Юридически въпрос...

  • 3 300
  • 27
  •   1
Отговори
  • София / Перник
  • Мнения: 584
Здравейте на всички,
имам един юридически въпрос и се надявам да успеете да ми помогнете (надявам се да съм уцелила правилното място на тази темичка) Та, въпросът ми е: Каква е разликата между договор за покупко-продажба и приписване на имот? Чувала съм, че след приписване може да се оспорва в съда и ако имотът е приписан, каквото и да правиш с него, то трябва да получиш одобрението на евентуалните други наследници...
Ще се радвам, ако някой успее да ми отговори на тези въпроси.
Благодаря предварително!   bouquet

Последна редакция: сб, 14 мар 2009, 12:43 от dessista

# 1
  • Мнения: 4 651
Не съм юрист, това е от нета.
Т.нар приписване, предполагам е прехвърляне чрез договор за издръжка и гледане.
http://mihaelastoyanova.com/post/drzig.aspx

# 2
  • Мнения: 592
Преписвах в 3 клас за последно - няма такава сделка!

# 3
  • Мнения: 1 045
не съм юрист,но при покупко-продажба имотът става твой и имаш нотариален акт, имаш право да си правиш с имота каквото решиш.При другите видове сделки нямаш всичките права върху имота,което автоматично ще рече че може да се оспорва по всяко време.

# 4
  • Мнения: 589
не съм юрист,но при покупко-продажба имотът става твой и имаш нотариален акт, имаш право да си правиш с имота каквото решиш.
  Peace
 А при т.нар."приписване" се засягат запазените части от наследството на други наследници и те винаги могат да претендират за тях и да станат съсобственици на имота.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 336
Преписване (сигурно се има предвид дарение) - вярно е, че след смъртта на дарителя може да се иска намаляване на дарението, в случай, че с него се накърняват запазените части на наследници по закон. Може и да се иска отмяна на дарение
Преписване може и да е договор за гледане и издръжка - в този случай също може да се иска разваляне, при положение, че получателя не изпълнява задължението си за гледане и издръжка.
Покупко-продажба - сигурна сделка (само дето ако си в брак става семейна имуществена общност)
Така че - най-добер - иди при адвокат

# 6
  • Мнения: 455
Преписване (сигурно се има предвид дарение) - вярно е, че след смъртта на дарителя може да се иска намаляване на дарението, в случай, че с него се накърняват запазените части на наследници по закон. Може и да се иска отмяна на дарение
Преписване може и да е договор за гледане и издръжка - в този случай също може да се иска разваляне, при положение, че получателя не изпълнява задължението си за гледане и издръжка.
Покупко-продажба - сигурна сделка (само дето ако си в брак става семейна имуществена общност)
Така че - най-добер - иди при адвокат
Peace

# 7
  • Мнения: 497
не съм юрист,но при покупко-продажба имотът става твой и имаш нотариален акт, имаш право да си правиш с имота каквото решиш.При другите видове сделки нямаш всичките права върху имота,което автоматично ще рече че може да се оспорва по всяко време.
И кои точно права нямаш при  договор за дарение или договор за издръжка и гледане, че ми стана интересно? Не можеш да го владееш ли или да се разпореждаш с него, или....кое точно право от триадата нямаш или пък нотариален акт не получаваш при тези договори Joy Joy. Горките хора тогава, които са купили имот от държавата (нашите родители напр.), те и нотариален акт си нямат, значи нищо си нямат и никакви права нямат върху тези имоти. Горките, ужас Joy Joy Joy
Нотар, да не сте почнали запис на заповед да давате при договори за дарение или изд. и гледане?
Кисело мляко или уиски, какво избираш?
 

# 8
  • Мнения: 2
нищо лично, но не е ли по-добре преди да се изкажете, да хвърлите един поглед на Закона за наследството. Там има обяснени доста неща за запазени дялове на наследниците, които наследодателят НЯМА право да отнема от част от наследниците си, за да облагодетелства друг/други. Освен това са дадени и условията за разваляне на дарение и дарение срещу издръжка и гледане, като последното е с по-особен статут.
На мен също би ми било интересно и полезно да прочета мнения на юристи и/или препатили хора как стои въпроса с прилагането на този закон в практиката.
като лош пример от живота се сещам за една доста възрастна семейна двойка без деца и близки роднини, която използваше дарението срещу издръжка, за да си осигури комфортни старини, сменяйки за 10-тина години няколко млади семейства, които ги гледаха.

# 9
  • София, център
  • Мнения: 3 455
[Нотар, да не сте почнали запис на заповед да давате при договори за дарение или изд. и гледане?

Нотар не е нотариус.

По въпроса - дай по-широко изложение на проблема, пред който си изправена, за да получиш най-адекватния съвет.

Нали не си мислиш, че тук сме се сбрали като на изпит да ти изброяваме прилики и отлики?

# 10
  • Мнения: 592
Нотар не е нотариус.
Е те там ти е грешката!
Казабланка - вече не знам какво правим и дали това което правим е вярно, като чета за какво става въпрос по широкия свят!!? Ужас - като си помисля хората с какви нагласи живеят...

# 11
  • Мнения: 12 644
Не съм нито нотар, нито нотариус, но моля ви , стига сте преписвали.

# 12
  • София / Перник
  • Мнения: 584
[Нотар, да не сте почнали запис на заповед да давате при договори за дарение или изд. и гледане?
Нали не си мислиш, че тук сме се сбрали като на изпит да ти изброяваме прилики и отлики?
Първо, никого не карам на сила да ми изброява прилики и разлики! Просто попитах, ако някой е наясно да сподели и по този начин да разбера каква точно е разликата между покупко-продажбата и приписването на имот. Ако се замислиш малко, при покупко-продажбата има доста повече разходи, отколкото при приписването на имот и аз искам да разбера, ако се спестят тези разходи какви права ще са ми "орязани".
Второ, ако не ти се отговаря или се чувстваш недобре запознат/а със случая просто не пиши!

# 13
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Нотар, sorry, стори ми се, че бях чела твои думи, че не си юрист. Възможно е да е бил гост с твоя ник.

Още веднъж, извинявай.

Авторке любезна, изглежда напразно получаваш съвети. Защо тогава пускаш теми?

Не ти ли се струва смехотворно точно ти да правиш опити да ме поправяш? Вероятно не.

Повтарям. Изложи си казуса коректно, за да получиш адекватни съвети.

# 14
  • Мнения: 15
"Приписване" е популярна думичка, това не е точно правен термин, може да означава много неща. Уточни точно какво се има предвид, ако самата ти си наясно.

Общи условия

Активация на акаунт