Лекарства без рецепта?

  • 89 794
  • 380
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 647
Олинт 0,05% е регистриран като ОТС, правилно. Фирмата- производител е извадила достатъчно доказателства, че нейната форма е подходяща и няма страничните действия на другия ксилометазолин. Има такива лекарства, които в определени случаи дадени фирми правят по-добре. Факт.

Затова при регистрация, всяка фирма трябва да покаже набор от изследвания. Ако ги има, може да кандидатства и за по-лек режим на предписване. Ако ги няма или не може да докаже безопасност при по-лек режим- веднага преминава на по-тежък и рестриктивен.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 136
  • Мнения: 647
[quote author=Cvetomila k
Защо ли ми е трудно да повярвам, че това поредно недомислие на Закона е направено с грижа за здравето на нацията? Сутринта в БТВ един млад и самонадеян мъж, май беше фармацевт, обвиняваше лекарите, че в рецептата не са посочили специфична информация за пациента, като примерно дали е бременна жена, кърмачка и т.н., видите ли, за да преценял той какво да даде. Ами, че докторът нали е видял дали тази пациентка е бременна или кърмачка и е преценил какво да е назначението на лекарствата и какъв да е приемът? В качеството си на какъв този фармацевт ще "преценява", след като разполага вече с рецепта? Нещо се е объркал дали е доктор, който изписва  или фармацевт, който изпълнява рецепти.   И същият този каза, че в този случай с рецептите аптеките ще продават повече лекарства, т.е. ще печелят повече? Аз лично съм свидетелка, как изписана рецепта по желание на пациента се изпълнява половината и това желание не е защото пациентът е глупав, а защото джобът му е празен!Така, че  първо трябва да вземем  нещо от Европа и да го приложим към нашите условия, а това е  високите доходи на европейците!
[/quote]

Мила госпожо, фармацевтът отпуска лекарства, не ги продава, нито рецептата на лекаря е заповед за него. "Отпуска" означава, че фармацевтът задава въпроси към пациента (ако сметне за нужно), изчислява дози, преценя кое да отпусне и кое да не отпуска, ако това би застрашило или компроментирало цялото лечение.

Според вас, защо фармацевтите учат 6 години в Медицинския университет? За да продават през дупката само, каквото им напишат лекарите? Че, то ако е само за продажба, да вземаме момичета и момчета след 13-ти клас. Кое къде стои в аптеката се научава за 2 седмици, а да разчитат рецепти- за 1 седмица.

Вие не знаете, защото не ви е работа, но аз знам, че средно около 8% от рецептите са грешни - тоест, ако пациентът ги вземе в дозата, която е написал лекарят, може: 1/ да отровим пациента или 2/ да навредим на здравето му или да го инвалидизираме или 3/ да компроментираме лечението му. Например, на бременни пишат Амброксол сироп за кашлица - амброксолът преминава плацентата и уврежда плода. Според вас, дали трябва да изпълня такава рецепта, щом докторът я е написал? Като звънна на доктора по телефона, знаете ли какво ми казва: О, вярно бе!

Първо проучете въпроса, после пишете весели неща Simple Smile

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 14:54 от маг.фарм. Антон Вълев

# 137
  • Мнения: 207
По голяма глупост не можаха да  измислят ! Не стига  ,че половин България ще ходи с развалени зъби защото не може да си позволи зъболекар  , а сега и това. 

# 138
  • Мнения: 3 146
маг.фарм. Антон Вълев, благодаря ви за пореден път за отзивчивостта.

Аз от вас си купих на детето небулизатора. Та, искам да питам дали Вентолин Солуцио е в списъка на предписващите се с рецепта (не го видях в осбоводените, а и като зная, че не е безобиден, сигурно е с рецепта).

По-интересно ми е защо Зиртекът присъства в свободните (предполагам таблетъчния вариант), но не и Ксизалът, който аз приемем. Предполагам, че и за Ксизала трябва да взема нова рецепта.

Последен въпрос, поред това, което сте цитирали от обнародваното в ДВ, ми се стори, че на самата бяла рецепта трябва да пише колко пъти да се изпише лекарството, а не безброй много пъти.

(4) Рецептите за многократно отпускане имат валидност до 6 месеца от датата на издаването  им и съдържат означение на броя на отпусканията.


Това така ли е или мога сега няколко пъти в рамките на 6 месеца да закупя Кузихрома на сина си (5г.), за който ми е издадена рецепта с дата 01.04.2009

Благодаря предварително!

# 139
  • Мнения: 647
маг.фарм. Антон Вълев, благодаря ви за пореден път за отзивчивостта.

Аз от вас си купих на детето небулизатора. Та, искам да питам дали Вентолин Солуцио е в списъка на предписващите се с рецепта (не го видях в осбоводените, а и като зная, че не е безобиден, сигурно е с рецепта).

По-интересно ми е защо Зиртекът присъства в свободните (предполагам таблетъчния вариант), но не и Ксизалът, който аз приемем. Предполагам, че и за Ксизала трябва да взема нова рецепта.

Последен въпрос, поред това, което сте цитирали от обнародваното в ДВ, ми се стори, че на самата бяла рецепта трябва да пише колко пъти да се изпише лекарството, а не безброй много пъти.

(4) Рецептите за многократно отпускане имат валидност до 6 месеца от датата на издаването  им и съдържат означение на броя на отпусканията.


Това така ли е или мога сега няколко пъти в рамките на 6 месеца да закупя Кузихрома на сина си (5г.), за който ми е издадена рецепта с дата 01.04.2009

Благодаря предварително!

ЗДравейте!

Първо кажете дали сте доволна от инхалатора и как се повлиявате от процедурите?
Вентолин солуцио е по рецепта, но вие имате такава. Така е, защото знаете, че много лесно може да се предозира.

Зиртек-ът е стар и познат препарат. Обратно
За многократните рецепти по наредба се изисква да се напише колко пъти ще се изпълни терапията. Но, ако нищо не пише, може да се спекулира и да се изпълни безкрайно често.
До въвеждане на новите бланки, за което срока в преходните разпоредби на наредбата не помя, досегашните бели рецепти ще се приемат за неограничено многократни до 6 месеца.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 17:05 от маг.фарм. Антон Вълев

# 140
Искам да попитам как стои въпроса с противозачатъчните таблетки.И те ли вече минават на режим само с рецепта?

# 141
  • Мнения: 14 133
Искам да попитам как стои въпроса с противозачатъчните таблетки.И те ли вече минават на режим само с рецепта?
Да и за тях би трябвало да искат рецепта.

# 142
  • Мнения: 647
Искам да попитам как стои въпроса с противозачатъчните таблетки.И те ли вече минават на режим само с рецепта?

ЗДравейте!
Противозачатъчните лекарствени препарати са хормони. Даването на хормони става само след преглед от лекар и, евентуално, изследване на хормоналния статус. Освен това, те не могат да се ползват от всяка жена, тъй като има ред противопоказания.

Системната употреба на противозачатъчни води много често до развитие на карциноми на яйчниците или карцином на гърдата при жените в по-късна възраст. Затова не са средство за предпочитане.

Системните противозачатъчни (които жената приема всеки ден по схема) са по лекарско предписание.
Обратно, спешната хормонална контраципция - Ескапеле, е без рецепта, понеже трябва да се приеме до 72 часа след "извънредната ситуация". Не се препоръчва Ескапеле да се приема по-често от веднъж на месец, понеже пряко се намесва в хормоналния цикъл.

Фирмата производител нарочно държи цената му относително висока, за да не се злоупотребява с него - 32 лева е. Това е фармакоикономически метод за контрол на потреблението.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 143
  • Мнения: 2 110
Искам да попитам как стои въпроса с противозачатъчните таблетки.И те ли вече минават на режим само с рецепта?

Да ,искат  рецепта за да си ги купиш !

# 144
Благодаря Ви много за информацията.Наистина тук има много компетентна и задълбочена информация относно темата за лекарствата по лекарско предписание и тези които ще се продават свободно.Приятен ден на всички

# 145
  • Мнения: 1 650
И аз да попитам- преднизолона с рецепта ли се закупува и ако да задължително ревматолога ли трябва да ми го изпише или може и личната?

# 146
  • Мнения: 580
Във връзка с ксилометазолина, днес отказаха да ми го дадат без рецепта, макар че на опаковка изрично пише : отпуска се без рецепта. Така и не разбрах каква е причината. Били са от еди коя си група ...

# 147
  • Мнения: 114
Момичета, да не обвиняваме фармацевтите, те се пазят от проверяващи, а и глобите са големи. Ще си плащаме потребителска такса на джипитата и ще си получаваме рецепти. Искат да го направят като в цяла Европа, но там доходите не са като нашите. Нещата постепенно ще се изгладят, но трябва време. Възхищавам се на маг. фарм. Вълев, за това, че е много добре информиран и ни запознава подробно с това което ни интересува, но много негови колеги не са на това ниво Cry

# 148
  • Мнения: 647
И аз да попитам- преднизолона с рецепта ли се закупува и ако да задължително ревматолога ли трябва да ми го изпише или може и личната?

ЗДравейте, Floral !

Преднизолонът е кортикостероиден препарат, затова е по рецепта. Рецептата обаче няма значение кой ви я изписва- може и вашият зъболекар Simple Smile

Важно е да знаете, че когато се стигне до спиране на преднизолона, той се спира по строга схема на намаляване, която трае няколко седмици!

Тъй като преднизолонът директно замества кортикостероидите на надбъбречната жлеза, при начало н априем, тя практически спира да го произвежда, понеже вие го добавяте отвън. Ако го спрете внезапно, се получава хормонална "дупка" - вие не внасяте, но и надбъбречната жлеза не го произвежда и състоянията са доста тежки. Затова се спира постепенно, като в това стъпаловидно спиране се включва и жлезата постепенно.

Трябва да знаете, че при прием на кортикостероиди трябва да се следи костната плътност и нива на калция в кръвта, тъй като дългата им употреба води до извличане на калция от костите и до остеопорозни състояния, както и до повишение на плазмените нива на калций.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 149
  • shumen
  • Мнения: 18 008
Здравейте маф.фарм.Вълев.Лекарствата Уринал или Неуринал със рецепта ли са или без рецепта.

Общи условия

Активация на акаунт