Има ли нужда от изолация каменната къща?

  • 22 537
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 148
Здравейте!
Купихме си къщичка на село, там ще живеем постоянно. Стените са каменни, таваните гредоред. Чудим се дали да слагаме изолация или няма нужда с тези дебели каменни стени  newsm78. Иска ни се отвън да си остане на камък, а отвътре - не знам, ако някой има опит, ще съм много благодарна да го сподели!

# 1
  • Мнения: 8 999
Изолацията винаги е полезна. Камъкът, освен че се овлажнява, ами и бавно съхне! Честно казано, въпреки че къщата сигурно е много красива отвън, то по-добре е да се направи външна изолация, а отвътре стените да си останат каменни. Съвременното строителство, което предлага каменна фасада и каменна вътрешна част, предвижда изолация вътре в стената /между външния и вътрешния зид/, но при вас вече е заварено положение и това е невъзможно да се направи. Освен, ако не решите да покриете отвън отново с къмък, след като положите изолацията.
Оф, много объркано се изказах май, но изводът е - сложете външна изолация! Или поне измажете отвън стените със специална хидроизолационна смес /тя е прозрачна и ще се запази каменния вид, просто камъните ще изглеждат влажни/. Ние имахме доста премеждия с една тухлена къща, която искахме да си е само на тухла /изцяло я изградихме с декоративни тухли/. Сроежът беше скъп и трудоемък /защото фугите трябва да са еднакви/. Обаче после къщата взе да пропуска. Намазахме я с това нещо /на което не му знам името/ и сега е О.К.

# 2
  • Мнения: 148
Старите каменни къщи също са строени с един вид изолация в стените. Стените са строени с 2 реда камъни и между тях пръст или нещо такова. Ще се поинтересувам за тази хидроизолационна смес. Благодаря ти!

# 3
  • Мнения: 311
Поздравления за къщичката ,и ние се сдобихме с такава и след много перипетии вече живеем в нея.baibibi е права по добре от вън да я изолирате и то стабилно,нашата е с 2 каменни стени на 1-вият етаж, но са в земята и ставаше страшен басейн като валеше и правихме дренаж,даже от вътре още не сме фугирали камъка така много ми харесва Wink оставете го Praynig.Стана ми много интересно какво е това нещо за изолация baibibi ,ако се сетиш моля те пиши ще съм ти много благодарна Hug!Нашата е с глина м/у камъните обаче нищо на спасява.

# 4
  • Мнения: 1 427
Родителите на мъжа ми живеят в такава къща.Каменна,строена преди поне 100години. Определено има нужда от изолация. Много студено държи камъкът. През лятото е добре-винаги е прохладно,но зимата няма стопляне. Ако 2 часа не гори печката, температурата почти се изравнява с външната.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 76
Ако направите изолация, няма да запазиш каменния облик отвън, но пък ще ви е топло през зимата.
Ние направихме изолация на стара къща (тухла, не камък) и вярно, че си загуби автентичния екстериор, но пък отвътре е много комфортно - лесно се отоплява, така че ако можете да си позволите изолация - не му мислете много.

# 6
  • Мнения: 148

didi mum точно така смятам да оставя едната стена на хола направо на камък.Мисля, че ще стои страхотно, още повече, че това ще стената с камината. Значи смятате, че трябва външна изолация, честно казано и аз така мисля, но мъжа ми вика да я оставим на камък. Ще говоря с него довечера. Благодаря ви много на всички!!!

# 7
  • Countryside
  • Мнения: 11 616
Аз пък съм за запазване на автентичната фасада, сигурно е красива от естествен камък. Има вътрешни изолации, е малко отнемат от квадратурата на стаите, но все пак е къща, не е ап.50кв. При всички случаи ще трябва изолация, камъкът изстива много, нищо че има един слой изолация, пишеш че и отвътре пак е камък.

# 8
  • Мнения: 311
Има и вариант да си остане на камък- ако живеете там,смените дограмата и топлите редовно на дърва и да видите дали няма да имате проблеми с влагата, ако ли не изолирате отвън защото от вътре няма да я спрете , ако има такава.Ние нямаме изилация от вън на първият етаж ,но какато казах е до някъде в земята,обаче имаме и големи прозорци,но е страшно топло отворено е на всякъде ,с парно на дърва сме с камина а това ни е първа зима тук.

# 9
  • Мнения: 148
Ами да, ще живеем там, ще се топлим с камина с водна риза, ще сменим дограмата разбира се, интересно ми е теьи дебели каменни стени (сигурно половин метър) не са ли  достатъчна изолация  newsm78

# 10
  • Мнения: 311
Абе нашият камък сега го пипнах е топъл ,обаче ако ни е нямало няколко дена и е студено по трудно се топли къщата.Самият камък не е изолация като бетона е провежда студа,но из района има много реставрирани къши със запазени каменни стени Rolling Eyes.

# 11
  • Мнения: 4 315
Един гипс-картон е ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН.И на нас външните стени са от камък но от вътре е плътна тухла и пак сложихме вътрешна изолажия.Ефектът се получи чак като я изолирахме отвсякъде отвътре.От вън е камък-така си остана.

.....
За нас е основно жилище и се отопляваме с климатици.Както сме в планината нямаше да има стопляне особено при -15 -20,а и сме с малко дете.Стените са облицовани изцяло с дърво,пода също,а зад него е ....мисля фибран  се казваше .Вече 10 г няма мишки.Ако харесва човек ефекта на каменната стена може да се докара с фалшива такава зад изолацията.Но ако финансовата част на отоплението е без значение разбира се е излишно да се тревожи с изолации.
За съжаление обаче нашите доходи ни налагат да се съобразяваме .В съседни парцели обаче хората са достатъчно заможни и отопляват целогодишно зимна градина и басейн.....Дай боже всеки му....
Явно всичко е въпрос на възможности.

Последна редакция: ср, 18 мар 2009, 19:33 от mamamari

# 12
  • Мнения: 311
Точно гипс картон не ни посъветаваха да слагаме ставал страшен мишкарник пък и да скриеш каменна стена в интериора е лудост за мен ,но хора и вкусове всякакви лично мнение Shocked.

# 13
  • Мнения: 41
Наистина е лудост да скриеш каменна зидария,особенно ако е и качествено изработена.Камъкът поддържа еднаква температура зиме и лете.Зимата просто трябва да се поддържа непрекъснато отопление,дори и ако отцъствате за да не изстиват стените,защото вече са темперирани.

# 14
  • Мнения: 1 427
Кое е селото, ако не е тайна?
Камъкът поддържа еднаква температура зиме и лете.- това е абсолютно невярно Naughty , изпитала съм го на практика. Доколкото съм чувала има значение какъв е камъкът и от къде е взет. Речните държели влажно и студено.
Щом ще е за постоянно живеене,по-важното е да ви е топло отколкото фасона на къщата.

# 15
  • Мнения: 4 427
Камъкът сам по себе си е перфектна изолация. Не случайно навремето всички къщи са правени така. За отопляването на приземен етаж е по-важно хидроизлацията, под и най-вече таван. Защото топлината в пеферктно изолирано помещение се дига нагоре и с таван от гредоред няма да има затопляне. А и  от разликата в температурата сигурно ще има и кондез.  Прозорци, под, стени това ти е важно като изолатор в повечето  случаи. Въобще външата изолация не е панацея. В доста от случаите със старите материали се постига същия ефект. Имам стена до половината с външна и вътрешна изолация, другата половина е легнала тухла четворка с вертикално разположени канали. Разлика в температурите на двете части на стената няма.   Говоря от собствен опит с ремонт на стара къща.

# 16
  • Мнения: 4 315
.Камъкът поддържа еднаква температура зиме и лете.
Съгласна съм  и тя е 4-5 градуса по целзии.В моето мазе е камък отвън и отвътре дебелината на стената е околко 80 см.Става но за мазе.
.Зимата просто трябва да се поддържа непрекъснато отопление,дори и ако отцъствате за да не изстиват стените,защото вече са темперирани.
Е точно за това става дума .Има едни таблици с топлопроводимост на различните материали Peace .В къща и без изолация от камък може да е топло само ако  солената сметка не притеснява стопанина.
Моята сметака за ток е под 200 лв. без друго отопление.
На съседа над 1000 лв +локално парно отделно от тока.
Всеки го пресмята според възможностите си  Hug

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 14:37 от mamamari

# 17
  • Мнения: 148
Селото е Орешак. Решихме да избягаме от лудницата на града и да живеем там, още повече, че работата ми е свързана с животни и там ще ми е много по-добре. Мисля да направим тест една година да поживеем без изолация и ако не става, вече ще вземем най-правилното решение. Благодаря на всички за съветите   bouquet

# 18
  • Мнения: 2 724
Живеем в къща с каменни основи ,мазетата са наполовина вкопани ,, не се отопляват, използваме ги като зимник .
Лятото са хладни ,зимата топли. Сигурно зависи от камъка. Отвън е направена облицовка с каменни плочи. Отвътре си е обикновена мазилка.

# 19
  • Мнения: 4 427
.Камъкът поддържа еднаква температура зиме и лете.
Съгласна съм  и тя е 4-5 градуса по целзии.В моето мазе е камък отвън и отвътре дебелината на стената е околко 80 см.Става но за мазе.
.Зимата просто трябва да се поддържа непрекъснато отопление,дори и ако отцъствате за да не изстиват стените,защото вече са темперирани.
Е точно за това става дума .Има едни таблици с топлопроводимост на различните материали Peace .В къща и без изолация от камък може да е топло само ако  солената сметка не притеснява стопанина.

Топлотехнически характеристики на най-често използваните строителни материали 

Материал                                             Коефициент на топлопроводност           Дебелина на пласта за постигане на к=0,5
Пенополиуретан                                  0,020–0,035                                              4–6 cm
Екструдиран полистирол                     0,028–0,030                                               5–6 cm
Експандиран полистирол (стиропор)  0,035–0,040                                               6–7 cm
Корк                                                      0,040–0,050                                               7–9 cm
Мергелна вата (дюшеци)                    0,044–0,052                                               8–10 cm
Плочи от мергелна вата                      0,049–0,067                                               9–12 cm
Перлит                                                  0,045–0,058                                               8–11 cm
Плочи от дървесни влакна – леки       0,047–0,081                                               9–15 cm
Клетъчен бетон                                    0,16–0,19                                                   30–34 cm
Тухли четворки                                     0,33–0,43                                                   60–78 cm
Решетъчни тухли                                  0,34–0,49                                                   62–89 cm
Плътни тухли                                         0,56–0,7                                                     102–127 cm
Стоманобетон                                       1,6–2,1                                                        291–382 cm
Естествен камък                                    2,3–3,5                                                        420–640 cm


Изисквания за коефициента на топлопреминаване (к) за отделни елементи на строителната конструкция (немски норми)

Строителен елемент  Ново строителство Стари сгради

Външни стени              0,5                            0,5
Покрив                          0,22                         0,3
Подове                          0,35                         0,5
Стени                            0,35                         0,5
Прозорци                      0,7                           1,8

Ето ги таблиците за топловодимост. Недей така да говориш наизуст. От нея се вижда, че при достатъчна дебелина на каменния зид, а обикновенно той е дебел над 400 см коефициента му на проводимост е точно колкото и на добре изолираната стена с мозерни материали. Ако има и т.н. въздушен джоб при зидарията, може и по-малка дебелина. Тия неща ги научих когато се интересувах какво да ги правя моите каменни стени. Хем исках да ги запазя ,хем ме беше страх от студ. И хората в селото с такива къщи ми казваха това, което е казало едно момиче надолу - зимата е топло, лятото е хладно....Новото не винаги е по-добро от старото. И въобще къде може да бъде топло без отопление? И в чудестно санирания ми апартамент, ако не включвам отоплението и не ме отопляват съседите отгоре и отдолу това ще е невъзможно.
За мен си е гавра да се покриват такива стени, с някакви измислени икономични причини, ако на стопаните им харесват.

# 20
  • Мнения: 1 427
От тази таблица се вижда,че зида трябва да е дебел минимум 4 метра, за да изолира достатъчно. Какво значи обикновенно той е дебел над 400 см коефициента му на проводимост е точно колкото и на добре изолираната стена с мозерни материали.. Аз не съм виждала зид дебел 4 метра !

# 21
  • Мнения: 311
 Albenafeld успех   bouquet!

# 22
  • Мнения: 8 999
Включвам се отново - проблемът на неизмазани стени, независимо дали са каменни, тухлени или кирпичени, е основно влагата, а не топлопроводимостта. Дебелият каменен зид се затопля бавно, но и бавно изстива. Ако се отоплява денонощно през целия сезон, то няма да има проблем да се поддъжа добра вътрешна температура, независимо от това, колко е студено навън.
За да се изолира влагата, е добре, освен топлоизолация, да се положи и хидроизолация - отвън. Най-евтино, нетрудоемко и сравнително ефективно е полагането на няколко слоя импрегниращ препарат. Ние използвахме един италиански - Rexcotto. Купихме го от един специализиран магазин, който се намира на ъгъла на бул. Г. Делчев и Дойран. Сега вече през стените не прониква влага.

# 23
  • Мнения: 4 380
Как външна изолация бе? Не разваляй фасадата на къщата! Като не ви устройва каменна, купете си ново строителство и не съсипвайте старите къщи! Naughty

# 24
  • Мнения: 148
Устройва ни, разбира се, затова сме си избрали каменна къща  Grinning, но понеже не сме живяли никога в такава, а и нямаме познати, които са живяли, реших да се допитам до вас. Определено реших тази година да не слагаме изолация, после ще пиша какви са ми впечатленията.
За влагата си мисля следното: Камъкът пропуска влагата навътре, но съответно я пропуска и навън, нали  newsm78. Сегашната ни къща е тухлена с изолация, с дограми, с всичко, което повелява новото строителство и искам да ви кажа, че влагата е навсякъде, просто няма от къде да излезе според мен, а влагата не идва само отвън. Мисля си, че камъкът щом пропуска влага, ще служи като естествен регулатор - когато е повече в помещението ще я пропуска навън. Ако греша ме поправете, но това е моята логика!

# 25
  • Мнения: 148
didi mum благодаря ти   bouquet

# 26
  • Мнения: 4 380
Новото ви строителство е с влага защото няма вентилационна система.
Направете на старата къщичка само вътрешна изолация и не пипайте фасадата. Не слагайте пвц или алуминиеви дограми! Само дърво и максимално автентично.

baibibi  е права за импрегниращия препарат- много е добре да обработите камъка с такъв. Освен че ще го изолира от влагата, самият камък ще стане по-красив. Wink
 

# 27
  • Мнения: 148
Не слагайте пвц или алуминиеви дограми! Само дърво и максимално автентично.

 И на емн ми се иска автентична дървена дограма, но честно да ти кажа нямам представа кой може да я направи, а старата определено не става  Sad

# 28
  • Мнения: 4 380
Не слагайте пвц или алуминиеви дограми! Само дърво и максимално автентично.

 И на емн ми се иска автентична дървена дограма, но честно да ти кажа нямам представа кой може да я направи, а старата определено не става  Sad

Е ново двайсе! Не ми казвай че в България не се прави дървена дограма. Прави се и качествена със стъклопакети, само ще я боядисаш така че да не нарушава външния вид и възрастта на къщата.

# 29
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 722
Ние правихме такъв ремонт на стара къща с каменни зидове-40см, вкопани в земята! Само отвътре сложихме изолация, но сме с котле и си е топло и сухо, но сменихме дограмата с дървена  със стъклопакет! Екстра е!За сга е о.к. Peace

# 30
  • Мнения: 4 315
Хе тук става интересно! flambe и да бях казала нещо необмислено ми е простено защото хем съм руса,хем съм жена-домакиня и то в майчинство,което е утежняващо обстоятелство.Ама ти докато копира тези таблици  ...... да ги беше погледнал та да не ръсиш глупости Wink.
  В крайна сметка много зависи на какъв тип отопление ще се спре Albenafeld .Ако е  печка /камина/ с дърва / въглища/ няма да усети кой знае колко че е без изолация.Просто този тип отопление няма кой знае какви опции за намаляване и ако е с изолация нищо чудно да се налага да отваря прозорци посред зима та да охлади малко.Неудобство е ,че все някой трябва да я наглежда и е доста мръсно и трудоемко.....но пък романтиката на живия огън е неповторима.
Ако обаче са решили да се топлят на ток ще трябва да са подготвени за доста солени сметки.
По въпроса за дограмата-нашата е дървена/поръчка преди 10г/двукатна ,с доста широка част между двете крила.Перфектна е и страхотно се вързва и от вън с камъка и от вътре с дървото.Както писах сметките за тока са направо ОК.Има фирми където може да поръчаш такава.Малко е по скъпо ....около 1.5-2  пъти повече от хубава ПВС ,но се чака много  4-6 м минимум .
По въпроса за влагата.В самото начало се топлехме с маслени радиатори и се получаваше конденз по външните стени.От както сме с климатици -няма.Не ги изключвам въобще и навсякъде е 22-23 градуса.Като бяхме с радиаторите  ги изключвах през ноща и като излизах от  къщи защото ме беше страх от пожар.През това време стаите изстиваха и бе изключително некомфортно .

# 31
  • Мнения: 4 427
Хе тук става интересно! flambe и да бях казала нещо необмислено ми е простено защото хем съм руса,хем съм жена-домакиня и то в майчинство,което е утежняващо обстоятелство.Ама ти докато копира тези таблици  ...... да ги беше погледнал та да не ръсиш глупости Wink.
 

Верно си е голяма излагация Embarassed Embarassed, обаче се предоверих на информация от "специалист" без да я прочета внимателно какво ми дава и какво е написано...Както и да е грешката и моя и съм толкова засрамена, че се чудя дали да не  дали да не изтръчкам за пробоядисване на косата...та поне да имам някакво оправдание... newsm78 #Crazy Joy Joy
Тя жената ще си реши след една година сама, даже май това е най-добрия вариант...
Само хубави моменти да имате в новата къща ви желая  bouquet

П.П. Само да добавя, че и "специалиста" го отстрелях,  като не споменах, че не съм видяла несъотвествието и съм предала по веригата. Така че поне малко съм реабилитирана Flutter Laughing

Общи условия

Активация на акаунт