Въпрос за погачата

  • 2 019
  • 17
  •   1
Отговори
  • непостоянно
  • Мнения: 981
Мили мами,

Имам следната питанка:
Разбрах, че не е хубаво погачата да се прави точно на 40-ия ден. Въпросът ми е може ли да е след 40-ия ден или трябва да е преди това? И защо?
Предварително благодаря  bouquet

Поздрави Heart Eyes

# 1
  • София
  • Мнения: 2 298
Това е спорен въпрос. Едни ще ти кажат преди 40-тия ден, други на 40-тия, трети - след това. Ние бяхме решили след 40-тия, по предложение на свекърва ми (която е от Велинград), но повечето познати (които са от София) казаха задължително преди това. Та я направихме преди 40-тия ден. Просто в различните региони обичаите са различни. Ние питахме и в кварталната църква, но там ни казаха, че това не е църковен ритуал и не могат да кажат, да питаме по скоро някоя баба. Но ни предложиха да занесем бебето в църквата на 40-тия ден - тогава то се носи за първи път на църква, и майката влиза там за първи път след раждането и се чете специална молитва. Така и направихме.

# 2
  • Мнения: 3 334
аз я правих както пише тук
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=155

# 3
  • непостоянно
  • Мнения: 981
Благодаря ви за бързите отговори момичета  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 676
Чувала съм и трите варианта:преди, на и след 40 ден. Както решите. Ние направихме погачата след 40 ден, защото се падна през седмицата, т.е. на 44 ден. Важното е на 40 ден да ходите на църква и около този ден си направете погачата. Казаха ми, но след като нашата беше минала, че на погачата една от бабите подарява на бебчето сребърна или златна монетка за здраве и късмет. Но пък след това нащият пра-дядо подари златна. Питката трябва да е замесена от дете или жена с живи родители.

# 5
  • Мнения: 396
Ами хубаво е да е преди 40 ден. Някои казват, че в който ден я направиш на толкова години ще се ожени/омъжи детето ти, та затова било да 40 дни. Ама аз това го разбрах преди 2-3 години, т.е. няколко години след като бях направила на сина ми погачата на 13-тия ден.... надявам се това не значи, че ще се ожени на 13 години newsm09

# 6
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
По принцип погачата се прави на 40 ден,след като се иде в църквата и се чете специална молитва за бебчето и родилката.Може и след това.ЗАмисъла е ,родилката вече да се е "изчистила" - с това можеш да свързваш тоя 40 ден.
Аз я направих на 40-я ден  love001

# 7
  • Мнения: 8 769
А аз не правих погача. За нито едно от децата. Sunglasses

# 8
  • Мнения: 4 068
И аз знам, че погачата се прави на 40-тия ден веднага след като на майката са чели очистителна молитва. Числото 40 е много важно в религията ни. Този точно обичай/очистителната молитва/ се нарича сарандисване и идва от гръцката дума саранда, което означава 40. По принцип едно време родилките не са излизали въобще от дома си до този ден, за да не ги хванат бесните май беше, но сега едва ли вече някой спазва това. Щото все пак мен биха ме хванали бесните ако не излизам 40 дни от нас. Wink
Та това знам аз за погачата и сарандисването.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 828
И аз знам, че погачата се прави на 40-тия ден веднага след като на майката са чели очистителна молитва. Числото 40 е много важно в религията ни. Този точно обичай/очистителната молитва/ се нарича сарандисване и идва от гръцката дума саранда, което означава 40. По принцип едно време родилките не са излизали въобще от дома си до този ден, за да не ги хванат бесните май беше, но сега едва ли вече някой спазва това. Щото все пак мен биха ме хванали бесните ако не излизам 40 дни от нас. Wink
Та това знам аз за погачата и сарандисването.

И аз така знам.
Въпреки че не вярвам в тези неща се съгласих да направим погача.
Най-вече защото така събрах цялата рода и всички приятелки, които искаха да видят бебето и така или иначе щяха да дойдат. Така поне наведнъж  Grinning
Пък и много подаръци за бебето се събират  Wink
Само не ми е ясно защо само жени се събират, мъже не ходят на погача  newsm78

# 10
  • Мнения: 396

Само не ми е ясно защо само жени се събират, мъже не ходят на погача  newsm78


Аз реших за да не дискриминирам мъжете да поканя жените на погача, а мъжете просто на гости, така че в едната стая си бяхме жените и си правихме погача, а мъжете разпиваха в другата стая Simple Smile Така и мъжа ми не скуча, а и имаше на кого да се фука със сина си. Едва му го взех от ръцете когато трябваше да разчупим погачата Laughing Постоянно го разнасяше да го показва на приятелите и колегите си (а те не бяха никак малко).  cheers

# 11
  • Мнения: 2 755
Погачата я направихме преди 40 ден, а на самия 40-и, отидохме цялото семейството на църква и ни четоха за здраве.

# 12
  • Мнения: 544
От баба ми знам, че:
До 40-ия ден "бебето и майката са едно цяло". В къщи са, не приемат гости и родилката не излиза. На 40-ия ден бебето се води в църквата. От този миг на татък то е самостоятелно. Канят се гости - само жени и бебето се представя на света. Grinning

Ритуала с погачата е събота-неделя след 40-ия ден.

# 13
Мили мами,
       Изпратете ми моля ви рецепта ,която да е подходяща за погача.Предстои ми да правя и много се притеснявам да не се издъня. ooooh!Надявам се че има готини момичета които ще ми помогнат със съвет. Laughing Laughing Laughing

# 14
  • Мнения: 2 237
Аз пък го направих точно на 40-ия ден.Купих си готова погача от магазина и поканих мъже на тържеството.Така де,традициите не са това което бяха! smile3503
Ама пък хубаво тържество стана.

Общи условия

Активация на акаунт