Има ли нужда от изолация каменната къща?

  • 22 545
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 428
Камъкът сам по себе си е перфектна изолация. Не случайно навремето всички къщи са правени така. За отопляването на приземен етаж е по-важно хидроизлацията, под и най-вече таван. Защото топлината в пеферктно изолирано помещение се дига нагоре и с таван от гредоред няма да има затопляне. А и  от разликата в температурата сигурно ще има и кондез.  Прозорци, под, стени това ти е важно като изолатор в повечето  случаи. Въобще външата изолация не е панацея. В доста от случаите със старите материали се постига същия ефект. Имам стена до половината с външна и вътрешна изолация, другата половина е легнала тухла четворка с вертикално разположени канали. Разлика в температурите на двете части на стената няма.   Говоря от собствен опит с ремонт на стара къща.

# 16
  • Мнения: 4 316
.Камъкът поддържа еднаква температура зиме и лете.
Съгласна съм  и тя е 4-5 градуса по целзии.В моето мазе е камък отвън и отвътре дебелината на стената е околко 80 см.Става но за мазе.
.Зимата просто трябва да се поддържа непрекъснато отопление,дори и ако отцъствате за да не изстиват стените,защото вече са темперирани.
Е точно за това става дума .Има едни таблици с топлопроводимост на различните материали Peace .В къща и без изолация от камък може да е топло само ако  солената сметка не притеснява стопанина.
Моята сметака за ток е под 200 лв. без друго отопление.
На съседа над 1000 лв +локално парно отделно от тока.
Всеки го пресмята според възможностите си  Hug

Последна редакция: чт, 19 мар 2009, 14:37 от mamamari

# 17
  • Мнения: 148
Селото е Орешак. Решихме да избягаме от лудницата на града и да живеем там, още повече, че работата ми е свързана с животни и там ще ми е много по-добре. Мисля да направим тест една година да поживеем без изолация и ако не става, вече ще вземем най-правилното решение. Благодаря на всички за съветите   bouquet

# 18
  • Мнения: 2 724
Живеем в къща с каменни основи ,мазетата са наполовина вкопани ,, не се отопляват, използваме ги като зимник .
Лятото са хладни ,зимата топли. Сигурно зависи от камъка. Отвън е направена облицовка с каменни плочи. Отвътре си е обикновена мазилка.

# 19
  • Мнения: 4 428
.Камъкът поддържа еднаква температура зиме и лете.
Съгласна съм  и тя е 4-5 градуса по целзии.В моето мазе е камък отвън и отвътре дебелината на стената е околко 80 см.Става но за мазе.
.Зимата просто трябва да се поддържа непрекъснато отопление,дори и ако отцъствате за да не изстиват стените,защото вече са темперирани.
Е точно за това става дума .Има едни таблици с топлопроводимост на различните материали Peace .В къща и без изолация от камък може да е топло само ако  солената сметка не притеснява стопанина.

Топлотехнически характеристики на най-често използваните строителни материали 

Материал                                             Коефициент на топлопроводност           Дебелина на пласта за постигане на к=0,5
Пенополиуретан                                  0,020–0,035                                              4–6 cm
Екструдиран полистирол                     0,028–0,030                                               5–6 cm
Експандиран полистирол (стиропор)  0,035–0,040                                               6–7 cm
Корк                                                      0,040–0,050                                               7–9 cm
Мергелна вата (дюшеци)                    0,044–0,052                                               8–10 cm
Плочи от мергелна вата                      0,049–0,067                                               9–12 cm
Перлит                                                  0,045–0,058                                               8–11 cm
Плочи от дървесни влакна – леки       0,047–0,081                                               9–15 cm
Клетъчен бетон                                    0,16–0,19                                                   30–34 cm
Тухли четворки                                     0,33–0,43                                                   60–78 cm
Решетъчни тухли                                  0,34–0,49                                                   62–89 cm
Плътни тухли                                         0,56–0,7                                                     102–127 cm
Стоманобетон                                       1,6–2,1                                                        291–382 cm
Естествен камък                                    2,3–3,5                                                        420–640 cm


Изисквания за коефициента на топлопреминаване (к) за отделни елементи на строителната конструкция (немски норми)

Строителен елемент  Ново строителство Стари сгради

Външни стени              0,5                            0,5
Покрив                          0,22                         0,3
Подове                          0,35                         0,5
Стени                            0,35                         0,5
Прозорци                      0,7                           1,8

Ето ги таблиците за топловодимост. Недей така да говориш наизуст. От нея се вижда, че при достатъчна дебелина на каменния зид, а обикновенно той е дебел над 400 см коефициента му на проводимост е точно колкото и на добре изолираната стена с мозерни материали. Ако има и т.н. въздушен джоб при зидарията, може и по-малка дебелина. Тия неща ги научих когато се интересувах какво да ги правя моите каменни стени. Хем исках да ги запазя ,хем ме беше страх от студ. И хората в селото с такива къщи ми казваха това, което е казало едно момиче надолу - зимата е топло, лятото е хладно....Новото не винаги е по-добро от старото. И въобще къде може да бъде топло без отопление? И в чудестно санирания ми апартамент, ако не включвам отоплението и не ме отопляват съседите отгоре и отдолу това ще е невъзможно.
За мен си е гавра да се покриват такива стени, с някакви измислени икономични причини, ако на стопаните им харесват.

# 20
  • Мнения: 1 427
От тази таблица се вижда,че зида трябва да е дебел минимум 4 метра, за да изолира достатъчно. Какво значи обикновенно той е дебел над 400 см коефициента му на проводимост е точно колкото и на добре изолираната стена с мозерни материали.. Аз не съм виждала зид дебел 4 метра !

# 21
  • Мнения: 311
 Albenafeld успех   bouquet!

# 22
  • Мнения: 8 999
Включвам се отново - проблемът на неизмазани стени, независимо дали са каменни, тухлени или кирпичени, е основно влагата, а не топлопроводимостта. Дебелият каменен зид се затопля бавно, но и бавно изстива. Ако се отоплява денонощно през целия сезон, то няма да има проблем да се поддъжа добра вътрешна температура, независимо от това, колко е студено навън.
За да се изолира влагата, е добре, освен топлоизолация, да се положи и хидроизолация - отвън. Най-евтино, нетрудоемко и сравнително ефективно е полагането на няколко слоя импрегниращ препарат. Ние използвахме един италиански - Rexcotto. Купихме го от един специализиран магазин, който се намира на ъгъла на бул. Г. Делчев и Дойран. Сега вече през стените не прониква влага.

# 23
  • Мнения: 4 380
Как външна изолация бе? Не разваляй фасадата на къщата! Като не ви устройва каменна, купете си ново строителство и не съсипвайте старите къщи! Naughty

# 24
  • Мнения: 148
Устройва ни, разбира се, затова сме си избрали каменна къща  Grinning, но понеже не сме живяли никога в такава, а и нямаме познати, които са живяли, реших да се допитам до вас. Определено реших тази година да не слагаме изолация, после ще пиша какви са ми впечатленията.
За влагата си мисля следното: Камъкът пропуска влагата навътре, но съответно я пропуска и навън, нали  newsm78. Сегашната ни къща е тухлена с изолация, с дограми, с всичко, което повелява новото строителство и искам да ви кажа, че влагата е навсякъде, просто няма от къде да излезе според мен, а влагата не идва само отвън. Мисля си, че камъкът щом пропуска влага, ще служи като естествен регулатор - когато е повече в помещението ще я пропуска навън. Ако греша ме поправете, но това е моята логика!

# 25
  • Мнения: 148
didi mum благодаря ти   bouquet

# 26
  • Мнения: 4 380
Новото ви строителство е с влага защото няма вентилационна система.
Направете на старата къщичка само вътрешна изолация и не пипайте фасадата. Не слагайте пвц или алуминиеви дограми! Само дърво и максимално автентично.

baibibi  е права за импрегниращия препарат- много е добре да обработите камъка с такъв. Освен че ще го изолира от влагата, самият камък ще стане по-красив. Wink
 

# 27
  • Мнения: 148
Не слагайте пвц или алуминиеви дограми! Само дърво и максимално автентично.

 И на емн ми се иска автентична дървена дограма, но честно да ти кажа нямам представа кой може да я направи, а старата определено не става  Sad

# 28
  • Мнения: 4 380
Не слагайте пвц или алуминиеви дограми! Само дърво и максимално автентично.

 И на емн ми се иска автентична дървена дограма, но честно да ти кажа нямам представа кой може да я направи, а старата определено не става  Sad

Е ново двайсе! Не ми казвай че в България не се прави дървена дограма. Прави се и качествена със стъклопакети, само ще я боядисаш така че да не нарушава външния вид и възрастта на къщата.

# 29
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 722
Ние правихме такъв ремонт на стара къща с каменни зидове-40см, вкопани в земята! Само отвътре сложихме изолация, но сме с котле и си е топло и сухо, но сменихме дограмата с дървена  със стъклопакет! Екстра е!За сга е о.к. Peace

Общи условия

Активация на акаунт