Как да се отвори детска градина

  • 62 352
  • 186
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 632
Аз помислих, че по форумски ще си правим градина за тези, които ще останат извън класиранията.  Thinking
  Laughing

# 16
  • Мнения: 36
Завиждам ви за оптимизма! Аз не бих затрила 50 бона, за да превърна етажа от къщата в детска градина, ако ще се уча от форума как стават нещата.

Никой не говори за учене от форума, просто исках да разбера дали някой знае, защото по закони и наредби и изисквания се говори само за "детска градина" никъде не се споменава какви са изискванията за детски центрове или занимални или почасово гледане, или поне аз не можах да намеря такива.
Просто исках малко информация, не е нужно да се заяждате Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 6 206
Наредби за детските центрове си има
И моля не обличайте нелегалните детски градини в името на детски център, защото е незаконно.
Деца и незаконно са две взаимоизключващи се думи
За изискванията - който има желание да прочете Държавен Вестник от 6 февруари 2009
Наредба за открити и закрити детски площадки - там има раздел за детските центрове
Ще видите, че изискванията не са кой знае колко по-малко
Всъщност колко хора осъзнават огромната ангажираност и отговорност, която се носи?
Тогава всяка дума ще е ясно защо всъщност е така.

# 18
  • Мнения: 4 560
Михалко разкажи защо да не е рентабилно

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 143
И аз като ентусиаст на тази идея се включвам да следя.
Наистина ще бъде интересно за всички да разберем защо не е рентабилно едно такова начинание Михалко...
Очакваме подробности  Peace

# 20
  • Мнения: 3 634
Михалко разкажи защо да не е рентабилно


По моя преценка, на моите помещения:

Инвестицията да направя от етажа на къщата детска градина/клуб е близо 50хил лв за обзавеждане и декорация (не съм сигурна дори дали ще стигнат, градинските играчки са скъпи). Дограми, врати, изолации, настилки... тези неща вече ги има, но все пак по инвестиция от миналата година са 15хил лв. Наем на помещението не се включва.  20 деца х 400лв (такса) = 6 000лв. Заплати - 1 500лв, режийни 1 000лв, храна - 2 000лв. Остават 1 500лв печалба при положение, че намеря 3 души, които да работят за 500лв и успея да храня 4 пъти дневно едно дете с 5лв.

Не добавям данъци, такси, разноски по счетоводител и подобни. СЪщо така и лихвите, ако 50хил лв. са от кредит. 

За моето разбиране за бизнес, не е рентабилно.  Peace
Каспър да каже дали сметката е приблизително вярна.

# 21
  • Мнения: 4 555
Аз помислих, че по форумски ще си правим градина за тези, които ще останат извън класиранията.  Thinking
На мен ми се вижда много добра идея. Вече 6 месеца се чудя как да приклещя една съфорумка на ЛС и да и предложа да правим някаква форма на ясла/градина, понеже и тя имаше чуденки в тази насока. Не може да няма начин.

# 22
  • Мнения: 6 206
Не, не е вярна сметката.  Simple Smile
Прекалено оптимистична е.

# 23
  • Мнения: 3 993
Това за сметката, че е прекалено оптимистична, много ми хареса и го споделям!  Hug Обаче се замислям, защо и как продължават да съществуват частните градини из/около София...в смисъл, ако е толкова нерентабилно, пари ли перат, друг бизнес прикриват...такива неща ми се въртят. То щом е нерентабилно при собствен недвижим имот, т.е. избягваш плащане на наем, какво да говорим ако си под наем...
А иначе темата е много на място и навреме. Така като чета много хора са се замислили върху идеята за започване на този бизнес. Преди няколко седмици една приятелка ми предложи същото, размислила се и тя, щото детето й е в чиста ясла до май месец и после не се знае дали ще го приемат в градина, а няма кой да го гледа вкъщи и така...Не съм запозната с нормативната база за отваряне на детска градина, но приятелката ми каза, че трябва да има човек с предучилищна и начална педагогика, това е образованието за учител в ДГ. Ще я разпитам за подробности и ще пиша, тя е доста по-запозната от мен.  Peace

# 24
  • Мнения: 3 634
Little wingles, вероятно Каспър като по-опитна ще разкаже как се издържат по легалния начин. Хората, които аз познавам имат легални градини по 2 начина:

- Получили са средствата за инвестиция чрез наследство/продажба на недвижим имот и т.н. Важното е, че не са от кредит.
- Имат друг бизнес и могат да си позволят да покриват загубите в първите няколко години докато се стабилизират нещата.

В противен случай всичко друго ще е безмилостна битка за оцеляване - на бизнеса и личното ти семейство.

А за нелегалните варианти е ясно, но за мен това е безумно. Важен момент за всеки, който мисли да се занимава с това е, че да гледаш чужди деца е в пъти по-отговорно от това да гледаш своите.

Миналата година имаше някаква история, че майките искат помещение от общината и в него да отглеждат децата. Не си спомням детайлите.

Аз опитах нещо подобно. Съвместно с местното читалище и няколко спонсора ремонтирахме едно помещение от 70кв и го превърнахме в детски център. После трябваше да се смени дограмата и да се направи външна изолация и помолих читалището да кандидатстваме по конкурс, но те отказаха. Отидох с подготвени документи и само трябваше да ги подпишат. Сега си стои така и чакаме лятото.

Личното ми мнение е, че ако един апартамент (около 100кв.м.) се пригоди за децата, може да се получи задоволителна градина. Не знам обаче колко хора биха платили такса от 400лв за такъв тип гледане. На мен ми предлагаха преди година старо строителство (120кв.м.) за 80хил евро. Апартамента беше точно над голяма детска площадка и беше с добри перспективи. После ми се обадиха, че кризата идва и аз се отказах.

# 25
  • Мнения: 3 993
Михалко, поздравления за публично-частното партньорство, дано бъде успешно!  Hug
Относно гледането на деца в апартамент, аз лично не бих платила. Предпочитам сграда със самостоятелен двор, обособена градинка за игра на децата, само тези от детската градина. И ако може тази идилия да не се намира на майната си!  Laughing Това ми се струва най-голямото предизвикателство в евентуално начинание - намирането на подходящия имот на подходящото място.

# 26
  • Мнения: 346
За гледането на деца в апартамент:

Миналата година около истерията с детските ясли и градини тази тема пак беше на  дневен ред. Тогава имаше мами, които обсъждаха два варианта на гледане на децата:
съвместно - като се редуват и всеки ден оставят дето в дома на някоя от тях, или в един от домовете - една от майките живееше в къща и беше предложила да гледа освен своето и други деца срещу заплащане.

Не зная докъде стигнаха, но вероятно се е реализирала поне част от "съвместното, пофорумски гледане". Но това няма общо с легализиране на дейността "частна детска градина / ясла", а си беше род взаимопомощ.

# 27
  • Мнения: 3 161
Ние също обмисляхме подобен вариант; даже основахме сдружение, виж в подписа ми. Ако се разровиш из архивите на Часът на мама, раказахме и там - датата на предаването е 10. 12. 2008. Но намирането на място под наем на разумна цена се оказа доста трудно, поне в нашия случай. Молихме и общината за помощ, но не мина. Наемът ужасно вдига цената на услугата. Ако имаш място поне, тогава би могла да се замислиш и да говориш с утвърдена градина за отваряне на филиал. Трябва да регистрираш и фирма, да имаш стартов капитал, да ти се прави бизнес и да имаш време да му се посветиш...

Много трудно се оказва да предложиш и поносими цени, ако се опитваш да предлагаш качество. Не става дума за формалното покриване на изискванията, а за осигуряването на наистина безопасна и подходяща среда, вътрешно и външно пространство, чисто, топло, подходящо осветено, просторно, с добра грижа за децата. Давам за пример: според английските стандарти, доколкото помня, съотношението за персонал:деца е 1 възрастен на 3 деца до 2 години; 1 на 4 деца на 2 до 3 години; 1 възрастен на 8 деца над 4 г. Освен гледачките, ще ти трябват и хора с езици, спорт, музика, психолог и пр. Ще ти трябва и човек с бизнес подготовка, защото това си е бизнес. Не е изключено да печелиш добре от него - доказват го многото новоотворени частни градини - но ако го правиш, за да осигуриш място за собственото си дете на достъпна цена, шансът ти не е голям. И все пак, ние още не сме се отказали; не се отказвай и ти. Все някога ще стане възможно да се отварят детски градини по инициатива на родители. По-лесен вариант обаче ми се струва да помолиш работодателя си за градина за служителите - някоисе навиват. Наскоро чух за фирма, която предоставя помещението, а намира утвърдена детска градина, за да разработи градината. Има също възможности работодателят да ти удържа част от заплатата за такава услуга, като така се спестяват данъци; но не знам точно как се получава у нас това, проучвала съм го в Англия.

Последна редакция: пн, 16 мар 2009, 18:06 от Емем

# 28
  • Мнения: 3 634
Много сме прости, но аз най-вече! Писала съм 20х400=6 000 и след мен никой не ме коригира.  Embarassed
И така да е сметката пак не ме устройва.

# 29
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 816
Емем, прочетох поста ти с огромен интерес Peace

 във Варна в момента се работи по отварянето на бълг-френска детска градина. има вече асоциация на родителите. трудно се оказва намирането на подходящи помещения.
в момента, в който имам по-ясно и подробно инфо ще ви разкажа.

успех на всички  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт