Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Детски ясли и градини
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 1 408
Здравейте,
все още съм по майчинство,но има вероятност да успея да запиша малкия на ясла и исккам да се върна на работа.В случай,че това стане преди да са изтекли последните 4 месеца от майчинството ми какво трябва да направя?Не съм на ясно колко по рано трябва да уведомя работодателя и как
Благодаря   bouquet
Цитирай

София

Мнения: 1 352
След като детето бъде записано в ясла трябва да уведомиш работодателя, за да се прекрати ползването на отпуска за гледане на дете, след което трябва да се върнеш на работа.
Подаваш заявление за прекратяване на отпуск по чл. 164, ал. 1 КТ /по принцип няма срок, мисля че седмица по рано е достатъчно/
Трябва да подадеш Приложение 12 за промяна на обстоятелствата до 3 дни от датата, на която ще се върнеш на работа, работодателя трябва да го занесе в НОИ.
След това подаваш Приложение 4 за изплащане на 5% от обезщетението за гледане на дете.
Цитирай


Мнения: 23
Здравейте, моля за малко помощ. Все още съм в майчинство (остават ми още няколко месеца), но си намерих по-добра работа. Въпросът ми е възможно ли е настоящият ми работодател, да откаже да приеме молбата ми за напускане и да иска 1 месечно предизвестие с връщане на работа или да ми удържи заплатите, който ми се полагат за останалите ми дни платен отпуск. Благодаря Ви предварително.
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Здравейте, моля за малко помощ. Все още съм в майчинство (остават ми още няколко месеца), но си намерих по-добра работа. Въпросът ми е възможно ли е настоящият ми работодател, да откаже да приеме молбата ми за напускане и да иска 1 месечно предизвестие с връщане на работа или да ми удържи заплатите, който ми се полагат за останалите ми дни платен отпуск. Благодаря Ви предварително.
Можеш да си подадеш молба за напускане по взаимно съгласие, в 7 дневен срок работодателя трябва да приеме и не молбата. Затова в молбата може да допишеш, че ако не приеме молбата, същата да се счита за предизвестие за напускане. Предизвестието тече и по време на платения отпуск за гледане на дете, така че не е нужно да се връщаш на работа и да го отработваш.
Цитирай


Мнения: 23
Благодаря ти много  bouquet. Надявам се да се договорим за взаимно съгласие Wink
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.