закьснява с говора

  • 5 124
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 6
Имам син на 3г и 2м все oще говори бебешката .Всичко разбира,контактен е , може да брои до 5 ,познава цветовете.Свързва изречения от 4-5 думи . Но педиатърка ни настоява да го прегледа детски невролог,защото закъснява с чистия говор .Водихме го в София ,при док. Янков детски невролог здравен център ,,Детско .,,Ами Буе'' 27 до Пирогов . За доктора се оказа здраво дете но, за наше  успокоение доктора ни препоръча скенер с упойка .Разговаряхме с логопед от нашия град Попово-Търговешко тои сподели че детето ще се оправи с упражнение на езика , защото имал мързелив език споделете ваши мнения ,моля.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 17:56 от teodorcho

# 1
  • Мнения: 2 577
Ако това ще те успокои моето дете и детето на моята приятелка са на 2.8г. и говорят бебешки. не брои до 5,не познава цветовете или не ми е показал поне, свързва най-много 3-4 думи в изречение. Реагира адекватно на всичко, което го питам,  будно дете. Говори нон стоп, писва ми вече, но почти нищо не му разбирам ooooh!
Иначе темата ти е за здравния или Нашите деца, може би ще я преместят модераторите и майките ще ти бъдат много полезни! пиши там Hug
Иначе този център - при този невроло,г сме били, но по друг повод . чакаха и други майки там за преглед и споделиха, че най-добрия детски невролог е в Токуда - жена била. Друго не мога да ти помогна.

# 2
  • Мнения: 15
Здравей teodorcho,
Много е важно да конкретизираш какво точно разбираш под бебешки говор, защото ако някои звукове като р и л не се произнасят  на тази възраст - то за тях все още е рано. Други обаче, трябва да са се формирали вече. Важно е, че детето се развива нормално като цяло и най-вероятно наистина се касае за мързеливо езиче или нещо подобно,но те съветвам да държиш връзка със специалист логопед и ако нещата продължават да нямат удовлетворително за теб развитите да започнете посещения при него.

# 3
  • Мнения: 29
Здравейте! Само не ми се смейте и на мен за това което ше споделя и аз........моята дъщеричка е на почти 2г и в сравнение с приятелчетатат на нейната възраст , тя най малко говори , можеби знае 20 думи и то най - лесните и само тях повтаря, не ги свързва дори в кратко изречение и не желае да повтаря и произнася след мен........Просто незнам как да я стимулирам и как точно да постъпя, защото вече започнах да сетревожа , а иначе и тя всичко разбира и върши адекватно действия и поръчки , но не говори а само повтаря тези 20 думички , не назовава предмети и действия , които реално е време да ги изговаря.......Просто НЕЗНАМ.......но се тревожаи съм много объркана , то и от написаното тук си личи...... newsm78 Confused Blush

# 4
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
вярно, че наближава вече да стана баба, но и аз да се изкажа  Wink
навремето моята дъщеря също проговори по-късно от децата на приятелките,
но ми дадоха съвет да чета повече стихчета
приказките са си хубаво нещо /ох, аз още си ги чета/, но в стихотворенията
има повече мелодичност и децата по лесно ги запомнят
при мен помогна, пробвай  Peace
  bouquet

# 5
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
В темата "Консултация с логопед" сме писали много по въпроса за стимулирането на говора. Четете в "Нашите деца" или в "Деца с увреждания и хронични заболявания".Най-правилното е, когато една майка има съмнения, да се обърне към специалист (логопед), дори и само за еднократна консултация.
Теодорчо, ходете си при логопеда и стриктно си изпълнявайте указанията за работа в къщи.  Peace

# 6
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 905
Най-добре да се консултираш със специалист-логопед. Късното проговаряне обаче не е нещо притеснително. Аз съм проговорила на 4 годинки, пък я сега ми затвори устата. Mr. Green До четвъртата съм казвала само определени думички, изобщо не съм говорила. И на четири изведнъж съм проговорила като възрастен човек с дълги изречения. Но за да си спокойна, най-добре се посъветвай с логопед. Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 6 356
Имам син на 3г и 2м все oще говори бебешката .Всичко разбира,контактен е , може да брои до 5 ,познава цветовете.Свързва изречения от 4-5 думи . Но педиатърка ни настоява да го прегледа детски невролог,защото закъснява с чистия говор .Водихме го в София ,при док. Янков детски невролог здравен център ,,Детско .,,Ами Буе'' 27 до Пирогов . За доктора се оказа здраво дете но, за наше  успокоение доктора ни препоръча скенер с упойка .Разговаряхме с логопед от нашия град Попово-Търговешко тои сподели че детето ще се оправи с упражнение на езика , защото имал мързелив език споделете ваши мнения ,моля.

мисля, че същия тоя "доктор" предложи и на нас да направи на сина ми ядрено-магнитен резонанс в клиниката по неврология, където т.н. доктор работи, защото детето не говореше на 1.5 години!

изобщо не се занимавайте с тоя идиот, та той самия е за невролог, нали му видях поведението по време на прегледа.
не знам какво разбираш под "бебешко" говорене, дай пример. за оценка на говора посетете логопед, не невролог.

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 459
Здравейте! Само не ми се смейте и на мен за това което ше споделя и аз........моята дъщеричка е на почти 2г и в сравнение с приятелчетатат на нейната възраст , тя най малко говори , можеби знае 20 думи и то най - лесните и само тях повтаря, не ги свързва дори в кратко изречение и не желае да повтаря и произнася след мен........Просто незнам как да я стимулирам и как точно да постъпя, защото вече започнах да сетревожа , а иначе и тя всичко разбира и върши адекватно действия и поръчки , но не говори а само повтаря тези 20 думички , не назовава предмети и действия , които реално е време да ги изговаря.......Просто НЕЗНАМ.......но се тревожаи съм много объркана , то и от написаното тук си личи...... newsm78 Confused Blush

Детето ти няма 2-за 5 месеца знаеш ли колко ще напредне.Не търси под вола теле-все още е много рано за притеснения.

# 9
  • Мнения: 2 477
Здравейте! Само не ми се смейте и на мен за това което ше споделя и аз........моята дъщеричка е на почти 2г и в сравнение с приятелчетатат на нейната възраст , тя най малко говори , можеби знае 20 думи и то най - лесните и само тях повтаря, не ги свързва дори в кратко изречение и не желае да повтаря и произнася след мен......

Разсмях се,съжалявам.Моят син е на 2год,повтаря едва 3-4 думички,но също така ги казва само,когато той иска.Знае как правят почти всички животни,но не казва.Танцува адекватно на различните песнички (според текста),опитва се да пее ,но на бебешки и въпреки това никога не ми и идвало на ума да си сравнявам детето с това на приятелки.Няма смисъл.Ако моето дете се забавя с говора,то пък племенника ми няма зъбче на 1г 2м,друго дете се страхува да го пипат хора,различни от майка му и баща му...и т.н.Децата са различни и когато се развиват в норма е излишно да се правят драми.
Някой беше казал по-нагоре за стихчетата.Да,вярно е,кратките стихове заинтригуват децата и те са склонни по-лесно и бързо да повторят някое словосъчетание.

# 10
  • Мнения: 382
     Аз вече си водя детето, от 2-3 месеца, при логопед.Забелязва се напредък.Съжалявам за всеки месец отлагане, защото , когато беше на 2 г. и 3 мес. се тревожех вече , но все отлагах и тръгнахме , чак на 2г. и 10 мес.
    Четете тук,Етапи на говорно и езиково развитие  http://consult.speednetbg.net/index.php?page=main&op=govor&sessid=   и ако не влизате в тези граници , значи има "нещо".
    Четете в Консултация с логопед - тема 3 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=332933.105  цитирам направо  nnnnina
   "Всичко започва с една триада - партньорство - подражание-реч. Ако липсва един от първите два компонента, нито отворени, нито затворени срички ще помогнат. Прави ми впечатление, че напоселдък се задава един и същи въпрос - кога да отида при логопед - и 80% от логопедите и 100% от  педиатрите отговарят след 3 или след 5 години. И когато при навършване на една от тези възрасти някой отиде на логопед и се окаже, че детето не партнира, ползва собствен език, ползва собствени жестове или изобщо озтказва да контактува, родителите се стремят логопеда да им направи звуковете. А това, дали детето партнира, дали подражава - не е важно. Както и не е важно, дали детето ще успее да навакса за оставащите му 2 или 4 години езиковото развитие, за да тръгне на училище.

Препоръчвам ви, за да нямате после угризения и да се чудите кои е виновен, да се замислите за следните неща и ако ви притеснява някое от тях, без занчение на какава възраст е детето, да отидете на логопед. Логопедът не хапе и не боли Wink

    * моето дете суче активно на втория ден
    * моето дете не се дави и не връща повече от 5 мл от храната
    * на 8 месеца моето детет се опитва да дъвче храната
    * нс 6 есеца моето дете "бръмчи", кава ака, ага, бабаба, мамама, ...
    * На 12 месеца съм махнала нощното хранене и всички биберони
    * на 12 месеца детето се опитва да яде само, звукоподражава, играе с мен, опитвам се да му махна памперса, посочва с пръст кртинка
    * на 12 месеца моето дете не седи пред телевизора или компютъра, аз си играя с него, не гледа Бейби Айнщайн, което не е на родния му език, а му чета приказки и му показвам картинки
    * на 18 месеца моето дете се опитва да бъде самостоятелно, прави изречение от типа мама "ла", мама "иш", строи кула, реди пъзели с ръжки и знае кое голямо и малко
    * на 18 месеца , когато моето дете се опитва да говори, езикът не излиза между зъбите
    * ние с тати сме избрали бавачката или бабата и тя има същите изисквания като нас към детето и ползва правилата на нашето семействоli]
          o на 24 месеца не се опитвам да накарам моето дете да научи азбуката и да чете или да решава задачи и да познава трицифрени числа
          o ако нещо ме притеснява, не чакам някои да ми каже кога, а просто отивам да питам, за собсвено спокойствие и за доброто на детето.
          o ако има проблем съм убедена, че с терапевта - които и какъвто и да, работим по една програма - той следва стъпките на нормалното развитие без да ги прескача, а аз и моето семейство следваме неговите инструкции."
   "Не поддържайте тезата „и баба ми е проговорила на 4 години” или „ ние всички в къщи говорим така”, или „това му е чарът” – това само ще затрудни ефективната намеса на логопеда и ще доведе до големи затруднения в училищна възраст !!!"

# 11
  • Мнения: 382
Теодорчо, за твое успокоение се консултирай с още един невролог. А освен "забавянето" в развитието на говора има ли нещо друго притеснително? Например в моториката? Ако не, поизчакай с този скенер. Упойката не е съвсем безопасна.  Поработете с логопеда и вижте дали ще има подобрение.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 894
ИЗа доктора се оказа здраво дете но, за наше  успокоение доктора ни препоръча скенер с упойка .

Защо скенер на "здраво дете"? Какви съмнения има?  От поста ти не става ясно дали говори "с изречения от 4-5 думи" или "все още говори на бебешки език".По- добре да го види добър детски психолог и/или добър логопед ако няма съмнения за нещо сериозно, което да налага скенер.

# 13
  • Мнения: 6
Чесно,казано не сме доволни от доктор Янков ,прегледа беше 5мин.20 мин.писа на ком.Прегледа се състоя в 4 почуквания по крачетата.Попитаме да ли съм имала проблем при раждането,напикавали се детето нощем  фамилна обремененост и му измери главичката и във това се състоя прегледа .Явно защото бяхме с направление не ни обърна особенно внимание .Всичко се оказа нормално но щом закаснявал с чистия говор явно имоло причина според доктора и затова назначи скенер шокиращо нали и това ми било мнение на специалист.Просто се изомихме със съпруга ми ,нени ислуша както трябва дори и бързаше да ни отпрати .Ще чака да му се обадим ,зада назначи дата.Възможно е детето да е с по -малък мозък от необходимия за възраста си -това бяха последните думи на док   тора;.ПРо  с  тотия нямам думи.         

;                                         






х                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

# 14
  • Мнения: 2 123
Възможно е детето да е с по -малък мозък от необходимия за възраста си -това бяха последните думи на док   тора;.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Трябваше да му кажеш, че личния пример не може да бъде водещ  Wink
Кретен

# 15
  • Мнения: 382
Я му тегли една на този....

# 16
  • Мнения: 2 448
Свързва изречения от 4-5 думи .

На това закъснение ли му викаш?  Laughing
Ходете на занимания с логопед , ако има затруднения в правилния изговор на думите и правете упражненията, които ви каже и в къщи , но чак скенер?!  Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 118
Я го остави тоя доктор - ще упойва здраво дете. Ако имаш притеснение по добре се консултирай с добър логопед или детски психолог. Моето дете проговори добре / а не бебешки/ когато тръгна на градина след 3 год. възраст. Понякога децата натрупват пасивен запас от думи и в определен момент така те засипват с тях, че дори не можеш да ги познаеш.

# 18
  • Мнения: 4 138
щом за детето скенер, за доктора трапанация. без упойка Mr. Green не че ще му помогне........то неговото е непоправимо.

# 19
  • France
  • Мнения: 726
Доц. Боянова, невролог-логопед. Също така преподава в НБУ.
Ако искаш координати, пиши на ЛС.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 356
teodorcho, казах ти - били сме при този доктор (случайно попаднахме при него) и точно за 1 минути и двамата със съпруга ми го преценихме като ненормален тип.
изобщо не му се връзвай на приказките и забрави за тая консултация при него.

Общи условия

Активация на акаунт