Никога не можем да сме сигурни как ще се промени живота ни, така че за работата и кариерата си никой няма гаранция. Но работа има възможност да се намери-все пак има много варианти-работа дистанционно, откриване на малка фирма и т.н. Винаги докато си жив има възможност да намериш работа. Докато за детето не е съвсем така-природата е сложила един биологичен праг, след който не е възможно или е малко вероятно да се сдобием с рожба. И докато се чудим дали-или времето си минава и този момент все повече наближава.
Аз имам дъщеря на почти 5 години, на 33 съм, таткото на 37. Преди той искаше още едно дете, аз не бях психически подготвена. Сега аз имам желания да си имаме в близките години още едно детенце, той е против-според него вече е престарял за второ. Tired
Така че, ако и двамата сте на една вълна и искате детенце-не се колебай!

# 122
  • Мнения: 1 008
Родих преди две години първото си дете. Идеята беше, когато Бранимира навърши година, година и половина да действаме за второ. Но...
Започнах работа, когато малката беше на 10 месеца. Викам си, айде да подпиша постоянния (бях 6 месеца на изпитателен срок), да мине още месец и тогава.
Е, да обаче 9 месеца по-късно ми предложиха да се явя на вътрешен конкурс за много хубава длъжност. Честно казано не вярвах изобщо, че ще изберат мен, но и това се случи.
Сега отново съм на изпитателен срок (когато се местиш в друг отдел е така), който изтича септември. Понеже длъжността ми наистина е много преспективна, си викам айде няма сега да подпиша постоянен (дано!)и хоп веднага бременна(грозно е някак си и нелоялно), ще изчакаме да направя година, година и половина на тази позиция и тогава....
Обаче такива планове не се правят! Защото нещата просто не зависят само от мен. А живи и здрави не се знае какво ще е тогава. А много искам още едно детенце, и аз, и мъжът ми сме сами деца и не искам и детето ми да е така. А не искам и децата ми да имат голяма разлика. И работата си я искам. Абе изобщо......

# 123
  • Мнения: 1 168
Никога не можем да сме сигурни как ще се промени живота ни, така че за работата и кариерата си никой няма гаранция. Но работа има възможност да се намери-все пак има много варианти-работа дистанционно, откриване на малка фирма и т.н. Винаги докато си жив има възможност да намериш работа. Докато за детето не е съвсем така-природата е сложила един биологичен праг, след който не е възможно или е малко вероятно да се сдобием с рожба. И докато се чудим дали-или времето си минава и този момент все повече наближава.
Аз имам дъщеря на почти 5 години, на 33 съм, таткото на 37. Преди той искаше още едно дете, аз не бях психически подготвена. Сега аз имам желания да си имаме в близките години още едно детенце, той е против-според него вече е престарял за второ. Tired
Така че, ако и двамата сте на една вълна и искате детенце-не се колебай!

Кажи му, че не е престарял - моят стана татко /за него 3-ти път/ на 44 год.


Скоро ще имам 3 деца и със сигурност ще мога да им купя тетрадки в 1 клас

Това е чудесно, но аз визирах тези, които няма да могат, а не теб конкретно. Влез в благотворителния подфорум и виж какви случаи има, които търсят помощ, а те далеч не са всички и най-фрапиращите подобни случаи.

# 124
  • Мнения: 1 567
Незнам дали някоя от вас си е задавала този въпрос  и какъв избор е направила, но аз съм на 36г. и си мисля, че ако сега не се реша на второ дете ще изтърва последния влак и някой ден може и да съжалявам.
Истината е, че работя активно и незнам дали правилно мога да преценя плюсовете и минусите. На възраст съм, в която не мога да остана дълго в къщи, защото може и да не ме вземат отново на работа, което ме плаши и спира. Търсенето на нова работа в тези времена и с още няколко години отгоре, ми се вижда трудна работа.
Знам, че всеки сам взема решенията си и си носи отговорност за последствията, но бих се радвала да прочета споделени мнения.

Дете, разбира се. Всичко останало е бла, бла.
И работа се намира. И всичко се нарежда...

# 125
  • Мнения: 212

Но за сметка на това ще направи детето ти егоист,надут и разглезен индивид,който е наясно с факта,че мама и тати са го гледали като писано яйце и не са позволили то да тръгне по "лош" път!

Ама по-кротко де. Аз съм завършила престижно частно училище и до ден днешен благославям родителите си, че ме натискаха за там. Надута и разглезена определено не съм. Не бих дали детето си в българско държавно училище.

Ама и твойте заключения за парите са грешни!
Виж,аз говоря от личен опит и за такива деца ( е те вече не са деца),които са се изучили в престижни частни училища и мама и тате са ги глезили и пазили като яйчица...
Парите в едно семейство не могат да повлияят чак толкова крайно!
Да,едно дете не може да се гледа с 2 и с 200...но със 100 може Rolling Eyes
В смисъл такъв,не е нужно единя родител да изкарва 1500 а другия 2000лв,за да имат пълноценен живот и те и децата им. Могат и с много по-малко,да се оправят! Майка ми до скоро беше безработна-никога не ми е крещяла заради това,че няма пари,не ме е удряла и не е била по-агресивна спрямо мен. А баща ми не изкарва толкова много пари,че тя да се чувства сигурна и да се обляга само на неговите доходи!
Така,че не е нужно и ти да се палиш така Wink

# 126
  • Мнения: 1 168

Може ли да кажа нещо,но предварително казвам-по никакъв начин не искам да те обиждам!
Скъпото частно училище не гарантира,че детето ти ще е от най-възпитание,ученолюбиви и умни деца!
Но за сметка на това ще направи детето ти егоист,надут и разглезен индивид,който е наясно с факта,че мама и тати са го гледали като писано яйце и не са позволили то да тръгне по "лош" път!
Завършила съм едно от престижните софийски училища,в което учат предимно деца на дипломати,посланици и други големи фигури,включително и двете дъщери на господин министъра на образованието,които благодарение на това,че завършиха нормална гимназия,а не частно училище,което баща им с лека ръка може да си позволи,станаха нормални момичета,а едната в момента учи във Франция благодарение само на своите амбиции и умения! Другата в момента е в Бастилята,но се развива абсолютно нормално като връстниците си-не,не слуша чалга,слуша метъл,но е изключително умно дете!
Та идеята ми е-развитието на един човек не зависи само от средата му,а предимно от отношението на родителите му спрямо него,и самата личност на детето!
Не се надявай,че давайки по Х хиляди евро на година,детето ти ще е нещо повече от 90% от децата от неговото поколение!
А иначе,по самата тема не знам какво бих избрала-вероятно детето!


Маркираните твои цитати показват абсолютно пртиворечие. Последно - това, че ще учи в частно училище ли ще го направи надут и разглезен индивид или не това е от значение, а родителите и самото дете. Защото фактът, че учат в частно училище по никакъв начин не ги прави автоматично писани яйца.

И да ви кажа, не ми говорете изобщо че липсата на пари не обтяга нервите или че може пари да нямаш, но деца по няколко да раждаш.

Ситуация: не искат да вземат детето на ясла преди септември, нямам баба за целодневно гледане, не мога да си намеря надомна работа, която да носи наистина доходи, а не жълти стотинки /не че от как съм в майчинство не опитвам/ - следователно си налягам парцалите. Мъжът ми бачка и си търси нова работа също от няколко месеца, защото започнаха да дават заплатите със закъснение повече от месец.
Днес платих тока, купих консумативи и храна за детето до края на месеца и останах със 0,70 лв. в джоба, а следващите приходи се чакат най-рано на 22.05. Точно сега ще взема да забременея, щтото можело и с две и с двеста.

Не го пиша, за да се оплаквам, а защото на тези, на които им е широко около врата им е много лесно да дават генерални заключения. Очевидно разликата в стандарта на живот си казва думата.

Последна редакция: сб, 16 май 2009, 14:01 от irina_vas

# 127
  • Мнения: 2 563
Бедността е риск за децата, ама зависи за коя страна е правено изследването. Защото в повечето страни бедността и ниската грамотност на родителите вървят ръка за ръка (а това носи риск за децата безспорно), но точно в България и бившия Източен блок не е  съвсем така.

Не ми е известно изследване, правено за България, но пък България няма и академичен ресурс за такива изследвания. Да не говорим, че грамотността най-често се измерва със завършено образование, а в България дипломите все повече са без стойност. Така че и да имаме 90% грамотност на населението, това не гарантира успешно родителство и справяне с проблемите на бедността.

Въобще, човек трябва хубаво да си помисли какво може и какво не може. Да гледаш дете не е само да храниш и купуваш тетрадки.

# 128
  • Мнения: 76
Тук не става дума за грамотност в тесния смисъл на думата, а за изградена ценностна система - идеята е, че в БГ и другите страни от източния блок много от образованите и интелигентни хора са фактически бедни (примера е едно семейство - учител и научен сътрудник от БАН, чийто общ доход не надвишава 1000 лева месечно)
Както казват бедността не е порок, но в много от случаите може да измести решението за дете и то именно не поради факта, че няма да може да си купи тетрадки, а защото с майчинството не могат да се заплатят елементарните сметки за консумативи, камо ли нещо друго
Аз съм с доста добра заплата, но е заплата и честно да си призная освен, че бих провалила професоналното си израстване, не бих могла да си позволя да остана с едно майчинство, защото няма да има какво да ям...

# 129
  • Мнения: 585
 a вариант да се гледате с детегледачка още от самото начало не те ли устройва, моя позната се върна отново на работа 15 дни след раждането , счетоводител е , сутрин и вечер кърмеше, а веднъж или два пъти на работа се цедеше, имаше условия за това така поне до 4 месеца знам че я караха , за по нататък не знам дали кърмеше но детето се гледа от детегледачка тъй като не можеха да си позволят с таткото лукса тя да не работи,

# 130
  • Мнения: 1 168
Ами то зависи кой колко пари взема. Ако таткото взема заплата 500 лв, а майката майчинство от 240 лв, а може да работи за 500 лв. заплата + 120 лв. майчинство е по-удачно да се върне на работа. Но ако и детегледачката взема 500 лв. - каква е файдата? Ако заплатата на майката е 1000 лв. - ОК, но извън София и Варна, не знам, може би и Пловдив /за там нямам инфо/, това не е много често срещано и изобщо не е масово.

# 131
  • Мнения: 283
Razbiram pritesnenieto ti - to ne e samo izbor mejdu vtoro dete i kariera, ami i stori realnia problem mojesh li da si pozvolish da otgledash deteto, ako parite ne stigat.

Vurposut, razbira se, e tvurde lichen, no spored men shtom go zadavash, znachi iskash tova bebe - v takuv sluchai, pari vse shte namerish. Ne znam kakva ti e profesiata ili kvalifikaciata, no se zamisli i za vuzmojnost da rabotish i po malko ot v kushti, ako estestvoto na rabotata ti go pozvoliava. Az sum na 38 i imam dushterichka na 7 meseca i makar che poniakoga s nostalgia si spomniam dnite kogata parite stigaha, ne sujaliavam. Spored men si struva.

# 132
  • Мнения: 585
"файдата" е ,че е на работа ,има професии в които ако прекъснеш работа за повече от 3 4 месеца е като да почваш от нулата , така че ако иска все пак да прави кариера варианта е да се гледа детето от детегледачка/дори и цялата си заплата да дава на детегледачката/ докато стане на възраст подходяща за ясла или градина .

# 133
  • Мнения: 1 168
"файдата" е ,че е на работа ,има професии в които ако прекъснеш работа за повече от 3 4 месеца е като да почваш от нулата , така че ако иска все пак да прави кариера варианта е да се гледа детето от детегледачка/дори и цялата си заплата да дава на детегледачката/ докато стане на възраст подходяща за ясла или градина .
Би ли ми дала пример за таква професия. Защото ако аз трябва да си зарежа на 3-4 месечна възраст детето на детегледачка, просто защото после ще трябва малко повече да се понапъна, за да възвърна "трениенг" - няма как да стане просто. За какво съм го родила това дете тогава, като от таква невръстана възраст ще го виждам само вечер и няма да го гледам точно когато се нуждае най-много от мен. Такова нещо бих направила само от крайна финансова нужда и ако съпветно имам финансова "файда" .

# 134
  • Мнения: 585
ако си главен счетоводител/или зам главен счетоводител / например на търговска фирма , нещата се развиват толкова динамично че например аз след две години и половина майчинство започвам почти от нула , колежката ми с девет месеца прекъсване без да е главен счетоводител също каза че първите шест месеца е била съвсем като новобранец, нищо че се върна на старото си работно място , ако искам да имам трето дете след година две определено ще опитам варианта с детегледачка ако искам и да работя по професията си , след две години ще съм на 35 г , авторката на темата е на 36 години . Иначе признавам отглеждането децата ми са най-смисленото и най-стойностното нещо което съм правила в живота си и  винаги бих ги избрала пред каквото и да е работа пари или успех , но ако търсиш златната  среда и трябва балансираш  да търсиш вариант да запазиш работата сии да имаш дете ,защото доходите ти и в бъдещ план са важни и за теб и за децата ти  , а годинките ти са  повече и нямаш време за започване от нула в професията си, варианта с детегледачка дори и на равна на твоята заплата е най-добър

# 135
  • London,Istanbul,Varna
  • Мнения: 30
    Имам позната,която е на 40 и нещо-с добра кариера,добър социален статус,имот за които се трепа дълго време,но....сама и жадуваща за детенце,което надали вече ще може да роди. Ако си готова-действай Peace. Всичко друго са глупави работи.
"Не идваш ли на този свят,за да прегърнеш едно дете"? Hug...

# 136
  • Мнения: 9 052
"файдата" е ,че е на работа ,има професии в които ако прекъснеш работа за повече от 3 4 месеца е като да почваш от нулата , така че ако иска все пак да прави кариера варианта е да се гледа детето от детегледачка/дори и цялата си заплата да дава на детегледачката/ докато стане на възраст подходяща за ясла или градина .
Би ли ми дала пример за таква професия. Защото ако аз трябва да си зарежа на 3-4 месечна възраст детето на детегледачка, просто защото после ще трябва малко повече да се понапъна, за да възвърна "трениенг" - няма как да стане просто. За какво съм го родила това дете тогава, като от таква невръстана възраст ще го виждам само вечер и няма да го гледам точно когато се нуждае най-много от мен. Такова нещо бих направила само от крайна финансова нужда и ако съпветно имам финансова "файда" .

ако работиш примерно на 6 часа 8-14 след това имаш време за всичко, а и 6 часа са 75% от раб ден. съотв. от заплатата не е хич малко  Hug

# 137
  • Мнения: 1 168
Да, стига работодателя да е навит!

Общи условия

Активация на акаунт