Отговори
# 15
  • Мнения: 2 376
А ако аз започна да ям храни богати на желязо, дали това ще има значение? Също мисля да започна да пия витамините, които пиех по време на бремеността ми и които ми повищаваха хемоглобина сериозно.
Имате ли информация дали това ще повлияе на количеството желязо в кърмата, ако става дума за желязно дефицитна анемия?

# 16
  • Мнения: 179
Случайно видях темата, моето дете не е кърмено, но при тези изследвания също имаше нисък хемоглобин. Мисля, че 93. По това време следях какво пишат майките с подобен проблем и обикновено педиатрите или ги съветваха да включат месо, или даваха някакви лекарства. Нашата ни посъветва да включим по малко коприва или лапад, по една две лъжички. И това беше.

# 17
  • Мнения: 2 401
А ако аз започна да ям храни богати на желязо, дали това ще има значение? Също мисля да започна да пия витамините, които пиех по време на бремеността ми и които ми повищаваха хемоглобина сериозно.
Имате ли информация дали това ще повлияе на количеството желязо в кърмата, ако става дума за желязно дефицитна анемия?
От това, което съм чела мисля че така не може да се повлияе съществено хемоглобина.
 Мен темата също ме вълнува, тъй като хемоглобина на моята дъщеря на 6м. беше 105, на годинка 100, въпреки че в нейното меню наблягам на храните богати на желязо, моето мнение е че докато не се изследва кръвта от вената не може да се каже дали със сигурност има проблем и какъв е точно, в тази връзка, аз засега продължавам да наблягам единствено на храните богати на желязо, тъй като не ми се иска да торзя детето да му взимат кръв от вената, а пък по натам ще видим.

# 18
  • Мнения: 3 638
Понеже виждам, че сте с холандска връзка  Simple Smile искам да те успокоя, че тук въобще не правят изследвания на 6 месеца за хемоглобина на бебетата. Нашият никога не са го изследвали.
Освен това при изключително кърмените бебета е много трудно да се развие анемия, желязото в майчиното мляко се усвоява много добре и обикновено се счита, че запасите им стигат дори до годинката /ако са родени на термин/. Ако знаеш английски тук имо много информация и между другото посочват, че ако бебето е било болно нивата на желязо могат да са временно занижени. Така че спокойно.

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html 

# 19
  • София
  • Мнения: 2 348
Здравей!  wavey В случай че имате проблем, няма да те насърчавам за педагогическо в другата тема  Simple Smile
 Сега свекървенската  Wink
 Първо: задължително да искате пълна кръвна картина с кръв от вена, за да се разбере дали ниският хемоглобин се дължи на желязо.
 Второ: при инфекции е нормално хемоглобинът да е по-нисък
Трето:Ако желязото е в норма, задължително ходете на хематолог(пък и да не е в норма пак отидете)

Ако се окаже желязо-дефицитна анемия(което е къде, къде по-добро от таласемията) да знаеш, че ако хапваш повече "железни" храни, това ще се отрази. А и детето трябва да се захранва внимателно, независимо, че има проблем, така че следващите месеци не може да разчиташ на това, с което го храниш.

Сега да споделя за нашия случай: На 1г.2м. хемоглобин 76. Кръв от вена - хемоглобин 72(заради инфекция) желязото в норма. Започнаха едни изследвания за таласемия дето ни държаха на нокти цял месец и накрая се оказа, че с бащата нито сме болни, нито сме носители. Значи е друго, но за да не правим милион изследвания на детето, хематоложката реши да предположим, че в лабораторията са сбъркали изследванията за желязо  Rolling Eyes и да лекуваме желязо-дефицитна анемия(Лекарката каза, че даването допълнително желязо е много опасно, но само при таласемия, а установихме, че детето не е болно)

# 20
  • София
  • Мнения: 6 673
...Чела съм, че принципно в кърмата желязо не се съдържа и било нормално на изключително кърмените бебета хемоглобина да е нисък, нещата се нормализират със захранването. ... Hug
Напротив, съдържа се желязо, наистина не много, но пък то се усвоява на 50%, за разлика от желязото в АМ, което се усвоява на 12%. За справка:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=687

# 21
  • Мнения: 2 376
Скреч,  а вие имате ли признаци за анемия-каквито и да е външни признаци? При нас според докторката нямаме нито един клиничен признак.
Изпрати ни на втора проба с периферна кръв, желязо и морфология на еритроцити. Според нея, ако се направи кадърно, изследването от пръста също би трябвало да е ок. В случая стискаха пръстчето и от там кръвта,която са изследвали е била вероятно разредена. Аз не съм навита да взимат венозна кръв от толкова малко бебе.

Таласъмията е средиземноморска болест. В България най-често се среща при хора от Петрич, Сандански. Ние нямаме такава връзка.

Тя не е била сериозно болна, за да се повлияят така драстично резултатите.

Стискайте ни палци за следващото боцкане  Praynig

# 22
  • Мнения: 295
Хемоглубина на Крис на 6м. преглед беше 92, а хематокрита 0.286, също MCV  и MCH бяха ниски. Докторката ми каза, че другите три показателя, освен хемоглубина заедно показват дефицит на желязо. Аз бях давала вече зеленчуково пюре, и започнах да давам месо. Освен това давам жълтък и малтофер. На 7м. преглед хемоглубина беше станал 107. Сега на 8м. Преглед не му взеха кръв, но продължаваме с малтофера, защото трябвало да се пие поне 3м. за да се възтановят запасите от желязо.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 348
Britt, при изследването се видя, че другите показатели са ниски, за това хематоложката предположи, че е сбъркано желязото.
 Детето ми е бледо, но той по принцип и преди 6ти месец си беше блед, а хемоглобина му беше добре. Аз също съм бяла. Педиатърката смята, че устните му са бледи и реши, че са станали червени след две седмици хранене с много желязо, но аз не мисля, че може устните му да поруменеят само защото хемоглобина се е качил от 76 на 81.
 

# 24
  • Мнения: 324
Таласeмията е средиземноморска болест. В България най-често се среща при хора от Петрич, Сандански. Ние нямаме такава връзка.
Не е точно така. Мъжът ми също няма връзка с Южна България, но се оказа, че е с таласемия, майка му - също, а тя е от Северна България и в рода й няма "южняци". Така че това кой откъде е не е показател за наличие или липса на таласемия.
Дано новото изследване да е ОК! Praynig
Макар че ако не е с венозна кръв, не мисля, че ще е достоверно (ако пак хемоглобинът е нискък). В Италия кръв от пръстче не взимат, колкото и малко да е бебето. Сигурно има защо.

Последна редакция: нд, 15 мар 2009, 13:13 от Слънчогледка

# 25
  • Мнения: 141
Най-голям брой болни от таласемия са във великотърновският регион(северна България).
Britt дано се окаже грешка първото изследване и второто боцкане да е ок! Praynig Hug

# 26
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Мдаааа, по един и същ въпрос може да се прочетат много различни неща. Намерих статии, в които пише, че здравото новородено има достатъчно запаси от желязо за първите 6 до 9 месеца от живота си. През този период желязото, което то получава от кърмата, му е напълно достатъчно. След този период е нeобходимо да започне захранването, за да може бебето да си набавя необходимото му желязо от храната. Например аз съм с желязодефицитна анемия!Явно това не се отразява на бебето, а аз си мислех че заради анемията ми не синтезирам достатъчно желязо в кърмата. Confused Ако показател 104 хемоглобин е нормален за 6 месечна възраст/както междувпрочем смятам и аз/ защо ни накараха да даваме тоя Малтофер?! Може ли да стане предозиране?! Rolling Eyes
Брити, какви са тия работи за таласемия? Confused

# 27
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ходете на хематолог, не се разправяйте с тия джипита.
Може изследването да не е вярно заради пръстчето и дано да е така.
Може детето да има някакъв вид анемия, при която Малтофер и месо да не помагат, а при някои видове анемии и Малтоферът може да вреди. По-добре да сте наясно, за да се вземат адекватни мерки, отколкото да се упреквате за захранване и каквото и да било.

# 28
  • Мнения: 2 376
Шпионке, по-нагоре имаше постинги на тази тема.
и на мен ми е много чудно защо при тези показатели са ви изписали малтофер. може би лекарката ви е имала някакви конкретни съображения. най-добре е да го обсъдите с нея.

# 29
  • Мнения: 425
Sindarella The Spy предполагам,че за да се презастраховат са ви накарали да вземате Малтофер.Масово джипитата смятат за долна граница на НВ стойност 120,което е  грешка-това е за възрастни,а не за деца.

Общи условия

Активация на акаунт